Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 11-01-11, 19:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παιδια καλη η 1002 αλλα και 23W
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 11-01-11, 21:12
SlimData Ο χρήστης SlimData δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Ναι είναι 23w και αυτός ήταν ο λόγος που την είχα απορρίψει αρχικά αλλά τώρα μου φαίνεται κάπως απαραίτητο..

Σε εξωτερικό φίλτρο δεν πάω, μεγάλο το κόστος.
Σε εσωτερικό κανονικό επίσης δεν θέλω να πάω, νομίζω ότι το τύπου αμβούργου θα έχει καλύτερα αποτελέσματα.
Σε μικρότερη αντλία είπαμε ότι παίζω οριακά..

Δεν βλέπω άλλες επιλογές..

Εν τω μεταξύ, έχω στο μυαλό μου ακριβώς την εικόνα που θέλω να φτιάξω στο ενυδρείο!
Ανυπομονώ!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 11-01-11, 21:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν θελεις χαμηλο κοστος, τα κινεζικα εξωτερικα φιλτρα δεν ειναι ακριβα, για τα λεφτα τους ειναι καλα
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...fID=&show=grid
Και υλικα σουπερ σε καλη τιμη
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1847
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 12-01-11, 00:09
SlimData Ο χρήστης SlimData δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Όντως πολύ καλές οι τιμές αλλά θα επιμείνω στο αμβούργου..
Πλεον έχω κατασταλάξει στα περισσότερα κομμάτια που θα συνθέσουν το ενυδρείο και έχω φτιάξει μια σχεδόν πλήρη εικόνα στο μυαλό μου.

Τα μόνα κομμάτια του παζλ που μένουν είναι
1. Diy καπάκι και πως θα προσαρμοστεί η λάμπα/λάμπες, κάτι έχω σκεφτεί αλλά δεν είμαι ικανοποιημένος..
2. χαρακτηριστικά λάμπας
3. άμμος ή ψιλό χαλικάκι και σε τι χρώμα..

Τελικά η κόλληση του ενυδρείου θα γίνει πέμπτη ή παρασκευή, μέχρι κυριακή θα έχουνε μπει και οι κόντρες και δευτέρα θα ξεκινήσει να γεμίζει. Για σιγουριά θα το αφήσω καμιά εβδομάδα γεμάτο νερό και αν όλα πάνε καλά σε περίπου δυο εβδομάδες από τώρα θα μπει πάνω στο έπιπλο και θα ξεκινήσει το στήσιμο..
Λογικά λοιπόν το αργότερο μέχρι τέλη φλεβάρη θα μπούνε μέσα ψαράκια
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 12-01-11, 11:25
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Δεν έχω κολλήσει πολλά ενυδρεία (μόνο ένα μικρό και αυτό καλοκαίρι) αλλά εγώ θα το άφηνα καμιά εβδομάδα για να στεγνώσει καλά η σιλικόνη πριν βάλω νερό!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια καλη η 1002 αλλα και 23W
Και αυτό είναι ένα θέμα συν το ότι θα είναι μεγαλούτσικη και σίγουρα μεγαλύτερη από την 1001!!

Μήπως να έβαζες δύο μικρότερες αντλίες αντί για μια 1002??

('Οσο πάει και ανεβαίνει το μπάτζετ με γνώνομα όμως την μείωση του κόστους συντήρησης και την αύξηση της αξιοπιστίας !!!)
__________________

Όσο ζω διαβάζω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasisg : 12-01-11 στις 11:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 12-01-11, 11:41
SlimData Ο χρήστης SlimData δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Καλά κι εμένα το δεύτερό μου είναι.. Απλά έχω διαβάσει για 48 ώρες και του αφήνω 72 για σιγουριά. Αυτό που δεν είχα υπολογίσει σωστά ήταν μετά τις κόντρες οπότε το γέμισμα θα πάει 2-3 μέρες πίσω..

Τώρα για τις αντλίες κι αυτό που λες το σκέφτηκα. Να βάλω την 1000 και την 1001 που μαζί δίνουν 900lt/h και έχουν κατανάλωση 15-16w. Αλλά πάλι, ξεκίνησα για 22¤, πήγα στα 26¤, τώρα πάει 35¤. Και το πρόβλημά μου δεν είναι τα 5-10¤ παραπάνω.
Όταν ξεκίνησα όμως το προτζεκτ υπολόγισα περίπου 220-250¤. Τώρα έχω φτάσει στα 340¤ και δεν ξέρω ακόμα τιμή για το έπιπλο
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 12-01-11, 13:47
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Για αυτό σου είπα ότι ανεβαίνει το μπατζετ. Και σίγουρα δεν είναι τα 5-10 ευρώ, αλλά αν βάλεις 5-10 ευρώ παραπάνω για το κάθε ένα κομμάτι του ενυδρείου, πάει τον έχασες τον έλεγχο!!!

Πάντως έγω όταν κάνω υπολογισμούς βάζω στο τέλος και ένα 10% καπέλο-απρόβλεπτα!!!
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 12-01-11, 15:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SlimData Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά κι εμένα το δεύτερό μου είναι.. Απλά έχω διαβάσει για 48 ώρες και του αφήνω 72 για σιγουριά. Αυτό που δεν είχα υπολογίσει σωστά ήταν μετά τις κόντρες οπότε το γέμισμα θα πάει 2-3 μέρες πίσω..

Τώρα για τις αντλίες κι αυτό που λες το σκέφτηκα. Να βάλω την 1000 και την 1001 που μαζί δίνουν 900lt/h και έχουν κατανάλωση 15-16w. Αλλά πάλι, ξεκίνησα για 22¤, πήγα στα 26¤, τώρα πάει 35¤. Και το πρόβλημά μου δεν είναι τα 5-10¤ παραπάνω.
Όταν ξεκίνησα όμως το προτζεκτ υπολόγισα περίπου 220-250¤. Τώρα έχω φτάσει στα 340¤ και δεν ξέρω ακόμα τιμή για το έπιπλο
Δεν ειναι το ιδιο.
Μπορει να γυριζουν 900 λιτρα αλλα το μανομετρικο τους θα αλλαξει πολυ στο τελος την πραγματικη ροη σε σχεση με τη 1002
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 12-01-11, 15:53
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Μα δεν υπάρχει θέμα μανομετρικού. Οι αντλίες απλά θα βγάζουν το νερό έξω από το φίλτρο. Θα το αντλούν σχεδόν από την επιφάνεια και θα το βγάζουν έξω από το φίλτρο ξανά σχεδόν στην επιφάνεια!!
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 12-01-11, 18:30
SlimData Ο χρήστης SlimData δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Ούτως ή άλλως νομίζω θα βάλω μόνο μια αντλία μέσα. Σκέφτομαι να πάρω και έναν κινέζο για περίπτωση ανάγκης..
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 12-01-11, 18:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλο ειναι να μη τοποθετειται κοντα στην επιφανεια η αντλια για να μη μεινει εκτος νερου σε περιπτωση εξατμισης κλπ
Mε την 600αρα και τοποθετημενη στη μεση θα ειναι ΟΚ πιστευω, οπως ειπα πιο πανω
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 13-01-11, 12:45
SlimData Ο χρήστης SlimData δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SlimData Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα μόνα κομμάτια του παζλ που μένουν είναι
1. Diy καπάκι και πως θα προσαρμοστεί η λάμπα/λάμπες, κάτι έχω σκεφτεί αλλά δεν είμαι ικανοποιημένος..
2. χαρακτηριστικά λάμπας
3. άμμος ή ψιλό χαλικάκι και σε τι χρώμα..
Αυτές είναι οι τελευταίες απορίες μου. Για το καπάκι και τη λάμπα είναι θέμα γούστου αλλά και φυτών που θα μπούνε στο ενυδρείο οπότε πρέπει να αποφασίσω μόνος μου.
Για την άμμο τι θα λέγατε? Εμένα θα μου άρεσε περισσότερο σκουρόχρωμη αλλά αν κατάλαβα καλά θέλουν ανοιχτά χρώματα, σωστά?
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 13-01-11, 16:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SlimData Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτές είναι οι τελευταίες απορίες μου. Για το καπάκι και τη λάμπα είναι θέμα γούστου αλλά και φυτών που θα μπούνε στο ενυδρείο οπότε πρέπει να αποφασίσω μόνος μου.
Για την άμμο τι θα λέγατε? Εμένα θα μου άρεσε περισσότερο σκουρόχρωμη αλλά αν κατάλαβα καλά θέλουν ανοιχτά χρώματα, σωστά?
Τα φυτα που επιζουν με χρυσοψαρα δεν θελουν ιδιαιτερο φωτισμο.
Μεινε χαμηλα σε ενταση για να μην εχεις αλγες (οχι πως δεν θα ηταν οτι καλυτερο για τα χρυσοψαρα ενα καταπρασινο νερο, αλλα πιθανολογω οτι δεν θα σου αρεσει - τουλαχιστον τωρα)
Χονδρικα 0.3-0.4W ανα λιτρο ειναι καλα.

Η διαμετρος του χαλικιου πρεπει να ειναι τοση οσο ειτε να μη χωραει καθολου στο στομα του ψαριου, ειτε να χωραει ανετα.
Αυτο γιατι εχουν τη συνηθεια να πιπιλανε το χαλικι και αν ειναι ισα ισα με το στομα τους μπορει να σφηνωσει στο στομα τους.
Προτεινω αμμοχαλικο γυρω στο 0.8mm.
Χρωμα οτι θες, προτιμομενο φυσικο μπεζ, αλλα και μαυρο να βαλεις δεν θα τους κακοπεσει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 13-01-11, 21:02
SlimData Ο χρήστης SlimData δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Σε ψιλή κοκκομετρία θα πήγαινα, 0.6-1mm.
Απλά απορούσα για το χρώμα. Τώρα με διευκολύνεις να καταλήξω σε μαύρο..
-------------------------
Μόλις θυμήθηκα το εξής που έχω απορία.

Ας πούμε ότι παίρνω μια λάμπα 20w και έναν ανακλαστήρα 40w.
Τι φωτισμό θα έχω τελικά? Υπάρχει κάποιος κανόνας?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SlimData : 13-01-11 στις 21:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 13-01-11, 21:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SlimData Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόλις θυμήθηκα το εξής που έχω απορία.

Ας πούμε ότι παίρνω μια λάμπα 20w και έναν ανακλαστήρα 40w.
Τι φωτισμό θα έχω τελικά? Υπάρχει κάποιος κανόνας?
O ανακλαστηρας δεν "εχει" βατ.
Αυτα τα "βατ" που γραφει ειναι για να καταλαβεις το μηκος που εχει και ετσι να ταιριαξει στην λαμπα σου.
Επισης προσεχουμε να κανει και για το παχος της λαμπας μας (Τ5 ή Τ8 ).
Η ιδιοτητα του (λογω υλικου κατασκευης και μορφης) ειναι να ανακλα το φως της λαμπας και να διπλασιαζει συνηθως τη δυναμη του φωτισμου της.

Εσυ μαλλον δεν χρειαζεσαι κατι τετοιο, γιατι τα βατ της λαμπας αντιστιχουν και στο μηκος της. Αν παρεις λοιπον μια μικρη σε βατ λαμπα (και βαλεις ανακλαστηρα για να διπλασιασεις το φωτισμο της εχωντας παντα ως στοχο τα 0.3 βατ ανα λιτρο) θα ειναι μαλλον κοντη για το ενυδρειο σου.
Μια καλη προταση ειναι να παρεις Τ8 που εχουν μεγαλυτερο μηκος απο τις Τ5 οταν ειναι στα ιδια περιπου βατ.
Εκει το συζηταμε αν θελει ανακλαστηρα αναλογα το αποτελεσμα.
-------------------------
Απο την αλλη εχεις να σκεφτεις αν θα βαλεις μια ή δυο λαμπες.
Ο στοχος σου προτεινω να ειναι τα 60 βατ περιπου
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 13-01-11 στις 21:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 13-01-11, 22:05
SlimData Ο χρήστης SlimData δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Κατατοπιστικότατος!

Νομίζω ότι θα χρειαστώ δυο για να πάρω τα 60-75w σε λιγότερα από 8 εκατοστά αλλά... Όλα θα εξαρτηθούν από το καπάκι που δεν έχω αποφασίσει ακόμα πως θα φτιάξω.

Βασικά σκέφτομαι και μια σειρά από led για να μου δίνει ένα απαλό μπλε φως για κάνα 3ωρο το βράδυ..
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 14-01-11, 22:00
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

φιλε υπαρχουν μερικα φθηνα overtank φωτιστικα

http://osmosisaquariums.gr/index.php...emart&Itemid=1

δες το γιατι το καπακι ειναι μπελας
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 15-01-11, 12:55
SlimData Ο χρήστης SlimData δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Όντως φαίνεται πολύ ενδιαφέρον.. Φαντάζομαι βέβαια ότι έτσι θα πάω για δυο τέτοιες που θα μπούνε κατά πλάτος του ενυδρείου.
Και βέβαια επιλέγοντας αυτές πηγαίνω αποκλειστικά σε καπάκι από πλεξιγκλας

(και όπως γίνεται εύκολα κατανοητό, το κόστος συνεχίζει να ανεβαίνει!! )
-------------------------
Λόγω ενός τεχνικού προβλήματος (βλέπε πυρετός) που με ταλαιπώρησε λιγάκι η κόλληση έγινε σήμερα το πρωί. Αύριο ή τη δευτέρα θα βάλω και τις κόντρες και πιστεύω από παρασκευή θα αρχίσω να βάζω λίγο-λίγο νερό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SlimData : 15-01-11 στις 12:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θα το κάνω κοινωνικό τελικά (το χρυσοψαράδικο) Τηλέμαχος Ζωοτόκα 73 11-12-10 10:33
Χρυσοψαράδικο: Η εξέλιξη! Τηλέμαχος Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 78 08-11-10 14:41
20λιτρο τι επιλογές έχω? endymion Αρχάριοι γλυκού νερού 0 10-07-10 17:54
Νέο ενυδρείο - επιλογές - βοήθεια! aquaman Αρχάριοι γλυκού νερού 1 31-08-08 23:04
Επιλογές φόντου Celda Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 17 16-12-05 20:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06154 seconds with 13 queries