Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-10-03, 08:37
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή Κρύο νερό

Βοήθεια χανω τα χρυσόψαρα μου

Πρίν δύο μέρες έβαλα στο ενυδρείο των 30 λίτρων μου της ΜΙΡΑΒΕΛΛΟ που έχω τα δύο χρυσόψαρα μου που ζούσαν ευτυχισμένα ενα καθαριστή μικρό για να μοθ καθαρίζει τα γυαλιά.Ειναι ενα μικρό πλακώστομο το όνομα του δεν το ξέρω, Ε λοιπόν την επομένη τα χρυσόψαρα μου εχασαν το κέφι τους, κάθονται στον βυθό και δεν έχουν όρεξη για΄ τίποτε .Εκαμα τεστ αμμωνίας με αποτ. 0 εκαμα επανηλλημένες αλλαγές νερού,και έριξα και myxazin.Τι ήθελα δεν μου λέτε να βάλω το αλλο ψαράκι και τώρα να κινδυνευω νά χάσω τα χρυσόψαρα μου.Μπορεί κάποιος να μου πει τι έχου;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-10-03, 11:45
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Σκεφτηκες την πιθανότητα του να βγάλεις τον πλεκοστομο; και να τον επιστρέψεις στο αλλο; ενυδρέιο που ήταν πριν;
Μια μικρή αλλαγη νερού επισης δεν νομίζω ότι θα τα χάλαγε.Αλλα όχι πολλαπλες αλλαγες νερου. Οταν το ψαρι έχει κατι και είναι στρεσσαρισμενό το να αλλαξεις το νερο 4 φορες μεσα σε ένα απογευμα δεν θα εχει κανενα αποτέλεσμα... μια ναι , πολλες όχι. Και μπορεις να προσθέσεις και λίγο αλάτι ενυδρειου για να τα κανεις και λίγο πιο χαρούμενα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-10-03, 13:03
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή Κρύο νερό

Ναι σίγουρα οι αλλαγές του νερού δεν ητανε την ίδια ημερα, αλλα την πρώτη μέρα αλλαξα περίπου 15% του νερού σήμμερα αλλαξα το 50% ναι ξεασα να πω ότι εβαλα και αλατι αλλα λίγο 2 κουταλάκια του γλυκου αφτά όμως εξακολουθούν να καθονται κάτω και ειναι τα αφιλότιμα μαζί σαν τα ζευγαρωμένα.Τα λυπάμαι ειλικρινά.Θα πάρω το πλακόστομο απο το ενυδρείο δεν ξερω που να το βάλω βασικά γιατι ειναι νεο αποκτημα και δεν θέλω να τον βάλω στο άλλο ενυδρείο μου μήπως πάθω τα ίδια.Ευχαρηστώ πολύ για την άμεση ανταπόκρισι.Το ενυδρείο αυτό μου κάνει παρέα στο γραφείο μου .
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-10-03, 10:25
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Τελικά εβγαλα τον καθαριστή απο το ενυδρείο τον έχω ΄βάλει μονο του σε μια γιάλλα μεγάλη αλλααααααα έχασα το ενα μου ψαράκι
μέχρι αύριο θα ξέρω και για το άλλο ελπίζω και εύχομαι να ειναι καλα.Αν ομως αποφασίσω να φύγω και το άλλο και να βάλω αλλα ψαράκια τι πρέπει να κάμω στο ενυδρέίο δηλαδή υπάρχει πιθανότης να υπάρχει ΄κάποια αρρωστια μέσα η θα ειναι εντάξυ αν βάλω κάποια αλλα; Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.......Φυσικά τον καθαριστή ουτε με πομπες δεν τον ΄βάζω στο μεγάλο ενυδρείο......ούτε και αυτόν δεν ξέρω τι να τον κάμω.......
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-10-03, 18:06
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

pani στα ψαρακια σου οταν εκανες την αλλαγη εβαλες αντιχλωριακο?Αλλο ειναι να κανεις 15% αλλαγη χωρις αντιχλωριο και αλλο 50%...
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-10-03, 22:55
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Δυστυχώς παιδιά δεν χρεισημοποιεισα μέχρι σημμερα αντιχλωριακό διότι κανένας δεν μου είπε οταν άρχισα το ενυδρείο και αυτό πριν απο ένα χρόνο.Οταν σας ανακάλυψα εσας έμαθα οτι πρεπει να προμηθευτώ και να χρησιμοπειώ ορισμένα βασικά πράγματα.Ακόμη δεν ξέρω την σειρά ειμαι πελαγωμένη τι πρέπει να αγοράσω και πωσ να τα χρησιμοπείώ. Αν έχει καποιος την καλοσύνη να μου πεί την σειρα κι τα ειδη θά τον ευχαρηστούσα πολύ.Η αν υπάρχει κάπου να τα διαβασω για να μήν γράφονται διπλά παλι το ιδιο ειναι.Σκεφτήτε οτι δεν ξέρω τιποτε και αρχίζω απο το μηδέν.Ευχαρηστώ ολους που με βοήθάτε.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-10-03, 11:42
pokou Ο χρήστης pokou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 83
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pokou
Προεπιλογή

Διάβασε το site toy Taκη http://tsamis.aaquaria.com/
και το MCH
http://www.malawicichlidhomepage.com/

Μόλις τελειώσεις θα ξέρεις πολλά παραπάνω
__________________
μαχαιρι και στον εγκεφαλο...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-10-03, 21:19
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Εντάξυ θα ακολουθήσω την συμβουλή σου pokou.Ευχαρηστώ.Μετα λύπης μου σας αναγγέλω τον θάνατο της χρυσοψαρίνας μου και το αρσενικό μου εχει χάσει την ουρά του έχει βγαλει παντού ασπρα στιγματα και πολύ φοβάμαι μέχρι την τετάρτη που θ α πάω γραφείο να το βρώ και εκείνο νεκρό.Και όλα αυτα γιατί εβαλα ενα πλακωστομο στο ενυδρείο.Τώρά με τρώει η σκέψη του ενυδρείου αν εχει μολυνθεί δηλαδή και τι πρέπει να κάμω.Μπορεί κάποιος να με βοηθείση;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04280 seconds with 12 queries