Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-01-18, 21:29
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή Εξωτερικό κρεμμαστό φίλτρο για χρυσοψαραδικο 800λίτρων

Παιδιά όλα είναι έτοιμα αύριο ξεκινά η κατασκευή του μεγάλου ενυδρείου τελικά βρήκα άκρη και σε καλή τιμή με διαστάσεις 2,00*60*70 .

Η σκέψη μου είναι ότι επειδή θέλω πολύ ελευθερο χώρο με παράλληλα το ελάχιστο βάρος που θα προσθέσω επιπλέον στο σαλόνι μου , να βάλω πολλά εξωτερικά κρεμμαστά φίλτρα . Οι ερωτήσεις μου είναι θα είναι επαρκής αυτού του τύπου μόνη της η φίλτρανση ? Επίσης θέλω να ακούσω γνώμες για το καλύτερο και οικομικότερο παράλληλα φίτρο που θα μπορούσα να βρω . Σκοπός μου είναι να ανακυκλώνεται το νερό του ενυδρείου περίπου 12-15 φορές την ώρα . Είδα κάποια για μεγάλα ενυδρεία τσιμπιμένα λίγο αλλά αρκετά δυνατά φαίνονται , αλλά θα ήθελα να ακούσω γνώμες από εσάς και δη τους χρυσοψαράδες Τακή , Tsala , LTH1 και Αρτεμίσια και όσους ακόμη ξεχνάω συχγωρέστε με
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-01-18, 21:39
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Τι εννοείς εξωτερικά κρεμαστά φίλτρα ;
Δεν έχω υπόψη μου κρεμαστά φίλτρα τόσο μεγάλα για τόσο μεγάλο ενυδρείο.
Μήπως να σκεφτείς τη λύση για σαμπ φιλτρο ;
Επίσης και τα εξωτερικά φίλτρα δεν μειώνουν τον χώρο κολύμβησης,
που για τόσο μεγάλο ενυδρείο με χρυσόψαρα θα πρέπει να βάλεις τουλάχιστον 3 φίλτρα.
Φοβάμαι πως η λύση σαμπ είναι η πιο οικονομική
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-01-18, 21:41
Το avatar του χρήστη paraskevas
paraskevas Ο χρήστης paraskevas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Λήμνος
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

με 840 λιτρα νερο θα χρειαστεις καμια 10αρια απο τα καλυτερα κρεμαστα φιλτρα εχεις σκεφτει να βαλεις σαμπ αφου δεν θες εξωτερικα φιλτρα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-01-18, 21:49
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι εννοείς εξωτερικά κρεμαστά φίλτρα ;
Δεν έχω υπόψη μου κρεμαστά φίλτρα τόσο μεγάλα για τόσο μεγάλο ενυδρείο.
Μήπως να σκεφτείς τη λύση για σαμπ φιλτρο ;
Επίσης και τα εξωτερικά φίλτρα δεν μειώνουν τον χώρο κολύμβησης,
που για τόσο μεγάλο ενυδρείο με χρυσόψαρα θα πρέπει να βάλεις τουλάχιστον 3 φίλτρα.
Φοβάμαι πως η λύση σαμπ είναι η πιο οικονομική
Καλησπέρα Τάκη το ξέρω απλά το αποκλείω το sub γιατί εκτός του ότι υπάρχει και άλλο ενυδρειο 300αρι στον ίδιο χώρο σαλόνι στο ισόγειο που θα τα βάλω δεν θέλω κι αλλο βάρος . Όσο για τα εξωτερικά ενα της aquel 1600 asap που πηρά και έχω στο 300αρι μια φορά στα 2 χρόνια το ανοιξα για συντήρηση και δεν μπορω ούτε να το κουβαλήσω καλά καλά , είναι πολύ δύσχρηστο , και γενικά τα φοβάμαι πολύ διαρροές και τέτοια .

Αυτά που βρήκα από κρεμμαστά είνα τα εξής : http://prntscr.com/i0vkn3

Από αυτό το site : https://aquariumadviser.com/best-han...ter_8211_110_V
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-01-18, 21:53
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Γειά σου κοπελιά Πιστευω ότι το σαμπ είναι μια καλή λύση . Αν δεν θέλεις με τίποτα .... τότε θέλεις ένα μηχανικό καλό και εύκολο https://www.ebay.de/itm/Oase-FiltoCl....c100507.m3226 και ένα βαρέλι με βιολογικό , αλλά πολύ μπελάς το καθαρισμα για εσωτερικό χώρο νομίζω Επίσης η κυκλοφορία που σκεφτεσαι για 800 λίτρα είναι τεράστια ..... για αναπαραγωγή pleco είναι μια χαρά !!
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-01-18, 22:27
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σου κοπελιά Πιστευω ότι το σαμπ είναι μια καλή λύση . Αν δεν θέλεις με τίποτα .... τότε θέλεις ένα μηχανικό καλό και εύκολο https://www.ebay.de/itm/Oase-FiltoCl....c100507.m3226 και ένα βαρέλι με βιολογικό , αλλά πολύ μπελάς το καθαρισμα για εσωτερικό χώρο νομίζω Επίσης η κυκλοφορία που σκεφτεσαι για 800 λίτρα είναι τεράστια ..... για αναπαραγωγή pleco είναι μια χαρά !!
Καλησπέρα Αρτεμισία μου , δεν πολύ κατάλαβα τι ειναι αυτο που μου έδειξες ειμαι και λίγο άσχετη , φίλτρο για λίμνη?? Το ενυδρειο θα ειναι μεσα στο σαλονι οποτε θα ηθελα να αποφυγω αυτο το μικρο χαμουλι με βαρελια και τετοια . Ε και τις 8-10 φορες να ανακυκλωνει το νερο να πιασουμε καλα ειμαστε εξαλλου εγω ειμαι πολυ κατα τις ιχθυοφορτισης θα δειτε τι εννοω οταν το στησουμε με το καλο :P !
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-01-18, 22:38
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Νικολέτα
ή σαμπ
ή εξωτερικά φίλτρα
ή εσωτερικό DIY πλάτης για να μη κόβει μήκος.
Επίσης DIY βαρέλι ή αυτά που σου έδειξε η Αρτεμησία είναι μια χαρά.
Το ενυδρείο είναι μακρύ , και εκτός από φίλτρανση πρέπει να υπάρχει ροή σε όλο το μήκος του ενυδρείου,
τα κρεμαστά ουτε να τα σκέφτεσαι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-01-18, 22:49
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Η λύση του sump είναι πρακτικά η καλύτερη για αυτά τα λίτρα. Τα εξωτερικά φίλτρα είναι πολύ βαριά και θέλει πολλά από αυτά, οπότε το καθάρισμά τους είναι πρόβλημα. Το sump θα έχει και αυτό μπελά στο καθάρισμα του μηχανικού του αλλά παλεύεται. Τα κρεμαστά φιλτράκια δεν μπορούν να χειριστούν τέτοιο ενυδρείο με χρυσόψαρα, κανα φυτεμένο ίσως.

Το βάρος δεν είναι πρόβλημα. Μέχρι 1 τόνο ανα τμ είναι εντάξη ακόμα και σε όροφο πολυκατοικίας μακριά από κολόνες... Πρακτικά και πολύ παραπάνω αντέχει η πλάκα, απλά είναι άγνωστη η συμπεριφορά σε σεισμό μετά.

Εμάς το 5 τόνων 3 μέτρο ενυδρείο καλά στέκει και μετά τον σεισμό σε ισόγειο
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-01-18, 22:52
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα Αρτεμισία μου , δεν πολύ κατάλαβα τι ειναι αυτο που μου έδειξες ειμαι και λίγο άσχετη , φίλτρο για λίμνη?? Το ενυδρειο θα ειναι μεσα στο σαλονι οποτε θα ηθελα να αποφυγω αυτο το μικρο χαμουλι με βαρελια και τετοια . Ε και τις 8-10 φορες να ανακυκλωνει το νερο να πιασουμε καλα ειμαστε εξαλλου εγω ειμαι πολυ κατα τις ιχθυοφορτισης θα δειτε τι εννοω οταν το στησουμε με το καλο :P !
Nαι Νικόλ μηχανικό (μόνο) για μικρές λιμνούλες κήπου , λειτουργεί όπως τα εξωτερικά φίλτα ενυδρείων απλά το βάζεις όπου θέλεις δεν έχει δική του κεφαλή - αντλία .
Με τα υπόλοιπα συμφωνώ με τον Τάκη θα ψάξω να βρω και 2 καινούρια που έχει βγάλει η oase για ενυδρεία, αλλά με τα χρυσόψαρα θέλεις καλή φίλτρανση και μπόλικο βιολογικό !
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-01-18, 23:00
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Τα μηχανικά φίλτρα λιμνών που σου λέει η Αρτεμησία είναι πολύ καλά και βολικά, καμια σχέση με των ενυδρείων. Γενικά όταν έχεις λίτρα ξεφεύγεις από τον κοινό εξοπλισμό ενυδρείων, καθώς γίνεται άβολος και ακριβός σε σχέση με τις άλλες διαθέσιμες λύσεις.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-01-18, 23:15
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Αρα δηλαδη εαν βάλω ένα μεγάλο φίλτρο για λίμνη όπως αυτο που μου είπε η Αρτεμισία είμαι καλυμμένη ? μπορω να το εχω και μακρια απο το ενυδρειο κάπου έξω και να ερχεται μονο η σωλνηνας του ενυδρειου μεσα στο σπίτι και από εκει στο ενυδρειο ? Ή αναγκαστικά θα πρέπει να πάω σε 2,3,4 εξωτερικά φίλτρα , και ποιος τα καθαρίζει αυτα μετά χαχα . Sub το έχω αποκλείσει οχι μονο για θεμα βαρους καθως εχω φορτοσει και πολυ το μπαλκονι που ειναι διπλα με μεγαλες γλαστρες αλλα δεν θέλω να τρυπήσω το ενυδρειο αλλά και δεν με βολευει καθως χρειαζομαι τον χωρο κατω απο το ενυδρειο στο επιπλο για αποθηκευση . Αρα οι λύσεις ειναι δύο ή φιλτρο για λιμνη μεγαλο ή εξωτερικα φίλτρα ?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-01-18, 23:17
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Νικολέτα να σε ρωτήσω , αφού το ενυδρείο θα είναι σε Ισόγειο (σκεφτομαι) έχεις πρόσβαση προς τα έξω απο τον τοίχο ? Για να βγάλεις τον εξοπλισμό φίλτρανσης ? έχεις χώρο έξω ? μπαλκονάκι, αυλή, κάτι ? Αν ναι τότε βγάζεις τον εξοπλισμό εκτός σπιτιού και το καθάρισμα γίνεται παιχνιδάκι !!!
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-01-18, 23:24
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Η λύση του sump είναι πρακτικά η καλύτερη για αυτά τα λίτρα. Τα εξωτερικά φίλτρα είναι πολύ βαριά και θέλει πολλά από αυτά, οπότε το καθάρισμά τους είναι πρόβλημα. Το sump θα έχει και αυτό μπελά στο καθάρισμα του μηχανικού του αλλά παλεύεται. Τα κρεμαστά φιλτράκια δεν μπορούν να χειριστούν τέτοιο ενυδρείο με χρυσόψαρα, κανα φυτεμένο ίσως.

Το βάρος δεν είναι πρόβλημα. Μέχρι 1 τόνο ανα τμ είναι εντάξη ακόμα και σε όροφο πολυκατοικίας μακριά από κολόνες... Πρακτικά και πολύ παραπάνω αντέχει η πλάκα, απλά είναι άγνωστη η συμπεριφορά σε σεισμό μετά.

Εμάς το 5 τόνων 3 μέτρο ενυδρείο καλά στέκει και μετά τον σεισμό σε ισόγειο
3 τόνους ενυδρείο σε όροφο είσαι σίγουρος ?? Εμενα μου ειπαν το πολύ 500κ/τμ2 σε οικοδομη τελευταιας 20ετιας μαλιστα !!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Νικολέτα να σε ρωτήσω , αφού το ενυδρείο θα είναι σε Ισόγειο (σκεφτομαι) έχεις πρόσβαση προς τα έξω απο τον τοίχο ? Για να βγάλεις τον εξοπλισμό φίλτρανσης ? έχεις χώρο έξω ? μπαλκονάκι, αυλή, κάτι ? Αν ναι τότε βγάζεις τον εξοπλισμό εκτός σπιτιού και το καθάρισμα γίνεται παιχνιδάκι !!!
Ναι έχω μπαλκόνι μεγάλο και φαρδυ φορτωμένο βέβαια με πολλές γλάστρες και θα βάλω και αλλες οπως βλέπετε και στις φωτος που σας στέλνω αλλά ναι έχω και βαρέλι που μαζευω βρόχινο νερο για πότισμα κατω στον κήπο και συστημα όσμωσης στο μπαλκονι το οποιο ειναι μολις 2 μέτρα ψηλο από τον κήπο .

Φώτο : http://prntscr.com/i0x1ut

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 16-01-18 στις 11:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-01-18, 23:31
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Υπάρχουν ενυδρεία τόνων σε ορόφους... Στην προκειμένη περίπτωση το δικό σου μόνο 1,5 τόνο θα είναι το πολύ. Τίποτα το ιδιαίτερο για την πλάκα του ορόφου. Είχα ελέγξει τις απαιτήσεις στατικότητας σε forum μηχανικών που ασχολούνται με κίνηση βαρέων οχημάτων και κατασκευών πάνω σε ορόφους ακόμα και απλών πολυκατοικιών. Οι μηχανικοί όταν χτίζουν δίνουν εγγύηση για το minimum που απαιτείται αλλά στην πράξη χτίζουν για πολλά παραπάνω κιλά. Ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν πότε αρχίζει το πρόβλημα αλλά θεωρούν πάνω από 3-5τόνους αν τμ και με ισχυρό σεισμό. Οποιαδήποτε οικοδομή έχει πλάκα για πάνω από 1τονο/τμ. Πρακτικά η πλάκα δεν τρυπάει ούτε με 3-5τόνους ανα τμ, αλλά φοβούνται μικροραγίσματα τότε σε σεισμό.

Υ.Γ.: Τις γλάστρες στο μπαλκόνι μην τις σκέφτεσαι καν ως φορτίο εκτός αν είσαι σε οικοδομή 50ετίας....


Εκτός από μηχανικό λιμνών θέλεις και έναν χώρο για βιολογικό υλικό. Π.χ. sump ή κλειστού τύπου φίλτρο λιμνών για βιολογικό
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-01-18, 23:31
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Η φωτό που έβαλες είναι εσωτερικά ο χώρος που θα μπεί το ενυδρείο ?
Αν είσαι διατεθειμένη να τρυπήσεις τον τοίχο για να βγεί μιά σωλήνα αλλά και να μπεί άλλη μία τότε ίσως να έχεις εύκολη φίλτρανση και καλή, χωρίς σαμπ αλλά σε αυτη την περίπτωση δεν γλιτώνεις τον θερμοστάτη ....
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-01-18, 23:39
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Η φωτό που έβαλες είναι εσωτερικά ο χώρος που θα μπεί το ενυδρείο ?
Αν είσαι διατεθειμένη να τρυπήσεις τον τοίχο για να βγεί μιά σωλήνα αλλά και να μπεί άλλη μία τότε ίσως να έχεις εύκολη φίλτρανση και καλή, χωρίς σαμπ αλλά σε αυτη την περίπτωση δεν γλιτώνεις τον θερμοστάτη ....
Tι εννοεις να τρυπήσω τον τοίχο μια και αλλή μια ουτε κατα διάνοια χαχα ειναι και παχυς ο τοιχος απα θα φαινεται ασχημο πολυ... αλλιως δεν γινεται ? να βγαινουν οι σωληνες από το παράθυρο το καλοκαιρι καπως ? Και το χειμωνα θα μου πεις τι να κλεινω τη φιλτρανση .. Μπερδεμα πολυ . Α παπαπα παντως να τρυπησουμε τοιχο . Μετα μονο με εξωτερικα φιλτρα αλλα και που να τα βαλω εχω ηδη ενα εξωτερικο με δυο αντλιες για το 300αρι και ενα εσωτερικο μηχανικο . Πω εχω μπερδευτει με το θεμα φιλτρανση ,
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-01-18, 23:41
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Βρε Νικόλ με έκανες και γέλασα !! εμ δεν γίνεται κορίτσι μου , ο τοίχος δεν θα πάθει τίποτα ούτε θα φαίνεται . Πάς σε σαμπ δεν το γλιτώνεις !!!

Εκτος και αν κάνεις εσωτερικό σαμπ στο ενυδρείο αλλά θα χάσεις λίτρα
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-01-18, 23:47
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε Νικόλ με έκανες και γέλασα !! εμ δεν γίνεται κορίτσι μου , ο τοίχος δεν θα πάθει τίποτα ούτε θα φαίνεται . Πάς σε σαμπ δεν το γλιτώνεις !!!
Εννοείς να γίνει τρύπα πίσω από το ενυδρειο στον τοίχο ? Πιο πρακτικο δεν θα ειναι τα 3 εξωτερικα φιλτρα από το ενα αυτο της λιμνης ? Απλώς θέλω να βρώ ευκολα στη διαχειριση εξωτερικα και δυνατα ταυτοχρονα αυτο , εαν μπορειτε να μου προτεινετε καποια . To sub δεν βολευει απο πολλες αποψεις μωρε και πρεπει να ειχε τρυπηθει το επιπλο τοτε ...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-01-18, 23:53
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Κάτσε να ψάξω την καινούρια σειρα, την ενυδρειακή της oase (φίλτρα υψηλών απαιτήσεων) και θα τα δούμε
Σ/Κ θα είμαι Θεσσαλονίκη , είσαι για καφέ και να το συζητήσουμε απο κοντά ?
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-01-18, 23:57
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτσε να ψάξω την καινούρια σειρα, την ενυδρειακή της oase (φίλτρα υψηλών απαιτήσεων) και θα τα δούμε
Σ/Κ θα είμαι Θεσσαλονίκη , είσαι για καφέ και να το συζητήσουμε απο κοντά ?
Τέλειαααα !!! ¶ντε φύγαμε για ψαροκαφέεε λοιπόν . Αντε μπας και βρούμε λύση στο κεφαλαιο φίλτρανση !!!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 16-01-18, 00:04
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Xαχαχαχαχαχα θα πάμε για καφε !! Στο θέμα μας τωρα, αν πάς σε 3 τέτοια εξωτερικά https://www.youtube.com/watch?v=EhbI1TQ4g24 να σου πώ τιμή αρχικά απο εξωτερικο https://www.ebay.de/itm/Oase-BioMast...UAAOSwObhaW6cr 200 ευρω το ένα . Δεν μου αρέσει το 1250 λίτρα την ώρα (το κάθε ένα ) .... το σκέφτομαι !
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-01-18, 00:08
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Xαχαχαχαχαχα θα πάμε για καφε !! Στο θέμα μας τωρα αν πάς σε 3 τέτοια εξωτερικά https://www.youtube.com/watch?v=EhbI1TQ4g24 να σου πώ τιμή αρχικά απο εξωτερικο https://www.ebay.de/itm/Oase-BioMast...UAAOSwObhaW6cr 200 ευρω το ένα . Δεν μου αρέσει το 1250 λίτρα την ώρα .... το σκέφτομαι !
Α θα τα κοιτάξω ναι ναι να παμε αφου θα εισαι εδώ !!! Στειλέ μου μύνημα αυριο να μιλήσουμε , θα δω το βίντεο για το φίλτρο !!!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-01-18, 00:15
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Δες με την ησυχία σου, περίμενε και άλλους να σου απαντήσουν , σκέφτεσαι και κάνεις ότι σε βολεύει
Στείλε ΠΜ για να μην το ξεχάσω
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 16-01-18, 08:58
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Βρε Νικολέτα αφού είσαι σε ισόγειο , γιατί φοβάσαι το βάρος ;
Υπάρχει υπόγειο από κάτω ;
Να ξέρεις όμως κάτι, ότι κάνεις να γίνει με τέτοιο τρόπο έτσι ώστε να μη σε κουράσει στο μέλλον.
Θα πρέπει η συντήρηση του ενυδρείου να είναι όσο το δυνατόν πιο εύκολη.
Αυτό με τη τρύπα που σου είπε η Αρτεμησία εγώ θα την πρότεινα και για άλλο λόγο,
όπως πχ σύστημα εύκολων ή και ακόμα αυτόματων αλλαγών.
Να ανοίξεις μικρή τρύπα στο τοίχο που θα φύγει σωλήνα για αποχέτευση ή την υδρορροή , ακόμα και παροχή νερού.
Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερα δύσκολα, και ένας υδραυλικός ή κάποιος που πιάνουν τα χέρια του
με ένα ποτηρότρυπανο ανοίγει τρύπα όσο είναι η σωλήνα ,
και με ένα ελαφρύ στοκάρισμα δεν φαίνεται τίποτα.
Για αυτό πριν κάνεις οτιδήποτε να το μελετήσεις καλά,
και ότι θες μη διστάσεις να το συζητήσουμε.
Θα πέσουν πολλές γνώμες βέβαια στο τραπέζι αλλά θα τις μαζέψουμε, μην ανησυχείς
Και είναι τρόποι που έχουν εφαρμοστεί και δεν είναι μόνο θεωρία.
Και προσωπικά έχω εφαρμόσει τέτοιες μεθόδους ,
σε σημείο που εγώ κοιμάμαι το βράδυ και το ενυδρείο κάνει αλλαγή μόνο του
Και αν θες να το πάμε και πιο πέρα ; Με το νερό αυτό να ποτίζεις, αν έχεις κήπο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-01-18, 08:59
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Μεχρι ποσα μπορεις να διαθεσεις για φιλτρανση;
__________________
Σταύρος ο cheap-ης
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 16-01-18, 10:39
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καλημέρα παιδιά .

Kαλημέρα Τάκη ναι υπάρχει υπόγειο απο κάτω στο οποιο μένει η μητέρα μου . Τι εννοεις να συνδεθει με την αποχετευση ο σωληνας του ενυδρειου? και εαν δεν περναει πισω απο το ενυδρειο η αποχετευση ? Ή μηπως θα μπορουσαν να φευγουν τα νερα στον κηπο ελευθερα . Ναι μαζευω το νερο σε λεκανες και το καλοκαιρι ποτιζω με ενυδρειακο νερο + βροχινο 50-50 . Το θέμα ειναι δεν εχω ιδεά πως μπορει να γίνει κάτι τέτοιο και εαν θα είναι πρακτικό Ο σωλήνας που θα τραβάει το νερό να φεύγει στην αποχέτευση και ο σωλήνας που θα φέρνει καθαρό νερό στο ενυδρείο να συνδεθεί με την κανονική παροχή νερού , μήπως μπλέκούμε λίγο έτσι φοβάμαι ... Επίσης θα φτάσει ένα φίλτρο άμα κάνουμε τρύπα στον τοίχο ή θα κάνουμε καμιά 3-4 τρυπούλες μέχρι να πέσει ο τοίχος . Επειδη ειμαι των ασφαλων λύσεων σκεφτομαι για εξωτερικα φιλτρα περισσοτερο να σας πω την αλήθεια . Αλλα δεν ξέρω με το κόστος μπορώ να διαθέσω λεφτά εάν είναι εύκολα στη χρήση και κάνουν δουλειά αλλά απο την άλλη σκέφτομαι και αυτό εδώ που είδα ότι ειναι καλό και φτηνο ( SunSun HW-704B ) αφενός φθηνότερη λύση ή για ( Fluval FX6 ) αφενός ακριβή λύση αλλά καλή .
Τι γνώμες έχετε ?

DEXFISH μπορώ να διαθέσω μέχρι ένα λογικό ποσό 500-700 ευρώ περίπου .
-------------------------
Επίσης άσεχτο αλλά με υπόστρωμα από ελαφρόπετρα ή τουλάχιστον σε ένα σημείο και ένα δυνατό wave maker δεν θα μπορούσα χωρις επιπλέον βιολογική φίλτρανση να είμαι καλυμμένη από άποψη βιολογιάς ? Και να βάλω μετά 2-3 κρεμμαστα για μηχανικη ? Ή 1 εξωτερικο για μηχανική μόνο ? ή βλακεία είπα ? Σκέφτηκα απλώς ότι εαν υπάρχει ροή μέσα στο ενυδρείο όχι απαραίτητα δυνατή και πολύ επιφάνεια βιολογιάς ( ελαφρόπετρα ) ίσως να γλυτώσω όλο αυτό το μπέρδεμα . Επίσης για να σας πω από τώρα στα 840 λίτρα θα μπεί 1 subunkin για αρχη με μπόλι φυσικά και αργότερα άλλο ένα όταν βρω αυτό που ψάχνω όμως !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικολέτα : 16-01-18 στις 10:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 16-01-18, 10:40
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

τα κρεμαστα δεν κανουν για την δουλεια που θελεις.

η σαμπ κατω ή εσωτερικο , που ειναι και πιο βολικο.

εξωτερικο φιλτρο θα χρειαστεις πολυ μεγαλο (και πολυ ακριβο)

στο εσωτερικο σαμπ θα χρειαστεις 4 τζαμακια και μια αντλια, τα κολας και μονη σου με σιλικονη , δεν ειναι τιποτα και ειναι και η πιο οικονομικη λυση.

απο πανω αν θελεις κολας και μαυρο πλεξι και δεν φαινεται τπτ.


δες και το σχεδιο... αν θες βοηθεια για διαστασεις κλπ.... ρωτα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  sump.jpg
Εμφανίσεις:  242
Μέγεθος:  19,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 16-01-18, 11:08
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Το φίλτρο που χρειάζεσαι είναι το FX6.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 16-01-18, 11:15
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
τα κρεμαστα δεν κανουν για την δουλεια που θελεις.

η σαμπ κατω ή εσωτερικο , που ειναι και πιο βολικο.

εξωτερικο φιλτρο θα χρειαστεις πολυ μεγαλο (και πολυ ακριβο)

στο εσωτερικο σαμπ θα χρειαστεις 4 τζαμακια και μια αντλια, τα κολας και μονη σου με σιλικονη , δεν ειναι τιποτα και ειναι και η πιο οικονομικη λυση.

απο πανω αν θελεις κολας και μαυρο πλεξι και δεν φαινεται τπτ.


δες και το σχεδιο... αν θες βοηθεια για διαστασεις κλπ.... ρωτα.
Καλημέρα tsala , η αλήθεια είναι ότι έχουμε κάτι τζάμια για ένα μικρό ενυδρείο 80 λίτρων που θέλαμε να κάνουμε παλια αλλά παιδια , δεν είμαι και εντελως αρνητικη για το sub να το συζητησουμε . Πειτε οτι το κολαει ο μπαμπας μου και γίνεται . Δεν θέλω να κάνω τρύπα με τίποτα στο ενυδρείο από κάτω για σύνδεση με sub . Ίσως εξωτερική σύνδεση αλλά πάλι πρέπει να γίνει τρύπα στο έπιπλο να περάσουν σωλήνες και δεν έχω ιδέα πως το νερό θα πηγαίνει και θα έρχεται στο sub.

Eπίσης έχω αυτο το παλιο jewel ενυδρειο των 120 λίτρων που θα μπορούσε να γίνει sub ??? ( http://prntscr.com/i13neh )



Ή αυτά τα πλαστικά κουτιά-ενυδρεία 200 λίτρων ( http://prntscr.com/i13p3u
, http://prntscr.com/i13pip





Και να μπούν δίπλα στο έπιπλο εξωτερικά και να ανεβαίνει νερό με σωλήνες στο ενυδρειο και από το ενυδρειο στο sub . υπάρχει λίγος χώρος ανάμεσα από τα δύο ενυδρεια στη γωνία και το προτιμώ από το να μπουν 3 εξωτερικα που δεν χωράνε καλα καλα . Το sub το παίρνει πάντως εδω στο κάθετα στο έπιπλο μέσα στη γωνία των δύο ενυδρείων για δειτε λιγο και πειτε μου (http://prntscr.com/i13sbw )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 16-01-18 στις 11:57
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 16-01-18, 11:33
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Νικολέτα ας τα πάρουμε ένα ένα.
Το σάμπ σίγουρα είναι το πιο οικονομικό, θα έλεγα και το πιο εύκολο στη συντήρηση.
Τα μειονεκτήματα είναι ότι θα αυξήσεις το βάρος κατα λίγο, αλλά θα αυξήσεις και τα λίτρα μαζί,
και το άλλο είναι ο θόρυβος που και αυτό λύνεται αν φτιαχτεί σωστά η υπερχείλιση.
τα κρεμαστά δεν το συζητάω καθόλου, ακόμα και τεράστιο να το έφτιαχνες εσύ
δεν θα κάνει δουλειά γιατί στα κρεμαστά το νερό επιστρέφει στο ενυδρείο με φυσική ροή και όχι με τη πίεση και το ροή της αντλίας ,
που σε τόσο μεγάλο ενυδρείο είναι απαραίτητη.
Επίσης κάτι ακόμα, μιλάμε για χρυσόψαρα, δεν μπορείς να φανταστείς πόσο λερώνουν.
Τα εξωτερικά (μιλάω στο πληθυντικό , γιατί θες πολλά για το ενυδρείο αυτό)
αν είναι καλά θα κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους αλλά
το πιθανότερο είναι να κοστίσουν όσο το ενυδρείο, ίσως και περισσότερο.
Και το εσωτερικό σαμπ που είπε ο Γιάννης (tsala) θα κάνει δουλειά,
αλλά επειδή έχω ένα παρόμοιο, θα θέλει πιο τακτικά καθάρισμα.
Το 120αρι ναι θα μπορούσε να γίνει ένα πολύ καλό σαμπ,
χωρίς να είναι απαραίτητο πως θα γεμίζει για να πεις πως θα επιβαρύνεις με 120 λίτρα νερό το βάρος.
Για τη τρύπα της υπερχείλισης , δεν γίνεται στο πάτο του ενυδρείου,
αλλά ψηλά στο πλάι ή στη πλάτη που είναι πιο συνιθισμένο γιατί δεν φαίνεται,
και αυτές οι τρύπες είναι πολύ ασφαλές.
Από τη τρύπα φεύγει σωλήνα που κατεβαίνει στο σαμπ
δες κάποια δείγματα



και κάποια σαμπ





μετά θα πούμε για τις τρύπες στο τοίχο, την αποχέτευση κλπ
ένα ένα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Εξωτερικό φίλτρο chemicalgoo Φίλτρανση 2 07-09-12 19:08
Εξωτερικό φίλτρο?? anastapalios Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 07-02-11 17:41
DIY Εξωτερικό Φίλτρο mikeaegina DIY . Φτιάχτο μόνος σου 8 04-11-05 17:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13484 seconds with 16 queries