Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-01-15, 02:59
Το avatar του χρήστη Stamatis uk
Stamatis uk Ο χρήστης Stamatis uk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2014
Περιοχή: UK / Harrogate
Μηνύματα: 15
Talking Juwel Rio 180 corner με χρυσοψαράκια!

--------
Καλημέρα και καλή χρονιά !

Μετά από ατελείωτο διάβασμα σε πολλά sites έπεσα επάνω σας και νομίζω πως ήμουν πολύ τυχερός γιατί ακόμα δεν έχω κάνει σχεδόν καμία αγορά !

Το πρώτο ποστ που διάβασα ήταν από ένα παλικάρι που λογικά ήξερε όσα ξέρω και εγώ... Σας είπε ότι έχει ένα ενυδρείο με ένα ναυάγιο μέσα και σας έκανε μερικές ερωτήσεις, η απάντηση ήταν: 1) πέτα το ναυάγιο και μετά απαντήσατε ! ¶ρα κάπως έτσι ξέχασα την ιδέα του ναυαγίου

Ήμουν εντελώς ανίδεος από ενυδρεία πριν 5 μερούλες ! τώρα παραμένω ανίδεος αλλά με πολλές ώρες διαβάσματος οπότε σας ζητάω συγνώμη από τώρα για τις χαζές ερωτήσεις που θα κάνω !

Πάντα μου άρεσαν τα ενυδρεία αλλά δεν είχα ποτέ δικό μου σπίτι για να δοκιμάσω να ξεκινήσω! εδώ και ένα μήνα μετακόμισα μόνιμα στην Αγγλία και έχοντας πια το δικό μου σπίτι είπα ώρα για ενυδρείο ! έψαξα σε τοπικά μαγαζιά και ήμουν έτοιμος να πάρω ένα no name 60L ενυδρείο που μου πλάσαραν 140 λίρες μαζί με το σταντ του !

Λόγο του ότι είμαι και λίγο κομπιουτεράκιας είπα να το ψάξω λίγο στο e-bay και ξεχώρισα τα JUWEL ενυδρεία (λόγο εξωτερικής ομορφιάς) και ανέβηκα στα λίτρα (ευτυχώς)! η παραγγελία έγινε ! Αγόρασα ένα JUWEL RIO 190L Corner μαζί με σταντ 175 ΛΊΡΕΣ ! μου άρεσε από την πρώτη στιγμή που το είδα στις φωτο χωρίς να έχω ιδέα αν μου παραμορφώνει τα ψαράκια μου το τζάμι του ! και έτσι γλίτωσα από το Pet shop !

Το ενυδρείο έφτασε κάπως έτσι:
Συνημμένο Αρχείο 68507 Συνημμένο Αρχείο 68508 Συνημμένο Αρχείο 68509 Συνημμένο Αρχείο 68510

Πλύσιμο-καθάρισμα-τοποθέτηση και εδώ είμαστε !
Συνημμένο Αρχείο 68511 Συνημμένο Αρχείο 68512

Ο έμπορος που μου το πούλησε μου είπε ότι έρχεται χωρίς φίλτρο και άδειο τελείως! αλλά προφανώς δεν είχε ψάξει στο έπιπλο ! ανοίγοντάς το βρήκα την πρήκα του!
Συνημμένο Αρχείο 68513Συνημμένο Αρχείο 68514Συνημμένο Αρχείο 68515Συνημμένο Αρχείο 68516

Φίλτρο πήρα το Eheim 2217 ! Ήρθε και είναι γεμάτο με σφουγγάρια !!! Τι άλλο θα πρέπει να αγοράσω για μέσα στο φίλτρο τώρα που τα ψαράκια έγιναν χρυσόψαρα ?

D-D ROWA PHOS MEDIA ROWAPHOS PHOSPHATE REMOVER εδώ!

πέτρες χαλίκια έτοιμα !

περιμένω τα υγρά τεστ να έρθουν σύντομα !

τι άλλο χρειάζομαι για να βάλω νερό και να ξεκινήσω το φίλτρο να τρέχει ? είναι αρκετά τα σφουγγάρια που είναι γεμάτο μέσα η χρειάζομαι το πακετάκι της eheim με το βιολογικό υλικό ?

καλή χρονιά σε εσάς και τα ψαράκια σας !
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-01-15, 08:20
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Καλημέρα και καλώς ήρθες!Θα χρειαστείς για το φίλτρο και siporax https://www.google.gr/search?q=sipor...40&bih=335.Για να βάλεις ψάρια θα πρέπει να το στρώσεις με αμμωνία ή αν μπορείς να βρεις μπόλι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-01-15, 12:02
Το avatar του χρήστη Stamatis uk
Stamatis uk Ο χρήστης Stamatis uk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2014
Περιοχή: UK / Harrogate
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Είμαι Αγγλία και δεν γνωρίζω κανέναν που να ασχολείται με ενυδρεία !!!

Να το στρώσω με αμμωνία δηλαδή ? ποια είναι η διαδικασία και τι χρειάζομαι ?

επίσης μήπως έχεις ηδέα πόσο siporax χρειάζομαι ?

ευχαριστώ !
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-01-15, 12:20
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Για στρώσιμο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656
Στο eheim βάλε κάτω ένα μπλε σφουγγάρι, πάνω ένα λευκό και ενδιάμεσα όσο σιποράξ χωράει.
Σε ποιά πόλη είσαι? στο Λονδίνο έχω ένα φίλο που ίσως μπορεί να βοηθήσει
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-01-15, 12:34
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φιλέ μου καλημέρα,
από ότι κατάλαβα το ενυδρείο είναι 190 λίτρα, ποσό μήκος έχει ; γιατί το βλέπω πως είναι κουρμπα το τζάμι.
Για το φίλτρο θα χρειαστείς κάποιο βιολογικό υλικό, όπως siporax , matrix ή ακόμα καλύτερα ελαφρόπετρα. Όσο πιο πολύ τόσο πιο καλά, όσο χωράει στο φίλτρο σου δηλαδή, ή ακολούθησε τις οδηγίες της EHEIM




θα χρησιμοποιήσεις και το εσωτερικό φίλτρο ;

Τώρα για το στρώσιμο, αν δεν μπορείς να βρεις κάποιον κοντά σου που να έχει ενυδρείο, θα το στρώσεις με τροφή ή αμμωνία , ίσως να χρειαστεί να βάλεις κανα βακτήριο του εμπορίου (δεν τα έχω σε υπόληψη) και θα κάνεις υπομονή μπορεί και κανα μήνα για να στρώσει
εδώ θα βρεις αρκετές πληροφορίες,

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8388
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949

το χαλίκι τι διάμετρο έχει ; καλό θα ήταν να είναι ψιλό, τα χρυσόψαρα συνηθίζουν να σκάβουν και να το βάζουν στο στόμα ψάχνοντας για τροφή, στο χοντρό δεν μπορούν εύκολα να το κάνουν αυτό ή μπορεί να σφηνώσει και κανα χαλικάκι στο στόμα τους,
δοκίμασες αν είναι ασβεστολιθικό ; καλό θα ήταν να μην είναι, δεν θέλουν τα χρυσόψαρα τόσο σκληρό νερό
Τεστ θα ήταν καλό να έπαιρνες υγρά,
ότι άλλες ερωτήσεις έχεις εδω είμαστε
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-01-15, 12:36
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Για στρώσιμο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656
Στο eheim βάλε κάτω ένα μπλε σφουγγάρι, πάνω ένα λευκό και ενδιάμεσα όσο σιποράξ χωράει. Όπως τα λέει οΚλεό


Σε ποιά πόλη είσαι? στο Λονδίνο έχω ένα φίλο που ίσως μπορεί να βοηθήσει
Να και η βοήθεια!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-01-15, 13:41
Το avatar του χρήστη Stamatis uk
Stamatis uk Ο χρήστης Stamatis uk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2014
Περιοχή: UK / Harrogate
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

πολλές και γρήγορες απαντήσεις ! ευχαριστώ !!!

Κλεόβουλε μένω ψηλά βόρια Αγγλία ! harrogate ! 2 ώρες μακριά από το Λονδίνο και 100 ευρώ !

για το στρώσιμο το είχα ξαναδιαβάσει αλλά με μπέρδεψε η αμμωνία !

Τάκη ! Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  16300.jpg
Εμφανίσεις:  268
Μέγεθος:  15,3 KB

Μπερδεύτηκα με τα υλικά ! μπορείς να ρίξεις μια ματιά στην παρακάτω σελίδα στα accessories για να μου πεις ποιο είναι καλύτερο ? για ποσότητες δεν γράφει πουθενά για να ξέρω πόσο να αγοράσω !

https://www.eheim.com/en_GB/products...rs/classic-600

Επίσης παίζει ρόλο η μάρκα ? γιατί τα ίδια τα βρήκα στο ebay.co.uk σε άλλη μάρκα ποιο φτηνά !!!

Το εσωτερικό φίλτρο νομίζω πως δεν χρειάζεται να το χρησιμοποιήσω γιατί το εξωτερικό που πήρα είναι για 600L !!! αν όμως χρειάζεται μπορώ να το βάλω εύκολα !

Το στρώσιμο θα γίνει με τροφή και υπομονή ! δεν βιάζομαι ! περιμένω να έρθουν τα υγρά τεστ !

το χαλίκι είναι 1μμ και δεν είναι ασβεστολιθικό τα είχα διαβάσει αυτά πριν πάρω πράγματα ευτυχώς !
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-01-15, 14:02
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε Σταματη, το μήκος του ενυδρείου δεν σου επιτρεπει ψάρια COMMON/COMET αλλά μόνο FUNCY, βαζεις ανετα 4 funcy ή 5 με το ζορι και λίγο μεγαλύτερες αλλαγες όταν μεγαλώσουν.
διαβασε εδω να καταλαβεις
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230

για το φίλτρο καλύτερα να περιμένεις κάποιους που εχουν χρησιμοποιήσει αυτα τα φίλτρα, εγω είμαι του DIY και δεν ξέρω καν πως είναι τα εμπορικα φίλτρα

Για το στρωσιμο , αφου εχεις υπομονη μην ανησυχεις, βάζεις την αμμωνία και την αφήνεις , ή βαζεις τροφή να παραγουν αμμωνία, απλα όταν παρεις τα τεστ, θα βάλεις τροφή ή αμμωνία, τόση ώστε να είναι μετρήσιμη αλλά όχι πάνω απο 4ppm, δεν χρειάζονται υπερβολές, και το αφήνεις
δες εδώ ενα καλο άρθρο
http://www.seriouslyfish.com/cycling-an-aquarium/
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-01-15, 14:15
Το avatar του χρήστη Stamatis uk
Stamatis uk Ο χρήστης Stamatis uk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2014
Περιοχή: UK / Harrogate
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Ναι ναι το ξέρω ! τα έχω διαβάσει τα άρθρα ! για funcy θα πάω ! μέχρι να μας πει κάποιος για το τι να πάρω για μέσα το φίλτρο να σε ρωτήσω κάτι !

Υπάρχουν γαριδούλες που να μπορούν να συνυπάρξουν με fancy χρυσόψαρα ? αν ναι ποιες ? θα επιβαρύνουν το ενυδρείο μου πολύ?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-01-15, 14:17
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μπορείς να βάλεις λιγες (4-5) Αμανο, οι υπολοιπες θα γινουν μεζες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-01-15, 14:24
Το avatar του χρήστη Stamatis uk
Stamatis uk Ο χρήστης Stamatis uk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2014
Περιοχή: UK / Harrogate
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

χαχα!! εντάξει ! ήρθαν τα υγρά τεστ ! τώρα μου μένει μόνο να παραγγείλω τα υλικά για το φίλτρο ! ψάχνω και σε άλλα sites μήπως βρω ποσότητες στο περίπου αλλά τίποτα μέχρι τώρα ! τεσπα σε ευχαριστώ Τάκη !
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-01-15, 15:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο eheim βάλε κάτω ένα μπλε σφουγγάρι, πάνω ένα λευκό και ενδιάμεσα ...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
...θα χρειαστείς κάποιο βιολογικό υλικό, όπως.... ελαφρόπετρα.
(θα την βρεις ως pumice σε ειδη κηπου, μεγεθους 6-12mm - πετας οποια κομματια εχουν μαυρα σημαδια κλπ με λιγα λογια οσο πιο ασπρα κομματια κρατησεις τοσο καλυτερα, την ξεπλενεις πολυ καλα και εχεις το καλυτερο και πιο οικονομικο βιολογικο υλικο που υπαρχει)
4-5 λιτρα ελαφροπετρα θα τα παρει μαλλον το φιλτρο (μαζι με τα σφουγγαρια 6 λιτρα συνολο)
Παρε 10 λιτρα να εχεις να βαζεις μια φορα το χρονο λιγη καινουρια.
Αυτα.

Και καπως ετσι θα φαινεται.
(μη ξεχασεις τις πρασινες σιτες κατω κατω και πανω πανω)


Το εσωτερικο φιλτρο δεν το πετας.
Το καθαριζεις με ξυδι να φυγουν τα αλατα κλπ οπως και την αντλια του, τα τσεκαρεις αν λειτουργεουν και τα φυλας για ωρα αναγκης.
Σε περιπτωση βλαβης του 2217, βγαζεις τα υλικα απο το 2217, τα βαζεις μεσα σε αυτο και το βαζεις προχειρα μεσα στο ενυδρειο μεχρι να διορθωθει οποιο προβλημα.

Τον θερμαντηρα μαλλον δεν θα τον χρειαστεις, αλλα φυλαξε τον αν λειτουργει σωστα. Μπορει να χρειαστει στην προετοιμασια νερου.
(Τον τσεκαρεις σε λιγο νερο αν το ζεσταινει και αν σβηνει το λαμπακι λειτουργιας του οταν φτασει στην επιθυμητη ενδειξη.
Αναλογα αν η θερμοκρασια του χωρου ειναι σταθερη, δεν θα χρειαστεις θερμανση στο ενυδρειο.
Σταθερη οταν λεμε, εννοουμε να μην παιζει πανω/κατω στο ενυδρειο περισσοτερο απο 2-3 μεσα στο 24ωρο.
Κατωτερη θερμοκρασια το χειμωνα παιξε μεχρι 15C για αρχη και βλεπεις.

Εκει δεν εχετε πιστευω τοσες ζεστες για να χρειαστει ψυξη το καλοκαιρι.
Αν δεν ανεβει πανω απο 28C στο ενυδρειο το καλοκαιρι εισαι ανετος.

Το θερμομετρο το χρειαζεσαι. Οτι λεει αυτο τσεκαρεις για ελεγχο θερμοκρασιας και οχι το θερμαντηρα.

Τα ψευτικα βραχακια τα στολιζεις σε κανενα μπαλκονι ή κηπο.

Το aquasafe το φυλας (αντιχλωριο ειναι).
Τα αλλα κουτακια δεν ξερω τι ειναι.
PHOSPHATE REMOVER και λοιπα χημικα δεν χρειαζονται.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-01-15, 15:50
Το avatar του χρήστη Stamatis uk
Stamatis uk Ο χρήστης Stamatis uk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2014
Περιοχή: UK / Harrogate
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Πάω κιόλας να κάνω αυτό που είπες με το εσωτερικό φίλτρο delta !
Δεν έχω πάρει ψεύτικα βραχάκια μωρέ !! Wood stone έχω πάρει !!!

από θερμοκρασίες είμαι οκ γύρο στους 20 με 24 είμαι μόνιμα !

για αυτό PHOSPHATE REMOVER θα βρίσω αυτόν που μου είπε πως το χρειάζομαι όπως δήποτε !!!

τελικά παράγγειλα αυτό εδώ μόλις για σιγουριά ! λένε ότι είναι το καλύτερο media ! αν και λίγο ακριβό σε σχέση με άλλες μάρκες !

http://www.ebay.co.uk/itm/1511372821...%3AMEBIDX%3AIT
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-01-15, 16:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αφου θελεις να τα χωσεις παρτο σετ.
Καλο ειναι, δεν λεω, αν σου περισσευουν.
Καλυτερο απο την ελαφροπετρα σε αποδοση παντως, δεν εχει φανει να ειναι.


Γι αυτα τα ψευτικα λεω



Τα φωσφορικα βγαινουν με τις αλλαγες νερου, οπως και αλλα.
Τα χημικα ειναι για αλλου ειδους ενυδρεια που δεν γινεται αλλιως, δλδ με φυσικο τροπο.
-------------------------
Α και τη σκουπα καθαρισμα με ξυδι και φυλαγμα.
Μαλλον δεν θα χρειαστει ομως.
Ισως στην αρχη μεχρι να μαθεις για να ξεκιναει το σιφωναρισμα του νερου, χρειαστει.
Αν και καλυτερα ειναι να φτιαξεις ενα συστηματακι για ευκολη αλλαγη. (τοσα λεφτα θες να πεταξεις, ας τα χωσεις και σε κανενα χρησιμο )
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...6&postcount=72

.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 09-01-15 στις 16:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-01-15, 16:04
Το avatar του χρήστη Stamatis uk
Stamatis uk Ο χρήστης Stamatis uk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2014
Περιοχή: UK / Harrogate
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Δίκιο έχεις ! τα έχω ήδη ξεχάσει αυτά κάπου σε μια σακούλα !

θα τα μάθω όλα σιγά σιγά ! έχω διαβάσει τόσο πολύ που τα έχω κάνει μαντάρα στο κεφάλι μου !!! τώρα θα συνδέσω τους σωλήνες του φίλτρου ! θα στήσω τις πετρούλες μου και θα περιμένω μέχρι την τρίτη που θα έρθουν τα υλικά για να βάλω νερό !!!

μετά θα δω πως δουλεύουν τα υγρά τεστ και θα αρχίσω πάλι τις ερωτήσεις

πολύ καλό αυτό με το βανάκι αλλά τα φοβάμαι λίγο αυτά .. μένω σε νοίκι και κάτω είναι όλο με παρκέ !!! είναι εύκολο να κάνω μια μ****α και να πλημμυρίσω ! :P
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-01-15, 23:52
Το avatar του χρήστη Stamatis uk
Stamatis uk Ο χρήστης Stamatis uk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2014
Περιοχή: UK / Harrogate
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Delta η πατέντα σου με για την αλλαγή νερού έγινε ! τελικά είναι καλύτερο από το να πρέπει να μεταφέρω νερό στο παρκέ ! σε ευχαριστώ πολύ !

το φύτρο eheim 2217 μπήκε σε λειτουργία ! όλα δείχνουν ομαλά!!! ΠΡΟΣΟΧΉ ! όταν βάζετε ένα καινούριο φίλτρο σε λειτουργία θα πρέπει να ρουφήξετε πρώτα αέρα από το σωλήνα του spray bar ώστε να γεμίσει το φίλτρο με νερό και μετα να το βάλετε σε λειτουργία !! όχι σαν εμένα που για 20 λεπτά πίστευα ότι έχω χαλασμένο φίλτρο ..! Αύριο θα κάνω τα πρώτα τεστ να δούμε τι παίζει με το νερό της Αγγλίας !!!

Μια ερώτηση για το spray bar ! όταν το έχω πάνω από το νερό μου αναστατώνει όλο το ενυδρείο και γεμίζει φυσαλίδες τα πάντα !+ αρκετό θόρυβο !
το έβαλα λοιπόν μέσα στο νερό και άφησα μόνο μια τρύπα απ'έξω και έτσι έχω μια μικρή ανατάραξη στην επιφάνεια..! υπάρχει κανένα πρόβλημα με αυτό ? ευχαριστώ!!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-01-15, 00:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εχε το spraybar μεσα στο νερο και γυρισμενες τις τρυπες του ελαφρα λοξα προς τα πανω, για να γινεται καποια αναταραξη της επιφανειας του νερου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-01-15, 22:43
Το avatar του χρήστη Stamatis uk
Stamatis uk Ο χρήστης Stamatis uk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2014
Περιοχή: UK / Harrogate
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

καλησπέρες και καλό σαββατοκύριακο !!

Το ενυδρείο τρέχει τώρα 3 μέρες !

έγινε λάθος με τα υγρά τεστ και μου έστειλε ότι νάνε και τώρα περιμένω τα κανονικά οπότε δεν ξέρω τι γίνετε με το νερό ! το μόνο που έχω προσέξει είναι ότι το νερό είναι θολωμένο και ότι η πίεση του spray bar είναι υψηλή ! συνεχίζω και ρίχνω τροφή από λίγο την ημέρα !

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20150117_120445.jpg
Εμφανίσεις:  182
Μέγεθος:  35,1 KB

πρώτη αλλαγή πότε πρέπει να κάνω ?

ένα σημείο του ενυδρείου δεν το είχα καθαρίσει καλά πριν το γεμίσω ! πως το καθαρίζω ? με ένα πανάκι εσωτερικά ή με τους μαγνήτες ? και αν με μαγνήτες ποια μάρκα είναι καλύτερη για να μη μου κάνει γρατσουνιές ?

ευχαριστώ !
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-01-15, 23:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το θολωμα δεν μας ενδιαφερει προς το παρον, αφου δεν υπαρχουν και ψαρια μεσα για να μας αναγκασει να βρουμε το λογο.
Μπορει να ειναι απο το βυθο (αν δεν πλυθηκε καλα) απο τα υλικα του φιλτρου (αν δεν πλυθηκαν καλα) ή και απο bacterial bloom.

Αλλαγη κανε ενα 10% πανω στην εβδομαδα για να φρεσκαριστει λιγο απο μεταλλα και ιχνοστοιχεια.
Το νερο να εχει ιδια θερμοκρασια και να το εισαγεις αργα.

Μαγνητη και καθαριστικα δεν μπορω να σου προτεινω ανεπιφυλακτα, γιατι με ολα τα υλικα υπαρχει παντα μια περιπτωση να δημιουργηθουν γρατζουνιες.
Ιδιως αν πιαστει χαλικακι αναμεσα στο τζαμια και το καθαριστικο μεσο.
Το πιο ανωδυνο ειναι το μαλακο σφουγγαρακι και η τηλεκαρτα.
Εγω (λογω βαθους του ενυδρειου) χρησιμοποιω με προσοχη ενα τετοιο http://www.ebay.co.uk/itm/Aquarium-s...item33813ae9cc
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-01-15, 23:56
Το avatar του χρήστη Stamatis uk
Stamatis uk Ο χρήστης Stamatis uk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2014
Περιοχή: UK / Harrogate
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Όμορφα! άρα συνεχίζουμε έτσι και περιμένω τα τεστ !

Σε ευχαριστώ !

Φυτά είναι απαραίτητο να βάλω μέσα ? και αν ναι ποια ? διάβασα ότι βοηθάνε εκτός από ομορφιά !
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-01-15, 00:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Με χρυσοψαρα, οι μεγαλες ανουμπιες εχουν ελπιδα να επιζησουν.
Δεν βοηθανε τοσο το νερο ομως αφου ειναι αργης αναπτυξης. Ειναι ομως ομορφο θεαμα και δημιουργει κρυψωνες για τα ψαρια οταν θελουν να ησυχασουν.
Βαζωντας τις ριζες μονο στο νερο απο ενα φυλοδεντρο (και το υπολοιπο φυτο εκτος νερου) ειναι μια αλλη προταση για απορροφηση νιτρικων κλπ.
Philodendron erubescens
http://i225.photobucket.com/albums/d...6/aqua/352.jpg
http://i225.photobucket.com/albums/d...6/aqua/353.jpg
http://i225.photobucket.com/albums/d...RedEmerald.jpg
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-01-15, 00:08
Το avatar του χρήστη Stamatis uk
Stamatis uk Ο χρήστης Stamatis uk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2014
Περιοχή: UK / Harrogate
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

πολύτιμη η βοήθειά σου ! σε ευχαριστώ !
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερώτηση για χρυσοψαράκια...ICK arti Χρυσόψαρα 8 01-11-07 01:07
Σπιτάκι για τα χρυσοψαράκια μου! Simpethera Χρυσόψαρα 5 14-10-03 23:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10515 seconds with 16 queries