Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #211  
Παλιά 19-08-12, 14:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα πολλα περιττωματα (σκουροχρωμα) δειχουν οτι εφαγε πολυ το ψαρι.
Απλα διορθωνεις τις ποσοτητες.

Το "κρυψιμο" συνηθως υποδηλωνει φοβο, αγχος.
Μπορει να εχει τρομαξει απο κατι (πχ δυνατο θορυβο), μπορει ομως να μην αισθανεται και καλα. Συνδυασμος και αλλων ενδειξεων (σημαδιων στο ψαρι, μετρησεων κλπ) μπορουν να βγαλουν ισως καποιο συμπερασμα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #212  
Παλιά 19-08-12, 16:37
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Την διατροφη θα την διορθωσω και θα κανω κι οπως πρεπει (μεχρι τωρα μονο flakes τα ταιζα)
Το ενα που κανει κακακια συνεχεια, ειναι κινητικο, πιστευω να ειναι θεμα διατροφης.
Το αλλο μαλλον με ανησυχει περισσοτερο. Σημαδια δεν εχει κανενα, ουτε κατεβασμενα πτερυγια, ουτε στιγματα, ουτε τπτ. Απο χτες καθεται αρκετη ωρα στον πατο, κοντα στο φιλτρο και αυτο δεν ξερω, δεν μου μοιαζει για στρες. Δεν ξερω αν μπορω να κανω κατι, εκτος απο το να...περιμενω...
Σε ευχαριστω Σπυρο...
Απάντηση με παράθεση
  #213  
Παλιά 19-08-12, 16:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τι θερμοκρασια δειχνει το θερμομετρο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #214  
Παλιά 19-08-12, 22:13
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Θερμοκρασια εχει εκει γυρω στους 26.5-26.7 βαθμους ολο το καλοκαιρι. Τα ψαρακι το παρατητησα αρκετη ωρα το απογευμα. Καποια στιγμη καθοταν ακινητο λες και κοιμοταν ή ηταν σαν νεκρο. Ακομα και οταν εβαλα στην αποχη λιγη τροφη σαν δελεαρ, το αλλο λυσσαξε να φαει, ενω αυτο στεκοταν ακινητο. Αργοτερα 'ξυπνησε' εκανε λιγες βολτες, το αλλο παει συνεχως κατω απο την κοιλια του και τριβεται με συνεπεια συνεχως να το 'σπρωχνει'. Τωρα δεν ξερω τι κανουνε, ειμαι στην δουλεια. Αυριο το πρωι θα τα δω παλι. Μου φαινεται παραξενη η συμπεριφορα του, γιατι δεν εχω δει κατι αλλο, ανησυχητικο. Σαν ατονια μοιαζει
Απάντηση με παράθεση
  #215  
Παλιά 19-08-12, 22:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

http://thegab.org/Illness-and-Treatm....html#Lethargy
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #216  
Παλιά 19-08-12, 22:41
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Τα αγγλικα μου δεν ειναι τελεια, αλλα απο οσα καταλαβα, αναφερεται κυριως σε θεματα θερμοκρασιας, ποιοτητας νερου και εσωτερικες λοιμωξεις.
Τα ΄αρνητικα΄ που εχω σιγουρα εγω ειναι τα αυξημενα νιτρικα, σιγουρα πανω απο 20, αλλα δεν μπορω με τπτ να προσδιορισω αν ειναι 30 ή ή 60 (το τεστ της api, απο τα 20 και πανω εχει παραλλαγες του κοκκινου χρωματος που ειναι αδυνατον να καταλαβεις). Κατι αλλο 'χτυπητο' δεν μπορω να σκεφτω.
Καποια...προβληματα εχω με το φιλτρακι. 'Μπουκωνει' σχετικα ευκολα, και καθε 15 μερες το πολυ του κανω καθαρισμα. Μηπως στρεσαριστηκε απο τις συνεχεις 'επεμβασεις' μου;
Αληθεια η τροφη τους, επειδη ειναι σε δωματιο, που καποια στιγμη, οταν ελειπα σε διακοπες, χτυπησε 30αρι μεσα, υπαρχει περιπτωση να χαλασε; Σκεφτομαι να τους αλλαξω το διαιτολογιο τους, να επαιρνα καλυτερα μερικες τροφες της Ocean Nutrition; Προς το παρων εχω μονο αυτη που τα ταιζω: Tropical Goldfish Color. Αν ναι, προτεινε μου τι τροφες να τους παρω ή οτι αλλο χρειαζεται εστω και προληπτικα, για να μην κανω συνεχως παραγγελιες (π.χ. μελαφιξ;...) Η θερμοκρασια που τα εχω, θελω να πιστευω οτι ειναι καλη.
Τωρα αν εχει καποια εσωτερικη λοιμωξη, χαιρετισματα τοτε γιατι τουλαχιστον οπτικα δεν μπορω να διακρινω κατι. Το αλλο ψαρακι κανει συνεχως ακαθαρσιες. Σημερα και αυριο, λεω να μην τα ταισω, και να δωσω μετα αρακα. Και απο την επομενη να τους φτιαξω ενα πιο σωστο διαιτολογιο (ισως καποιο λαχανικο ή μεγαλυτερη ποικιλια flakes ή σπιρουλινα). Ειναι σωστη αυτη η σκεψη μου;
Απάντηση με παράθεση
  #217  
Παλιά 19-08-12, 23:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Nai
........
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #218  
Παλιά 20-08-12, 12:03
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Βαζω 2 φωτος, μηπως και καποιος πιο εμπειρος, δει κατι που εγω δεν βλεπω...
Καθεται πλεον συνεχως κατω και διπλα στο φιλτρο. Αν κανει καποια κινηση, αμεσως ερχεται το αλλο και το κυνηγαει προσπαθωντας να τριφτει στην κοιλια του. Αυτο το κανουν εδω και μηνες, απο τον Μαιο περιπου.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2156.jpg
Εμφανίσεις:  660
Μέγεθος:  25,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2155.jpg
Εμφανίσεις:  647
Μέγεθος:  28,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
βοηθεια παρακαλω! drak7family Αρχάριοι γλυκού νερού 14 25-03-10 17:30
ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...... johnvolno1 Αρχάριοι γλυκού νερού 35 29-10-09 11:44
MIA ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!! johnkalaigis32 Αρχάριοι γλυκού νερού 5 01-05-08 22:40
παρακαλω την βοηθεια σας..... docrx8 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 15-01-08 21:01
Τη Βοηθεια Σασ Παρακαλω!! Kiki Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 8 26-05-06 10:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06043 seconds with 14 queries