Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-05-07, 08:57
Το avatar του χρήστη miz
miz Ο χρήστης miz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2007
Περιοχή: Silver city/Athens
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή Nεο ενυδρίο με χρυσόψαρα και προβλήματα...

Γεια σας παιδια..
Ξεκινησα να γραφω καποια πραγματα στην ενοτητα "καλωσορισατε" αλλα ηρθε η ωρα να σας πω για το προβλημα που αντιμετοπιζω με το ενυδριο μου με οσο το δυνατον πιο λεπτομερη στοιχεια για το ιστορικο του..
Τα στοιχεια που εχω να παραθεσω αυτη την στιγμη ειναι τα εξης (βαθεια ανασα)..

Ενυδριο:juwel record 60 (γυρω στα 54 καθαρα)
Ψαρια:1 χρυσόψαρο (veil tail)
Διακοσμητικα:χαλικακι χοντροκοκκο γυρω 5mm(+),3 πλαστικα φυτα
Φωτισμός:H αρχικη λάμπα φθορισμου 15w που δινει η juwel
Διαρκεια φωτισμου:8-10ωρες
Φιλτραρισμα:εσωτερικο φιλτρο juwel

Παραμετροι απο χτεσινη μετρηση με στικ της JBL
PH:σχεδον στο 8
GH:7d
KH:6d
NH3:0.1
NO2:2
NO3:25
Aλλαγες νερου:30-35% ανα 2-3 ημερες
Θερμοκρασια:22
Ξεκινοντας το ιστορικο,να πω οτι το ενυδριο τρεχει απο τις 21/4/07..
Το ενυδριο ηρθε σαν δωρο με ολα τα παραπανω αλλα με 3 ψαρακια μεσα τα οποια μεταφερθηκαν απο το 10lt που τα συνοδευε την τριτη ημερα..Στο ενυδριο την πρωτη ημερα επεσαν ετοιμα βακτηριδια της sera(nitrivec) καθως και μια ποσσοτητα OKTOZON (ή καπως ετσι) συμφωνα με τις οδηγιες του πετ-σοπα..
Εχοντας μια ελαχιστη γνωση σημερα (μετα απο πολυ διαβασμα στο φορουμ),πρεπει να πω οτι εξ αρχης το 1 ψαρακι (common) ηταν πολυ στρεσσαρισμενο και μπορει και αρωστο..Η ταλαιπωρια δε του στρωσιματος,επιβαρυνε κατασταση του και δυστηχως το χασαμε πολυ νωρις (στην εβδομαδα μεσα)..Μετα απο 3 ημερες περιπου,ηρθε αλλο ενα μικροτερο black moor (λαθος..) το οποιο απο το ενυδριο που φιλοξενουνταν (pet.....city) εδειχνε πεσμενο και ατονο αλλα τα κοριτσακια δυστηχως τα βλεπουν ολα μικρα και γλυκουλικα....Απο την αρχη λοιπον,ενω τα αλλα 2 ηταν ζωηροτατα και υπερκινητικα,ο μικρος καθοταν στον πατο το μεγαλυτερο ποσσοστο της ωρας με κατεβασμενο το πτερυγιο και χωρις ορεξη..Φαγητο βεβαια ετρωγε..Να πω επισης οτι το ενυδριο στην εβδομαδα μεσα,αρχισε να εχει αιωρουμενα σωματιδια και τα ψαρακια να αποκτουν ασπρους κοκκους με χνουδακι (απο 1-2 το καθενα και μερικες βουλες ο μικρος που φαινοντουσαν αχνα ομως) καθως και βακτηριδιακη μολυνση το veiltail στο ματι του το οποιο σαν να "ξεφτισε" γυρω γυρω..Ολα αυτα ενω η αμμωνια βρισκονταν σε υψηλα επιπεδα βεβαια και επεφτε αρκετα δυσκολα και με μεγαλες αλλαγες νερου..Συντομα λοιπον,χασαμε και το δευτερο ψαρακι και αποφασισαμε να κανουμε καθαρισμο στο φιλτρο μηπως και δεν φιλτραρει σωστα..Δυστηχως απο παρανοηση,το φιλτρο καθαριστηκε σχεδον τελειως και χασαμε αρκετο χρονο..Σε 2-3 ημερες απο την δευτερη απωλεια,αρχισε να δειχνει σημαδια κοπωσης και το μεγαλο black moor το οποιο μεχρι στιγμης εδειχνε και ηταν ζωηροτατο οπως επισης εξικειομενο με τις αλλαγες νερου κτλ στις οποιες επαιζαν και τα 2 με την σκουπα βυθου,με τα χερια μας και την πιεση του νερου οταν ξανα γεμιζαμε (μην παει ο νους σας σε καφριλες στο γεμισμα..)..Αντεξε 2 ημερες και μετα αρχισε να καθεται στον πατο κι αυτο..Ξεκινησαμε μια θεραπεια με το goldmed της tetramedica +1 κοφτη κουταλια oktozon (οπως μας ειπαν)μηπως και το προλαβουμε αλλα τελικα εσπασε η κυστη του και πλεον ηταν ζητημα ωρων και η απωλεια του..
Σημερα και τις τελευταιες 3 ημερες το veiltail (ή αλλιως ο μπομπος),ενω μεχρι στιγμης ηταν ολα οκ και μιλαμε για ψαρι που ακουγε τις φωνες μας (ή επιανε τους τονους,δεν γνωριζω πως λειτουργουν) και ετρεχε στο τζαμι,που ανοιγα το "πορτακι" και ερχονταν στην γωνια που καθομουν οταν ταιζα και περιμενε οπως και ερχοταν και μας ακολουθουσε αναλογα με το που θα καθομασταν και καθονταν και μας κοιταγε (αν ολα αυτα ειναι η ιδεα μου και γελατε,τοτε ή παραηταν η ιδεα μου ή επεσα παλι στην περιπτωση οπως με το ιγκουανα μου..),δεν ειναι καλα..Παει και καθεται συννεχως πισω απο ενα πλαστικο φυτο και σχεδον στον πατο (κολυμποντας ομως) και στην ουσια κρυβεται απο εμας..Να πω οτι δεν παρασυρθηκαμε με την ιδεα οτι εγινε "φιλος" μας πλεον αλλα η οποιαδηποτε κινηση γινονταν εχοντας στο μυαλο να μην ενοχληθουν πολυ τα ψαρακια..Συννεχισα και αυτη την εβδομαδα την θεραπεια μηπως και γινει κατι αλλα προχτες παρατηρησα οτι ο μπομπος εχει βγαλει στην ουρα του κοκκο σαν κοκκο ζαχαρης..Διαβαζοντας εδω,ειδα οτι η καλυτερη μεθοδος ειναι το αλατι..Για αλατι πηγα αλλα μια ευγενεστατη κατα τ'αλλα πωλητρια που εδειχνε να εχει γνωσεις επι του αντικειμενου,μου προτινε oktozon και 1-2 αλλα αφου δεν μπορουσαμε να βγαλουμε ακρη με το τι ακριβως μπορει να εχει και οταν εχεις πονοδοντο,σιγουρα δεν θα πας για αντιτετανικο..
Το προτινεται εσεις βρε παιδια?Αν και για να πω την αληθεια,ηθελα τροπικα ξεκινοντας σωστα ομως,απο την μια τα λυπαμαι και ξερω οτι φταιω για το στρωσιμο με αυτα και απο την αλλη,ειδικα τον μπομπακο τον εχουμε αγαπησει πολυ..
Ευχαριστουμω εκ των προτερων,
Γιωργος
__________________
Γιωργος - This Mortal Way Of Life...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-05-07, 17:09
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Προφανώς το στρώσιμο σου δεν ολοκληρώθηκε (πλύσιμο φίλτρου,φάρμακα)
και τα έχεις μπερδέψει λίγο με συνέπεια να προκαλούνται όλα αυτά τα προβλήματα που αναφέρεις.
Θα σου πρότεινα για αρχή να κάνεις μια μεγάλη αλλαγή νερού(50%) και ανα 3 ημέρες.20-30% μέχρι να βελτιωθεί η ποιότητα του νερού σου .Συγχρόνως χορήγηση αλατιού 3%.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-05-07, 20:29
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Αφού ζητάς γνώμες, να και η δική μου:
1. Τα πλαστικά φυτά δεν αρμόζουν πλέον σε ενυδρεία.
2. Το ΡΗ που ζητούν τα χρυσόψαρα είναι μεταξύ 7.2 - 7.8
3. Τα στικ τεστ δεν είναι αξιόπιστα. Να επενδύσεις σε υγρά τεστ.
4. GH & KH είναι χαμηλά.
5. Από τα ΝΟ2 & ΝΗ3 βλέπουμε ότι το ενυδρείο σου δεν είναι στρωμένο. Πράξε ότι σου έχει σημειώσει ο πιο πάνω φίλος.

Αλλά το κυριότερο να ρωτάς εδώ που μας βρήκες! ...και φυσικά να διαβάσεις τα βασικά.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-05-07, 20:54
Το avatar του χρήστη miz
miz Ο χρήστης miz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2007
Περιοχή: Silver city/Athens
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Kαταρχην,ευχαριστω για τις απαντησεις..
Τα πλατικα φυτα θα παρουν ποδι και σκοπευω να δοκιμασω να το φυτεψω κτλ κτλ..Προς το παρον ομως επειγουν αλλα πραγματα οποτε ισως να σας ενοχλησω αλλη φορα για την συννεχεια ..
Γνωριζω οτι τα στικ δεν ειναι αξιοπιστα και καποια στιγμη θα φροντισω να προμηθευτω υγρα (εχω αμμωνιας σε υγρο)..
Μεγαλες αλλαγες νερου,γενικοτερα εχω κανει και δεν πηγα με το τροπαριο 30% και ειμαι ενταξει..Ακομα και 90-95% σε μια φαση που ειχα υπερβολικα ανεβασμενες τιμες αμμωνιας και no2 και οχι αλογιστα..Ειχα επισης την καθοδηγηση/βοηθεια ενος μελους του συλλογου,εξ αποστασεως βεβαια αλλα επραξα αρκετες φορες με την δικη μου κριση αφου δεν μπορεις να ενοχλεις συννεχεια..
Τωρα που το σκεφτομαι,σχετικα με την ποιοτητα νερου..Υπαρχει περιπτωση να εχει συμβει κατι αλλο..Μολις ρωτησα την γυναικα μου και η αλλαγη εγινε απο βρυση της οποιας η μπαταρια ειναι καινουργια..Πολλες φορες η γευση του νερου ειναι χαλια που σημαινει οτι δεν ξερω τι στοιχεια θα εδινε μια μετρηση και υπαρχει περιπτωση να προηλθε το προβλημα απο εκει...Στην προηγουμενη μετρηση που ειχα κανει,ειχα μετρησει gh στο 14 και kh στο 3..
Πηγα και ζητησα αλατι για ενυδρια οπως ειχα διαβασει αρκετες φορες στο φορουμ,αλλα η πωλητρια μου εδινε oktozin και κατι..αλλα και δεν πηρα τπτ ωσπου να ρωτησω....
Το oktozin ειναι αλατι ή θα πρεπει να παω σε αλλο pet shop??

Δεν ειναι θεμα οτι τα εχω μπερδεψει..Το θεμα ειναι οτι δεν ειχα εμπειρια και πηγα να στρωσω ενυδριο με ψαρια μεσα και η κατασταση βγηκε γρηγορα εκτος ελεγχου..Αντι λοιπον να γινουν ολα με ηρεμια,με μελετη και προσχεδιασμο,εγιναν με πανικο και τρεξιμο να σωσουμε τα ψαρακια..Εχω νευριασει και στεναχωρηθει πολυ με το θεμα αλλα δεν θα τα παρατησω..Γι'αυτο και αρχισα να γραφω στο φορουμ..
-------------------------
Επισης κατι αλλο..Η χορηγηση θα γινει στο 3% επι του ολικου για 1 φορα και θα συμπληρωνετε αλλο 3% επι της ποσσοτητας που θα αλλαζω?
__________________
Γιωργος - This Mortal Way Of Life...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη miz : 27-05-07 στις 20:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-05-07, 20:54
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από miz Εμφάνιση μηνυμάτων
Το oktozin ειναι αλατι ή θα πρεπει να παω σε αλλο pet shop??

και βεβαια ΔΕΝ ειναι ενυδρειακο αλατι γλυκου νερου(αυτο που θελεις,δηλαδη...).....θα σου εδινε φαρμακο....
αλλαξε χαλαρα πετσοπ.....καλη συνεχεια φιλε μου....!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-05-07, 20:56
Το avatar του χρήστη miz
miz Ο χρήστης miz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2007
Περιοχή: Silver city/Athens
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

klaz ευχαριστω και θα αλλαξω..Τσεκαρε αν μπορεις την τελευταια παραγραφο για την δοσολογια γιατι μου εκανε automerge για διπλο ποστ (κατα σειρα)..
__________________
Γιωργος - This Mortal Way Of Life...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-05-07, 20:59
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

διαβασε προσεχτικα και κατ'ιδιαν το αρθρο σχετικα με το αλατι....
καλη ανναρωση στον αρρωστο.....
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8221
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-05-07, 09:01
eon123 Ο χρήστης eon123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή SOS

Το αλατι 3 στα χιλια και οχι 3% οπως εγραψε προφανως κατα λαθος ο φιλος πιο πανω
__________________
Τα πράγματα είναι απλά...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-05-07, 09:32
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eon123 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το αλατι 3 στα χιλια και οχι 3% οπως εγραψε προφανως κατα λαθος ο φιλος πιο πανω
Σωστός. 0,3% (3 γρ. αλάτι ανα λίτρο).
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-05-07, 20:36
Το avatar του χρήστη miz
miz Ο χρήστης miz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2007
Περιοχή: Silver city/Athens
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Μια ερωτηση ακομα..Προτινεται να το βαλω σε ενα 6λιτρο που εχω για την θεραπεια ή μεσα στο κανονικο ενυδριο?
Πηρα το mineral salt της sera και μου προτιναν να ριξω 10 κουταλακια συνολικα (50gr περιπου) μεσα στο ενυδριο..
Ευχαριστω..
__________________
Γιωργος - This Mortal Way Of Life...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-05-07, 21:16
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από miz Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια ερωτηση ακομα..Προτινεται να το βαλω σε ενα 6λιτρο που εχω για την θεραπεια ή μεσα στο κανονικο ενυδριο?
Πηρα το mineral salt της sera και μου προτιναν να ριξω 10 κουταλακια συνολικα (50gr περιπου) μεσα στο ενυδριο..
Ευχαριστω..
Φίλε μου, το ενυδρείο που έχεις 60λίτρα είναι ήδη πολύ μικρό. Εκεί να κάνεις την θεραπέία του χρυσόψαρου. Στα 6 λίτρα θα το ζωρίσεις περισσότερο.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φυτεμένο ενυδρίο με γαρίδες mellatonin Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 15 09-01-07 10:15
Προβλήματα με τα φυτά Zisis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 20-09-06 18:04
Nεο ενυδριο 300 Λιτρα και εξοπλισμος niouch Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 19 07-06-05 12:57
Προβλήματα με φυτά Anonymous Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 21-09-03 03:33
Στρώσιμο με χρυσόψαρα, για...χρυσόψαρα! soulmate Χρυσόψαρα 1 26-05-03 23:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05454 seconds with 15 queries