Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-10-08, 16:14
Το avatar του χρήστη aginor
aginor Ο χρήστης aginor δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 85
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην aginor
Προεπιλογή φυτα και χρυσοψαρα μαζι

εχω ενα ενυδριο 250L με 5 μικρα χρυσοψαρα και εναν γλυφτη (CAE). (τα παλια μεγαλα χρυσοψαρα τα χτυπισε ick και αποδιμισαν...) ειχα βαλει μεσα μερικα φυτα και οπως ειναι γνωστο τα βοσκισαν ολα εκτος την ανουμπια. ενα αλλο φυτο που δεν ξερω πως το λενε το ειχαν φαει ολο και ειχε μινει μονο ο βολβος στον βυθο. τωρα ξαναπεταξε και μεγαλωσε αλλα δεν το βοσκισανε ακομα.
το ερωτημα ειναι το εξης: πως μπορω να χωρισω το ενυδριο ετσι ωστε τα χρυσοψαρα να μην πανε εκει που ειναι τα φυτα???
εχω την φλογερα της αεραντλιας κατω απο τα χαλικια του βυθου. ακριβως απο επανω σχηματιζετε ενας τοιχος απο μπρουρμπουλιθρες μεχρι την επιφανεια, τα ψαρια δεν περνανε καθολου μεσα απο αυτον τον τοιχο. αν περιφραξω τα φυτα με μπουρμπουλιθρες θα κρατησω τα ψαρια μακρια????
το εχει κανει κανεις??
λετε να πετυχει??
__________________
Ζωη δεν ειναι να ξυπνας,να τρως,να θετεις παλι,
Ζωη ειναι να εισαι ξυπνητος οταν κοιμουνται οι αλλοι......
Ζωιδακης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-10-08, 17:08
mao Ο χρήστης mao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

τι φυτα ειχες και τα φαγανε;εγω ειχα echinodoro bleheri,java moss,java fern,cryptocorine ,valisneria,που δε τα πειραζαν καθολου.επισης και hygrophila polysperma,bacopa monieri.λιγο την υγροφιλα ειδαν,αλλα τιποτα το σπουδαιο.ασε που μεγαλωνει γρηγορα ,οποτε και ψιλοδαγκωματιες διορθωνονται.
αν ψαξεις σχετικα με φυτα και χρυσοψαρα θα βρεις και αλλα σχετικα θεματα.παντως μπορεις με ευκολα φυτα να κανεις ενα πολυ ομορφο ενυδρειο για τα χρυσοψαρα.
επισης,την αεραντλια δε νομιζω οτι την χρειαζεσε.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-10-08, 18:27
Το avatar του χρήστη aginor
aginor Ο χρήστης aginor δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 85
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην aginor
Προεπιλογή

μπορεις να μου πεις λιγα παραπανω για το ενυδριο σου??? μεγεθος, λιτρα, ψαρια ????
και καμια φωτο αν εχεις. την αεραντλια την εχω γιατι μου αρεσουν οι μπουρμουλιθρες. και για να εχω την εξοδο του φιλτρου μεσα στο νερο (για να μην ακουγετε)
__________________
Ζωη δεν ειναι να ξυπνας,να τρως,να θετεις παλι,
Ζωη ειναι να εισαι ξυπνητος οταν κοιμουνται οι αλλοι......
Ζωιδακης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-10-08, 20:11
mao Ο χρήστης mao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

το ενυδρειο τωρα εχει μονο φυτα μεσα.το χρυσοψαρο μας αφησε το καλοκαιρι.ειναι 55 λιτρα,οπου προσθεσα και μια δευτερη λαμπα για να υπαρχει μεγαλυτερη ευελιξια με τα φυτα.
οπως σου ειπα,μπορεις να δοκιμασεις αρκετα φυτα που αντεχουν με τα χρυσοψαρα.πολλα απο αυτα δεν ειναι απαιτητικα,αλλα σιγουρα η προσθηκη co2,σε συνδυασμο παντα με καλο φως και λιπανση θα δωσει ακομα καλυτερα αποτελεσματα.
για οξυγονωση του νερου δεν χρειαζεται να αφηνεις την εξοδο του φιλτρου τοσο ψηλα που να κανει οπως λες φασαρια.λιγο κατω απο την επιφανεια του νερου να ειναι,και αυτη η ελαφρα αναταραξη που προκαλει φτανει για το οξυγονο.επιπλεον ,αν τυχον στο μελλον βαλεις co2,δεν θα εχεις ετσι μεγαλες απωλειες του αεριου.βεβαια αν εσενα σου αρεσει το εφε με τις μπουρμπουληθρες παω..πασο
καλη συνεχεια με το ενυδρειο σου.με λιγο υπομονη και διαβασμα μπορεις να κανεις εναν ωραιο κηπακο που θα εκτιμησουν σιγουρα τα χρυσοψαρα σου!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-10-08, 12:55
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Ένα tip που μπορείς να χρησιμοποιήσεις είναι να έχεις φυτά γρήγορης ανάπτυξης, όπως το κερατόφυλλο. Έτσι, όσο και να το τσιμπήσουν, αναπληρώνεται γρήγορα. Επίσης, αν δίνεις στα χρυσόψαρα και λίγα λαχανικά, ίσως και να αδιαφορήσουν για τα "λαχανικά" του ενυδρείου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-10-08, 22:50
strinzis
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Blanch Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα tip που μπορείς να χρησιμοποιήσεις είναι να έχεις φυτά γρήγορης ανάπτυξης, όπως το κερατόφυλλο. Έτσι, όσο και να το τσιμπήσουν, αναπληρώνεται γρήγορα. Επίσης, αν δίνεις στα χρυσόψαρα και λίγα λαχανικά, ίσως και να αδιαφορήσουν για τα "λαχανικά" του ενυδρείου.
Και εγω αυτο το κολπο δοκιμασα οταν αρχισαν να τσιμπολογανε τα φυτα μου, αλλα μαλλον τους ανοιξα την ορεξη και τωρα πια δεν γλιτωνουν ουτε οι ανουμπιες!χωρις αυτο βεβαια να σημαινει οτι θα κανουν και τα δικα σου το ιδιο! ειναι να μην βαλουν κατι στο ματι τα ατιμα,χαλαλι!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-10-08, 20:19
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aginor Εμφάνιση μηνυμάτων
την αεραντλια την εχω γιατι μου αρεσουν οι μπουρμουλιθρες. και για να εχω την εξοδο του φιλτρου μεσα στο νερο (για να μην ακουγετε)
Την έξοδο του φίλτρου δεν νομίζω να την έχει κανείς εκτός νερού πάντως..
Μερικά εκατοστά κάτω από την επιφάνεια αν είναι προκαλεί ανατάραξη ικανοποιητική για την οξυγόνωση του νερού.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-10-08, 05:43
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

-Ο Cae καλα ειναι να φυγει...

-Για χρυσοψαρα και φυτα δες και εδω ,πανω δεξια και κατω απο το species list, κανε κλικ στο all plants και δες το Not eaten by herbivorous fish.
Θα σε βοηθησει στην επιλογη σου
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-10-08, 10:49
Το avatar του χρήστη KARGIO
KARGIO Ο χρήστης KARGIO δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2008
Περιοχή: Αργος
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Γειας παιδια, ειμαι καινουργιος σ΄αυτη την ομαδα.
Εχω κι ΄γω ενα ενυδρειο 96λιτ, κια εδω και μια βδομαδα το γυρισα σε φυτεμενο, για αρχη βαλισνεριες και κατι φυτα που βρηκα σ ενα ποταμι κοντα στην περιοχη μου, τις βαλισνεριες τις εχουν καταφαει (σημ. τα ψαρια μου ειναι εναι βειτειλ, ενα μπλακ μουρ και ενα οραντα), εχω παραγγειλει νεα φυτα για να συμπληρωσω το ενυδρειο μου αλλα θεωρω οτι ειναι πεταμενα λεφτα, αν και αυτη η προσπαθεια αποτυχει θα γυρισω παλι στα πλαστικα. (τι εχω παραγειλει? ECHINODORUS DSCHUNGELSTAR, BACOPA CAROLINIANA SUBMERS, SHINNERSIA RIVULARIS, SPATHIPHYLLUM WALLISII, ALTERNANTHERA REINECKII, ARMORACIA AQUATICA).
Παντως απο αυτα που διαβασα τα χρυσοψαρα δεν κανουν με φυτα, Σ ή Λ?

Υ.γ. Χαιρετισματα στον Χοντρο που γνωριστηκαμε πριν 2 Σαββατα σε γνωστο μαγαζι κοντα στον Λαινοπουλο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-10-08, 11:02
Το avatar του χρήστη aginor
aginor Ο χρήστης aginor δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 85
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην aginor
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmaikl Εμφάνιση μηνυμάτων
-Ο Cae καλα ειναι να φυγει...
γιατι να φυγει?? ειναι εκει με χρυσοψαρα πανω απο 1 χρονο. τωρα μπηκε και ενας πιστιρικουλας. αυτοι οι 2 πανε μαζι και τα χρυσοψαρα σε αλλη ομαδα. χωριζονται μεσα στο ενυδριο. 250λιτρα νερο και ειναι μαζεμενα μεσα σε 3-4 λιτρα καθε φορα! οταν ηταν στο 45αρι ο γλυφτης ορμουσε στα χρυσοψαρα ασχετα που εκεινα ηταν 2 φορες μεγαλυτερα απο αυτον. τωρα εχει τον χωρο του και δεν ενοχλει κανεναν.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmaikl Εμφάνιση μηνυμάτων
-Παντως απο αυτα που διαβασα τα χρυσοψαρα δεν κανουν με φυτα, Σ ή Λ?
γενικα και αοριστα ακους πολλα απο πολλους ειδιμονες εδω μεσα. τα προηγουμενα χρυσοψαρα βοσκησανε και την ανουμπια. αυτα δεν πειραζουν τιποτα.
το κολπο με τις μπουρμπουλιθρες βγηκε πατατα. οταν οι σε μια γωνια, που τις επανεφερα τωρα, δεν περνανε απο μεσα. οταν χωριζουν μια γωνια στο ενυδριο μετα απο 2-3 μερες το συνηθησαν και απλα αδιαφορουν. περναν σαν να μην υπαρχουν.
__________________
Ζωη δεν ειναι να ξυπνας,να τρως,να θετεις παλι,
Ζωη ειναι να εισαι ξυπνητος οταν κοιμουνται οι αλλοι......
Ζωιδακης
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-10-08, 11:16
Το avatar του χρήστη KARGIO
KARGIO Ο χρήστης KARGIO δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2008
Περιοχή: Αργος
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

δλδ να αλλαξω χρυσοψαρα? (πλακα κανω)
Απ τα λεγομενα σου δεν διαφωνεις με αυτα που λεω? και μαλλον ψηφιζεις Σ (υπο ορους).

Τελικα τι προτεινετε? να συνεχισω να προσπαθω ή οχι?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-10-08, 11:20
Το avatar του χρήστη aginor
aginor Ο χρήστης aginor δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 85
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην aginor
Προεπιλογή

ειναι λιγο τυχη. εξαρτατε σε τι ψαρια θα πεσεις. αν αρχισουν να βοσκανε δεν θα μινει φυλο. αν δεν τα φανε θα εχεις μεγαλες ποσοτητες λιπασματος. μεγαλη παραγωγη τα χρυσοψαρα........
__________________
Ζωη δεν ειναι να ξυπνας,να τρως,να θετεις παλι,
Ζωη ειναι να εισαι ξυπνητος οταν κοιμουνται οι αλλοι......
Ζωιδακης
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-10-08, 12:50
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aginor Εμφάνιση μηνυμάτων
γενικα και αοριστα ακους πολλα απο πολλους ειδιμονες εδω μεσα..
...Δε σου το παιζω ειδημων...αλλα προσεξε σε ποιον βαζεις παραθεση...δεν ειπα ποτε οτι τα χρυσοψαρα δε κανουν με αληθινα φυτα...αλλωστε δες και εδω τα δικα μου
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-10-08, 13:09
Το avatar του χρήστη KARGIO
KARGIO Ο χρήστης KARGIO δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2008
Περιοχή: Αργος
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Για να μετριασω λιγο την ενταση και επειδη εμεσα εμπλεκομαι κι γω σας λεω λοιπον οτι ο καθενας εδω μεσα μιλα με προσωπικες εμπειριες και γι αυτο βρισκομαστε ολοι εδω, για να ανταλλαζουμε αποψεις και εμπειριες. Αλλωστε υπαρχουν και τα pm, για τις προσωπικες διανεξεις, αν υπαρχουν.
Τωρα αγαπητε Μιχαλη, απο τη φωτο (αν ειναι προσφατη?) βλεπω οτι τα ψαρια σου ειναι μικρα, κανω λαθος? μηπως επειδη ειναι μικρα δεν προτιμουν τα φυτα σου? π.χ. δωσε σε ενα μωρο ενα κομματι ψωμι, θα το φαει? Τα δικα μου ειναι μεγαλα δλδ γυρω στα 12cm με την ουρα και απο ορεξη, τρωνε και μενα.
Κλεινοντας... το ενυδρειο σου μ αρεσει.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-10-08, 13:21
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KARGIO Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να μετριασω λιγο την ενταση και επειδη εμεσα εμπλεκομαι κι γω σας λεω λοιπον οτι ο καθενας εδω μεσα μιλα με προσωπικες εμπειριες και γι αυτο βρισκομαστε ολοι εδω, για να ανταλλαζουμε αποψεις και εμπειριες. Αλλωστε υπαρχουν και τα pm, για τις προσωπικες διανεξεις, αν υπαρχουν.
Τωρα αγαπητε Μιχαλη, απο τη φωτο (αν ειναι προσφατη?) βλεπω οτι τα ψαρια σου ειναι μικρα, κανω λαθος? μηπως επειδη ειναι μικρα δεν προτιμουν τα φυτα σου? π.χ. δωσε σε ενα μωρο ενα κομματι ψωμι, θα το φαει? Τα δικα μου ειναι μεγαλα δλδ γυρω στα 12cm με την ουρα και απο ορεξη, τρωνε και μενα.
Κλεινοντας... το ενυδρειο σου μ αρεσει.
-Οι φωτο οντως ειναι προσφατες...αλλα σκεφτεσαι λαθος...δεν ειναι μονο τα ψαρια αλλα και τι φυτα εχεις μεσα...δες το τι ειπα στον Aginor καθως και το link που του εδωσα
Υ.γ ...και τα δικα μου 10cm...και δοξα το Θεο δεν εχω δει χρυσοψαρο χωρις ορεξη(παρα μονο τα αρωστα)
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-10-08, 13:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οι ειδημονες εδω μεσα δεν "χανουν" ψαρια σαν να εινα φραγκοδιφραγκα και δεν βαζουν τροπικα ψαρια μαζι με κρυου.

Να δεις τι ομορφιες λενε οι μη ειδημονες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-10-08, 13:46
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Επειδή το φόρουμ το διαβάζει πολύς κόσμος και το συμβουλεύεται, είναι λάθος να περνάνε προς τα έξω λανθασμένες πληροφορίες.

Τα χρυσόψαρα δεν συμβιώνουν σωστά με τροπικά. Από κει και πέρα ο καθένας κάνει αυτό που νομίζει, χωρίς να το προβάλει ως σωστό, αποκαλώντας ειρωνικά κάποιους, γενικά και αόριστα, ειδήμονες.

Η εκδήλωση ich στα μεγάλα χρυσόψαρα που αποδήμησαν aginor (δύσκολα πεθαίνει ψάρι από ich) θα πρεπε να σε υποψιάσει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-10-08, 14:54
Το avatar του χρήστη aginor
aginor Ο χρήστης aginor δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 85
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην aginor
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmaikl Εμφάνιση μηνυμάτων
...Δε σου το παιζω ειδημων...αλλα προσεξε σε ποιον βαζεις παραθεση...δεν ειπα ποτε οτι τα χρυσοψαρα δε κανουν με αληθινα φυτα...αλλωστε δες και εδω τα δικα μου
ρε παλικαρια,
γιατι τρωγεστε με τα ρουχα σας?? ειναι δυσκολο να πω γραπτα αυτο που σκεφτομαι. και οι ειδιμονες δεν ακουστηκαν σε αυτο το Post ακομα. Αν επιμενεις να σου πω σε pm τι ακριβως εννοω. και στο κατω κατω εμεις οι δυο συμφωνουμε. αυτος που διαφωνει ειναι αυτος που λεει οτι με κανεναν τροπο δεν μπορουν να μπουν τα χρυσοψαρα σε ζωντανα φυτα. και ο ηδιμονας ειναι αυτος που λεει οτι με την με την πειρα του και την σοφια του ειναι αδυνατον να γινει και οποιος το λεει κατι δεν παει καλα. επισης ιδιμονας ειναι αυτος ο εξυπνακιας που οτι και να τον ρωτησεις λεει ναι ή οχι (και συνηθως οχι) χωρις να σου πει πως και γιατι. Ουτε και απο που βρηκε την παντηση γιατι προφανως εμεις οι υπολοιποι δεν μπορουμε να καταλαβουμε.
ελεος. τον ιδιο χαβα εχουμε ολοι εδω μεσα. με το ιδιο χομπυ ασχολουμαστε το πιθανοτερο αν κατι φενετε σε προσβολη ή ειρωνια ειναι γιατι εγινε παρερμινια και οχι επειδη αυτος ειναι ο σκοπος του γραφοντος. οχι μονο εδω και σε αλλα post παρεξηγουντε για το τιποτα.
__________________
Ζωη δεν ειναι να ξυπνας,να τρως,να θετεις παλι,
Ζωη ειναι να εισαι ξυπνητος οταν κοιμουνται οι αλλοι......
Ζωιδακης
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-10-08, 15:04
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Αν είμαστε όμως προσεκτικοί σε αυτά που γράφουμε, δεν θα παρεξηγούμαστε κιόλας. Μπορούμε να λέμε την άποψή μας, όπως και να δεχόμαστε παρατηρήσεις, χωρίς χαρακτηρισμούς.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-10-08, 15:27
Το avatar του χρήστη KARGIO
KARGIO Ο χρήστης KARGIO δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2008
Περιοχή: Αργος
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Τελικα ο Ελληνας εχει το τζερτζελο στο αιμα του, μας ξυπνανε κατι τετοια και αυτο φαινεται γιατι εχουμε ξεφυγει <λιγο> απο το θεμα.
Δεν ειναι κακο να βαζει κανεις ψαρια κρυου και τροπικα μαζι, λιγι πολυ ολοι το εχουμε κανει, απο λαθος, απο αγνοια, το εχουμε κανει ομως. Αυτο που πρεπει να ακολουθησει ειναι να καταλαβει το λαθος του και να το διορθωσει. Δεν βαζεις ΠΟΤΕ τροπικα με χρυσοψαρα, οπως δεν τρως μαρμελαδα με ζαμπον (εκτος αν σου αρεσουν οι γκουρμε συνταγες (ολα τα λεφτα το παραδειγμα)), ο λογος αλλες οι ανγκες του ενος και αλλες του αλλου ειδους.
Το χρυσοψαρο ειναι απο τη φυση του ψαρι σκληρο και ζει σε αντιξοες συνθηκες (σε λιμνες το χειμωνα), τα τροπικα παλι ζουν σε θερμοτερα κλιματα, γι αυτο και τροπικα. Οι χωρες καταγωγης τους ειναι η Αφρικη, η Λατινικη Αμερικη κ.λ.π., κι αυτες ειναι λιγες απο τις διαφορες.
Μην ειρωνευομαστε καποιους για τα λαθη τους, εγω δεν εχω δει ποτε ich σε δικο μου ψαρι, ετυχε. Δεν ξερω αν το καταλαβαινα κι αν το καταλαβαινα δεν θα ηξερα τι να κανω.
Γι αυτο υπαρχουν οι ομαδες συζητησεως, το ξαναλεω εδω μεταφερουμε εμπειριες, μοιραζομαστε αποριες και βρισκουμε λυσεις, στο μετρο του δυνατου.
Δεν θελω να πιστευω οτι αυτο το φορουμ λειτουργει με τιτλους τιμης, και οτι οι "κατωτεροι" δεν εχουν λογο, λογο εχουν ολοι και ο καθενας απο μας κραταει αυτα που θελει απο τον καθενα που γραφει εδω.
φιλικα Γιωργος
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-10-08, 15:35
Το avatar του χρήστη aginor
aginor Ο χρήστης aginor δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 85
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην aginor
Προεπιλογή

τωρα που βγαινει ακρη, απο οτι καταλαβα, τα χρυσοψαρα δεν θα εχουν προβλημα σε τροπικες συνθικες. το πρωβλημα ειναι οι διαφορετικες αναγκες σε τροφη και τα παρασιτα που κουβαλανε.
η πρωτη φορα που ειχα ασθενια ηταν το ick. και μαλλον φταει οτι ειχα παρα πολλα ψαρια στο ενυδριο τοτε. ηταν 25 λιτρα.
και η δευτερη βλακεια στο καπακι ειναι οτι εκανα θεραπεια για fungus και πειρα χαμπαρι τι γινετε οταν αυτα αρχισαν να περπατανε
__________________
Ζωη δεν ειναι να ξυπνας,να τρως,να θετεις παλι,
Ζωη ειναι να εισαι ξυπνητος οταν κοιμουνται οι αλλοι......
Ζωιδακης
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-10-08, 15:35
Το avatar του χρήστη KARGIO
KARGIO Ο χρήστης KARGIO δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2008
Περιοχή: Αργος
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
δεν ειναι μονο τα ψαρια αλλα και τι φυτα εχεις μεσα
Μιχαλη αν δεις παραπανω εχω βαλει για αρχη βαλισνεριες και τις εχουν καταφαει, σκεφτομαι να βαλω τα φυτα που αναφερω αλλα δεν ξερω αν ειναι τα καταλληλα, επειδη τα εχω παραγγειλει θα τα βαλω και θα σας μεταφερω τις εμπειριες μου. Καταληγω στο συμπερασμα τα ψαρια τελικα εχουν κι αυτα τις δικες τους προτιμησεις.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-10-08, 22:21
Το avatar του χρήστη aginor
aginor Ο χρήστης aginor δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 85
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην aginor
Προεπιλογή

τελικα εκανα μια αλλαγη στο αρχικο σχεδιο με της μπουρμπουλιθρες. εβγαλα τον σωληνα με της τρυπες πανω απο της πετρες. τωρα οι μπουρμπουλιθρες ειναι πιο μικρες και πιο πολλες. εδω και ωρες κανουν τον κυκλο. και αν πλησιαζουν πολυ φυγουν παλι γρηγορα πισω. μπορει ο αερας να διμιουργησει αλλο προβλημα???
χρειαζετε καθαριστη βηθου το ενυδριο με τα χρυσοψαρα?? ειναι μονιμος σουζα και τσιμπολογανε τον βυθο, γιατι?? αν μπορουσε να τσαθει καλα καπιο γατοψαρο μεσα θα ειχε νοημα ή ειναι "αυτοκαθαριζομενο"???
__________________
Ζωη δεν ειναι να ξυπνας,να τρως,να θετεις παλι,
Ζωη ειναι να εισαι ξυπνητος οταν κοιμουνται οι αλλοι......
Ζωιδακης
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 16-10-08, 08:43
Το avatar του χρήστη KARGIO
KARGIO Ο χρήστης KARGIO δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2008
Περιοχή: Αργος
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Φιλε aginor
εχεις μεσα στο ενυδρειο co2(διοξειδιο του ανθρακα)? αν ναι τοτε να αφαιρεσεις την αεραντλια.
Αν θελεις οπωσδηποτε καθαριστη μπορεις να βαλεις σαλιγκαρια κανουν την ιδια δουλεια με τους γλυφτες, ειναι ομορφα και ζουν αρμονικα με τα χρυσοψαρα, εγω εχω τρια και προβλημα δεν εχω κανενα.
Οσον αφορα την συμπεριφορα των ψαριων σου ειναι απολυτα φυσιολογικη, να ξερεις οτι στα χρυσοψαρα αρεσει να γλυφουν το χαλικι, με τον τροπο αυτο καθαριζουν τα βραγχια τους, γι αυτο αλλωστε σε ενυδρεια με χρυσοψαρα προτιμουμε ψηλο και οχι χοντρο χαλικι και μαλιστα σκουροχρωμο ή σε φυσικο χρωμα και ποτε ασπρο.
Υ.γ. Να εισαι πιο αναλυτικος στις ερωτησεις σου για να μπορουμε να καταλαβουμε τι ζητας.
Κιπ γουκινκ.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-10-08, 11:04
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KARGIO Εμφάνιση μηνυμάτων
να ξερεις οτι στα χρυσοψαρα αρεσει να γλυφουν το χαλικι, με τον τροπο αυτο καθαριζουν τα βραγχια τους, γι αυτο αλλωστε σε ενυδρεια με χρυσοψαρα προτιμουμε ψηλο και οχι χοντρο χαλικι και μαλιστα σκουροχρωμο ή σε φυσικο χρωμα και ποτε ασπρο.
Συνηθίζουν πράγματι να ψάχνουν το βυθό γιατί ψάχνουν διαρκώς για τροφή. Δεν το κάνουν για να καθαρίσουν τα βράγχιά τους. Έχουν αναφερθεί περιπτώσεις όπου χρυσόψαρα έχουν καταπιεί χαλίκι και αυτό φράκαρε στο λαιμό τους. Με τα χρυσόψαρα δεν υπάρχει πρόβλημα στην επιλογή του χαλικιού, εκτός από το άσπρο χρώμα λόγω της αντανάκλασης του φωτός που τα στρεσάρει.

Τα σαλιγκάρια είναι πράγματι καλή λύση για καθαρισμό του βυθού, εφόσον δεν ταιριάζουν ψάρια κρύου νερού με τροπικά, όπως έχουμε ξαναπεί.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 16-10-08, 11:11
Το avatar του χρήστη aginor
aginor Ο χρήστης aginor δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 85
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην aginor
Προεπιλογή

1) που βρησκω σαλιγκαρια?? δεν ειδα σε κανενα pet shop.
2) ενα απο τα χρυσοψαρα, τα κλασικα πορτοκαλι, που ηταν και αρκετα μεγαλο, σφηνωσε στο στομα του ενα χαλικι. περισευε ομως εξω απο το στομα του και γυρνουσε νευρικα μεσα στο ενυδριο και χτυπουσε με το χαλικι τα τζαμια. απο τον θορυβο το καταλαβα. το εβγαλα με το τσιμπιδακι και ο ψαρης ζει ακομα
__________________
Ζωη δεν ειναι να ξυπνας,να τρως,να θετεις παλι,
Ζωη ειναι να εισαι ξυπνητος οταν κοιμουνται οι αλλοι......
Ζωιδακης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΦΥΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ..... GVCHQ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 15-01-08 22:44
Tα χρυσοψαρα τρωνε τα φυτα? vassilios Χρυσόψαρα 4 14-10-05 13:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09054 seconds with 13 queries