Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-03-13, 23:37
sotiris.mod Ο χρήστης sotiris.mod δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2012
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή Νεος

Γεια σας παιδια εχω ενα ενυδρειο γυρω στα 350 λιτρα και εχω τωρα μεσα ενα πλακοστομο μονο και θα ηθελα να ξεκινησω ενα νεο set up malawi. θα ηθελα την βοηθεια σας για το τι ψαρια θα βαλω? εχω κ κατι φυτακια κανα 2 ριζοθλεσ velsineria spirals και 2 anubia. επισης το χαλικι που εχω μεσα ειναι ποτιμισιο νομιζω και εχει μεσα πολλα σαλιγκαρακια μικρα που ζουν εκει κατω και δεν μπορω να τα ξεφορτωθω. σκεφτομουν να το βγαλω και να παω στη θαλασσα και να μαζεψω λιγη αμμο.υπαρχει καποιο προβλημα στη θαλασσινη αμμο? εχω μαζεψει και κατι πετρουλες απο τη θαλασσα αλλα θελω να παρω καποιες απο ενα σπηλαιο.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-03-13, 01:02
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Τωρα δεν ξερω πως θα ακουστει αλλα εντελως κουλα θα προτεινα, αφου εχεις που εχεις τον πλεκο (ειδος που εχει δεινοπαθησει σε μικροσκοπικα κουτακια) γιατι δε βαζεις μερικες ριζες και καμια 100στη νεον ή καρδιναλιους ή ροδοστομους με μπολικη τυρφη και καταππα να φτιαξεις κατι απο Λατινα μερια?

Βεβαια δεν απανταω στο ερωτημα, απλα πετιεμαι σαν π...ρδη και αμολαω τη σκεψη μου, αλλα ΙΣΩΣ δινω ενα τριγκαρισμα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-03-13, 01:22
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλως ηρθες
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-03-13, 07:56
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα δεν ξερω πως θα ακουστει αλλα εντελως κουλα θα προτεινα, αφου εχεις που εχεις τον πλεκο (ειδος που εχει δεινοπαθησει σε μικροσκοπικα κουτακια) γιατι δε βαζεις μερικες ριζες και καμια 100στη νεον ή καρδιναλιους ή ροδοστομους με μπολικη τυρφη και καταππα να φτιαξεις κατι απο Λατινα μερια?

Βεβαια δεν απανταω στο ερωτημα, απλα πετιεμαι σαν π...ρδη και αμολαω τη σκεψη μου, αλλα ΙΣΩΣ δινω ενα τριγκαρισμα
καλημέρα, μου αρέσει αυτή η ιδέα. απλά ήθελα να ρωτήσω οι ροδόστομοι δεν συνδυάζονται με κάποιο από τα άλλα? δηλ.νέον ή καρδινάλιους?
επίσης για τα σαλιγκαράκια, τα παιδιά εδώ λένε οτι δεν ενοχλούν το ενυδρείο. έχεις τόσα πολά που σ ενοχλούν?
επίσης μου αρέσουν πολύ αυτά τα clown loach από τα οποία αν είναι πρέπει να πάρεις τουλάχιστον 3, αλλά δεν γνωρίζω τις δυνατότητες συγκατοίκησης
καλώς ήρθες και καλή επιτυχία!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-03-13, 09:14
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.385
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες Σωτήρη!
-Για malawi θα χρειαστείς άμμο στο βυθό. Μια χαρά είναι η θαλασσινή (απο καθαρή παραλία, καλό πλύσιμο)
-Τα φυτά σου είναι ανθεκτικά και μπορείς να τα βάλεις.
-Τα σαλιγκαράκια λαθρεπιβάτες αν δεν καθαρίσεις/αλλάξεις πολύ καλά και τα υλικά του φίλτρου(χάνοντας έτσι την βιολογία του) θα ξαναεμφανιστούν . Εφόσον ελέγχεις πάντως τον πληθυσμό τους κάνουν καλό που υπάρχουν (ανακατεύουν και καθαρίζουν τον βυθό από υπολείμματα τροφών). (Μπορείς να βάλεις και μερικά helena σαλιγκαράκια να τα εξαφανίσουν.)
-Πέτρες θα χρειαστείς πολλές, χωρίς αιχμές, ασβεστολιθικές κατά προτίμηση για να φτιάξεις όσο περισσότερες κρυψώνες/τρύπες/φωλιές για τα ψάρια σου, σχηματίζοντας 2 όγκους δεξιά-αριστερά.
-Ο πλέκο δεν ταιριάζει σ' αυτόν τον βιότοπο και πρέπει να τον αποχωριστείς.
-Τι φίλτρα έχεις? Τι μήκος έχει το ενυδρείο σου?
-Για ψάρια θα πρότεινα 2 χαρέμια mbuna και αν μας πεις κάποια που σ' αρέσουν http://www.cichlid-forum.com/profile...gory.php?cat=2 μπορούμε να δούμε τι συνδυασμούς μπορείς να κάνεις.

(και μην ακούς τις από πάνω "σειρήνες" που θέλουν να σε παρασύρουν σε άλλα νερά )
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-03-13, 18:22
sotiris.mod Ο χρήστης sotiris.mod δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2012
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

γεια σας παιδια δεν θα ηθελα ροδοστομους ειχα καποια στιγμη και νεον μαζι. το ενυδρειο μου εχει μηκος 1 μετρο υψος 0.70cm και 0.50cm βαθος. εχω ενα φιλτρο tetratec 1200λιτρα ανακυκλωνει. τωρα απο ψαρια μου αρεσουν: Cynotilapia sp. "Mbamba" (Nkhata Bay) , Labeotropheus fuelleborni (Nakantenga) , Labidochromis caeruleus (Albino) , Labidochromis caeruleus (Lion's Cove I) , Labidochromis caeruleus (Nkhata Bay)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-03-13, 19:05
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.385
Προεπιλογή

Ωραία είδη διαλέγεις αλλά δεν ξέρω τι θα μπορέσεις να βρεις απ' αυτά.
Τα L.caeruleus "Lion's cove" που είναι πολύ διαδεδομένα, θα μπορούσες να τα συνδυάσεις με κάποιο είδος Cynotilapia πχ. afra (που βρίσκουμε συχνά).
Τα albino γενικώς δεν τα προτείνω γιατί είναι υβρίδια.
Τα L.caeruleus "Nkhata Bay" είναι πολύ όμορφο (απ' αυτό πήραν την ονομασία caeruleus) κι αν το βρεις θέλω κι εγώ
Τα Labeotropheus είναι λίγο ζόρικα/επιθετικά.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-03-13, 01:09
sotiris.mod Ο χρήστης sotiris.mod δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2012
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Ολα ειναι ομορφα.. τα L.caeruleus "Lion's cove" μου αρεσουν θελω να βαλω τετοια επισης θα ηθελα να εχει χρωμα το ενυδρειο. και αυτα ειναι ωραια ψαρακια cynotilapia afra. ποσα ψαρακια πρεπει να βαλω και πως θα ξεχωρισω το αρσενικο απο το θυλικο?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-03-13, 07:06
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.385
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
-Για ψάρια θα πρότεινα 2 χαρέμια mbuna
Το φύλο δεν ξεχωρίζει όταν είναι μικρά. Ή βρίσκεις ενήλικα και διαλέγεις ένα αρσενικό + 3/4 θηλυκά από το κάθε είδος ή βάζεις 6-7 μικρά και μεγαλώνοντας αφαιρείς τα επιπλέον αρσενικά.

Κάτι που παρέλειψα πιο πάνω είναι ότι πρέπει να προσπαθήσεις να στήσεις τις στοίβες απο τις πέτρες όσο μπορείς πιο πολύ σε ύψος. Κι αυτό γιατί ενώ το μήκος του ενυδρείου σου είναι οριακό, έχεις αρκετό ύψος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-03-13, 13:55
sotiris.mod Ο χρήστης sotiris.mod δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2012
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φύλο δεν ξεχωρίζει όταν είναι μικρά. Ή βρίσκεις ενήλικα και διαλέγεις ένα αρσενικό + 3/4 θηλυκά από το κάθε είδος ή βάζεις 6-7 μικρά και μεγαλώνοντας αφαιρείς τα επιπλέον αρσενικά.

Κάτι που παρέλειψα πιο πάνω είναι ότι πρέπει να προσπαθήσεις να στήσεις τις στοίβες απο τις πέτρες όσο μπορείς πιο πολύ σε ύψος. Κι αυτό γιατί ενώ το μήκος του ενυδρείου σου είναι οριακό, έχεις αρκετό ύψος
Σ ευχαριστω φιλε μου για τις συμβουλες σου. καποια ψαρακια θα τα παρω απο ενα πετ σοπ εδω στη καλαματα επειδι μου χρωσταει καποια λεφτα. οσο για τις πετρες φιλε μου εχω μαζεψει καποιες απο τι θαλασσα αλλα δεν μου αρεσουν και παρα πολυ. στο χωριο μου ( Αλιστρατη Σερρων ) εχουμε ενα σπηλαιο εχει παρα πολλες και ωραιες πετρες με τρυπες εξω απο το σπηλαιο φυσικα και τωρα το πασχα που θα παω στο χωριο μου θα παω να παρω. χρειαζεται μηπως να τις κολλισω τις πετρες μεταξυ τους? με καποια σιλικονη? θελω να βαλω και ενα background καποιο μπλε θα ελεγα? οταν μου λες 2 χαρεμια mbuna τι εννοεις φιλε μου?σορρυ κιολας αλλα δεν ξερω. τα mbuna ειναι αυτα τα ριγε και τα κιτρινα??
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-03-13, 17:58
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.385
Προεπιλογή

Mbuna λέγονται όλα αυτά τα είδη στο λινκ που σου έδωσα στο 5ο ποστ.
Χαρέμι είναι ενα αρσενικό + αρκετά θηλυκά
Τις πέτρες αν έχεις ανασφάλεια τις κολλάς με ενυδρειακή καθαρή σιλικόνη ανά 2-3 για να μπορείς μετά να τις μετακινείς (αφήνεις να στεγνώσει η σιλικόνη εκτός νερού 1-2 μέρες πριν μπουν στο ενυδρείο). Αν φροντίσεις να "κουμπώνουν" μεταξύ τους ώστε να μην μετακινούνται, δεν χρειάζονται κόλλημα. Στο ενυδρείο πρώτα θα βάλεις τις πέτρες (απο κάτω ένα λεπτό φύλλο φελιζόλ dow) και μετά την άμμο ώστε να "δέσει" την όλη κατασκευή.
Background σκούρο (μαύρο, μπλε,πράσινο)για να αναδεικνύονται τα χρώματα των ψαριών.
Πριν πάρεις οποιοδήποτε ψαράκι ρώτησε στο πετσοπ πιο είδος (νομίζει ότι) είναι και βγάλτο μια φωτο να μας το δείξεις...για να μην γίνει κάνα λάθος.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-04-13, 19:26
sotiris.mod Ο χρήστης sotiris.mod δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2012
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Mbuna λέγονται όλα αυτά τα είδη στο λινκ που σου έδωσα στο 5ο ποστ.
Χαρέμι είναι ενα αρσενικό + αρκετά θηλυκά
Τις πέτρες αν έχεις ανασφάλεια τις κολλάς με ενυδρειακή καθαρή σιλικόνη ανά 2-3 για να μπορείς μετά να τις μετακινείς (αφήνεις να στεγνώσει η σιλικόνη εκτός νερού 1-2 μέρες πριν μπουν στο ενυδρείο). Αν φροντίσεις να "κουμπώνουν" μεταξύ τους ώστε να μην μετακινούνται, δεν χρειάζονται κόλλημα. Στο ενυδρείο πρώτα θα βάλεις τις πέτρες (απο κάτω ένα λεπτό φύλλο φελιζόλ dow) και μετά την άμμο ώστε να "δέσει" την όλη κατασκευή.
Background σκούρο (μαύρο, μπλε,πράσινο)για να αναδεικνύονται τα χρώματα των ψαριών.
Πριν πάρεις οποιοδήποτε ψαράκι ρώτησε στο πετσοπ πιο είδος (νομίζει ότι) είναι και βγάλτο μια φωτο να μας το δείξεις...για να μην γίνει κάνα λάθος.
Οκ φιλε μου σ ευχαριστω. αυριο θα παω να του δωσω τον πλακοστομο και να δω τι ψαρακια εχει και θα παρω ενα background και επειτα θα βγαλω το χαλικι απο το ενυδρειο και κατι αλλα πραγματα που εχω και να βαλω την αμμο και τις πετρες κατι πετρες εμασα απο μια παραλια τις καθαρισα καλα και τις εριχνα καυτο νερο. την αμμο αυριο θα παω να την παρω αυριο απο μια παραλια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΝΕΟΣ ΣΕ ΟΛΑ SAMBA1981 Αρχάριοι γλυκού νερού 3 21-09-10 11:37
νεος!!!! fear81 Αρχάριοι γλυκού νερού 12 19-01-10 20:02
νεος στο forum και νεος στο θαλασσινο makisktm Θαλασσινό νερό - Γενικά 38 17-03-07 17:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05285 seconds with 13 queries