Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-09-03, 20:57
Simpethera Ο χρήστης Simpethera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-06-2003
Περιοχή: ΑθΗΝΑ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Αυτό το χρυσόψαρο θα με τρελάνει!

'Εχω ένα black moor χρυσόψαρο μέσα σε 100 λίτρα. Είναι ένα χαζό γλυκό ψαράκι! Τρώει (ή θέλει να τρώει!) συνέχεια! Αγαπημένη του τροφή τα δαχτυλά μου και τα χαλίκια! Μάλιστα πριν λίγες βδομάδες κόντεψα να μείνω όταν του κόλλησε ένα τεράστιο χαλίκι στο στόμα και χτυπιόταν μισή ώρα για να το βγάλει!
Έδω και μια βδομάδα με ανησυχεί πάλι: έχουν εμφανισθεί στα καλύματα των βραχίων και στις άκρες των θωρακικών πτερυγίων, λίγες μικροσκοπικές λευκές κουκίδες. Δεν μεγαλώνουν ούτε εξαπλώνονται. Το ψάρι είναι ορεξάτο, ζωηρό, δεν ξύνεται, ούτε είναι καχεκτικό (κάθε άλλο!). Το υπόλοιπο ενυδρείο είναι μια χαρά.
Ψάχνοντας για να κάνω πιθανή διάγνωση, διάβασα ότι "το Ich δεν πρέπει να συγχέεται με τα παρόμοια φύματα που εμφανίζονται στα πλαίσια των βραγχίων των αρσενικών ψαριών, ιδιαίτερα στα χρυσόψαρα, κατά την περίοδο της αναπαραγωγής".Λέτε???
Σήμερα τον είδα να κάνει κάτι περίεργα πεσίματα-τσαχπινιές στο pearl scale. Μήπως το μωρό μου έγινε άντρας και ανησυχώ άδικα?
Ή μήπως καλά κάνω και ανησυχώ? Άλλωστε που ξέρω τι σουρλουλού θα το τυλίξει το παλικάρι μου....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-09-03, 22:58
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Πόσα χρυσόψαρα έχεις στα εκατό λίτρα;Έχεις άλλα ψάρια μαζί;Πόσο μικροσκοπικές είναι οι κηλίδες;Κοίταξε και στα πτερύγια μήν εμφανιστούν άλλες .Πόσο μεγάλο είναι το χρυσόψαρο και τί ηλικία έχει;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-09-03, 11:46
Simpethera Ο χρήστης Simpethera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-06-2003
Περιοχή: ΑθΗΝΑ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Το ενυδρείο αυτό είναι Juwel 100 λίτρων, με 2 φίλτρα (εσωτερικό-εξωτερικό Fluval) (βιολογικό: σφουγγάρι-stars-siporax, και χημικό: Purigen, Nitra-Zorb, Biochem-Zorb). Χρησιμοποιώ επίσης stress coat, stress zyme, EasyLife (Υγρό flitration medium), proper pH 7.0 και Ektozon. Έχω επίσης UV λάμπα TetraTec UV-5.

Στο ενυδρείο έχω 2 χρυσόψαρα (1 pearl scale και 1 black Moor), 11 cardinal. 6 ροδόστομους, 1 μικρό ancistrus, 2 αρλεκίνους, 3 guppies, 3 θηλυκές και 1 αρσενικό μονομάχους και 2 ινδικά φαντάσματα. Η συγκατοίκηση είναι καλή.
Φυτά: Echinodorus x barthii, Bacopa caroliniana, Ceratopteris thalictroides, Vallisneria. CO2 Tetra-Optimal, Floreal, Ferreal.

Ηλικία για το black Moor δεν ξέρω. Πάντως είναι μεγαλούτσικο το μωρό μου. Οι κηλίδες έχουν διάμετρο μικρότερη από 1 χιλιοστό και δεν έχουν εξαπλωθεί.

Τείνω στο ότι οι κηλίδες δεν είναι παθολογικές. Στην "Εγκυκλοπαίδεια του ενυδρείου" (ISBN 960-7927-59-1) διάβασα για τα χρυσόψαρα: " Οι διαφορές των δύο φύλων μπορούν να εντοπιστούν όταν ενηλικιωθούν τα ψάρια. Τότε διακρίνονται και τα γεννητικά εξανθήματα του αρσενικού. Μικρές άσπρες κηλίδες στα βράγχια και μερικές φορές στα θωρακικά πτερύγια".
Σε συνδυασμό με τη γενικότερη συμπεριφορά και καλή κατάσταση του ψαριού, το παραπάνω απόσπασμα περιγράφει ακριβώς τις κηλίδες.
Δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία από χρυσόψαρα και δεν έχω παραστεί μάρτυρας στην ενηλικίωση κάποιου άλλου αρσενικού έτσι ώστε να μπορώ να αναγνωρίζω τα γεννητικά εξανθήματα.
Έχει δει κανείς αυτές τις κηλίδες?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,02978 seconds with 12 queries