Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Λιμνών Ανατολικής Αφρικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-05-11, 21:53
tnick Ο χρήστης tnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2011
Περιοχή: Alexandroupolis
Μηνύματα: 290
Προεπιλογή Βοηθήστε τον Αρχάριο

Καλησπέρα παιδιά,

Επιτέλους αγόρασα ένα ενυδρείο (80x35x40, 112lt) και σχεδιάζω υπομονετικά πως θα το στήσω.
Μετά από λίγο ψάξιμο σε φορουμ και youtube αποφάσισα να κάνω ενα 3d background με φελιζολ και τσιμεντο σαν τον φίλο μας εδώ
http://www.youtube.com/watch?v=_5Ng6GeF9mA

Αυτη τη στιγμή είμαι στο δεύτερο χέρι στρώσης τσιμέντου και το δημιουργημα μου είναι κάπως έτσι

http://dl.dropbox.com/u/6266666/Phot...%2024%2010.jpg

Ετσι λοιπον βρίσκομαι στην αναζήτηση για το τι ψαρια θα βάλω. Φυσικα και λογω του background Που επέλεξα θα ήθελα να βάλω τισ αφρικανικες κιχλίδες.

Εν κατακλείδι πήγα σήμερα σε ενα pet shop το οποιο είχε αφρικανικες κιχλιδες και μου είπε οτι το ενυδρειο μου μπορει να φιλοξενησει μεχρι και 6 τετοια ψαρια σαν αυτα

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/Labido.htm
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...s_venustus.htm

Αλλα εκει που σκάλωσα είναι οτι μου είπε πως θα μου πει οταν είναι να το στησω να βάζω και αλατι οπως και κατι αλλα φαρμακα γιατι λεει το νερο που θελουν οι κιχλιδες ειναι προς αλμυρό και ολίγων ιδιαίτερο για να πάρουν χρώμα και για να αναπαραχθούν... Φυσικά εχω ρίξει μια ματια στο φορουμ και ξέρω ότι χρειάζονται κρυψώνες στο περιβαλλον τους για να μην ειναι στρεσαρισμένες και να ζουν φυσιολογικά αλλα δεν διάβασα κατι για αλάτι.

Θα ηθελα τη γνώμη σας για το αν γινεται να στησω ενα τετοιο ενυδρειο και αν οντως αυτα τα πραματα που μου ειπε ο petshopas ειναι λογικα ωστε να τον εμπιστευτω.

Συγγνωμη για την εκταση που εδωσα στο θεμα αλλα θα εκτιμουσα ιδιαίτερα τη γνωμη σας.

Φιλικά Νίκος

ΥΓ: Ξέχασα να αναφέρω οτι το ενυδρειο μου έχει ενα φίλτρο εσωτερικό με ενα σφουγγάρι με δύναμη (aqua pro m1000)1000lt/hour στα 20watt καθώς και ένα Θερμοστάτη comfort zone aqn 100.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-05-11, 22:08
scooby14 Ο χρήστης scooby14 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2010
Περιοχή: nikaia
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21473
κοιταξε εδω καλυτερα το ενυδρειο σου ειναι μικρο για malawi ειδικα για τα δευτερα που σου ειπαν! τωρα για ενα χαραμακι labidochromis ισως οριακα ας σου πει καποιος ποιο εμπειρος απο αφρικη
http://www.seriouslyfish.com/profile.php?id=262
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-05-11, 22:17
tnick Ο χρήστης tnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2011
Περιοχή: Alexandroupolis
Μηνύματα: 290
Προεπιλογή

ναι το πρώτο λινκ το έχω διαβάσει αλλα δεν μου αρέσει αυτα που λεει :P

γενικά όμως δεν βλέπω κάπου για αλάτια και αλμυρό νερο ή μήπως κάνω λάθος?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-05-11, 22:28
scooby14 Ο χρήστης scooby14 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2010
Περιοχή: nikaia
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

γενικα θελουν σκληρο νερο. το σκληραινεις ειτε με αραγωνιτη στο υποσστρωμα η ασβεστολιθικες πετρες , σοδα , διαφορα ετοιμα προσθετα η συνδιασμους απο αυτα. για το αλατι δεν ξερω ακριβως να σου πω!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-05-11, 22:43
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

κατα πρώτον, τα λίτρα σου τουλάχιστον για labidos νομιζω οτι είναι λιγα, θα βάλεις ενα μικρό χαρέμι , μην βάλεις 6+ ψαρια θα έχεις θέμα
Δεύτερον, δεν θυμάμαι να θέλουν αλάτι χωρίς να παίρνω και ορκο, χρειάζονται ομως οντως καποια προσθετα "ζουμια"
Τρίτον, το νερό σου τι λέει απο σκληρότητα?αυτα τα ψάρια θέλουν σκληρό νερό...
Τέταρτον, το background είναι ωραιο αλλα για κιχλίδες δεν θα σου κάνει τιποτα, θελεις πολλές πέτρες για κρυψώνες(σπηλιές), νταμάρι ενα πράμα!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-05-11, 22:49
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Φιλε, με το συμπάθειο, τα λινκ που δίνεις τα διαβαζεις; Για το venustus λεει οτι ειναι γυρω στα 19 εκατοστα... Δεν χωράει αυτο το είδος σε καμια περιπτωση.

Αυτο που θα μπροουσες να βαλεις ειναι κυριως απο tanganyika (π.χ. julidochromis, compresisceps, neolamprologus). Θα σου προτεινα τα neolamprologus brichardi ή καποιος καλβους.

Οσο για τα αλατια κτλπ, παλι χαζομαρες σου λεει ο πετσοπας. Απλα θελουν σκληρό νερό, με υψηλό ph. Για αυτον τον σκοπο, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ασβεστολιθικά πετρωματα και αμμο (π.χ. θαλασσινη αμμο και πετρες) ή αν θελεις μπορεις να βάλεις και αραγωνίτη (ο οποιος όμως κοστιζει "κατι παραπάνω" απο την αμμο). Αλατι, περα απο πολυ μικρες ποσοτητες για προληπτικους λογους, δεν υπαρχει λογος να βαζουμε.

Κοινώς, αν μπορείς, και εχεις καποιο αλλο πετσοπ στην περιοχή σου... Αμα σου είπε οτι να'ναι μια φορά, δεν θα είναι η τελευταία...
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-05-11, 22:53
tnick Ο χρήστης tnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2011
Περιοχή: Alexandroupolis
Μηνύματα: 290
Προεπιλογή

Η αληθεια ειναι οτι δεν έχει τρύπες για να μπουν μέσα απλως καποιες εσοχές με χαμηλότερο φωτισμό λογο σκιών που πιστεύω να βοιηθησουν λιγο. αλλα θα προσθέσω και αλλα πράματα στο βυθό που μπορεί να βοηθήσουν όπως φυσικές πέτρες καναν κορμό δέντρου ή και καποιο φυτό που δεν χρειάζεται υποστρωμμα (ανουμπια όπως μου ειπε ο πετσοπας) βέβαια ολα θα γινονται σταδιακά. και απο τη στιγμή που θα τελειώσω με το background θα θελα να ξέρω ποσα ψαρακια θα βάλω. το νερό δεν εχω ιδέα τι λεει απο σκληρότητα στη περιοχη της Αλεξανδρουπολης. Θα εφοδιαζόμουν με τεστ οταν θα ήταν ετοιμο το ενυδρειο για να δεχθεί νερο και να στρωθεί. υπαρχει καποιος αλλος τρόπος να το κοιτάξω?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-05-11, 22:55
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Μπορεις να ρωτήσεις καποιον απο την Αλεξανδρουπολη! Γενικά όμως, η Ελλαδα έχει σκληρο νερό!

Υ.Γ. Προσθεσα και κατι παραπάνω στην προηγούμενη απαντηση.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-05-11, 22:59
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

ειναι πολύ πιθανό να μην ξέρει καν!
χρειάζεσαι σκληρό νερό, πολλές κρυψώνες (οχι απλα σκιά, πρέπει να κρύβονται μεταξύ τους και φυσικά είναι περιορισμένα τα φυτά που θα βάλεις γιατι ειτε θα τα φάνε είτε θα τα ξεθάψουν. οι βαλισνέριες πχ είναι μια χαρα. ΠΡΟΣΟΧΗ,εαν βάλεις μέσα πετρες, βαζεις φελιζόλ στον βυθό πριν μπει η άμμος και εννοείται πρώτα οι πέτρες και μετά η άμμος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-05-11, 23:01
tnick Ο χρήστης tnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2011
Περιοχή: Alexandroupolis
Μηνύματα: 290
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε, με το συμπάθειο, τα λινκ που δίνεις τα διαβαζεις; Για το venustus λεει οτι ειναι γυρω στα 19 εκατοστα... Δεν χωράει αυτο το είδος σε καμια περιπτωση.

Αυτο που θα μπροουσες να βαλεις ειναι κυριως απο tanganyika (π.χ. julidochromis, compresisceps, neolamprologus). Θα σου προτεινα τα neolamprologus brichardi ή καποιος καλβους.

Οσο για τα αλατια κτλπ, παλι χαζομαρες σου λεει ο πετσοπας. Απλα θελουν σκληρό νερό, με υψηλό ph. Για αυτον τον σκοπο, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ασβεστολιθικά πετρωματα και αμμο (π.χ. θαλασσινη αμμο και πετρες) ή αν θελεις μπορεις να βάλεις και αραγωνίτη (ο οποιος όμως κοστιζει "κατι παραπάνω" απο την αμμο). Αλατι, περα απο πολυ μικρες ποσοτητες για προληπτικους λογους, δεν υπαρχει λογος να βαζουμε.

Κοινώς, αν μπορείς, και εχεις καποιο αλλο πετσοπ στην περιοχή σου... Αμα σου είπε οτι να'ναι μια φορά, δεν θα είναι η τελευταία...
Για τα ψαρια απλως τα λινκαρα γιατι μου τα πρότεινε ο πετσοπας...
φυσικα και το λεει ξεκάθαρα οτι δεν χώραν τα δευτερα σε ενυδρειο μικροτερο 2 μετρων μηκους... Βέβαια τα labido απο οτι βλέπω μπορούν να μπουν στο ενυδρειο και μου αρεσει το χρώμα τους αρκετα. Απλως θα ήθελα ακομη ενα διαφορετικο είδος με οραίο χρώμα..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-05-11, 23:03
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

σε αυτά τα λίτρα είσαι στο όριο για λίγα τέτοια, οχι να βάλεις κι αλλα
επισης ΔΕΝ βάζεις γαρίδες μαζι τους!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-05-11, 23:07
tnick Ο χρήστης tnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2011
Περιοχή: Alexandroupolis
Μηνύματα: 290
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgio Εμφάνιση μηνυμάτων
ειναι πολύ πιθανό να μην ξέρει καν!
χρειάζεσαι σκληρό νερό, πολλές κρυψώνες (οχι απλα σκιά, πρέπει να κρύβονται μεταξύ τους και φυσικά είναι περιορισμένα τα φυτά που θα βάλεις γιατι ειτε θα τα φάνε είτε θα τα ξεθάψουν. οι βαλισνέριες πχ είναι μια χαρα. ΠΡΟΣΟΧΗ,εαν βάλεις μέσα πετρες, βαζεις φελιζόλ στον βυθό πριν μπει η άμμος και εννοείται πρώτα οι πέτρες και μετά η άμμος
Οι βαλισνέριες μπαινουν απλως στο χώμα όπως μου είπε και για το ανούμπια ? δεν σκεφτομουν για πολλα φύτα ενα δύο όπως αυτο πχ http://www.youtube.com/watch?v=-Tzoz...eature=related
και το φελιζολ στο βυθο μπαινει για να μην ερχεται σε άμεση επαφη η πετρα με το τζάμι?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-05-11, 23:10
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

οι βαλισνέριες φυτεύονται κανονικα, οι ανούμπιες όχι!συνήθως δένονται πανω σε πετρες, ξύλα, μπορεις να την βάλεις και στο βυθό αλλά δεν θα σκεπάσεις τον κορμό, μονο τις ρίζες που θα βγάλει αργότερα. Πάρε βαλισνέριες μικρές (spiralia) οι οποιες βγαζουν νεα φυτά πολύ ευκολα και θα γεμίσεις
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-05-11, 23:18
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Εχει παρατηρηθει σε ψιλη και αναλαφρη αμμο να επιβιωνουν κανονικά ανουμπιες. Βαλλισνεριες είναι λίγο μαλακο φυτό, και ίσως τις χτυπανε τα ψαρια.

Το φελιζολ κατω, ναι για αυτον τον λόγο μπαίνει, διότι μπορεί απο το βαρος να σπασει ο πατος. Αν δεν εχεις πολλες πετρες σε στοιβες, δεν χρειαζεται!
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-05-11, 23:21
tnick Ο χρήστης tnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2011
Περιοχή: Alexandroupolis
Μηνύματα: 290
Προεπιλογή

ναι απο οτι googlara οι βαλισνεριες ειναι αυτες που μαλλον σκεφτομουν απλως κατω απο την θαλασσινη αμμο που προκειτε να βαλω θελει και κατι επιπλεον για να φυτευτουν?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχει παρατηρηθει σε ψιλη και αναλαφρη αμμο να επιβιωνουν κανονικά ανουμπιες. Βαλλισνεριες είναι λίγο μαλακο φυτό, και ίσως τις χτυπανε τα ψαρια.

Το φελιζολ κατω, ναι για αυτον τον λόγο μπαίνει, διότι μπορεί απο το βαρος να σπασει ο πατος. Αν δεν εχεις πολλες πετρες σε στοιβες, δεν χρειαζεται!
ήξερα για φελιζολ αναμεσα στο ενυδρειο και την βάση έξω δηλαδη απο το νερο. η αληθεια ειναι οτι δεν προεβλεψα κατι τετοιο για το εσωτερικο και με το background να ειναι ηδη κομμενο και "σοβαντισμενο" θα μου ειναι δυσκολο να βαλω φελιζολ και στον πατο. αλλα αφου λες δεν ειναι αναγκαιο για λιγες πετρες θα προσεξω..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tnick : 24-05-11 στις 23:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-05-11, 23:29
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

μια χαρα ειναι οι βαλισνέριες, τις εχω 2 χρόνια μεσα και δεν τις πείραξαν ποτέ.δεν θέλουν κατι ιδιαίτερο, θα αρχίσουν να αναπτύσουν τις ρίζες σιγα σιγά οι οποίες γίνονται τεράστιες!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-05-11, 23:36
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Οχι, δεν θελουν υποστρωμα. Κατευθειαν στην αμμο.

Η θαλασσινη αμμος που λες θελει πολυ καλο πλυσιμο. 2-3 χερια με καθαρο νερό, μετα σε κουβα με χλωρινη και μετα καμια 10αρια χερια ξεπλυμα.

Μπορεις να βαλεις μπροστα απο το κομματι που εχεις σοβατισει. Αμα δεν πιανει και μισο εκατοστο δεν έγινε και τίποτα.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-05-11, 23:42
tnick Ο χρήστης tnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2011
Περιοχή: Alexandroupolis
Μηνύματα: 290
Προεπιλογή

Μάλιστα
απο την αλλη σκεφτομαι οτι μπορω να βάλω και αυτο το διαφανο λεπτο υλικο που ηταν τυλιγμένο το ενυδρειο οταν το πείρα. που ειναι σα ζελατινη αλλα ειναι μαλακο...
Και να σε ρωτησω ποσα εκατοστα ύψους αμμο θα ήταν ιδανικο να εβαζα ωστε να επιτρεπει τη φιλοξενια των παραπανω φυτων (βαλισνεριες) στο μελλον?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-05-11, 23:45
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Που να το βαλεις αυτο; Για ποιον λόγο;

4-5 εκατοστα είσαι οκ...
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-05-11, 23:46
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

αν βαλεις κιχλίδες οση αμμο και να βάλεις, τα ψάρια θα την φτιάξουν οπως θελουν, εχω είχα βαλει 3+cm σε ορισμένα σημεία και οπου δεν τους αρεσε, την εβγαζαν....
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 24-05-11, 23:49
tnick Ο χρήστης tnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2011
Περιοχή: Alexandroupolis
Μηνύματα: 290
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Που να το βαλεις αυτο; Για ποιον λόγο;

4-5 εκατοστα είσαι οκ...
αντι για το φελιζολ ρε παιδι μου να βαλω αυτη τη διαφανεια που ειναι σαν φυλλο φελιζολ και παλι θα προστατευει το τζαμι γιατι αισθανομαι οτι θα χασω λιτρα με τοσα πραματα που βαζω...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-05-11, 23:56
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

μπααα. Εγω θα σου προτεινα να μην το βάλεις ουτε το ενα ουτε το άλλο. Υπαρτχουν σε βιβλιοπωλεία φυλλα φελλου. Θα μπορουσες να βάλεις 2 φυλλα και θα είσαι οκ για καποια κιλα (γυρο στο μισό εκατοστό)
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 25-05-11, 20:50
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Φίλε tnick καλώς ήρθες στην Αφρική
Μ' αρέσει που είσαι μερακλής και καταπιάστηκες να φτιάξεις diy φόντο (ελπίζω να πρόσεξες με τα υλικά ώστε να μην υπάρχει κάτι τοξικό).

Κατ' αρχήν αλλάζεις πετσόπ (διότι σχεδόν ότι σου είπε είναι λάθος).
Τα λίτρα και οι διαστάσεις του ενυδρείου σου δεν είναι κατάλληλα για αφρικάνικες κιχλίδες απο την λίμνη Malawi.
Μπορείς όμως να φιλοξενήσεις κιχλίδες της Τανγκανίκα.Δες εδώ πολλές επιλογές:
http://www.cichlid-forum.com/profile...ts.php?genus=6
http://www.cichlid-forum.com/profile....php?genus=101
http://www.cichlid-forum.com/profile....php?genus=108
http://www.cichlid-forum.com/profile....php?genus=135

Στον βυθό μπορείς να βάλεις θαλασσινή άμμο (απο καθαρή παραλία και με καλό πλύσιμο) ή ψιλή ασβεστολιθική άμμο ή ψιλόκοκκο αραγωνίτη.
Κάτω από την άμμο πολλοί βάζουν και ένα λεπτό φύλλο φελιζόλ (μπλε dow) για ασφάλεια (μη βάλεις φελλό που λέει ο tsoum γιατί σύντομα θα σαπίσει).

Φυτά μπορείς να βάλεις διάφορα ανθεκτικά είδη (βαλισνέριες, ανούμπιες, crinum, φτέρες κλπ)
Το νερό δικτύου της Αλεξανδρούπολης νομίζω ότι είναι αρκετά κατάλληλο γι αυτά τα ψάρια αλλά για να το ελέγχεις πρέπει να προμηθευτείς τα κατάλληλα υγρά τεστ (για Ph, Gh, Kh) μαζί με τα απαραίτητα τεστ για NH3/NH4, NO2, NO3.

Αφού στήσεις τον διάκοσμο και γεμίσεις με νερό θα πρότεινα να βάλεις το φίλτρο να δουλέψει καμμιά βδομάδα γεμάτο μόνο με άνθρακα.
Μετά θα βάλεις τα φυτά και θα κάνεις το "στρώσιμο" (διάβασε τα υπομνήματα στην κατηγορία "αρχάριοι") και θα πρότεινα να βρεις μπόλι από συνχομπίστα.

Καλή συνέχεια και εδώ είμαστε για τα περαιτέρω
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-05-11, 21:20
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
(μη βάλεις φελλό που λέει ο tsoum γιατί σύντομα θα σαπίσει).
Σαπιζει ο φελλος; Ειναι σχετικα αδιαβροχο, και δεν περιμενα οτι σαπιζει...
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοηθήστε με.... Ηλίας Αρχάριοι γλυκού νερού 46 14-06-08 14:13
Μύκητας?? Βοηθήστε αν μπορείτε!!! frits Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 15-01-07 11:26
Σας παρακαλώ βοηθήστε με πριν τρελαθώ!!!(Eheim2215) cutter Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 06-04-06 08:34
Παιδια βοηθήστε με στο παρακατω ερωτημα.... Anonymous Malawi 15 02-01-03 21:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07603 seconds with 13 queries