Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-08-15, 21:55
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή 200λ malawi

Επεσε ενα ενυδρειο 200λ στα χερια μου και σκεφτομαι να ξεκινησω Malawi...Τι πρεπει να προσεξω?υποστρωμα και πετρες δεν με ενδιαφερουν αν ειναι η οχι ασβεστολθηκες πλεον ε?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-08-15, 07:00
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Εδώ είναι τα βασικά http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81725. Ότι απορία έχεις ρωτάς πριν κάνεις κάτι και προπάντων πριν βάλεις ψάρια.
Με το καλό στα νερά μας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 07-09-15 στις 17:36
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-08-15, 08:04
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

Σαφως και ΠΑΝΤΑ ρωταω πριν κανω κατι και σαφως δεν βιαζομαι..πειτε μου λιγο διαβασα για υποστρωμα αμμο,ισχυει?να μην βαλω ψλο χαλικακι?Επισεις αμμο μπορω να αγορασω απο καποια μανδρα με υλικα (σαφως καλο πλυσιμο)?απο πετρες δεν με αφοραν πλεον αν ειναι ασβεστολιθκες η οχι ετσι?Απο συνδιασμο ψαριων,μονο malawi Μπορω να βαλω η και κατι αλλο?Ειναι επιθετικα τα ψαρια Malawi?ο συνδιασμος ψαριων γινετε με βασει ομαδας?χαρεμι?μπορω να βαλω 1 απο καθε ειδος?ξεχωριζετε το αρσενικο απο το θυληκο?Ρωτησα πολλα αλλα :P Eπισεις στο στησιμο εχω δει πετρες την μια πανω απο την αλλη κλπ,πως επιτηχανετε αυτο?εχει καποιο κολπο η απλα την πεταμε την μια πανω απο την αλλη?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-08-15, 11:23
Το avatar του χρήστη Gio_bourou
Gio_bourou Ο χρήστης Gio_bourou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-05-2015
Περιοχή: Σουφλί Εβρου
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Καλημερα και καλοσ ηρ8ες ο μιστερ Κλεοβουλος θα σου λυση ολες της αποριες, εγω μπορω να σου πω για της πετρες οτι ειναι αρκετα ευκολο στο στησιμο απλα δημιουργισε μια μαζα η κατολιστηση στης ακρες του ενυδριου και προσπαθισε να αφηνεις τρυπες οστε να φωλιαζουν μεσα. Μπορεις να δεις φωτογραφιες απο αλλα ενυδρια και να αντιγραψειςς αυτο που σου αρεσει περισσοτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-08-15, 13:23
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαφως και ΠΑΝΤΑ ρωταω πριν κανω κατι και σαφως δεν βιαζομαι..πειτε μου λιγο διαβασα για υποστρωμα αμμο,ισχυει?να μην βαλω ψλο χαλικακι?Επισεις αμμο μπορω να αγορασω απο καποια μανδρα με υλικα (σαφως καλο πλυσιμο)?απο πετρες δεν με αφοραν πλεον αν ειναι ασβεστολιθκες η οχι ετσι?Απο συνδιασμο ψαριων,μονο malawi Μπορω να βαλω η και κατι αλλο?Ειναι επιθετικα τα ψαρια Malawi?ο συνδιασμος ψαριων γινετε με βασει ομαδας?χαρεμι?μπορω να βαλω 1 απο καθε ειδος?ξεχωριζετε το αρσενικο απο το θυληκο?Ρωτησα πολλα αλλα :P Eπισεις στο στησιμο εχω δει πετρες την μια πανω απο την αλλη κλπ,πως επιτηχανετε αυτο?εχει καποιο κολπο η απλα την πεταμε την μια πανω απο την αλλη?
με το καλο να στησεις ενα ομορφο και υγειες ενυδρειο!!!

θα προσπαθησω να σε βοηθησω στις αποριες σου με σειρα.

1.παρολο που πολλοι τα κρατανε μια χαρα με το χαλικι εγω θεωρω απαραιτητη την αμμο ως βυθο..κι αυτο για 3 λογους.1ον την βαζουν στο στομα και μετα την βγαζουν απο τα βρανχια για λογους αποπαρασιτωσης.2ον μπορουν να ξυστουν στην αμμο για τον ιδιο λογο χωρις να τραυματιστουν.3ον πολλα ειδη σκαβουν λακους για να ζευγαρωσουν.(μπορεις να μαζεψεις αμμο απο μια καθαρη παραλια)
2.οι πετρες καλο ειναι να ειναι ασβεστολιθικες για να κρατουν ψηλα τις σκληροτητες και επισης να μην ειναι αιχμηρες για να αποφυγεις τραυματισμους.το στησιμο ειναι πολυ ευκολο.θα πειραματιστεις λιγο χαζευοντας στο google για να παρεις ιδεες.
3.αν βαλεις μαλαουι δεν θα ταιριαξει τιποτα αλλο.ειναι πολυ επιθετικα.ακομα και μεταξυ τους θελει προσοχη ο συνδιασμος.συνηθως πανε χαρεμι 1α+3θ..

αυτα για αρχη.ξεκινα και ταυτοχρονα θα βλεπουμε τι πρεπει να κανεις.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-08-15, 22:24
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

Mαλιστα..ναι μου αρεσει με πετρες...ποσες θελει περιπου;επισης εκτος απο malawi μπορω τανκανικα σε αυτα τα λιτρα;και τα δυο να φανταστω δεν μπορω ετσι;διαστασεις 1,20x40x50 ...σκεφτομαι επισεις να κρυψω και στις πετρες αεραντλια..επισης αυτες γεννανε (ειναι ευκολο)?ξεχωριζουν ευκολα αρσενικο-θυληκο?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-08-15, 10:48
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

https://www.google.gr/search?q=malaw...IVwewUCh2ssgSx

Βαλε πραγμα,μην τσιγκουνευεσαι
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-08-15, 12:46
Το avatar του χρήστη Gio_bourou
Gio_bourou Ο χρήστης Gio_bourou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-05-2015
Περιοχή: Σουφλί Εβρου
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

αν εχεις διαστασεις 1,20χ40χ50 εισαι στα 240 λιτρα και εγω το ιδιο εχω αν θες ριξε μια ματια εγω εβαλα πετρες απο του (κακαλι το ποταμι) η οπιες ειναι τελειες συμφωνα με τον κλεοβουλο παρακατω εχω βαλει το ενυδριο μου αν θες ριξε μια ματια
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=87524


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-08-15, 16:28
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Mαλιστα..ναι μου αρεσει με πετρες...ποσες θελει περιπου;επισης εκτος απο malawi μπορω τανκανικα σε αυτα τα λιτρα;και τα δυο να φανταστω δεν μπορω ετσι;διαστασεις 1,20x40x50 ...σκεφτομαι επισεις να κρυψω και στις πετρες αεραντλια..επισης αυτες γεννανε (ειναι ευκολο)?ξεχωριζουν ευκολα αρσενικο-θυληκο?
Διάλεξε μια λίμνη. Δεν είναι σωστό να μπερδεύουμε ψάρια από διαφορετικούς βιότοπους (για πολλούς λόγους που δεν χρειάζεται να αναλύσουμε εδώ).
Έχεις ενυδρείο με ικανοποιητικές διαστάσεις για να φτιάξεις κάτι όμορφο.
Η αεραντλία δεν χρειάζεται παρά μόνο σε έκτακτες περιπτωσεις.
Σε πολλά είδη τα φύλα ξεχωρίζουν εύκολα (διμορφικά) και σε άλλα ξεχωρίζουν μόνο από την συμπεριφορά όταν είναι σε φάση αναπαραγωγής (μονομορφικά).
Ξεκίνα με το στήσιμο και θα κάνουμε συζήτηση για την σύνθεση.
Δες εσύ ποιά είδη σ' αρέσουν περισσότερο http://www.cichlid-forum.com/profile...gory.php?cat=2
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-08-15, 21:44
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

Malawi θα κανω.αλλα εκει που δυσκολευομαι ειναι με το στησιμο.το τι πετρες και το πως θα τις τοποθετσω...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-08-15, 08:52
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
.....
2.οι πετρες καλο ειναι να ειναι ασβεστολιθικες για να κρατουν ψηλα τις σκληροτητες και επισης να μην ειναι αιχμηρες για να αποφυγεις τραυματισμους.το στησιμο ειναι πολυ ευκολο.θα πειραματιστεις λιγο ......
τι σε δυσκολεύει?
πάνε σ' ένα βουνό ή παραλία και διάλεξε αρκετές κοτρώνες- βάλε αν θέλεις ένα φύλλο φελιζόλ dow στον πυθμένα- τοποθέτησε μερικές ογκώδεις σαν βάση και άρχισε να "κουμπώνεις" πάνω τους σαν κατολίσθηση άλλες μικρότερες όσο μπορείς σε ύψος, φτιάχνοντας τρύπες/κρυψώνες.
Πάνε και στις παρουσιάσεις να δεις άλλα ενυδρεία.
Το πρώτο στήσιμο είναι σίγουρο πως δεν θα σ' αρέσει και πρέπει να κάνεις αρκετές αλλαγές μέχρι να ικανοποιηθείς Διασκέδασε το.
Προσοχή το οικοδόμημα να έχει σταθερότητα και όσο το δυνατό να μην ακουμπάει στα πλαϊνά τζάμια.
Μετά θα ρίξεις την άμμο από πάνω και θα το σταθεροποιήσει καλύτερα γεμίζοντας τα κενά.
Καλή αρχή με τις οικοδομικές εργασίες
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-09-15, 20:21
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

apple snail μπορω να βαλω η τα τρωνε?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-09-15, 20:23
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Δεν νομίζω να επιζήσουν!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-09-15, 20:24
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Θα προτεινα nerite snails που δεν εχουν μεγαλες κεραιες και προστατευονται καλυτερα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-09-15, 22:14
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα προτεινα nerite snails που δεν εχουν μεγαλες κεραιες και προστατευονται καλυτερα.
μαλιστα..κατι αλλο σε αυτα τα λιτρα μπορω να βαλω?μαζι με malawi εννοω
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-09-15, 22:24
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

τι αλλο δηλαδη?εκτος απο τα netrite δεν υπαρχει κατι αλλο.γενικα να ξερεις οτι σε ενυδρειο με malawi δεν μπορεις να εχεις κατι αλλο..ειναι νευρικα ψαρια και μπορουν να ξεκανουν οτι βρουν μπροστα τους..
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-09-15, 06:51
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
τι αλλο δηλαδη?εκτος απο τα netrite δεν υπαρχει κατι αλλο.γενικα να ξερεις οτι σε ενυδρειο με malawi δεν μπορεις να εχεις κατι αλλο..ειναι νευρικα ψαρια και μπορουν να ξεκανουν οτι βρουν μπροστα τους..
Συμφωνώ!Και τα nerite δεν μείνουν για πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-09-15, 09:58
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

ωραια..ευχαριστω,οποτε μονο ψαρια καθως nerite δεν θα προλαβαινονται,καλο ειναι να διαλεξω ενα ειδος (χαρεμι) να βαλω?ξεχωριζουν ευκολα?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-09-15, 14:39
pas4 Ο χρήστης pas4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες στα νερά μας και από εμένα! Τα παιδιά παραπάνω σου τα είπανε με κάθε λεπτομέρεια! Να τους ακούσεις! Θα πρόσθετα απλά ότι μην αγχώνεσαι με τις πέτρες, αλλά γνώμη μου είναι να είναι ένα είδος πέτρας και όχι διαφορετικές και βάλτες τελείως τυχαία... ''σαν να τις έρειξες στην παραλία σχηματίζοντας στοιβάδες'' Νομίζω έτσι θα έχεις ένα πιο φυσικό αποτέλεσμα. Από χαρέμια που αναφέρεις στα λίτρα σου χωράνε δύο διαφορετικά είδη (πιστεύω δηλαδή 5 + 5 ψάρια από το καθένα). Ανάλογα πάντα με το τι θα διαλέξεις. Διάβασε διάφορα προφίλ ψαριών, δες τις ανάγκες τους και τις απαιτήσεις τους, συμπεριφορές και μεγέθη στα οποία φθάνουν...και σιγά σιγά θα κατασταλάξεις!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-09-15, 08:36
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

μπορω να βαλω Labidochromis και red zebra κιχλιδες?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-09-15, 18:54
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Υβριδίζουν
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 10-09-15, 08:29
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

Αν βαλω ενα χαρεμι.και αργοτερα γεννησουν θα υπαρχουν τσακωμοι;μεχρι ποσσα μπορω να κρατησω σε υτα τα λιτρα;επισς μετα την γεννα οι γονεις υπαρχει περιπτωση να φανε τους γονους;επισεις οταν λεμε οτι υβριδιζουν μπορει να βγουν με προβλημα ρα ψαρακια;αυτο εννοουμαι;
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-09-15, 00:55
pas4 Ο χρήστης pas4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν βαλω ενα χαρεμι.και αργοτερα γεννησουν θα υπαρχουν τσακωμοι;μεχρι ποσσα μπορω να κρατησω σε υτα τα λιτρα;επισς μετα την γεννα οι γονεις υπαρχει περιπτωση να φανε τους γονους;επισεις οταν λεμε οτι υβριδιζουν μπορει να βγουν με προβλημα ρα ψαρακια;αυτο εννοουμαι;
Οι τσακωμοί θα υπάρχουν ανάλογα με το τι είδος θα βάλεις και σε πια αναλογία θα είναι τα αρσενικά με τα θυληκά. Τα μικρά αν δεν βρουν καλές κρυψώνες θα φαγωθούν από τα μεγαλύτερα ψάρια. Καλό είναι να μη βάζουμε ψάρια που υβριδίζουν, δηλαδή όταν υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να ζευγαρώσουν δύο διαφορετικά είδη, ίσως λόγω χρωματικής ομοιότητας. Αυτό δε το θέλουμε γιατί έτσι καταστρέφουμε τα είδη που υπάρχουν στη φύση και ιδιαίτερα αν αυτοί οι απόγονοι δώσουν άλλους...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενυδρειο 200λ και στησιμο Stavros7 Γλυκό νερό - Γενικά 0 16-08-15 09:31
το ενυδρειο μου 200λ stampolis Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 6 19-11-12 18:14
Μεγαλώσαμε!!! Βοηθεια με 200λ spirossd Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 33 27-05-12 15:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06716 seconds with 13 queries