Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 06-12-10, 15:11
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikoloutso Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω πάλι θα σταθω στο μπόλι.

Γιατι να βαλεις μπολί? Εκτος από τη βιολογια ειναι σιγουρο οτι θα σου μεταφερει και πιθανες ασθενειες που ειχε το ενυδρείο από οπου ηλθε το μπολι. Ασθενειες για τις οποίες τα δικα σου ψαρακια να μην έχουν αντισωματα.

Ειμαι καθετως εναντιον στο μπολι. Πλεον με τα σκευασματα που βρισκουμε στο εμπόριο, μπορουμε να βαλουμε με ασφαλεια ψαρακι μετα από 24 ώρες.
Το μπόλι, ειδικά όταν δίνεται από έμπειρο χομπίστα, είναι πολύ πιο ασφαλές από τα διάφορα χημικά σκευάσματα που κυκλοφορούν.

Ναι, μπορεί να μεταφέρει ασθένειες, όταν αυτές έχουν εκδηλωθεί πολύ πρόσφατα, ποιός ασυνείδητος όμως θα έδινε μπόλι από άρρωστο ενυδρείο?

Όσο για τα εμφιαλωμένα βακτήρια, η αποτελεσματικότητά τους είναι αμφισβητούμενη (εμένα προσωπικά μου ακούγεται σαν ανέκδοτο).

Μπορεί κάποια (ποιά όμως?) να βοηθούν στην ταχύτερη ανάπτυξη των αποικιών που μεταφέρονται με μπόλι, αλλά σιγά μη στρώνουν μόνα τους
ενυδρείο και μάλιστα σε 24 ώρες, από το πουθενά. ¶σε που στοιχίζουν, ενώ το μπόλι είναι τσάμπα και δοκιμασμένο χρόνια τώρα απ' όλους μας.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 06-12-10, 15:27
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

thanks για την βοηθεια!
θα ρωτησω βεβαια και στο pet city απο εκει θα αγορασω και το ενυδρειο κ ολα
μου φαινεται πως θα κανω δουλεια με 1 2 ψαρια που θα μου δωσει μια γνωστη μ για να στρωσουν το ενυδρειο
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 06-12-10, 15:48
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ελα να παρεις απο μενα μπολι ... που ειναι ανευ ασθενειων!! Κρατα τα λεφτα που θα εδινες για τα "βακτηρια" του εμποριου ... για τροφες η οτι αλλο θες ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 06-12-10, 15:55
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efh Εμφάνιση μηνυμάτων
thanks για την βοηθεια!
θα ρωτησω βεβαια και στο pet city απο εκει θα αγορασω και το ενυδρειο κ ολα
μου φαινεται πως θα κανω δουλεια με 1 2 ψαρια που θα μου δωσει μια γνωστη μ για να στρωσουν το ενυδρειο
Στο πετσοπ θα σου πουλήσουν (πιθανότατα άχρηστα) μπουκαλάκια, αυτή είναι η δουλειά τους.
Τα ψαράκια θα φάνε όλη την αμμωνία στη μάπα για να σου στρώσουν το ενυδρείο, δεν τα λυπάσαι??
Πετάξου μέχρι τον Γιώργο, είναι η καλύτερη λύση.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 06-12-10, 15:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για τα εμφιαλωμένα βακτήρια, η αποτελεσματικότητά τους είναι αμφισβητούμενη (εμένα προσωπικά μου ακούγεται σαν ανέκδοτο).
Ειμαι υπερ του σωστου μπολιασματος αλλα η τεχνικη διατηρησης ενθυλακωμενων βακτηριων απονιτροποησης πλεον ειναι δυνατη και αποδεδειγμενη και σε αλλους τομεις εκτος ενυδρειων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 06-12-10, 16:03
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειμαι υπερ του σωστου μπολιασματος αλλα η τεχνικη διατηρησης ενθυλακωμενων βακτηριων απονιτροποησης πλεον ειναι δυνατη και αποδεδειγμενη και σε αλλους τομεις εκτος ενυδρειων.
Θα στησω οπου να ναι ... ενα ενυδρειο ... κανε μου δωρο ενα απο αυτα τα σκευασματα ... αλλιως θα βαλω μπολι απο τα δισκακια μου! Το βλεπω ηλιθιο να δωσω χρηματα για κατι που ηδη εχω εκτος αν με δελεασετε να το δοκιμασω χαριζοντας το μου γιατι λεφτα για πεταμα ... δεν παιζουν!

Ωραια ολα αυτα με τις ασθενειες αλλα ποσο σιγουρο ειναι οτι τα ψαρια που αγοραζουμε δεν νοσουν ηδη?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 06-12-10, 16:04
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειμαι υπερ του σωστου μπολιασματος αλλα η τεχνικη διατηρησης ενθυλακωμενων βακτηριων απονιτροποησης πλεον ειναι δυνατη και αποδεδειγμενη και σε αλλους τομεις εκτος ενυδρειων.
Ναι, συμφωνώ, αρκεί να ξέραμε ποιά από τις δεκάδες εταιρείες που τα πουλάνε την εφαρμόζει σωστά, σε ποιό πετσοπ, ποιά αποθήκη και ποιά μεταφορική
τα αποθηκεύουν σωστά και να είχαμε αρκετά παραδείγματα που τα αγορασμένα μπουκαλάκια έστρωσαν ενυδρεία εξ αρχής μόνα τους, όπως το μπόλι, που είναι και τσάμπα.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 06-12-10, 16:05
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

χαχα
αρχικα θα βαλω αγγελια
οποιος θελει ας με κανει add και στο msn
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 06-12-10, 16:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Το βλεπω ηλιθιο να δωσω χρηματα για κατι που ηδη εχω..
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, συμφωνώ, αρκεί να ξέραμε ποιά από τις δεκάδες εταιρείες που τα πουλάνε την εφαρμόζει σωστά...
Αλλο η οικονομια και η σωστη εφαρμογη κι αλλο "δεν γινεται" ή "ειναι ανεκδοτο"
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 06-12-10, 16:27
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή


την σκουπα βυθου ποτε πρεπει να την χρησιμοποιω?
υπαρχουν πολλα ειδη σκουπας βυθου?
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 06-12-10, 16:40
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλο η οικονομια και η σωστη εφαρμογη κι αλλο "δεν γινεται" ή "ειναι ανεκδοτο"
Λυπαμαι αλλα αν δε το δω με τα ματια μου να δουλευει .... δεν πιστευω τιποτα και αυτο γενικα σε οτι εχει σχεση με τα ενυδρειακα θεματα ... οχι μονο στο συγκεκριμενο! Αλλα και σε αυτο ειχα δωσει αδικα τα λεφτα μου και δεν δουλεψε (συνηθως δεν εκφερω αποψη αν δε το εχω δοκιμασει ) ... οπως το βλεπω καθε φορα που σε νεα ενυδρεια δεν υπαρχουν νιτρικα και η αμμωνια στα υψη ... οι πιο πολλοι που εχω μπολιασει (και δεν ειναι λιγοι) τα ειχαν αγορασει και παλι δεν ειδαν αποτελεσματα και στραφηκαν στο μπολι ... αυτη δεν ειναι η καλυτερη αποδειξη?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 06-12-10, 16:53
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλο η οικονομια και η σωστη εφαρμογη κι αλλο "δεν γινεται" ή "ειναι ανεκδοτο"
Τώρα Σπύρο με τις λέξεις παίζουμε? ΟΚ ας παίξουμε. Εσύ λες ότι επιστημονικά γίνεται κι εγώ συμφωνώ. Επί του πρακτέου όμως??

Μια τεχνολογία που είναι πολύ πρόσφατη, πολύπλοκη και καινοτόμα, με πολλούς απρόβλεπτους παράγοντες, όπως διαφορετικές τεχνικές,
διαφορετικές συνθήκες συντήρησης, μεταφοράς κλπ, να την πουλάνε 2-3 ευρώ σε πλαστικά μπουκαλάκια, στα ράφια όλων των πετσοπ και
μάλιστα όλες οι εταιρίες να έχουν διαφορετικούς χρόνους δράσης, λήξης, αποθήκευσης, άλλοι να ζητούν ψυγείο, άλλοι να τα πουλούν σε
γυάλινες μόνο αμπούλες, ο καθένας να το ονομάζει διαφορετικά και να δίνει άλλες οδηγίες χρήσης, υποτίθεται για το ίδιο πράγμα, κι ενώ
κανένα από αυτά δεν έχει δοκιμαστεί μακροχρόνια στην πράξη, εσύ ποιό συγκεκριμένο προϊόν θα πρότεινες, ή μήπως όλα?

Επιμένω λοιπόν, έτσι δεν γίνεται και είναι όντως αστεία η ιστορία, αφού δεν μπορούν να εξασφαλιστούν συνθήκες που να διασφαλίζουν την
επιβίωση και την αποτελεσματικότητα του κάθε προϊόντος που φτάνει στον καταναλωτή, ακόμη κι αν δεχτώ ότι όλα είναι καλά φτιαγμένα.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 06-12-10, 18:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efh Εμφάνιση μηνυμάτων

την σκουπα βυθου ποτε πρεπει να την χρησιμοποιω?
υπαρχουν πολλα ειδη σκουπας βυθου?
Σε ακραιες περιπτωσεις βρωμιας
Ναι υπαρχουν κανε μια αναζητηση
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Λυπαμαι αλλα αν δε το δω με τα ματια μου να δουλευει .... δεν πιστευω τιποτα και αυτο γενικα σε οτι εχει σχεση με τα ενυδρειακα θεματα ... οχι μονο στο συγκεκριμενο! Αλλα και σε αυτο ειχα δωσει αδικα τα λεφτα μου και δεν δουλεψε (συνηθως δεν εκφερω αποψη αν δε το εχω δοκιμασει ) ... οπως το βλεπω καθε φορα που σε νεα ενυδρεια δεν υπαρχουν νιτρικα και η αμμωνια στα υψη ... οι πιο πολλοι που εχω μπολιασει (και δεν ειναι λιγοι) τα ειχαν αγορασει και παλι δεν ειδαν αποτελεσματα και στραφηκαν στο μπολι ... αυτη δεν ειναι η καλυτερη αποδειξη?
Και σε μενα δεν δουλεψε (πριν 3 χρονια)
Αλλα σε καποιους δουλεψε.
Πρεπει να το δω με τα ματια μου?
Να μη πιστεψω τη μαρτυρια ενος συνχομπιστα?
Μετα και απο καποια πραγματα που διαβασα περι της ενθυλακωσης βακτηριων?
Λεω απλα μη αποκλειουμε κατι επειδη δεν πετυχε σε εμας.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα Σπύρο με τις λέξεις παίζουμε? ΟΚ ας παίξουμε. Εσύ λες ότι επιστημονικά γίνεται κι εγώ συμφωνώ. Επί του πρακτέου όμως??


....εσύ ποιό συγκεκριμένο προϊόν θα πρότεινες, ή μήπως όλα?...
Απαντησα
Δεν θα προτεινω τιποτα αλλα και ουτε θα αποκλεισω ετσι ευκολα, τουλαχιστον τωρα που εχω αμφιβολιες για την "κοροιδια" και σοβαρες "αντενδειξεις"
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 06-12-10 στις 18:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 06-12-10, 19:15
daqua Ο χρήστης daqua δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2010
Περιοχή: Θεσνικη
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Εγώ έβαλα βακτήρια της tetra κ μετά από μερικές μέρες ροδόστομους. Δεν ξέρω αν είχα αμμωνία μιας που δεν εχω τεστ αλλά οι υπόλοιπες μετρήσεις ήταν παντα καλές κ οι ροδόστομοι (6) όλοι ζουν κ είναι καλά (4ος μήνας).
Νομίζω περισσότερο κινδυνεύουν τα ψάρια από μάπα, άρρωστες παρτίδες που πουλάνε κάποια ασυνειδητα petshop (άντε μην ανοίξω το στόμα μου πάλι) παρά από το στρώσιμο με βακτήρια.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 06-12-10, 19:22
Το avatar του χρήστη nikoloutso
nikoloutso Ο χρήστης nikoloutso δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2010
Περιοχή: Νέα Πέραμος
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Βλεπω μια ακραια αντιμετωπιση προς τα ζωντανα βακτηρια, τα οποια ομως επι τις ουσιας δεν ειναι ακριβως ζωντανα, αλλα σε λιθαργο και μολις μπουν στο ενυδρείο σε 24 ώρες ξεκινουν να δουλευουν.

Οπως καταλαβαινεται δεν εχω κανενα κερδος από το οποιοδηποτε αν αγορασει βακτηρια.

Σε εμενα ομως έχουν δουλεψει και οχι μονο σε ενα ενυδρείο και όχι μονο σε γλυκο.

Οπως καταλαβαινετε αυτος που θα το κανει θα μετραει τουλαχιστον καθε 1-2 μερες και θα βλεπει τι και πόσο δουλευει.

Αλλωστε τις μετρσεις πρεπει να τις κανει και με το μπόλι, έτσι δεν ειναι??

Σκοπός μου δεν ειναι να πω ποιες μαρκες δουλευουν σωστα, αυτο λιγο πολυ το ξερουμε ολοι, απλα επειδη το κοστος ειναι λιγο τσιμπιμενο, για να εχουμε τη συνηδηση μας ήσυχη απλα προσπαθουμε να πείσουμε τους εαυτους μας οτι ειναι αχρηστα.

Εγω θα θεσω ομως μια ερωτηση σε οσους λετε για το μπόλι.

Το μπολι απο τους δισκους με ph 6 και θερμοκρασια 30 θα λειτουργησει και θα επιζησει σε ph 7.5 και θερμοκρασια 22??

ή μηπως θα ψοφησει το μπολι και θα δημιουρηθει αμμωνια??

Ερωτησεις απλες κανω... ξερετε τις απαντησεις?? Δε θελω υποθετικές...

Παντα φιλικα.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 06-12-10, 20:06
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikoloutso Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπως καταλαβαινεται δεν εχω κανενα κερδος από το οποιοδηποτε αν αγορασει βακτηρια.
Δεν μπορώ να ξέρω τι κέρδος έχεις να διαφημίζεις κι εδώ την επίσημη γραμμή του φόρουμ στο οποίο είσαι συντονιστής.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikoloutso Εμφάνιση μηνυμάτων
...απλα επειδη το κοστος ειναι λιγο τσιμπιμενο, για να εχουμε τη συνηδηση μας ήσυχη απλα προσπαθουμε να πείσουμε τους εαυτους μας οτι ειναι αχρηστα.
Αυτό από πού το βγάζεις?? Αμέτρητες οι μαρτυρίες ότι δεν δουλεύει, ελάχιστες + η δική σου για το αντίθετο, ποιός αυταπατάται??

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikoloutso Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μπολι απο τους δισκους με ph 6 και θερμοκρασια 30 θα λειτουργησει και θα επιζησει σε ph 7.5 και θερμοκρασια 22??
Θα ζήσει και θα λειτουργήσει μια χαρά, γιατί το έχει κάνει χιλιάδες φορές, κι αυτό δεν είναι υποθετικό.

Πάντα φιλικά.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 06-12-10, 20:32
Το avatar του χρήστη nikoloutso
nikoloutso Ο χρήστης nikoloutso δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2010
Περιοχή: Νέα Πέραμος
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μπορώ να ξέρω τι κέρδος έχεις να διαφημίζεις κι εδώ την επίσημη γραμμή του φόρουμ στο οποίο είσαι συντονιστής.
Αυτο ειναι εντελως ασχετο!Και για μενα εισαι εντελως λαθος σκεπτόμενος.
Σκεψου απλα και χωρις να κοιτας υποχθόνια. Ολοι μας το χομπι μας κανουμε. Εγω ειμαι χομπιστας κατα κυριο λόγο.

Παράθεση:
Αυτό από πού το βγάζεις?? Αμέτρητες οι μαρτυρίες ότι δεν δουλεύει, ελάχιστες + η δική σου για το αντίθετο, ποιός αυταπατάται??
Επειδη ως ερευνητης, μου αρεσει να ο ψαχνω λιγο, σε ενημερωνω οτι ισχυει. Ψαξτο κι εσυ λίγο παραπανω.
Σου ανταπαντάω με ερωτηση. Αν θεωρεις οτι σε εξαπατουν οι εταιρείες, τοτε γιατι δεν τους κανεις μήνυση? Αφου εεισαι τοσο βεβαιος θα οικονομισεις πολυ χρημα για την εξαπάτηση από τοσες εταιρείες.
Μπορω να σου πω αναφερω ονοματα και εταιρειων και κυριως σκευασματων που πραγματικα ειναι κορυφη στα βακτηρια. Αλλα αν δε μου πει το οκ καποιος συντονιστης δε θα το κανω.

Παράθεση:
Θα ζήσει και θα λειτουργήσει μια χαρά, γιατί το έχει κάνει χιλιάδες φορές, κι αυτό δεν είναι υποθετικό.
Κι εγω πειραματικα πάλι θα πω οτι ΔΕΝ θα επιζησουν σε μια τοσο αποτομη και μονιμη αλλαγη. Οι λογοι ειναι απλοι. Ψαξτο.. και θα καταλαβεις.
Οταν μπόλιαζες μηπως εκτος απο το μπολι για να εισαι σιγουρος έριξες και βακτηρια?
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 06-12-10, 20:59
Το avatar του χρήστη Stefan0s
Stefan0s Ο χρήστης Stefan0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς , Αττικής
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Δοκίμασα το nitrivec της sera και έκανε ακριβώς αυτό που λένε οι οδηγίες χρήσης του. Το αν κάποιοι δεν τις διάβασαν/εφάρμοσαν το εγχειρίδιο χρήσης ή εν πάση περιπτώση κάτι πήγε στραβά δεν σημαίνει οτι δεν προσφέρει αυτά που λέει.

Με μια αναζήτηση στο forum είδα οτι αναφέρεται τουλάχιστον 1 περίπτωση που το μπόλι του εξυπηρετικότατου georgarask δεν έπειασε. Το αν δεν εφάρμοσαν τις οδηγίες χρήσης ή εν πάση περιπτώση κάτι πήγε στραβά δεν σημαίνει οτι δεν προσφέρει στην επιτάχυνση του κύκλου του αζώτου.

Τα ίδια ισχύουν και για στρώσιμο με αμμωνία , τροφή ή ακόμα και με ψάρια.

Με μια αναζήτηση στον παγκόσμιο ιστό έχει κανείς αρκετή πληροφόρηση για να κάνει τις επιλογές του.
__________________
Αν δεν βρέξεις κώλο ,ψάρι δεν τρως.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 06-12-10, 21:01
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikoloutso Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο ειναι εντελως ασχετο!Και για μενα εισαι εντελως λαθος σκεπτόμενος.
Σκεψου απλα και χωρις να κοιτας υποχθόνια. Ολοι μας το χομπι μας κανουμε. Εγω ειμαι χομπιστας κατα κυριο λόγο.

Επειδη ως ερευνητης, μου αρεσει να ο ψαχνω λιγο, σε ενημερωνω οτι ισχυει. Ψαξτο κι εσυ λίγο παραπανω.
Σου ανταπαντάω με ερωτηση. Αν θεωρεις οτι σε εξαπατουν οι εταιρείες, τοτε γιατι δεν τους κανεις μήνυση? Αφου εεισαι τοσο βεβαιος θα οικονομισεις πολυ χρημα για την εξαπάτηση από τοσες εταιρείες.
Μπορω να σου πω αναφερω ονοματα και εταιρειων και κυριως σκευασματων που πραγματικα ειναι κορυφη στα βακτηρια. Αλλα αν δε μου πει το οκ καποιος συντονιστης δε θα το κανω.

Κι εγω πειραματικα πάλι θα πω οτι ΔΕΝ θα επιζησουν σε μια τοσο αποτομη και μονιμη αλλαγη. Οι λογοι ειναι απλοι. Ψαξτο.. και θα καταλαβεις.
Οταν μπόλιαζες μηπως εκτος απο το μπολι για να εισαι σιγουρος έριξες και βακτηρια?
Μανία με τις μηνύσεις έχετε εκεί, ή μήπως κάνω λάθος ότι μηνύσατε μέλη του φόρουμ ??? Κι αυτό άσχετο και υποχθόνιο.
Αν μηνύαμε όλες τις εταιρίες που τα προϊόντα τους δεν κάνουν αυτό που υπόσχονται, δεν θα κάναμε άλλη δουλειά.
Γιατί δεν με μηνύουν άλλωστε αυτές για συκοφαντική δυσφήμιση (σου θυμίζει τίποτε?) αν είναι τόσο σίγουρες ότι δουλεύουν?
Αστείο επιχείρημα, αλλά απλώς αντιστρέφω το δικό σου, η αλήθεια είναι ότι δεν αποδεικνύεται πειραματικά ούτε το ένα, ούτε το άλλο,
γιατί το αν θα δουλέψουν εξαρτάται από τόσους διαφορετικούς παράγοντες, που δεν μπορεί να εξαχθεί συμπέρασμα που να σταθεί σε δικαστήριο.

Έχεις τη γνώμη σου κι εδώ μπορείς να την πεις χωρίς να σε μηνύσει κανείς, εμένα πάντως δεν θα με πείσεις, ότι και να πεις.
Κι αυτό γιατί έχω μπολιάσει αμέτρητες φορές ενυδρεία δικά μου και φίλων, χωρίς να χρησιμοποιήσω ταυτόχρονα συσκευασμένα βακτήρια.
1-2 φορές τα δοκίμασα και ταυτόχρονα (είμαι κι εγώ ερευνητής) κι έπιασε, δεν ξέρω όμως αν δούλεψαν αυτά ή το μπόλι.
3 φορές τα έβαλα μόνα τους και το ενυδρείο δεν έστρωσε.

Κι εν πάσει περιπτώσει, δεν καταλαβαίνω γιατί τόση επιμονή ν' αγοράσουμε κάτι που το βρίσκουμε δωρεάν, ή μάλλον
κάτι μου περνάει από το μυαλό, αλλά δεν το λέω, γιατί φοβάμαι τις μηνύσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 06-12-10, 21:03
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

ο κωστας μου εχει δωσει μπολι για 2-3 ενυδρεια απο αυτο εδωσα και εγω σε μερικα ενυδρεια και αυτοι που εδωσα εδωσαν σε αλλα ενυδρεια χωρις κανενας να εχει ποτε προβλημα και με 0 κοστος
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 06-12-10, 21:37
Το avatar του χρήστη nikoloutso
nikoloutso Ο χρήστης nikoloutso δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2010
Περιοχή: Νέα Πέραμος
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Νομιζω το πας επι προσωπικου και με αστειους τρόπους.
Δεν ξερω τι κολληματα εχεις και τι φαντασματα του παρελθοντος πιστευεις οτι περιτρυγιριζουν γύρο σου, αλλα σκοπος μου ΔΕΝ ειναι να πείσω εσενα.
Ο καθενας εχει την αποψη του και κατα κυριο λόγο με ενδιαφερει να γινει μια σωστη συζητηση με επιχειρηματα από όλων των ειδων τις απόψεις.
Δε θελω να σου αλλαξω γνωμη, και ουτε αυτο προσπαθω να κανω, απλα σταυς νεους χομπιστες καλο ειναι να λέγονται ολες οι αποψεις και να επιλεγουν εκεινοι κυριως δοκιμαζοντας αυτο που επιθημουν.

Τωρα περι μηνυσεων.... πες μου ποιο συγκεκριμενα σκευασμα εταιρεις θεωωρεις αχρηστο. Μια γενικότητα δε θα βαλει καμια εταιρεια να κηνυγησει τον οποιονδηποτε που κριβεται πίσω απο ενα nickname, αλλα ολοκληρο το φορουμ που αφηνει το μελος να κατηγορει ευθεως ενα σκευασμα. Κα επαναλαμβανω αν το λες γενικα... δεν ενοχλει κανεναν.

Παντως νομιζω πως δεχομαι μια προσωπικη επιθεση και χλευασμο και όχι σωστα αντεπιχειρηματα.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 06-12-10, 22:04
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Όχι δεν το πάω προσωπικά φίλε, γιατί ούτε σε ξέρω, ούτε έχω κάτι μαζί σου και τα αντεπιχειρήματα είναι ανάλογα των επιχειρημάτων σου.
Και τον χλευασμό πού τον είδες? Κάνω λάθος για τις μηνύσεις που κατατέθηκαν εναντίον μελών που είπαν την γνώμη τους? Δεν πήρα απάντηση.

Απλά κουράστηκα ν' ακούω το ίδιο παραμύθι τόσα χρόνια κι επιτέλους ας μου απαντήσει κάποιος, γιατί να ρισκάρω το στρώσιμο του ενυδρείου μου
με κάποιο προϊόν αμφίβολης αποτελεσματικότητας, που δεν το αποδέχεται η πλειοψηφία των έμπειρων χομπιστών, μόνο και μόνο για να τα έχω
καλά με τις εταιρείες που το παράγουν. Και να ξοδευτώ και να το πληρώσω από πάνω, ενώ το μπόλι είναι πολύ πιο σίγουρο και το βρίσκεις τσάμπα.

Μέχρι τώρα, κάποιοι προσπαθούσαν να μας πείσουν ότι τα συσκευασμένα βακτήρια είναι σωτήρια, τώρα τα έβαλαν και με το μπόλι που είναι δωρεάν.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikoloutso Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα περι μηνυσεων.... πες μου ποιο συγκεκριμενα σκευασμα εταιρεις θεωωρεις αχρηστο. Μια γενικότητα δε θα βαλει καμια εταιρεια να κηνυγησει τον οποιονδηποτε που κριβεται πίσω απο ενα nickname, αλλα ολοκληρο το φορουμ που αφηνει το μελος να κατηγορει ευθεως ενα σκευασμα. Κα επαναλαμβανω αν το λες γενικα... δεν ενοχλει κανεναν.
Αυτά τα ξανασυζητήσαμε στην έδρα σου, μπορείς να τα βρεις εύκολα σαν συντονιστής και μάλιστα με προτρέψατε να φύγω και να πάω αλλού.
Τέτοια ελευθερία λόγου και τέτοιο κόψιμο να ακούσουν οι αρχάριοι όλες τις απόψεις, μήπως θέλεις να τα παραθέσω? Τα έχω σωσμένα.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 06-12-10, 22:09
Το avatar του χρήστη nikoloutso
nikoloutso Ο χρήστης nikoloutso δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2010
Περιοχή: Νέα Πέραμος
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι δεν το πάω προσωπικά φίλε, γιατί ούτε σε ξέρω, ούτε έχω κάτι μαζί σου και τα αντεπιχειρήματα είναι ανάλογα των επιχειρημάτων σου.
Και τον χλευασμό πού τον είδες? Κάνω λάθος για τις μηνύσεις που κατατέθηκαν εναντίον μελών που είπαν την γνώμη τους? Δεν πήρα απάντηση.
Δε θα σχολιασω τα παραπανω γιατι εκτος του οτι ειναι εκτος θεματος, οπως ειπα και πριν τα φαντασματα που πιστευεις οτι σε περιτριγυριζουν ειναι δικο σου θεμα.

Παράθεση:
Απλά κουράστηκα ν' ακούω το ίδιο παραμύθι τόσα χρόνια κι επιτέλους ας μου απαντήσει κάποιος, γιατί να ρισκάρω το στρώσιμο του ενυδρείου μου
με κάποιο προϊόν αμφίβολης αποτελεσματικότητας, που δεν το αποδέχεται η πλειοψηφία των έμπειρων χομπιστών, μόνο και μόνο για να τα έχω
καλά με τις εταιρείες που το παράγουν. Και να ξοδευτώ και να το πληρώσω από πάνω, ενώ το μπόλι είναι πολύ πιο σίγουρο και το βρίσκεις τσάμπα.

Μέχρι τώρα, κάποιοι προσπαθούσαν να μας πείσουν ότι τα συσκευασμένα βακτήρια είναι σωτήρια, τώρα τα έβαλαν και με το μπόλι που είναι δωρεάν.
Κανενας δεν τα έβαλε με το μπολι. Κι εγω το ιδιο χομπι κανω και εγω δοκιμασα να στρωσω ενυδρειο με μπολι. Απλα θεωρω ασφαλεστερο ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ τροπο τα σκευασματα του εμποριου τα οποια κανουν πραγματι δουλεα αν τα χρησιμοποιησεις σωστα!!

Αν παλι εσυ προσπαθεις να βγαλεις προιόντα αυτα υπαιτια για δικα σου ενδεχωμενος προβληματα, πάλι δεν ειναι κατι που αφορα ουτε εμενα ουτε κανενα!!

Απο κει και πέρα ο καθενας κανει το στρωσιμο του ενυδρειου του οπως θελει!!
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 06-12-10, 23:41
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikoloutso Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε θα σχολιασω τα παραπανω γιατι εκτος του οτι ειναι εκτος θεματος, οπως ειπα και πριν τα φαντασματα που πιστευεις οτι σε περιτριγυριζουν ειναι δικο σου θεμα.
Δες τις ημερομηνίες εγγραφής μου στα φόρα, για να καταλάβεις αν έχω φαντάσματα του παρελθόντος, ή αν ξέρω ή αν μ' ενδιαφέρουν οι δικές σας διαμάχες.

Όσο για τις μηνύσεις, καταλαβαίνω την δύσκολη θέση στην οποία έρχεσαι, αν και δεν σε θεωρώ προσωπικά υπεύθυνο, γι αυτό και δεν επιμένω άλλο.

Εγώ ότι είχα να πω το είπα, αν κι εσύ νομίζεις ότι καλύψαμε επαρκώς το ζήτημα, ας το σταματήσουμε κάπου εδώ, γιατί αρκετά χαλάσαμε το θέμα της φίλης.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 07-12-10, 01:27
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

ΚΑΛΕ ΒΑΛΤΕ ΕΝΑ ΦΡΑΓΜΟ!

εγω θα ξεκινησω το στρωσιμο με ψαρι κι αν δεν δω τπτ θα βαλω αγγελια

και ο καθενας οπως στρωσει θα κοιμηθει και οπως βολευεται
τελοςςςςς
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 07-12-10, 02:03
Το avatar του χρήστη nikoloutso
nikoloutso Ο χρήστης nikoloutso δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2010
Περιοχή: Νέα Πέραμος
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efh Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΛΕ ΒΑΛΤΕ ΕΝΑ ΦΡΑΓΜΟ!

εγω θα ξεκινησω το στρωσιμο με ψαρι κι αν δεν δω τπτ θα βαλω αγγελια

και ο καθενας οπως στρωσει θα κοιμηθει και οπως βολευεται
τελοςςςςς
Συμφωνω στο οπως στρωσει ο καθενας... απλα τη μεθοδο με το ψάρι δεν την προτείνω επ ουδενί. ειναι κριμα το ψαρακι να φαει ολη την αμμωνία...

Βεβαια, δικο σου ειναι το ενυδρείο, εσυ επιλέγεις.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 07-12-10, 02:03
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Τι να πω! Ας ευχηθουμε να μην τιναξει τα πεταλα το ψαρακι...
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 07-12-10, 03:06
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Mπράβο βρε Έφη, μας επανέφερες στην τάξη και θα με αναγκάσεις να συμφωνήσω με τον nikoloutso, λυπήσου το ψαράκι.

Αν είναι να σωθεί το ψαράκι, βάλε και βακτήρια, εγώ πάω πάσσο.

Απλά μην πεις ότι δεν ήξερες, σε ενημερώσαμε ότι το ψάρι θα ταλαιπωρηθεί μέχρι θανάτου ίσως και το επιλέγεις ενσυνείδητα.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 07-12-10, 03:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τσαμπα η φασαρια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 07-12-10, 08:48
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Mπράβο βρε Έφη, μας επανέφερες στην τάξη και θα με αναγκάσεις να συμφωνήσω με τον nikoloutso, λυπήσου το ψαράκι.
...ολα καλα μεχρι εδω....
Αν είναι να σωθεί το ψαράκι, βάλε και βακτήρια, εγώ πάω πάσσο.
....εδω μου τα χαλας Κωστα....Ας δεχτει η "αλλη πλευρα" να μπει μπολι,κι ας παει πασο...

Απλά μην πεις ότι δεν ήξερες, σε ενημερώσαμε ότι το ψάρι θα ταλαιπωρηθεί μέχρι θανάτου ίσως και το επιλέγεις ενσυνείδητα.
Εισαι ενημερη πλεον...
Παράθεση:
Συμφωνω στο οπως στρωσει ο καθενας... απλα τη μεθοδο με το ψάρι δεν την προτείνω επ ουδενί. ειναι κριμα το ψαρακι να φαει ολη την αμμωνία...

Βεβαια, δικο σου ειναι το ενυδρείο, εσυ επιλέγεις.
..δηλαδη βαζοντας ψαρακι δε θα το υποβαλλεις σε δοκιμασια με τη μεθοδο που προτεινεις?
Παράθεση:
Το μπολι απο τους δισκους με ph 6 και θερμοκρασια 30 θα λειτουργησει και θα επιζησει σε ph 7.5 και θερμοκρασια 22??
Παράθεση:
Κι εγω πειραματικα πάλι θα πω οτι ΔΕΝ θα επιζησουν σε μια τοσο αποτομη και μονιμη αλλαγη. Οι λογοι ειναι απλοι. Ψαξτο.. και θα καταλαβεις.
..να το αντιστρεψω λοιπον.Εσυ δηλαδη ισχυριζεσαι οτι αυτα τα σκευασματα μπορουν να στρωσουν ταυτοχρονα και ενα μελλοντικο δισκοενυδρειο που εχει ηδη "φτιαχτει" το νερο σε χαμηλο ph, kh, Θ,....αλλα και ενα με κιχλιδες?
Τους τροπους αποθηκευσης κανεις δε τους σχολιαζει...αυτα τα βακτηρια λοιπον αντεχουν σε 40οC,σε 5 οC,σε ηλιο σε σκια,σε ανακατεματα, σε επαφη με τον αερα(οταν ανοιχτουν φανταζομαι μπορουν να ξαναχρησιμοποιηθουν και στο μελλον...)....κ.λ.π,κ.λ.π
Προσωπικα 3 φορες προσπαθησα με τετοια σκευασματα ακολουθωντας πιστα τις οδηγιες και δε μου βγηκε....μαλλον επειδη εβαζα νερο δικτυου(λεω τωρα...)...
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τελικα ειναι πολλες οι αποριες emma Αρχάριοι γλυκού νερού 15 22-09-10 02:20
πολλεσ αποριεσ για τα ενυδρεια happyfish Χρυσόψαρα 33 31-08-10 13:36
Πολλες αποριες.Χρειαζομαι την βοηθεια σας aNe Γλυκό νερό - Γενικά 6 03-08-10 00:01
πολλες αποβολες... GODLIGHT Malawi 2 17-07-06 10:54
Μαχες πολλες Μαχες newfish Malawi 0 23-12-02 17:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10520 seconds with 14 queries