Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-10-07, 15:30
Το avatar του χρήστη sofia
sofia Ο χρήστης sofia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή Επίμονα προβλήματα..

Καλησπερα σε ολους.
Εχω αναφερθει σε προηγουμενα θεματα για το ενυδρειο 54 λιτρων με κατοικους 2 χρυσοψαρα κ ενα apple snail. Απο φυτά υπάρχουν ανουμπιες-εχινοδοροι (ριζες τους δλδ που μονο αυτες απεμειναν χωρις ακομα να μπορεσω να βρω τον ενοχο!) κ εδω κ περιπου ενα μηνα κ κερατοφυλλο το οποιο αφου στις αρχες το μασουλησαν καμποσο τωρα πλεον τα ψαρια δεν ασχολουνται πλεον μαζι του (περι τις 10 ριζες χυμα στην επιφανεια του νερου).

Το θεμα εχει ως εξης:
- ειχα προβλημα με το ph το οποιο με τυρφη (ακομα δεν εχω προμηθευτει Α/Ο) εδω κ περιπου 2 μηνες δεν εχει πεσει οσο περιμενα βασει των οσων εχω διαβασει εδω (δλδ απο 8.5 εχει πεσει μονο στο 8! νερο βρυσης στο 8.5 παρα το οτι ειμαι σε περιοχη αθηνας!)
- τα νιτρικα ειχαν πεσει στο 10 κ τις 2 τελευταιες εβδομαδες δεν πεφτουν κατω απο 40!!!!! τροφη πλεον (δλδ απο τοτε που επεσαν στο 10) τους δινω μερα παρα μερα κ απο λιγο.

Κ προβληματιζομαι με αυτα τα 2 γιατι υποτιθεται οτι η τυρφη κ το κερατοφυλλο υποτιθεται θα βοηθουσαν σε αυτα τα 2!

Τι λαθος κανω?!?!?! Αλλαγες νερου τα σαββατα τα 3/4 κ εντος εβδομαδος στο μισο περιπου (μπας ριξω τα @$#$νιτρικα!) ενω το φως λειτουργει για 10 ωρες το πολυ εδω κ επισης 1 μηνα (κ περισσοτερο ισως) !
Επισης τα φυτα εχουν σε ορισμενα σημεια παρουσιασει αλγη (που προφανως ειναι απο την ωρα φωτος! αλλα δεν καταλαβαινω το γιατι απο τι στιγμη που 12ωρο πλεον δεν εχει ξαναδουλεψει στο ενυδρειο -η λαμπα ειναι αυτη που ειχε το ενυδρειο οταν το αγορασα κ που απ'οσο εχω διαβασει δεν βγαζει κ το τρομερο φως ωστε να δικαιολογει το παραπανω)

Παρακαλω τα φωτα σας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-10-07, 15:37
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Τσεκαρε τα τεστ σου.

Δεν χρειαζεται να ριχνεις το pH για τα χρυσοψαρα και το σαλιγκαρι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-10-07, 15:41
Βαγγέλης (Dearangelo) Ο χρήστης Βαγγέλης (Dearangelo) δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-06-2007
Περιοχή: Ν Ηράκλειο
Μηνύματα: 247
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo) Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo)
Προεπιλογή

για το ρΗ αναζήτησε τον ένοχο σε ψηλό κΗ ίσως.. και σε ασβεστολιθικά που μπορεί να το προκαλούν, πετρούλες μη πυριτικές κλπ..
κοιτα, τύρφη = οξέα, αν το ρΗ παραμένει αλκαλικό, κάτι λοιπόν εν είδη βάσης αποροφά τα οξέα και συνεχίζεις να έχεις έλλειμα..
βγάλε ότι θεωρείς ύποπτο κασι ριξτου βιτριόλι!!!
αν αφρίσει, τότε πετα το!
καλό σου απόγευμα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-10-07, 17:21
Το avatar του χρήστη sofia
sofia Ο χρήστης sofia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Πετρες δεν υπαρχουν στο ενυδρειο. Εκτος απο τα φυτα, 2 ριζες μοπανι κ το χαλικι δεν υπαρχει τπτ αλλο.
Το χαλικι δυστυχως δεν ξερω τι ειδους ειναι κ αν τελικα ευθυνεται αυτο..νομιζω κατι σε ποταμισιο οτι μου ειχαν πει οταν το αγορασα (ειναι γκρι-λευκο ..ψυλλους στ'αχυρα σας βαζω να ψαχνεται κ εσεις ) -εκτος κ αν η μνημη μου ειναι τοσο εσφαλμενη...
Δυστυχως Κh τεστ δεν εχω κανει ποτε!!!! Σημερα θα γινει ομως κ αγορα κ τεστ οποτε κ αυριο θα σας πω αποτελεσματα.
Το ph Τοlis για χρυσοψαρα δεν ειναι στα υψηλα ορια γι'αυτα? Τουλαχιστον απο εδω μεσα κ ολους σας εχω αποκομισει πως το καλυτερο ειναι το νερο να βρισκεται εντος των οριων τιμων κ οχι στα ακρα τους (χαμηλα-υψηλα ορια)...
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας οπως κ να εχει
Καλο απογευμα!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-10-07, 17:23
Βαγγέλης (Dearangelo) Ο χρήστης Βαγγέλης (Dearangelo) δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-06-2007
Περιοχή: Ν Ηράκλειο
Μηνύματα: 247
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo) Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo)
Προεπιλογή

έχεισ aquaforte στο ντουλάπι σου?
πάρε λίγο χαλίκι και σκούπισέ το και ρίξτου!
αν αφρίσει τότε πέτα το..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-10-07, 17:49
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
νερο βρυσης στο 8.5 παρα το οτι ειμαι σε περιοχη αθηνας!
Παράθεση:
Τσεκαρε τα τεστ σου.
Βαγγελη λιγη αυτοσυγκρατηση στο βομβαρδισμο μηνυματων δεν θα εβλαπτε.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-10-07, 18:32
Βαγγέλης (Dearangelo) Ο χρήστης Βαγγέλης (Dearangelo) δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-06-2007
Περιοχή: Ν Ηράκλειο
Μηνύματα: 247
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo) Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo)
Προεπιλογή

μάλιστα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-10-07, 09:52
Το avatar του χρήστη sofia
sofia Ο χρήστης sofia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Καλημέρα κ καλή εβδομάδα!
Λοιπόόόν..ένεκα έλλειψης χρόνου για να αγοράσω το τεστ στο υπόλοιπο των ημερών από τότε που ανέβασα το θέμα, μες στο σκ που το κατάφερα αυτό, η τιμή του Kh έδειξε 5. (ακόμα δεν έχω ψάξει στο φόρουμ για τις νορμάλ τιμές του).
Την ίδια ημέρα (Σάββατο) έκανα μέτρηση κ στο Ph κ στα νιτρικά κ παραμένουν τα ίδια όπως ανέφερα στο θέμα αυτό.
Εβγαλα χαλίκι από το ενυδρείο του έριξα ξύδι κ ακουα φόρτε αλλά δεν άφρισε καθόλου.
Η συγκεκριμένη τιμή του Κh = 5 κ του Ph = 8 έχει κάποια σχέση?
Κ τελικά μόνη λύση για χαμηλές τιμές Ph (σε περίπτωση που στο μέλλον θα ήθελα να ασχοληθώ κ με άλλου είδους ψάρια που οι απαιτήσεις τους σε Ph είναι διαφορετικές) είναι μόνο το Α/Ο?? Δυστυχώς απ'όσο βλέπω η τύρφη δεν δούλεψε στον 1.5 μήνα που υφίσταται.
Κ τέλος μπορεί να κάνω κάτι εγώ λάθος?!?!?! Δεν βάζω τπτ άλλο μέσα στο ενυδρείο πλην του αντιχλωρίου κ κάθε 15-20 μιας ταμπλέτας λιπάσματος (μου είχαν πεί μέλη εδώ να αποφεύγω ο,τιδήποτε σε υγρή μορφή ακόμα κ για το λίπασμα).
??

**Κάτι τελευταίο..η λάμπα που είχα κάηκε (15watt) κ αγόρασα μια νέα. Σκέφτηκα μήπως οι 10 ώρες με τόσα watt (ακόμα κ αν απ'οσο έχω διαβάσει για το συγκεκριμένο ενυδρείο δεν είναι πολλα) θα μπορούσαν να ευθύνονται για τα υψηλά νιτρικά κ ξεκίνησα την αναζήτηση μιας με λιγότερη απόδοση (περί τα 10 δλδ) κ κατά την αναφορά του προβλήματος σε κάποιο κατάστημα μου είπαν πως οι 10 ώρες είναι πάρα πολλές κ πως οι σωστές είναι 5-6. Ισχύει η θεωρία αυτή??? :S
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-10-07, 10:27
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Οσο δεν υπαρχουν φυτα, οι ωρες δεν παιζουν ιδιαιτερο ρολο..
Οσο για το σωστες... το 5-6 ωρες βοηθαει να μην γεμιζεις αλγες, αλλα μεχρι εκει.
Και οι λαμπες δεν εχουν καμμια σχεση με τα πολλα νιτρικα... Αντιθετα τα χρυσοψαρα σε 60 λιτρα εχουν....
Επι τις ουσιας δεν βλεπω να εχεις καποιο προβλημα..
Αποφασισε τι θες να κανεις ακριβως και τα υπολοιπα ειναι σχετικως ευκολα, αρκει να θες.

Παντως αν το Kh εδειξε 5, η τυρφη δουλεψε.......
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Come back με προβλήματα. Archon Γλυκό νερό - Γενικά 5 26-08-07 22:13
μίνι pond....προβλήματα..... aristomenis Αρχάριοι γλυκού νερού 6 03-08-07 00:15
Προβλήματα θερμοκρασίας AXEL Γλυκό νερό - Γενικά 4 22-05-07 11:00
2 προβλήματα binational Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 30-10-06 00:11
Προβλήματα με φυτά Anonymous Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 21-09-03 03:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04402 seconds with 13 queries