Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-09-12, 10:05
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή συντηρηση φιλτρου

Λοιπον, μιλαμε για το ενυδρειο 200αρι με τις λαμπιντο (το οποιο ακομα εχει καποια νιτρικα - 30-40). Μιλαμε για το φλουβαλ 205 το οποιο το εχω 3-4 μηνες και τρεχει χωρις συντηρηση μεχρι τωρα.

θα ηθελα να μου πειτε

1) πως να το καθαρισω μεσα χωρις ομως να βαλω σε ινδυνο την βιολογια (μη μου πειτε απλα να πλυνω με νερο ενυδρειοu please!)

2) αν διακινδυνευω τιποτα με το πλυσιμο και τι να προσεξω

3) γιατι το **** το φλουβαλ δεν παιρνει μπρος αν δεν το φερω τουμπα?

4) γιατι μου ξερναει ολη τη βρωμα ΟΤΑΝ το φερνω τουμπα ωστε να δουλεψει?

5) ποια ειναι η προταση σας για την καλυτερη δυνατη σειρα υλικου μεσα?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-09-12, 11:54
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον, μιλαμε για το ενυδρειο 200αρι με τις λαμπιντο (το οποιο ακομα εχει καποια νιτρικα - 30-40). Μιλαμε για το φλουβαλ 205 το οποιο το εχω 3-4 μηνες και τρεχει χωρις συντηρηση μεχρι τωρα.

θα ηθελα να μου πειτε

1) πως να το καθαρισω μεσα χωρις ομως να βαλω σε ινδυνο την βιολογια (μη μου πειτε απλα να πλυνω με νερο ενυδρειοu please!)
Τι θέλεις να ακούσεις δηλαδή??
Εγώ τα εξωτερικά όταν τα καθαρίζω, αδειάζω τα υλικά σε μια λεκάνη με νερό ενυδρείου, τα κουνάω λίγο, και αυτό..


2) αν διακινδυνευω τιποτα με το πλυσιμο και τι να προσεξω
Δεν έχει κάτι να προσέξεις.. κάνε μετρήσεις μετα το καθάρισμα μπας και δεν επαρκεί η βιολογία σου αλλα δύσκολα..

3) γιατι το **** το φλουβαλ δεν παιρνει μπρος αν δεν το φερω τουμπα?
Εγώ για να ξεκινήσει χωρίς κουνήματα και γυρίσματα και τέτοια, που τα θεωρώ επικίνδυνα αμα γίνουν λίγο άτσαλα, παίρνω την εξαγωγή του φίτρου, και την κατεβάζω κάτω απο το ενυδρείο σε μια λεκάνη, οπότε φεύγει ο αέρας εύκολα με την βοήθεια της βαρύτητας, και

4) γιατι μου ξερναει ολη τη βρωμα ΟΤΑΝ το φερνω τουμπα ωστε να δουλεψει?
γλιτώνω και την βρώμα η οποία είναι φυσιολογική

5) ποια ειναι η προταση σας για την καλυτερη δυνατη σειρα υλικου μεσα?
Πες μας τι υλικά έχεις..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-09-12, 12:00
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
1) πως να το καθαρισω μεσα χωρις ομως να βαλω σε ινδυνο την βιολογια (μη μου πειτε απλα να πλυνω με νερο ενυδρειοu please!)

2) αν διακινδυνευω τιποτα με το πλυσιμο και τι να προσεξω

3) γιατι το **** το φλουβαλ δεν παιρνει μπρος αν δεν το φερω τουμπα?

4) γιατι μου ξερναει ολη τη βρωμα ΟΤΑΝ το φερνω τουμπα ωστε να δουλεψει?

5) ποια ειναι η προταση σας για την καλυτερη δυνατη σειρα υλικου μεσα?
1)δεν υπαρχει αλλος τροπος να το καθαρισεις,με νερο του ενυδρειου θα ξεπλυνεις ελαφρα τα υλικα στα καλαθια,και με νερο βρυσης και σχολαστικο πλυσιμο θα καθαρισεις τα σφουγγαρια στο πλαι.μπορεις να ξεπλυνεις και τον καδο και τα πλαστικα αφου θα το ανοιξεις.οπως και τη φτερωτη και το κεραμεικο αξονακι προσεκτικα για να μη σπασει.
και θα αλλαξεις και τη βατα αν εχεις βαλει.

2)δεν διακινδυνευεις τιποτα αν το καθαρισεις σωστα.και ΟΧΙ με νερο βρυσης τα βιολογικα υλικα.

3)το prrimer που εχει δεν λειτουργει?οταν το ξανασυνδεσεις,ΠΡΙΝ το βαλεις στην πριζα,θα ανοιξεις τη ροη ωστε να γεμισει ο καδος και ΜΕΤΑ θα το βαλεις στην πριζα.μπορεις επισης για πιο γρηγορα να γεμισεις τον καδο με νερο ενυδρειου,και μετα να το κλεισεις.μετα ανοιγεις τη ροη να γεμισει και η κεφαλη,και μετα πριζα.ισως χρειαστει και να το τρομπαρεις κανα δυο φορες αλλα τουλαχιστον δε θα το γυρνας αναποδα.εμενα δε χρειαστηκε ποτε γυρισμα το 305 που ειχα.αλλα προβληματα ειχε...

4)βρωμια ξερναγε και σεμενα,αλλα εχω την εντυπωση οτι ητανε βρωμια που εβγαινε απτους σωληνες και απτηνν κεφαλη και οχι απτον καδο.μπρορεις να τους καθαρισεις και αυτους,με πλυσιμο κανονικα στη βρυση.εγω μετα απο καθε καθαρισμο και αλλαγη(που εσβηνα το φιλτρο)εβαζα μια καλτσα στην εξοδο και οτι εβγαζε το κρατουσε εκει για να μην κανει χαλια το νερο.αν και ξανακαθαριζε μετα απο λιγη ωρα.

5)η σειρα που ειδα εγω να δουλευει καλα ειναι αυτη που δινει ο κατασκευαστης.μηχανικα στο πλαι(σφουγγαρια)και βιολογικα στα καλαθια.εγω εβαζα μηχανικο μακαρονι και στο πρωτο καλαθι απο κατω,και βιολογικα στα δυο καλαθια απο πανω.και βατα αραιη στο τελευταιο καλαθι πανω.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-09-12, 12:41
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Ας αρχισουμε απο το ξκινημα του φιλτρου.

Δηλαδη, κανω τη δουλεια μου και μετα βαζω το φιλτρο στη θεση του. ΠΡΙΝ το βαλω στην τρυπα βαζω την εξαγωγη και την εισαγωγη στο νερο και τρομπαρω μια δυο φορες. Μετα το βαζω στην μπριζα και δουλευει? Κι αν δεν πιασει αυτο μπορω την εξαγωγη (που πεταει νερο) να την κατεβασω καπου πολυ χαμηλα ωστε να αρχισει πιο ευκολα και μετα την βαζω κατευθειαν μεσα στο ενυδρειο κανοντας και το σπιτι λιγο χαλια?

καλα τα καταλαβα?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-09-12, 12:47
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι αν δεν πιασει αυτο μπορω την εξαγωγη (που πεταει νερο) να την κατεβασω καπου πολυ χαμηλα ωστε να αρχισει πιο ευκολα και μετα την βαζω κατευθειαν μεσα στο ενυδρειο κανοντας και το σπιτι λιγο χαλια?

καλα τα καταλαβα?
Βανάκια δεν έχεις??
Θα κατεβάσεις την εξαγωγή, θα ρουφήξεις λίγο, και θα το βάλεις στην πρίζα.. επειδή θα έχεις πίεση καλή, θα φύγει ο αέρας..
Μετά ή κλείνεις το βανάκι και βάζεις την εξαγωγή στην θέση της, ή το κλέινεις με το δάχτυλο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-09-12, 12:54
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δε βλεπω το λογο να μπουνε εξτρα βανακια στο fluval,παρα μονο αν προκειται για να διευκολυνει την αλλαγη απο βαρελι προετοιμασιας.ουτε ρουφηγμα χρειαζεται.ποτε δε ρουφηξα με το fluval ακομα και οταν αρχισε να δειχνει τα κουσουρια του.το primer που εχει το φιλτρο δεν λειτουργει?

απλο ειναι.το φιλτρο πρεπει να ειναι γεματο για να δουλεψει αμεσως.ακομα κιαν δεν ειναι παλι θα δουλεψει απλα θα καθυστερησει λιγο μεχρι να πεταξει τον αερα.δεν προκειται να παθει κατι η βιολογια μεχρι να συμβει αυτο.εκτος αν κανει ωρες το φιλτρο να λειτουργησει.αλλα τοτε υπαρχει σοβαροτερο προβλημα στο φιλτρο μαλον οποτε πας για ανταλλακτικο,για κεφαλη,η για αλλο φιλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-09-12, 12:56
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

¶ρα έχει βανάκια..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-09-12, 13:04
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οκ "σε επιασα"
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-09-12, 15:09
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

παιδια δεν καταλαβαινω και πολλα απο οσα λετε. εκτος λων των αλλων το φιλτρο ειναι πισω απο το επιπλο του ενυδρειου και η προσβαση ειναι πολυ δυσκολη
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-09-12, 00:52
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τι δεν καταλαβαινεις;

για τη δυσκολη προσβαση στο φιλτρο,εσυ ξερεις πως ειναι ο χωρος σου.αν θες ιδεες θα πρεπει να βαλεις φωτο...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-09-12, 06:51
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
τι δεν καταλαβαινεις;

για τη δυσκολη προσβαση στο φιλτρο,εσυ ξερεις πως ειναι ο χωρος σου.αν θες ιδεες θα πρεπει να βαλεις φωτο...
το φιλτρο ειναι ακριβως πισω απο το επιπλο του ενυδρειου εφαπτωμενο στον τοιχο. ειναι στη μεση του ενυδρειου με τον ενα σωληνα να κρεμιεται στην αριστερη γωνια του ενυδρειου και τον αλλο στην αλλη γωνια.

Εδω δεν ξερω τι ειναι το primer που λετε, πως να μην μπερδευομαι!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-09-12, 07:55
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

http://www.youtube.com/watch?v=-wXdPOSNU2s
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-09-12, 08:14
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Δηλαδη ανοιγοντας αυτες τις βαλβιδες μπορω να κανω κι αλλαγες νερου; Εμενα με προβληματιζε οτι για να παρει μπρος θελει γυρισμα.

Ελπιζω να τα καταφερω
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-09-12, 08:36
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Δεν σου ξεκινάει γιατί κατά την αλλαγή του νερού ? βγαίνει εκτος από το νερό η εισαγωγή του νερού από το φίλτρο και παίρνει αέρα , εάν κατά την αλλαγή του νερού σταματήσεις το φίλτρο πριν πάρει αέρα και ξεκινήσεις το φιλτρο κατά το γέμισμα οταν το νερό έχει καλύψει την εισαγωγή δεν θα χρειαστεί να κανεις κάτι άλλο .
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-09-12, 09:23
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

το θεμα ειναι πως το σταματαω απο το να παρει αερα. Απο οτι καταλαβα απο το βιντεο πρεπει να ανοιγω τις βαλβιδες αυτες πρωτα ωστε να μην αφησει να περναει μεσα αερας πριν κανω οτιδηποτε αλλο, σωστα?

Μαλλον το προβλημα μου ηταν οτι δεν το εκανα αυτο και βγαζοντας την εισαγωγη απο το νερο επαιρνε αερα. ετσι δεν ειναι?

οποτε αν τα καταλαβα καλα

1) παντα κλεινουμε τις βαλβιδες πρωτα
2) μετα κλεινουμε το ρευμα
3) μετα βγαζουμε τις σωληνες απο το φιλτρο
4) κανουμε οτι θελουμε
5) ενωνουμε τις σωληνες και ανοιγουμε τις βαλβδιες
6) χρησιμοποιουμε την τρομπα ενω ειναι ακομα ΕΚΤΟΣ ρευματος
7) και το βαζουμε τελος στο ρευμα και δουλευε. καλα τα καταλαβα?

Αυτα για την συντηρηση

Για την αλλαγη νερου με το φιλτρο

1) κλεινουμε τις βαλβιδες
2) βαζουμε τον σωληνα που θελουμε στον κουβα που θελουμε (αναλογα αν βαζουμε η βγαζουμε νερο)
3) ανοιγουμε βαλβιδες και δουλευει το φιλτρο

σωστα?



ΥΓ δεν καταλαβαινω τι εννοει στο 3'10''
-------------------------
λοιπον εκανα τη μιση αλλαγη του νερου ηδη. δηλαδη την εξαγωγω νερου. Αρκετα ευκολο και αν φτιαξω λιγο τη θεση του φιλτρου ακομα ευκολοτερο. Το μονο που δεν ξερω αν ειναι οκ ειναι οτι το νερο που βγαινει απο το φιλτρο ειναι αρκετα βρωμικο. Μαλλον φταιει οτι δεν εχω πλυνει προσφατα τα υλικα μεσα ε?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vangelis21 : 03-09-12 στις 09:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-09-12, 14:16
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
οποτε αν τα καταλαβα καλα
1) παντα κλεινουμε τις βαλβιδες πρωτα
2) μετα κλεινουμε το ρευμα
3) μετα βγαζουμε τις σωληνες απο το φιλτρο
4) κανουμε οτι θελουμε
5) ενωνουμε τις σωληνες και ανοιγουμε τις βαλβδιες
6) χρησιμοποιουμε την τρομπα ενω ειναι ακομα ΕΚΤΟΣ ρευματος
7) και το βαζουμε τελος στο ρευμα και δουλευε. καλα τα καταλαβα?

Αυτα για την συντηρηση
σωστα...αν και καλυτερα ακομα(μακροχρονια)ειναι να βγαζεις πρωτα το ρευμα και μετα να κλεινεις το aquastop(το μοχλο της ροης δηλαδη)για να μην καταπονεις την αντλια να δουλευει χωρις νερο.και την τρομπα μπορεις να τη χρησιμοποιησεις και αφου μπει στο ρευμα.αν χρειαζεται.

Για την αλλαγη νερου με το φιλτρο

1) κλεινουμε τις βαλβιδες
2) βαζουμε τον σωληνα που θελουμε στον κουβα που θελουμε (αναλογα αν βαζουμε η βγαζουμε νερο)
3) ανοιγουμε βαλβιδες και δουλευει το φιλτρο

σωστα?

ΥΓ δεν καταλαβαινω τι εννοει στο 3'10''
εννοει οτι η σταθμη του νερου δεν πρεπει να ειναι χαμηλοτερη απο 17.5 εκατοστα απτο χειλος του ενυδρειου.
-------------------------
λοιπον εκανα τη μιση αλλαγη του νερου ηδη. δηλαδη την εξαγωγω νερου. Αρκετα ευκολο και αν φτιαξω λιγο τη θεση του φιλτρου ακομα ευκολοτερο. Το μονο που δεν ξερω αν ειναι οκ ειναι οτι το νερο που βγαινει απο το φιλτρο ειναι αρκετα βρωμικο. Μαλλον φταιει οτι δεν εχω πλυνει προσφατα τα υλικα μεσα ε?
σωστα τα καταλαβες.το μονο "θεμα" που βλεπω εγω ειναι οτι αν προκειται να χρησιμοποιεις το φιλτρο για τις αλλαγες,(κυριως την εισαγωγη του νεου νερου στο ενυδρειο),θα ειναι καλυτερο για το φιλτρο και τη βιολογια του,αν προετοιμαζεις σωστα το νερο της αλλαγης σε βαρελι.αυτο γιατι αν κανεις καποιο λαθος στην προετοιμασια του νερου και την κανεις αποτομα(πχ πολυ κρυο,πολυ ζεστο,με αλλες παραμετρους,Ph σκληροτητες κλπ,η ακομα κιαν ξεχασεις να βαλεις αντιχλωριο)θα "ταλαιπωρεις" τη βιολογια πολυ,αφου ολο το νερο θα περναει αμεσως αποκει μεσα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-09-12, 14:20
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
σωστα τα καταλαβες.το μονο "θεμα" που βλεπω εγω ειναι οτι αν προκειται να χρησιμοποιεις το φιλτρο για τις αλλαγες,(κυριως την εισαγωγη του νεου νερου στο ενυδρειο),θα ειναι καλυτερο για το φιλτρο και τη βιολογια του,αν προετοιμαζεις σωστα το νερο της αλλαγης σε βαρελι.αυτο γιατι αν κανεις καποιο λαθος στην προετοιμασια του νερου,(πχ πολυ κρυο,πολυ ζεστο,με αλλες παραμετρους,Ph σκληροτητες κλπ)θα "ταλαιπωρεις" τη βιολογια πολυ,αφου ολο το νερο θα περναει αμεσως αποκει μεσα.
αυτο που λεει στο 3'10'' το καταλαβα, αλλα δεν καταλαβα το ΓΙΑΤΙ. αφου το τι λαστιχα θα εχουμε εμεις, η που θα τοποθετησουμε το φιλτρο δεν το ξερει. Ακομα, οταν θα χρειαστει να βαλω νερο, φυσικα και η σταθμη θα ειναι πολυ χαμηλοτερα απο αυτο!

οσο για αυτα που λες, ναι το καταλαβαινω και το σκεφτηκα. Η μονη προετοιμασια που κανω ειναι να ειναι το νερο στην ιδια θερμοκρασια με το ενυδρειο +-1 βαθμο, αντιχλωριο και τελος. τι αλλο μπορω να κανω? μπαφερ κτλ ετσι κι αλλιως δε χρησιμοποιω.

Απο την αλλη, αν περναει ΑΜΕΣΑ απο το φιλτρο η μεσα σε 20 λεπτα που θα περναγε αν το νερο το εριχνα στη γυαλα αντι κατευθειαν στο φιλτρο, εχει τοση διαφορα?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-09-12, 14:42
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

α)γιατι αυτες ειναι οι προδιαγραφες του φιλτρου και σου λενε πως πρεπει να στηθει για να λειτουργει σωστα.τωρα το πως θα το στησεις εσυ,που και πως και τι μηκος θα εχουν οι σωληνες εξαρταται αποσενα

β)η σωστη "παλαιωση" του νερου κανονικα πρεπει να γινεται σε ξεχωριστο δοχειο.ετσι υπαρχει ο χρονος να φυγουν οποιοδηποτε αερια υπαρχουν στο νερο,να σταθεροποιηθουν οι σκληροτητες και το ph και να φτασει και στην ιδια θερμοκρασια με το νερο που υπαρχει στο ενυδρειο.ετσι εχεις και τη δυνατοτητα να επεξεργαστεις και το νερο με τυρφη,φυλλα κλπ αν χρειαζεται.και η αλλαγη να γινεται αργα.να σου παιρνει ενα μισαωρο δηλαδη τουλαχιστον.οχι κατευθειαν μεσα.

το "λαθος" νερο θα παει ετσι κιαλλιως στο φιλτρο,αλλα σκεψου να κανεις αλλαγη και να ξεχασεις να βαλεις αντιχλωριο.ειναι αλλιως να περασουν 10 λιτρα χλωριωμενα στα 60 λιτρα (πχ) που εχουν μεινει στο ενυδρειο,και αλλιως να περασεις 10 λιτρα με χλωριο κατευθειαν μεσα στο φιλτρο.το ιδιο και με τις θερμοκρασιες και με ολες τις υπολοιπες παραμετρους του νερου.
η προετοιμασια του νερου σε ξεχωριστο δοχειο σου δινει το χρονο και να επεξεργαστεις το νερο σωστα, και να σκεφτεις και "τι κανεις",πριν γινει μα...ια
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-09-12, 14:44
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

ναι μα δεν καταλαβες. σου ειπα, η προετοιμασια του νερου γινεται σε 60λιτρο κουβα που πηρα απο λερου (πηγαιντε να παρετε και σεις, παμφθηνο και πολυ εξυπηρετικο). βαζω το νερο μου σε νορμαλ θερμοκρασια και ριχνω το αντιχλωριο. Μετα ριχνω μεσα ενα θερμομετρο και μολις η θερμοκρασια παει στο σωστο σημειο κανω την αλλαγη.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-09-12, 14:53
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αφου εχεις ξεχωριστο δοχειο ακομα καλυτερα
ομως η λεξη κλειδι ειναι η "παλαιωση" δηλαδη το αφηνεις,να παλιωσει.οι περισσοτεροι σε καθε αλλαγη ετοιμαζουμε και το νερο της επομενης αλλαγης.αφηνουμε το νερο να σταθει με ενα μικρο φιλτρακι η και μια αεραντλια η ακομα και χωρις(αναλογα τη συχνοτητα των αλλαγων,το διαστημα που θα σταθει το νερο,που το φυλαμε κλπ) ωστε να εχει σταθερες παραμετρους και να το επεξεργαστει ο καθενας αναλογα τι ψαρια εχει.δοκιμασε το και θα δεις διαφορα και στα ψαρια σου και στο ενυδρειο σου γενικοτερα
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-09-12, 14:54
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

δυστυχως ουτε καποιο μερος να αφηνω 60 λιτρα νερο εχω ουτε εξτρα εξοπλισμο! Το μισαωρο που το αφηνω ελπιζω να φτανει. μεχρι στιγμης δεν εχω δει ανησυχητικα πραγματα παντως
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-09-12, 15:10
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τουλαχιστον αφηνε το μερικες ωρες πριν το ριξεις στο ενυδρειο.το μισαωρο ειναι πολυ λιγο.και κανε την εισαγωγη του νεου νερου αργα.παρε ενα κυκλοφορητη δεν ειναι ακριβος,μειωσε του τη ροη στην εξοδο ωστε να βγαζει το νερο πιο αργα(εγω εκανα βλακεια οταν τον ειχα) και ααφηνε το,να κανει την αλλαγη σε μιση ωρα,45 λεπτα.

τα οποια προβληματα απτις αποτομες αλλαγες μπορει να φανουν αργοτερα και οχι αμεσα
αυτο ειναι το σωστο και το καλυτερο,δοκιμασμενα.τωρα αν θα το ακολουθησεις,εξαρταται απο εσενα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-09-12, 15:12
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
τουλαχιστον αφηνε το μερικες ωρες πριν το ριξεις στο ενυδρειο.το μισαωρο ειναι πολυ λιγο.και κανε την εισαγωγη του νεου νερου αργα.παρε ενα κυκλοφορητη δεν ειναι ακριβος,μειωσε του τη ροη στην εξοδο ωστε να βγαζει το νερο πιο αργα(εγω εκανα βλακεια οταν τον ειχα) και ααφηνε το,να κανει την αλλαγη σε μιση ωρα,45 λεπτα.

τα οποια προβληματα των αποτομων αλλαγων μπορει να φανουν αργοτερα και οχι αμεσα τωρα
δυστυχως ουτε αυτο γινεται. δεν μπορω να εχω νερα διπλα στο ενυδρειο και γενικα καπου στο σπιτι γιατι υπαρχει παιδι. το μισαωρο που σου λεω ειναι οτι καλυτερο μπορω να κανω καλως η κακως
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 03-09-12, 15:22
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
δυστυχως ουτε αυτο γινεται. δεν μπορω να εχω νερα διπλα στο ενυδρειο και γενικα καπου στο σπιτι γιατι υπαρχει παιδι. το μισαωρο που σου λεω ειναι οτι καλυτερο μπορω να κανω καλως η κακως
τώρα το χειμώνα προσπάθησε με θερμαντικό σώμα να το ζεσταίνεις λίγο να έρχεται κοντά στη θερμοκρασία του ενυδρείου. ιδιαίτερα ίσως επειδή θα μπαίνει πρώτα από το φίλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 03-09-12, 15:24
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

ναι εννοειται. αντιχλωριο, μισαωρη αναμονη και θερμοκρασια ειναι πραγματα που μπορω να κανω!

Α και να ρωτησω, ειναι οκ αν τη μισαωρη αναμονη την κανω με το ενυδρειο ηδη μισοαδειο η θα ηταν καλυτερα να εχω 2 κουβαδες (εναν για εξαγωγη νερου και ετοιμο τον αλλο να βαζω αμεσως νερο)?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 03-09-12, 15:39
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

1) το φίλτρο δεν κάνει να μένει πάνω από 30 λεπτά χωρίς λειτουργία γιατί αρχίσει και πεθαίνει η βιολογία λόγο έλλειψης οξυγόνου

2) αν κανεις αλλαγή το 25% λογικά δεν σταματάει να δουλεύει ποτε το φίλτρο μιας και δεν θα φτάνει το νερό κάτω από την είσοδο του φίλτρου

3) προετοιμασία θερμοκρασίας στο 25 % αλλαγής του νερού λογικά δεν χρειάζεται μιας και δεν θα το κατεβάσει κάτω από 3 βαθμούς που αρχίζει και είναι ανησυχητικό για τα ψαρια εκτος αν το αφήνεις για λόγους επικινδυνων αεριων που δημιουργούν ασθένειες όπως pop-eye αλλα και αυτό δεν είμαι σίγουρος αν καταφέρνεις κάτι στο μισάωρο και χωρίς ανατάραξη .
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 03-09-12, 16:01
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Γιατι να μεινει εκτος λειτουργειας; Θα δουλευει κανονικα απλα το ενυδρειο θα εχει 70% νερο


Το αλλο που λες με προβληματιζει. Ποσο νομιζεις πρεπει να το αφησω το νερο
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 03-09-12, 16:13
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι να μεινει εκτος λειτουργειας; Θα δουλευει κανονικα απλα το ενυδρειο θα εχει 70% νερο


Το αλλο που λες με προβληματιζει. Ποσο νομιζεις πρεπει να το αφησω το νερο
Για να μην ασχολείσαι με παρόμοιους προβληματισμούς κανεις αλλαγές με φιλτρα νερου στα 0,5 micro σταματας και το αντιχλοριο ( αν και καλώ θα είναι να ρίχνεις λίγο μια φορα το τρίμηνο για την βλέννα τον ψαριών ) και γλιτώνεις και από πολλά αλλα το κόστος θα σου έρθει το ίδιο με τα λεφτά που ξοδεύεις στο αντιχλορειο + ότι θα αποφύγεις οτιδήποτε ανεπιθύμητο κυκλοφορεί στο νερό που δεν βγαίνει με το αντιχλοριο.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 03-09-12, 19:41
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτο που ειπες!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
συντηρηση εξωτερικου φιλτρου georot1981 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 01-05-10 19:29
συντηρηση εξωτερικου φιλτρου georot1981 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 20-04-10 10:32
Συντηρηση φιλτρου fotis478 Γλυκό νερό - Γενικά 2 28-06-09 20:28
συντηρηση φιλτρου steady Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 15-10-07 09:02
Συντηρηση φιλτρου Juwel abrous Αρχάριοι γλυκού νερού 7 01-12-06 12:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11008 seconds with 13 queries