Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-10-03, 20:26
Simpethera Ο χρήστης Simpethera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-06-2003
Περιοχή: ΑθΗΝΑ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Σπιτάκι για τα χρυσοψαράκια μου!

Μόλις έστησα το "σπιτάκι" που θα φιλοξενήσει τα χρυσοψαράκια μου. Είναι το τέταρτο ενυδρείο στο σπίτι και η μικρή κρίση υστερίας της μάνας μου, μου έδωσε να καταλάβω ότι το... πέμπτο πρέπει να περιμένει λίγο!!! ΄Ομως, όπως πολύ "διακριτικά" και καλώς μου επισήμαναν ορισμένοι, δεν ήταν δυνατόν να συνεχίσω να έχω τα 2 χρυσόψαρα μαζί με την τροπική πιτσιρικαρία (guppies, cardinal, arlekin κτλ). Για να μην αναφερθώ στο γεγονός ότι τα... χρυσουλάκια μου ξεθάβουν συνέχεια τα φυτά!

Το ενυδρείο είναι ενα Mirabello, 70 lt της Aquarium systems. Έβαλα σαν υπόστρωμα λεπτό χαλικάκι (ή μήπως χοντρή άμμο?), και βότσαλα. Σαν διακόσμηση, ξύλα-ρίζες (βρασμένα), πλαστικά φυτά και λίγες πέτρες (όλα εννοείται κατάλληλα για ενυδρεία). Νερό "έκλεψα" από 2 ενυδρεία και συμπλήρωσα με φρέσκο (+prime). Το φίλτρο έχει σφουγγάρι, άνθρακα και siporax. Αργότερα (ή αύριο) θα ρίξω Denitrol (JBL), και μεθαύριο που θα κάνω συντήρηση στα άλλα ενυδρεία, σκέφτομαι να "κλέψω" λίγο siporax από τα φίλτρα τους (τελικά πολύ κλεψιά πέφτει, μήπως να το κοιτάξω?).

Τα ψάρια που θα βάλω (αλήθεια πότε? σε 10 μέρες?) είναι ένα pearl scale, 1 black moor και 2 lion head. Θα σας πω και την αμαρτία μου: θέλω και 1 panda και 1 ranchu! Ψάχνω επίσης τι να βάλω για να τρώει την άλγη. Pleco με τίποτα (τα κυνηγάει τα μωρά μου). Μήπως κανα σαλιγκαράκι?

Ξέρω, και συμφωνώ βέβαια, ότι τα χρυσόψαρα θέλουν πολύ χώρο. Σκέφτηκα όμως ότι όσα καταλήξουν στο σπιτάκι που τους ετοιμάζω θα είναι σε καλύτερη μοίρα απ'αυτά που θα βρεθούν (ως συνήθως)στη γυάλα ενός μικρού παιδιού. 'Αλλωστε τελειώνει όπου να ναι το Pond στον κήπο (περίπου 2450 lt). Έτσι ίσως, αφού ξεχειμωνιάσουν στο ενυδρείο, να δοκιμάσω να τα βάλω στη λιμνούλα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-10-03, 23:54
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Καλύτερα να μην βάλεις αλλά χρυσόψαρα ούτε άλλο ψάρι μέσα είναι είδη μικρό .
Όσο για την λιμνούλα καλή μόνο για το καλοκαίρι γιατί τον χειμώνα θα πρέπει να ξαναμπούν μέσα και μάλιστα θα είναι και αρκετά μεγαλύτερα .
Τα ranchu και τα pearlscale είναι πολύ ευαίσθητα δεν άντεξαν ούτε τα πρώτα κρύα .(IME)
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-10-03, 23:22
Simpethera Ο χρήστης Simpethera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-06-2003
Περιοχή: ΑθΗΝΑ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Ερώτηση κρίσεως: τώρα που τα βοτσαλάκια και οι πετρούλες στο ενυδρείο με τα χρυσόψαρα γέμισαν άλγη, ποιος θα την καθαρίσει? Για gibbiceps δεν το συζητώ, τα στρεσσάρει ο βλαμενούλης.
Κάποιο μικρό ancistrus ίσως?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-10-03, 11:08
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

μουμπλε μουμπλε ΑΧΑ!!!!

Δοκιμασε κανενα SAE καθώς και καμία γαριδούλα....
Βεβαια αν το ενυδρείο σου είναι κρυο μπορεις να δοκιμασεις και κανένα μολλυ που αντεχουν λίγο καλύτερα στα νερα που προτιμούν τα χρυσα μας.....
τωρα απο την αποψη των φυτων δοκιμασε να βαλεις (σε βαθυ υποστρωμα!!) καμια valisneria που κάνει μπολικη και καλή ρίζα .
Μπορεις μαλιστα να εφαρμοσεις και το κολπο που κανουμε συνεχεια στα θαλασσινα . Στρωση Χαλικακι - Πλαστική σιτα κομενη αναλογα και με τις αναλογες τρυπες για τα φυτα - χαλικακι που θα του αλλαζουν τα φώτα στο σκαψιμο τα κυπρυνοειδη μας.. Δοκιμασμενο με 5 κοϊ και 1 οραντα . Τα φυτα μειναν μια χαρα στην θέση τους.
Τα φυτευεις στην κατω στρωση του χαλικιου και τα περνας μέσα απο τις τρύπες της σιτας.. Απλα θελει μια σταθερη βαση η σιτα για να μην την ξεχώσουν πχ μια ή δυο μεγαλες πετρες στις γωνιές...

Αντε και καλή επιτυχία....

Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-10-03, 11:44
Simpethera Ο χρήστης Simpethera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-06-2003
Περιοχή: ΑθΗΝΑ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

"μουμπλε μουμπλε ΑΧΑ!!!! " ????

Με τις Vallisnerias άλλο ενυδρείο τι να πω? τα έκοβε στη μέση ο μικρός! Είναι που ναι τόσο χαριτωμένος στις κινήσεις του! Σωστή μπαλαρίνα!

Καμιά Anubia και κανά Ceratopteris σκεφτόμουν....

Η θερμοκρασία είναι στους 24oC. Πολύ θα θελα SAE, αλλά που να βρω?
Γαριδούλα? Δεν το χα σκεφτεί! Έλεγα μήπως κανα σαλιγκάρι, αν δεν βάλω φυτά...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-10-03, 23:40
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Αλεξανδρε mollies σε κρυο νερο?

Τα βοτσαλακια και οι πετρουλες με λιγη αλγη απανω φαινονται πολυ πιο φυσικα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03744 seconds with 14 queries