Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-01-13, 20:18
marnek Ο χρήστης marnek δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή ενυδρείο και φυτά

Καλησπέρα και καλή χρονιά!!!
Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα φυτά του ενυδρείου αλλά και των κατοίκων του!!!
Το ενυδρείο μας είναι σχετικά καινούριο. Μας το δώσανε πριν από 1-1,5 μήνα!!
Το "στήσαμε" από την αρχή (με τις συμβουλές τις δικές σας αλλά και του κατατοπιστικότατου και ευγενέστατου κυρίου στο πετ-σοπ).
Να επισημάνω ότι στις αγγελίες έχω βάλει ότι ζητάω καπάκι για το ενυδρείο, εάν υπάρχει, μιας και το δικό του είναι σπασμένο!!
Το ενυδρείο είναι 24 λίτρα και φιλοξενεί ένα χρυσόψαρο.
Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
- Μπορώ τώρα να βάλω φυτά στο ενυδρείο μου; ή έπρεπε να το είχα κάνει;;
- Πόσα ψαράκια μπορώ να βάλω στο ενυδρείο;;
- τα χρυσόψαρα συμβιώνουν με κανένα άλλο είδος;;

Και, από περιέργεια: Μία φίλη μου είχε στο ίδιο ενυδρείο χρυσόψαρο + μονομάχο + άλλα ψαράκια + ένα μικρό "καρχαριάκι". Αυτά συνυπάρχουν;; ιδίως το καρχαριάκι;;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-01-13, 20:49
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Exclamation

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από marnek Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και καλή χρονιά!!!
Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα φυτά του ενυδρείου αλλά και των κατοίκων του!!!
Το ενυδρείο μας είναι σχετικά καινούριο. Μας το δώσανε πριν από 1-1,5 μήνα!!
Το "στήσαμε" από την αρχή (με τις συμβουλές τις δικές σας αλλά και του κατατοπιστικότατου και ευγενέστατου κυρίου στο πετ-σοπ).
Να επισημάνω ότι στις αγγελίες έχω βάλει ότι ζητάω καπάκι για το ενυδρείο, εάν υπάρχει, μιας και το δικό του είναι σπασμένο!!
Το ενυδρείο είναι 24 λίτρα και φιλοξενεί ένα χρυσόψαρο.
Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
- Μπορώ τώρα να βάλω φυτά στο ενυδρείο μου; ή έπρεπε να το είχα κάνει;;
- Πόσα ψαράκια μπορώ να βάλω στο ενυδρείο;;
- τα χρυσόψαρα συμβιώνουν με κανένα άλλο είδος;;

Και, από περιέργεια: Μία φίλη μου είχε στο ίδιο ενυδρείο χρυσόψαρο + μονομάχο + άλλα ψαράκια + ένα μικρό "καρχαριάκι". Αυτά συνυπάρχουν;; ιδίως το καρχαριάκι;;
Καλή χρονιά!

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω τώρα που είσαι στην αρχή αλλά πρέπει να μάθεις αρκετά απΆ ότι καταλαβαίνω. Η ψαροσύνθεση που αναφέρεσαι είναι εντελώς λάθος. Τα χρυσόψαρα είναι κρύου νερού. Το σημαντικότερο όμως είναι πως το ενυδρείο που έχεις είναι ακατάλληλο (εξαιρετικά μικρό) για χρυσόψαρο. Επίσης είναι γενικότερα μικρό για να βάλεις μέσα ψάρια. Δεν ξέρω αν κάνει για μονομαχοενυδρείο μιας και δεν έχω ασχοληθεί με το συγκεκριμένο ψαράκι και δεν γνωρίζω πράγματα γιΆ αυτό αλλά θα σου πρότεινα αν θες οπωσδήποτε να το κρατήσεις να το έκανες φυτεμένο γαριδάδικο. Μπορεί να κάνω και λάθος και να μπορείς να βάλεις κάποιο ψαράκι μέσα αλλά δεν νομίζω . Τι φίλτρο έχεις ; Έχεις βάλει και θερμοστάτη ; Τι μετρήσεις κάνεις με το χρυσόψαρο μέσα εκεί ; Κάνε μια πιο αναλυτική περιγραφή. Έχεις διαβάσει τα υπομνήματα για τους αρχάριους; Από τα λεγόμενά σου διακρίνω μεγάλα κενά. Κάνε ένα κόπο και ρίξε πάλι μια ματιά.

ΑΡΧΑΡΙΟΙ (Ξεκίνα από εδώ)
ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ (Και μετά εδώ)

ΥΓ. Και να θυμάσαι "ΟΣΟ ΠΙΟ ΜΙΚΡΟ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ (δεν συγχωρούνται λάθη - το πρώτο λάθος είναι και το τελευταίο - μη αναστρέψιμες καταστάσεις - μικρά λάθη με καταστροφικές συνέπειες - ακατάλληλο για αρχάριους) " .
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-02-13, 19:16
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από marnek Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και καλή χρονιά!!!
Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα φυτά του ενυδρείου αλλά και των κατοίκων του!!!
Το ενυδρείο μας είναι σχετικά καινούριο. Μας το δώσανε πριν από 1-1,5 μήνα!!
Το "στήσαμε" από την αρχή (με τις συμβουλές τις δικές σας αλλά και του κατατοπιστικότατου και ευγενέστατου κυρίου στο πετ-σοπ).
Να επισημάνω ότι στις αγγελίες έχω βάλει ότι ζητάω καπάκι για το ενυδρείο, εάν υπάρχει, μιας και το δικό του είναι σπασμένο!!
Το ενυδρείο είναι 24 λίτρα και φιλοξενεί ένα χρυσόψαρο.
Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
- Μπορώ τώρα να βάλω φυτά στο ενυδρείο μου; ή έπρεπε να το είχα κάνει;;
- Πόσα ψαράκια μπορώ να βάλω στο ενυδρείο;;
- τα χρυσόψαρα συμβιώνουν με κανένα άλλο είδος;;

Και, από περιέργεια: Μία φίλη μου είχε στο ίδιο ενυδρείο χρυσόψαρο + μονομάχο + άλλα ψαράκια + ένα μικρό "καρχαριάκι". Αυτά συνυπάρχουν;; ιδίως το καρχαριάκι;;
Δυστυχως ειναι αρκετα μικρο ενυδρειο. Καλυτερα να πας σε 60+ λιτρα με 2 χρυσοψαρα μιας και δεν ειναι καλο να μενουν μονα τους. ΟΜΩΣ τα χρυσοψαρα πανε με τα χρυσοψαρα. Κανενα αλλο ειδος. Ακομα κι αν εχεις δει αλλες συνθεσεις ειναι λαθος για αρκετους λογους. Φυτα βαζεις οποτε θες αν και με τα χρυσοψαρα δεν εισαι σιγουρος αν θα τα μεινουν οπου τα βαλεις!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-02-13, 15:35
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχως ειναι αρκετα μικρο ενυδρειο. Καλυτερα να πας σε 60+ λιτρα με 2 χρυσοψαρα μιας και δεν ειναι καλο να μενουν μονα τους. ΟΜΩΣ τα χρυσοψαρα πανε με τα χρυσοψαρα. Κανενα αλλο ειδος. Ακομα κι αν εχεις δει αλλες συνθεσεις ειναι λαθος για αρκετους λογους. Φυτα βαζεις οποτε θες αν και με τα χρυσοψαρα δεν εισαι σιγουρος αν θα τα μεινουν οπου τα βαλεις!
Συγνώμη που παρεμβαίνω στο νήμα αλλά, ως νιούμπης, ψάχνομαι και θέλω να ρωτήσω επί του συγκεκριμένου και θαρρώ ότι δεν αξίζει την αναστάτωση του καινούργιου νήματος!

Επειδή σκέφτομαι να βάλω ένα μικρό κοπαδάκι Tanichtys Albonubes (white cloud minnow) σε ένα 85 λιτρο φυτεμένο μαζί με ένα χρυσόψαρο, αναρωτιέμαι γιατί τα χρυσόψαρα πρέπει να είναι μόνο μαζί με άλλα χρυσόψαρα. Ποιός ο λόγος; Να μην επιχειρήσω αυτό που σκέφτομαι;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-02-13, 15:42
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Φιλε δε θα στο προτεινα! Εβαλα και εγω το χρυσοψαρο σε ενα 80αρι και ειπα να βαλω και μερικα white cloud. Πηρα δυο γιατι δεν ηξερα πως θα αντιδρασει το χρυσοψαρο (γυρω στα 15 εκατοστα).Μολις αφησα τα καημενα μεσα αρχισε ανελεητο κυνηγητο. Τελικα τα εβγαλα αμεσως και τωρα τους ετοιμαζω δικο τους ενυδρειο. Αυτα.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-02-13, 16:08
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ, με γλύτωσες!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-02-13, 20:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οτι χωραει στο στομα του χρυσοψαρου και εχει θρεπτικη αξια (καμια και φορα και χωρις να εχει ) καταπινεται.
Αν το χρυσοψαρο ειναι μικρο, οκ δεν τα φαει, αλλα οταν μεγαλωσει δεν ξερεις τι μπορει να γινει,
Επισης δεν ξερεις αν θα προλαβαινουν τα συννεφακια να τρωνε τιποτα απο την τροφη που πεφτει (λογω λαιμαργιας χρυσοψαρων) και θα αναγκαζεσαι να κανεις ακροβατικα για να τα ταισεις. Το ιδιο και ο αντικαταστατης σου οταν λειπεις πχ διακοπες. Σημειωση: η ταιστρα δεν μπορει να κανει ακροβατικα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-02-13, 16:34
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις σημαντικές πληροφορίες!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φυτά ενυδρείο Jumbo Crazy_Beaver Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 06-11-10 23:33
φυτά για ενυδρείο με χρυσόψαρα bouldoza Χρυσόψαρα 18 16-07-10 22:03
Παράξενο φυτό σε ενυδρείο sv2gfx Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 07-11-09 17:16
Φυτά και ενυδρείο StelMex Αρχάριοι γλυκού νερού 8 18-12-08 14:39
Φυτά στο ενυδρείο. snappys Αρχάριοι γλυκού νερού 1 09-01-08 15:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04616 seconds with 15 queries