Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-12-02, 18:25
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή PS. SOCOLOFI

Title: PS. SOCOLOFI
Post by: ASCCO1 on 11/05/01 at 04:20:20
--------------------------------------------------------------------------------
Λοιπον το (προβλημα) θεμα ειναι οτι εχω σε ενα ενυδρειο 100lt
2 ps socolofi αρσενικα ενηλικα απο οτι φαινεται απο το μηκος τους μαζι 3 αλλα psedotropheus θηλυκα το ενα απο αυτο ειναι δωρο του Βασιλη( οχι socolofi, γιατι δεν μπορεσα να βρω ) το αλλο θηλυκο ειναι κιτρινο με καφε ραβδοσεις,( τι μπορει να ειναι αραγε??) το PH ειναι στο 7,8 και το ΚΗ ειναι στο 12.
Εχω βαλει μεσα στο ενυδρειο πετρες απο θαλλασα αλλα για καποιο λογο εχουν αδρανοποιηθει δηλαδη δεν ανεβαζουν ουτε το ΚΗ ουτε το ΡΗ?? το αποτελεσμα ειναι τα socolofi να μην εχουν το ωραιο μπλε χρωμα τους, βεβαια δεν χρησιμοποιω τα αλατα που βαζεις εσυ( μην με βρισεις τωρα γιαυτο ,εχεις τιποτε συμβουλες να μου πεις γυρω απο το θεμα??


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Another test
Post by: polleni on 11/05/01 at 04:50:27
--------------------------------------------------------------------------------
Starting from the easy part of your message: The stones you have added are not supposed to elevate either the pH or the GH. This only happens if the stones are made of suitable salts (CaCO3, MgCO3, CaSO4 etc.) which leak in the water and thus elevate the relevant values. Bear in mind that sulfate radicals will not increase the KH - only the GH (and slightly the pH). To boost your pH I would advice you to add baking soda - however in your case KH is already very high (why ? did you add something ??). Second best is borates (βορικά άλατα) which, apart from being far more expensive are not available in bulk. Addition of a small quantity of marine salt will also bring out their colors. Sometimes even feeding will make a difference. As for your fish, what makes you so sure the other fish are females ? Many people (me included) have a very hard time trying to identify the sex of their Africans, especially when young !! There are quite a few common species which have a yellow / beige body with brown stripes (among them Pseudotropheus crabro and Maylandia/Metriaclima lombardoi) but those are males. The bars are vertical or horizontal ?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: ps .socolofi.
Post by: ASCCO1 on 11/05/01 at 05:54:17
--------------------------------------------------------------------------------
Το θηλυκο που σου ελεγα ειναι κιτρινο με καφε οριζοντιες ριγες, τωρα για το ΚΗ χρησιμοποιησα διτανθρακικη σοδα γιατι ηταν στο 6,εβαλα βεβαια και agua salt (2 κουταλιεςτου γλυκου) αλλαζω και 15 λιτρα καθε εβομαδα ποση ποσοτητα μπορω να βαζω agua salt αναλογα με τα λιτρα που εχω??
Λεω να χρησιμοποιεισω ενα ΡΗ up του εμποριου για να φτασω το ΡΗ στο 8,2 που θελουν??
Thanks for your time!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Another test
Post by: polleni on 11/05/01 at 06:35:52
--------------------------------------------------------------------------------
Since you have already used bicarbonates you can do one of the following : Add more bicarbonate till KH = 16-17. Check your pH again (when water is buffered with sodium bicarbonate it usually settles around 8,2-8.4). The commercial stuff they sell is bicarbonates with borates (usually a mixture) which is not needed. If you check our site at www.malawicichlidhomepage.com there is a list of the parameters measured in the Lake itself and I think it is around pH=7.8 - so you are OK !! No need to go higher if - for some reason - you can't keep it there. Usually, Pseudotropheus species have vertical bars. It could be a Melanochromis female.. johanni ?? Do you have a picture of that fish ??


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: PS. SOCOLOFI
Post by: Takis on 11/05/01 at 07:29:03
--------------------------------------------------------------------------------
Τελικά Μάνθο δεν θυμάσαι πως είναι το όνομα του ψαριού ή δεν ήξερε αυτός που στο πούλησε, τι ψάρι είναι; Το πρώτο είναι κάτι που μπορεί να συμβεί, το δεύτερο βέβαια δεν θέλω να το κρίνω!! Εκτός και το έχεις από κάποιον φίλο....
Πάντως πραγματικά μόνο με φωτογραφία μπορεί να βρεθεί άκρη (και όχι σίγουρα 100% !)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: PS. SOCOLOFI
Post by: ASCCO1 on 11/05/01 at 10:07:10
--------------------------------------------------------------------------------
Τελικα εχουμε μπερδευτει, στο προηγουμενο μηνυμ εγραψα οριζοντιες ραβδωσεις ενω ειναι ΚΑΘΕΤΕΣ(sorry) δυστηχως δεν εχω φωτο ακομα, ετσι θα το λυναμε το προβλημα, τοθεμα ειναι αν αυτο το ψαρι ειναι θηλυκο?? PS SOCOLOFI απο οτι ξερω μαλλον οχι!! και δυστηχως απο οτι βλεπω υπαρχουν αρκετοι καυγαδες με το αλλο μεγαλο αρσενικο PS SOCOLOFI
Ερωτηση κρισεως το ποιο μικρο αρσενικο απο τα δυο (socolofi) εχει μαυρες καθετες ριγες ενω το ποιο μεγαλο ειναι μπλε χωρις ριγες ειναι Ο.Κ αυτο η καποιο απο τα δυο δεν ειναι τελικα socolofi??? απο οτι ειδα στο malawi μαλον υπαρχουν πολλα αρσενικα για το ενυδρειο που εχω?? εσεις τι λετε


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: PS. SOCOLOFI
Post by: polleni on 11/05/01 at 15:06:38
--------------------------------------------------------------------------------
Let's be very accurate. No, 4 males in an 100 liter tank are not really too many. In my opinion, the maximum you can keep in that tank (mbuna) is 5-6 individuals. However, once two of them belong to the same species while a third one is already fighting with the other two you have some options:
1. Get rid of the second males and get guaranteed females (2-3 male). Choose which species you want to breed and go for that one. The disappearance of the bars is sometimes a sign of dominance (most Haps do it) while in other cases it is a sign of submission (usually mbuna). I don't keep this species so I can't really help you.
2. Create many hiding places (which do not communicate between them). Beware, this may not work.

I would like to have a photo of the yellow / brown female and some information about its sex (why is it presumed to be a female). The vertical bars support the guesses already posted.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: PS. SOCOLOFI
Post by: Takis on 11/05/01 at 16:15:07
--------------------------------------------------------------------------------
Οι κάθετες ρίγες δεν σημαίνουν ότι δεν είναι socolofi, αν και εξαρτάται τι εννοούμε με το "κάθετες ρίγες".Μάλλον θα εννοείς σκούρες, αλλά όχι μαύρες. Είναι φορές που το ίδιο ψάρι, ανάλογα με τις συνθήκες από τελείως μπλε μπορεί να αποκτήσει ρίγες, και συνήθως γίνεται αυτό όταν το κυνηγάει κάποιο άλλο.Καθαρό μπλε είναι συνήθως το κυρίαρχο αρσενικό. Αυτό βέβαια δεν συμβαίνει μόνο με τα socolofi. Εκείνο για το οποίο απορώ εγώ, είναι η βεβαιότητα σου ότι τα δυο που έχεις είναι αρσενικά.Δεν είναι καθόλου εύκολο να το διαπιστώσεις (όπως λέει και ο polleni ) και ειδικά αφού είναι μικρό ακόμα.
Όσο για το άλλο το "χωρίς ταυτότητα" δεν υπάρχει περίπτωση να έχει σχέση με socolofi αφού μιλάς για χρώμα άλλο από μπλε, και ειδικά κίτρινο.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: PS. SOCOLOFI
Post by: ASCCO1 on 11/06/01 at 01:56:11
--------------------------------------------------------------------------------
Τελικα, βρεθηκε μια λυση εχτες το απογευμα, αν και υπηρχαν πολλα μερη για να κρυφτουν το κιτρινο PS ειχε κατσει σε μια γωνια του ενυδρειου και δεν κουνιοταν ενω το μεγaλο socolofi να το κτυπαει, ετσι το εβγαλα απο το ενυδρειο(το PS SOCOLOFI) και το εδωσα στο Βασιλη( εκει σιγουρευτικαμε οτι ηταν αρσενικο) και την θεση του πηρε ενα ακομα ps θηλυκο. Ετσι τα πραγματα ηρεμισαν.
Οποτε τωρα υπαρχουν στο ενυδρειο 2 αρσενικα και 3θηλυκα
Τωρα οσο αφορα το κιτρινο αρσενικο PS μου ειχαν πει οτι ειναι θηλυκο( τελικα εκ των πραγματων αποδειχτηκε το αντιθετο) θα κοιταξω να βγαλω φωτο μηπως και βγαλουμε καποια ακρη ,παντως απο καποιες φωτο που ειδα σιγουρα δεν ειναι PS GARBO. Αυτα για την ωρα.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: PS. SOCOLOFI
Post by: polleni on 11/06/01 at 02:47:48
--------------------------------------------------------------------------------
Did you check the Metriaclima lombardoi possibility ?? Yellow male (sometimes with stripes) ??

How did you friend Vassilis make sure it was a male ? I doubt if there is anyone in Greece who has the knowledge and experience to tell you the sex of a cichlid. I regard myself as quite experienced and still all I can tell you when I have the fish in my hands is if they are the same or different sex but NOT which is which.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: PS. SOCOLOFI
Post by: Maria on 11/06/01 at 08:14:14
--------------------------------------------------------------------------------
Πιθανόν η απορία μου (η οποία έχει εκφραστεί και από άλλα μέλη του forum) να μην έχεις να προσφέρει τίποτα από μόνη της. :-X Ελπίζω όμως η απάντησή της να μας βοηθήσει όλους και πολύ περισσότερο εμένα μιας και στο ενυδρείο μου, εδώ και 10 μήνες περίπου, μου κάνουν την τιμή και κατοικούν 4 Ps. Sοcolofi. Αν εξαιρέσω κάποια συμπεράσματα στα οποία έχω καταλήξει με κάθε επιφύλαξη, κατά τα άλλα δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα ποιο είναι θηλυκό και ποιο αρσενικό. Αλήθεια, εσύ Μάνθο πως είσαι τόσο σίγουρος για το φύλο τους;;;; Και ποια ήταν αυτή η διαδικασία ή, η λογική που σε οδήγησε στα συγκεκριμένα συμπεράσματα;;;; ???
Από την άλλη, πηγαίνοντας λίγο πιο πίσω, ρωτάω ως αρχάρια πάντα, τα Pseudotropheus something που λες ότι έχεις, πως είσαι σίγουρος ότι ανήκουν στη συγκεκριμένη οικογένεια; Ποια χαρακτηριστικά είναι αυτά που σε οδήγησαν σε αυτό το συμπέρασμα; :-X Υπενθυμίζω: ρωτάω ως αρχάρια, για να μάθω και για να σε βοηθήσουν οι ειδήμονες της παρέας ώστε να βεις τι ψάρια έχεις τελικά. ;D




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: PS. SOCOLOFI
Post by: ASCCO1 on 11/06/01 at 12:21:26
--------------------------------------------------------------------------------
Για να ξεκαθαρισουμε τα πραγματα οσο αφορα τις Κιχλιδες και το πως ξεχωριζουμε το φυλο τους δεν ειμαι και κανενας ειδημονας. Τωρα οταν ελεγα Βασιλης ενοουσα τον ΙΛΙΟΠΟΥΛΟ(ILIOVAS) με την δικη του βοηθεια αναγνωρησαμε το ενα socolofi αρσενικο, και τα 2 θηλυκα που μου εχει δωσει ειχαν γεννησει( οποτε και γι αυτα ειμαστε σιγουροι).
Μου εδειξε βεβαια και πως τα ξεχωριζουμε απο τα γεννητικα τους οργανα( οχι βεβαια οτι και εγω μπορω να τα ξεχωρισω τωρα :-X :-X :-X)
Τωρα οσο αφορα το κιτρινο κοιταξα το M.LOMBARDOI και θα ελεγα οτι δεν του μοιαζει και πολυ, συμφωνα με το σχημα του ειναι ιδιο με τα socolofi, βεβαια απο εχτες που εφυγε το ενα μεγαλο socolofi(12-14 cm)το αλλο μικρο αρσενικο σταματησε να εμφανιζει τις σκουρες ριγες( οπως ειχε αναφερει εχτες ο ΤΑΚΗΣ ) και τα δυο αρσενικα που εχουν μεινει δεν εχουν εκεινους τους τρομερους καυγαδες που ειδα εχτες
Ολα ομως αυτα τα ψαρια ΜΑΡΙΑ δεν εχουν μεγαλωσει μαζι οπως τα δικα σου οποτε ισως να παιζει και αυτο το ρολοτου ως προς την προσαρμογη τους στο ενυδρειο μου
Τελικα πρεπει να το βγαλω φωτο αυτο το ψαρι για να βγαλουμε καποια ακρη. ΜΑΝΘΟΣ


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: PS. SOCOLOFI
Post by: iliovas on 11/07/01 at 00:55:29
--------------------------------------------------------------------------------
Θα συμφωνήσω με το Γιώργο κα τη Μαρία ότι είναι πολλές φορές δύσκολο ή και αδύνατο να ξεχωρίσεις το γένος κάποιων ψαριών σε μερικά είδη, ακόμα και σε μεγάλα ψάρια.
Απόλυτα σίγουρος μπορώ να είμαι μόνο όταν έχω θηλυκές με αβγά στο στόμα.
Εκείνο όμως που προσπαθώ να καταλάβω στα δικά μου ενυδρεία που τα παρακολουθώ αρκετά είναι η συμπεριφορά των ψαριών (εκτός από τα χρώματα, το μέγεθος και τα spots ιδιαίτερα μάλιστα σε ψάρια που προέρχονται από την ίδια γέννα). Πάντα βέβαια υπάρχει ο κίνδυνοςνα ξεγελαστείς και κάποια αρσενικά να συμπεριφέρονται σαν θηλυκά από το φόβο του κυρίαρχου αρσενικού (ακόμα και διαδικασία ζευγαρώματος έχω παρακολουθήσει ανάμεσα στο κυρίαρχο αρσενικό και σε υποτιθέμενο θηλυκό που στην πορεία έγινε κυρίαρχο αρσενικό σε κάποιο άλλο ενυδρείο)
Επειδή έχω αρκετά ενυδρεία, για κάποια είδη που με ενδιαφέρει οπωσδήποτε να βρώ και να φτιάξω ζευγάρια, μεταφέρω κάποια ψάρια που είναι υπό έλεγχο σε ενυδρεία που δεν υπάρχουν ανταγωνιστές και τα αφήνω για αρκετό καιρό συγκρίνοντας αλλαγές στα χρώματα συμπεριφορά spots ...
Βέβαια σε κάθε μετακίνηση προσπαθώ να κάνω venting κατά τον Konigs στο Enjoy cichlids και αρκετές φορές βγαίνω σωστός (ίσως είμαι απλά πολύ τυχερός)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: PS. SOCOLOFI
Post by: polleni on 11/07/01 at 01:43:14
--------------------------------------------------------------------------------
Venting is a procedure that requires too much experience which none of us has. The main drawback is that every species has its own differences between the two sexes so what you observe in one species will not help you in the next (clearly shown in that book, too). The only way you can use venting is to have one fish whose sex you know and check if the vents of the other fish are the same or not. Judging by the behavior or the color which is the male for instance is too risky.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: PS. SOCOLOFI
Post by: Takis on 11/08/01 at 08:48:55
--------------------------------------------------------------------------------
Όλα αυτά που λέγονται είναι καλά, αλλά παίζουν με τον πόνο αυτών που έχουν ένα - δυο ενυδρεία και δεν μπορούν να βρουν τα ψάρια και τα γένη που θέλουν! Κάποιος (όπως ο ascco1 ) που θέλει κάποιο συγκεκριμένο είδος και συγκεκριμένο αριθμό αρσενικών ή θηλυκών ψαριών τι κάνει; Η περίπτωση να πάει σε petshop και να τα ζητήσει δεν είναι και και ο ασφαλέστερος τρόπος! (το ξέρω από προσωπική πείρα). Είναι σαν να παίζει ρουλέτα!!! Μια λύση θα είναι να περιμένει να ετοιμάσει ο Αντρέας το μαγαζί του και να παραγγέλνει από αυτόν που νομίζω ότι έχει την εμπειρία και την γνώση να βρίσκει άκρη με το συγκεκριμένο πρόβλημα!!! Η άλλη λύση ( σε συνδυασμό με την πρώτη) είναι μια πιο στενή συνεργασία μεταξύ αυτών που έχουν πολλά ενυδρεία και ασχολούνται με αναπαραγωγές και μπορούν ίσως παρακολουθώντας τα ψάρια τους να καταφέρνουν κάποιες φορές να ξεχωρίζουν κάποιο αρσενικό ή θηλυκό, με το ανάλογο ποσοστό αποτυχίας βέβαια!. Νομίζω ότι μια τέτοια μορφή συνεργασίας μπορεί να κάνει το χόμπι πιο ενδιαφέρον και με καλύτερα αποτελέσματα.....
Και να μην βγει κανένας και πει ότι τέτοιες συνεργασίες στην Ελλάδα δεν μπορούν να γίνουν!!!!!! Οι έλληνες στις δυσκολίες πάντα είναι ενωμένοι!!! ;D ;D ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: PS. SOCOLOFI
Post by: polleni on 11/08/01 at 09:04:09
--------------------------------------------------------------------------------
Hello Takis !! As you know, despite our experience (assuming we have some) and DESPITE the fact we are dealing with an adult fish with CLEAR sexual dichromatism, still we are NOT able to tell if it is male or not. The example is swimming in your tanks. Therefore, if I can't trust my own eyes, then sexing them is a very - very difficult task. If I am going to sell my fish to a petshop I don't really care (correction : I care exactly to the same degree they care for me when they pass on hybrids). However, when a fellow serious hobbyist asks for a particular sex of a particular species - it is a nightmare !!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: PS. SOCOLOFI
Post by: Takis on 11/08/01 at 09:40:12
--------------------------------------------------------------------------------
Αυτός είναι ο λόγος που μίλησα και για ποσοστό λάθους. Όμως υπάρχουν και πολλές (οι περισσότερες) περιπτώσεις που ξέρουμε τι ψάρια έχουμε στα ενυδρεία μας. Σε περίπτωση που υπάρχουν μικρά σε ξεχωριστό ενυδρείο, μετά από κάποιο διάστημα, μπορούμε να ξεχωρίσουμε κάποιο αρσενικό από την συμπεριφορά του σε συνδυασμό με τα χρώματα του. Είναι γενικά μια δύσκολη διαδικασία, αλλά το θέμα είναι ότι δεν υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις.
Κάτι άλλο τώρα: Στο ένα ενυδρείο μου (1 μέτρο) έχω μόνο δυο ψάρια (Pundamilia nyererei και Ps. socolofi) και έχω μπει σε σκέψεις τι και πόσα ψάρια να βάλω ακόμα. Το βάζω σαν θέμα, περισσότερο για τον αριθμό, παρά για το ή τα είδη, με δεδομένο ότι ο αριθμός ρυθμίζει σε μεγάλο βαθμό και την επιθετικότητα τους.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: PS. SOCOLOFI
Post by: zincfree on 11/11/01 at 09:12:35
--------------------------------------------------------------------------------
These yellow specimens you have noticed look like Melanochromis species an d not like Pseudotropheus ones.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: PS. SOCOLOFI
Post by: zincfree on 11/11/01 at 09:23:17
--------------------------------------------------------------------------------
Hi all!
BTW. What I think about the yellow specimen with the brown bars in ASCCO1's tank is that it is not a Pseudotropheus species but a Melanochromis one.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: PS. SOCOLOFI
Post by: ASCCO1 on 11/11/01 at 16:42:23
--------------------------------------------------------------------------------
Τι να πω και εγω ρε παιδια αν και κοιταξα φωτο απο melanocromis δε νομιζω οτι του μοιαζει???
αλλα και παλι δεν ξερω??
θα κοιταξω μεχρι να το βγαλω φωτογραφια να κανονισω ενα ραντεβου με το Βασιλη να το δει μηπως και βγαλουμε καμια ακρη?? :-/ :-/ :-/


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: PS. SOCOLOFI
Post by: zincfree on 11/15/01 at 01:04:39
--------------------------------------------------------------------------------
I think I'm going to open the shop this week. I think I can find a female Nimbo for you . The rest you have as offers are in my considerations .

Marine tanks are not so difficult. The petshop owners spread this because they are ignorants and they want to make more and more money from this so-called difficulty . The only thing we need for setting a nice tank that will work properly is to think of what organisms we want to keep in there, how much space we have, and what is the exact environment these organisms need (plus food). Then we must invest for the equipment on the first place and not try to fix something cheap and cheap-jack, 'cause we're going to pay it lots of times in the future.
Also we'll have to learn something from books, internet and multimedia (there is a lot of info arround nowadays).
Some of the members do have some very beautiful sites with a lot of reliable info and ideas. Pay a visit in these pages. You're going to make a favour to yourselves and the animals you keep or desire to.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: PS. SOCOLOFI
Post by: Takis on 11/17/01 at 13:45:41
--------------------------------------------------------------------------------
Ποιος μπορεί να είναι ο λόγος που τα Ps. socolofi έχουν χρώμα πολύ ανοιχτό σιέλ, αντί το σχετικά έντονο μπλε; Κατά τα άλλα, η συμπεριφορά τους είναι φυσιολογική και είναι ζωηρότατα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: PS. SOCOLOFI
Post by: zincfree on 11/19/01 at 13:08:05
--------------------------------------------------------------------------------
Pseudotropheus socolofi are rather pale blue with a striking very dark blue line on the dorsal fin. I think that the fish you describe are the right color


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: PS. SOCOLOFI
Post by: Takis on 11/19/01 at 16:02:06
--------------------------------------------------------------------------------
Έχω δει κάποιες φωτογραφίες από Ps. socolofi και έχουν ένα χρώμα μπλε έντονο. Είναι πιθανό να έχουν προσθέσει χρώμα μέσω κάποιου προγράμματος επεξεργασίας εικόνας βέβαια, αλλά δεν ξέρω αν είναι έτσι! Πάντως η συμπεριφορά τους είναι πολύ καλή για να υποθέσω ότι κάτι δεν πάει καλά.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: PS. SOCOLOFI
Post by: sijohn on 08/16/02 at 05:24:17
--------------------------------------------------------------------------------

Καλημέρα Μαρία χρόνια σου πολλά με υγεία ευτυχία, να χαίρεσαι τον Τάκη και τη φαίδρα
ps. σευχαριστώ και πάλι που μου πρότεινες το board
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06500 seconds with 12 queries