Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-02-04, 19:09
Apostolos Ο χρήστης Apostolos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2004
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή ΧΑΙΡΕΤΩ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ. ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.

Γειά σε όλους.
Κι εγώ έχω ρε παιδιά ένα θαλασσινό πανοραμικό 50lt compact RENA όμορφο, με 3 κοράλια και 1 picasso small. Τι άλλο μπορώ να βάλω στο ενυδρειάκι μου? Πριν 1 εβδομάδα το ξεκίνησα. Αν ξαφνικά θολώσει το νερό για.. διάφορους λόγους, τι κάνω αμέσως? Ανεμώνη τί να βάλω? Θα αγοράσω skimmer αργότερα.
Περιμένω μια απάντηση γιατί σκέφτομαι να βάλω ακόμη 2 - 3 το πολύ μικρά ψαράκια κοντά στο θηριάκι που αγόρασα..

Αλτρουϊσμός... !!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-02-04, 04:51
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή Re: ΧΑΙΡΕΤΩ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ. ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apostolos
Γειά σε όλους.
Κι εγώ έχω ρε παιδιά ένα θαλασσινό πανοραμικό 50lt compact RENA όμορφο, με 3 κοράλια και 1 picasso small. Τι άλλο μπορώ να βάλω στο ενυδρειάκι μου? Πριν 1 εβδομάδα το ξεκίνησα. Αν ξαφνικά θολώσει το νερό για.. διάφορους λόγους, τι κάνω αμέσως? Ανεμώνη τί να βάλω? Θα αγοράσω skimmer αργότερα.
Περιμένω μια απάντηση γιατί σκέφτομαι να βάλω ακόμη 2 - 3 το πολύ μικρά ψαράκια κοντά στο θηριάκι που αγόρασα..

Αλτρουϊσμός... !!
Μαλλον δολοφονια.....
Θα σου συνηστούσα να διαβάσεις τα προηγούμενα μυνηματα εδω και στο κομματι για το γλυκο νερο που αναφερεται στο στησιμο ενος ενυδρέιου (ουσιαστικα είνια η ιδια διαδικασια)

50 λτ για θαλλασινο ειναι Α Π Α Γ Ο Ρ Ε Υ Τ Ι Κ Α .
Για το επιπεδο της εμπειριας δηλαδη (αρχαριου στο θαλασσινο)
Πριν πεταξεις τα λεφτα σου διαβασε λίγο...

Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-02-04, 17:02
scubapol Ο χρήστης scubapol δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2003
Περιοχή: KALLITHEA
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Απόστολε κατ' αρχήν καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Θα βοηθούσε αρκετά αν έγραφες την προηγούμενη εμπειρία που έχεις στο χώρο των ενυδρείων γενικότερα (των θαλασσινών ειδικότερα) , ώστε οι απαντήσεις που θα σου δοθούν να είναι πιο κατανοητές. Επίσης καλό θα ήταν να έδινες μια πιο λεπτομερή περιγραφή του ενυδρείου (εξοπλισμός , μετρήσεις κλπ).

Στην περίπτωση που ξεκινάς τώρα , το πρώτο που θα πρέπει να κάνεις είναι να .

Τα θαλασσινά ενυδρεία είναι αρκετά πιο πολύπλοκα και πιο απαιτητικά (σε γνώσεις , χρόνο , και χρήμα) απο ότι τα του γλυκού νερού. Συνηθίζουμε μάλιστα να λέμε οτι σε ένα θαλασσινό ενυδρείο μόνο τα δυσάρεστα έρχονται γρήγορα , ενώ τα ευχάριστα απαιτούν πολύ χρόνο για να συμβούν.

Ο λόγος για τον οποίο ο Αλέξανδρος σου έγραψε τα παραπάνω είναι ο εξής:

Αποφεύγουμε δια ροπάλου τόσο μικρά θαλασσινά ενυδρεία επειδή όσο μεγαλύτερος όγκος νερού υπάρχει στη δεξαμενή μας τόσο πιο εύκολα μπορούμε να προλάβουμε δυσάρεστες καταστάσεις .

Επίσης η αναλογία ζωντανών που μπορουν να φιλοξενηθούν ανα λίτρο θαλασσινού νερού διαφέρει κατα πολύ απο τον αντίστοιχο του γλυκού (ειναι αρκετά μικρότερος).

Αυτά τα λίγα απο μένα για αρχή.

Πάντα φιλικά......
__________________
Μιχάλης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-02-04, 02:32
Apostolos Ο χρήστης Apostolos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2004
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Αλέξανδρε και Μιχάλη σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Το ενυδρείο μου είναι 50 lt απ' ότι σας είπα, έχει 50W θερμοστάτη, βιολογικό φίλτρο με όλα τα πετραδάκια του και εσωτερικό φίλτρο - σφουγγάρι μικρό. Το NO2 test το έκανα 3 φορές συνολικά και ήταν με άριστα το 10 στο 9 ας πούμε. Πορτοκαλί - κίτρινο χρώμα. Βάζω το tetra test. Το αλάτι το μετράω κάθε 3 μέρες και είναι σταθερό στο 1018,5 - 1019. Η θερμοκρασία μου είναι 27 βαθμοί (τον θερμοστάτη τον έχω στην ένδειξη 24) και αν ανάψω τη λάμπα (15W) ανεβαίνει 1 - 1,5 βαθμό. Σε 5 ώρες που καίει η λάμπα την ημέρα έχω εξάτμιση μικρή και μου ανεβαίνει το αλάτι μέχρι και 1 μονάδα στο 2ήμερο!! Όταν δεν καίω καθόλου τη λάμπα όλα είναι περίφημα, ρολόϊ.
Έχω τώρα 2 ψάρια μέσα. Το piccaso και πήρα εχθές έναν πανέμορφο μάγκα, νοσοκόμο τον λένε. Με ένα αγκάθι στην ουρά και ενιαίο ολοκίτρινο ραχιαίο πτερύγιο, μπλέ στο σύνολο. Σίγουρα θα το ξέρετε. Εμπορικό ψαράκι. Πανέμορφο, αλλά μπουχέσικο. Πολύ φοβάται ρε παιδί. Ο piccaso τον έχει ξεφτυλίσει με την μαγκιά του!
Λέω να βάλω κι ένα μικρό skimmer για να μου καθαρίζει τα πάντα. Εσείς τι λέτε? Από τροφές, shit, κλπ.
Πάντως παιδιά μου άρεσε υπερβολικά το θαλασσινό. Αν και μικρό καλή αρχή έγινε. Άλλωστε είμαι και λίγο άρρωστος με το ψαροντούφεκο...
Χαιρετισμούς από την όμορφη Θεσσαλονίκη σε όλους...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-02-04, 04:25
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Υποθετω (και ελπιζω) οτι μιλας για "νεκρα" κοράλια - με 5 ωρες φως την μερα, και την μικρη δυνατοτητα για προθεση επιπλεον φωτισμου στο 50λιτρο, ξεχνας τα ζωντανα, καθως και την ανεμωνη.
Μην βαλεις αλλο ψαρι μεσα - και αφηνω το μικροφωνο στους δασκαλους.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-02-04, 05:41
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

να υποθέσω ότι μιλας για κάτι σαν αυτο;
<table cellpadding=2 cellspacing=1 class="postbody"><tr><td align=left> </td>
<td align=left>εαν ναι....χμμμμ τι να πω...
ο μαγαζατορας τι είπε;
"Ευκολο ευκολο παρτο!!!!"
Και αν επιτρεπεται ποσα έδωσες;</td></tr></table>

Λοιπον απο που να αρχίσω.....

Αυτο που έχεις ειναι καθαρα (ο θεος να το κανει..) θαλασινο συστημα και όχι υφάλου.

Βιολογικο Φίλτρο ΔΕΝ εχεις ακομα... Το ενυδρειο το στησες προσφατα και τα [img=left:ef95c6490d]http://studio.aaquaria.com/images/surgeon1.gif[/img:ef95c6490d] βακτηριδια δεν εχουν προλαβει να εγκατασταθουν στο υλικο του φιλτρου σου. Τα πετραδακια (το υλικο δηλ.) χρησιμευει μονο ως "σκαλωσια" για να εγκασταθουν πανω του οι αποικιες και δεν ειναι του στυλ "το βαλα - δουλεψε" . Πρεπει να κανει πρώτα το κύκλο του το ενυδρειο. Το σφουγγαρι θα γίνει και αυτο βιολογικο και θα λειτουργει σαν προφιλτρο... προς το παρον λειτουργει όμως ΜΟΝΟ σαν προφιλτρο για τα τυχον σκουπιδακια στο νερο σου.

Το τεστ πρεπει να δείχνει παντα την καλυτερη τιμη... 2η καλυτερη σημαινει οτι μακροχρόνια θα αντιμετωπισουμε προβλημα όπότε φροντηζουμε να κανου μια αλλαγουλα νερου πριν δημιουρργηθει το προβλημα.
Τα [img=right:ef95c6490d]http://studio.aaquaria.com/images/surgeon1.gif[/img:ef95c6490d] νιτρωδη αλατα που μετραει το συγκεκριμενο τεστ διχνουν οτι ο κυκλος μοοοολις ξεκιναει. Περισσοτερα για τον κυκλο του αζώτου και γιατι σου είνια απαραίτητος θα βρείς εδω. Σου συνηστω να το διαβασεις καλα.
Επιδει ο κυκλος του αζώτου στο ενυδρειο σου μολις ξεκιναει θα συνηστουσα τα εξης:
  • καθημερινο τεστ για αμμωνια (ΝΗ4) και καταγραφη των τιμων
  • καθημερινο τεστ για νιτρωδη αλατα (ΝΟ2) και καταγραφη των τιμων.
  • καθημερινο τεστ για νιτρικα αλατα (ΝΟ3) και καταγραφη των τιμων.
  • καθημερινο τεστ για ph και καταγραφη των τιμων.
  • καθημερινη καταγραφη θερμοκρασιας.
  • καθημερινο τεστ για πυκνοτητα / ειδικη βαρυτητα και καταγραφη των τιμων.

Εννοειται οτι στην καταγραφη μπαινουν και τυχον σημειώσεις παρατηρήσεις.

ανα δυο μερες 10% αλλαγη νερου και ανα βδομαδα 30%
Αυτο μεχρι να σταθεροποιήθει ο κυκλος σου.

Το φως. Δε με λες.; εσυ εχεις φώς μονο για 5 ώρες την ημέρα; Γιατι λοιπον υποχρεώνεις τα ψαρια σου να ζουν στο σκοτάδι; Το 12ωρο επιβάλεται. παρε ενα απλο χρονοδιακοπτη και βαλε τον στο φώς.

Η πυκνοτητα σου ειναι χαμηλα ακομα και για θαλλασινο. ανεβασε την στο 1020-21. Για υφαλο θες 1024-6
Το νερο που εξατμιζεται το συμπληρωνεις με απιονισμενο νερο απο reverse osmosis. Αν όμως ακολουθήσεις το προγραμμα των αλλαγων που σου είπα δεν θα έχει προβλημα ακομα και αν δεν προσθεσεις το εξτρα νερο που θα έχεις προετοιμασει απο πριν. Εχε υπ'όψιν σου ότι το νερο το φτιαχνουμε περνοντας όχι νερο απο την βρύση, αλλα νερο απο μια συσκευη reverse osmosis ή ενα tapwater purifier. Και αυτο ειναι που ρίχνούμε είτε απυεθιας για συμπληρωμα είτε φτιαχνουμε με αυτο το συνθετικο θαλασσινο νερο μας. Φυσικα το συμπληρώνουμε σιγα σιγα μεσω βαρυτητας , συγκινονουντων δοχειων και ενος σωλήνα airline για να μην αλλαξει δραστικα το περιβάλλον των ψαριών και παθουν γκαγκα.

Το ph σου (που δεν το αναφερες ) πρεπει να είναι στο 8.2 - 8.5.

Το ψαρι φοβαται γιατι το πιασανε στον υφαλο του. το χωσανε σε μια σακουλα σε νερο με φαρμακα. ταξιδεψε σε 3-4 μερες τον μισο ή και ολοκληρο τον κοσμο , ταρακουνηθηκε κτυπηθηκε και γενικα αναστατώθηκε. Οταν έφτασε εδω τον χώσανε απο ενα σταθερο περιβαλλον (την σακουλιτσα του ) οσον αφορα σε παραμετρους νερου σε ενα άγνωστο χώρο με διαφορετικες παραμετρους νερου και μεσα σε 1-2 μερες απο την παραλαβη του και πριν προλαβει να εγκλιματιστει εμφανιστηκε μια ψυχη (μαντεψε ποιος) και επανελαβε την διαδικασια αιχαμλωσιας κουνηματος πακεταρισματος και μεταφορας στο νεο του σπιτι. Που δεν έιναι και ότι καλυτερο απο αποψη νερου απο αυτα που είχε μεχρι τώρα....Συν οτι δεν φωτιζεται καθόλου ενω ο ύφαλος που κατοικουσε είχε φώς 12+ ώρες την ημερα και μαλιστα έντονο.! Πως του φαινεται λοιπον ? Σαν μια μαυρη και σκοτεινη τρυπα που έχει αρχίσει να μυριζει (η αμμωνια και ο κύκλος που λέγαμε)
Αραγε γιατι είνια αναστατωμενο και ανχωμενο; Αυτο θα μου το πεις εσυ.

Το "σκιμερακι" δεν καθαρίζει την χοντρη ορατη βρωμια απο το νερο. Κανει surface skimming και αφαιρει απο το νερο της αδιασπαστες οργανικες ουσιες και πρωτείνες που με την σειρα τους αποτελουν πηγη διαφορων κακών. Τα "χοντρα" τα μαζευει το φιλτρο (ναι η λασπη που θα δεις όταν θα ανοιξεις το φίλτρο μαντεψε τι θα είναι.) και ο μπατλερ των ψαριών βλ. χομπιστας στις αλλαγες νερου με το σώληνα του.

Για το φώς τι να πώ .... πολύ λίγο....

Τελος παντως. κοιτα αυτο για αρχη και το ξανακοιταμε.
Αναφερεται σε ύφαλους αλλα οι αρχες είναί ίδιες.

Αν τώρα πορώθηκες τόσο όσο έχουμε και οι υπολοιποι σε βλεπω να κανεις ότι και εμεις. Βουτια με το οπλο να κτυπησεις το πετρομπαρμπουνο και να καθέσαι να το κοιτας να κανει το χόρο του ζευγαρωματος με το ταιρι του.. και φυσικα να μην το κτυπας.

Θα συνηστουσα να διαβασεις....
και να σκεφτεις την πιθανότητα μεγαλήτερου ενυδρειο.

Νεα ψαρια ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΙΣ!!!!!!!!!
Είναι πολυ νωρις ακομα.

Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-02-04, 18:27
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Δεν θα μεινει τιποτα....
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-02-04, 01:29
Apostolos Ο χρήστης Apostolos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2004
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Αλέξανδρε σε ευχαριστώ πάρα πολύ ρε φιλαράκι που μου είπες μέχρι στιγμής τόσα πράγματα. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι με την αλλαγή του νερού (φοβάμαι να τις ξεκινήσω να τις κάνω).Τι νερό να βάλω? Υπάρχει ειδικό μηχανάκι που να ετοιμάζει τις αναλογίες μόνο του? Απιονισμένο νερό που χρησιμοποιούμε στο σιδέρωμα δηλαδή, και το "αλατίζουμε" εμείς?
Ρε συ Αλ. τι τέστ μου προτείνεις (μάρκες)?
Έβαλα χρονοδιακόπτη σήμερα. Το piccaso το πήρα 70E και το akanthurus leucosternon 75E. Δεν πρόκειται να βάλω άλλα.
Το μόνο που θέλω είναι να αγοράσω αυτά τα τέστ που μου λείπουν. Εκτός της πυκνότητας και του ΝΟ2 που αγόρασα. Βασικότατο. Μόνο έτσι θα μάθω απ' ότι λες.
Το ακριβό ψαράκι που πήρα είναι ευαίσθητο? Αυτός που μου το πούλησε είπε ότι είναι σκυλί σαν το piccaso αλλά λίγο πιό ευαίσθητο. Σε τί? Μήπως ξέρεις? Το piccasaki μου? Αντοχής? Θέλει κάτι ιδιαίτερο?
Σήμερα και τα δυό τους συμφιλιώθηκαν και το "ακριβό" ηρέμησε αρκετά. Πάλι καλά.
Όσον αφορά το φαϊ : piccaso = κροκόδειλος. "νοσοκόμος" = λίγο φαγανός.
Σε πόσο καιρό περίπου ρε συ Άλεξ θα "στρώσει" το ενυδρείο περίπου?
Καλό βράδυ απο Σαλόνικα, Απόστολος.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-02-04, 02:20
Apostolos Ο χρήστης Apostolos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2004
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή ΑΓΑΠΗΤΕ ΑHAR ΒΟΗΘΕΙΑ! Απόστολος απο Θεσσαλονίκη..

Πράγματι έχω πολύ μεγάλο πρόβλημα.
17 ημέρες λειτουργεί το ενυδρείο μου.
Σήμερα τρελάθηκα.
Το νιτρίτ τέστ μου έδειξε κατακόκκινο.
Πήρα τηλ. "τον ενυδρειά" μου και μου είπε τα εξής:

1. Να προσθέτω κάθε μέρα 2,5ml bacterlife και να κάνω καθημερινές μετρήσεις νιτρίτ μέχρι να καθαρίσει τελείως, μου είπε.
2. ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΤΑΙΣΩ ΤΑ ΔΥΟ ΨΑΡΙΑ ΜΟΥ. ΜΟΝΟ ΤΟΣΟ ΟΣΟ ΝΑ ΖΟΥΝ.
3. Να ξεπλύνω τον υαλοβάμβακα απο τις τροφές που κόλλησαν επάνω, με χλιαρό νερό γιατί λέει είναι εστία μόλυνσης.
4. Ο κύκλος του ενυδρείου θέλει (μου είπε) ενάμισυ μήνα και μετά ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ SKIMMER για να σώσω την κατάσταση.

Το νερό είναι πεντακάθαρο συνέχεια. Πυκνότητα : 1020. Δεν ξέρω με ποιό τρόπο να μετρήσω PH κτλ. ακόμη.
Φοβάμαι ωστόσο πολύ. Διάβασα λιγάκι, όσο χρόνο έχω...
ΕΡΩΤΗΣΗ:

1. Μου είπαν ότι ένα καλό skimmer ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΦΥΣΙΚΑ κοστίζει 200Ε. Κάτι πιό φθηνό και αποτελεσματικό το ίδιο, υπάρχει? Τι μάρκα να προτιμήσω?

Όποιος διαβάσει τα λεγόμενά μου, ας μου δώσει μερικές συμβουλές. ΠΝΙΓΟΜΑΙ. ΗΔΗ έχω καταστενοχωρεθεί.

Είμαι ο Απόστολος από Θεσσαλονίκη με το 50λιτρο πανοραμικό και τα δυό ψαράκια....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-02-04, 03:22
Stathis Ο χρήστης Stathis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2004
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή Απόστολε έχεις πρόβλημα...

Αγαπητέ Απόστολε.
Αν και δεν έχω μεγάλη εμπειρία σε βίαια στησίματα ενυδρείων μιας και για το δικό μου θαλασσινό περίμενα 3 μήνες για να γίνει η βιολογία του, νομίζω πως η καλύτερη λύση για να μη χάσεις τα πρώτα σου ψάρια είναι να τα μεταφέρεις σε παλιό ενυδρείο π.χ. κάποιου φίλου ή στο μαγαζί από όπου τα αγόρασες και να περιμένεις λίγο καιρό εώς ότου πραγματοποιηθεί ο κύκλος του νιτρίτη στο ενυδρείο σου και δημιουργηθούν τα κατάλληλα βακτηρίδια.
Δεν ξέρω κατα πόσο είναι αυτό ευφικτό αλλά νομίζω ότι σε διαφορετική περίπτωση θα κλαίς αν όχι το Piccaso σιγουρα τον Λευκόστερνό σου.

Προσπάθησε να πάρεις συμβουλές και από κάποιον πιο έμπειρο και μη θεωρείς αυτά που γράφω σα δεδομένα.

Σαν τελευταία παρατήρηση θα ήθελα να σου προτείνω να είσαι πιο προσεκτικός την επόμενη φορά που αγοράζεις κάτι ζωντανό που εξαρτάται απο εσένα για να ζήσει.

Ελπίζω να σε βοήθησα.
Στάθης.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-02-04, 23:07
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Αν είναι εφικτή η συμβουλή τους Στάθη,είναι το ιδανικό!Αν όχι,για να μην πώ μην τα ταίζεις καθόλου,τάιζε ΕΛΑΧΙΣΤΑ!!!Μην ξεπλύνεις το σφουγγάρι σε νερό βρύσης γιατί θα πικραθείς!Για αλλαγές νερού τί σου είπε ο μαγαζάτορας .Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι στηνπερίπτωση του θαλασσινού,αλλά μάλλον είναι επιβεβλημένο-ας πεί τη γνώμη του κάποιος σχετικός γιατί εγώ δεν είμαι!Αμμωνία μέτρησες καθόλου;Πάρε ένα τεστάκι και λεξοτανίλ μαζί!!!!!(Δεν σε ειρωνεύομαι αλλά μάλλον θα την βρείς και αυτή ανεβασμένη!).Αεραντλία έχεις στο ενυδρείο;Θα χρειαστείς όσο περισσότερο οξυγόνο γίνεται.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-02-04, 00:09
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Σε ενα θαλλασινο οσο περιεργο και εαν ακουγεται και ειδικα σε νερο με secific gravity πανω απο 1.26 οι νιτρωδεις ριζες δεν προκαλουν τοσο ζημια για να μην αναφερω πως οι ζημιες ειναι και εως ανυπαρκτες ενω αντιθετα η αμμωνια σε αυτα τα επιπεδα απλα σκοτωνει διχως ελεως. Αλλα οχι αυτη η αμωνια που νομιζεται, η τουλαχιστον οχι σε αυτη την μορφη της... Μας ενδιαφερει η ελευθερη μορφη της διοτι οσο ανεβαινει το ph μας ανεβαινει και το ποσοστο της επικινδυνης αμμωνιας στο νερο μας. Αυτο λειτουργει αναλογικα. Σε ποιο απλη γλωσσα οσο μεγαλυτερο το ph μας τοσο ποιο τοξικη γινεται η αμμωνια.

Πρεπει να σου παραδεκτω το θαρρος σου να μας λες ολη την αληθεια. Δειχνεις θεληση να μαθεις και μπραβο σου αλλα ειδικα για θαλλασινο θελεις να αγορασεις και να διαβασεις τουλαχιστον 2 βιβλια απλα σαν αρχη....Και επειδη δεν υπαρχουν αξιολογα βινλια στα ελληνικα πρεπει να ξεσκονισεις τα αγγλικα σου...

Παρε κανα βιβλιο και ενα τεστ αμμωνιας ΓΡΗΓΟΡΑ!!!
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-02-04, 19:55
Stathis Ο χρήστης Stathis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2004
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή Κινέζικη παροιμία

Μια Κινέζικη παροιμία λέει:
Κάθε φορά που πεθαίνει ένα ψάρι, φεύγει ένα κακό πνεύμα...
Μήπως πρέπει να χαιρόμαστε και δεν το ξέρουμε?
Στάθης.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-02-04, 20:54
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή Ενυδρειο Σοκ

Πραγματικα λυπαμαι να έχω δίκιο σε τετοιες περιπτώσεις.

Τώρα τι μπορεις να κανεις.....
Οχι πολλα..

Κομμενο το ταισμα για αρχη για λιγες ημερες . Μην ανυσηχεις και το κανονικο περιββάλλον των ωψάριων είναι ολιγοτροφικο. αρα ειναι μαθημενα στην νηστεια.
Ταιζε 1 φορα ανα 2-3 ημερες μεχρι να σταθεροποιήθει ο κυκλος .
Φαγητο ελαχιστο. οσο μια τσιμπια των δακτυλων σου (περιπου 10 φυλαρακια)
Τις αλλαγες νερου ξεκινα τις σε 10% ανα μερα και 30% ανα τρίημερο.
Κατα την αλλαγη του νερο φροντισε να μαζεψεις οποιαδηποτε σκουπιδια , κοπρανα κλπ θα δεις στον βυθο με τον σωληνα.

Επισις τις αλαγες θα τις κανεις αργα!!!!
Αναφερωμαι στο συμπληρωμα του νερου...
Δεν θα το ριχνεις μπαμ και κατω.... αλλα με ένα μικρο σωληνα (αερος) θα το αφηνεις να αδειαζει ο κουβας με το νεο νερο σιγα σιγα! στο νευδρειο σου. Αρχη συγκοινονουντων δοχείων...
Το αδειασμα του ενυδρειου ενοειται οτι μπορει να το κανεις με ένα μεγαλυτερο σωληνα.
Και θα προσεχεις το νερο να είναι ιδιας θερμοκρασιας και παραμετρων (ph , πυκνοτητος klp) me to ήδη υπαρχον νερο...
διαφορετικα θα στρεσσαρεις επιπλεον τα ήδη πολυ στρεσσαρισμενα ψαρια σου.

Επαναλαμβάνω τα:
Παράθεση:
Επιδει ο κυκλος του αζώτου στο ενυδρειο σου μολις ξεκιναει θα συνηστουσα τα εξης:

καθημερινο τεστ για αμμωνια (ΝΗ4) και καταγραφη των τιμων

καθημερινο τεστ για νιτρωδη αλατα (ΝΟ2) και καταγραφη των τιμων.

καθημερινο τεστ για νιτρικα αλατα (ΝΟ3) και καταγραφη των τιμων.

καθημερινο τεστ για ph και καταγραφη των τιμων.

καθημερινη καταγραφη θερμοκρασιας.

καθημερινο τεστ για πυκνοτητα / ειδικη βαρυτητα και καταγραφη των τιμων.



Εννοειται οτι στην καταγραφη μπαινουν και τυχον σημειώσεις παρατηρήσεις.

ανα δυο μερες 10% αλλαγη νερου και ανα βδομαδα 30%
Αυτο μεχρι να σταθεροποιήθει ο κυκλος σου.
Αγορασε τεστ για ph θαλασης (δειχνει δηλαδη σε ευρος απο 7 - 9 )
Σκιμερ μπορεις να αγορασεις ενα απο τα μικρα της red sea farms προσωρινα που θελουν μονο μια αεραντλια για να δουλεψουν. Μπαινουν μεσα στο ενυδρειο και κοστιζουν περι τα 90€ . Αλλωστε όταν θα σκεφτεις να αγορασεις καλο εξωτερικο σκιμμερ πιστεψε με δεν θα έχεις στο νου σου να το βαλεις στο 50αρι.... αλλα μάλλον σε ενα νεο μεγαλυτερο ενυδρειο.
Τον Υαλοβαμακα μπορεις να τον ξεπλυνεις οχι σε ζεστο νερο αλλα στο νερο που θα έχεις βγαλει στον κουβα απο τις αλλαγες που θα κανεις.
Αλλα πλεον θα ριχνεις τόσο λιγη τροφη που δεν θα μενει και καθολου να κολαει πανω του..

Το bakterlife δεν χαλαει αλλα δεν το έχω δει να κανει και τιποτα...
εγω θα ελεγα να μην το βαλεις.
Και βασιζω την αποψη μου στο ότι εκτος απο βακτηριδια έχει μεσα και το υλικο με το οποιο τρεφονται.Και μαντεψε τι είναι αυτο.
Ασε τα πραγματα να εξελιχθουν μονα τους.Αλλωστε με τις συχνες αλλαγες νερου θα βοηθησεις πολυ τα πράγματα και επιπλεον το ότι ο νιτριτης σου εδειξε κοκκινο σημαινει οτι ήδη έχει παρει μπροστα ο κυκλος σου.
Αλλα κανε καθημερηνα τεστ!!

Αντε και ελπιζω να βοήθησα και ότι δεν θα τα εγκαταληψεις μονο και μονο επιδει είχες μια στραβη 1η εμπειρια.


Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-02-04, 17:52
Γρηγορης Ο χρήστης Γρηγορης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2004
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

για στην παρεα.Ειμαι απο Κατερινη.εχω θαλασσινο ενυδριο 300 λιτρων.εχω προβλημα με το νιτρατ που ειναι επικινδινο για τα ασπονδηλα. Εχει καποιος καμια καλη λυση για να το μηδενησω?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-02-04, 18:09
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Θελουμε περρισοτερες πληροφοριες για το ενυδρειο σου.

Ποσα λιτρα ειναι καθαρο νερο.
Τι αλλαγες νερου κανεις το μηνα.
Ποσο ζωντανο βραχο εχεις.
Τι φωτισμο εχεις.
Εαν εχεις sump και τι εχεις μεσα σε αυτο (φιλτρο αλγης-DSB-Skimmer-κτλ)
Τι χαρακτηριστικα εχει το νερο σου. (PH-KH-Specific gravity-Nitrate-Φωσφορικες ενωσεις).

Με αυτες τις πληροφοριες θα μπορεσουμε να σε βοηθησουμε καταλληλα. Εααν εχεις καποια απορια μην δυστασεις και πες μας.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-02-04, 19:22
Γρηγορης Ο χρήστης Γρηγορης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2004
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Το ενυδριο μου ειναι 300 λιτρα καθαρο. εχω κατω απο το ενυδρειο μου βιολογικο σταθμο δικης μου πατεντας 60 περιπου λιτρων με πρωτο σταδιο υαλοβανβακα και σβουγγαρι δευτερο σταδιο το σκιμμερ και θερμοστατης τριτο πολλες βιοσφαιρες 100,και τεταρτο μεγαλο κυκλοφορητη 2500 λ που στελνει το νερο επανω στο ενυδρειο.νιτριτη 0 πχ 8,2 πυκνοτητα 1025 φωτισμο μια λαμπα οσραμ 70 βαττ μεταλ χαλαιντ 5200 κελβινπου καιει 11 ωρες.Ζωντανες πετρες εχω μονο 2 γιατι το νιτρατ μου ειναι στο κοκκινο και δισταζω να αγορασω αλλες.αλαγες κανω μια φορα τον μηνα περιπου 40 λιτρα,με νερο βρυσης. δεν κανω αλλες μετρησεις.Στο ενυδρειο μου εχω 9 ψαρια μεσαιου μεγεθους και προσεχω στο ταισμα τους. Το νερο μου διχνει πεντακαθαρο.Η λιγη αλγη ειναι χρωματος καφεπρασινη και λιγη πρασινη.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-02-04, 02:54
Apostolos Ο χρήστης Apostolos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2004
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή Μάθε Τέχνη Κι Άστηνε ...

Αλέξανδρε σε ευχαριστώ πάρα πολύ μέχρι στιγμής. Με βοηθάς σε μεγάλο βαθμό ώστε να μην τα παρατήσω. Θα κάνω πράξη αυτά που μου είπες και θα τα ξαναπούμε πολύ σύντομα...

Απόστολος - Καλαμαριά
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-02-04, 02:55
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

με μια αλλαγη το μηνα παλι καλα που δεν σου ήλθε και τουμπα το ενυδρειο.
30% μια την εβομαδα μετρημα καθημερινο και θα επανελθει...
ισχυει οτι εγραψα παραπανω γιατις αλλαγες...

Και οταν λεω αλλαγη νερου δεν εννοω συμπληρωμα απ οτην βρυση....
λεω για νεο θαλασσινο νερο


Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-02-04, 12:17
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Με ενα φιλτρο αλγης θα καταφερεις να κρατησεις τα νιτρικα σου αλατα αρκετα χαμηλα. Αλλα πρωτα πρεπει να αρχισεις τις αλλαγες νερου και μαλιστα γρηγορα. Καταρχην ο ζωντανος βραχος σε ενυδρειο θαλλασινο αλλα μονο με ψαρια δεν ειναι οτι καλυτερο. Για παραδειγμα σε ενα ενυδρειο με πολλα ψαρια ειναι αρκετα ποιο ευκολο να βγαλει μια αρωστια. Τι θεραπεια θα κανεις οταν με χαλκο θα τα διαλυσεις ολα? Η θεραπεια με χαλκο (που ειναι...μονοδρομος ουσιαστικα) απλα σκοτωνει τον ζωντανο βραχο. Χωρια το κοστος. Συν οτι για να αποδωσει ο βραχος τα πρεπον το νερο σου μονο βρυσατο δεν πρεπει να ειναι.Θες απαραιτητα μια καλη αντιστρωφη οσμωση.

Ενα φιλτρο αλγης ειναι perfect!! Ασε που θα σου ριξει τελειως και τις φωσφωρικες ενωσεις. Αφου πιανουν και τα χερια σου απλα καντο μονος σου. Μια αλλη λυση ειναι να βαλεις μεσα στο κυριως ενυδρειο λιγη μακροαλγη και να αναπτυσεται εκει και που και που να την κουρευεις. Θα βοηθησει παρα πολυ. Και το καλο ειναι οτι ολλα αυτα ειναι τελειως φυσικοι τροποι... Περισσοτερη βιολογια και λιγοτερη τεχνολογια.

Διαβασες τα προηγουμενα θεματα στο θαλλασινο? Αρκετα σημεια θα στα καλυψουν αψογα.

http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=1174
Θα σε βοηθησει αρκετα
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-02-04, 15:25
Γρηγορης Ο χρήστης Γρηγορης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2004
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Πητε μου πως θα κανω ενα μικρο φιλτρο με αλγες.Στο ενυδρειο μου εχω γιατρους και δεν μενει φυτο για πολυ ωρα.Χρειαζεται 24 ωρες το εικοσιτετραωρο φωτισμος γιαυτο το φιλτρο της αλγης?και τι αλλο πχ υγρο λιπασμα-τι φωτισμος? κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-02-04, 15:57
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Εριξες καμια ματια σε αυτα που σου ειπα ποιο πανω?
Διαβασε και λιγο, μην τα θες ολα στο πιατο.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-02-04, 16:40
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

ενα απλο φίλτρο άλγης μπορει να στηθει ακομα και μεσα στο sump σου. Δες το σχεδιαγραμμα φιλτρου που προτεινω στο προηγούμενο σχετικο σχετικο ποστ

μια ακομα λύση ειναι το νερο σου να περναει έιτε αυτονομα είτε εν σειρά απο μια μικροτερη δεξαμενη που θα έχεις πανω σε καμποση αμμο ή αραγωνιτη βαλει μακροάλγες. Σημαντικο να το φωτιζεις με μια αντιστροφη περιοδο απο το ενυδρειο σου για να μην εξαντληται το επιπεδο του Ο2 στο νερο. Επισης καλο είναι να το κουρευεις συχνα για να μην πεταξουν σπορία στο νερο.

Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 18-02-04, 00:05
Γρηγορης Ο χρήστης Γρηγορης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2004
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια.Απο οτι μου ειπατε και ΔΙΑΒΑΣΑ το σπουδαιοτερο ειναι το φιλτρο αντιστροφης οσμοσης για το θαλασσινο με ψαρια ενυδρειο μου.Ποιο τετοιο φιλτρο ειναι αξιοπηστο τι συντιριση θελει και που μπορω να το βρω γιατι εδω στην Κατερινη μονο γιαλες για Χρυσοψαρα εχουν.Μαλλον δεν θα το αλλαξω σε reef γιατι ειναι νωρις ακομα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-02-04, 00:15
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Μπορεις κάλιστα να το παραγγειλεις σε απο τα ονλινε μαγαζια που χρησιμποιούμε πολοι εδω μεσα.

Εγω πχ ποαραγγειλα την δικιά μου συσκευη αντιστροφης οσμοσης (Aqua Medic 150 ) στην γερμανία στο aquaristik.net και μου ήρθε μια χαρούλα.

Τα ονλινε μαγαζια μπορεις να τα δείς εδω

Να υπολογίζεις παντα στο κοστος και τα μεταφορικα αλλα βεβαια ακόμα και με αυτα και πάλι είνια πολυ ποιο φτηνα

Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 18-02-04, 22:33
Γρηγορης Ο χρήστης Γρηγορης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2004
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Ξερει καποιος να μου πει αν σε ενυδρειο reef ειναι απαραιτητο οι λαμπες να ειναι 10000 κελβιν και ανω, η μπορω να εχω 5200 κελβιν.Για μεταλ χαλαιντ μιλαω.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-02-04, 00:56
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

προσωπικα προτιμω τα 10000+ αλλα εγω εχω φοτοσυνθετικους οργανισμου και σκοπευω στο μελλον να βάλω και τριντακνες μεσα, που θελουν ΦΦΦΩΩΩΣΣΣ!

Βεβαια πρεπει να προσεξεις λίγο το ύψος και την αποσταση απο το νερο για να μην "καψεις" τους οργανισμους σου

Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10342 seconds with 12 queries