Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-10-08, 10:56
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή Μωρό!



Έζηζα μια συγκινητική στιγμή πριν λίγο όταν, αλλάζοντας τον υαλοβάμβακα του φίλτρου μου (ομολογώ ότι το'χα ξεχάσει πως ήθελε άλλαγμα, είχε γίνει χάλια) άφησα για λίγο την αντλία χωρίς τις προεκτάσεις του στόμιού της και για λίγα δευτερόλεπτα έβγαλε νερό με μεγάλη πίεση πάνω στο κερατόφυλλό μου... Αφού τα ξανάβαλα όλα και έκλεισα το καπάκι, είδα στην άλλη πλευρά του ενυδρείου ένα μικτό μαυριδερό ψαράκι, το οποίο, αφού με επιδεξιότητα απέφυγε μια επίθεση από μια θηλυκιά, κολύμπησε προς το φυτό και ξαναχώθηκε στη βάση του. Τώρα δεν το βλέπω πια αλλά έμοιαζε να είναι πάνω από 3 ημερών.

Πως μπορώ να το ταίσω με σκόνη χωρίς να του τη φάνε τα άλλα; Κι αν ρίξω το φαγητό πάνω στο κερατόφυλλο μετά θα πάνε οι άλλες οι λυσσασμένες και θα το φάνε, και μπορεί να φάνε και το μωρό...

Στο μεταξύ η αμμωνία έχει παραμείνει σε χαμηλά επίπεδα αλλά ακόμα δεν έχει μηδενιστεί. Νιτρώδη δεν έχω καθόλου, νιτρικά απειροελάχιστα (<5). Έβαζα και το φάρμακο και απόψε που θα το σταματήσω (ο άρρωστός μου δεν φαίνεται να συνήλθε αν και επιβιώνει) και θα αλλάξω νερό λογικά πρέπει να βάλω και το φίλτρο άνθρακα, όπως διάβασα αλλού...

Ελπίζω μόνο να τα καταφέρει το μικράκι!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-10-08, 11:55
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Exclamation

Παρακαλούμε μη βάζετε "παραπλανητικούς τίτλους"... (Εκ της Διευθύνσεως!)

...Να σου ζήσει!!!
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-10-08, 12:18
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Τι ψάρια έχεις μέσα ?
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-10-08, 12:57
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apostolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρακαλούμε μη βάζετε "παραπλανητικούς τίτλους"... (Εκ της Διευθύνσεως!)

...Να σου ζήσει!!!
Ευχαριστώ!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι ψάρια έχεις μέσα ?
Guppies, 3 αρσενικά (που πάνε να γίνουν 2) και 5 θηλυκά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη uptight : 17-10-08 στις 12:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-10-08, 13:24
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Μήν το φοβάσαι τόσο.. Για να τα κατάφερε μέχρι τώρα, σημαίνει ότι είναι δυνατούτσικο και έξυπνο και γρήγορο και είναι πολύ πιθανό να καταφέρει να κρυφτεί και να γλιτώσει..

Ρίξε τροφή στα υπόλοιπα στη μία άκρη του ενυδρείου, και ρίξε ταυτόχρονα ψιλοκομμένα flakes (ή καλύτερα σπιρουλίνα σκόνη) και σ'αυτό.. Ακόμη και να γίνει μεζές όμως, σιγά σιγά θα πυκνώσουν κι άλλο τα φυτά σου, θα δημιουργηθούν κι άλλες κρυψώνες, και αφού αρχίσανε να γενάνε οι γκαπίνες, σύντομα δε θα έχεις ένα, αλλά πάρα πολλά μικράκια!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-10-08, 13:30
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήν το φοβάσαι τόσο.. Για να τα κατάφερε μέχρι τώρα, σημαίνει ότι είναι δυνατούτσικο και έξυπνο και γρήγορο και είναι πολύ πιθανό να καταφέρει να κρυφτεί και να γλιτώσει..

Ρίξε τροφή στα υπόλοιπα στη μία άκρη του ενυδρείου, και ρίξε ταυτόχρονα ψιλοκομμένα flakes (ή καλύτερα σπιρουλίνα σκόνη) και σ'αυτό..
Το επιχείρησα αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω αν βγήκε τελικά να αρπάξει τίποτα... ¶σε που μου παράπεσε η τροφή των μεγάλων και τώρα πρέπει να μαζέψω λίγο το βυθό γιατί θα γεμίσω αμμωνία πάλι, πάνω που την κοντρόλαρα κάπως.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακόμη και να γίνει μεζές όμως, σιγά σιγά θα πυκνώσουν κι άλλο τα φυτά σου, θα δημιουργηθούν κι άλλες κρυψώνες, και αφού αρχίσανε να γενάνε οι γκαπίνες, σύντομα δε θα έχεις ένα, αλλά πάρα πολλά μικράκια!
Μακάρι! Απλά πάνε με αργούς ρυθμούς οι άτιμες. Ακόμα φουσκωμένες είναι οι 3 από τις 5... Μπορεί να βγάζουν 1 κάθε 2-3 μέρες;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-10-08, 14:55
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από uptight Εμφάνιση μηνυμάτων
Μακάρι! Απλά πάνε με αργούς ρυθμούς οι άτιμες. Ακόμα φουσκωμένες είναι οι 3 από τις 5... Μπορεί να βγάζουν 1 κάθε 2-3 μέρες;
Εμένα βγάζανε (και βγάζουνε) πάνω από 10-15 μωράκια.. Τουλάχιστον την 1η μέρα μετράω τουλάχιστον 10, από τα οποία τη γλιτώνουνε κάθε φορά τα 5-6 πιο δυνατά.. (δυστυχώς μερικές φορές λείπω πολύ από το σπίτι και δεν προλαβαίνω να ταϊζω τακτικά, και δεν παίρνει και σκόνη η ρημάδα η ταϊστρα, οπότε, λυπάμαι πολύ που το λέω, αλλά κάποια ίσως χάνονται και από ασιτία.. είναι αμέτρητα όμως, αναρρωτιέμαι τι θα τα έκανα αν επιβίωναν όλα!)

Γεννάνε περίπου κάθε μήνα (ποτέ δεν κράτησα σημειώσεις, και δεν μέτραγα τις μέρες, αλλά χοντρικά κάπου εκεί είναι).. Στην πρώτη γέννα τα μικρά είναι συνήθως λιγότερα.. Αλλά από κάποιο σημείο και μετά.. αρχίζει ο πανικός και δεν έχεις πια τι να τα κάνεις!

Υπομονή να κάνεις, και πολλά φυτά στο ενυδρείο.. Τα δικά μου προτιμάνε το κερατόφυλλο, τη λιμνόφυλλα, τη java moss, και ..το χαλίκι (με τίποτα δεν τα ξεχωρίζεις όταν κάθονται και κρύβονται στο χαλίκι, δίπλα στις ρίζες)..

Υ.Γ. Το έχεις διαβάσει αυτό, έτσι?
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/guppy.htm
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-10-08, 15:27
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ.Γ. Το έχεις διαβάσει αυτό, έτσι?
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/guppy.htm
Εμ... 3-4 φορές τουλάχιστον.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-10-08, 18:01
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
(δυστυχώς μερικές φορές λείπω πολύ από το σπίτι και δεν προλαβαίνω να ταϊζω τακτικά, και δεν παίρνει και σκόνη η ρημάδα η ταϊστρα, οπότε, λυπάμαι πολύ που το λέω, αλλά κάποια ίσως χάνονται και από ασιτία.. είναι αμέτρητα όμως, αναρρωτιέμαι τι θα τα έκανα αν επιβίωναν όλα!)
Να βάζεις τριμμένο φυλλαράκι δεν είναι απαραίτητη η σκόνη και θα επιβιώσουν περισσότερα.
Το ενυδρείο με τα guppy στα γραφεία (που έχεις καιρό να έρθεις με διάφορες δικαιολογίες ) έχει αδειάσει από μέλη του ΠΣΦΕ που κάνουν ανανέωση γονιδίων.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-10-08, 14:26
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Την προηγούμενη εβδομάδα είχα δει άλλο ένα νεογέννητο. Μετά τη Δευτέρα ακολούθησε το μπόλιασμα, οι αλλαγές νερού, και παρ'όλα αυτά σήμερα είδα το μωράκι να έχει επιβιώσει και να κάνει γυροβολιές μέσα στο κερατόφυλλο. Βασικά έχει μήκος γύρω στα 7-8 χιλιοστά, που σημαίνει ότι ίσως να μην είναι και ΤΟΣΟ μικρό. Μπορεί να είναι 2-3 εβδομάδων. Κολυμπάει άφοβα και δεν τρέχει πανικόβλητο αν περάσει κανένας ενήλικος από κοντά. Σύντομα το βλέπω να βγαίνει να φάει από το κανονικό φαί, αντί να περιμένει τα τρίμματα.

Πάντως οι μεγάλες παραμένουν πολύ φουσκωμένες και βλέπω να γεννάνε όλες μαζί...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γεννήθηκε το μωρό μου Ηλίας DIY . Φτιάχτο μόνος σου 14 12-09-08 18:28
μωρά αστακάκια AXEL Γλυκό νερό - Γενικά 14 01-07-07 13:35
Μωρά κριμπένσις xaris1974 Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 7 24-05-06 10:32
Μωρό Aulonocara Stuartgranti nickall13 Malawi 1 12-03-06 23:14
Φαϊ για μωρά plattis. galant Ζωοτόκα 2 05-10-04 09:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04938 seconds with 13 queries