Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-06-07, 02:34
Το avatar του χρήστη victor_bundy
victor_bundy Ο χρήστης victor_bundy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Περιοχή: Αθηνα Νεα Φιλαδελφεια
Μηνύματα: 16
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην victor_bundy
Προεπιλογή 120lt arxarios me enydreia

Γεια σε όλους. Λοιπόν μετά από αρκετό διάβασμα είπα να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου .Αγόρασα ένα ενυδρείο 120 λτ έβαλα υπόστρωμα χαλικάκι μαύρο 2cm μετά έβαλα το λίπασμα της sera την μεγάλη συσκευασία και θα βάλω από πάνω και άλλο χαλικάκι .back round θα βάλω ένα μαύρο χαρτί . έχω φίλτρο το magi 700 που σημαίνει 700 lt/h και ένα θερμοστάτη που μάλλον είναι άχρηστος αφού τα χρυσόψαρα που θα βάλω μέσα είναι κρύου νερού . λοιπόν θέλω να ρωτήσω ποια φυτά να βάλω τα όποια δεν θα χρειάζονται co2 για τη η λύση με την μπουκάλα μου φαίνετε δύσκολη και η αγορά κάποιου μηχανήματος ακριβή. επίσης έχω αγοράσει όλα τα μπουκαλάκια της sera ένα κόκκινο ένα μπλε και ένα γαλάζιο πρέπει να πάρω κιαλα ? έχω και έναν ογκομετρικό σωλήνα για να υπολογίζω τις ποσότητες . ακόμα έχω πάρει ρίζες(αυτά τα ξυλα) έχω και μια πέτρα λάβας από Σαντορίνη . γενικά θα ήθελα τα βήματα μέχρι να βάλω τα χρυσοψαρακια μέσα ευχάριστο . θα βάλω μόνο 2 ψάρια και κανένα σαλιγκάρι για τον βυθό
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-06-07, 07:45
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Καταρχάς περιοχή = GF …. Σε ποιο νομό είναι αυτό ??
Επειδή πολύ εύκολα μπορεί να παρεξηγηθεί θα σε παρακαλούσα να το αλλάξεις …

Σχετικά με αυτά που ρωτάς τώρα …
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...a/Filters1.htm
εδώ θα σου λυθούν οι απορίες σχετικά με το φίλτρο …
επίσης μπορείς να ψάξεις λίγο ακόμα στο site αυτό και θα σου λυθούν και οι άλλες απορίες …
αν κάποιες παραμείνουν … εδώ είμαστε.
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-06-07, 07:58
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Τα χρυσοψαρα σου θα χρειασθουν το θερμαντικο σωμα(θερμοστατης),δεν ειναι αχρηστο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-06-07, 08:10
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα χρυσοψαρα σου θα χρειασθουν το θερμαντικο σωμα(θερμοστατης),δεν ειναι αχρηστο.
γιατί ?

ps. ΙΜΟ μόνο αν το χειμώνα η θερμοκρασία μέσα στο σπίτι του πέφτει κάτω απο του 15-16 βαθμούς και μένει εκέι για ώρα ...
και πάλι όχι ότι θα πάθουν τίποτα .. αλλά έτσι ...για να μην έχουν μεγάλες διακυμάνσεις ...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από victor_bundy Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σε όλους. Λοιπόν μετά από αρκετό διάβασμα είπα να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου .Αγόρασα ένα ενυδρείο 120 λτ έβαλα υπόστρωμα χαλικάκι μαύρο 2cm μετά έβαλα το λίπασμα της sera την μεγάλη συσκευασία και θα βάλω από πάνω και άλλο χαλικάκι .back round θα βάλω ένα μαύρο χαρτί . έχω φίλτρο το magi 700 που σημαίνει 700 lt/h και ένα θερμοστάτη που μάλλον είναι άχρηστος αφού τα χρυσόψαρα που θα βάλω μέσα είναι κρύου νερού .
ως εδώ καλά ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από victor_bundy Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπόν θέλω να ρωτήσω ποια φυτά να βάλω τα όποια δεν θα χρειάζονται co2 για τη η λύση με την μπουκάλα μου φαίνετε δύσκολη και η αγορά κάποιου μηχανήματος ακριβή.
χρυσόψαρα και φυτά ... μάλον χλομό ... μασουλάνε τα πάντα ...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από victor_bundy Εμφάνιση μηνυμάτων
επίσης έχω αγοράσει όλα τα μπουκαλάκια της sera ένα κόκκινο ένα μπλε και ένα γαλάζιο πρέπει να πάρω κιαλα ?
μάλον εννοείς βακτηρίδια και αντιχλόριο ... γενικά διάβασε το λινκ που έστειλα επάνω ... θα καταλάβεις ...
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lsourtzo : 27-06-07 στις 08:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-06-07, 09:28
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Τα χρυσοψαρα καλα ειναι να εχουν μια σταθερη θερμοκρασια 23 με 24 βαθμους.Οσο για φυτα μπορει να βαλει ανουμπια,μικροσορουμ,βαλισνερια.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-06-07, 09:38
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα χρυσοψαρα καλα ειναι να εχουν μια σταθερη θερμοκρασια 23 με 24 βαθμους.Οσο για φυτα μπορει να βαλει ανουμπια,μικροσορουμ,βαλισνερια.
δεν διαφωνώ για την θερμοκρασία ...
απλά λέω ότι αυτήν την θερμοκρασία (22 - 23 βαθμούς) σε ένα φυσιολογικό σπίτι στο οποίο υπάρχει σταθερή θερμοκρασία γύρο στους 20 βαθμούς τον χειμώνα ... μπορείς να την έχεις και χωρίς την χρήση θερμαντικού σώματος.
αυτό δεν σημαίνει ότι εφόσον έχει τον θερμοστάτη θα ήταν κακό να τον βάλει μέσα ... απλά εγώ μπορεί να ην τον έβαζα. Τώρα αν μένει σε σπίτι που το βράδυ η θερμοκρασία πάει στους 10 … τι να πω …

όσο για τα φυτά ... χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία ... αλλά από πολλές συζητήσεις εδώ μέσα ... έχω την εντύπωση ότι όταν μεγαλώσουν λίγο τα χρυσόψαρα ... ούτε πλαστικά δεν θα μπορεί να βάλει μέσα ... πόσο μάλλον ζωντανά ...
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-06-07, 11:59
Το avatar του χρήστη victor_bundy
victor_bundy Ο χρήστης victor_bundy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Περιοχή: Αθηνα Νεα Φιλαδελφεια
Μηνύματα: 16
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην victor_bundy
Προεπιλογή

Για αρχή ευχάριστο όλους ασχολούνται με το θέμα μου. Ρε παιδιά τελικά αυτό με τα φυτά μεγάλο πρόβλημα και με έχει μπερδέψει όπου και να διαβάσω κάποιοι λένε ότι δεν πρέπει να βάλω φυτά κάποιοι λένε να βάλω δεν κάνουμε καμία ψηφοφορία .τελικά τα τρώνε η όχι και ένα δεύτερο ποια είναι αυτά που δεν χρειάζονται το co2 γιατί για έμενα είναι μεγάλο πρόβλημα .
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-06-07, 12:10
Το avatar του χρήστη Teo1
Teo1 Ο χρήστης Teo1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Anubies βαλε άφοβα
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-06-07, 08:38
Το avatar του χρήστη cpnemo
cpnemo Ο χρήστης cpnemo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Στο δικό μου με χρυσόψαρα ,έχω annubia, κερατόφυλλο,egeria densa και nymphea zenkeri .Δεν μου έχουν πειράξει κανένα....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-06-07, 08:50
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

τι μέγεθος είναι το χρυσοψαράκι σου ?
τι είδος είναι ?
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-06-07, 09:13
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες και από εμένα.
Καλό θα ήταν να στρώσεις πρώτα το ενυδρείο σου και μετά να βάλεις μέσα τα χρυσοψαράκια.
Το ενυδρείο σου μπορεί να φιλοξενήσει τρία με τέσσερα ψαράκια.
CO2 δεν χρειάζεσαι.
Από φυτά μπορείς να βάλεις ανούμπιες,βαλισνέριες,Java Fern (Microsorum pteropus),Bolbitis heudelotii και κερατόφυλλο.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-06-07, 10:32
Το avatar του χρήστη victor_bundy
victor_bundy Ο χρήστης victor_bundy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Περιοχή: Αθηνα Νεα Φιλαδελφεια
Μηνύματα: 16
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην victor_bundy
Προεπιλογή

Το ενυδρείο πρώτα θα στρωθεί αυτό είναι το μόνο σίγουρο . Τα ψαράκια που θα βάλω θα είναι μόνο 2 ένα Veiltail και ένα Black Moor γιατί θέλω να είναι άνετα σαν να ζουν σε σπίτι πολυτέλειας .Από φυτά θα βάλω αυτά που μου είπατε δηλαδή ανούμπιες,βαλισνέριες,Java Fern αυτά δηλαδή που δεν χρειάζονται co2 και δεν είναι μεζές για τα χρυσόψαρα όπως το κερατόφυλλο. Όποια άλλη υπόδειξη δεκτή είμαι γεμάτος αυτιά
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-06-07, 11:50
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή



http://www.aquatek.gr/board/showthread.php?t=13680
__________________





Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη george : 28-06-07 στις 12:34
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-06-07, 16:29
mao Ο χρήστης mao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

στο δικο μου εχω μεσα μια annubia barteri,και ενα microsorium pteropus (java fern),και ολα ειναι μια χαρα.ουτε που τα εχει πειραξει. (οσο και αν εχει κανει καμια προσπαθεια σε στιγμες εντονης λιγουρας).
επισης δεν εχω παροχη co2.απλα ελαχιστο καλλιο βαζω αραια και που.μεχρι στιγμης μια χαρα φαινονται.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-06-07, 10:04
Το avatar του χρήστη cpnemo
cpnemo Ο χρήστης cpnemo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lsourtzo Εμφάνιση μηνυμάτων
τι μέγεθος είναι το χρυσοψαράκι σου ?
τι είδος είναι ?
Είναι 2 common,4cm το καθένα χωρίς την ουρά
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-07-07, 00:28
Το avatar του χρήστη victor_bundy
victor_bundy Ο χρήστης victor_bundy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Περιοχή: Αθηνα Νεα Φιλαδελφεια
Μηνύματα: 16
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην victor_bundy
Smile

Έβαλα μέσα τα 2 ξύλα Mopani αφού τα έβρασα καλά και τα αφίσα μέσα σε ζεστό νερό 2 μέρες . το γέμισα νερό όλο το ενυδρείο έβαλα και ανάλογες δοσολογίες από τα μπουκαλάκια της sera . έβαλα και το φίλτρο σε λειτούργει .Όλο το ενυδρείο έχει γεμίσει φυσαλίδες παντού τα ξύλα έχουν γίνει άσπρα από τις φυσαλίδες .Το νερό είναι θόλο λιγάκι αν και το χαλίκι το έπλυνα και τα ξύλα τα άφησα 2 μέρες σε νερό .τες πα πιστεύω με τις αλλαγές θα καθαρίσει ποτέ όμως μπορώ να βάλω τα φυτά μέσα και γιατί τόσες φυσαλίδες είναι φυσιολογικό?
-------------------------
Ακόμα μια ερώτηση το φίλτρο έχει διάφορα εξαρτήματα και μου δίνει 2 επιλογές όπως κατάλαβα η πρώτη είναι να βγάζει φυσαλίδες μέσα στο νερό και με ένα σωληνάκι που έχει να παίρνει αέρα από έξω και η δεύτερη επιλογή είναι με ένα άλλο εξάρτημα η έξοδος του νερού να είναι πάνω από την επιφάνεια και να δημιουργεί ένα είδος βροχής .ποιο από τα 2 να επιλέξω και ποιες οι διαφορές? Ευχάριστο και πάλι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη victor_bundy : 01-07-07 στις 00:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-07-07, 09:40
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Φυτα μπορεις να βαλεις αμεσα.Το σωληνακι που βγαζει τις φυσαλλιδες μπορεις να το βγαλεις και να βαλεις την εξοδο του φιλτρου να χτυπα την
επιφανεια του νερου.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-07-07, 00:49
Το avatar του χρήστη victor_bundy
victor_bundy Ο χρήστης victor_bundy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Περιοχή: Αθηνα Νεα Φιλαδελφεια
Μηνύματα: 16
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην victor_bundy
Προεπιλογή

Λοιπόν έβαλα μέσα 2 Anubies μεγάλες και 1 Anubias nana .έβαλλα 2 ανεμιστηρακια και αύριο θα βάλω και ένα τρίτο για να βγάζει τον αέρα η θερμοκρασία με τα 2 έπεσε από τους 29 στους 25 και τον θερμοστάτη τον έχω βγάλει από την πρίζα. Σκάφτομαι να αγοράσω και το co2 sera start αλλά αργότερα. Το πρόβλημα είναι ότι στην 1 Anubies παρουσιάστηκε μαύρη άλγη .τι να κάνω για αυτό ? Δεύτερη μέρα το έβαλλα το φυτό μην του κόψω το φύλο ακούω προτάσεις τι να αγοράσω . Για τεστ βρήκα κάτι αυτοκόλλητα για την αμμωνία και το ph θα τα πάρω αργότερα γιατί λεφτά τέλος . Έβαλλα και ένα χρυσόψαρο fancy Veiltail και δείχνει χαρούμενο Τι να κάνω με την μαύρη άλγη help. Για τον φωτισμό αγόρασα ένα ρυθμιστή και το ρύθμισα στις 9 ώρες .Έβαλλα και μαύρο backround και έκανε το ενυδρείο super. Οι λάμπες είναι 2 της resun 20w-10000k.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-07-07, 07:38
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Όταν λες μαύρη άλγη? Ειναι αυτή με τριχούλες (δύσκολο) ή σκούρο καφέ και φαίνεται ως μαύρο? Οι λάμπες σου είναι αρκετά δυνατές, πόσες ώρες τις ανάβεις?

Για τεστ καλύτερα να επενδύσεις σε υγρής μορφής με προτίμιση ΑΡΙ ή TETRA.
Co2 με τα φυτά που έχεις δεν χρειάζεται!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-07-07, 12:22
Το avatar του χρήστη victor_bundy
victor_bundy Ο χρήστης victor_bundy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Περιοχή: Αθηνα Νεα Φιλαδελφεια
Μηνύματα: 16
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην victor_bundy
Προεπιλογή

Λοιπόν όταν ξύπνησα σήμερα το πρωί το μαύρο στίγμα είχε εξαφανιστεί μάλλον το είχε φάει το χρυσόψαρο και έτσι το φυτό τώρα έχει μια δαγκωνιά ελπίζω να μην φάει και το υπόλοιπο πρέπει να κάνω κάτι η θα συνεχίσει να τρώει τα πάντα . η άλγη ήταν μαύρη και φωτισμό έχω σταθερά 9 ώρες με ειδικό διακόπτη που αγόρασα . να αγοράσω κάποιο υγρό λίπασμα? Θα ξανά εμφανιστεί η μαύρη άλγη τι να κάνω ακούω προτάσεις? Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον ειλικρινά.
Υ. Γ PascM δεν θα μπορέσω το Σάββατο γιατί δουλεύω
-------------------------
¶σχετο αγόρασα blue light ένα ακόμα ανεμιστήρα η θερμοκρασία σταθερά στους 25 και το βράδυ η όψη του είναι super το blue light το ανάβω καμία ώρα μόνο έτσι για να το θαυμάζω θα ανεβάσω φωτογραφίες εν καιρό
Υ.Γ το καπάκι έχει γίνει με όλα αυτά πολύ space
-------------------------
Ένα ακόμα edit λοιπόν να προσθέσω ότι το φύλο έχει κάποιες καφέ κηλίδες γενικά και πρόσεξα και ένα μικρό σημαδάκι σε μια καφέ κηλίδα μαύρης άλγησ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη victor_bundy : 05-07-07 στις 12:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-07-07, 09:37
Το avatar του χρήστη victor_bundy
victor_bundy Ο χρήστης victor_bundy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Περιοχή: Αθηνα Νεα Φιλαδελφεια
Μηνύματα: 16
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην victor_bundy
Προεπιλογή

Μαζί με τα χρυσόψαρα μπορώ να βάλω κάτι άλλο εκτός από apple snail .σκέπτομαι για γαρίδες είναι το μοναδικό από όσα διάβασα που μπορεί να ταιριάζει ότι αλά προτείνετε θα βοηθούσε .τώρα έχω μόνο 1 Veiltail και 1 Black Moor τι αλο ταιριάζει με αυτά εκτός από σαλιγκάρια που δεν μου αρέσουν καθόλου . όσο για τις αλγες και για τα φυτά με λίγο υγρό λίπασμα δέσιμο των φυτών επάνω σε Mopani πλέον όλα καλά. ¶ντε ρε παιδιά καμιά ιδέα γιατί τα χρυσόψαρα που μου έφερε η γυναίκα θα τα αυτοκτονήσω και θα βάλω τροπικά ουφ το είπα.
Υ.Γ καλά και αυτά τα έχω συμπαθήσει απλά θέλω αλο ένα για να σπάσει η μονοτονία
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-07-07, 10:26
Το avatar του χρήστη nickall13
nickall13 Ο χρήστης nickall13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2004
Περιοχή: Γέρακας-Χαλκίδα
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Καλημέρα φίλε. Νομίζω πως θα μπορούσες να βάλεις ένα κοπάδι (8+) white cloud minnow. Ας το επιβεβαιώσει και κάποιος πιο έμπειρος. Κοίτα στο link για πληροφορίες http://en.wikipedia.org/wiki/White_C...ountain_Minnow
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-07-07, 11:23
Το avatar του χρήστη victor_bundy
victor_bundy Ο χρήστης victor_bundy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Περιοχή: Αθηνα Νεα Φιλαδελφεια
Μηνύματα: 16
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην victor_bundy
Προεπιλογή

Παιδιά να τα βάλω τα έχει βάλει κάποιος αλος με χρυσόψαρα? απαντήστε γιατί αν μπορώ ο φίλος nickall13 με έφτιαξε πολύ. περιμένω απαντήσεις και φυσικά πόσα σε ένα ενυδρείο 120 lt όπως είναι το δικό μου με 2 χρυσόψαρα μέσα
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-07-07, 11:50
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Aντιγράφω δημοσίευση της Blanch σε άλλο φόρουμ :

Τα white cloud minnows είναι πολύ χαριτωμένα, ζουν επίσης σε κοπάδι, θεωρούνται ευρύθερμα, άρα από πλευράς θερμοκρασίας δεν υπάρχει πρόβλημα. Το ζήτημα είναι ότι τα "συννεφάκια" όπως αποκαλούνται τα white cloud ενδεχομένως να ασθενήσουν γιατί τα χρυσόψαρα είναι φορείς πολύ ενοχλητικών παρασίτων για όποιο άλλο είδος και παίρνεις ρίσκο. Επίσης αν τα χρυσόψαρα είναι μεγάλα σε μέγεθος, τα μικρά συννεφάκια κινδυνεύουν να γίνουν τροφή. Ή ακόμα και αν τα χρυσόψαρα είναι ακόμα μικρά, με το χρόνο θα μεγαλώνουν και ο κίνδυνος παραμένει. Εξαρτάται από το χαρακτήρα τους και την οικειότητα που θα αποκτήσουν μέσα από τη συμβίωσή τους. Δε θα το συνιστούσα σε αρχάριο. Είναι προτιμότερο να ξεκινάμε με σίγουρα βήματα!
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-07-07, 12:21
Το avatar του χρήστη victor_bundy
victor_bundy Ο χρήστης victor_bundy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Περιοχή: Αθηνα Νεα Φιλαδελφεια
Μηνύματα: 16
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην victor_bundy
Smile

Ok το κατάλαβα δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω τίποτα αλο εκτός από χρυσόψαρα και τα αντιπαθητικά σαλιγκάρια που δεν πρόκειται να τα βάλω . george μου εφτιαξες την μερα έψαξες ώρα να το βρεις το άρθρο και να μου την χαλάσεις (πλακά κάνω σε ευχαριστώ για την πληροφορία )
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-07-07, 12:29
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Μια χαρά είναι τα σαλιγκαράκια !!!
__________________




Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
παρουσιαση κοινωνικου ενυδρειου 120lt s-vitzi Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 30 30-10-15 09:15
Παρουσίαση κοινωνικού φυτεμένου 120lt giannisg Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 40 12-11-07 00:16
Arxarios 70 lt Aquarious Αρχάριοι γλυκού νερού 10 29-09-06 17:20
3 λάμπες σε 120lt. πολλές? Strahos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 02-03-06 01:07
120lt είναι καλό για τα ψάρια μου Vegeta Malawi 7 02-11-04 17:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08300 seconds with 13 queries