Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-10-13, 16:30
konstanto Ο χρήστης konstanto δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2013
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή Ξεκινημα απο το 0 και παμε...(για υπομονετικους)

καταρχας να σας ευχαριστησω ολους που συμμετεχετε στο φορουμ μιας και το μελεταω εδω και καιρο...
αφου ψηθηκα τοσο καιρο αποφασισα να δημιουργησω ενα ενυδρειο (μιας και μου αρεσει οτι μπορω να το δημιουργω μονος μου)
ετσι λοιπον εχοντας ενα φιλο τζαμα με εμπειρια εφτιαξα ενα ενυδρειο 200λτ(160λτ καθαρα).
εχοντας το στην ακρη (διοτι τα αργυρια ειναι λιγα για να το τελειωσω με μιας)
ψαχνομαι συνεχως για τα παρελκομενα για αγορα μεσω ιντρενετ μιας και μπορει πλεων να βρει κανεις τα ιδια πραγματα σε πολυ καλυτερες τιμες.
για να μην μακρυγορω... απογοητευμενος απο το απαγορευτικο για εμενα κοστος του αλμυρου( παναγια μου τι ομορφια ειναι αυτη) αποφασια να το παιξω safe στηνοντας το ενυδρειο για χρυσοψαρα, απλα-ομορφα και οχι τοσο ευαισθητα στις μ@λ@κι..ς μου που πιθανον να κανω.

ανοιξα αυτο το τοπικ λοιπον για να μαζεψω specs για τα ''εργαλεια'' μου (φιλτρα,θερμοστατες κτλ) και για να μπορω να ρωτησω πραγματα κατα τη διαρκεια του στησιματος μιας και σιγουρα θα χρειαστω βοηθεια.

για οποιους λοιπον εχουν υπομονη γαιδουρινη ας ξεκινησω να μαζευω πληροφοριες για τα παρελκομενα μου...

σας υπερ-ευχαριστω για την υπομονη σας και σας ειμαι υποχρεος για τη φιλοξενια σας.
-------------------------
μολις καταλαβα οτι ποσταρα και σε λαθος σεψτιον παρακαλω ας μεταφερει ενας mod το τοπικ στα χρυσοψαρα... sooorrryyyy

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη konstanto : 22-10-13 στις 16:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-10-13, 17:25
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Αφού είσαι καιρό στο φορουμ, και έχεις διαβάσει τα υπομνήματα για τους αρχαρίους και για το στρώσιμο χωρίς ψάρια, γνωρίζεις ότι το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να αγοράσεις ένα φίλτρο (εξωτερικό κατά προτίμηση - ή αφού έχεις 'άκρες' να φτιάξεις ένα μικρό σαμπ -) μερικά (υγρά, κατά προτίμηση) τεστ για αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά.
Αποφάσισε πώς θα το διακοσμήσεις (τί θα έχεις για υπόστρωμα κλπ) και σιγά σιγά (αν δεν βάλεις μπόλι) ξεκίνα το στρώσιμο.
Για τώρα δεν χρειάζεσαι θερμαντήρα, και ίσως να μην χρειαστείς και καθόλου αν ο χώρος δεν είναι πολύ κρύος.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-10-13, 17:45
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλησπέρα και καλώς ήρθες,
ωραία τα χρυσόψαρα αλλά με τα λίτρα που έχεις δεν θα μπορείς να βάλεις και πολλά, διάβασε λίγο εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
θερμοστάτη δεν θα χρειαστείς αν το ενυδρείο είναι μέσα στο σπίτι ,
το καλοκαίρι θα χρειαστείς κάποιου είδους ψύξη, ανεμιστηράκια μάλλον.
Πρέπει να βρεις κάποιο φίλτρο (σου προτείνω κάτι έξω από το ενυδρείο για να μη χάσεις χώρο) αλλά να ξέρεις πως τα χρυσόψαρα είναι αρκετά ρυπογόνα και προσπάθησε να βρεις κάτι που να υποστηρίζει παραπάνω λίτρα από ότι έχεις, αν πιάνουν τα χέρια σου μπορείς να φτιάξεις και κάποιο είδος φίλτρου μόνος σου και σίγουρα θα σου στοιχίσει πιο φθηνά.
Εδώ μπορείς να βρεις πολλές κατασκευές
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-10-13, 17:52
konstanto Ο χρήστης konstanto δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2013
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

βασικα η διακοσμηση ειναι κατι που με απασχολει... μπορω να βαλω φυσικα προιοντα που βρισκω στη φυση? εκτος απο τα φυτα που θα ειναι απο pet-shop η αμμος και το χαλικι μπορει να ειναι φυσικο απο καποια παραλια ξεπλυμμενη καλα ή ολα θα πρεπει να τα αγορασω απο καπου?
1)για φιλτρο εχω βρει αυτο με σφουγγαρακια για φιλτραρισμα και τα συγκεκριμενα χαρακτηριστικα:

Features:
Suitable for fresh & salt water aquarium tanks
Self priming unit, filter fully self primes after simple setup
Drip free shut off tap for easy cleaning
Specification:
Voltage: 220-240v, 50Hz/60Hz
Power: 6w
Flow Rate: 400 L/H
Filter media baskets: 4 layers
Hose size: 12mm Outside diameter, 12mm Inside diameter
Filter barrels: Diameter 15.5 cm,High 24.5 cm .
Capacity of the filter material: 2800 ml
This system consists of pump.

κανει?
2)θερμοστατη απ'οτι καταλαβα δεν χρειαζομαι μιας και τα χρυσοψαρα δεν εχουν προβλημα αν η θερμοκρασια δεν ειναι σταθερη.
3) θερμομετρο εχω ηδη.
4) μου ειπαν οτι ο φωτισμος πρεπει να ειναι ειδικος με ειδικες λαμπες... ισχυει η μπορω να βαλω καποια led ταινεια προσαρμοσμενη στο καπακι?
5) ph-μετρο βρηκα ενα κιτρινο σαν στυλο που ισως το εχετε και αλλοι...
6) για πλατη προς το παρον μπορω να κανω μια εκτυπωση μονος μου και να την κολλησω απ'εξω η δεν ειναι αναγκαιο κατι? ειδα και τις λυσεις με το φελιζολ σε αλλο τοπικ και μου αρεσε για αργοτερα...
οπως βλεπετε προσπαθω να τα συγκεντρωσω ολα ωστε οταν τελειωσω την βαση μου (ναι και αυτην την φτιανχω μονος μου) να ειμαι ετοιμος για δραση.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-10-13, 18:01
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Γεια σου φιλε μου. Καλη αρχη και καλως ηρθες στο χομπι! Βασικα..δε γνωριζω γιατι θεωρουνται τα χρυσοψαρα ως πιο σκληρα-δυνατα-οχι και τοσο ευαισθητα ψαρια! Μιας και ναι..εχω εμπειρια απο χρυσοψαρα που επιβιωσαν σε "τρελες" συνθηκες, αλλα ταυτοχρονα γνωριζω πως τελικα δεν ειναι και τοσο ανεκτικα σε πολλες πολλες μ@λ@κι..ς που λες οτι μπορει να κανεις/κανω/κανουμε! Εκ πειρας μιλαω..!
Προτιμοτερο για μενα θα ηταν αν για τα λιτρα σου παντα, εψαχνες ακριβως τι ταιριαζει και τι σ αρεσει. Μετα να εβρισκες τι χρειαζεσαι σε φιλτρανση, φωτισμο, υποστρωμα κτλ σε οτι διαλεγες οτι θα εστηνες στα 160λιτρα σου οπως ειπα και σαφως πριν κανεις το οτιδηποτε να μελετησεις τα υπομνηματα ωστε ν αντλησεις τις αναλογες γνωσεις!
Επισης guppies,zebra danio, ειναι ψαρια "ανθεκτικα" αρκετα και καλα για ξεκινημα αρχαριου!
Καλη επιτυχια!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-10-13, 18:12
vlaxos80 Ο χρήστης vlaxos80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2012
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

πας σε μια παραλια..μαζευεις αμμο.κατα προτιμηση εκει που σκαει το κυμα γιατι ειναι και πιο καθαρη...μαζευεις και απο τριγυρω πετρες ασβεστολιθηκες.να μην ειναι αιχμηρες μονο..πολυ καλο πλυσιμο και βρασιμο μετα..και κανεις ενα πολυ ωραιο νταμαρακι για να βαλεις μεσα κιχλιδες..αρκετα ανθεκτικα ψαρια και πανεμορφα..χρωματα που φερνουν σε ψαρια αλμυρου νερου..αγοραζεις ενα εξωτερικο φιλτρο φτηνο..εγω αγορασα το κινεζικο sunsun για το οποιο εχω διαβασει πολυ καλα σχολια..το πηρα απο εξωτερικο γιατι το βρηκα πιο φτηνα..μετα βρισκεις και απο καμια αγγελια και μερικα φυτα(βαλισνεριες) και ψαρακια και εισαι κομπλε..ασε τα χρυσοψαρα στην ακρη...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-10-13, 18:28
konstanto Ο χρήστης konstanto δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2013
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

michael151 βασικα ετσι διαβασα για τα χρυσοψαρα... οτι ειναι ανθεκτικα. αλλα το οτι στην ιδια κατηγορια βρισκεις ποικιλια ψαριων πολυ μου αρεσει...
εχω ψιλοχαθει να πω την αληθεια με ολες τις ορολογιες και τις ονομασιες των ψαριων και η επιλογη ειναι δυσκολη...
ακομα δεν ξεχωριζω τα ψαρακια και δεν ξερω ποιο ειναι ανθεκτικο η οχι...
vlaxos80 αυτο το sunsun ειδα και εγω... πολυ πιθανον και απο το ιδιο σαιτ και απο εκει κοιταω και ψαχνω και διαφορα περιφεριακα που μπορει να χρειαστω...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-10-13, 18:38
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Ναι ειναι ανθεκτικα, αλλα κατα τη γνωμη μου οχι οσο λενε! Επισης στα λιτρα σου μπορει να εχεις προβλημα! Δοκιμασε ειτε "αφρικανες" (κιχλιδες απο λιμνες Αφρικης), ειτε κατι σε φυτεμενο με zebra danio ή γκαπυ οπως ειπα.
Υπομονη στο.. ψιλοχασιμο, μιας και ολοι το εχουμε παθει αυτο αρχικα! Διαβασμα και μερακι και ολα θα ερθουν μετα!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-10-13, 18:43
vlaxos80 Ο χρήστης vlaxos80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2012
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

εγω απο Γερμανια το παρηγγειλα απο το wiltec..σε 1 εβδομαδα ηταν εδω με dhl..47 ευρω με τα μεταφορικα μου βγηκε..αν το επερνα απο ενα αλλο καταστημα που το βρηκα κοστιζε 62 ευρω με τα μεταφορικα...
παντως αν κανεις κιχλιδες που για μενα καλο ειναι να κανεις θα γλυτωσεις και αρκετα χρηματα...γιατι αμμο και πετρες θα τα παρεις απο την φυση..φωτισμο πολυ δεν χρειαζονται..1 λαμπα φθοριου στο καπακι φτανει και περισευει..φυτα και ψαρια βρισκεις ευκολα και πολυ φτηνα απο αγγελια..
κανε μια τανγκανικα η αφρικανικο με 1-2 χαρεμακια pseudotropheus saulosi ή labidochromis sp.yellow ή pseudotropheus demasoni..κανε μια αναζητηση για κιχλιδες και δες τα προφιλ των ψαριων και για τανγκανικα και για αφρικη και αποφασιζεις...εγω παντως το ειχα κοινωνικο με πλατυ και γκαπυ και το γυρισα τωρα σε κιχλιδες..το ετοιμασα και τωρα ειμαι ετοιμος να φιλοξενησω τα labidochromis sp.yellow...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-10-13, 18:51
konstanto Ο χρήστης konstanto δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2013
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

super αν και ειναι νωρις ακομα να αποφασισω για ψαρια... ειπαμε... να τελειωσει η βαση πρωτα... εχω δρομο...

αν θελεις στειλε μου με ενα πμ το μοντελο που προτεινεις για μενα(160λτ) απο το wiltec μιας και απ'οτι ειδα εχει καλουτσικες τιμες να αρχισω να συγκεντρωνω τα περιφεριακα...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-10-13, 19:09
vlaxos80 Ο χρήστης vlaxos80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2012
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

για το ενυδρειο σου το hw302 καλο ειναι..εχει ροη 1000l/h και λεει οτι κανει για ενυδρειο μεχρι 400 λιτρα...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-10-13, 20:53
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konstanto Εμφάνιση μηνυμάτων
καταρχας να σας ευχαριστησω ολους που συμμετεχετε στο φορουμ μιας και το μελεταω εδω και καιρο...
αφου ψηθηκα τοσο καιρο αποφασισα να δημιουργησω ενα ενυδρειο (μιας και μου αρεσει οτι μπορω να το δημιουργω μονος μου)
ετσι λοιπον εχοντας ενα φιλο τζαμα με εμπειρια εφτιαξα ενα ενυδρειο 200λτ(160λτ καθαρα).
εχοντας το στην ακρη (διοτι τα αργυρια ειναι λιγα για να το τελειωσω με μιας)
ψαχνομαι συνεχως για τα παρελκομενα για αγορα μεσω ιντρενετ μιας και μπορει πλεων να βρει κανεις τα ιδια πραγματα σε πολυ καλυτερες τιμες.
για να μην μακρυγορω... απογοητευμενος απο το απαγορευτικο για εμενα κοστος του αλμυρου( παναγια μου τι ομορφια ειναι αυτη) αποφασια να το παιξω safe στηνοντας το ενυδρειο για χρυσοψαρα, απλα-ομορφα και οχι τοσο ευαισθητα στις μ@λ@κι..ς μου που πιθανον να κανω. Και γιατί να κάνεις? Σωστό στρώσιμο ενυδρείου θέλουν, σωστές ρουτίνες, σωστό ταίσμα και θα είναι άρχοντες

ανοιξα αυτο το τοπικ λοιπον για να μαζεψω specs για τα ''εργαλεια'' μου (φιλτρα,θερμοστατες κτλ) και για να μπορω να ρωτησω πραγματα κατα τη διαρκεια του στησιματος μιας και σιγουρα θα χρειαστω βοηθεια.

για οποιους λοιπον εχουν υπομονη γαιδουρινη ας ξεκινησω να μαζευω πληροφοριες για τα παρελκομενα μου...

σας υπερ-ευχαριστω για την υπομονη σας και σας ειμαι υποχρεος για τη φιλοξενια σας.
-------------------------
μολις καταλαβα οτι ποσταρα και σε λαθος σεψτιον παρακαλω ας μεταφερει ενας mod το τοπικ στα χρυσοψαρα... sooorrryyyy
Μια χαρά είναι τα λίτρα σου για 3 fancy
Τα υπόλοιπα τα διαβάζεις στο υπόμνημα του Σπύρου (delta66) που ήδη αναφέρθηκε, έχοντας πρώτα διαβάσει περί στρωσίματος ενυδρείου

Χρειάζεσαι :
Καλό εξωτερικό φίλτρο, έναν controller για θέρμανση & ψυξη, θερμαντήρα εφόσον η θερμοκρασία πέφτει κάτω απο 17, ανεμιστηρακια για το καλοκαίρι, φωτισμό για μερικά εύκολα φυτά...και καλό ξεκίνημα

Να ξέρεις πως τα χρυσόψαρα γεμίζουν το ενυδρείο...και σε αντίθεση με άλλα ψάρια, κινούνται!

Στην ενότητα μπορείς να βρεις ωραια χρυσοψαράδικα και να πάρεις διάφορες ιδέες
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-10-13, 22:40
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων

Να ξέρεις πως τα χρυσόψαρα γεμίζουν το ενυδρείο...και σε αντίθεση με άλλα ψάρια, κινούνται!
+1000000
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-10-13, 08:40
konstanto Ο χρήστης konstanto δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2013
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

''σοκολατενιε'' controller θερμοκρασιας εννοεις θερμαντηρα ετσι?
200αρι η 300αρι να παρω καλυτερα(διαβασα παει watt ανα λιτρο ισχυει?)
μαλλον σιγα σιγα κλινω προς τα fancy...

ασχετο... εβγαλα σχεδιο για τη βαση... εχουμε κανενα γνωστο σιδερα να μου φτιαξει τον σκελετο? κοντα στο περιστερι η αιγαλεω θα ηταν πολυ βολικα...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-10-13, 08:48
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Ο Μάριος φτιάχνει έπιπλα http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F0%E9%F0%EB%E1
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-10-13, 09:25
konstanto Ο χρήστης konstanto δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2013
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

μαλλον βαση θα αγορασω ετοιμη... η rio 180 της JUWEL ειναι ακριβως στα μετρα μου και ειδα οτι εχει περιπου 130¤... δεν νομιζω να καταφερω να φτιαξω φθηνοτερα... δεν θα αξιζει και το τρεξιμο...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-10-13, 10:12
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konstanto Εμφάνιση μηνυμάτων
''σοκολατενιε'' controller θερμοκρασιας εννοεις θερμαντηρα ετσι?
200αρι η 300αρι να παρω καλυτερα(διαβασα παει watt ανα λιτρο ισχυει?)
μαλλον σιγα σιγα κλινω προς τα fancy...
Konstanto, υπάρχει και θερμαντήρας και controler όπως ο stc-1000 που μπορείς να ρυθμίζεις θέρμανση αλλά και ψύξη.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63223
αν βάλεις χρυσόψαρα και τα έχεις μέσα στο σπίτι και η θερμοκρασία δεν πέφτει κάτω από τους 18 με 15 δεν είναι απαραίτητος θερμαντήρας, το καλοκάιρι όμως θα χρειαστείς κάποια ψύξη που η φθηνότερη είναι ανεμιστηράκια (σαν και αυτά που έχουν οι υπλογιστές) http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25558
εκεί ο controler θα σου είναι ίσως πιο απαραίτητος αλλά βλέπεις και κάνεις
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-10-13, 10:43
konstanto Ο χρήστης konstanto δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2013
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

stc-1000... πολυ καο συστημα... και με τη βοηθεια του delta66 που ειναι κατατοπιστικοτατος φαινεται παιχνιδακι! μιας και το εχω βρει γυρω στα 15¤ λεω να φτιαξω το συστημα του delta66... thanx!
η ψυξη απιτυνχανεται απλα με το να χτυπανε στην επιφανεια τα οποια ανεμιστηρακια? υπαρχει και αλλη λυση?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-10-13, 10:47
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konstanto Εμφάνιση μηνυμάτων
''σοκολατενιε'' controller θερμοκρασιας εννοεις θερμαντηρα ετσι?
200αρι η 300αρι να παρω καλυτερα(διαβασα παει watt ανα λιτρο ισχυει?)
μαλλον σιγα σιγα κλινω προς τα fancy...

ασχετο... εβγαλα σχεδιο για τη βαση... εχουμε κανενα γνωστο σιδερα να μου φτιαξει τον σκελετο? κοντα στο περιστερι η αιγαλεω θα ηταν πολυ βολικα...
Ο controller ειναι ενα μηχάνημα που ενεργοποιεί τον θερμαντηρα η τα ανεμιστηρακια, σύμφωνα με τις ρυθμίσεις που του έχεις κάνει. Ανοίγει δλδ την θέρμανση (θερμαντηρα) η την ψυξη(ανεμιστηρες)
Μια καλη επιλογή ειναι ο STC 1000 220 volt

Θερμαντηρα εφόσον το ενυδρειο ειναι σε χώρο χωρίς ιδιαίτερα χαμηλές θερμοκρασίες μπορεις να πάρεις είτε 200αρι είτε λίγο μεγαλύτερο

Επειδή συνήθως μετα απο μερικα χρονια το ενυδρειο που έχουμε μας φαίνεται μικρο, θα σου πρότεινα να πας σε 300αρι μήπως αργότερα πας σε πιο πολλα λίτρα (Προσωπική άποψη)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-10-13, 08:07
konstanto Ο χρήστης konstanto δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2013
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή συνήθως μετα απο μερικα χρονια το ενυδρειο που έχουμε μας φαίνεται μικρο, θα σου πρότεινα να πας σε 300αρι μήπως αργότερα πας σε πιο πολλα λίτρα (Προσωπική άποψη)
κατι βρηκα σε καλη τιμη(15¤). οποιος εχει εμπειρια ας μου πει τη γνωμη του γιατι σκευτομαι να το παραγκειλω...

Specification:

-Voltage: AC220-240V/50-60Hz
-Power: 100/200/300 watts
-Temperature Range: 17-35 degree
-Size:26cm long
-Cable Length: 98-120cm
-Double insulation
-External digital temperature controller
-Includes suction 2 cups and clips for securing to aquarium
-Simple adjustment and easy to read temperature indicator
-Fully submersible



Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  300W-200W-100W-Automatic-Aquarium-Fish-Tank-SUBMERSIBLE-Temperature-Heater-Stainless-Steel-Water.jpg
Εμφανίσεις:  249
Μέγεθος:  41,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  530228588_588.jpg
Εμφανίσεις:  211
Μέγεθος:  34,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-10-13, 14:51
rastafari Ο χρήστης rastafari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-09-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konstanto Εμφάνιση μηνυμάτων
ασχετο... εβγαλα σχεδιο για τη βαση... εχουμε κανενα γνωστο σιδερα να μου φτιαξει τον σκελετο? κοντα στο περιστερι η αιγαλεω θα ηταν πολυ βολικα...
Αν θες μια τιμή για σιδερένια βάση στείλε μου το σχέδιο να μιλήσουμε . . .
Eίμαστε και γείτονες. . .

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konstanto Εμφάνιση μηνυμάτων
μαλλον βαση θα αγορασω ετοιμη... η rio 180 της JUWEL ειναι ακριβως στα μετρα μου και ειδα οτι εχει περιπου 130¤... δεν νομιζω να καταφερω να φτιαξω φθηνοτερα... δεν θα αξιζει και το τρεξιμο...
Aν σε καλύπτουν οι διαστάσεις και γενικότερα το στήσιμο του επίπλου ίσως και
να είναι πιο ευκολο . . .
Να ξέρεις όμως οτι το σιδερένιο δεν συγκρίνεται με το ξύλινο . . .
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-10-13, 17:13
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konstanto Εμφάνιση μηνυμάτων
κατι βρηκα σε καλη τιμη(15¤). οποιος εχει εμπειρια ας μου πει τη γνωμη του γιατι σκευτομαι να το παραγκειλω...

Specification:

-Voltage: AC220-240V/50-60Hz
-Power: 100/200/300 watts
-Temperature Range: 17-35 degree
-Size:26cm long
-Cable Length: 98-120cm
-Double insulation
-External digital temperature controller
-Includes suction 2 cups and clips for securing to aquarium
-Simple adjustment and easy to read temperature indicator
-Fully submersible



Αν βάλεις και STC-1000 και επειδή αυτός έχει εξωτερικό ρυθμιστή θερμοκρασίας θα σου μαζευτούν πολλα καλώδια, τον συγκεκριμένο δεν τον γνωρίζω. Εγώ έχω και Tetra και SICCE και ELITE που είναι ο πιο φθηνός, και αν σου πω πως ο ELLITE έχει τη πιο σταθερή θερμοκρασία ?
http://www.petsupermarket.gr/2846/%C...ter-300-w.html
Και από ότι είδα οι ELLITE είναι της HAGEN.
http://ca-en.hagen.com/Aquatic/Heating/Heaters
Να ξέρεις πως ένας controller STC-1000 είναι πολύ βολικός, χειμώνα καλοκαίρι, ξενοιάζεις
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 25-10-13, 17:43
konstanto Ο χρήστης konstanto δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2013
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ έχω και Tetra και SICCE και ELITE που είναι ο πιο φθηνός, και αν σου πω πως ο ELLITE έχει τη πιο σταθερή θερμοκρασία ?
http://www.petsupermarket.gr/2846/%C...ter-300-w.html
Και από ότι είδα οι ELLITE είναι της HAGEN.
http://ca-en.hagen.com/Aquatic/Heating/Heaters
Να ξέρεις πως ένας controller STC-1000 είναι πολύ βολικός, χειμώνα καλοκαίρι, ξενοιάζεις
για τον stc ειμαι σιγουρος... και αυτος που μου εστειλες ειναι πολυ ενδιαφερον... thanx!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-10-13, 21:06
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Δες κι αυτούς

Σχετικά πιο ακριβοι...αλλά ειδικά ο jager θεωρείται απ τους καλύτερους

http://www.igna.gr/index.php/compone...etail?Itemid=0

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2971
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
παμε για 2ο... karterhs Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 27 25-05-12 16:40
Απο θερμοκρασιες πως παμε? maikl Γλυκό νερό - Γενικά 21 08-06-11 13:39
παμε για γεννα!! ducatisti Malawi 36 12-11-09 11:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08867 seconds with 16 queries