Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 14-09-12, 02:09
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Την αμμο την σκεφτηκα, αλλα πως θα την...καθαριζω; Θα πεφτουν κατω οι ακαθαρσιες τους, θα ανακατευονται με την αμμο και μετα...;
Να προτιμουσα κατι τετοιο: http://www.antemisaris.gr/product.aspx?iid=5130 ή αυτο:http://www.antemisaris.gr/product.aspx?iid=2207
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 14-09-12, 02:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Λευκο δεν βαζεις σιγουρα.
Και για τα ψαρια αλλα και γιατι θα πιασει αλγη.

Η αμμος καθαριζει αν υπαρχει καλη κυκλοφορια και στελνει τα σκουπιδια στο φιλτρο, αλλιως με σκουπα βυθου (λαστιχο αλλαγης) απο μακρυα για να μη ρουφαει και αμμο.
Θα ανακατευθει το σκουπιδι (βυθιστει μαλλον) μονο αν μεινει αρκετη χρονο πανω της.
Πολυ πιο ευκολα θα γινει αυτο (η βυθιση των σκουπιδων στο βυθο) με χαλικι.
Παντως αν προτεινα καποιο υλικο ανεπιφυλακτα θα ηταν αμμοχαλικο (κατι αναμεσα σε αμμο και χαλικι ή πεστο και χοντρη αμμο) στρογγυλεμενο γυρω στο 1mm διαμετρο.
Ειχα παντα καλα αποτελεσματα σε ολους τους τομεις.
Aquatica αμμοχαλικο μπεζ απο ενυδρειακα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 14-09-12, 02:20
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Μηπως εννοεις κατι τετοιο; http://www.antemisaris.gr/product.aspx?iid=5177
ή να βαλω κανα βοτσαλο σαν αυτο: http://www.antemisaris.gr/product.aspx?iid=5177

Σου βαζω λινκ, γιατι ετσι 'αοριστα' αμμοχαλικο 1mm, πως και που να το ζητησω;
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 14-09-12, 06:56
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Φαινετε οτι εχεις καταληξει απο πριν στην επιλογη του ριο180 ,οποτε δε θα μιλησω καθολου για αυτο.(πολυ καλη επιλογη ωστοσω )
Οι fancy ποικιλιες θα ηταν η καλυτερη επιλογη με 4 βαρια 5 ατομα νεαρης ηλικιας.Το comet αν μπορεις ανταλλαξε το στο πετ σοπ με ενα απο τα παραπανω.Αν παλι θελεις να το κρατησεις σιγουρα θα ζησει καλυτερα απο τη γυαλα που πιθανον να καταληξει αν το δωσεις.
Βεβαια το προβλημα με το ταισμα θα το εχεις, οπως και το οτι επειδη θα συμβαινει αυτο τα fancy θα μενουν πισω σε αναπτυξη.
Αυτο βεβαια για μενα δεν αποτελει προβλημα-ειναι σαν να ταιζεις πιο λιγο-αλλοι ταιζουν με τις χουφτες κι αλλοι με τα δαχτυλα.
Το ξαναλεω ομως, κατ' εμε ειναι τυχερα τα χρυσοψαρα που απο το πετσοπ καταληγουν σε ενυδρεια...οτι μεγεθος εχουν αυτα ,γιατι εκει πλεον μιλαμε για φιλτρανση,φως aquascape(οοοτι και να ναι αυτο,δινει ασφαλεια στα ψαρια και αλλες συμπεριφορες).
Αμμο βαλε σκουροχρωμη κατα προτιμηση ή και μπεζ αλλα οχι ασπρη, δεν στρεσαρει τα ψαρια και φαινετε πιο εντονη η αντιθεση με τα χρωματα των ψαριων.Μπορεις επισης να βαλεις και φυτα ζωντανα χαμηλων απαιτησεων(ανουμπιες-ολα τα ειδη,βαλισνεριες,κρυπτοκορινες,κρινουμ,εχινοδωρους ).Ενα μικρο κολπο ειναι να βαλεις τα φυτα πριν αγορασεις τα ψαρια.Τα δε ψαρακια να ειναι μικρα ωστε να μαθουν-μεγαλωσουν με τα φυτα ωστε να μη στα πειραζουν.(Ειναι βεβαια αλλες οι απαιτησεις των χρυσοψαρων σε "πρασινη" τροφη οσο μεγαλωνουν).Ετσι σε λιγο καιρο θα εχεις φυτεμενο με χρυσοψαρα.
Καποια μικρη ενσταση εχω με το φιλτρο το οποιο ποτε δε πιστεψα στα ριο με τον κυκλοφορητη να παραδιδει το πνευμα σε "ασχετη ωρα" και να τρεχω με αλλαγες νερου μεχρι να ανοιξουν τα καταστηματα.Γνωμη μου αφου ξεκινησεις πλεον καποια στιγμη-οχι μακρινη- κανε "καβα" για κανενα εξωτερικο.
υ.γ. Δες κι εδω τον φιλο που δινει το ενυδρειο του.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=64836
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 14-09-12, 10:09
Το avatar του χρήστη CHRISTOS13
CHRISTOS13 Ο χρήστης CHRISTOS13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2010
Περιοχή: ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Φαινετε οτι εχεις καταληξει απο πριν στην επιλογη του ριο180 ,οποτε δε θα μιλησω καθολου για αυτο.(πολυ καλη επιλογη ωστοσω )
Οι fancy ποικιλιες θα ηταν η καλυτερη επιλογη με 4 βαρια 5 ατομα νεαρης ηλικιας.Το comet αν μπορεις ανταλλαξε το στο πετ σοπ με ενα απο τα παραπανω.Αν παλι θελεις να το κρατησεις σιγουρα θα ζησει καλυτερα απο τη γυαλα που πιθανον να καταληξει αν το δωσεις.
Βεβαια το προβλημα με το ταισμα θα το εχεις, οπως και το οτι επειδη θα συμβαινει αυτο τα fancy θα μενουν πισω σε αναπτυξη.
Αυτο βεβαια για μενα δεν αποτελει προβλημα-ειναι σαν να ταιζεις πιο λιγο-αλλοι ταιζουν με τις χουφτες κι αλλοι με τα δαχτυλα.
Το ξαναλεω ομως, κατ' εμε ειναι τυχερα τα χρυσοψαρα που απο το πετσοπ καταληγουν σε ενυδρεια...οτι μεγεθος εχουν αυτα ,γιατι εκει πλεον μιλαμε για φιλτρανση,φως aquascape(οοοτι και να ναι αυτο,δινει ασφαλεια στα ψαρια και αλλες συμπεριφορες).
Αμμο βαλε σκουροχρωμη κατα προτιμηση ή και μπεζ αλλα οχι ασπρη, δεν στρεσαρει τα ψαρια και φαινετε πιο εντονη η αντιθεση με τα χρωματα των ψαριων.Μπορεις επισης να βαλεις και φυτα ζωντανα χαμηλων απαιτησεων(ανουμπιες-ολα τα ειδη,βαλισνεριες,κρυπτοκορινες,κρινουμ,εχινοδωρους ).Ενα μικρο κολπο ειναι να βαλεις τα φυτα πριν αγορασεις τα ψαρια.Τα δε ψαρακια να ειναι μικρα ωστε να μαθουν-μεγαλωσουν με τα φυτα ωστε να μη στα πειραζουν.(Ειναι βεβαια αλλες οι απαιτησεις των χρυσοψαρων σε "πρασινη" τροφη οσο μεγαλωνουν).Ετσι σε λιγο καιρο θα εχεις φυτεμενο με χρυσοψαρα.
Καποια μικρη ενσταση εχω με το φιλτρο το οποιο ποτε δε πιστεψα στα ριο με τον κυκλοφορητη να παραδιδει το πνευμα σε "ασχετη ωρα" και να τρεχω με αλλαγες νερου μεχρι να ανοιξουν τα καταστηματα.Γνωμη μου αφου ξεκινησεις πλεον καποια στιγμη-οχι μακρινη- κανε "καβα" για κανενα εξωτερικο.
υ.γ. Δες κι εδω τον φιλο που δινει το ενυδρειο του.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=64836

Συμφωνώ με τον maikl(Μιχάλη??).

Μερικοί νομίζω πως είναι κάπως υπερβολικοί!

Όταν ένας θέλει να ξεκινήσει το τόσο ωραίο χόμπι και να αγοράσει δύο-τρία χρυσόψαρα, είναι νομίζω υπερβολικό να του προτείνουμε να αγοράσει ενυδρείο 300 και 400 λίτρα!!

Νομίζω για τις διαθέσεις του φίλου και για τα ψαράκια που θα βάλλει, τα 180 λίτρα είναι πολύ καλά.

Και εμένα μου αρέσει το χόμπυ, έχω ένα ενυδρείο 120 λίτρα με τρία fancy χρυσόψαρα και δεν έχω τον χώρο για μεγαλύτερο.
Κάνω αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα, και δεν έχω κανένα πρόβλημα εδώ και 2 χρόνια.

Θέλω να πω δηλαδή, χωρίς να παρεξηγηθώ ( άλλωστε απόψεις ανταλλάσουμε ) πως δεν είναι σίγουρο πως όλοι που θα ξεκινήσουμε το χόμπυ, έχουμε σκοπό να το φθάσουμε στα άκρα! ( είτε από έλλειψη χώρου, είτε από έλλειψη χρημάτων ) και δεν πρέπει αυτό να μας αποθαρρύνει από το να συνεχίσουμε, χωρίς να σημαίνει βέβαια και το αντίθετο, να βάλουμε oscar σε γιάλα!!.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 14-09-12, 10:30
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CHRISTOS13 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν είναι σίγουρο πως όλοι που θα ξεκινήσουμε το χόμπυ, έχουμε σκοπό να το φθάσουμε στα άκρα! ( είτε από έλλειψη χώρου, είτε από έλλειψη χρημάτων ) και δεν πρέπει αυτό να μας αποθαρρύνει από το να συνεχίσουμε


Αν καποιος για ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ λογο η λογο ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ελειψης δεν ειναι ικανος να παρεχει μια αξιοπρεπη διαβιωση στις ζωουλες που αποφασιζει να υιοθετησει τοτε φυσικα καλυτερα να μην ασχοληθει καθολου.
Αν αυτο δεντο καταλαβαινει ο ιδιος τοτε ολο και καποιος γνωστης των πραγματων ΠΡΕΠΕΙ να βρεθει να τον αποθαρρυνη.

Στις περιπτωσεις υιοθετησης παιδιου ειναι πολυ πιο ευκολα τα πραγματα γιατι η ιδια η πολιτεια εχει ενα σωρω νομους οπου περνανε κυριολεκτικα απο χιλια κοσκινα τον υποψηφιο θετο γονιο ωστε να εξασφαλιστει πως αυτος ο ανθρωπος πληρει ολες τις καταλληλες προυποθεσεις για την υιοθετηση ενος παιδιου.
Δυστυχως στα υπολοιπα ειδα ειμαστε πολυ πιο χαλαροι και δεν υπαρχουν -πολυ κακως- καποιοι θεσπισμενοι νομοι.

Η λεξεις "υπερβολικος" "υπερβολικοι" "υπερβολες" χρησιμοποιουνται κατα κορων στα ενυδριο-forums απο ανθρωπους που εχουν πολυ χαμηλα στανταρς και επιμενουν πως οτι κανουν ειναι και το σωστο προσπαθοντας να κατεβασουν τον πηχη οσο αυτο ειναι δυνατο ωστε να θεωρουνται οι ιδιοι σωστοι!
Υπαρχουν -ελαχιστοι αλλα ευτυχως υπαρχουν- ακομα και αρχαριοι οι οποιοι εχουν την αντιληψη να κατανοουν ποτε καποιος προσπαθει να κατεβασει τον πηχη.

τα παραπανω δεν αφορουν καποιον προσωπικα, απλα το τελευταιο μυνημα ηταν η αφορμη για να τα γραψω.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CHRISTOS13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν ένας θέλει να ξεκινήσει το τόσο ωραίο χόμπι και να αγοράσει δύο-τρία χρυσόψαρα, είναι νομίζω υπερβολικό να του προτείνουμε να αγοράσει ενυδρείο 300 και 400 λίτρα!!

τοτε γιατι να παρει χρυσοψαρα? Δεν κατανοω το σκεπτικο...
ας ασχοληθει με αλλα ειδη που θελουν μικροτερα ενυδρεια, και υπαρχουν χιλιαδες τετοια ειδη...

Αν υπαρχει λογικη στο να μην εχει λιτρα και να θελει ντε και καλα χρυσοψαρα τοτε ας παρει και πογκασιους, η καλυτερα καμια φαλαινα για να μπορει να "ξεκινησει το τοσο ωραιο αυτο χομπυ"
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 14-09-12 στις 10:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 14-09-12, 10:56
Το avatar του χρήστη CHRISTOS13
CHRISTOS13 Ο χρήστης CHRISTOS13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2010
Περιοχή: ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν καποιος για ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ λογο η λογο ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ελειψης δεν ειναι ικανος να παρεχει μια αξιοπρεπη διαβιωση στις ζωουλες που αποφασιζει να υιοθετησει τοτε φυσικα καλυτερα να μην ασχοληθει καθολου.
Αν αυτο δεντο καταλαβαινει ο ιδιος τοτε ολο και καποιος γνωστης των πραγματων ΠΡΕΠΕΙ να βρεθει να τον αποθαρρυνη.

Στις περιπτωσεις υιοθετησης παιδιου ειναι πολυ πιο ευκολα τα πραγματα γιατι η ιδια η πολιτεια εχει ενα σωρω νομους οπου περνανε κυριολεκτικα απο χιλια κοσκινα τον υποψηφιο θετο γονιο ωστε να εξασφαλιστει πως αυτος ο ανθρωπος πληρει ολες τις καταλληλες προυποθεσεις για την υιοθετηση ενος παιδιου.
Δυστυχως στα υπολοιπα ειδα ειμαστε πολυ πιο χαλαροι και δεν υπαρχουν -πολυ κακως- καποιοι θεσπισμενοι νομοι.

Η λεξεις "υπερβολικος" "υπερβολικοι" "υπερβολες" χρησιμοποιουνται κατα κορων στα ενυδριο-forums απο ανθρωπους που εχουν πολυ χαμηλα στανταρς και επιμενουν πως οτι κανουν ειναι και το σωστο προσπαθοντας να κατεβασουν τον πηχη οσο αυτο ειναι δυνατο ωστε να θεωρουνται οι ιδιοι σωστοι!
Υπαρχουν -ελαχιστοι αλλα ευτυχως υπαρχουν- ακομα και αρχαριοι οι οποιοι εχουν την αντιληψη να κατανοουν ποτε καποιος προσπαθει να κατεβασει τον πηχη.

τα παραπανω δεν αφορουν καποιον προσωπικα, απλα το τελευταιο μυνημα ηταν η αφορμη για να τα γραψω.
-------------------------



τοτε γιατι να παρει χρυσοψαρα? Δεν κατανοω το σκεπτικο...
ας ασχοληθει με αλλα ειδη που θελουν μικροτερα ενυδρεια, και υπαρχουν χιλιαδες τετοια ειδη...

Αν υπαρχει λογικη στο να μην εχει λιτρα και να θελει ντε και καλα χρυσοψαρα τοτε ας παρει και πογκασιους, η καλυτερα καμια φαλαινα για να μπορει να "ξεκινησει το τοσο ωραιο αυτο χομπυ"
Δυστηχώς, την άποψή μου την επιβεβαίωσες και με το παραπάνω.

Αυτό μας έλλειπε να συγκρίνουμε τα ψάρια και τις γαρίδες με τον άνθρωπο!
Έλεος ρε παιδιά.

Για πες μου ρε φίλε? Αυτός που αγοράζει ένα ψάρι που το φυσιολογικό είναι να ζει στους ωκεανούς και το βάζει σε οποιοδήποτε ενυδρείο, πληρεί ποιές προυποθέσεις από αυτές που αναφέρεις?

Εγώ προσωπικά αναφέρομαι στο να υπάρχει ένα μέτρο σε αυτά που προτείνουμε στον κάθε ένα που ξεκινά το χόμπυ.

Δηλαδή το να βάλει ο φίλος δύο χρυσοψαράκια σε 180 λίτρα είναι τόσο λάθος?
Υπάρχει διαφορά στο να τα βάλει σε γυάλα και στο να τα βάλει σε 180 λίτρα.

Και μη μου πει κανείς (που συνεχώς αναφερόμαστε σε τελικά μεγέθη) πως έχει χρυσόψαρα σε ενυδρείο και του έφθασαν σε maximum μeγέθους και ηλικίας??

Μην τρελαθούμε ρε παιδιά εδώ μέσα!!
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 14-09-12, 11:16
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

κι εσυ επιβεβαιωσες τη γνωστη λαικη φραση "οποιος εχει τη μυγα μυγιαζεται"


επι λεξη εγραψα :

Παράθεση:
τα παραπανω δεν αφορουν καποιον προσωπικα, απλα το τελευταιο μυνημα ηταν η αφορμη για να τα γραψω.
Αρα οποιος αντιδρουσε αυτοματα στοχοποιουσε ο ιδιος τον εαυτο του στην κατηγορια που αναφερομαι...


Παράθεση:
Αυτό μας έλλειπε να συγκρίνουμε τα ψάρια και τις γαρίδες με τον άνθρωπο!
Έλεος ρε παιδιά.
οντως ΕΛΕΟΣ...

ενα πετ ειτε σου αρεσει ειτε οχι ειναι μερος της οικογενειας.

Το καθε ζωντανο πλασμα εννωειται πως θα υπερασπιστει το ειδος του σε βαρος των υπολοιπων, αυτο ομως δε σημαινει πως οι ζωες των υπολοιπων ειδων ειναι κατι υποδιαιστερο που "αυτο μας ελειπε να κανουμε και συγκρισεις"...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CHRISTOS13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για πες μου ρε φίλε? Αυτός που αγοράζει ένα ψάρι που το φυσιολογικό είναι να ζει στους ωκεανούς και το βάζει σε οποιοδήποτε ενυδρείο, πληρεί ποιές προυποθέσεις από αυτές που αναφέρεις?

Δεν ξερω ΡΕ ΦΙΛΕ, δεν εχω ψαρια απο ωκαιανους

Παράθεση:
Εγώ προσωπικά αναφέρομαι στο να υπάρχει ένα μέτρο σε αυτά που προτείνουμε στον κάθε ένα που ξεκινά το χόμπυ.
απαντηση

Παράθεση:
Η λεξεις "υπερβολικος" "υπερβολικοι" "υπερβολες" χρησιμοποιουνται κατα κορων στα ενυδριο-forums απο ανθρωπους που εχουν πολυ χαμηλα στανταρς και επιμενουν πως οτι κανουν ειναι και το σωστο προσπαθοντας να κατεβασουν τον πηχη οσο αυτο ειναι δυνατο ωστε να θεωρουνται οι ιδιοι σωστοι!
Υπαρχουν -ελαχιστοι αλλα ευτυχως υπαρχουν- ακομα και αρχαριοι οι οποιοι εχουν την αντιληψη να κατανοουν ποτε καποιος προσπαθει να κατεβασει τον πηχη.
κι η λεξη "μετρο" λοιπον
-------------------------
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 14-09-12 στις 11:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 14-09-12, 11:44
Το avatar του χρήστη CHRISTOS13
CHRISTOS13 Ο χρήστης CHRISTOS13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2010
Περιοχή: ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
κι εσυ επιβεβαιωσες τη γνωστη λαικη φραση "οποιος εχει τη μυγα μυγιαζεται"


επι λεξη εγραψα :

Αρα οποιος αντιδρουσε αυτοματα στοχοποιουσε ο ιδιος τον εαυτο του στην κατηγορια που αναφερομαι...


οντως ΕΛΕΟΣ...

ενα πετ ειτε σου αρεσει ειτε οχι ειναι μερος της οικογενειας.

Το καθε ζωντανο πλασμα εννωειται πως θα υπερασπιστει το ειδος του σε βαρος των υπολοιπων, αυτο ομως δε σημαινει πως οι ζωες των υπολοιπων ειδων ειναι κατι υποδιαιστερο που "αυτο μας ελειπε να κανουμε και συγκρισεις"...
-------------------------



Δεν ξερω ΡΕ ΦΙΛΕ, δεν εχω ψαρια απο ωκαιανους

απαντηση

κι η λεξη "μετρο" λοιπον
-------------------------
Η λέξη "Υπερβολή" βρίσκεται στο Ελληνικό λεξιλόγιο!!

Το να συγκρίνεις την ανθρώπινη ζωή με την ζωή μιάς γαρίδας ή ενός ψαριού, πως να το κάνουμε έιναι υπερβολή και δεν υπάρχει αμφιβολία γι αυτό.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΥΓΓΚΡΙΣΗ!!!


Το να λες σε ένα νέο στο χόμπυ να αγοράσει,400λίτρα ενυδρείο για να βάλλει μέσα 2 χρυσόψαρα τι είναι?

Και ξεκόλλα με τις λέξεις!! Να κοιτάς την ουσία αυτού που προτείνει κάποιος και μην κολλάς σε μία λέξη.

Ο φυσιολογικός χώρος για κάθε ψάρι-γαρίδα κ.λ.π. είναι ο φυσικός του χώρος και κανένα ενυδρείο.

Απλά, όσοι ασχολούμαστε με το χόμπυ, προσπαθούμε να τα διατηρούμε σε όσο πιό αξιοπρεπείς συνθήκες μπορούμε.
( και τα 180 λίτρα για 2 ψαράκια, είναι αρκετά αξιοπρεπείς σνθήκες ).

Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε αυτό που τους προσφέρουμε, με αυτό που θα είχαν στο φυσικό τους περιβάλλον, όσο και να θέλουμε!!

Πόσοι από εμάς εδώ μέσα έχουν τα χρυσόψαρά τους σε λίτρα μεγαλυτερα από 60 ανα ψάρι?
Για να ξέρουμε και τι προτείνουμε στον κάθε νέο χομπίστα.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 14-09-12, 12:44
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Θα παρακαλέσω, να εκφράζουμε το γραπτό μας λόγο,συναισθανόμενοι την φιλοξενία τούτου του χώρου και την δυνατότητα που μας δίνει να εκφράζουμε ελεύθερα και όχι ασύδοτα ότι θέλουμε.
Νομίζω,θα συμφωνήτε πως περισσότερη αξία έχει ο σεβασμός στον εαυτό μας,παρά τα χίλια δίκια που τα αξιώνουμε, απαξιώντας τον.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SOCRATIS : 14-09-12 στις 13:16
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 14-09-12, 13:40
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CHRISTOS13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εμένα μου αρέσει το χόμπυ, έχω ένα ενυδρείο 120 λίτρα με τρία fancy χρυσόψαρα και δεν έχω τον χώρο για μεγαλύτερο.
Κάνω αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα, και δεν έχω κανένα πρόβλημα εδώ και 2 χρόνια.
κι εγω ειχα κομετ σε γυαλα ,εκανα αλλαγη νερου καθε μερα και εναν χρονο δεν ειχα κανενα προβλημα.
μα ειναι επιχειρημα τωρα αυτο,για ενα ψαρι που ζει τοοοσα χρονια?
στα "ακρα" δηλαδη φτανει καποιος ,εαν το ψαρακι-ζωακι που εχει αποκτησει,φτασει στο προσδοκιμο?
και τωρα,οπου σκυλος,βαλε ψαρι (και μην πεις οτι συγκρινω τους σκυλους με τα ψαρια)
ειναι σαν να μου λες πως πηρες μια φυλη σκυλου που εκ φυσεως δεν αντεχει,δεν ειναι φτιαγμενη για να ζει εξω,στο κρυο,την υγρασια,τους καυσωνες
(τωρα το γιατι να φτιαχτει απο τον ανθρωπο μια τετοια φυλη,ειναι αλλο μεγαλο θεμα)
κι εσυ το εχεις στον κηπο,με το σπιτακι του,με τις καλυτερες τροφες,με τα εμβολια του,με ολα τα "καλα" του και εδω και 2 χρονια δεν εχεις κανενα προβλημα.
ναι,αλλα θα εχεις στα 3,5,7? οτι θα εχεις,θα εχεις και ο σκυλος δεν θα ζησει τα 15 χρονια που σαν φυλη μπορει να φτασει.
και σκεφτομαι τωρα εγω,πανω απο 350 φυλες σκυλων εχουμε,για ολα τα γουστα και τις συνθηκες..
γιατι δεν παιρνεις μια που να αντεχει να μενει εξω ,εφοσον θελεις σκυλο και θελεις να ασχοληθεις με το "χομπυ"?
γιατι ολα πρεπει να προσαρμοστουν στις δικες σου αναγκες και επιθυμιες?
ειμαι υπερβολικη τωρα που τα αναρωτιεμαι αυτα?
που βρισκεις την υπερβολη?
δεν αποθαρρυνεται ποτε καποιος που κατι αγαπαει,απεναντιας,κανει και θυσιες και κανει και "πισω" στο εγω του.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 14-09-12, 13:44
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

o φίλος το ψαράκι το έχει ήδη, δεν θα το πάρει.
από το 50lt που το έχει πολύ καλύτερο το 180lt
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 14-09-12, 13:47
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

ενταξει,απο το ολοτελα,καλη και η παναγιωταινα!
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 14-09-12, 13:49
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

leda δε μπορω να συμφωνισω περισσοτερο, και δε μπορουσες να γραψεις καλυτερο παραδειγμα απο το σκυλο.
Με λυπη βλεπω οτι υπαρχουν ανθρωποι που ναι μεν εχουν ενυδρεια και ψαρια αλλα δεν αντιμετωπιζουν τα ψαρια σαν pets αλλα σαν διακοσμιτικα μαζι με τα βαζα, αγαλματακια, τασακια κτλ κτλ κτλ
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 14-09-12, 13:52
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Φαινετε οτι εχεις καταληξει απο πριν στην επιλογη του ριο180 ,οποτε δε θα μιλησω καθολου για αυτο.(πολυ καλη επιλογη ωστοσω )
Οι fancy ποικιλιες θα ηταν η καλυτερη επιλογη με 4 βαρια 5 ατομα νεαρης ηλικιας.Το comet αν μπορεις ανταλλαξε το στο πετ σοπ με ενα απο τα παραπανω.Αν παλι θελεις να το κρατησεις σιγουρα θα ζησει καλυτερα απο τη γυαλα που πιθανον να καταληξει αν το δωσεις.
Βεβαια το προβλημα με το ταισμα θα το εχεις, οπως και το οτι επειδη θα συμβαινει αυτο τα fancy θα μενουν πισω σε αναπτυξη.
Αυτο βεβαια για μενα δεν αποτελει προβλημα-ειναι σαν να ταιζεις πιο λιγο-αλλοι ταιζουν με τις χουφτες κι αλλοι με τα δαχτυλα.
Το ξαναλεω ομως, κατ' εμε ειναι τυχερα τα χρυσοψαρα που απο το πετσοπ καταληγουν σε ενυδρεια...οτι μεγεθος εχουν αυτα ,γιατι εκει πλεον μιλαμε για φιλτρανση,φως aquascape(οοοτι και να ναι αυτο,δινει ασφαλεια στα ψαρια και αλλες συμπεριφορες).
Αμμο βαλε σκουροχρωμη κατα προτιμηση ή και μπεζ αλλα οχι ασπρη, δεν στρεσαρει τα ψαρια και φαινετε πιο εντονη η αντιθεση με τα χρωματα των ψαριων.Μπορεις επισης να βαλεις και φυτα ζωντανα χαμηλων απαιτησεων(ανουμπιες-ολα τα ειδη,βαλισνεριες,κρυπτοκορινες,κρινουμ,εχινοδωρους ).Ενα μικρο κολπο ειναι να βαλεις τα φυτα πριν αγορασεις τα ψαρια.Τα δε ψαρακια να ειναι μικρα ωστε να μαθουν-μεγαλωσουν με τα φυτα ωστε να μη στα πειραζουν.(Ειναι βεβαια αλλες οι απαιτησεις των χρυσοψαρων σε "πρασινη" τροφη οσο μεγαλωνουν).Ετσι σε λιγο καιρο θα εχεις φυτεμενο με χρυσοψαρα.
Καποια μικρη ενσταση εχω με το φιλτρο το οποιο ποτε δε πιστεψα στα ριο με τον κυκλοφορητη να παραδιδει το πνευμα σε "ασχετη ωρα" και να τρεχω με αλλαγες νερου μεχρι να ανοιξουν τα καταστηματα.Γνωμη μου αφου ξεκινησεις πλεον καποια στιγμη-οχι μακρινη- κανε "καβα" για κανενα εξωτερικο.
υ.γ. Δες κι εδω τον φιλο που δινει το ενυδρειο του.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=64836
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 14-09-12, 14:26
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Παιδια μην 'τσακωνομαστε'...
Εξαλλου οτι επιλογη κανω για μενα θα την κανω.

Απο βυθο τι μου προτεινετε να βαλω; Να ειναι σωστος και για τα ψαρια αλλα να μου ειναι οσο το δυνατον ευκολοτερο στο καθαρισμα (προτιμω να καθαριζω περιπου καθε βδομαδα που θα κανω και αλλαγη νερου με αλφαδολαστιχο)

Αυτο το αμμοχαλικο που προτεινε ο delta66, ξερει κανεις που μπορω να το βρω;
ή αν γινετε, δωστε μου καποιο link, με το τι ακριβως να παρω (χαλικι ή βοτσαλο ή οτι αλλο)
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 14-09-12, 15:22
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια μην 'τσακωνομαστε'...
Εξαλλου οτι επιλογη κανω για μενα θα την κανω.

Απο βυθο τι μου προτεινετε να βαλω; Να ειναι σωστος και για τα ψαρια αλλα να μου ειναι οσο το δυνατον ευκολοτερο στο καθαρισμα (προτιμω να καθαριζω περιπου καθε βδομαδα που θα κανω και αλλαγη νερου με αλφαδολαστιχο)

Αυτο το αμμοχαλικο που προτεινε ο delta66, ξερει κανεις που μπορω να το βρω;
ή αν γινετε, δωστε μου καποιο link, με το τι ακριβως να παρω (χαλικι ή βοτσαλο ή οτι αλλο)
εμενα μου αρεσε και ενα ποταμισιο βοτσαλο που ειχες βαλει σε ενα λινκ,χθες.
νομιζω οτι εχει ωραια σκουρα χρωματα,καλο μεγεθος,στρογγυλεμενο κλπ.
βολευει και στο καθαρισμα..εγω που προς το παρον εχω διαφορες πετρες στον βυθο,τις κουναω ευκολα με το αλφαδολαστιχο και ρουφαει και τις βρωμιες που καθονται αναμεσα,οσο βγαζω το νερο που θελω να αλλαξω.

να σε ρωτησω κατι?
εαν σου ειχαν κανει δωρο ετσι ξαφνικα,ενα ψαρι που ειχε πχ 150-300 ευρω
και οχι το ταπεινο κομετ του απο τζαμπα εως οσο ενα πακετο τσιγαρα,
θα εκανες λιγη υπομονη και καποιες οικονομιες εστω και αιματηρες,ωστε να το βαλεις στο σωστο ενυδρειο?
θυμασαι που ελεγες οτι δεν ειχες λεφτα να διαθεσεις για πολλα πολλα ,οταν ξαφνικα ηρθαν τα ψαρακια στα χερια σου?
ειδες οτι τωρα,μετα απο λιγους μηνες μπορεις να διαθεσεις πανω απο 300 ευρω?
ενα ενυδρειο 180 λιτρα,ειναι αξιοπρεπεστατο σαν μεγεθος,μα οχι για χρυσοψαρα κομετ,εκει ειναι το θεμα..
μπορεις αραγε να βρεις ενυδρειο παλι 180 λιτρα,αλλα να εχει μεγαλυτερο μηκος?
η να κατασκευασεις εσυ?
δεν τσακωνομαστε,ενταξει,λιγο εντονοι οι τονοι ειναι,αλλα μου καθεται καπως στραβα το να λες,χρυσοψαρο ειναι, να δωσω 450 ευρω για..παρτη του?
μπορει να φαινομαι γραφικη,αλλα ιδια αξια εχει η ζωη ολων των πλασματων,οντοτητες ειναι,τωρα ολες οι υπολοιπες "αξιες" ειναι δικα μας κατασκευασματα.
δηλαδη εγω ειμαι ο μ...κας της υποθεσεως που θα μου βγει τελικα σε κοστος η λιμνη που ηθελα να φτιαξω(ασε να μην το σκεφτομαι ποσο θα βγει)
επειδη αποφασισα να βαλω και χρυσοψαρα?
ενω αν εβαζα κατι σπανιο,δεν θα ημουν?
δεν μας υποχρεωνει κανεις βρε παιδια,ειδος πρωτης αναγκης ειναι το να εχουμε ψαρια?
θελουμε και το κανουμε,οποτε ας το κανουμε σωστα.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 14-09-12, 15:29
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

παντως οι προτασεις που σου εκανε ο delta παραπισω ειναι νομιζω μεσα στα ορια του μπατζετ σου και η μια ισως λιγο παραπανω,αλλα ειναι νομιζω πολυ καλες προτασεις και οι δυο.μανι μανι στην πρωτη απαυτες πας στα 240 λιτρα απτα 180 με μεγαλυτερο (εστω και λιγο) μηκος και εξωτερικο φιλτρο.εγω θα τις σκεφτομουν πολυ σοβαρα αυτες τις προτασεις παντως αφου ειναι μεσα στα οικονομικα σου ορια.μη σε τρομαζουνε τοσο τα λιτρα παντως,σε 6 μηνες θα σου φαινεται γυαλα κιαυτο
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 14-09-12, 16:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CHRISTOS13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μερικοί νομίζω πως είναι κάπως υπερβολικοί!
+1000
Ειναι υπερβολη να μπαινει ενα ψαρι κολυμβητης που γινεται 30-35 εκ (οπως το comet και οχι τα μικροτερα και αργα fancy που ειναι μια χαρα στο 120λιτρο σου) σε 100 εκ ενυδρειο.

Προσωρινα στα 100 εκ, ΟΚ
Απο το να μεινει στα 50 λιτρα και παλι ΟΚ τα 100 εκ (αλλα μπορει να χαριστει και σε καποιον ιδιοκτητη λιμνης)

Μη ξεχναμε οτι ο lionor νομιζω το ειχε το ψαρι πριν μαθει τις απαιτησεις του, οποτε κοιταει να δει το καλυτερο που μπορει να κανει.
Αν δεν μπορει να το καλυψει, βαζει προσωρινα το comet στα 100 εκ, και παραλληλα αρχιζει να ψαχνει ιδιοκτητη λιμνης για αυτο. Μετα βαζει fancy.
Αν μεινει στα 100 εκ το comet, δεν ειπε κανεις οτι θα πεθανει.
Μη ξεχναμε ομως οτι τα χρυσοψαρα μενουν νανοι αν δεν εχουν τον απαραιτητο χωρο. (επισης σημαντικο στην αναπτυξη του χρυσοψαρου ειναι η υπαρξη μεγαλης ομαδας κι ας μην ειναι κοπαδοψαρο)
Το να μη φτανει κοντα στο τελικο μεγεθος του και στο προσδοκιμο της ηλικιας του ενα ψαρι, ειναι εν μερη αποτυχης η διατηρηση του (μπορει να φταιει και η εκτροφη).
Καποιοι απλα θελουν ενα ψαρι κι οτι κατσει.
Καποιοι ενα ψαρι που να επιβιωνει.
Και καποιοι ενα ψαρι να το θαυμαζουν για την ομορφια και ευρωστια του και για πολλα χρονια.
Στους τελευταιους κατατάσσονται οι πραγματικοι ενυδρειοφιλοι. Δεν νομιζω να εχει καποιος αντιρρηση σ'αυτο.
Γιατι αλλωστε ειμαστε στα φορουμ και ψαχνομαστε?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 14-09-12, 19:11
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Ισως καποιοι με εχουν 'παρεξηγησει' νομιζω...
Τα ψαρακια βρεθηκαν σε μενα, οχι απο δικια μου επιλογη. Ουδεποτε ειχα σχεση με ψαρια και ενυδρεια. Αν ηξερα απο την αρχη, τι φροντιδα και κοστος θελουν, ουτε καν θα το συζητουσα. Απο την στιγμη που τα ειχα ομως, προσπαθησα να κανω το καλυτερο που μπορουσα. Με τον καιρο το αγαπησα και σκεφτηκα οτι δεν θα ταν και ασχημη ιδεα να τα εχω σε ενα κανονικο ενυδρειο (και οχι στο κουτι που τα ειχα). Το κοστος ομως για μενα ειναι σχεδον...απαγορευτικο. Οι προτασεις ενυδρειων που εχουμε εδω ξεπερνουν τα 400 ευρω και αν συνυπολογισω και τα αλλα μπιχλιμπιδια που χρειαζονται, ξεπερνανε ανετα τα 500 ευρω. Εγω θελω κατι 'απλο' ετσι να τα χαζευω. Ισως δεν με 'πειραζει' αν θα ζησουν 20 χρονια ή θα φτασουν τα 35 εκ. Ενταξει δεν λεω, ψυχες ειναι και αυτες, αλλα μιλωντας και λιγο 'ψυχρα' ψυχη ειμαι κι εγω. Σαν ταβανι, απο θεμα χρηματων βαζω τα 313 ευρω που εχω βρει το rio 180. Σε αυτα τα λεφτα δεν νομιζω οτι μπορω να βρω μεγαλυτερο ενυδρειο μαζι με επιπλο και φιλτρο.
Δεν θελω 'μεγαλο' ενυδρειο κι αποψη κοστους αλλα και απο αλλα θεματα. Ο Σπυρος μου προτεινε ενα 485 λιτρο.... Ποσους ανεμιστηρες θελει αυτο το καλοκαιρι; Ποσα λιτρα νερο θελει στις αλλαγες; Που θα αποθηκευω εγω τα 100 και πλεον λιτρα που θα θελει για την αλλαγη νερου; Αυτο μπορει να θελει καμια 50αρια κιλα χαλικι. Που θα βρω χωρο να το πλυνω; Αυτες ειναι μονο μερικες σκεψεις-προβληματισμοι μου.
Ειναι σαν καποιος να ρωταει τι τηλεοραση να παρει, να μην εχει απαιτησεις, και να του προτεινεται μια high end των 2000 ευρω, ενω καλλιστα μπορει να κανει την δουλεια του με μια των 300 ευρω. Η 'δουλεια' μου στην προκειμενη περιπτωση ειναι οτι, αν και δεν ειμαι ενυδρειοφιλος με την εννοια οτι εχω ή θα ασχοληθω εκτενεστερα στο μελλον, θελω ενα ενυδρειο να μπορω να 'χαζευω' το ψαρακι που μου απομεινε, ισως βαζοντας ακομα ενα για να χει παρεα.
Ετυχε ο...διαολος να ειναι comet. Οκ αυτα θελουν πισινα, οχι ενυδρειο. Αν ηταν fancy (που παλι θα το ειχα αγαπησει) μου λετε οτι μια χαρα θα ητανε και σε 125 λιτρο. Αν ηταν αλλος στην θεση μου, μπορει και να το πεταγε, θα πηγαινε να παιρνε το πολυ ενα 125λιτρο και θα τανε και αυτος μια χαρα και στα 'δικα' σας ματια, θα φανταζε σαν καποιος που αγαπα πραγματικα τα χρυσοψαρα.
Απο τον φλεβαρη που γραφτηκα εδω, και ζητησα την βοηθεια του φορουμ, ειχα ξεκαθαρισει την θεση μου, οτι ειμαι 'ασχετος' με τον χωρο και οτι ηθελα μια βοηθεια στο τι μπορω να τα κανω. Με τις συμβουλες των παιδιων, ξεκινησα να μαθαινω πως να το συντηρω. Ειχα πει πολλες φορες οτι θα δω πρωτα πως θα τα παω μαζι τους, κι αν μου αρεσουν, θα παρω ενυδρειο. Πριν λιγες μερες εχασα το ενα, ισως δεν φανταζεστε ποσο στεναχωρηθηκα. Γιατι δεν ειμαι του στυλ, ελα μωρε και τι εγινε, θα παρω αλλο. Αυτους τους 7 μηνες που τα εχω, τωρα πια το ενα, τα συμπαθησα, τα αγαπησα. Και αποφασισα τωρα να παρω ενα ενυδρειο. Και αυτα να ειναι καλυτερα, αλλα κι εγω να μπορω να τα χαζευω.
Δεν 'φταιω' εγω που το ενα που απομεινε ειναι comet. Μακαρι να ηταν fancy. Να παιρνα ενα 125 λιτρο και να 'ησυχαζα'. Απο την στιγμη που δεν θελω να παω σε μεγαλυτερο ενυδρειο και για λογους κοστους αλλα και πιθανων δυσκολιων που θα αντιμετωπισω, ζητησα την συμβουλη σας για το τι μπορω να κανω. Και ναι, δεν προκειται να διαθεσω 450 ευρω για ενα ψαρακι, οτι ψαρακι και να ειναι αυτο. Ποσο μαλλον απο την στιγμη που ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΠΙΛΟΓΗ. Εαν μου εκανα δωρο ενα ψαρι 300 ευρω, πολυ απλα δεν θα δεχομουνα το δωρο.
Αν το βαλω σε ενα 180 λιτρο, παρεα με ενα αλλο, θα επιβιωσουν ναι ή οχι; Ξαναλεω οτι δεν με πειραζει αν δεν ζησουν 30 χρονια. Εξαλλου για να ζησουν τοσο, θελουν φροντιδα, εξοδα και κυρως πολυ εμπειρια. Ψυχες σιγουρα ειναι και αυτα, αλλα οκ, κι εγω σαν ανθρωπος λεω τι μπορω να διαθεσω και απο εσας ρωτω τι ειναι καλυτερο να κανω.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 14-09-12, 19:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω θελω κατι 'απλο' ετσι να τα χαζευω.
Δλδ? Οταν λες απλο?
Ποια ειναι τα πολυλοκα?
Εστω, στα πολυπλοκα ενυδρεια δεν μπορουμε να χαζευουμε τα ψαρια?

Δεν θελω 'μεγαλο' ενυδρειο κι αποψη κοστους αλλα και απο αλλα θεματα. Ο Σπυρος μου προτεινε ενα 485 λιτρο....
Ποσο κοστιζε δεν ειπες το ενυδρειο που σου εστειλα λινκ σε ΠΜ (μηπως πλακωσουν καιιστο φανε αν το εγραφα δημοσια, τρομαρα μου )
300 ευρω μαζι με το επιπλο
Εναμιση μετρο ενυδρειο, σαν καινουριο φαινοταν.
Το κοστος θα ηταν μεγαλυτερο απο ενα 200λιτρο με επιπλο?
Ποσο κανει το ριο180 με επιπλο ειπαμε?

Ποσους ανεμιστηρες θελει αυτο το καλοκαιρι;
Οσους και το 200 λιτρο απλα θα ειναι 120mm αντι 80μμ

Ποσα λιτρα νερο θελει στις αλλαγες;
Τα λιτρα πανε με την ιχθυοφορτωση και τους ρυπους της οχι με το ενυδρειο.
Αν βαλεις ενα ψαρι που λερωνει 40 λιτρα, σε ενυδρειο 40 λιτρα, θα κανεις 40 λιτρα αλλαγη.
Αν βαλεις ενα ψαρι που λερωνει 40 λιτρα σε 400 λιτρα ενυδρειο, θα κανεις παλι 40 λιτρα αλλαγη.
Αν ομως λειψεις και κανα δυο μηνες, δεν χαθηκε ο κοσμος. Οταν γυρισεις κανεις μερικες απανωτες και καθαριζεις.
Στο 40 λιτρο, τι θα γινει σε δυο μηνες?


Που θα αποθηκευω εγω τα 100 και πλεον λιτρα που θελει;

Απαντηθηκε.
Πουθενα.
Στην αναγκη βαζεις κι απευθειας απο τη βρυση
(με λιγη μιξη απο το θερμοσιφωνο)

Αυτο μπορει να θελει καμια 50αρια κιλα χαλικι. Που θα βρω χωρο να το πλυνω; Αυτες ειναι μονο μερικες σκεψεις-προβληματισμοι μου.
Οσοι εχουν 500 λιτρα ενυδρειο γιατι δεν ρωτας πως το επλυναν?
Γιαυτο ειναι το φορουμ
Οπως πλενονται και τα λιγα κιλα πλενονται και τα πολλα.
Λιγα λιγα ομως.
κι υπαρχουν κι αλλες λυσεις
Μεγαλο προβλημα?

Νομιζω στο θεμα υπαρχουν ολες οι αποψεις και σου δωθηκε αρκετη βοηθεια.
Καλη τυχη και καλη συνεχεια απο μενα με τις επιλογες σου
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 14-09-12, 20:06
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Ερωτηση: παω λοιπον και βλεπω το ενυδρειο, ωραιο λεω ειναι, φυσικα δεν ξερω αν πρεπει κατι να προσεξω, μην εχοντας καμια εμπειρια στο θεμα, το παρω σπιτι το γεμισω νερο και αρχιζει να χανει. Τι κανω τοτε; (δεν μιλω για την συγκεκριμενη αγγελια, γενικα το λεω)
1) Oταν λεω 'απλο' εννοω οσο πιο ΄μικρο΄ γινεται, ειδες μια ψαρουκλα που εχει μεσα σε αυτο το ενυδρειο;
2) Σαν καινουργιο φαινοταν, αλλα δεν μπορουμε αυτο να το ξερουμε και στα σιγουρα ε; Για φιλτρο δεν αναφερει πουθενα, αν ειναι ετσι υπολογισε κανα 130αρι το λιγοτερο. Αν ηταν να το 'φανε΄γιατι δεν το εχουν κανει εδω και 10 μερες που ισχυει η αγγελια;
3) για τις αλλαγες νερου, νομιζω οτι ισχυει ενα 30% περιπου. Δεν διαβασα ποτε αν αυτο το 30% αλλαζει απο ενυδρειο σε ενυδρειο. Τις αλλαγες δεν τις κανουμε και για να κρατησουμε χαμηλα τα νιτρικα;
4)Η αποθηκευση νερου παλι ισως να ειναι προβλημα. Θερμοσιφωνα εχω ηλιακο, που τον χειμωνα το νερο ειναι παγος. Εκτος κι αν πρεπει να τον αναβω...
Σαφως και δεν λεω οτι η αγγελια, μπορει πραγματικα να ειναι μια πολυ καλη περιπτωση. Για καποιον ομως που εχει μια σχετικη εμπειρια, οχι για μενα παντως. Και δεν νομιζω να παρει καποιος αυτο το ενυδρειο για να βαλει μεσα 2 χρυσοψαρα...
Σε ευχαριστω πολυ, ειδικα εσενα Σπυρο, εχεις ασχοληθει μαζι μου απο την αρχη με απειρα post, αλλα και αλλα παιδια που με εχουν βοηθησει πολυ ως τωρα.

Ημουν ετοιμος αυριο (απο τα ελαχιστα Σαββατα που εχω ελευθερα) να παω να κλεισω την αγορα, αλλα μαλλον θα το αφησω οριστικα.
Εχω αλλη 'λογικη' και 'σκεψη', πολυ πιθανον να ειναι λαθος, αλλα οταν περιμενω εκτος απο συμβουλες και καποια 'ενθαρρυνση' αλλα αντ αυτου εισπραττω αλλα πραγματα, σαν να ειμαι εγω ο 'φταιχτης' τοτε οσο να ναι, αποθαρρυνομαι....
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 14-09-12, 20:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

παω λοιπον και βλεπω το ενυδρειο, ωραιο λεω ειναι, φυσικα δεν ξερω αν πρεπει κατι να προσεξω, μην εχοντας καμια εμπειρια στο θεμα, το παρω σπιτι το γεμισω νερο και αρχιζει να χανει. Τι κανω τοτε; (δεν μιλω για την συγκεκριμενη αγγελια, γενικα το λεω)
Εχεις ενα δικιο αλλα το ιδιο σχεδον ισχυει και με τα καινουρια, με μεγαλυτερες πιθανοτητες φυσικα να βρεις ακρη (ευτυχως εισαι Αθηνα γιατι ο αλλος που ηταν Λαρισα τα τριπλασια ηθελε να το στειλει πισω και να φερει αλλο, παρα να το επισκευασει εκει ενας τζαμας τσονταροντας λιγη σιλικονη)
Οταν παιρνουμε μεταχειρισμενο ενυδρειο το συζηταμε και αυτο το ενδεχοομενο και συμφωνουμε για τετοια περιπτωση, και το καλυτερο ειναι να το κοιταμε γεματο αφου αν εχει μεινει αδειο πολυ καιρο μπορει να εχουν χαλασει οι σιλικονες αν δεν ηταν καλης ποιοτητας.

1) Oταν λεω 'απλο' εννοω οσο πιο ΄μικρο΄ γινεται, ειδες μια ψαρουκλα που εχει μεσα σε αυτο το ενυδρειο;
Τοσο μπορει να φτανει και το comet σε μηκος
(απλα εχει μεγαλυτερη ουρα)

3) για τις αλλαγες νερου, νομιζω οτι ισχυει ενα 30% περιπου. Δεν διαβασα ποτε αν αυτο το 30% αλλαζει απο ενυδρειο σε ενυδρειο. Τις αλλαγες δεν τις κανουμε και για να κρατησουμε χαμηλα τα νιτρικα;

Το 30% εινα γενικος κανονας για τη συνηθη ιχθυοφορτωση ενος ενυδρειου (συνηθως μετρια προς υψηλη).
Εμεις μιλαγαμε για ψαρια που θα εβαζες και στο 180λιτρο.
Αν το γεμισεις κι αυτο με ψαρια θα κανεις αναλογες αλλαγες.
Οχι μονο για τα νιτρικα.
Και για αλλους λογους και δεν θα τα καταλαβεις τωρα αν στα γραψω.

4)Η αποθηκευση νερου παλι ισως να ειναι προβλημα. Θερμοσιφωνα εχω ηλιακο, που τον χειμωνα το νερο ειναι παγος. Εκτος κι αν πρεπει να τον αναβω...

Και εγω ηλιακο (οταν βιαζομαι).
Εχω κι ενα βαρελι ομως, που το γεμιζω κρυο και το αφηνω λιγες ωρες σε θερμοκρασια χωρου και ερχεται ιδια με του ενυδρειου

Σαφως και δεν λεω οτι η αγγελια, μπορει πραγματικα να ειναι μια πολυ καλη περιπτωση. Για καποιον ομως που εχει μια σχετικη εμπειρια, οχι για μενα παντως. Και δεν νομιζω να παρει καποιος αυτο το ενυδρειο για να βαλει μεσα 2 χρυσοψαρα...
Σε ευχαριστω πολυ, ειδικα εσενα Σπυρο, εχεις ασχοληθει μαζι μου απο την αρχη με απειρα post, αλλα και αλλα παιδια που με εχουν βοηθησει πολυ ως τωρα.

Ημουν ετοιμος αυριο (απο τα ελαχιστα Σαββατα που εχω ελευθερα) να παω να κλεισω την αγορα, αλλα μαλλον θα το αφησω οριστικα.

Εχω αλλη 'λογικη' και 'σκεψη', πολυ πιθανον να ειναι λαθος, αλλα οταν περιμενω εκτος απο συμβουλες και καποια 'ενθαρρυνση' αλλα αντ αυτου εισπραττω αλλα πραγματα, σαν να ειμαι εγω ο 'φταιχτης' τοτε οσο να ναι, αποθαρρυνομαι....


Ειπαμε και ξαναγραψαμε πολλοι οτι τα 180 λιτρα (100 εκ μηκος) δεν ειναι τελεια αλλα ουτε και ασχημα.
Αν μπορεις να το ξεκινησεις ετσι, ξεκινα δεν χανεις τιποτα και φυσικα ουτε και το ψαρι (εκτος αν τους βρεις καμια λιμνη).
Στην πορεια βλεπεις.
Αν κουραστεις ή βλεπεις οτι δεν παει καλα το δινεις, αν σε φτιαχνει η φαση και διαθετεις τα οικονομικα βαζεις και μεγαλυτερο.
Ασε που αν ψαχτεις λιγο, θα σου κοστιζουν ολα πολυ πιο φτηνα. Οπως ειπα το πρωτο μου, σαβουρα 50 λιτρα, χωρις βαση, με εσωτερικο φιλτρο, μου κοστισε τα 3/5 του κοστους απο το δευτερο, 180 λιτρα (rio) με επιπλο και εξωτερικο φιλτρο eheim 2026.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 14-09-12, 20:55
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

lionor εγω αυτο που καταλαβαινω απ ολα οσα λες ειναι πως απλα σου εχει γυαλισει τοσο πολυ το rio180 και απλα θες ενα τριγκαρισμα (καποιος να σου πει παρτο) για να πας να το αγορασεις.
Το εχεις ερωτευτει τοσο που οτι και να σου δωσουν εσυ στο μυαλο σου θα εχεις το rio180...


Ε παρτο λοιπον αφου σου αρεσει τοσο, δωσε το ψαρακι σε καποιον που εχει λιμνη η αστο σε καποια δημοσια λιμνη με αλλα comets και βρες ψαρακια που να σ αρεσουν και να κανουν γι αυτα τα λιτρα κι ολα θα ειναι μια χαρα και ολοι ευχαριστημενοι και σταματα να αναρωτιεσαι ποσοι εχουν τεραστια ενυδρεια με χρυσοψαρα. Η απαντηση ειναι ΠΟΛΛΟΙ! (αν και οι περισσοτεροι εχουν κανονικες λιμνες κι οχι ενυδρεια) Ολοι οσοι θελουν τετοια ειδη τετοια λιτρα εχουν, 500, 600, 700 κτλ κτλ κι αν θελουν ακομα πιο μεγαλα ειδη (πχ κοι ) πανε σε 2000 λιτρα και πανω (που ειναι και παλι στριμωγμα) διαφορετικα εχουν fancy
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 14-09-12, 21:05
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Το καινουργιο ενυδρειο, εχει εγγυηση, κι αμα χανει τους το πας πισω (εχω αμφιβολιες για το αν καλυπτει ή οχι η εγγυηση). Αν το παρεις μεταχειρισμενο, τι να συζητησεις; Καταρχην, σιγουρα θα το εχει αδειασει, γιατι φυσικα προσδοκα να το δωσει αμεσα, εφοσον πας και το δεις. Μετα σιγα μην κατσει να 'συζητησει' μαζι σου γιατι χανει νερα.

Αληθεια, υπαρχει κανενας φιλος εδω στο φορουμ, που να εχει κομετ σε ενυδρειο, σε μεγαλο μεγεθος; 20-30εκ. Πολυ αμφιβαλλω, κι αν υπαρχει θα ειναι καποιος που εχει εμπειρια και ξερει πως να αντιμετωπισει δυσκολιες (αρρωστιες κλπ)

Αρα χρειαζεται βαρελι τελικα. Μα αν θελω βαρελι των 100 λιτρων ας πουμε, που να το βαλω αυτο; Και ποσες ωρες θα θελει για να ερθει σε θερμοκρασια χωρου; Γι αυτο πριν ελεγα οτι θελω ενα 'απλο' ενυδρειο

Θυμαμαι οταν πρωτομπηκα εδω, ειπα το εξης: οτι δεν προκειται να δωσω 200 ευρω για ενυδρειο. Οποτε ποτε μην λες ποτε. Οπως ξεκινησα με ενα πλαστικο κουτι και στην πορεια ειδα οτι μ αρεσει το χομπυ, ετσι σκεφτηκα να συνεχισω και τωρα και στο μελλον βλεποντας και κανοντας. Οπως ειχες πει καποια φορα: ή παιρνεις αο την αρχη ενα μεγαλο ενυδρειο ή το πας σιγα-σιγα

Πληρες 180 λιτρο ενυδρειο με τιμη 300 κατι ευρω, δεν βρισκω. Μιλαμε για καινουργιο παντα. Ολες αυτες τις μερες το ψαχνω. Θελω να πιστευω οτι δεν θα τα 'κλαιω' τα λεφτα. Και στην τελικη αν μετανοιωσω για κατι, το δινω

Κι εγω ειπα και ξαναειπα, και εχει μαλλιασει η...γλωσσα μου, οτι δεν ψαχνω το τελειο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
lionor εγω αυτο που καταλαβαινω απ ολα οσα λες ειναι πως απλα σου εχει γυαλισει τοσο πολυ το rio180 και απλα θες ενα τριγκαρισμα (καποιος να σου πει παρτο) για να πας να το αγορασεις.
Το εχεις ερωτευτει τοσο που οτι και να σου δωσουν εσυ στο μυαλο σου θα εχεις το rio180...


Ε παρτο λοιπον αφου σου αρεσει τοσο, δωσε το ψαρακι σε καποιον που εχει λιμνη η αστο σε καποια δημοσια λιμνη με αλλα comets και βρες ψαρακια που να σ αρεσουν και να κανουν γι αυτα τα λιτρα κι ολα θα ειναι μια χαρα και ολοι ευχαριστημενοι και σταματα να αναρωτιεσαι ποσοι εχουν τεραστια ενυδρεια με χρυσοψαρα. Η απαντηση ειναι ΠΟΛΛΟΙ! (αν και οι περισσοτεροι εχουν κανονικες λιμνες κι οχι ενυδρεια) Ολοι οσοι θελουν τετοια ειδη τετοια λιτρα εχουν, 500, 600, 700 κτλ κτλ κι αν θελουν ακομα πιο μεγαλα ειδη (πχ κοι ) πανε σε 2000 λιτρα και πανω (που ειναι και παλι στριμωγμα) διαφορετικα εχουν fancy

Εσυ λοιπον που δεν ερωτευεσαι ευκολα, προτεινε μου μια εναλλακτικη λυση, στα ιδια ή λιγοτερα χρηματα, και ευχαριστως το συζητω.
Ολοι οσοι θελουν σαφως, εγω ομως εχω πει χιλιαδες φορες, οτι δεν το επελεξα, ετυχε να μου το κανουνε δωρο.
Και αφου υπαρχουν πολλοι με 500-600λιτρα, θελω σε παρακαλω πολυ να μου πεις 2-3 ενεργα μελη, να δω κι εγω τι ενυδρεια εχουν, να παρω και καμια ιδεα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lionor : 14-09-12 στις 21:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 14-09-12, 21:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Αληθεια, υπαρχει κανενας φιλος εδω στο φορουμ, που να εχει κομετ σε ενυδρειο, σε μεγαλο μεγεθος; 20-30εκ. Πολυ αμφιβαλλω, κι αν υπαρχει θα ειναι καποιος που εχει εμπειρια και ξερει πως να αντιμετωπισει δυσκολιες (αρρωστιες κλπ)
Εχει μια θειτσα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 14-09-12, 21:24
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

παλι τα ιδια και τα ιδια... γιατι δε σου αρεσει η λυση που σου προτεινω? ουτε συμβιβαστικη ειναι ουτε τιποτα, κι εσυ θα εχεις το rio που σου αρεσει, και το ψαρακι θα εχει τη λιμνουλα του και ολα καλα...

Οσο για comet, δεν ξερω και πολλους να εχουν σε ενυδρεια, οσοι εχουν παντως -και ξερουν τι εχουν- εχουν και τα καταλληλα λιτρα (αυτος που μου ρχεται στο μυαλο που εχει comets εδω μεσα παντως δεν εχει και το ενυδρειο προτυπο, αλλα τουλαχιστο εχει 600 λιτρα).
Δεν ειναι ολα τα χρυσοψαρα ιδια, δηλαδη αν σου ειχαν δωσει ενα ΚΟΙ (που ειναι κι αυτο χρυσοψαρο κανονικοτατο) θα ηθελες να το βαλεις κι αυτο στο 180ρι? (η και σε 1000ρι? )
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 14-09-12, 21:31
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Tι nick εχει εδω στο φορουμ; Με ενδιαφερει να δω ισως και καποια παρουσιαση του ενυδρειου της

Αληθεια Σπυρο θα μου πεις αυτην την ψιλοκοκη 1mm αμμο, που μπορω να την βρω; Ή αν θελεις προτεινε μου κατι απο αυτα:http://www.antemisaris.gr/productList.aspx?iid=48
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το εχεις ερωτευτει τοσο που οτι και να σου δωσουν εσυ στο μυαλο σου θα εχεις το rio180...

Βρες μου ενα 180λιτρο με φιλτρο και επιπλο, κατω απο 313 ευρω, και ισως οχι το ερωτευτω απλα, αλλα το..παντρευτω κιολας!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lionor : 14-09-12 στις 21:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 14-09-12, 21:32
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Αν θελεις μεγαλο,καινουργιο και σε προσιτη τιμη τοτε πας βουρ για petcity και ενυδρειο Anubias με -60% (μια χαρα ενυδρειο) η αλλιως στο petsupermarket.gr και Hagen σε πολυ σπεσιαλ τιμες...

Τραβα μια βολτα αυριο σε αυτα τα 2 καταστηματα να τα δεις απο κοντα και μετα τα ξαναλεμε.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 14-09-12, 21:39
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
......και σταματα να αναρωτιεσαι ποσοι εχουν τεραστια ενυδρεια με χρυσοψαρα. Η απαντηση ειναι ΠΟΛΛΟΙ!..........

Οσο για comet, δεν ξερω και πολλους να εχουν σε ενυδρεια, οσοι εχουν παντως -και ξερουν τι εχουν- εχουν και τα καταλληλα λιτρα

Δεν ειναι ολα τα χρυσοψαρα ιδια, δηλαδη αν σου ειχαν δωσει ενα ΚΟΙ (που ειναι κι αυτο χρυσοψαρο κανονικοτατο) θα ηθελες να το βαλεις κι αυτο στο 180ρι? (η και σε 1000ρι? )
Αλλο λες την μια και αλλο την αλλη και με μπερδευεις!
Αυτη που μου εκανε δωρο τα χρυσοψαρα, τα πηρε γιατι 'ηξερε' πως ζουνε σε γυαλες, πως γενικα δεν ζουνε και πολυ, και σε 5-6 μηνες πεθαινουν. Εγω αρχισα να την 'ψαχνω' κι ετσι μπηκα εδω, να δω τι πραγματικα ισχυει και τι οχι.
Αν μου εδιναν ΚΟΙ, και ειχα δει ενα σωρο αλλους, να το εχουν σε 20αρι ή σε 50αρι ή σε....4αρι, μπορει και να το βαζα. Οπως ακριβως θελω να βαλω κομετ σε 180αρι, οταν αλλοι το εχουν σε γυαλα των 4-5 λιτρων
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θελεις μεγαλο,καινουργιο και σε προσιτη τιμη τοτε πας βουρ για petcity και ενυδρειο Anubias με -60% (μια χαρα ενυδρειο) η αλλιως στο petsupermarket.gr και Hagen σε πολυ σπεσιαλ τιμες...

Τραβα μια βολτα αυριο σε αυτα τα 2 καταστηματα να τα δεις απο κοντα και μετα τα ξαναλεμε.

Δεν θελω να δωσω πανω απο 300 για ενυδρειο. Τα εχω ψαξει αυτα τα μαγαζια και δεν εχουν κατι πιο οικονομικο, απο αυτο που ηδη εχω σκεφτει. Τι να παω να δω; Τα βλεπω και απο το site τους

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lionor : 14-09-12 στις 21:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
στησιμο ενυδρειου giannis vih Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 15 29-06-12 22:19
Νεο στησιμο ενυδρειου ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Μ. Αρχάριοι γλυκού νερού 5 20-12-10 00:02
στησιμο ενυδρειου μελινακι Αρχάριοι γλυκού νερού 3 21-09-07 12:39
νεο στησιμο ενυδρειου ΣΤΑΥΡΟΣ Malawi 3 28-06-06 10:56
ΝΕΟ ΣΤΗΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ enzo Θαλασσινό νερό - Γενικά 1 27-10-04 13:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14739 seconds with 14 queries