Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-04-10, 21:06
papanikos Ο χρήστης papanikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2010
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή SOS! τα ψαρια δεχονται επιθεση απο το φιλτρο...!

Γεια σας και ΒΟΗΘΕΙΑΑ.. σημερα πηρα ενυδριο 20 λιτρων και εβαλα τα 2 χρυσοψαρα μου μεσα.!(ηταν το καλυτερο π μπορουσα να κανω λογο χωρου προς το παρων!) ειναι 4cm το καθενα (μικρα) και το ενυδριο εχει ενα φιλτρο που γραφει το κουτι: RESUN mini filter και εχει τα εξης χαρακτηριστικα:

MODEL: MINIFILTER
VOLT: 110-120/220-240V
POWER: 5 WATT
OUTPUT: 200L/H
HMAX: 0.5M
AQUARIUM: MAX.60L

Tο προβλημα ειναι οτι μολις τα εβαλα μεσα τα ψαρια εγιναν υπερκινητικα και φαινοταν οτι το φιλτρο τα τραβαει προς τα εκει... Να σημειωσω οτι τα ειχα σε γυαλα εδω και ενα μηνα π τα εχω... τι να κανω? ειναι φισιολογικο?? σκεφτομαι οτι θα κουραστουνε και φοβαμαι μην κολλησουνε πανω... και ετσι προσορινα εσβησα το φιλτρο. το εχω τοποθετησει ενα εκατοστο κατω απο την επιφανεια στο πλαινο τζαμι του ενυδριου.... τι φταιει?

ΣΗΜΕΙΩΣΗΣ: ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΑ ΡΟΥΦΑΕΙ Η ΑΝ ΛΟΓΩ ΠΙΕΣΗΣ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΚΤΟΞΕΥΟΜΕΝΟ ΝΕΡΟ ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ ΣΤΑ ΤΟΙΧΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΞΑΝΑ ΣΠΡΩΧΝΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ... ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΣΥΝΕΧΗ ΚΙΝΗΣΗ... ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΚΟΥΡΑΖΟΤΑΝ ΑΠ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΤΑΜΑΤΟΥΣΑΝΕ....
ΕΙΜΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ!! (ΣΟΡΡΥ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΚΕΙΑ ΑΥΤΟ Π ΡΩΤΑΩ...)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-04-10, 21:09
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες!
δεν ξερω αν εχει νοημα να σου πουμε προσωρινες λυσεις μιας και το βασικο προβλημα ειναι τα 2 χρυσοψαρα σε 20 λιτρα.
αν τα κουραζει παντως η εντονη ροη θα πρεπει να κανεις καποια πατεντα να "σπας" τη ροη αυτη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-04-10, 21:12
Το avatar του χρήστη akis7
akis7 Ο χρήστης akis7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

μπουκωσε καπως την εισοδο του φιλτρο ωστε να μην ρουφαει πολυ και να μειωθει η ροη..
αν και οπως ειπε πιο πανω ο πανος....................
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-04-10, 21:13
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από papanikos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας και ΒΟΗΘΕΙΑΑ.. σημερα πηρα ενυδριο 20 λιτρων και εβαλα τα 2 χρυσοψαρα μου μεσα.!(ηταν το καλυτερο π μπορουσα να κανω λογο χωρου προς το παρων!) ειναι 4cm το καθενα (μικρα) και το ενυδριο εχει ενα φιλτρο που γραφει το κουτι: RESUN mini filter και εχει τα εξης χαρακτηριστικα:

MODEL: MINIFILTER
VOLT: 110-120/220-240V
POWER: 5 WATT
OUTPUT: 200L/H
HMAX: 0.5M
AQUARIUM: MAX.60L

Tο προβλημα ειναι οτι μολις τα εβαλα μεσα τα ψαρια εγιναν υπερκινητικα και φαινοταν οτι το φιλτρο τα τραβαει προς τα εκει... Να σημειωσω οτι τα ειχα σε γυαλα εδω και ενα μηνα π τα εχω... τι να κανω? ειναι φισιολογικο?? σκεφτομαι οτι θα κουραστουνε και φοβαμαι μην κολλησουνε πανω... και ετσι προσορινα εσβησα το φιλτρο. το εχω τοποθετησει ενα εκατοστο κατω απο την επιφανεια στο πλαινο τζαμι του ενυδριου.... τι φταιει?

ΣΗΜΕΙΩΣΗΣ: ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΑ ΡΟΥΦΑΕΙ Η ΑΝ ΛΟΓΩ ΠΙΕΣΗΣ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΚΤΟΞΕΥΟΜΕΝΟ ΝΕΡΟ ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ ΣΤΑ ΤΟΙΧΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΞΑΝΑ ΣΠΡΩΧΝΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ... ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΣΥΝΕΧΗ ΚΙΝΗΣΗ... ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΚΟΥΡΑΖΟΤΑΝ ΑΠ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΤΑΜΑΤΟΥΣΑΝΕ....
ΕΙΜΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ!! (ΣΟΡΡΥ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΚΕΙΑ ΑΥΤΟ Π ΡΩΤΑΩ...)

Καθε χρυσοψαρο απαιτει τουλαχιστον 40-50 λιτρα ...για μενα πας αυριο στο πετ σοπ αγοραζεις ενα ενυδρειο 120 λιτρα μαζι με ενα εξωτερικο φιλτρο μαζι ζητας και μπολι (μπιχλα που θα μπει στον καδο του ενυδρειου ) ντεκορ μπορεις να βαλεις κανενα χαλικακι ..εγω θα σταματουσα να τρεχει εφοσον δημιουργει προβλημα στα ψαρακια ..ειναι λογικο αφου το ενυδρειο ειναι πολυ μικρο για αυτα τα ψαρια
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-04-10, 21:13
thesom21 Ο χρήστης thesom21 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-01-2010
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Σε 20 λιτρα χρυσοψαρα????? Ειναι πολυ λιγα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-04-10, 21:34
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Krisos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καθε χρυσοψαρο απαιτει τουλαχιστον 40-50 λιτρα ...για μενα πας αυριο στο πετ σοπ αγοραζεις ενα ενυδρειο 120 λιτρα μαζι με ενα εξωτερικο φιλτρο μαζι ζητας και μπολι (μπιχλα που θα μπει στον καδο του ενυδρειου ) ντεκορ μπορεις να βαλεις κανενα χαλικακι ..εγω θα σταματουσα να τρεχει εφοσον δημιουργει προβλημα στα ψαρακια ..ειναι λογικο αφου το ενυδρειο ειναι πολυ μικρο για αυτα τα ψαρια
δεν ειναι τοσο ευκολο για τον καθενα απο εμας να πηγαινει και να αγοραζει ενυδρειαολοι καναμε λαθη!!!πιστευω να πραξει για το καλυτερο ο φιλος...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-04-10, 21:39
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλως ηρθες!!

Θα συμφωνησω με τα παιδια παραπανω!! Ευχομαι να παρεις ενα μεγαλυτερο ενυδρειο για τα ψαρακια σου!!

Το εχεις στρωσει το φιλτρο σου?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-04-10, 21:42
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisqq Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ειναι τοσο ευκολο για τον καθενα απο εμας να πηγαινει και να αγοραζει ενυδρειαολοι καναμε λαθη!!!πιστευω να πραξει για το καλυτερο ο φιλος...

ε και τι προτινεις εσυ ? ..η χαριζει τα χρυσοψαρα η παιρνει ενα μεγαλυτερο ενυδρειο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-04-10, 21:48
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

μη βαραςτωρα που εμαθε τα λαθη του θα κανει το καλυτερο...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-04-10, 21:49
papanikos Ο χρήστης papanikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2010
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

λοιποοοννν καταρχας σας ευχαριστω ολους για την αμεση απαντηση σας ο καθενας..
και ευχαριστω τους: panos-alexis/polis kai akis7 που μ δωσανε τη συμβουλη με τη μειωση ροης.. τελικα εβαλα ενα μικρο σολινακι απο σιλικονη π ειχα εδω στο σπιτι για σημερα το βραδυ, και ριχνω την πιεση κατακορυφα στη γωνιτσα και τωρα τα χρυσοψαρακια μου βολταρουν ελευθερα..

Επισεις οντως ο giannisqq εχει δικαιο για το θεμα με τη δυνατοτητα να αγορασουμε ενυδρειο... Η αληθεια ειναι οτι μ τα φερανε σε μια μικρη γυαλα(αντε και 5-6 λιτρα να ηταν) και μετα απο οσα διαβασα στο φορουμ εκανα οτι καλυτερο μπορουσα καθως ειμαι φοιτητης και εχω 38 τετραγωνικα και δεν εχω χωρο για ενυδρειο... ετσι το μεγαλυτερο π μπορουσα να παρω ειναι αυτο των 20 λιτρων.. Αλλα μην ανυσηχειτε γιατι σε λιγο καιρο θα μπουνε στη μονημη κατοικια μου και στο χειροποιητο αλλα αχρισημοποιητο πλεον ενυδρειο 400 λιτρων του πατερα μου μαζι με αλλα 3-4...!!

ΑΣ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑ!!!!!! ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-04-10, 21:51
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisqq Εμφάνιση μηνυμάτων
μη βαραςτωρα που εμαθε τα λαθη του θα κανει το καλυτερο...
lol πλακα κανω!

αυτο εδω ειναι τοπ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-04-10, 21:52
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Krisos Εμφάνιση μηνυμάτων
lol πλακα κανω!

αυτο εδω ειναι τοπ
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-04-10, 21:55
Το avatar του χρήστη pavlos t
pavlos t Ο χρήστης pavlos t δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2009
Περιοχή: kερατσινι
Μηνύματα: 119
Προεπιλογή

Καλησπέρα καλώς ήρθες στην παρέα λοιπόν σημαντικό πρώτο βήμα είναι να βρεις μια λύση για το φιλτρακη πολλά έχουν ρυθμιστή ροής κάπου ψαχτώ λίγο η προσπάθησε με κάποιο τρόπο να σπάσεις την ροη . Από την γυάλα που τα είχες είναι καλύτερα αλλά κοίτα σιγά σιγά για μεγαλύτερο ενυδρείο μετά κοίτα τα ποστ για αρχάριους να ενημερωθείς μετρήσεις ιχθυοφορτιση κλπ. Γνώμη μου είναι να βάλης μια αγγελία εάν δεν μπορείς για κάτι μεγαλύτερο και να τα χαρίσεις και αφού στρώσης το ενυδρείο σου μπορείς να Βάλης ψαράκια που θα ταιριάζουν στα λίτρα σου
Φιλικά Παύλος
__________________
http://yachtpeoplegr.freeforums.org/portal.php
all about yacht χώρος για τα πληρώματα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-04-10, 21:57
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από papanikos Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιποοοννν καταρχας σας ευχαριστω ολους για την αμεση απαντηση σας ο καθενας..
και ευχαριστω τους: panos-alexis/polis kai akis7 που μ δωσανε τη συμβουλη με τη μειωση ροης.. τελικα εβαλα ενα μικρο σολινακι απο σιλικονη π ειχα εδω στο σπιτι για σημερα το βραδυ, και ριχνω την πιεση κατακορυφα στη γωνιτσα και τωρα τα χρυσοψαρακια μου βολταρουν ελευθερα..

Επισεις οντως ο giannisqq εχει δικαιο για το θεμα με τη δυνατοτητα να αγορασουμε ενυδρειο... Η αληθεια ειναι οτι μ τα φερανε σε μια μικρη γυαλα(αντε και 5-6 λιτρα να ηταν) και μετα απο οσα διαβασα στο φορουμ εκανα οτι καλυτερο μπορουσα καθως ειμαι φοιτητης και εχω 38 τετραγωνικα και δεν εχω χωρο για ενυδρειο... ετσι το μεγαλυτερο π μπορουσα να παρω ειναι αυτο των 20 λιτρων.. Αλλα μην ανυσηχειτε γιατι σε λιγο καιρο θα μπουνε στη μονημη κατοικια μου και στο χειροποιητο αλλα αχρισημοποιητο πλεον ενυδρειο 400 λιτρων του πατερα μου μαζι με αλλα 3-4...!!

ΑΣ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑ!!!!!! ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!
Θα πρεπει να προσεχεις παρα πολυ με τοσο λιγα λιτρα! Η αμμωνια που παραγεται απο τα ψαρια ειναι κατι που τα σκοτωνει!! Θα πρεπει να κανεις συχνες αλλαγες νερου ... αλλα και να προμηθευτεις τεστακια για να βλεπεις τα επιπεδα αμμωνιας, ΝΟ2, ΝΟ3 ωστε να ξερεις που βρισκεσαι!
Διαβασε εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656 και θα αρχισεις να καταλαβαινεις!
Η ουσια ειναι (για μενα) να μην πεθανουν τα ψαρακια σου και να μην υποφερουν αλλα να ζησουν και να τα χαρεις! Τα λιγα λιτρα δε βοηθανε και οι πιο πολλοι ανυσηχουν για αυτο ακριβως και οχι γιατι δεν εχουν χωρο να κολυμπουν!! Ελπιζω να καταλαβαινεις ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-04-10, 07:42
Το avatar του χρήστη Coolnick
Coolnick Ο χρήστης Coolnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2010
Περιοχή: Νάουσα Ημαθίας
Μηνύματα: 113
Send a message via Skype™ to Coolnick
Προεπιλογή "Προσωρινά" είσαι εντάξει...

Καλημέρα, όντως βρήκες μια προσωρινή λύση για την ροή.. Τώρα να έχεις στο νου αυτό που ανέφερε ο φίλος για την αμμωνία... και όχι μακριά στο μέλλον να τα μεταφέρεις όπως αναφέρεις στο ενυδρείο που είχατε.(Αυτή είναι και η καλύτερη λύση, και θα σου λύσει τα χέρια απο πολλούς μελλοντικούς μπελάδες...)
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-04-10, 14:40
papanikos Ο χρήστης papanikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2010
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Τελικα ενταξει το φιλτρο ολα καλα!! Εχω μια απορια! οταν τα ειχα τα ψαρακια μεσα στη γυαλα και αλλαζα νερο καθε 4 μερες δεν γεμιζε αμωνια?? Μου ειπε η κυρια απο το πετ σοπ οτι πρεπει να προσεξω παρα πολυ τον 1ο μηνα ωστε να μη βρομισει πολυ το νερο.. με πολυ λιγο ταισμα... (οταν λεμε πολυ λιγο ποσο εννοουμε?) εγω τα ταιζω 1 φορα τη μερα, το πρωι δλδ και ριχνω 8-10 φιλαρακια απο την πολυχρωμη τροφη και την κατασπαραζουνε σε λιγοτερο απο 1 λεπτο....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μεταχειρισμενο ενυδρειο! βοήθεια με φιλτρο και ψαρια παρακαλω.. stred Αρχάριοι γλυκού νερού 15 11-01-10 22:27
ερχονται οι διακοπες!!!! Δημητρης89 Γλυκό νερό - Γενικά 12 04-06-09 18:01
Επιθεση χρτσοψαρου σε αλλο ... stefanos1978 Χρυσόψαρα 23 22-02-09 13:26
ερχονται τα L114 thanasis76 Γατόψαρα Ν. Αμερικής 23 03-02-09 20:12
ΣΟΣ επιθεση σε ψάρι που είναι έγκυος Guderian Αρχάριοι γλυκού νερού 3 19-10-08 19:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06164 seconds with 13 queries