Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-02-14, 17:25
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΠΟΙΑ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΩΝ: PH,NO2,NO3,NH3,NH4,TDS;

Καλημέρα,έχω κάποιες απορίες και θέλω τις συμβουλές όποιου είναι σίγουρος για την γνώμη του ( όχι αρχάριων ), την προηγούμενη Παρασκευή 31/1/14 άδειασα το 700άρι και αφού πρώτα έκανα σκούπα έπλυνα σε κουβάδες την λευκή χαλαζιακή άμμο που είχε (την έκανα δυο χέρια ).Περιμένω να μου αλλάξουν τις πέτρες για να μην με τρώει η αγωνία με αυτό που έπαθα ( και πολλοί από εσάς γνωρίζετε ) κι έτσι περιμένει κι η άμμος στους κουβάδες.Θα ήθελα να μου πείτε αν αναπτύσονται σε αυτή αρνητικοί οργανισμοί,αμμωνία ή κάτι άλλο και αν ναι.Αν με το πλύσιμο ( δύο χέρια ακόμα ) πριν την βάλω πάλι στο ενυδρείο θα είναι ασφαλής.Πείτε μου μου σας παρακαλώ τα όρια των Ph για Αφρικάνες κιχλίδες και για TDS ?ppm/lt (τα όρια ) καθώς και όρια των NO2,NO3,NH3,NH4 για τις ίδιες κιχλίδες για να ξέρω πότε θα πρέπει να κάνω επειγόντως αλλαγή νερού ή κάτι άλλο.Θα σας παρακαλέσωνα μην απαντήσετε όσοι δεν είστε σίγουροι για την απάντηση σας.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-02-14, 18:28
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Nh3 nh4 0
No2 0
No3 10-15

Για τα υπολοιπα κοιτα τα προφιλ των ψαριων σου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-02-14, 20:32
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΠΟΙΑ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΩΝ: PH,NO2,NO3,NH3,NH4,Gh,Kh, TDS;

[QUOTE=PETROS_AFRICANOS;819299]Καλημέρα,έχω κάποιες απορίες και θέλω τις συμβουλές όποιου είναι σίγουρος για την γνώμη του ( όχι αρχάριων ), την προηγούμενη Παρασκευή 31/1/14 άδειασα το 700άρι και αφού πρώτα έκανα σκούπα έπλυνα σε κουβάδες την λευκή χαλαζιακή άμμο που είχε (την έκανα δυο χέρια ).Περιμένω να μου αλλάξουν τις πέτρες για να μην με τρώει η αγωνία με αυτό που έπαθα ( και πολλοί από εσάς γνωρίζετε ) κι έτσι περιμένει κι η άμμος στους κουβάδες.Θα ήθελα να μου πείτε αν αναπτύσονται σε αυτή αρνητικοί οργανισμοί,αμμωνία ή κάτι άλλο και αν ναι.Αν με το πλύσιμο ( δύο χέρια ακόμα ) πριν την βάλω πάλι στο ενυδρείο θα είναι ασφαλής.Πείτε μου μου σας παρακαλώ τα όρια των Ph για Αφρικάνες κιχλίδες και για TDS ?ppm/lt (τα όρια ) καθώς και όρια των NO2,NO3,NH3,NH4 ,Gh,Kh για τις ίδιες κιχλίδες για να ξέρω πότε θα πρέπει να κάνω επειγόντως αλλαγή νερού ή κάτι άλλο.Θα σας παρακαλέσωνα μην απαντήσετε όσοι δεν είστε σίγουροι για την απάντηση σας.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ[/QUOT

Οι αφρικάνες ξέρω ότι θέλουν σκληρότητα περίπου 9-10,αυτό το όριο στην Gh ή στην Kh και ποια τα όρια στην κάθε μία για Malawi και ποια για Tanganyika.Όσοι ''Αφρικάνοι'' προσέλθετε!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-02-14, 20:43
Το avatar του χρήστη egeorgiou
egeorgiou Ο χρήστης egeorgiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Πετράν δες μια εδώ:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=66881

Μαζεμένα νοικοκυρεμένα με κάποια link να μη δουλεύουν.

Στρωμένο φίλτρο χρειάζεσαι και καθαρό νεράκι με τα NO3 να τα κρατάς χαμηλά κάτω από 10.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-02-14, 20:45
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=66881


Με πρόλαβε ο φίλος μου...(ναι είδα ότι κάποια λινκ δε δουλεύουν...θα το συμπληρώσω κάποια στιγμή)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η τυχη εχει και τα ορια της! Γιώργος Κ Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 12 07-01-12 21:16
Δεν υπαρχουν ορια στη φαντασια! Γιώργος Κ Θαλασσινό νερό - Γενικά 9 29-05-11 16:32
ποια ειναι αρσενικα και ποια θυληκα labidochromis sp yellow? gramm.n Αρχάριοι γλυκού νερού 7 28-05-09 13:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03678 seconds with 13 queries