Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-08-10, 10:50
Το avatar του χρήστη sakura-chan
sakura-chan Ο χρήστης sakura-chan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2010
Περιοχή: Utopia
Μηνύματα: 52
Question Λαίμαργο χρυσόψαρο

Το ψαρακι μου ειναι υπερβολικα λαιμαργο! Το ταιζω για 2 λεπτα 3 φορες την ημερα και ποτε δεν αφηνει τροφη. Αν του δωσω παραπανω τροφη την τρωει ολη και δεν εχει φτασει ποτε σε σημειο που να εχει αφησει τροφη. Φοβαμαι να του δινω πολυ γιατι απλα δεν σταματα να τρωει. Το χειροτερο ειναι οτι καθε φορα που με βλεπει ανεβαινει στην γωνια πανω δεξια και κανει μπουρμπουληθρες για να το δω και να το ταισω. Οταν παω να του δωσω τροφη βγαζει το κεφαλι του εξω και προσπαθει να την αρπαξει απο το χερι μου. Το χορτο java moss που εχω το εχει ρημαξει. Τα περιττωματα του ειναι τις περισσοτερες φορες πρασινα απο το χορτο που τρωει. Ειναι φυσιολογικο ολο αυτο; Μηπως τελικα πρεπει να το ταιζω περισσοτερο;
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-08-10, 10:55
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Μείωσε τη συχνότητα ταΐσματος σε 2 φορες την ημερα...
Εμμ.. τα χρυσόψαρα όλη την ώρα ''πεινάνε'', και 5 κιλά τροφή να φάνε ακόμα είναι λαίμαργα. Μην υποκύπτεις στις γλυκιές φατσούλες τους!!!
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-08-10, 11:00
Το avatar του χρήστη sakura-chan
sakura-chan Ο χρήστης sakura-chan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2010
Περιοχή: Utopia
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τηλέμαχος Εμφάνιση μηνυμάτων
Μείωσε τη συχνότητα ταΐσματος σε 2 φορες την ημερα...
Εμμ.. τα χρυσόψαρα όλη την ώρα ''πεινάνε'', και 5 κιλά τροφή να φάνε ακόμα είναι λαίμαργα. Μην υποκύπτεις στις γλυκιές φατσούλες τους!!!
Θα προσπαθησω να την μειωσω αν και μου φαινεται δυσκολο γιατι ειναι τοσο γλυκο και οταν το βλεπω να με παρακαλαει για τροφη το λυπαμαι Ειναι απιστευτο το τι σκαρφιζονται για να σου τραβηξουν την προσοχη. Πλεον ακομα και οταν βλεπει τον γατο μου ανεβαινει πανω και κανει μπουρμπουληθρες για να του τραβηξει την προσοχη πιστευοντας μαλλον οτι θα το ταισει Ελπιζω να μην ειναι piranha μεταμφιεσμενο σε χρυσοψαρο :P
Το μονο πραγμα που δεν τρωει με λαιμαργια ειναι το μαρουλι. Την υγιεινη διατροφη την αποφευγει
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-08-10, 11:03
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

είναι κάτι σουπιές αυτά...!!!
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-08-10, 12:04
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

[QUOTE=sakura-chan;474524]Θα προσπαθησω να την μειωσω αν και μου φαινεται δυσκολο γιατι ειναι τοσο γλυκο και οταν το βλεπω να με παρακαλαει για τροφη το λυπαμαι /QUOTE]

Κοιτα αν εχεις χρονο τοτε ταιζε τα 4 φορες τη μερα αλλα πιο λιγη ποσοτητα τη φορα .Αλλωστε στη φυση τα χρυσοψαρα τρωνε συνεχεια αλλα σε μικρες ποσοτητες
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-08-10, 20:53
Το avatar του χρήστη sakura-chan
sakura-chan Ο χρήστης sakura-chan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2010
Περιοχή: Utopia
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

χμμ να το ταιζω πιο συχνα αλλα πιο λιγο μου φαινεται καλυτερη ιδεα γιατι δεν μπορω να αντισταθω στην φατσουλα του!!! Εχω την εντυπωση οτι εχει μεγαλωσει λιγο αυτες τις μερες! Ειναι αρκετα μεγαλο παντως, μηπως πρεπει να του δινω περισσοτερη τροφη λογω μεγεθους;
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-08-10, 21:40
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Οταν αρχισεις να βλεπεις οτι τα περιτωματα του ψαριου σου εχουν οψη που μοιαζει με τη τροφη που τα ταιζεις παει να πει πως το παρακανες με το ταισμα .

Οπως σου ειπαν και τα παιδια οσο τα ταιζεις θα τρωνε για αυτο να εισαι λιγο προσεκτικα .Σε τι ενυδρειο το εχεις ?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-08-10, 13:35
Το avatar του χρήστη sakura-chan
sakura-chan Ο χρήστης sakura-chan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2010
Περιοχή: Utopia
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν αρχισεις να βλεπεις οτι τα περιτωματα του ψαριου σου εχουν οψη που μοιαζει με τη τροφη που τα ταιζεις παει να πει πως το παρακανες με το ταισμα .

Οπως σου ειπαν και τα παιδια οσο τα ταιζεις θα τρωνε για αυτο να εισαι λιγο προσεκτικα .Σε τι ενυδρειο το εχεις ?
εχμ, εδω ειναι το προβλημα! Στην πλειοψηφια τους τα περιττωματα του ειναι πρασινα απο το χορτο που τρωει. Σπανια βλεπω καφετι περιττωματα στο χρωμα της τροφης. Ειχα αρκετο java moss στο ενυδρειο πριν παρω το χρυσοψαρο και τωρα εχουν μεινει 2/3 απο αυτο που ειχα.

Τον εχω σε 50 λιτρα και ελπιζω συντομα να τον εχω σε μεγαλυτερο για να αποκτησει το κανονικο του μεγεθος

Μηπως φταιει η θερμοκρασια του νερου; Κυμαινεται μεταξυ 22 και 24. Λογικα οσο πιο μεγαλη ειναι η θερμοκρασια τοσο πιο πολυ αυξανεται ο μεταβολισμος τους;
__________________

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Χρυσόψαρο σε 30 λίτρα george1995 Χρυσόψαρα 27 27-09-10 13:56
Το χρυσόψαρο ασπρίσε!! costas_kumitsu Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 3 25-12-08 19:33
Πρόβλημα με χρυσόψαρο(?) JimiDS Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 26 01-01-08 20:01
Λευκό χρυσόψαρο! memy Χρυσόψαρα 15 13-11-06 00:51
Goldfish - Χρυσόψαρο lurking_fear Χρυσόψαρα 21 04-02-03 18:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03860 seconds with 15 queries