Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-01-11, 18:41
marigian Ο χρήστης marigian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-01-2011
Περιοχή: αγ. Μαρινα Κορωπιου
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή sos καινουργια στο χομπυ με παααααρα πολλες αποριες

Γεια σε ολους και καλη χρονια!!
Ειμαι η Μαρια και εχω επιτελους το πρωτο μου, πολυποθητο ενυδρειο. Ειναι ενα ενυδρειο 200 λιτρων αποτι μου ειπαν... γιατι δεν ειμαι σιγουρη πλεον και μιας και το ενυδρειο ειναι οβαλ απο μπροστα δε μπορω και να το υπολογισω με αυτον τον απλο τυπο που ανακαλυψα οτι μετραμε τα λιτρα. Θα συμπληρωσω τη φορμα που βρηκα εδω μεσα μπας και μπορεσει να με βοηθησει καποιος. Ειμαι η πλεον ασχετη απο ενυδρεια και ψαρια και μετα απο πολυ διαβασμα εδω μεσα ανακαλυψα οτι δεν ειναι και τοσο απλα τα πραγματα οσο νομιζα. Ας μην μακρυγορο τοσο ομως. Εστησα λοιπον το ενυδρειο μου με αμμο λευκη και ποιο καφε απο κατω, εβαλα τις 2 πετρες και το ενα πιθαρι που μου δωσανε μαζι με το ενυδρειο, το γεμισα νερο και πηγα στο pet shop. Απο κει εφυγα με αντιχλωριο και βακτηρια που μου δωσανε, 2 κοι, 2 χρυσοψαρα (απο αυτα με τις 3 ουρες), 1 black moore,1 πλεκοστομο και 2 annubias τα οποια τα τοποθετησα μεσα μετα απο 2 ωρες μετα το αντιχλωριο. Μη φωναζετε εμαθα δυστηχως κατοπιν εορτης οτι ολα αυτα εινα τραγικα λαθη!!! Και εκανα και αλλα μεχρι να σας βρω οπου και καταλαβα οτι το ενυδρειο ειναι κατι που θελει πολυ υπομονη και πολλη ψαξιμο.Θα μαθω ομως που θα παει.Ξεχασα να σας πω οτι στο ενυδρειο υπαρχει επισης ενα εξωτερικο φιλτρο της resun 806. Ακολουθησα τις οδηγιες για το αντιχλωριο και τα βακτηρια και διατηρω 24 βαθμους θερμοκρασια.Μαλλον ολα πηγαν καλα γιατι δεν εχω χασει ψαρακι απο αυτα.Τις 2 τελευταιες μερες ομως τα ψαρακια μου ειναι λιγο ποιο υποτονικα αποτι συνηθως, εχουν πολυ λιγα λεπια πολυ λιγο ανασηκωμενα και στο koi butterfly εχει ξεφτισει λιγο (οχι φαγωμενη) η ουρα του.Επισης στο 1 χρυσοψαρακι,το μικροτερο ολων,ειδα αρκετα κοκκινα τα βραγχια του.Εκανα χθες αλλαγη νερου, περιπου στο 40% και προμηθευτηκα σημερα τεστακια αμμωνιας και αλατι τα οποια θα εφαρμοσω το βραδυ που θα γυρισω σπιτι.Χρειαζομαι βοηθεια για το αλατι γιατι στο μαγαζι μου ειπαν να βαλω 5gr/100l κατι που δεν συμβαδιζει με οτι εχω διαβασει εως τωρα και να μην συμπληρωσω ξανα αλλο παρα μονο στις αλλαγες νερου. Οπως επισης οτι δε χρειαζεται αφαιρεση μετα.Ενα πραγμα εμαθα καλα. Να μην ακουω τα μαγαζια και γιαυτο χρειαζομαι τη βοηθεια σας.Τι να κανω με το αλατι τελικα???? Το ξερω οτι οι πληροφοριες που δινω ειναι μαλλον πολυ λιγες αλλα θα επανελθω με τη φορμα και μετρησεις. Βοηθηστε με αν μπορειτε να σωσω τα ψαρακια μου που μαλλον εκ θαυματος τα εχω ακομα...
Σας ευχαριστω που με ακουσατε..!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-01-11, 19:38
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

μαρια πριν βαλεις ψαρια θα επρεπε να στρωσεις το φιλτρο σου....

για να καταλαβεις τι πρεπει να κανεις θα πρεπει να διαβασεις στο φορουμ ολα τα υπομνηματα που βρισκονται στους αρχαριους...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-01-11, 19:46
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες!!!
εχεις καταλαβει κι εσυ καποια απο τα λαθη που εγιναν....σημασια εχει τι κανουμε τωρα.
μετρησεις δεν εχουμε αλλα εφοσον εχουμε αστρωτο φιλτρο και μιλας και για κοκκινα βραγχια (συνηθως "καψιμο" απο αμμωνια) προφανως εχουμε αμμωνια αρκετα ανεβασμενη. σε 200 λιτρα τις πρωτες μερες μπορει να μην ειχες ενδειξεις αλλα με το χρονο η συγκεντρωση ανεβηκε επικινδυνα κι ετσι τα ψαρια αρχισαν να εκδηλωνουν τη δυσφορια τους.
οποτε δεν εχουμε ασθενεια για να βοηθησει το αλατι.
το ιδανικο θα ηταν να πας ολα τα ψαρια πισω και να κανεις σωστα το στρωσιμο. ουτως η αλλως τα κοι δε μπορουν να ζησουν σε ενυδρειο...και τα χρυσοψαρα θα σε περιορισουν σε ειδη κρυου μονο νερου εκτος αν θελεις κατι τετοιο. αν δε τα επιστρεψεις τοτε οι κινησεις σου θα πρεπει να ειναι αμεσες:
1.προσθηκη μπολιου απο καποιο συγχομπιστα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934
2. συνεχεις αλλαγες νερου (παντα με αντιχλωριο) παραλληλα με μετρησεις για να κρατησεις χαμηλα τις συγκεντρωσεις αμμωνιας και νιτρωδων στη συνεχεια μεχρι να στρωσει το φιλτρο.

αναμενουμε τις βραδυνες σου μετρησεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-01-11, 19:50
Το avatar του χρήστη skamanakos
skamanakos Ο χρήστης skamanakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Γεια σου και καλη χρονια!
Εγω αν ημουν στη θεση σου θα εδινα πισω τα ψαρακια και θα εβαζα μια αγγελια να μου δωσει καποιος μπολι (ολο και καποιος θα ειναι κοντα στην περιοχη σου)Μπολι ειναι βακτηρια απο αλλο φιλτρο.Με αυτον τον τροπο θα στρωθει πιο ευκολα το δικο σου.Μετα δες ποια ψαρια σου αρεσουν και δες τι απαιτησεις εχουν σε τιμες νερου και σε λιτρα.
Ξερω θα σου φανει δυσκολη η αρχη αλλα δεν ειναι τιποτα αν κανεις σωστα βηματα και εγω καπως ετσι ξεκινησα αλλα πηρα μεγαλη βοηθεια απο τα παιδια του φορουμ και τα διαφορα αρθρα που διαβαζα με τις ωρες.
Καλη συνεχεια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-01-11, 20:06
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Καλως ορισες.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-01-11, 21:01
Το avatar του χρήστη zapatas
zapatas Ο χρήστης zapatas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 662
Send a message via Skype™ to zapatas
Προεπιλογή

καλος ορισες και απο εμενα!
ακου τα παιδια δεν ξερουν τι λενε(φυσικα κανω πλακα)
__________________
Το ακούω και το ξεχνώ. Το βλέπω και το θυμάμαι. Το κάνω και το καταλαβαίνω.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-01-11, 21:05
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

Καλώς όρισες και από εμένα.

Καλή Χρονιά σε όλους μας
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-01-11, 00:30
marigian Ο χρήστης marigian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-01-2011
Περιοχή: αγ. Μαρινα Κορωπιου
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Γεια και παλι! Ευχαριστω για το καλωσορισμα..!!
Επανηλθα με στοιχεια και μετρησεις..


ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 1Μ (ΜΗΚΟΣ) Χ 0,30 (ΠΛΑΤΟΣ) χ 0,50 (ΥΨΟΣ) αλλα το ενυδρειο ειναι οβαλ με μεγιστο 0,38 200l
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:20 μερες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ:
4.ΤΥΠΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ(ΒΑΣΙΚΟ ,ΠΡΑΣΙΝΟ ΝΕΡΟ,ΤΑΠΗΤΑ ΑΛΓΩΝ):λευκη & καφε αμμος
5. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 24c
6. ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟΥ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 1 blackmoore, 1 koi butterfly, 1 koi assorted, 1 πλακωστομος, 1 ranchu,1 ryukin
7. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):
8. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 24
9. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ:
10. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: χθες
11. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 1 φορα την ημερα κοκκους
12. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH:7-5,5
KH:10-17
GH:17
ΝΗ3 (αμμωνια): 0,05
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):0
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ: για αμμωνια NH4 jbl test
ΣΤΙΚΣ: hs aqua 5 in 1 teststrip
Ηλεκτρονική:

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: a)koi butterfly b)ryuikin c) ranchu
2. ΔΕΡΜΑ:a+b) φυσιολογικο c)λιγα σηκωμενα λεπια
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: a)φυσιολογικη b+c) λιγο υποτονικο
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):ολα φυσιολογικα νομιζω
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): ολα φυσιολογικα
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : και πολυ μαλιστα
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: σε ολα τα ψαρακια τα παρατηρησα σχεδον απο την αρχη αλλα το koi (a) το εχω απο την πρωτη μερα , το ryukin (b) το εχω 5 μερες και το ranchu (c) το εχω δεκα μερες
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: περιστασιακα ξυνονται στην αμμο

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ:
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ; : μονο για καμια λεκανη με ελαφροπετρα υπαρχει δυνατοτητα
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ; :αν θεωρειται θεραπεια μια καλη αλλαγη νερου χθες της ταξεως του 40%
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:


Ελπιζω να μην σας μπερδεψα!!!!
-------------------------
Καλως σας βρηκα!!
Η αληθεια ειναι οτι δε θελω να δωσω πισω τα ψαρακια.Αλλωστε δεν θαναι χειροτερα για αυτα μια ακομα προσαρμογη, τοσο στρες και ποιος ξερει ποση παραμονη στις συνθηκες του μαγαζιου που τα πηρα?? Το ξερω οτι ειναι πολλα για αυτο το ενυδρειο στο τελικο τους μεγεθος αλλα ακομα ειναι μικρα και στο μελλον σκεφτομαι ή λιμνουλα ή μεγαλυτερο σπιτακι. Για την ωρα ομως δεν ειναι καλα?
Εχω διαβασει για το μπολι αλλα δεν εχουν κανει τιποτα 20 μερες τωρα που δουλευει φιλτρο και ενυδρειο εφοσον ακολουθησα τις οδηγιες για τα βακτηρια?
Νομιζω οτι οι μετρησεις ειναι καλες αν και περιμενα ανεβασμενη αμμωνια και τωρα μπερδευτηκα τελειως.Μηπως ανησυχω παραπανω απο οσο πρεπει??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη marigian : 05-01-11 στις 00:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-01-11, 00:45
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αν ειχε γινει δουλεια θα ειχαν κανει την ενμφανιση τους τα νιτρικα εστω δειλα δειλα..δε με ανησυχει η "λιγοστη" αμμωνια....αλλα η απουσια νιτρικων. τελος παντως συνεχιζεις με μετρησεις και οποτε "τσιμπανε" λιγο...αλλαζεις εν μερει νερο ωστε να πεσουν και παλι.

οσο για τα ψαρακια
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από marigian Εμφάνιση μηνυμάτων
6. ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟΥ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 1 blackmoore, 1 koi butterfly, 1 koi assorted, 1 πλακωστομος, 1 ranchu,1 ryukin
δε πρεπει να αναμειγνυουμε ψαρια κρυου νερου με αλλα....οποτε η μονο χρυσοψαρα η τα υπολοιπα. τα κοι σε ενυδρειο δε μπορουν να ζησουν χωρις αμεσες συνεπειες στην υγεια τους.
ο πλεκο θελει μαλακο και οξινο νερο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-01-11, 01:15
marigian Ο χρήστης marigian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-01-2011
Περιοχή: αγ. Μαρινα Κορωπιου
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Συνεχιζω τις μετρησεις και την παρακολουθηση και ενημερωνω και παλι.
Ο πλεκο βασικα φιλοξενητε για μια φιλη σε τροπικο αλλα σε κανα δημινο η μετακομιση τωρα οσο για τα κοι το λες για το τελικο μεγεθος? γιατι αποτι ξερω θερμοκρασιες & ph ειναι αν οχι ιδια παρα πολυ κοντα.Φαινοντα και φερονται φυσιολογικα με καλυτερες αντιδρασεις απο τα αλλα.Για το ranchu και το ryukin ανησυχω που ειναι λιγο ποιο υποτονικα.
-------------------------
Ξεχασα να σου πω οτι σαν τελικη συνθεση φανταζομαι τα κοι σε μια λιμνουλα και στο ενυδρειο 4 χρυσοψαρα και περισσοτερα φυτα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη marigian : 05-01-11 στις 01:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-01-11, 01:30
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Καλως ηρθες!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-01-11, 02:29
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από marigian Εμφάνιση μηνυμάτων
για τα κοι το λες για το τελικο μεγεθος?
οχι μονο...εχουν και μεγαλυτερο ρυθμο αναπτυξης και μεγαλυτερες απαιτησεις σε οξυγονο αποτι ξερω...
οι "λιμναδες" μας ομως ξερουν να σου απαντησουν πιο εμπεριστατωμενα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-01-11, 17:09
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Το ενυδρείο σου .. βάση των διαστάσεων που έγραψες είναι 176,7 λίτρα ... υποθέτω όμως ότι έχεις γράψει τις εξωτερικές ... και όχι τον χώρο που καταλαμβάνει το νερό ... οπότε είναι ακόμα λιγότερο.-
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-01-11, 18:00
marigian Ο χρήστης marigian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-01-2011
Περιοχή: αγ. Μαρινα Κορωπιου
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

εγω τα εβγαλα μεικτα 150 και απο αυτα αφαιρω ενα 15%,σωστα?? αλλα χωρις το οβαλ του τζαμιου.Το εχεις υπολογισει αυτο και αν ναι πως?? Εσπασα το κεφαλι μου και δεν εβγαλα ακρη..
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-01-11, 18:05
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από marigian Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω τα εβγαλα μεικτα 150 και απο αυτα αφαιρω ενα 15%,σωστα?? αλλα χωρις το οβαλ του τζαμιου.Το εχεις υπολογισει αυτο και αν ναι πως?? Εσπασα το κεφαλι μου και δεν εβγαλα ακρη..
Δες αυτο
http://reef.diesyst.com/volcalc/volcalc.html
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-01-11, 20:15
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Καλώς ήλθες . Εχε υπομονή κι εμπιστοσύνη στις συμβουλές του φόρουμ και φαντάζομαι όλα θα πάνε καλά έστω και έτσι όπως έγιναν τα πράγματα. Πιστεύω ότι με συχνές αλλαγές νερού και μπόλι, θα προλάβεις τυχόν απώλειες. Κράτα όπως σου είπαν μόνο τα χρυσόψαρα. Ο πλέκο είναι ασύμβατος και τα κόι δεν θα χωράνε εκεί σύντομα....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-01-11, 23:06
marigian Ο χρήστης marigian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-01-2011
Περιοχή: αγ. Μαρινα Κορωπιου
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Μιχαλη ευχαριστω!! Το ηθελα πολυ αυτο..
Παράθεση:
Ο πλέκο είναι ασύμβατος και τα κόι δεν θα χωράνε εκεί σύντομα....

Το ανακαλυψα δυστηχως κατοπιν εορτης..
Ο πλεκο θα μετακομισει στο ενυδρειο μιας φιλης με τροπικα αλλα θα του παρει κανα δυο μηνες λογω μετακομισης και οσο για τα κοι, μολις μεγαλωσουν λιγο ακομα η θα φτιαξω μια λιμνουλα στο κηπο η θα τους βρω μια λιμνουλα για μετακομιση(φανταζομαι ολο και καποιος θα τα θελει..)

Τωρα οσο για τις αλλαγες νερου καποιος μου ειπε οτι δε κανουν καθολου καλο για το φιλτρο που δουλευει μονο 3 βδομαδες τωρα.Και για την ακριβεια μου ειπαν οτι εκανα μεγαλη βλακεια (για να μην το πω..) που αλλαξα προχθες το 40% του ενυδρειου.
Εσεις τι λετε??

Η κατασταση συνεχιζει πανω κατω η ιδια με ολα τα ψαρακια εκτος του πλεκο, να ξυνονται ποτε ποτε στην αμμο, οχι με μανια ομως.
το bytterfly ουτε χειροτερευει ουτε καλυτερευει το ξεφτυσμα στην ουρα του οπως θα δειτε και στις φωτο που επισυναπτω.Καταταλα δειχνει να εχει πολυ φυσιολογικη συμπεριφορα και ορεξη.
Το assorted εχει παρα πολυ λιγα σηκωμενα λεπια και νομιζω τιποτα αλλο.
Το black moore δεν δειχνει τιποτα υποπτο .
Το ranchu ειναι αυτο με τα ποιο σηκωμενα λεπια απο ολους και συνηθιζει να ¨ξεκουραζετε¨ στο βυθο αρκετα συχνα. Εχει ομως απιστευτη ορεξη για φαι και να παιζει με τα χερια μου οποτε ειμαι κοντα η κανω κατι στο νερο.
Το ryukin εχει και αυτο λιγα ανασηκωμενα λεπια αιωρειτε την ποιο πολυ ωρα στη μεση οριζοντας την πλευση του και αν δε κανω λαθος ειναι λιγο κοκκινα τα βραγχια του..

Εχω προμηθευτει αλατι αλλα δεν το εχω χρησιμοποιησει.Να τους βαλω? Μεσα στο ενυδρειο η στην λεκανη πουειναι το μονο που μπορω να διαθεσω με ελαφροπετρα?? Και αν ναι με τι αναλογια και για ποση ωρα??
Αλλαγες νερου να κανω η δεν αφηνω το φιλτρο να στρωσει?? Και αν ναι ποσο νερο και καθε ποτε??

Επισυναπτω καποιες φωτο ελπιζωντας να σας βοηθησουν..

ΥΓ.Θα μπορουσα να βοηθησω σε οτιδηποτε εχει να κανει με τη φωτογραφια μιας και ειμαι φωτογραφος!!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  _MG_2091.JPG
Εμφανίσεις:  241
Μέγεθος:  46,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  _MG_2087.JPG
Εμφανίσεις:  252
Μέγεθος:  30,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  _MG_2069.JPG
Εμφανίσεις:  241
Μέγεθος:  33,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  _MG_2058.JPG
Εμφανίσεις:  233
Μέγεθος:  35,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  _MG_2029.JPG
Εμφανίσεις:  247
Μέγεθος:  30,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  _MG_2024.JPG
Εμφανίσεις:  279
Μέγεθος:  57,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-01-11, 01:42
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Καλή μας φίλη καλώς ήρθες και από μένα.

Όπως σου είπαν και οι παραπάνω, πιστεύω με συχνές αλλαγές νερού να αντιμετωπίσεις το θέμα της αμμωνίας, αν και ο όγκος του ενυδρείου σου με το μέγεθος των ψαριών σου μάλλον σε σώζουν αρκετά. Τώρα εκείνο που με πειράζει και εμένα είναι τα νιτρικά.
Κατ'αρχήν όπως πρέπει να απαλάξεις τον καημένο τον πλέκο από το μαρτύριο του κρύου...μπρρρρρρρ. Βάλτου πουλόβερ, παλτό και στείλτον γρήγορα σε κάνα σπα να ζεσταθεί το κοκαλάκι του, γιατί με τους κρυουλιάρηδες τους χρυσόψαρους που τον έβαλες θα πουντιάσει (χιούμορ). Πρέπει να τον μετακομίσεις.....όχι πολύ άμεσα .....μην σκοτώνεσαι.
Τώρα το κόϊ, δεν ξέρω και πολλά να σου πώ. Σίγουρα όμως το ψάρι αν το κρατήσεις θα υποστεί νανισμό και ...είναι κρίμα. Τυχαίνει τα 2 τελευταία χρόνια να επισκέπτομαι μια στο τόσο, ένα ενυδρείο σαν το δικό σου στο οποίο έχουν εκτός των χρυσόψαρων και ένα κοϊ, ασημί-άσπρο, τυφλό στο ένα μάτι και λόγω ενδιαφέροντος το παρατηρώ και έχω διαπιστώσει ότι δεν έχει πάρει πάνω από 2 πόντους. Αντίθετα τα χρυσόψαρα που μπήκαν μαζί του στο ενυδρείο κοντεύουν να το φτάσουν σε μήκος.....
Από τις φωτό δεν διαπιστώνω κάτι πάρα πολύ ανησυχητικό. Το σήκωμα των λεπιών ίσως....Η ουρά μήπως ήταν έτσι από την αρχή....γιατί δεν μου φαίνεται πολύ για ξέφτισμα, δεν έχει τίποτα κόκκινες γραμμές κλπ. μήπως είναι από το πέτ σοπ έτσι..Ο άλλος ου δυσκολεύεται να ισορροπήσει ίσως είναι ο πιο επικίνδυνος και πιθανόν να θέλει περισσότερο την προσοχή σου.
Διάβασε αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22519 και ότι άλλα υπάρχουν για τις αρρώστιες και πρόσεχε.
Υπομονή και επιμονή συχνές αλλαγές και μετρήσεις και όλα θα πάνε καλά
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-01-11, 03:25
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

σαν χρυσοψαρου και γω να σου πω οτι
τα κοι δεν κανουν για ενυδρεια...το ιδανικο για αυτα ειναι οι λιμνες
ωστοσο εγω εκανα στρωσιμο με βακτηρια του εμποριου και επιασαν
οι μετρησεις μου ειναι αψογες πραγματικα και εχω μεινει αφωνη ενω μου
προτιναν να κανω με μπολι...δεν το κατηγορω...απλα ειναι ενας διαφορετικος τροπος οτι θες κανεις προκειμενου να ειναι οι μετρησεις σου σωστες
τωρα τι να σου πω για τα λιτρα σου..που δεν ξερεις ποσα ειναι....ισως για να μην αντεχουν τα ψαρια σ οπως λες οτι δεν φαινονται καλα κλπ. ισως να ειναι λιγα τα λιτρα
εμενα το ενυδρειο μ ειναι 125 και ειναι με comet
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-01-11, 10:12
Το avatar του χρήστη Liz@
Liz@ Ο χρήστης Liz@ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 331
Προεπιλογή

καλως ηρθες και απο μενα!

μεχρι να στρωσει το ενυδρειο σου, θα πρεπει να κανεις συχνες αλλαγες, καθε μερα, οπως σου εγραψαν και παραπανω. Το αλατι δε θα κανει κατι στα ψαρια που υποφερουν απο την αμμωνια, χρησιμευει μονο αν εχουμε καποια αρρωστια ή μολυνση στο ενυδρειο. Οποτε μη το βαλεις.

αν δε μπορεις να βρεις μπολι κανε καθημερινες αλλαγες, (μετρα την αμμωνια )και ελπιζω τα ψαρακια να τα καταφερουν..

Τα κοι θα ελεγα και εγω να τα δωσεις πισω, μεγαλωνουν παρα πολυ..!!

και αλλη μια συμβουλη, ταιζε λιγο μεχρι να στρωσει το ενυδρειο..
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πολλες αποριες βοηθηστε αρχαρια!! Efh Χρυσόψαρα 177 03-01-11 01:52
τελικα ειναι πολλες οι αποριες emma Αρχάριοι γλυκού νερού 15 22-09-10 02:20
πολλεσ αποριεσ για τα ενυδρεια happyfish Χρυσόψαρα 33 31-08-10 13:36
Πολλες αποριες.Χρειαζομαι την βοηθεια σας aNe Γλυκό νερό - Γενικά 6 03-08-10 00:01
ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ ΧΟΜΠΥ!!!!! ΡΑΠΤΗ Αρχάριοι γλυκού νερού 11 29-11-06 17:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08513 seconds with 14 queries