Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-09-12, 16:01
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή Αγορα ενυδρειου και στησιμο του

Επειδη ειμαι τελειως 'απειρος' στα ενυδρεια θα ηθελα πολυ την βοηθεια σας οσον αφορα την επιλογη και το στησιμο ενος ενυδρειου.
Σαν στοχο εχω να βαλω 2 ή το πολυ 3 χρυσοψαρακια (το ενα ηδη το εχω και ειναι comet).
Μετα απο πολυ σκεψη, εχω καταληξει στο rio 180. Για παραπανω λυτρα, δεν το συζητω καθολου (και απο αποψη κοστους). Πιστευετε οτι αυτο θα ειναι αρκετο για αυτο που το θελω; Το φιλτρακι του, με καποιες τροποποιησεις, θα με καλυψει; Σαν προσφορα το βρηκα στα 197 ευρω μονο την γυαλα ή στα 313 ευρω με το επιπλο του. Ειναι καλη η τιμη αυτη; Αν εχετε καποια αλλη εναλλακτικη λυση, θα ηθελα να την ακουσω.

Μεσα σκεφτομαι να του βαλω χαλικι, καμια πετρα ή και καμια ριζα. Φυτα δεν θελω, ισως να βαλω καμια anubia μονο (παρηγγειλα χτες μια απο ebay, να δω και πως ειναι...)

Xαλικι αν επιλεξω αυτο http://www.antemisaris.gr/product.aspx?iid=5166 κανει; και τι κοκομμετρια θα ηταν καλυτερη; και απο αυτες τις πετρες ποια θα μπορουσε να ειναι καταλληλη: http://www.antemisaris.gr/productList.aspx?iid=49

Θα σας 'ζαλισω' πολυ με ερωτησεις που θα αφορουν τοσο την αγορα οσο και το στησιμο, αλλα μονο με την δικη σας βοηθεια θα τα καταφερω...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-09-12, 17:03
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαν προσφορα το βρηκα στα 197 ευρω μονο την γυαλα ή στα 313 ευρω με το επιπλο του. Ειναι καλη η τιμη αυτη; Αν εχετε καποια αλλη εναλλακτικη λυση, θα ηθελα να την ακουσω.


Ναι, 300 λιτρα με επιπλο κατω απο 280-300 ευρω

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62644

εξακολουθες να μη θες "μεγαλο"? (σιγα το μεγαλο δηλαδη, αλλα τεσπα... προσωπικα εχω πει οτι θα αποκτησω χρυσοψαρα οταν παω σε μονοκατοικια που δεν εχει πλακα για να φοβηθω μη βρεθει στο ισογειο, και θα παω για 700ρι τουλαχιστο)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-09-12, 17:10
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Αν εννοεις τα hagen, το 288λιτρο εχει μαζι με το επιπλο του 350 ευρω, και ειναι χωρις λαμπες και κυριως χωρις φιλτρο.
Η τιμη για μενα ξεφευγει πολυ, και σαν 1ο μου ενυδρειο, μου φαινεται τεραστιο να το...κουμανταρω. 2 αντε το πολυ 3 χρυσοψαρα θελω να βαλω μεσα...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-09-12, 17:14
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
και σαν 1ο μου ενυδρειο, μου φαινεται τεραστιο να το...κουμανταρω.

Λαθος, ενα 300ρι το κουμανταρεις πολυ ευκολοτερα απο ενα 50ρι και ενα κολυμβητηριο ολυμπιακων διαστασεων δε θα ηθελε καμια απολυτως ρουτινα, ενω σε ενα 30ρι θα ησουν με το phμετρο στην κολοτσεπη...

Οσο μεγαλυτερο τοσο ευκολοτερο.



Εγω απ οτι θυμαμαι με λαμπες το πηρα και ειχε και καποιο φιλτρο και αεραντλια κτλ τα οποια τα παζαρεψα για αλλα πραγματα αφου τα μαμισια δε με ενδιεφεραν
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-09-12, 17:25
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Ναι... νομιζω ομως πως ειναι μονο η γυαλα και το επιπλο, σκετα...
Ενταξει για 300αρι δεν το συζητω παντως γιατι για μενα που ειμαι τελειως απειρος, και δυσκολο θα μου ειναι να το συντηρω και η τελικη του τιμη ξεφευγει.
Το 180αρι που προτεινα κανει τελικα για αυτο που το θελω ή οχι....;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-09-12, 17:34
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

για το αν μπαινει comet σε τοσο μικρο ενυδρειο θα σου απαντησουν οι χρυσοψαραδες που ειναι πιο σχετικοι με το ειδος, αλλα αυτο που θελω να σου πω ειναι ο γενικος κανονας:
Οσο πιο αρχαριος ειναι καποιος τοσο περισσοτερα λιτρα ειναι αυτα που εχει αναγγη γιατι απλα θελουν και λιγοτερη συντηρηση και συγχωρουν και καποια λαθη, και οσο αυξανει η εμπειρια μπορεις να πεις πως εισαι σε θεση πλεον να κουμανταρεις μικροτερα (μεχρι ενα λογικο σημειο βεβαια οχι κατι δεκαλιτρα και δεκαπεντολιτρα που ακουω γιατι αυτα θελουν ειδικο εργαστηριο με τον εξοπλισμο της ΝΑΣΑ)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-09-12, 17:47
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Ενταξει δεν προτεινα 15 λιτρο
Συμφωνα με οσα εχω διαβασει ολο αυτο τον καιρο, ενα 180 λιτρο θεωρειται ως το 'ελαχιστο' για χρυσοψαρα comon, comet...
Ας ακουσω και αλλες γνωμες, γιατι λεω το σαββατο αν ειμαι καλα, να παω να το 'κλεισω'
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-09-12, 17:58
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οκ, καποιος που εχει εμπειρια με αυτα τα ειδη θα σου πει καλυτερα, αλλα αν εχεις διαβασει πως αυτο ειναι το ελαχιστο ξεκινα με το δεδομενο οτι ενας αρχαριος δε μπορει να κουμανταρει τα ελαχιστα μεγεθη.

Tα comet και τα comon ειναι μεγαλα ειδη
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-09-12, 18:05
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Γιατι να μην μπορω ομως; Εδω και 7 μηνες 'κουμανταρω' ενα 50 λιτρο, εστω κι αν στην αρχη δεν απεφυγα τα 'λαθη', κυριως απο δικη μου αγνοια.
Καλα βεβαια πολλοι, εχουν comet σε γυαλες ή σε 80λιτρα αντε το πολυ κανα 120λιτρο. Ειπα να κανω την 'υπερβαση' και να παω σε λιγο μεγαλυτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-09-12, 18:20
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα βεβαια πολλοι, εχουν comet σε γυαλες ή σε 80λιτρα αντε το πολυ κανα 120λιτρο. Ειπα να κανω την 'υπερβαση' και να παω σε λιγο μεγαλυτερο.


οκ, αφου το να τα διατηρσεις σε ενα χωρο που καπου διαβασες πως ειναι ο ελαχιστος, το θεωρεις υπερβαση δεν εχω να πω κατι αλλο, καλη επιτυχια στο πειραμα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-09-12, 18:32
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Για μεταχειρισμένα δεν ενδιαφέρεσαι? μπορείς να βρεις τα 180 lt με βάση 150-200 ευρώ, ανάλογα την περίπτωση.
Παρ' όλα αυτά, συμφωνώ με τον Nick, καλύτερα δώσ'του τον χώρο που χρειάζεται. Τι σε αποτρέπει από τα περισσότερα λίτρα? Το μόνο πρόβλημα ίσως είναι του χώρου, όλα τα άλλα είναι πιο εύκολα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-09-12, 19:45
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

νομίζω η τιμή στο 1 ποστ για το rio 180 είναι αρκετά καλή. που το βρήκες τόσο;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-09-12, 20:19
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ShadowVValker Εμφάνιση μηνυμάτων
Για μεταχειρισμένα δεν ενδιαφέρεσαι? μπορείς να βρεις τα 180 lt με βάση 150-200 ευρώ, ανάλογα την περίπτωση.
Παρ' όλα αυτά, συμφωνώ με τον Nick, καλύτερα δώσ'του τον χώρο που χρειάζεται. Τι σε αποτρέπει από τα περισσότερα λίτρα? Το μόνο πρόβλημα ίσως είναι του χώρου, όλα τα άλλα είναι πιο εύκολα.

Για μεταχειρισμενα μαλλον οχι. Εκανα μια προσπαθεια, που ηταν ακαρπη. Ετσι κι αλλιως ειναι λιγα αυτα που πουλιουνται, συνηθως δινονται ή τα πολυ μικρα ή τα πολυ μεγαλα. Συμφωνα με ο,τι εχω διαβασει, ο φυσικος του χωρος ειναι η...λιμνη και δεν νομιζω να υπαρχει και κανεις που για 1η του φορα να πηγε να αγορασει π.χ. 300 λιτρο ενυδρειο για να βαλει χρυσοψαρα...

Σπυρο (delta66) εσυ τι λες...; (γιατι οι φιλοι εδω δεν πολυσυμφωνουν με την ιδεα μου )
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-09-12, 21:44
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
και δεν νομιζω να υπαρχει και κανεις που για 1η του φορα να πηγε να αγορασει π.χ. 300 λιτρο ενυδρειο για να βαλει χρυσοψαρα...
γιατι το λες αυτο?
αν καποιος γουσταρει πραγματικα τα χρυσοψαρα,θα βαλει χρυσοψαρα.
κι εφοσον αγαπαει ειδικα αυτο το ειδος και το εχει διαλεξει,
(δεν του βαζει κανεις το πιστολι στον κροταφο να παρει αυτα τα ψαρια σωνει και ντε)
αν το κανει συνειδητα δηλαδη,θα προσπαθησει να ανταπεξελθει οσο γινεται καλυτερα στις αναγκες τους.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-09-12, 21:55
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι δυστηχως τα χρυσοψαρα ειναι ευρεως διαδεμενα ως ψαρια...γυαλας.
Κι οσοι βρεθηκαν με ενα ή και περισσοτερα, διαπιστωνουν οτι φυσικα δεν ζουν σε γυαλα, αλλα θελουν πολυ μεγαλυτερο χωρο και φροντιδα. Απο αυτους λοιπον, δεν νομιζω οτι ειναι πολλοι αυτοι που 'τρεχουν' αμεσως να παρουν...300 λιτρο ενυδρειο.
Ειναι διαφορετικο πραγμα απο την αρχη να το εχεις επιλεξει συνηδειτα και διαφορετικο να το ανακαλυπτεις στην ...πορεια. Οπως και στην δικη σου περιπτωση leda. Βρεθηκες με ενα χρυσοψαρακι, χωρις να το περιμενεις. Αν ηξερες απο την αρχη τι χωρο θελουνε, θα πηγαινες να το αγορασεις; Μαλλον οχι...
Εχω διαβασει στο νετ, αρκετες περιπτωσεις που βρεθηκαν καποιοι με ενα-δυο χρυσοψαρα, ειτε απο δωρο, ειτε γιατι μη γνωριζοντας ή ακουγοντας αυτα που τους λενε στα ept shop, τα αγορασαν. Και οταν μμπαινουνε στα φορουμ και ρωτανε αν ειναι καλα στην γυαλα που τα εχουν, και τους λενε τι ενυδρειο χρειαζονται πραγματικα, την κανουν με...ελαφρα πηδηματακια.
Εγω το 'παλεψα' απο την αρχη, και γιατι μ αρεσαν και μ αρεσουν φυσικα. Για μενα το να αγορασω ενα 180λιτρο, ειναι 'υπερβαση'.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-09-12, 22:06
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

μα οταν εχεις αποφασισει πλεον να αγορασεις ενυδρειο,και να βαλεις κι αλλα μαζι με αυτο που ηδη σου "ελαχε",και εχεις ενημερωθει γι αυτα τα ψαρια,
δεν πρεπει να κανεις το σωστο?
αν για σενα ειναι υπερβαση να δωσεις το ελαχιστο,ασε αυτο που εχεις ηδη σε μια λιμνη...
γιατι να υποχρεωνεσαι να "βαρυγκομας"?
μπορει να ειναι κοινα ψαρακια και απο πολλους να αντιμετωπιζονται σαν αναλωσιμα,ιδιες ζωουλες ειναι ομως,ιδια ακριβως αξια εχουν,με των αλλων ψαγμενων και πανακριβων ψαριων.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-09-12, 22:17
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Κοινα ψαρακια ισως ειναι, αλλα εμενα μ αρεσουν...Αν και πολλοι... τι να λεω τωρα, εβλεπα πριν ενα βιντεο στο utube που ενας ιλιθιος, ταιζε τα πυρανχας του με ζωντανα χρυσοψαρα!
Η αποφαση να αγορασω ειναι καθαρα δικη μου. Το τι ομως θα αγορασω, ειναι μετα απο αρκετη σκεψη, και πολυ μελετη. Οταν ειχα πρωτορωτησει εδω, ακομα και ενα 125λιτρο φανταζε σαν μια καλουτσικη λυση. Ενα 180-200 λιτρο φανταζε σαν πιο ιδανικη. Με αυτο το σκεπτικο, και διαβαζοντας απειρα μνμ που αναφερονται στα χρυσοψαρα, ειπα να παω σε 180 λιτρο. Σκεφτομαι να βαλω κι (αλλα), εστω ενα ακομα, να μην ειναι μονο του.
Θελω ομως πριν παω και το κλεισω, να εχω μια 'τελικη' γνωμη πανω σε αυτο.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-09-12, 00:38
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

χωρις να ειμαι χρυσοψαρας,νομιζω οτι μπορεις να βαλεις μεχρι 3 fancy η 2 common.εμενα μια χαρα μου φαινεται το 180αρι.βεβαια ο Nick εχει δικιο.οσο πιο μεγαλο τοσο πιο καλα,αλλα πιστευω οτι για αρχη ειναι καλα αυτα τα λιτρα και αργοτερα βλεπεις.περιμενε να παρεις και καμια γνωμη απτους εμπειρους χρυσοψαραδες ομως μηπως εγω κανω λαθος στα νουμερα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-09-12, 00:43
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Και 2 να βαλω, μου φτανουν και μου περισσευουν. Αλλη ...λυση εκει κοντα στα 300 ευρω δεν εχω βρει...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-09-12, 01:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
...δεν νομιζω να υπαρχει και κανεις που για 1η του φορα να πηγε να αγορασει π.χ. 300 λιτρο ενυδρειο για να βαλει χρυσοψαρα...

Σπυρο (delta66) εσυ τι λες...; (γιατι οι φιλοι εδω δεν πολυσυμφωνουν με την ιδεα μου )
Κοιτα για comet δεν θα προτεινα ενυδρειο κατω απο 120 εκ μηκος.
H συντηρηση ενος 180λιτρου με χρυσοψαρα, δεν θα ειναι διαφορετικη απο οτι σε ενα πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο.
Τι σε απασχολει στη συντηρηση?
Μονο αλλαγη νερου θα εχεις να κανεις.

Απο κοστος συντηρησης θα ειναι πολυ κοντα με πολυ μεγαλυτερου ενυδρειου, γιατι το μεγαλυτερο κοστος στο ενυδρειο ειναι η θερμανση και ο φωτισμος.
Το νερο δεν σε απασχολει, αυτο απσχολει μονο πολυ μεγαλα ενυδρεια με οσμωση και συχνες αλλαγες νερου.
Ενα χρυσοψαραδικο δεν εχει τετοια προβληματα.
- Θερμανση καθολου (μονο ψυξη το καλικαιρι - το ετησιο κοστος της ειναι γελιο, κατω απο 5-10 ευρω)
- Φωτισμο ελαχιστο (φυτα απαιτησεων σε φωτισμο ετσι κι αλλως δεν επιζουν σε τετοιο ενυδρειο). Με αυτκολητα αδιαβροχα led stripes θα ειναι σουπερ. (δεν χρειαζεται να εχει μαμισιο φωτισμο το ενυδρειο τους)
Ενα ή δυο καλα φιλτρα χρειαζονται, controller θερμοκρασιας, χωρο στο καπακι για ανεμιστηρακια PC και εισαι κομπλε.

Αλλαγη νερου αναλογα τις δυνατοτητες.
Αν ειναι καινουριο θερμοσιφωνο (για τις χειμερινες αλλαγες) μπορεις να κανεις απευεθειας αλλαγη απο τη βρυση με αλφαδολαστιχο διαφανες (αφου το αφησεις να τρεξει καλα και καθαρισει).
Το λαστιχο πρεπει να φυλασσεται αναμεσα στις αλλαγες αδειο απο νερο (το φυσας καλα να αδειασει). Κατα καιρους να του γινεται απολυμανση (το διαφανες βολευει για ελεγχο εσωτερικα της καταστασης του).
Το νερο να εχει ιδια θερμοκρασια, και να το βαζεις με πολυ αργη ροη στο ενυδρειο (να κανει μιση+ ωρα να μπει ολο)
Αν βαλεις εξωτερικο φιλτρο (κατι που συνιστω) μπορεις να κανεις κι αυτο.
-------------------------
Το rio 240 ποσο το βρηκες?

Νομιζω πως κι αυτα θα ειναι πολυ καλες επιλογες (και value for money και για τα ψαρια καταλληλα) αν μπορεσεις να τα καταφερεις.
http://www.petsupermarket.gr/4015/%C...0cm-240lt.html
μαζι με http://www.petsupermarket.gr/5798/%C...%82-300lt.html
ή ακομα καλυτερα
http://www.petsupermarket.gr/4016/%C...0cm-288lt.html
μαζι με http://www.petsupermarket.gr/3100/%C...%82-400lt.html
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 14-09-12 στις 01:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 14-09-12, 01:01
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Μαλλον θα αφησω οριστικα την ιδεα αποκτησης ενυδρειου. Για να παρω μεγαλυτερο, καταρχην θελω τουλαχιστον ενα 450αρι ευρω...
Ειπα να κανω την 'υπερβαση' και να δωσω 300 κατι ευρω για το rio 180, αλλα... οκ ξεφευγει πολυ... κριμα
Θα κρατησω το ενα που εχω στο 50 λιτρο κι οσο....αντεξει...

(για το rio 240 δεν ρωτησα αλλα ολες οι προτασεις ξεπερνανε κατα πολυ τα 400 ευρω...)
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-09-12, 01:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα λιτρα δεν ειναι το μονο που κοιτας σε ενα ενυδρειο.
Oυσιαστικα τα λιτρα δεν τα θελουν τα ψαρια, αλλά εσυ.
Εσυ θα κουραζεσαι περισσοτερο (με αλλαγες, ελεγχο κλπ) οταν διεθετεις λιγοτερη ποσοτητα νερου για να την παλευει με τους ρυπους των ψαριων.
Τα ψαρια εκτος απο τα αρκετα λιτρα για καθαριοτητα θελουν χωρο για κολυμπι αναλογο του μεγεθους τους και της κινητικοτητας το ειδους τους.
(πχ ενα πλεκο δεν θελεις πολλες φορες πολλαπλασιο το μηκος απο το τελικο μεγεθος του ψαριου, 2-3 φορες φτανει. Για ενα ψαρι κολυμβητη ομως ακομα και το χ10 και χ15 ειναι λιγο και απλα συμβιβαζονται.
Για ενα ψαρι σαν το comet που μπορει να φτασει τα 30+ εκ, ακομα και το 120-150 εκ μηκος ειναι συμβιβασμος.

Βλεπεις λοιπον και τις διαστασεις σχετικα με το τελικο μεγεθος του ψαριου.
Λεγεται συνηθως οτι τα fancy κοντοχοντρα χρυσοψαρα θελουν 40+ λιτρα το ατομο και 80 εκ μηκος ενυδρειου, ενω τα μεγαλυτερα και μακρουλα common, comet και shubunkin, 70+ λιτρα και 120-150 εκ μηκος ενυδρειου

Ακομα κι ενα comet να εβαζε καποιος στο ενυδρειο, το μηκος του ενυδρειου θα επρεπε να ηταν ικανοποιητικο για στοιχειωδες κολυμπι.
Τα λιτρα θα ηταν πολυ περισσοτερα απο οτι χρειαζοταν ενα ψαρι.
Παλι δλδ 240+ λιτρα θα ηθελες για να εχεις 120 εκ μινιμουμ μηκος για ενα ψαρι.
(φυσικα και καποιο χωρο σε πλατος για να μπορει να στριψει)
-------------------------
Η πρωτη επιλογη που εδωσα (ενυδρειο και φιλτρο) κοστιζει 275
(χωρις βαση - δεν εχεις χωρο να το ακουμπησεις?)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 14-09-12 στις 01:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-09-12, 01:20
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Καταλαβαινω το σκεπτικο σου, μου το χεις εξηγησει εξαλλου τοσες φορες που μονο αν ειμαι χαζος δεν θα καταλαβω.
Το rio 240 βγαινει περιπου στα 437 ευρω.
Ξερεις ρε γμτ τι σκεφτομαι; Ενταξει θελω να εχω το ενα comet που εχει επιζησει ως τωρα. Αξιζει ομως να 'σκασω' ενα 450αρι για...παρτυ του;
2 fancy μπαινουν στο rio 125;

(ε χωρο που να το ακουμπησω; μονο κατω γινεται...)
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-09-12, 01:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ξεχνα τα juwel τοτε.
Τα hagen δεν σου αρεσουν? και με καλο εξωτερικο φιλτρο. (θα χωραγαν κι αλλα 2-3 comet)

Ναι το 125 ειναι σουπερ για fancy (3-4).


ΥΓ Το ψαρι αξιζει να εχει καθαρο νερο και αξιοπρεπη χωρο να κολυμπαει.
Ποσο θα κοστισει αυτο ειναι αλλο θεμα.
Τι να πουνε και μερικοι (σαν κι εμενα) που ξεκινησαν χωρις να ξερουν την αγορα και τα εσκασαν χοντρα για σαβουρες.
Εδωσα 300+ ευρω για 50 λιτρα με εσωτερικο φιλτρο, αχρηστα διακοσμητικα και χωρις επιπλο.
-------------------------
Καποιος στις αγγελιες φτιαχνει βασεις για ψαξε και ρωτα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 14-09-12 στις 01:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-09-12, 01:31
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Γιατι τα χω δει νομιζεις; Οταν ειχα παει, πριν 3 βδομαδες περιπου, μετακομαζανε και γινοταν της κακομοιρας εκει. Εκτος αυτου, αυτα που ειχε εκει στιβαγμενα ειχαν ενα...περιεργο καπακι, λες και το ειχε χτυπησει ο ηλιος και ειχε στραβωσει...

Λοιπον εγω λεω να κανω το εξης: Να παρω το rio 125 ή το rio 180, που και κομπλε ειναι και η τιμη τους δεν διαφερει και τοσο απο τα hagen (αν βαλω και λαμπες-φιλτρο-θερμαντικο)
Θα βαλω μεσα το commet που ηδη εχω, και οσο αντεξει (δεν το λεω με την κακη εννοια, το πολυ πολυ να το δωσω αν μεγαλωσει) και να προσθεσω κανα fancy
..........
Το nick του αρχιζει απο af...; Του εστειλα μνμ σημερα αλλ δεν πηρα απαντηση. Αν και πιστευω οτι και οι 'φτιαχτες' βασεις δεν θα ναι φτηνοτερες απο τις 'ετοιμες΄
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-09-12, 01:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ζητα αν μπορει να σου κολλησει καποιος γνωστης (φιλικα) μια γυαλα.
Το καπακι αστο.
Δυο ραγες αλουμινογωνια θελεις, να τις στηριξεις στη γυαλα, να κολλησεις πανω τους τα led και να βιδωσεις τα ανεμιστηρακια (για το καλοκαιρι).
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον εγω λεω να κανω το εξης: Να παρω το rio 125 ή το rio 180, που και κομπλε ειναι και η τιμη τους δεν διαφερει και τοσο απο τα hagen (αν βαλω και λαμπες-φιλτρο-θερμαντικο)
Αχρηστα πραγματα θα παρεις.
Χωρο θελεις (και καλη φιλτρανση), οχι λαμπες και θερμαντηρα.
Το εξωτερικο φιλτρο που σου εγραψα ειναι πολυ καλυτερο (και δεν πιανει και χωρο)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 14-09-12 στις 01:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-09-12, 01:42
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Ουτε 'τσαμπα' θα το κανει και μπαινω και σε...περιπετειες, απο την αποψη οτι δεν θα ξερω αν εχει κανει καλη δουλεια ή οχι, και χωρις καπακι το ψιλοφοβαμαι (το δικο μου οταν το χα βαλει για λιγο στον κουβα, εκανε τρελα σαλτα, ευτηχως ειχα βαλει διχτυ απο πανω, μαλλον αισθανθηκε αβολα)

αυτο που προτεινω, δεν συμφωνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-09-12, 01:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Απο ολοτελα καλη κι η παναγιωταινα (ριο180)
-------------------------
Μη βαλεις fancy μαζι με cοmet.
Δεν θα προλαβαινουν να φανε
Βαλε αλλο ενα comet
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 14-09-12 στις 01:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-09-12, 01:52
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Το ολοτελα ειναι να μεινει εκει που ειναι... μιση χαρα δικη του και μιση δικη μου....
'Αφεντικο' να παω δηλ. το Σαββατο να το κλεισω; αστειευομαι...απλα σας τα εχω 'πρηξει' εδω μεσα και σε σενα και των αλλων παιδιων...

Για πες μου σε παρακαλω, αν παρω το rio 180, θα μαι οκ με το φιλτρο του ε; (θα κανω τις..γνωστες τροποοιησεις)

Αν μπορεις να μου πεις και τι χαλικι να παρω; Αλλα θελω συγκεκριμενα; π.χ. αυτο κανει; http://www.antemisaris.gr/product.aspx?iid=5166 και τι κοκομμετρια να διαλεξω;

(ξερω οτι δεν προλαβαινουν, αλλα σκεφτομουνα μηπως τα 'ξεγελουσα' ενα απο την μια μερια το αλλο απο την αλλη)
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 14-09-12, 02:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η ψηφιδα ειναι μαλλον κοφτερη και τα ψαρια θα ειναι συνεχεια στο βυθο και θα ψαχνουν για φαι βαζωντας στο στομα τους οτι χωραει για να το πιπιλισουν.
Βυθο βαζουμε ειτε πολυ χοντρο για να μη χωραει στο στομα (ακομα και σε τελικο μεγεθος ψαριου) ειτε πολυ λεπτο για να μη σφηνωσει στο στομα του μεσα.
Το χοντρο χαλικι (ακομα και στρογγυλεμενο) δεν το προτιμω γιατι μπαινει η τροφη μεσα και χανεται.
Δες την ποταμισια αμμο.
(θελουν παρα πολυ καλο πλυσιμο ολα αυτα)

Το φιλτρο θα ειναι ΟΚ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
στησιμο ενυδρειου giannis vih Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 15 29-06-12 22:19
Νεο στησιμο ενυδρειου ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Μ. Αρχάριοι γλυκού νερού 5 20-12-10 00:02
στησιμο ενυδρειου μελινακι Αρχάριοι γλυκού νερού 3 21-09-07 12:39
νεο στησιμο ενυδρειου ΣΤΑΥΡΟΣ Malawi 3 28-06-06 10:56
ΝΕΟ ΣΤΗΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ enzo Θαλασσινό νερό - Γενικά 1 27-10-04 13:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09789 seconds with 14 queries