Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-08-14, 00:00
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή ¶κουσον άκουσον προς κιχλιδατους!!!!!

Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ!μπενω στο θέμα άμεσος...Εχω ένα ενυδρειο 180l (100x40x50) κοινονικο φυτεμενω και τρέχει περίπου 4-5 μήνες αλλα εχω απελπιστη πλέον ....δεν λέω όμορφο ΑΛΛΑ.....co2 λιπάσματα Α/Ο αλγες σίδιρο φοσφορικα,φυτα μαραμενα με τρύπες αντε βρες το πρόβλημα φωτισμός κτλ......μόνο η Α/Ο μου λύπη απο αυτα,αλλα δεν θελω άλλο ταλεπορια....
Λέω να πάω για κιχλιδες Αφρικής και απο ότι μου είπε ένα φιλαράκι,να πάω σε κιχλιδες απο την λίμνη Malawi σε mbuna!εγω λοιπόν δεν ξέρω τυποτα...και ρωταω για τα λιτρα που εχω τι μπορο να φιλοξενίσω μέσα???????
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-08-14, 00:32
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

Καλησπέρα Κώστα και καλώς να Άρθεις στην Αφρική !!!!!! Η λίμνη Malawi έχει ψάρια που μεγαλώνουν πολύ και το ενυδρείο σου έχει μήκος μόλις 1μ. γιΆ αυτό θα σου πρότεινα να βάλεις ένα κοπάδι pseudotropheus saulosi που είναι διμορφικά.Ενώ το αρσενικό έχει μια ωραία απόχρωση του μπλε με σκούρες μπλε κάθετες ρίγες το θηλυκό είναι λαμπερό κίτρινο - πορτοκαλί !!!!! Δες φωτογραφίες στο σύνδεσμο που θα παραθέσω:

https://www.google.gr/search?q=saulo...w=1024&bih=615
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-08-14, 08:02
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Ρίξε μια ματιά πρώτα σ' αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81725
και ότι απορίες έχεις εδώ είμαστε.
Τα saulosi που προτείνει ο Πέτρος είναι πολύ όμορφα ψάρια αλλά δεν ξέρω αν θα βρεις καθαρά.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-08-14, 19:22
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Το εχω διάβαση αυτο!!απλα ο πετσοπας που είναι και (φιλαράκι) μου πρότεινε για τα λιτρα μου να πάω σε Malawi mbuna που έχουμε περισσότερες επιλογές και πανε μέρη 15εκ.....για 2-3 χαρεμακια!τωρα ρωταω εσάς του ποιο έμπειρους τι επιλογές εχω για τα λιτρα μου??????????malawi????tanganika????victoria?????? ?παρακαλω τα φώτα σας γιατι δεν εχω ηδαια...μέχρι τωρα ασχολιομουνα μόνο με το κοινονικο φυτεμενω!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-08-14, 19:30
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

εγω στο 1μετρο θα δοκιμαζα 2 χαρεμια μικρων ψαριων..επιλογες αρκετες..
saulosi,cynotilapia,iodotropheus μεχρι και labidochromis,maingano..

διαλεγεις 2 απο αυτα και πρατεις αναλογα..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-08-14, 19:43
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Ποιας λυμνις είναι αυτα????????mbuna????συγνώμη αλλα δεν γνωρίζω....μου αρέσουν πολυ τα εξής:LABEOTROPHEUS,METRIACLIMA ZEBRA MAISONI,LABIDOCHROMIS HONGI SWEDEN ,PSEUDOTROPHEUS ELONGATUS,MELANOCHROMIS CYANEORHABDOS,PSEUDOTROPHEUS DEMASONI!αν δεν κανω λαθως ολλα αυτα Είναι mbuna αλλα δεν ξερω μεγεθη......αυτα αν τα γράφω και σωστά.....ακουω!!!!!!!!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-08-14, 20:39
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιας λυμνις είναι αυτα????????mbuna????συγνώμη αλλα δεν γνωρίζω....μου αρέσουν πολυ τα εξής:LABEOTROPHEUS,METRIACLIMA ZEBRA MAISONI,LABIDOCHROMIS HONGI SWEDEN ,PSEUDOTROPHEUS ELONGATUS,MELANOCHROMIS CYANEORHABDOS,PSEUDOTROPHEUS DEMASONI!αν δεν κανω λαθως ολλα αυτα Είναι mbuna αλλα δεν ξερω μεγεθη......αυτα αν τα γράφω και σωστά.....ακουω!!!!!!!!!!!!!!!!!
mbuna σου γραφω κι εγω.απλα ειναι καποιες προτασεις..
απο αυτα που λες πολυ ωραιο ειναι το hongi.τα demasoni δεν μπαινουν χαρεμι αλλα ομαδα 8-10 ατομων και δεν τα πανε καλα με ψαρια παρομοιου χρωματος.
melanochromis ειναι αυτο που σου εγραψα κι εγω ενω elongatus ειναι πολυ τρελοψαρο για μικρο ενυδρειο..

δυστυχως θα πρεπει να διαλεξεις 2 χαρεμια και να παραμεινεις σε αυτα.

ξερεις πως να στησεις τις πετρες στο ενυδρειο?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-08-14, 21:13
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το εχω διάβαση αυτο!!απλα ο πετσοπας που είναι και (φιλαράκι) μου πρότεινε για τα λιτρα μου να πάω σε Malawi mbuna που έχουμε περισσότερες επιλογές και πανε μέρη 15εκ.....για 2-3 χαρεμακια!τωρα ρωταω εσάς του ποιο έμπειρους τι επιλογές εχω για τα λιτρα μου??????????malawi????tanganika????victoria?????? ?παρακαλω τα φώτα σας γιατι δεν εχω ηδαια...μέχρι τωρα ασχολιομουνα μόνο με το κοινονικο φυτεμενω!
Στις διαστάσεις σου θα πήγαινα σε Ταγκανίκα. Τα mbuna θέλουν μήκος και περισσότερα λίτρα, ειδικά αν είναι για δύο ή περισσότερα είδη. Τα Iodotropheus που ανέφερες για παράδειγμα γίνονται θηρία, τα Maingano είναι λίγο τσαμπουκάδες όπως πολλά είδη της λίμνης Malawi. Πήγαινε σε Ταγκανίκα για να χαρείς ένα ενυδρείο χωρίς προβλήματα θα σου έλεγα εγώ.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-08-14, 21:33
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
mbuna σου γραφω κι εγω.απλα ειναι καποιες προτασεις..
απο αυτα που λες πολυ ωραιο ειναι το hongi.τα demasoni δεν μπαινουν χαρεμι αλλα ομαδα 8-10 ατομων και δεν τα πανε καλα με ψαρια παρομοιου χρωματος.
melanochromis ειναι αυτο που σου εγραψα κι εγω ενω elongatus ειναι πολυ τρελοψαρο για μικρο ενυδρειο..

δυστυχως θα πρεπει να διαλεξεις 2 χαρεμια και να παραμεινεις σε αυτα.

ξερεις πως να στησεις τις πετρες στο ενυδρειο?
Όχι δεν ξέρω για τις πέτρεςΕνυμεροσεμε
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Στις διαστάσεις σου θα πήγαινα σε Ταγκανίκα. Τα mbuna θέλουν μήκος και περισσότερα λίτρα, ειδικά αν είναι για δύο ή περισσότερα είδη. Τα Iodotropheus που ανέφερες για παράδειγμα γίνονται θηρία, τα Maingano είναι λίγο τσαμπουκάδες όπως πολλά είδη της λίμνης Malawi. Πήγαινε σε Ταγκανίκα για να χαρείς ένα ενυδρείο χωρίς προβλήματα θα σου έλεγα εγώ.
Και γιατη ο πετσοπας μου μου λέει για Malawi mbuna???? σε tanganika είναι καλύτερα για τα λιτρα μου????γηνοντε λιγότερα εκ?????προτασης??????

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κωστας86 : 22-08-14 στις 21:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-08-14, 21:43
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

τα iodotropheus sprengerae τα ανεφερα εγω και εχουν μεγιστο μηκος 10 εκατοστα αρα ειναι μια χαρα στο 1 μετρο επισης ειναι απο τα πιο ηρεμα mbuna.. δεν επιμενω στο τι να βαλεις.ετσι κι αλλιως οτι κι αν διαλεξεις απο τις 2 λιμνες θα ειναι ομορφο..

μια ιδεα για το πως θα πρεπει να ειναι ενα ενυδρειο για mbuna

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-08-14, 22:57
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Απο αυτα που μου εγγραφές μόνο το iodotropheus sprengerae ΔΕΝ μου αρεση..... Το hongi μου αρεση πολυ!!!!τωρα δεν ξέρω....διλαδη για να καταλάβω εχω επιλογές και σε Malawi και σε tanganika???????????
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-08-14, 23:02
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

αφου σου αρεσει το hongi κρατα το ως την μια επιλογη και διαλεξε και καποιο αλλο.αν μπορεσεις και βρεις και saulosi θα εισαι μια χαρα.ειναι πολυ ομορφα!!!

τανγκανικα εχεις αρκετες επιλογες αλλα εγω ειμαι ασχετος σε αυτη τη λιμνη οποτε σου γραφω μονο για μαλαουι
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-08-14, 23:09
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Φαντασου ότι εγω είμαι παντελος άσχετος απο θέμα ψαροσυνθεσης σας λίμνες........δεν ξέρω καν τα ψαρια,γιαυτο ρωταω.........
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-08-14, 00:00
pas4 Ο χρήστης pas4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Γεια σου φίλε Κώστα και καλώς ήρθες στα νερά μας! Είμαι σίγουρος πως ένα μπέρδεμα με όλα αυτά που διάβασες θα το έχεις Τα παιδιά παραπάνω σου τα λένε όλα πολύ σωστά! Μια πρόταση που έχω να προσθέσω είναι γιατί δε σκέφτεσαι να το κάνεις species tank, δηλαδή ενυδρείο για ένα μόνο είδος κιχλίδας. Χρειάζεται διάβασμα για να δεις σε τι αναλογίες μπαίνει το κάθε ψάρι καθώς και πόσα εκατοστά μπορεί να φθάσει. Με το ένα είδος για αρχή πιστεύω θα απολαύσεις πολύ όμορφες συμπεριφορές, θα αποφύγεις μαλώματα με άλλα είδη, καθώς και υβριδισμούς και στο μέλλον θα έχεις πιο εύκολες γέννες. Πάντως το σίγουρο για μένα που πρέπει να κάνεις είναι να συνεχίσεις να διαβάζεις αλλά και να ρωτάς!!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-08-14, 00:07
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Κατι άλλο ρε παιδια 2 ερώτησης 1η μπορο να βάλω μέσα ψαρια και απο tanganika και Malawi???και 2η το ενυδρειο μου που είναι στρομενω θα τα βάλω στο είδη στρομενω νερο η πρεπη την αρχή να το στρονο?????
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-08-14, 07:24
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

- ρίξε λίγο διάβασμα (διάβασες καθόλου αυτό που σου έβαλα?)
- άσε τους πετσοπάδες που αν και φίλοι μας αυτοί κάνουν επάγγελμα και να ρωτάς εδώ
- το ενυδρείο σου είναι ιδανικό κατά τη γνώμη μου για ένα είδος μόνο του, από τα πιο μικρόσωμα και ήρεμα mbuna.
- καλύτερα να μη μπερδεύουμε ψάρια από διαφορετικές λίμνες. Αν διαλέξεις Τανγκανίκα μπορείς να βολέψεις ένα είδος κοχυλόψαρου ( http://www.cichlid-forum.com/profile...ory.php?cat=14 ) μαζί με ένα μικρόσωμο είδος πετρόψαρου (πχ http://www.cichlid-forum.com/profile...es.php?id=1529 )
- αν το φίλτρο σου έχει στρωμένη βιολογία δεν χρειάζεται να ξαναστρώσεις αλλά στην αρχή να ελέγχεις τακτικά με μετρήσεις τις παραμέτρους μήπως πάει κάτι στραβά
........
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-08-14, 23:38
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Να στε καλαρε παιδια!ριχνω διάβασμα οσο μπορω και προλαβαίνω!μετα απο άλλοι μια ματια για ψαρια κατελιξα σε Malawi mbuna και θα ήθελα να μου πείτε ποια απο τα παρακάτω συμβιώνουν μαζι και στα λιτρα μου βέβαια!!!LABEOTROPHEUS TREWASAE ,METRIACLIMA ZEBRA MAISONI REEF ,LABIDOCHROMIS HONGI , SAULOSI μιλάμε για 1m και 3 f ακουω!!!!!!!!!!!!!καικατι άλλο απο εκη που θα τα πάρω (pet) μου είπαν ότι είναι πόλη μικρά και δεν μπορούν να γνωρίσουν φίλο...τι κάνουμε σε αυτη την περίπτωση????
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-08-14, 00:32
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

το προβλημα δεν ειναι πιο ταιριαζει αλλα που θα τα βρεις.ειναι και νεκρη περιοδο τωρα..

δες πρωτα ποια μπορεις να βρεις σε διαθεσιμοτητα και το βλεπουμε.

αμα ειναι πολυ μικρα και δεν ξεχωριζει φυλο,τοτε αγοραζεις παραπανω ψαρια και οταν τα σιγουρεψεις δινεις αυτα που περισσευουν.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-08-14, 19:06
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Παιδια κατελιξα σε ψαράκια,οποία βρω απ τα 3 θα πάρω!LABIDOCHROMIS HONGI SWEDEN σιγουρα και μετα η saulosi pseudotropheus η METRIACLIMA ZEBRA MAISONI REEF!!!!2 απο τα 3 αλλα μάλλον σε hongi και SAULOSI θα πάω άκουω να μου πείτε γνώμες για την ψαροσυνθεση...........ειλικρινά!!!!και κατι άλλο εχω 3 ερωτήσεις :1η τι είναι ο αραγονιτις και που θα τον βρω?2η άμμο απο παραλία αυτι την μπεζ που είναι ψιλι????και 3η πέτρες απ το βουνό η απο παραλία???στροκγιλες η με γωνίες?(σαγρε άγρια)??????????
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-08-14, 21:05
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια κατελιξα σε ψαράκια,οποία βρω απ τα 3 θα πάρω!LABIDOCHROMIS HONGI SWEDEN σιγουρα και μετα η saulosi pseudotropheus η METRIACLIMA ZEBRA MAISONI REEF!!!!2 απο τα 3 αλλα μάλλον σε hongi και SAULOSI θα πάω άκουω να μου πείτε γνώμες για την ψαροσυνθεση...........ειλικρινά!!!!και κατι άλλο εχω 3 ερωτήσεις :1η τι είναι ο αραγονιτις και που θα τον βρω?2η άμμο απο παραλία αυτι την μπεζ που είναι ψιλι????και 3η πέτρες απ το βουνό η απο παραλία???στροκγιλες η με γωνίες?(σαγρε άγρια)??????????
Μπρε κοπελια κανενας?????????
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-08-14, 23:18
pas4 Ο χρήστης pas4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια κατελιξα σε ψαράκια,οποία βρω απ τα 3 θα πάρω!LABIDOCHROMIS HONGI SWEDEN σιγουρα και μετα η saulosi pseudotropheus η METRIACLIMA ZEBRA MAISONI REEF!!!!2 απο τα 3 αλλα μάλλον σε hongi και SAULOSI θα πάω άκουω να μου πείτε γνώμες για την ψαροσυνθεση...........ειλικρινά!!!!και κατι άλλο εχω 3 ερωτήσεις :1η τι είναι ο αραγονιτις και που θα τον βρω?2η άμμο απο παραλία αυτι την μπεζ που είναι ψιλι????και 3η πέτρες απ το βουνό η απο παραλία???στροκγιλες η με γωνίες?(σαγρε άγρια)??????????
Ξεκινώντας ανάποδα:
3) Πέτρες από όπου μπορείς να βρεις και σου αρέσουν περισσότερο, απλά οι στρογγυλεμένες δεν έχουν τον κίνδυνο να τραυματιστούν τα ψάρια στο κυνηγητό.
2) Την ψιλή, αλλά πάντα βράσιμο και καλό πλύσιμο
1) Κάνε έναν έλεγχο σε καταστήματα και θα βρεις. Συνήθως βάζουν ζωντανό ''οι θαλασσινοί'' αλλά εσύ δε θες κάτι τέτοιο, τον θέλεις απλά για της σκληρότητες
Τώρα για την ψαροσύνθεση, τι θα βάλεις μικρά ψάρια ή ενήλικα; Γιατί όπως σου είπα και σε άλλη μου απάντηση θα το ευχαριστηθείς περισσότερο με ένα είδος και έτσι θα μπορείς να βάλεις και κανένα ψάρι παραπάνω. Γνώμη μου είναι και αν θέλεις τα ασπάζεσαι
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-08-14, 09:51
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω πολυ pas4 για της συμβουλές σου!!!!απλα ξερης ενθουσιαζεσε απο χρώματα και τα θελεις ολλα!!!!!μαλλον κατελιξα σε 2 χαρεμακια που είναι οριακά για τα λιτρα μου!αν τα καταφέρο παραπέρα θα πουλησω το rio 180 που είναι καινούριο 4-5 μηνών και θα πάρω ένα 300 με 400 L όχι παραπάνω....θα βάλω συγουρα HONGI και μετα η MBAMBA η SAULOSI οποία βρω!!!!α και σε αυτο που με ρωτισες για τα ψαράκια λογικά θα είναι μικρά.....
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-08-14, 11:13
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστω πολυ pas4 για της συμβουλές σου!!!!απλα ξερης ενθουσιαζεσε απο χρώματα και τα θελεις ολλα!!!!!μαλλον κατελιξα σε 2 χαρεμακια που είναι οριακά για τα λιτρα μου!αν τα καταφέρο παραπέρα θα πουλησω το rio 180 που είναι καινούριο 4-5 μηνών και θα πάρω ένα 300 με 400 L όχι παραπάνω....θα βάλω συγουρα HONGI και μετα η MBAMBA η SAULOSI οποία βρω!!!!α και σε αυτο που με ρωτισες για τα ψαράκια λογικά θα είναι μικρά.....
2 είδη δεν είναι οριακά, είναι έξω απ' τα όρια
Επίσης hongi και mbamba δεν μπαίνουν μαζί έτσι κι αλλιώς, αφού είναι και τα 2 Labidochromis.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
PH,KH,GH προς αλαγή ΚΑΛΥΜΝΟΣ Γλυκό νερό - Γενικά 11 23-08-09 18:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07719 seconds with 13 queries