Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-10-10, 22:08
baz Ο χρήστης baz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-10-2010
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή Ο αρχάριος και το χρυσόψαρο

Είμαι και εγώ ένας από τους πολλούς αρχάριους αυτού του forum.
Πάντα ονειρευόμουνα να αποκτήσω ένα ενυδρείο όμως βρήκα την ευκαιρία μόλις πρόσφατα όταν ο μικρός μου γιος κέρδισε ένα χρυσόψαρο σε πανηγύρι.

Το επόμενο βήμα ήταν να αγοράσω ένα μικρό ενυδρείο 25 λίτρων για να το στεγάσω με ενσωματωμένο φίλτρο και λάμπα αλλά χωρίς θερμοστάτη. Να σημειώσω ότι εγώ ήθελα μεγαλύτερο αλλά υπήρξαν σοβαρές ενστάσεις από τη γυναίκα μου (που θα πάει θα πειστεί σιγά σιγά).

Έβαλα μέσα λίγο πολύχρωμο χαλίκι, ένα ναυάγιο και ένα φυτό (δεν ξέρω πιο είναι αλλά έχει πολύ λεπτά φύλλα σαν πευκοβελόνες), μου έδωσαν από το pet-shop νερό έτοιμο για το ενυδρείο (φαντάζομαι ότι το πήραν από το δικό τους ενυδρείο για να βοηθήσει στο δικό μου στρώσιμο) και έβαλα μέσα το ψαράκι μας.

Αυτό γενικά δείχνει χαρούμενο για την ώρα αν και έχουν περάσει μόλις 3 μέρες από τότε που μπήκε μέσα. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι κάνει λίγο θόρυβο το μοτεράκι του φίλτρου και το νερό που πέφτει από ψηλά και ακούγεται σαν βρυσούλα που τρέχει.

Πάμε τώρα στις απορίες:
1) Ένα παράξενο που παρατηρώ είναι ότι όταν ανάψω το φως του ενυδρείου αυτό αρχίζει να κινείται μέσα στο νερό σαν πανικόβλητο και συχνά κρύβεται ανάμεσα στα φυτά και το ναυάγιο που έχω μέσα. Δεν έχω καταλάβει γιατί γίνεται αυτό. Μήπως βλέπει εντονότερα το είδωλο του στο τζάμι και τρομάζει; Είναι όντως ένδειξη στρες όπως μου φαίνεται; Να σεβαστώ τις επιθυμίες του και να το αφήσω μόνιμα στο σκοτάδι;

2) Το φυτό που έχω φυτέψει (ουσιαστικά το έχω μαγκώσει κάτω από τη βάση του ναυάγιου), θα βγάλει ρίζες; Εγώ το μόνο που έχω στον πάτο είναι χαλίκι μέτριου μεγέθους.

3) Μερικές φορές έχω δεί το χρυσόψαρο να δοκιμάζει τα χαλίκια και μετά να τα φτύνει. Το ίδιο κάνει και με μερικά φυλλαράκια από το φυτό (ειδικά όσα εχουν φύγει και επιπλέουν στην επιφάνεια). Είναι πρόβλημα αυτό;

4)Να δοκιμάσω τώρα που είναι μικρό το ψαράκι να του βάλω παρέα μέσα; Ευελπιστώ ότι όταν θα μεγαλώσουν θα τα πάω σε μεγαλύτερο ενυδρείο. Αν ναι, τι άλλα συμβατά ψαράκια μπορώ να του βάλω εκτός από αδέρφια του;

Ελπίζω να μην σας κουφαίνω με τις ερωτήσεις μου.
Που θα πάει θα μάθω και εγώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-10-10, 22:16
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

αλλο ψαρι μη βαλεις γιατι τα λιτρα σου ειναι πολυ λιγα....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-10-10, 22:21
manthos333 Ο χρήστης manthos333 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2010
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 97
Send a message via Skype™ to manthos333
Προεπιλογή Καλη αρχη

φιλε μου σιγουρα εδω θα βρεις απαντισεις για ολα σου τα ερωτηματα

δεν ειμαι εγω αυτος που θα στις δωσει σιγουρα υπαρχουν ατομα με πολυ μεγαλυτερη πειρα και εμπιρια απο εμενα

εγω μπορω μονο να σου πω απο οτι εχω καταλαβει γιατι και εγω αρχαριος ειμαι οτι το ενυδρειο θελει διαβασμα υπαρχει θεμα με χρυσοψαρα και με ενυδρεια κρυου νερου κανε μια αρχη απο εκει ριξε ενα διαβασμα ισως να λυθουν πολες απωρειες σου

τι να πω αντε καποτε και οι 2 με θαλασσηνο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-10-10, 23:52
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες!!!
το ενυδρειο σου ειναι μικρο για χρυσοψαρα αλλα και για ψαρια γενικοτερα....ισως εναν μονομαχο μεσα μονο.
οποτε καλυτερα να το δωσεις το ψαρακι καπου καλυτερα...αν θελεις πολυ να το κρατησεις τοτε αρχισε να γκρινιαζεις στη γυναικα απο τωρα ωστε συντομα να του εξασφαλισεις ενα ενυδρειο τουλαχιστον 100 λιτρων για να του βαλεις και παρεα...
το να ανακατευει τα χαλικια ειναι φυσιολογικο, αναζητα τροφη.
οταν αναβει το φως τρομαζει και επειδη ειναι σε ακαταλληλο περιβαλλον αντιδρα υπερβολικα...
ξεκινα να διαβαζεις τα υπομνηματα των αρχαριων και στην κατηγορια χρυσοψαρα για να "πιασεις το νοημα"..
για το φυτο αν θελεις να το κρατησεις ζωντανο ξεκινα να διαβαζεις και την κατηγορια των φυτεμενων...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-10-10, 07:34
baz Ο χρήστης baz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-10-2010
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Θα το ρίξω στο διάβασμα τις επόμενες μέρες για να ξεστραβωθώ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-10-10, 10:37
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλως ηρθες!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-10-10, 10:05
GrGeorgios Ο χρήστης GrGeorgios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-01-2010
Περιοχή: Αρτέμιδα (Λούτσα)
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Κατ' αρχάς καλώς ήρθες... Και γω καινούριος είμαι εδώ αλλά έχω ασχοληθεί κανα χρόνο με χρυσόψαρα...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από baz Εμφάνιση μηνυμάτων
Το επόμενο βήμα ήταν να αγοράσω ένα μικρό ενυδρείο 25 λίτρων για να το στεγάσω με ενσωματωμένο φίλτρο και λάμπα αλλά χωρίς θερμοστάτη. Να σημειώσω ότι εγώ ήθελα μεγαλύτερο αλλά υπήρξαν σοβαρές ενστάσεις από τη γυναίκα μου (που θα πάει θα πειστεί σιγά σιγά).
25 λίτρα για ένα χρυσόψαρο είναι οριακά μικρό... Τα χρυσόψαρα θέλουν γύρω στα 30 με 40 λίτρα ανά ψάρι... Γενικά είναι "βρωμιάρικα" ψάρια (δηλαδή βρωμίζουν πολύ εύκολα το νερό τους οπότε χρειάζονται περισσότερη προσοχή και περισσότερο νερό)... Επίσης μεγαλώνουν αρκετά (σκέψου οτι ζούνε μεχρι 10 χρόνια σε σωστές συνθήκες...)
Επίσης αν ανέβει πάνω απο 25C η θερμοκρασία τους, κινδυνεύουν... (ΔΕΝ θες θερμοστάτη δηλαδή)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από baz Εμφάνιση μηνυμάτων
Έβαλα μέσα λίγο πολύχρωμο χαλίκι, ένα ναυάγιο και ένα φυτό (δεν ξέρω πιο είναι αλλά έχει πολύ λεπτά φύλλα σαν πευκοβελόνες),
Αν θυμάμαι καλά (δεν θυμάμαι το όνομά του, αλλά όταν έψαχνα για το δικό μου ενυδρείο) αυτό το φυτό είναι βρώσιμο απο τα χρυσόψαρα... Κοινώς του έβαλες σαλάτα...
Δοκίμασε να βάλες Ανούβιες είναι απο τα λίγα φυτά που δεν τα τρώνε
Ωστόσο επειδή έχεις μικρό ενυδρείο, σκέψου οτι κάθε τι που βάζεις μέσα, κόβει ζωτικό χώρο απο το χρυσόψαρό σου...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από baz Εμφάνιση μηνυμάτων
μου έδωσαν από το pet-shop νερό έτοιμο για το ενυδρείο (φαντάζομαι ότι το πήραν από το δικό τους ενυδρείο για να βοηθήσει στο δικό μου στρώσιμο) και έβαλα μέσα το ψαράκι μας.
Νερό σου δώσανε (μπόλι) αλλά δεν σου είπαν τίποτα για στρώσιμο πχ... Θα χρειαστείς κανα μήνα τουλάχιστον μέχρι να έχεις στρωμένο ενυδρείο...
Μέχρι τότε συχνές αλλαγές νερού (σε ποσοστό 80%) γιατί τα επίπεδα αμμωνίας θα ανεβαίνουν γρήγορα...... Διάβασε σχετικά άρθρα για να καταλάβεις.... Έχει αρκετά εδώ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από baz Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Ένα παράξενο που παρατηρώ είναι ότι όταν ανάψω το φως του ενυδρείου αυτό αρχίζει να κινείται μέσα στο νερό σαν πανικόβλητο και συχνά κρύβεται ανάμεσα στα φυτά και το ναυάγιο που έχω μέσα. Δεν έχω καταλάβει γιατί γίνεται αυτό. Μήπως βλέπει εντονότερα το είδωλο του στο τζάμι και τρομάζει; Είναι όντως ένδειξη στρες όπως μου φαίνεται; Να σεβαστώ τις επιθυμίες του και να το αφήσω μόνιμα στο σκοτάδι;
Αυτό απο την πείρα μου, είναι καλό... Γενικά παίζει το ψαράκι σου... Δεν θα με ανησυχούσε ιδιαίτερα... Αντίθετα, αν το βλέπεις ακίνητο, να ανησυχείς.
Πρόσεχε με το φως, όμως, γιατί δημιουργεί άλγες στο ενυδρείο σου... (πράσινη / καφέ γλύτσα)... Με μέτρο

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από baz Εμφάνιση μηνυμάτων
2) Το φυτό που έχω φυτέψει (ουσιαστικά το έχω μαγκώσει κάτω από τη βάση του ναυάγιου), θα βγάλει ρίζες; Εγώ το μόνο που έχω στον πάτο είναι χαλίκι μέτριου μεγέθους.
Θα βγάλει υποτιπώδεις ρίζες και θα μεγαλώσουν, ωστόσο επειδή δεν έχεις χώμα πχ για να πιάσει, καλό είναι να το αφήσεις όπως λες, με το ναυάγιο... Αλλιώς θα επιπλέει μέσα στο ενυδρείο σου...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από baz Εμφάνιση μηνυμάτων
3) Μερικές φορές έχω δεί το χρυσόψαρο να δοκιμάζει τα χαλίκια και μετά να τα φτύνει. Το ίδιο κάνει και με μερικά φυλλαράκια από το φυτό (ειδικά όσα εχουν φύγει και επιπλέουν στην επιφάνεια). Είναι πρόβλημα αυτό;
Εμένα δε θα με ανησυχούσε το οτι "γλύφει" τα χαλικάκια... Γενικά είναι συνηθισμένο να ψάχνουν στον πάτο του ενυδρείου και τρώνε αρκετές φορές, τις άλγες... Εκεί βέβαια, θέλει προσοχή να μην είναι πολύ μεγάλο το χαλίκι με γωνίες και το τραυματίσει. Αυτό όμως που με ανησυχεί είναι το οτι επιπλέουν ελεύθερα φύλα στο νερό σου! Αυτό σημαίνει οτι "μαδάει" το φυτό σου... Κάτι το επιρεάζει και χάνει φύλα!
Επίσης πρέπει να τα μαζεύεις αυτά γιατί κάθε τι "πεθαμένο" (όπως τα ελέυθερα φύλα) δημιουργούνε αμμωνία και επιβαρύνουν το ενυδρείο σου!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από baz Εμφάνιση μηνυμάτων
4)Να δοκιμάσω τώρα που είναι μικρό το ψαράκι να του βάλω παρέα μέσα; Ευελπιστώ ότι όταν θα μεγαλώσουν θα τα πάω σε μεγαλύτερο ενυδρείο. Αν ναι, τι άλλα συμβατά ψαράκια μπορώ να του βάλω εκτός από αδέρφια του;
Γενικά όπως είπαμε, τα χρυσόψαρα θέλουν χαμηλή θερμοκρασία και είναι "βρωμιάρικα" ενώ παράλληλα είναι και ανθεκτικά (αντέχουν σε πιο αντίξοες συνθήκες απο άλλα ψαράκια)...
Συνεπώς ό,τι άλλο μπει μαζί του, θα είναι σε εχθρικό περιβάλλον...
Με τα χρυσόψαρα ΜΟΝΟ χρυσόψαρα μπαίνουν (και ασπόνδυλα, όπως σαλιγκάρια... Προσοχή όμως να βρεις κάποια που αντέχουν στις ίδιες συνθήκες (θερμοκρασία))
ΩΣΤΟΣΟ λόγω του ήδη μικρού χώρου (25lt - τον όγκο του χαλικιού - τον όγκο του ναυαγίου - τον όγκο των φυτών, μας απομένουν στην καλύτερη 20lt) μην βάλεις τίποτα άλλο....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από baz Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελπίζω να μην σας κουφαίνω με τις ερωτήσεις μου.
Που θα πάει θα μάθω και εγώ.
Όποιος κουράζεται με ερωτήσης αρχαρίων που θέλουν να μάθουν, μπορεί πολύ απλά να μην διαβάζει το Thread Όσοι το διαβάζουν δεν κουράζονται
-------------------------
Επίσης, θα ήθελα να συμπληρώσω... Υπάρχει ένα Ελληνικό Blog που είναι αφιερωμένο στα Χρυσόψαρα και με είχε βοηθήσει αρκετά ένα χρόνο τώρα...
Αν επιθυμούνε και επιτρέπουν οι Admins, μπορώ να δώσω το URL...
Ωστόσο θα ήθελα πρώτα να πάρω την έγκρισή τους, για να αποφύγω τυχών παρεξηγήσεις...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GrGeorgios : 11-10-10 στις 10:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-10-10, 10:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GrGeorgios Εμφάνιση μηνυμάτων
25 λίτρα για ένα χρυσόψαρο είναι οριακά μικρό... Τα χρυσόψαρα θέλουν γύρω στα 30 με 40 λίτρα ανά ψάρι...
Υπαρχει μια παρανοηση γενικα οταν αναφερεται η φραση "Χ λιτρα για καθε ψαρι"
Μπορει να χρειαζονται 40 λιτρα για ενα ψαρι αλλα δεν μπορει να ζησει σε 40λιτρο το ψαρι, γιατι πολυ απλα το μηκος του 40λιτρου ενυδρειου θα ειναι μικρο για το μεγεθος του ψαριου κατα την αναπτυξη του.
Επιπλεον το χρυσοψαρο ειναι κοινωνικο ψαρι και θελει κι αλλα χρυσοψαρα μαζι του.

Η σωστη κατα την αποψη μου προταση ειναι το μηκος του ενυδρειου να μην ειναι μικροτερο απο 80 εκ και 40 λιτρα για καθε ψαρι (fancy χρυσοψαρο - τα αλλα ειδη common, comet, θελουν πιο πολλα λιτρα)
Στην αρχη που ειναι μικρα τα ψαρια μπορουμε να διαθετουμε πιο μικρο ενυδρειο* ή να εχουμε περισσοτερα ψαρια, αλλα οσο τα ψαρια μεγαλωνουν θα ειμαστε διατεθιμενοι να αλλαζουμε σε μεγαλυτερο ενυδρειο?

* οχι πολυ μικρο γιατι μπορει να επηρεασε την αναπτυξη του
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-10-10, 10:25
GrGeorgios Ο χρήστης GrGeorgios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-01-2010
Περιοχή: Αρτέμιδα (Λούτσα)
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην αρχη που ειναι μικρα τα ψαρια μπορουμε να διαθετουμε πιο μικρο ενυδρειο* ή να εχουμε περισσοτερα ψαρια, αλλα οσο τα ψαρια μεγαλωνουν θα ειμαστε διατεθιμενοι να αλλαζουμε σε μεγαλυτερο ενυδρειο?

* οχι πολυ μικρο γιατι μπορει να επηρεασε την αναπτυξη του
Αυτο το τελευταιο που λες, αναιρεί την υπόλοιπη πρόταση...
Επειδή τα χρυσόψαρα παθαίνουν νανισμό αν βρεθούνε σε μικρό περιβάλλον, δεν πρέπει να βρεθούνε ποτέ σε ένα τέτοιο, γιατί θα δημιουργήσει προβλήματα στην υγεία τους...
Και ναι το 40lt / ψάρι είναι στατιστικό μέγεθος...
(Κατα το 1.5 άνθρωποι έχουν την Χ συνήθεια.... :P)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-10-10, 10:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GrGeorgios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο το τελευταιο που λες, αναιρεί την υπόλοιπη πρόταση...
Πως την αναιρει?
Γραφω: * οχι πολυ μικρο.

πχ αντι για 40 λιτρα ανα ψαρι, να δωσουμε 20 λιτρα οσο ειναι μικρο το ψαρι.
Πιστευω οτι σε 60 λιτρα με 60 εκ μηκος μπορουν να διατηρηθουν για ενα χρονο 3 φρεσκοαγορασμενα ψαρια μεγεθους 5-8 εκ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-10-10, 10:33
GrGeorgios Ο χρήστης GrGeorgios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-01-2010
Περιοχή: Αρτέμιδα (Λούτσα)
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Συμφωνώ μαζί σου....
Το θέμα είναι πως αν δεν ξεκινήσει απο την αρχή κάτι σωστά, στην πορία γίνεται συνήθεια...
Οπότε αν θέλει να βάλει 2 χρυσόψαρα, θα πρέπει να δει απο την αρχή ένα 80+ ενυδρείο (σε τόσα λίτρα, και το μήκος του πιστεύω θα είναι σωστό και όχι μικρό)....

Αλλιώς ας ψαχτεί σε κάτι άλλο... (αυτό που κάνω εγώ τώρα... Με 60 ενυδρείο έδωσα τα 2 χρυσόψαρα που είχα (θύμα petshop) και ψάχνομαι για κάτι που να μπορεί να ζήσει εκει μέσα...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-10-10, 10:35
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

@ΒΑΖ
Λοιπον το πρωτο που πρεπει να κανεις ειναι να "πουλησεις" της γυναικας σου το ενυδρειο , τι εννοω ....
Δωσε της να καταλαβει οτι το ενυδρειο ειναι και αυτο ενα χομπι, που μπορει να σου χαρισει πολλες ομορφες στιγμες ! κανε την μια βολτα απο πετ σοπ , δειξε της φωτογραφιες απο ενυδρεια χομπιστων , και αρχισε με ενα μικρο σε κοστος ενυδρειο π.χ 100 ευρω απο Καρφουρ..
Μετα ριχνεις καμποσο διαβασμα και ,οπως εκανες, ανοιγεις ενα ποστ για να σου εξηγηθουν οι απορροιες !!!

Με τον Ψαρη τωρα:
Αλλαξε χαλικι(πρωσοπικη αποψη ...δεν μου αρεσουν τα χρωματιστα χαλικια)
Βγαλε τα διακοσμητικα ( εχεις 25 λιτρα και χαραμιζεις αδικα καποια σε διακοσμητικα )
Κατεβασε 'η ανεβασε το φιλτρο ωστε η εξοδος του νερου απο το φιλτρο να χωριζεται απο την σταθμη του νερου καπως ετσι ----()
Θερμοστατη δεν χρειαζεσαι ....
Φυτα οπως και δηποτε κατι σκληρο , ανουμπιες , εχινοδορους , κρυπτοκορινες ..

@Δελτα και Γιωργο ....
Το ιδιο λετε ΠΑΝΩκατω απλα ο ενας λεει οτι και στα 40 λιτρα εαν ειναι απλωμενα σε 80εκ κανει ενα χρυσοψαρο ..,. ουσιαστικα θελει και το μηκος του το ψαρι !!!
καλα καταλαβα;;;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-10-10, 11:08
GrGeorgios Ο χρήστης GrGeorgios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-01-2010
Περιοχή: Αρτέμιδα (Λούτσα)
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roussaks Εμφάνιση μηνυμάτων
@Δελτα και Γιωργο ....
Το ιδιο λετε ΠΑΝΩκατω απλα ο ενας λεει οτι και στα 40 λιτρα εαν ειναι απλωμενα σε 80εκ κανει ενα χρυσοψαρο ..,. ουσιαστικα θελει και το μηκος του το ψαρι !!!
καλα καταλαβα;;;
Πάνω κάτω ναι....
...αρκεί να μην είναι 1m σε μήκος και 10cm υψος / πλατος και δεν μπορει να στριψει.... (αστειευομαι)

Η αλήθεια είναι πως τα χρυσόψαρα είναι τα πιο παρεξηγημένα ψάρια...
...και το έμαθα (δυστυχώς) όταν άρχισα να ασχολούμαι....
...αφού τα είχα αγοράσει όμως

Οι Pet-Shopάδες τα πουλάνε με το κιλό (μου είχε πει ο τυπάς πως σε 60lt μπορώ να βάλω μέχρι και 10 χρυσόψαρα!!!)
Ευτυχώς και δεν ψάρωσα.....

Επίσης άλλοι τύποι, πουλάνε 2-3 γλύφτες, 2 μονομάχους και 5 χρυσόψαρα σε 25λιτρα ενυδρεία... Και οι μπαμπάδες (φυσικά) για να μην κλαίνε τα πιτσιρίκια, τα αγοράζουν χωρίς να το ψάξουν...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-10-10, 11:39
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχει μια παρανοηση γενικα οταν αναφερεται η φραση "Χ λιτρα για καθε ψαρι"
Μπορει να χρειαζονται 40 λιτρα για ενα ψαρι αλλα δεν μπορει να ζησει σε 40λιτρο το ψαρι, γιατι πολυ απλα το μηκος του 40λιτρου ενυδρειου θα ειναι μικρο για το μεγεθος του ψαριου κατα την αναπτυξη του.
Μα και βέβαια υπάρχει παρανόηση...! Όταν μιλάμε για χρυσόψαρα, πολύ λανθασμένα αφίνεται να εννοηθεί ότι το καθένα θέλει κάπου 40 λίτρα. Αυτό που δεν λέγεται όμως είναι ότι το συγκεκριμένο ζώο είναι ιδιαίτερα κοινονικό και θέλει παρέα!!! Ποτέ μόνο του, οπότε μιλάμε για τουλάχιστον 120 λίτρων ενυδρείο με 2-3 μόνο ψάρια και αυτό με κάθε επιφύλαξη, για να μην πω περισσότερα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-10-10, 11:41
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

@in the pond
πρεπει να ειναι το χρυσοψαρο !!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Roussaks : 11-10-10 στις 11:49 Αιτία: αναφραζω ....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-10-10, 11:43
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roussaks Εμφάνιση μηνυμάτων
@in the pond
χρειαζεται το χρυσοψαρο !!
Είπα κάτι?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
αρχάριος χρυσόψαρο


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λαίμαργο χρυσόψαρο sakura-chan Χρυσόψαρα 7 30-08-10 13:35
προβλημα με χρυσόψαρο bouldoza Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 21 10-06-10 00:18
βοήθεια για χρυσόψαρο! aquaristas Χρυσόψαρα 2 04-01-10 00:45
Κάθετα ακίνητο στον πυθμένα. mmarou Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 13 28-05-09 12:06
Λευκό χρυσόψαρο! memy Χρυσόψαρα 15 13-11-06 00:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07207 seconds with 13 queries