Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-09-11, 11:07
Το avatar του χρήστη CHRISTOS13
CHRISTOS13 Ο χρήστης CHRISTOS13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2010
Περιοχή: ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή ΑΕΡΑΝΤΛΙΑ ( ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣΙΜΗ Η ΟΧΙ )?

Εχω μια απορία σχετικά με τις αεραντλίες.
Εχω μια από όταν είχα αγοράσει το ενυδρείο την οποία δεν χρησιμοποιούσα και έβαλα χθες γιά δοκιμή.

Οφελεί σε κάτι η ύπαρξή της ( εκτός του ωραίου σαν θέαμα ),
ή όχι?

Οσο αφορά τα χρυσόψαρα, την έχουν καταβρεί.

Σε σχέση με τα φυτά που έχω anubias & vallisneria κάνει καλό ή κακό ?
( νομίζω πως έχω διαβάσει κάπου πως διαλύει το διοξείδιο - στο ενυδρείο μου ρίχνω EXCEL - και ανεβάζει το PH ).
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-09-11, 11:13
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Αεραντλια χρειαζεται να εχεις στο ντουλαπι σου(για θεραπειες,καλλιεργεια αρτεμιας,το καλοκαιρι για εξτρα αναταραξη κτλ).Τωρα να την εχεις μονιμα στο ενυδρειο,δεν χρειαζεται,εφοσον η εξοδος του φιλτρου σου αναταρασει την επαρκως επιφανεια.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-09-11, 11:19
Το avatar του χρήστη johnyfy
johnyfy Ο χρήστης johnyfy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

κοιτα εδω....http://www.aquatek.gr/vb/showthread....ED%F4%EB%E9%E1
εδω....http://www.aquatek.gr/vb/showthread....ED%F4%EB%E9%E1
και δω...http://www.aquatek.gr/vb/showthread....ED%F4%EB%E9%E1
υπαρχουν πολλα ποστ που θα σε βοηθησουν...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-09-11, 11:21
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Τα χρυσόψαρα είναι ψάρια που χρειάζονται περισσότερο οξυγόνο. Η χρήση αεραντλίας στην περίπτωση τέτοιου ενυδρείου είναι ότι καλύτερο.

Γενικότερα όμως, αναλόγως των ψαριών ή και φυτών που θα χρησιμοποιήσεις επιβάλλεται ή όχι η αεραντλία. Στα φυτεμένα π.χ. που γίνεται συστηματική χορήγηση διοξειδίου του άνθρακα για τα φυτά, μια αεραντλία θα ήταν ζημιά. Ανταλλαγή αερίων, μπορεί να προκύψει και από την συνεχόμενη ανατάραξη της επιφάνειας του νερού, χωρίς τη χρήση αεραντλίας. Οι απαιτήσεις οξυγόνου των ψαριών, πολύ χονδρικά χωρίζονται στα ψάρια ποταμών γρήγορης ροής και τα ψάρια λιμνών ή βιότοπων με πολύ χαμηλή ή καθόλου ροή. Ανάλογα μπορείς να χειριστείς και το θέμα χορήγησης επιπλέον οξυγόνου, π.χ. μια αεραντλία.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-09-11, 12:54
Το avatar του χρήστη CHRISTOS13
CHRISTOS13 Ο χρήστης CHRISTOS13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2010
Περιοχή: ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα χρυσόψαρα είναι ψάρια που χρειάζονται περισσότερο οξυγόνο. Η χρήση αεραντλίας στην περίπτωση τέτοιου ενυδρείου είναι ότι καλύτερο.

Γενικότερα όμως, αναλόγως των ψαριών ή και φυτών που θα χρησιμοποιήσεις επιβάλλεται ή όχι η αεραντλία. Στα φυτεμένα π.χ. που γίνεται συστηματική χορήγηση διοξειδίου του άνθρακα για τα φυτά, μια αεραντλία θα ήταν ζημιά. Ανταλλαγή αερίων, μπορεί να προκύψει και από την συνεχόμενη ανατάραξη της επιφάνειας του νερού, χωρίς τη χρήση αεραντλίας. Οι απαιτήσεις οξυγόνου των ψαριών, πολύ χονδρικά χωρίζονται στα ψάρια ποταμών γρήγορης ροής και τα ψάρια λιμνών ή βιότοπων με πολύ χαμηλή ή καθόλου ροή. Ανάλογα μπορείς να χειριστείς και το θέμα χορήγησης επιπλέον οξυγόνου, π.χ. μια αεραντλία.
Σε ευχαριστώ.

Το ενυδρείο μου ειναι με χρυσόψαρα. ( Βλέπε συν/νη φωτο ).

Απο φυτά έχω όπως θα δεις μόνο anubias & vallisneria και τους ρίχνω
μισή δοσολογία Seachem Excel & Nitrogen και είναι μια χαρά.

Θα τους κάνει κακό στα συγκεκριμένα φυτά η αεραντλία??
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-09-11, 14:37
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CHRISTOS13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα τους κάνει κακό στα συγκεκριμένα φυτά η αεραντλία??
Nα αφήσεις όπως είναι την αεραντλία...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-09-11, 14:48
Το avatar του χρήστη CHRISTOS13
CHRISTOS13 Ο χρήστης CHRISTOS13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2010
Περιοχή: ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Nα αφήσεις όπως είναι την αεραντλία...
Σε ευχαριστώ.

( Α.!! Ξέχασα να γράψω πως την έχω συνδέσει με τον χρονοδιακόπτη για τα φώτα και την νύχτα που κλείνουν τα φώτα, κλείνει και η αεραντλία,
με το σκεπτικό να ηρεμούν τα χρυσόψαρα ).
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-09-11, 15:03
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα χρυσόψαρα είναι ψάρια που χρειάζονται περισσότερο οξυγόνο.

Βασιλη χωρις να εχω τις γνωσεις που εσυ εχεις,θα σου θυμισω πως τα χρυσοψαρα,ζουν σε σκετες γυαλες χωρις καν φιλτρο(οποτε και αναταραξη)και σε λιμνες(τεχνητες)χωρις τιποτα(χωρις να εννοω οτι ετσι ειναι σωστο).Απο που βγαινει το συμπερασμα οτι τα χρυσοψαρα θελουν περισσοτερο οξυγονο απο τα αλλα ψαρια;
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-09-11, 15:37
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασιλη χωρις να εχω τις γνωσεις που εσυ εχεις,θα σου θυμισω πως τα χρυσοψαρα,ζουν σε σκετες γυαλες χωρις καν φιλτρο(οποτε και αναταραξη)και σε λιμνες(τεχνητες)χωρις τιποτα(χωρις να εννοω οτι ετσι ειναι σωστο).Απο που βγαινει το συμπερασμα οτι τα χρυσοψαρα θελουν περισσοτερο οξυγονο απο τα αλλα ψαρια;
Επειδή τα χρυσόψαρα είναι ανθεκτικότερα από άλλα ψάρια και μπορούν να ζουν ακόμα και σε πολύ κακές συνθήκες, πρέπει κάθε φορά που συζητάμε να αναφέρουμε τις γυάλλες?

Φίλε Γιάννη, έχουν γίνει πάμπολλες έρευνες με διαφορετικές συνθήκες για τα συγκεκριμένα ψάρια και φαίνεται ότι όντως το οξυγόνο παίζει ιδιαίτερο ρόλο στην υγεία και στην ανάπτυξη τους. Διαφορετικά ο καθένας μπορεί να πει ότι από την στιγμή που επιβιώνει το χρυσόψαρο μου για αρκετό καιρό, φαίνεται ότι το έχω στις πλέον κατάλληλες συνθήκες...Υπάρχει βλέπεις το κακο, το καλό, το καλύτερο και το κάλλιστο! Από το καλό και άνω θεωρούνται κατάλληλες συνθήκες.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-09-11, 16:30
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή τα χρυσόψαρα είναι ανθεκτικότερα από άλλα ψάρια και μπορούν να ζουν ακόμα και σε πολύ κακές συνθήκες, πρέπει κάθε φορά που συζητάμε να αναφέρουμε τις γυάλλες?

Φίλε Γιάννη, έχουν γίνει πάμπολλες έρευνες με διαφορετικές συνθήκες για τα συγκεκριμένα ψάρια και φαίνεται ότι όντως το οξυγόνο παίζει ιδιαίτερο ρόλο στην υγεία και στην ανάπτυξη τους. Διαφορετικά ο καθένας μπορεί να πει ότι από την στιγμή που επιβιώνει το χρυσόψαρο μου για αρκετό καιρό, φαίνεται ότι το έχω στις πλέον κατάλληλες συνθήκες...Υπάρχει βλέπεις το κακο, το καλό, το καλύτερο και το κάλλιστο! Από το καλό και άνω θεωρούνται κατάλληλες συνθήκες.


Συμφωνω σε αυτα που λες αλλα.Εφοσον οπως λες ειναι ανθεκτικοτερα απο αλλα ψαρια,απο που βγηκε το συμπερασμα οτι τα χρυσοψαρα θελουν περισσοτερο οξυγονο απο ενα πλατυ πχ ή ενα δισκο την στιγμη που τα χρυσοψαρα θα ζησουν πολυ περισσοτερο απο αυτα σε ενα μη επαρκως οξυγονομενο περιβαλλον(ασχετα απο την αναπτυξη.το αν ειναι σωστο κτλ που θα εχουν);Ετσι οπως το θετεις με το καλο καλυτερο και καλλιστο,σε ολα τα ενυδρεια θα πρεπει να υπαρχει σε λειτουργια αεραντλια.Συζητηση κανουμε,ετσι;
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-09-11, 10:19
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
απο που βγηκε το συμπερασμα οτι τα χρυσοψαρα θελουν περισσοτερο οξυγονο απο ενα πλατυ πχ ή ενα δισκο;
μηπως απο...εδω?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
έχουν γίνει πάμπολλες έρευνες με διαφορετικές συνθήκες για τα συγκεκριμένα ψάρια και φαίνεται ότι όντως το οξυγόνο παίζει ιδιαίτερο ρόλο στην υγεία και στην ανάπτυξη τους.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-09-11, 12:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
...Υπάρχει βλέπεις το κακο, το καλό, το καλύτερο και το κάλλιστο! Από το καλό και άνω θεωρούνται κατάλληλες συνθήκες.
Ξεχασες το χειριστο. (τη γυαλα δλδ)
Μετα παμε στο κακο που ειναι το μικρο ενυδρειο.

Συμφωνω οτι τα χρυσοψαρα θελουν (και φαινεται και στο ενυδρειο) οτι θελουν περισσοτερο οξυγονο απο τα περισσοτερα ειδη ψαριων.

ΥΓ μηπως ειναι περιττο εξοδο (ή και επιβαρυντικα) τα nitrogen, excel κλπ, σε ενα ενυδρειο με χρυσοψαρα? Ποια φυτα καταλληλα για χρυσοψαρα εχουν αναγκη για λιπανση (ιδιως με νιτρικα)?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-09-11, 14:37
Το avatar του χρήστη CHRISTOS13
CHRISTOS13 Ο χρήστης CHRISTOS13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2010
Περιοχή: ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξεχασες το χειριστο. (τη γυαλα δλδ)
Μετα παμε στο κακο που ειναι το μικρο ενυδρειο.

Συμφωνω οτι τα χρυσοψαρα θελουν (και φαινεται και στο ενυδρειο) οτι θελουν περισσοτερο οξυγονο απο τα περισσοτερα ειδη ψαριων.

ΥΓ μηπως ειναι περιττο εξοδο (ή και επιβαρυντικα) τα nitrogen, excel κλπ, σε ενα ενυδρειο με χρυσοψαρα? Ποια φυτα καταλληλα για χρυσοψαρα εχουν αναγκη για λιπανση (ιδιως με νιτρικα)?
Το Excel το χρησιμοποιώ στο 1/3 της δόσης του κάθε 2η ημέρα.

Το Nitrogen το χρησιμοποιώ και αυτό στο 1/3 της δόσης του, 1 φορά την εβδομάδα ( με την αλλαγή νερού ) γιατί είχα νιτρικά μηδέν. ( Με την συγκεκριμένη δοσολογία, φθάνω μέχρι 10-15 ).
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-09-11, 14:47
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξεχασες το χειριστο. (τη γυαλα δλδ)
Είπα να μην επαναφέρω το "στρογγυλό βάζο" στο τραπέζι...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνω οτι τα χρυσοψαρα θελουν (και φαινεται και στο ενυδρειο) οτι θελουν περισσοτερο οξυγονο απο τα περισσοτερα ειδη ψαριων.
Εδώ ακριβώς είναι το θέμα. Η χορήγηση οξυγόνου στο μάξιμουμ τα κάνει άμεσα πιο δραστήρια, εξαφανίζεται τυχόν στρες και πέρα από αυτά, επιτυγχάνεται καλύτερος μεταβολισμός και ανάπτυξη του ψαριού μακροπρόθεσμα.

Αν και φαίνονται, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Για να το διαπιστώσει κάποιος πρέπει να ψάξει αρκετά το συγκεκριμένο θέμα. Τα χρυσόψαρα θεωρούνται ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ψάρια κρύου νερού. Η διαλυτότητα του οξυγόνου στις συνθήκες θερμοκρασίας που απαιτούν τα ψάρια αυτά (20 βαθμούς) τυγχάνει να είναι αρκετή για να έχουμε ένα καλό ενυδρείο με χρυσόψαρα, χωρίς αεραντλία. Το μέγα θέμα βέβαια είναι να υπάρχει καλή κυκλοφορία του νερού, γερή ανατάραξη της επιφάνειας και η είσοδος του νερού προς το φίλτρο, όσο πιο χαμηλά στον πυθμένα γίνεται.

Για πες μου όμως φίλε Γιάννη, πως στο καλό συγκρατούμε αυτή τη θερμοκρασία τόσο χαμηλά την καλοκαιρινή περίοδο? Αν υποθέσουμε ότι η θερμοκρασία του νερού που θα έχουμε θα κυμανθεί (στην καλύτερη) γύρω στους 28 βαθμούς, τότε τα πράγματα αλλάζουν. Τόσο, όσο να επιβάλλεται η χρήση μιας αεραντλίας. Η ανατάραξη και μόνο, δεν μας εξασφαλίζει ικανοποιητικη οξυγόνωση του νερού.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-09-11, 14:55
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Aρα Βασιλη,μιλας για χρηση αεραντλιας το καλοκαιρι.Εκει συμφωνω γιατι και εγω στην προσπαθεια ψυξης του ενυδρειου,χρησιμοποιω αεραντλια.Απλα τον χειμωνα θεωρω πως η επαρκη αναταραξη της επιφανειας,ειναι αρκετη να εμπλουτισει το νερο με οξυγονο.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-09-11, 15:05
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Aρα Βασιλη,μιλας για χρηση αεραντλιας το καλοκαιρι.Εκει συμφωνω γιατι και εγω στην προσπαθεια ψυξης του ενυδρειου,χρησιμοποιω αεραντλια.Απλα τον χειμωνα θεωρω πως η επαρκη αναταραξη της επιφανειας,ειναι αρκετη να εμπλουτισει το νερο με οξυγονο.
Αν μπορείς άσε και την αεραντλία. Όπως και να'χει, τα χρυσόψαρα εντός σπιτιού με υψηλές θερμοκρασίες (δωματίου) συνεχίζουν να έχουν αυξημένο μεταβολισμό και δραστηριότητα, άρα και ανάγκη οξυγόνου.

Σταμάτημα αεραντλίας, συνηθίζεται έξω, στις δεξαμενές στην αυλή, όπου με την πτώση της θερμοκρασίας, μειώνεται ανάλογα και ο μεταβολισμός των ψαριών αυτών. ¶ρα, εκτός του ότι στο κρύο νερό έχουμε αυξημένα ποσοστά οξυγόνου, έχουμε και μικρότερη ζήτηση από τα ίδια τα ψάρια...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-09-11, 18:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
...πως στο καλό συγκρατούμε αυτή τη θερμοκρασία τόσο χαμηλά την καλοκαιρινή περίοδο? Αν υποθέσουμε ότι η θερμοκρασία του νερού που θα έχουμε θα κυμανθεί (στην καλύτερη) γύρω στους 28 βαθμούς, τότε τα πράγματα αλλάζουν. Τόσο, όσο να επιβάλλεται η χρήση μιας αεραντλίας. Η ανατάραξη και μόνο, δεν μας εξασφαλίζει ικανοποιητικη οξυγόνωση του νερού.
Ακριβως.
Αν και δεν ειχα προβλημα με 24-25C max το καλοκαιρι, τωρα που δροσισε λιγο, με 22C ειναι ακομα πιο καλα τα ψαρια με απλη αναταραξη απο το φιλτρο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
???Αεραντλια??? rocker70 Αρχάριοι γλυκού νερού 5 01-03-10 10:58
Eναλλακτικη ρητινη sarevock Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 29-10-08 09:15
αεραντλια steady Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 08-02-08 13:47
Αεραντλια ΣΤΑΥΡΟΣ Malawi 1 13-07-06 11:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09557 seconds with 15 queries