Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-12-02, 18:14
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Starting with cichlids

Title: Starting with cichlids
Post by: johnny69 on 02/20/02 at 08:04:57
--------------------------------------------------------------------------------
Αγαπητοί φίλοι γεια σας


Πρόκειται να αγοράσω ενα ενυδρειο το οποιο εχω σκοπο να το βαλω στο σαλονι μου.
Οι πιο πιθανες διαστασεις του θα ειναι 80Χ35Χ50 .

Θα παρακαλουσα να μου πειτε τη γνωμη σας για τα εξης :


- Θα μπορουσα να εχω κιχλίδες σε ενα ενυδρειο αυτου του μεγεθους και με ποιες προυποθεσεις.
- Εαν ναι ποσα ψάρια και τι μεγέθους να πάρω.

Οποιαδήποτε αλλη πληροφορια θα μπορουσατε να μου δώσετε θα ηταν ευπροσδεκτη.

Ευχαριστώ
;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: Maria on 02/20/02 at 10:49:34
--------------------------------------------------------------------------------
Καλώς ήλθες Johnny69 και στο board και στον κόσμο των αφρικάνων!
Η αλήθεια είναι ότι ένα ενυδρείο σαν αυτό που περιγράφεις είναι μικρό. Το σωστό λέει ότι οι κιχλίδες χρειάζονται μεγάλα ενυδρεία. Όμως μπορούμε να κάνουμε κάποιες παρατυπίες μιας και μερικά αφρικανικά ψαράκια θα περάσουν αρκετά καλά και σε ένα 80άρι.
Θα σου πρότεινα να βάλεις ήρεμες κιχλίδες αν και το "ήρεμες κιχλίδες" ακούγεται μάλλον σαν ανέκδοτο! Όμως τα Labidochromis caeruleus (προτίμησε 1 αρσενικό και 2 θηλυκά) ειανι πραγματικά πολύ ευγενικά ψάρια.
Εγώ έχω Ps. Socolofi και η αλήθεια είναι ότι έκανα αρκετά λάθη μέχρι να φτιάξω το μικρό ενυδρείο που έχω όσο το δυνατόν πιο κατάλληλο για αυτά τα ψάρια.
Αν θες ρίξε μία ματιά στη σελίδα μας, όλα μας τα λάθη που μας εκαναν να μάθουμε είναι εκεί... μαζί με άλλες χρήσιμες πληροφορίες.
www.geocities.com/ttsamis/2enydreio.htm
www.geocities.com/ttsamis/2enydreiob.htm
www.geocities.com/ttsamis/periechomena.htm


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: ASCCO1 on 02/20/02 at 12:30:34
--------------------------------------------------------------------------------
Aρχησαμε παλι την προπαγανδα MARIA
Την γνωμη μου την ξερετε για Κιχλιδες σε τοσο μικρο ενυδρειο
Εγω θα προτεινα αν επιμενη ο φιλος να βαλει κιχλιδες το καλυτερο ειναι να τις παρει απο μωρα για να μπορεσουν να συμβιωσουν αργοτερα (IMO)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: johnny69 on 02/20/02 at 13:03:09
--------------------------------------------------------------------------------

Δηλαδή από την εμπειρία σας τι διαστασεις θα θεωρουσατε το minimum για ενα ενυδρειο με αφρικανικες κιχλιδες.

Επιμενω σε αυτο γιατι προκειται αμεσα να το αγορασω και
θελω να αποφύγω όσα λάθη μπορώ.




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: Maria on 02/20/02 at 13:05:28
--------------------------------------------------------------------------------
Μάνθο έχεις απόλυτο δίκιο! Ο φίλος Johnny69 αν αποφασίσει για κιχλίδες θα πρέπει να πάρει τα ψάρια από μωρά. Χωρίς όμως να ξεχνάμε την παράμετρο ποια μωρά.
Άλλα τα μωρά Labidochromis, αλλά τα μωρά Nimmbochromis venustus!!!

Μία πολύ καλή λύση είναι οι κιχλίδες από Τανγκανύικα, αν βρεθεί λύση για τις υψηλές θερμοκρασίες.
Επίσης πολύ όμορφα ψάρια και κιχλίδες είναι και τα Kribensis.

Προπαγάνδα;;; Γιατί το λες αυτό; Μόνος του έγραψε ο άνθρωπος για κιχλίδες! Ένα μικρό "σπρωξιμάτάκι" δεν βλάπτει!!! :P :P


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: Maria on 02/20/02 at 13:13:42
--------------------------------------------------------------------------------
Κοίτα Johnny, κατά τη γνώμη πάντα, ένα ενυδρείο περίπου 210-240 λίτρα (120 cm) είναι καλό για αρχή.
Βέβαια δεν σημαίνει ότι μπορείς να βάλεις ότι ψάρια θες μέσα. Και πάλι υπάρχουν περιορισμοί σε αυτό. (έχεις καθόλου σκεφτεί τι ψάρια θα ήθελες
Για να προχωρήσεις σε περισσότερα λίτρα, καλό θα έιναι να έχεις μια ας πούμε, σχετική εμπειρία.

Φυσικά σε αυτό το board υπάρχουν άτομα που μπορούν να σε συμβουλέψουν πολύ καλύτερα από εμένα. Εγώ ότι σου γράφω, αφορούν εμπειρίες που έχουν συλλεχθεί από τα δικά μας ενυδρεία, τα δικά μας ψάρια και τις δικές μου όποιες γνώσεις.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: ThanMos on 02/20/02 at 13:19:20
--------------------------------------------------------------------------------
Τα 35 cm υποθετω οτι ειναι το πλατος. Ειναι πολυ λιγο IMHO.
Αν δεν εχεις προβλημα χωρου, προσπαθησε κατι πλησιεστερο στα 50 cm για πλατος. Αφου ενδιαφερεσαι για african cichlids θα χρειαστεις πολλες πετρες!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: zincfree on 02/21/02 at 03:13:33
--------------------------------------------------------------------------------
Το top site που αφορά στις κιχλίδες (εφ' όσον διαβάζεις αγγλικά) είναι το http://www.malawicichlidhomepage.com/.
Τα άρθρα στο εν λόγω site είναι μάλλον κατατοπιστικά. Πάνω από 2500 επισκέπτες την ημέρα λένε το ίδιο.
Ρίξε μία ματιά για να μπορέσεις να μπεις στο κλίμα και να αποφασίσεις. Κάποια άρθρα έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά από το http://www.geocities.com/iliovas και το http://www.geocities.com/ttsamis/


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: pokou on 02/21/02 at 13:37:39
--------------------------------------------------------------------------------
Απο την μικρη μου εμπειρεια τα venustus εμαθαν στα lab που

ειναι το φαι τωρα τρεφονται ολα κανονικα κανουν και πολυ

καλη παρεα για μετα δεν ξερω τους εχω δοσει βεβαια ρητη

εντολη οτι απαγορευοναι οι τσακομοι και οι φασαριες.

Θα με ακουσουν ? :P
( 3 lab 2 venustus 1 plecostomus)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: Maria on 02/22/02 at 01:05:52
--------------------------------------------------------------------------------
μην ξεχάσεις να πεις στα Nimbochromis να μην αρρωστήσουν και να μην μεγαλώσουν άλλο!!! :P

Εξήγησε επίσης στα Labidos τι είναι αυτά τα ψάρια με τα μπαλώματα στο ενυδρείο τους και γιατί στο φυσικό τους περιβάλλον και στο γύρω τους χώρο δεν τα έχουν συναντήσει παρά σε ακτίνα πολλών πολλών μέτρων ή ποτέ! :P


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: halvas69 on 02/22/02 at 07:08:28
--------------------------------------------------------------------------------
XE XE XE ;D ;D ;D KΑΛΟΟΟΟΟ


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: pokou on 02/22/02 at 15:45:35
--------------------------------------------------------------------------------
Μετα απο πολυωρες συζητησεις μου ειπαν οτι στα προηγουμενα κουτια που ζουσαν ακουγαν κατι ιστοριες απο ενα χοντρο υπεργηρο παπου, για ενα μεγαλο κουτι που χοραγε πολλα ψαρια, και απο πανω υπηρχαν αυτοι, που τωρα ειναι απ'εξω. ???

Οι αλλοι δεν μου εχουν απαντησει ακομα.

Θα σας αναφερω οτι νεωτερο ....
;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: Maria on 02/22/02 at 16:52:24
--------------------------------------------------------------------------------
Κοίτα μπορεί ο παππούς λόγω γεροντικής ανίας να τα είχε μπλέξει λίγο τα πράγματα.
Αν και μίλαγε για ΜΕΓΑΛΟ κουτι...

Η ερώτηση είναι μία:
Θες τα ψάρια σου να φτάσουν την ηλικία του παππού ή όχι;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: johnny69 on 03/04/02 at 05:40:45
--------------------------------------------------------------------------------
Γεια χαρα και παλι

Ευχαριστω για την βοηθεια. Τελικα με αφρικανες θα το φτιαξω το ενυδρειο . Το εχω ηδη παραγγείλει , θα είναι γύρω στα 200lt. Θα ήθελα τωρα λιγο βοηθεια οσον αφορα το διακοσμο του ενυδρειου.
Απο αυτα που εχω διαβασει μεχρι τωρα εχω την εντυπωση οτι ο διακοσμος θα πρεπει να αποτελειται κυρίως από πετρες οι οποιες να σχηματιζουν σπηλιες και ισως καποιο ανθεκτικο φυτο καλα στερεωμενο.
- Τις πετρες πρεπει να τις αγορασω απο καποιο καταστημα και αν οχι τι επιλογες εχω? Επειδη θα χρειαστουν αρκετες μηπως θα μπορουσα να βρω καποιες σε καποιο ποταμι , τι θα πρεπει να προσεξω σε αυτην την περιπτωση. Επισης μπορω να βάλω καποιο ξύλο ή οχι ? Θα παρακαλουσα για οποια πληροφορια θα μπορουσατε να μου δώσετε και επισης καποιο site με φωτογραφιες απο ενυδρεια με τετοιο διακοσμο θα ηταν ευπροσδεκτο . Ευχαριστω πολυ ...




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: polleni on 03/04/02 at 05:57:05
--------------------------------------------------------------------------------
www.malawicichlidhomepage.com

see articles (click on link at your left hand) and read the following articles

1. the general articles
2. the Sand article
3. the Aquarium on the Rocks article

then visit the sections of Francesco, Frank and George to see photos of the tanks. In the Links section you will find many more sites with African cichlids.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: Maria on 03/05/02 at 02:20:50
--------------------------------------------------------------------------------
Και εκει που θα διαβάζεις... διαβάζεις... διαβάζεις (και πολύ καλά θα κάνεις!)... κάπου μεταξύ Σαββάτου και Κυριακής... ντύσου πρόχειρα και βγάλε το κραγιόν σου (πλάκα κάνω!)... βρες καλή παρέα... πάρε μαζί σέικερ με ημυέτοιμο φραπέ και κάνε μία εξορμηση στις κοντινές παραλίες!!!
Εκεί θα βρεις την υπέροχη καστανόξανθη άμμο και πάρα πολλές πέτρες. Μάζεψε όση χρειάζεσαι και άρχισε να διαλέγεις πέτρες. (Να είσαι όμως συγκρατημένος και ευγενικός γιατί απομακρύνεις υλικά από τη φύση).
Με τις πέτρες πρέπει να σκεφτείς έξυπνα. Έχουν ένα σεβαστό βάρος και δεν είναι φρόνιμο να βάλεις μέσα όσες σου αρέσουν στο μάτι γιατί δεν μπορείς να αγνοήσεις ούτε τον παράγοντα "βάρος" μέσα στο ενυδρείο σου, ούτε τον παράγοντα "νερό" και πόσο εκτοπίζεται από αυτές.
Χρειάζεται υπομονή για τις πέτρες και αετίσιο μάτι! Αν ψάξεις καλά θα βρεις κάποιες ιδιαίτερα ευμεγέθεις που συγκρινόμενες με τις διπλανές τους είναι κατά πολύ ελάφρότερες. Μπορεί να βρεις και ελαφρόπετρες σε αρχικά στάδια. Μπορεί να βρεις και πρώην ζωντανές πέτρες, αρκεί να μην τις μπερδέψεις με κάποιες που μοιάζουν με τέτοιες αλλά δεν είναι τίποτα άλλο από τσιμέντο με αμμοχάλικο (θα τις αναγνωρίσεις)!
Μάζεψε και μερικές πλάκέ πέτρες, θα σου χρειαστούν!

Η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσεις προκειμένου να πλύνεις τα υλικά που μάζεψες και να τα ετοιμάσεις ώστε να μπορέσεις να τα χρησιμοποιήσεις είναι πολύ απλή και θα την βρεις στο site που σου προτάθηκε καθώς και σε πολλά άλλα.
Κάπου εδώ.... ξαναδιαβάζεις... και διαβαζεις...

Αυτό που δεν θα βρεις γραμμένο πουθενά... είναι ότι στο ενυδρείο σου μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τραγάνες!
Τι είναι οι τραγάνες; Είναι πετρούλες από τη θάλασσα... ασβεστολιθικότατες, πανάλαφρες και με εκλπηκτική επιφάνεια!
Θα τις βρεις όπου γίνεται... ομαδικό ψάρεμα (ιχθυόσκαλα να το πω;;; Αυτες οι πετρούλες, μπλέκονται στα δίχτυα των ψαράδων)

Ίσως να χρειαστεί να τα λαιπωρηθείς λίγο παραπάνω προκειμένου να τις βρεις και να τις ετοιμάσεις για το ενυδρείο σου, αλλά σε σχέση με τις κοινές πέτρες αξίζουν όλη την διαδικασία! Συνδυάζουν μερικά πολύ καλά πλεονεκτήματα, το πιο σημαντικό είναι το ελάχιστο βάρος τους. Μπορείς να βάλεις όσες θες μέσα... με το έλαχιστο φορτίο! Δημιουργούν- λόγω της επιφάνειάς τους, την αίσθηση του βυθού, έχουν άπειρες
κρυψώνες για μικρά και μεγάλα ψάρια, δεν θα χρειαστεί να τις κολλήσεις με σιλικόνη γιατι έχουν το ιδίωμα να γαντζώνουν μεταξύ τους... και το αισθητικό αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό!!!
ΑΝ θες να βάλεις και κανα φυτούλι μέσα στο ενυδρείο σου, μπορείς να το "σφηνώσεις" ανάμεσα στις τραγάνες -χωρίς να χρειάζεται να κάνεις μαγγανείες προκειμένου να μείνει στη θέση του!-και μετά από λίγο καιρό θα δεις τις ρίζες του να αγκαλιάζουν όμορφα τις πέτρες...

Συστήνω τραγάνες με... χίλια!
Αξίζει τον κόπο! Do it!
Αν θες ρίξε μία ματιά εδώ: http://www.geocities.com/ttsamis/2enydreiob.htm
και εδώ: http://www.malawicichlidhomepage.com..._learning.html
(πρόκειται για το ίδιο άρθρο αλλά έχει διαφορετικές και μεγαλύτερες φωτό)

(και όπως θα έχεις καταλάβει μέχρι τώρα, για πέτρες και άμμο δεν χρειάζεται να δώσεις τα ωραία σου λεφτούλια σε κaνένα petshopά.... ότι και να σου λένε!)



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: zincfree on 03/05/02 at 03:55:36
--------------------------------------------------------------------------------
Φρόντισε μόνο να κολλήσεις κομμάτια φελιζόλ στις πέτρες πριν τις τοποθετήσεις στο tank (για να αποφύγεις ατυχήματα, στο γυαλί του πάτου και όχι μόνο, από βαριές πέτρες) και αφού βάλεις τις βασικές μεγάλες πέτρες να προσθέσεις την άμμο.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: johnny69 on 03/05/02 at 05:11:46
--------------------------------------------------------------------------------
Παιδιά χίλια ευχαριστώ ... ; ;D ;D

Μαρία , οι τραγανες δεν επηρεαζουν καθολου τη χημεια του νερού μια που οπως ανεφερες τριβονται και διαλύονται εύκολα ?
Επισης φανταζομαι οτι θα πρεπει να καθαριστουν καλα απο οτι φυτα έχουν πάνω τους.

Πάντως αυτη η ιστορια αρχιζει να γινεται πολυ διασκεδαστική .

Αν ο καιρος μεινει έτσι το Σαββατοκύριακο θα πάρω και το μαγιο μου μαζί ...

Να ειστε σιγουροι ότι θα σας ξαναενοχλήσω



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: zincfree on 03/05/02 at 05:46:27
--------------------------------------------------------------------------------
Aπαντώ εκ μέρους και της Μαρίας.
Θα επιρρεάσουν μόνο θετικά τη χημεία του νερού.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: polleni on 03/05/02 at 12:48:01
--------------------------------------------------------------------------------
Αν θέλουμε να παρα-είμαστε ακριβείς, οι τραγάνες θα επηρρεάσουν την χημεία του νερού θετικά μεν ως προς την γενική σκληρότητα αλλά προσθέτοντας ένα μόνον αλάτι και όχι το πλέον ενδεδειγμένο (αυξάνοντας μόνον το ασβέστιο και τα ανθρακικά αλλά όχι τα θειϊκά). Μιά όμως που η λύση της Μαρίας είναι α) φθηνή = τσάμπα και β) εικαστικά βοηθάει πολύ θα έλεγα ότι δεν χρειάζεται να το πολυψευρίζουμε και να πας να βάλεις το μαγιώ σου από τώρα !!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: stefanos.f on 03/06/02 at 07:42:51
--------------------------------------------------------------------------------
Αν και πιστευω πωs πρεπει να εχειs ηδη λυσει τιs περισσοτερεs αποριεs σου εωs τωρα ηθελα απλα να προσθεσω κανα δυο πραγματα επιπλεον. Κατ αρχαs τα παιδια εχουν δικιο πωs το καλυτερο μεγεθοs για να ξεκινησειs ειναι ενα ενυδρειο 200 λιτρων χωριs ομωs αυτο να ειναι απολυτο. Ειχα για μεγαλο χρονικο διαστημα ενα ενυδρειο 100 λιτρων με διαφορετικα ειδη αφρικανικηs κιχλιδαs περιπου 18 ψαρια απο πεντε διαφορετικα ειδη και καταφερα σε αυτον τον μικρο χωρο να ζευγαρωσω τα τρια χωριs κανενα προβλημα (Ps.demasoni, Ps.zebra, L.caruleus). Εννοειτε βεβαια πωs αυτεs τιs γεννεs τιs μεγαλωσα σε ξεχωριστα ενυδρεια. Το τρυκ για να το καταφερω αυτο ηταν να φροντισω οι σπηλιεs των ψαριων να μην συγκοινωνουν μεταξυ τουs χρησιμοποιωνταs για αυτον τον σκοπο πηλινουs κουμπαραδεs με μονο μια εισοδο και εχονταs μια τουλαχιστον σπηλια για καθε ειδοs ψαριου. Ετσι δεν ειχαν προβληματα μεταξυ τουs και γενναγαν τακτικα. Το ιδιο συστημα ακολουθω τωρα και στα υπολοιπα 13 ενυδρεια τα οποια ειναι μολιs 72 λιτρων. Αυτα και σου ευχομαι καλη επιτυχια.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: polleni on 03/06/02 at 17:34:54
--------------------------------------------------------------------------------
18 ψάρια σε 100 λίτρα ;; Ελαφρά παστωμένα τα βρίσκω.. περίπου 5 λίτρα ανά ψάρι.. Και αν βάλεις και τους βράχους και το υπόστρωμα πάει παρακάτω. Δεν θα το συμβούλευα σε άνθρωπο που ξεκινάει - ούτε κατά διάννοια (γενικά δεν θα το συνιστούσα σε κανέναν).

Οπως λες και εσύ ας ξεκινήσει με ένα 200άρι ή αν το 100άρι είναι το μεγαλύτερο που μπορεί να πάρει ας μείνει με 9-10 ψάρια ... και ΠΟΛΥ προσεκτική επιλογή στο τι θα βάλει.. Τόσο από πλευράς μεγέθους όσο και χαρακτήρα.. Πρώτα τα μικρά / ήρεμα και μετά τα υπόλοιπα..


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: johnny69 on 03/07/02 at 03:34:30
--------------------------------------------------------------------------------

Εχω αφιερωσει αρκετες ωρες διαβαζοντας τα topics του board και κατι που με απασχολει ειναι το εξης :
Εχω ήδη παραγγειλει ενα ενυδρειο περιπου 200lt με προθεση να βάλω αφρικάνες. Δεν εχω τη δυνατοτητα αυτη τη στιγμη για αλλα ενυδρεια και μου εχει δημιουργηθει η εντυπωση οτι ειναι απαραιτητα, ειτε σαν νοσοκομεια ειτε για να γεννησουν και να μεγαλωσουν τα μικρά. Θα τα καταφερω με ενα ενυδρειο ή πραγματικά δεν γίνεται οπότε να περιμένω


Μηπως να βάλω αλλα ειδη και οχι αφρικάνες ή αυτο ειναι ασχετο ???

Ευχαριστω



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: polleni on 03/07/02 at 04:21:45
--------------------------------------------------------------------------------
Αυτό (το τι είδη θα έχεις) είναι άσχετο.

Το "άλλο" ενυδρείο, μπορεί να είναι ένα μικρό των 10 λίτρων το οποίο ελπίζω και να μην το χρειαστείς ποτέ. Δεν είναι ανάγκη να είναι στημένο όλη την ώρα. Το βάζεις όταν το χρειαστείς, σε κάποιο σημείο προσωρινά. Ούτως ή άλλως οι περισσότερες θεραπείες δεν κρατάνε πάνω από 5-6 μέρες και μετά θα γυρίζεις το ψάρι στο αρχικό ενυδρείο.

Με τις γέννες τώρα είναι άλλο ζήτημα. Εκτός αν τα αφήνεις να γεννάνε στο 200άρι σου μέχρις ότου βρεις χώρο για άλλα ενυδρεία.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: Maria on 03/07/02 at 04:59:05
--------------------------------------------------------------------------------
Κοίτα Johnny, αν θες να το δούμε το πράγμα με απολυτο τρόπο, τότε δεν πρέπει να κάνεις το παραμικρό χωρίς να εχεις διαβάσει δεκάδες βιβλία, να έχεις δαπανήσεις αρκετά χρήματα σε εξοπλισμό, να γνωρίζεις τα πάντα για τις κιχλίδες, να έχεις και 5-6 ενυδρεία είτε για νοσοκομειακό ή για μαιευτήριο ή για ότι άλλο!

Εν αρχή όμως... είναι ο λόγος! Ο λόγος που αποφάσισες να εμπλακείς με το χόμπι! Αν ο λόγος είναι σοβαρός και έχει γερό υπόβαθρο, κάθε πράγμα θα έρθει με την σειρά του.

ΑΝ δεν είναι, ότι και να σου πούμε να κάνεις ή να διαβάσεις ότι πρέπει να κάνεις, δεν θα το κάνεις ποτέ! Ας μην κοροϊδευόμαστε.

Πάνω απ' όλα το χόμπι πρέπει να μας είναι μια ευχάριστη και επικοδομητική διαδικασία. Όμως, μιας και πρόκειται για χόμπι στο οποίο εμπλέκονται ζωντανοί οργανισμοί, μια γερή δόση ευσυνειδησίας είναι απαραίτητη. Κι αυτό ή το έχεις ή όχι.

Όπως θα έχεις διαπιστώσει, ακόμα και στα χόμπι υπάρχουν... σχολές! Όμως καλά θα είναι να θυμόμαστε όλοι τα πρώτα μας βήματα. Όλοι ξεκινήσαμε για κάποιο λόγο. Το θέμα είναι να βάζεις ένα στόχο τη φορά και να τον πραγματοποιείς πάση θυσία.
Οι υπερβολές ποτέ δεν βοήθησαν κανέναν.
Οπότε- και κατά τη γνώμη μου πάντα, θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις να κάνεις τα πρώτα σου βήματα αργά αλλά σταθερά.
Το ότι βρίσκεσαι εδώ και ρωτάς πριν κάνεις οτιδήποτε είναι πάρα πολύ αισιόδοξο και ενθαρρυντικό και πρώτα απ' όλα τα άλλα, για τα ίδια σου τα ψάρια.

Πιστεύω ότι αν κάνεις μία σωστή επιλογή ψαριών, είσαι εγκρατής σε σχέση με τον αριθμό των ψαριών στο ενυδρείο σου, οι συνθήκες του νερού είναι καλές και οι ρουτίνες τηρούνται με σταθερούς ρυθμούς (δηλαδή... ευλαβικά)δεν θα έχεις πρόβλημα.
Καλό θα είναι σε δεύτερη φάση να φτιάξεις και ένα ενυδρείο για επειγουσες καταστάσεις. (ΠΙΘΑΝΟΝ να σου χρειαστεί)
Για κάτι τέτοιο όμως, το έξοδο δεν είναι απαγορευτικό. Μπορείς να φτιάξεις και μόνος σου μία μικρή γυάλινη δεξαμενή με ένα κομμάτι γυαλί για καπάκι. Σιγά σιγά όμως...
Το άγχος είναι κακός σύμβουλος και πιθανόν να σε κάνει να βαρεθείς ή να αγανακτήσεις με αυτό που κάνεις, σε βάθος χρόνου.

Έχε στο μυαλό σου οτι οι κιχλίδες έκτος των άλλων, έχουν πολύ γερή κράση! Θα σε βοηθήσουν αφάνταστα και θα σου δώσουν το χρόνο που χρειάζεται για ότιδήποτε!
Μεταβολούλες στις θερμοκρασια -αν σου προκύψουν, μεταβολούλες στις συνθήκες νερού και διάφορα τέτοια, θα τις αφήσουν παντελώς αδιάφορες και ανέπαφες!

Θα σου πρότεινα να χαλαρωσεις, και να ξεκινήσεις.
Μην ξεχνάς ότι η αρχή είναι το ήμισυ του παντός!

(Και μην ξεχνάς ότι ουδείς τέλειος! Άλλωστε δεν είμαστε θεοί!
Και ευτυχώς, στην ανθρώπινη φύση μας, επιτρέπονται και οι αμαρτιούλες και τα λαθάκια!


Do it! Oλο το board... θα είναι δίπλα σου!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: stefanos.f on 03/07/02 at 08:33:27
--------------------------------------------------------------------------------
Φιλαρακι Johnny69 πιστευω πωs η αιτια για την ανησυχια σου για ενα δευτερο ενυδριο πρεπει να ημουν εγω, αλλα μην φοβασαι εγω θα ειμαι αυτοs που θα σε ξαμπερδεψει κιολαs! Κατ αρχαs συνεχισε ακαθεκτοs τα σχεδια σου για τιs αφρικανεs! Οι περισσοτερεs ασθενειεs αντιμετοπιζονται μια χαρα στο ενυδρειο που θα εχειs ολα σου τα ψαρια, οσο για τηs γεννεs σου τωρα να ξερειs το εξηs, αν εχειs μπολικεs πετρεs μεσα (σε λογικα παντα πλαισια) τοτε θα επιβιωνουν και αρκετα απο τα νεογεννητα ψαρακια σου, θεs δε θεs, χρησιμοποιονταs τηs μικρεs σχισμεs τουs σαν κρυψωνεs! Αν παλι θελειs να τα σωσειs ολα η μαλλον καλυτερα σχεδον ολα θα πρεπει να φτιαξειs ενα ειδοs πλεγματοs το οποιο θα εχει τοσο μικρεs τρυπεs ωστε να επιτρεπει στα νεογεννητα να περνανε απο την αλλη κρατωνταs τα υπολοιπα ψαρια ομωs σταθερα μακρια τουs! Οι αφρικανεs ειναι τοσο εξυπνα ψαρια που η μητερα που θα κραταει τα μικρα στο στομα τηs θα πηγαινει μονη τηs και θα τα φτυνει απο την απεναντι μερια τηs σηταs μολιs καταλαβει τον ρολο τηs. Το κολπο αυτο δουλευει μια χαρα ομωs δεν εχει και το πιο ομορφα αισθητικο αποτελεσμα! Αυτα και ελπιζω να σε βοηθησα εστω και λιγο! Να περναs καλα!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: pokou on 03/08/02 at 14:26:44
--------------------------------------------------------------------------------
χαιρετω τους παντες
ερωτηση προς τους παντες Συγνωμη για την παρεμβολη johnny69.
Υπαρχει κανενας ευκολος τροπος να καθαρισω την αμμο απο το ενυδρειο μου?



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: stefanos.f on 03/09/02 at 08:56:27
--------------------------------------------------------------------------------
Φιλαρακι μου αν βρειs ευκολο τροπο να καθαριζειs την αμμο στο ενυδρειο σου σε παρακαλω σφυριξε τον μου και μενα γαιτι με την σκουπα βυθου κανω τουλαχιστον 30 λεπτα και οσο και αν προσεξω παντα τραβαω και λιγη αμμο! Ωραια η αμμο αλλα πολυ παλουκι στο καθαρισμα!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: pokou on 03/09/02 at 09:46:09
--------------------------------------------------------------------------------
;D νεος και αμαθος ακομα πρεπει εσεις οι παλαιοτεροι να μου δωσετε τα φωτα σας. ;D

Μονος τροπος που εφαρμοζω ειναι πολυ λεπτο σωληνακι αλλα μου τραβαει και αμμο .

πρεπει να μαθουν να καθαριζονται μονα τους χα χαχα ?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: Tolis on 03/09/02 at 09:47:11
--------------------------------------------------------------------------------
Εννοεις πως να καθαριζεις την αμμο μεσα στο ενυδρειο, ή πως να καθαρισεις αμμο πριν την βαλεις στο ενυδρειο?
Στη δευτερη περιπτωση, γεμιζε ενα κουβα με αμμο λιγο πριν τη μεση, βαζε τον στη μπανιερα και γερνε τον και αφηνε νερο να τρεχει μεσα στον κουβα ανακατευοντας την αμμο με ενα ξυλο (ή κατι παρομοιο) εως οτου το νερο που φευγει απο τον κουβα να ειναι καθαρο.
Στην πρωτη περιπτωση, επειδη η ψιλη αμμος ειναι πολυ ελαφρια και οι γνωστες 'σκουπες" την τραβανε, μπορεις οταν αλλάζεις νερο, να δενεις με ενα λαστιχακι ενα ξυλο (εγω χρησιμοποιουσα κινεζικα sticks) στην ακρη του σωληνα , και να ανακατευεις ****** την αμμο με το ξυλο - οι βρωμες θα αναδευονται και ο σωληνας θα τις τραβαει, αλλά σε αρκετη αποσταση ωστε να μην τραβαει και την αμμο:




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: pokou on 03/09/02 at 10:14:29
--------------------------------------------------------------------------------
ευχαριστω αυριο κιολας θα το δοκιμασω



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: Takis on 03/09/02 at 10:47:21
--------------------------------------------------------------------------------
Πάντως πιστεύω ότι ενυδρείο 2-3 μηνών δεν έχει λόγο να χρειάζεται καθαρισμό του βυθού.
Τι βλέπεις και θέλεις να το καθαρίσεις;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: stefanos.f on 03/09/02 at 11:27:48
--------------------------------------------------------------------------------
Φιλαρακι Toli αν το κολπακι σου πιανει θα σου κανω πορτρετο και θα το κρεμασω πανω απο τα δυο μου ενυδρεια με την αμμο! Για να δουμε τι λεει το κολπακι σου μεγαλε!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: zincfree on 03/11/02 at 03:07:19
--------------------------------------------------------------------------------
Ένα άλλο ωραίο κόλπο για να καθαρίζεις άμμο είναι ένα σιφώνιο με πάρα πολύ μεγάλη διατομή εισόδου ώστε η βαρύτερη άμμος να μην παρασύρεται από το νερό.
Επιπροσθέτως μπορείς να βάλεις μία λεπτή κάλτσα στην αποχέτευση του σιφωνίου για να μαζεύεις την άμμο που πιθανόν θα σου τραβήξει το σιφώνιο και να την επιστρέφεις στο tank μετά τον καθαρισμό.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: johnny69 on 03/14/02 at 03:06:31
--------------------------------------------------------------------------------
Καλημέρα σε όλους

Τελικά απο ότι εχω διαβασει και σε αυτο το board αλλά και σε αλλα ξένα εχω συμπεράνει ότι η θαλασσινή αμμος θα ειναι καλύτερος "βυθός" για το ενυδρειο μου (με κιχλίδες) από το
χαλικάκι που θα αγόραζα από το pet shop. (εαν κάνω λάθος διορθώστε με). Επειδή το τριήμερο ειναι πρωτης ταξεως ευκαιρία για αυτη τη δουλεια θα ηθελα πρωτα να διευκρινίσω κάποια πραγματα.
Η άμμος δε θα δημιουργήσει πρόβλημα στο φίλτρο; Σιγουρα η αμμος ανασηκώνεται ευκολα και το φίλτρο θα την τραβάει.

Επίσης στην θαλασσινη αμμο θα μπορώ να βάλω ένα-δυο φυτά (κάποιο σκληρό φυτό απο αυτα που σε αλλο topic εχω διαβασει οτι μπαινουν σε κιχλιδες) ;

Ευχαριστώ πολυ



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: polleni on 03/14/02 at 03:43:39
--------------------------------------------------------------------------------
Εξαιρετικά διατυπωμένο. Η απάντηση είναι "ναι σε όλα". Για το φίλτρο τώρα θα μπορούσες να κανεις την βραχώδη μεριά προς την είσοδο του φίλτρου (ακόμη και να βάλεις ένα βράχο μπροστά από την είσοδό του ώστε να ρουφάει πίσω από αυτόν - και να κρύβεται και η είσοδος του φίλτρου) ώστε η άμμος να σηκώνεται παρα πέρα !


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: pokou on 03/14/02 at 11:57:40
--------------------------------------------------------------------------------
To κολπο πιανει.
Το σιφωνι που ειπες αγαπητε zincfree δεν το πολυκαταλαβα.
Αν δεν σου ειναι κοπος ενα προχειρο σχεδιο θα ηταν οτι καλυτερο.
Η αμμος απο την θαλλασα ειναι οτι πρεπει.
Εγω δεν εχω κανενα προβλημα με το φιλτρο. ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: halvas69 on 03/14/02 at 15:08:00
--------------------------------------------------------------------------------
ΣΙΦΩΝΙΟ ΡΕ ΜΠΟΥΦΟ
Ελα από το σπίτι και θα σου πω ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: zincfree on 03/15/02 at 03:03:41
--------------------------------------------------------------------------------
Σιγά ρε Πατρινέ! Μετάλλαξες τον johnny69 σε νυκτόβιο πτηνό στο πιτσ φυτίλι!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: halvas69 on 03/15/02 at 07:22:31
--------------------------------------------------------------------------------
ΟΧΙ ΤΟΝ johnny69
Στον Pokou αναφέρομαι αν κοιτάξεις καλύτερα.

Aλήθεια πότε θα μας έρθεις να σε δούμε από κοντά ;D ;D ;D

ΥΓ Σε πειράζω.... ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: zincfree on 03/15/02 at 08:59:42
--------------------------------------------------------------------------------
Άλλος Πατρινός υποθέτω.
Παίζεις με τον πόνο μου.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: pokou on 03/15/02 at 12:30:58
--------------------------------------------------------------------------------
Eιναι πολυ παιχνιδιαρης παρολο που επιασε τα ''αντα'' πριν καιρο.
;D
Πειτε του παιδιου χρονια πολλα για την γιορτη του την καθαρη δευτερα ;D
;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: johnny69 on 03/19/02 at 10:40:31
--------------------------------------------------------------------------------
Γεια χαρα και παλι σε όλους

Εχθες ειχαμε στην περιοχή μου μια τρίωρη διακοπή ρεύματος
και νομίζω λογικά μου γεννήθηκε το εξης ερώτημα : πόσο καταστροφική μπορεί να είναι μια διακοπή ρευματος για ένα ενυδρείο ;;; Εσεις πως αντιμετωπίζετε αυτη τη πιθανότητα.
Εμενα μου φαινεται αρκετα σοβαρό αυτο το θέμα και θα ηθελα πολύ να ακούσω τις εμπειριες και τις συμβουλές σας (ίσως να υπάρχει καποιο άλλο topic στο οποιο να το εχετε συζητησει)




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: volitans on 03/19/02 at 11:02:35
--------------------------------------------------------------------------------
To πόσο επιβλαβής, για να μην αναφερθώ κατευθείαν στην "καταστροφή", μπορεί να είναι μια διακοπή ρεύματος , εξαρτάται από την όλη ισορροπία του συστήματός σου. Πόσα ψάρια , σε πόσα λίτρα, με τί φίλτρα, με τι θερμοκρασία. αν τάισες πρόσφατα σε σχέση με τη διακοπή κλπ, δηλ . ο,τι αφορά το ευ ζην του συστήματός σου έχει αντίκρυσμα και στο "επιζείν" του κατά την διάρκεια της διακοπής ρέυματος. Ο polly έχει αναφερθεί στο site του σε αυτό το θέμα...
Η δική μου εμπειρία χωρίς αυτή να είναι αντιπροσωπευτική, είναι ότι τα ενυδρεία μου έχουν ανταποκριθεί σε survival rate της τάξης του 95% σε [b[18ωρη[/b] διακοπή ρεύματος. Μιλάμε πάντα για επαγγελματικές εγκαταστάσεις με heavily stocked ενυδρεία αλλά και heavily equipped φίλτρα και flow rates. Στην περιοχή μου (Παλλήνη) οι διακοπές ρεύματος είναι εξαιρετικά συχνές και οι διακοπές τύπου 3-6 ωρών αφήνουν πλέον τα ενυδρεία μου άθικτα... Αν όμως παρατηρηθεί κάποια δυσανεξία σε κάποιο ενυδρείο θα την αντιμετώπιζα με τουλάχιστον μια ταχεία αλλαγή νερού της τάξης του 33-50% ώστε να περιορίσω στο ελάχιστο την παραμονή των ψαριών στο ¨διάλυμα" αμμωνίας που πιθανόν να έχει αναπτυχθεί....


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: johnny69 on 03/21/02 at 03:25:20
--------------------------------------------------------------------------------
Κατι ασχετο με τα προηγούμενα .
Το styrofoam που βλεπω σε ξενα sites ειναι αυτο που λεμε εμεις φελιζολ ?????





--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: zincfree on 03/21/02 at 03:41:54
--------------------------------------------------------------------------------
Υep!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: johnny69 on 03/21/02 at 08:08:08
--------------------------------------------------------------------------------

Η αεραντλία (την οποια μου συμπεριέλαβε στον απαραίτητο εξοπλισμό ιδιοκτήτης pet shop στο οποιο πηγα να ρωτησω για αναγκαιο εξοπλισμο και τιμές) τι ακριβως ρόλο έχει στο ενυδρειο και ποσο απαραιτητη ειναι η αγορά της.
Δεν ρωτω γιατι με επιασε η τσιγκουνια μου (εχω αποφασισει οτι για εξοπλισμο θα παρω οτι καλυτερο μπορω ) αλλά επειδη δεν βρήκα ούτε στα posts ούτε στο MCH ή στο site του takis να αναφερεται σαν βασικος εξοπλισμος και για να ειμαι ειλικρινής δεν εχω καταλαβει τι ακριβώς ειναι.

Ευχαριστώ


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: Takis on 03/21/02 at 09:10:39
--------------------------------------------------------------------------------
Πιο παλιά ήταν ένα εργαλείο απαραίτητο για αυτούς που χρησιμοποιούσαν φίλτρα που δούλευαν με αέρα, εσωτερικά περισσότερο, αλλά και εξωτερικά κάποιου τύπου. Σήμερα όμως δεν μπαίνει κανείς στην σκέψη να βάλει τέτοιο φίλτρο για πολλούς λόγους.
Επίσης ήταν χρήσιμη για να βάλουμε αερόπετρες που φρόντιζαν για την παροχή οξυγόνου στο ενυδρείο (και για διακοσμητικούς λόγους...). Με τα σύγχρονα φίλτρα που δουλεύουν με ηλεκτρικές αντλίες, έχει πάψει πλέον να χρειάζεται η αεραντλία, αφού και η παροχή οξυγόνου γίνεται από τα φίλτρα, των οποίων η δύναμη δημιουργεί κυκλοφορία νερού τόση, που καλύπτει την ανάγκη του ενυδρείου σε οξυγόνο.
Υπάρχουν και περιπτώσεις που χρειάζεται ακόμα, όταν για παράδειγμα θέλουμε να φτιάξουμε ζωντανή τροφή με αυγά αρτέμιας.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: johnny69 on 03/22/02 at 02:15:53
--------------------------------------------------------------------------------
Αγαπητοι μου φιλοι

Πρωτα να ευχαριστησω για ολες τις πληροφοριες που μου δινετε.
Το επομενο που ηθελα να ρωτησω αφορα το φωτισμο.
Τα ενυδρειο μου ειναι περιπου 180lt υψους 50cm
με δυο θεσεις για λάμπες και θα φιλοξενησει
(συντομα ελπιζω) κιχλιδες.
Επισης εκτος απο βραχους για το aquascaping θα ηθελα να χρησιμοποιησω και καποια λιγα φυτα τα οποια απο οτι εχω καταλαβει εκτος απο αισθητική προσθήκη θα βοηθησουν και ουσιαστικα την ποιοτητα του νερου του ενυδρειου.

Ποσα watt φωτισμο χρειαζομαι για τα παραπανω και επισης τι θα προτεινατε οσον αφορα τις αποχρωσεις του φωτος (εχω διαβασει για ροζ ,μπλε λάμπες)
Εαν μπορειτε να μου πειτε και συγκεκριμενες μαρκες - τυπους ωστε να τις ζητησω κατευθειαν θα ηταν ακομα καλυτερα.




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: zincfree on 03/22/02 at 02:41:16
--------------------------------------------------------------------------------
Από φυτά μπορείς να χρησιμοποπιήσεις κάποια που δεν είναι απαιτητικά ούτε ως προς το φως ούτε ως προς τη χημεία του νερού που απαιτούν οι κιχλίδες της νοτιοανατολικής Αφρικής (αφού θεωρώ ως απολύτως σίγουρο πως τέτοιες θα βάλεις στο tank. Εάν όχι θα τιμωρηθείς παραδειγματικά. LOL).
Microsorium pteropus, Versicularis dubyana, Vallisneria species, Anubias species και Ceratopteris cornuta είναι κάποια από αυτά.
Για λάμπες δεν θα προτίνω μάρκες (για να μην κάνω διαφήμιση), θα προτίνω φάσμα. Χρειάζεσαι τέτοιο φάσμα φωτός που να περιέχει όλες τις συχνότητες εκτός από τα πράσινα χρώματα.
Αν κυττάξεις προσεκτικά τις συσκευασίες θα δεις ένα εικονίδιο με το φάσμα που παράγουν οι λάμπες και πόσους βαθμούς Kelvin βγάζουν. Έχε υπ' όψιν σου ότι το ηλιακό φως μπορεί να βγάζει πολύ περισσότερους και από 10.000 - 12.000 Kelvin.

Δεν θα πω περισσότερα αφού είναι πολύ προσεκτικά γραμμένα και δημοσιοποιημένα στο http://www.malawicichlidhomepage.com...lighting1.html και μπορείς να βρεις όλες τις ανατριχιαστικές, περί φωτισμού, λεπτομέρειες που θα μπορούσες να ψάχνεις.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: johnny69 on 06/09/02 at 02:28:58
--------------------------------------------------------------------------------
Καλημερα σε ολους .

Εχω ενα προβλημα και θα ηθελα τη γνωμη σας.
Σε ενα ενυδρειο 200 lt εχω αυτη τη στιγμή περιπου 10 μικρες κιχλιδες (Malawi) . Μεταξυ τους υπαρχουν 2 Ps demasoni. To Ενα απο αυτα ειναι πολυ μικρο (πρεπει να ειναι το πολυ 1,5cm)
Οταν εβαλα τα ψαρια ετρωγε μαζι με τα αλλα κανονικα και ηταν και αυτο πολυ κινητικο. Μετα απο 1 εβδομαδα περιπου δεν τρωει το ιδιο φαινεται φοβισμενο και κρυβεται συνεχεια στις πετρες . Δεν φαινεται να ειναι αρρωστο (χωρις βεβαια να ξερω σιγουρα) γιατι δεν δυσκολευεται να κολυμπησει και δεν βλεπω και καποιο εξωτερικο σημαδι που να δειχνει κατι τετοιο.Επισης σιγουρα δεν ειναι χτυπημενο απο τα αλλα.
Ηθελα να ζητησω τη γνωμη σας πανω σε αυτο . Τι λετε να κανω ; Σκεφτηκα μηπως το εβαζα μονο του καπου αλλου για λιγο καιρο αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι καλη ιδεα να το μετακινω συνεχως . Ευχαριστω και περιμενω γνωμες ...




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: Maria on 06/09/02 at 04:10:32
--------------------------------------------------------------------------------
Johnny69 αν το aquascaping στο ενυδρείο σου είναι το "πρέπον" για αφρικανικες κιχλίδες-δηλαδή γεμάτο με πέτρες- το να πιάσεις ένα ψάρι 1,5 εκ. δεν ειναι ότι πιο εύκολο. Μαλλον θα χρειαστεί να κάνεις το ενυδρείο ανω κάτω, να βγάλεις πέτρες έξω κλπ κλπ με αποτέλεσμα να στρεσσαρεις όλα σου τα ψάρια.... Πιθανόν να δημιουργήσεις μεγαλύτερο πρόβλημα από αυτό που πιστεύεις ότι έχεις αυτή τη στιγμή. Εφ' όσον δεν απομόνωσες το ψαρι εξ' αρχης και εφόσον δεν ειναι ευκολο να το κάνεις τώρα και δεν εχεις παρατηρήσει συμπτωματα ασθενειας, αφησέ το......
Αν όμως ειναι ευκολο να το απομονώσεις μέχρι να μεγαλώσει ΛΙΓΟ, κάντο... σήμερα!
Πάντως ειναι φυσιολογικός αυτός ο φόβος που παρατηρεις μιας και τα άλλα βλέπουν τα καινούρια ψάρια ως εισβολεις - και το μικρό ως νόστιμο μεζε!!!!- και πιθανόν αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο σου να γίνεται ανακατανομή κρυψώνων!!!!

Από την άλλη, να σου πω τι εμπειρία εχω απο τα μωρα κιχλιδάκια που γεννιούνται στα ενυδρεία μας: τις πρώτες μέρες συνήθως δεν εχουν αντιληφθει που βρεθηκαν και τι ακριβως συμβαίνει γύρω τους και δείχνουν πιο ενεργητικά και τολμούν να κυκλοφορούν ανάμεσα στους "τεράστιους" συγκατοίκους τους. Μετα από λίγες μέρες όμως που τα πιάνει το "αφρικανικό" τους και αντιλαμβάνονται πλέον τον κίνδυνο γίνονται άφαντα! Κρυβονται αναμεσα στις πετρες και γίνονται πολύ προσεκτικά. Εμφανίζονται ελάχιστα και μόνο όταν πεφτει τροφή στο ενυδρείο και φροντιζουν ετσι ώστε ούτε κατα διάνοια να μην βρεθούν μπροστά στο στόμα ενός άλλου ψαριού, εστω κι άν αυτο το άλλο ψάρι ειναι ο μπαμπάς τους!!!!
Μετα από ένα μήνα περίπου όταν νιώσουν τις δυνάμεις τους και εχουν "ψυχολογησει" τους συγκατοίκους τους γινονται πάλι πιο ενεργητικά και πιο θαρραλέα.

Καλό θα ειναι αν εχεις ενα 2ο ενυδρείο, να μεγαλώνεις λίγο τα μωρα πριν τα βάλεις στο κανονικό τους σπίτι. Σε τόσο μικρά μεγέθη, ο κίνδυνος να γίνουν γεύμα ειναι πολύ μεγάλος...

Τι άλλα ψάρια έχεις στο ενυδρείο σου;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: johnny69 on 06/09/02 at 06:07:54
--------------------------------------------------------------------------------
Εχω 3 labidochromis yellow , 2 aulonocara nyassae, 3 ps socolofi και αλλο ενα demasoni. Ολα ειναι πολυ μικρα λιγο μονο μεγαλυτερα απο το μικροτερο demasoni . Γενικα δεν υπαρχουν ιδιαιτερες αψιμαχιες κανεις δεν τα βαζει με τις aulonacara και αυτες ειναι πολυ φιλησυχες. Κανω test μερα παρα μερα μια που ειναι αρχη ακομα και θελω να ειμαι σιγουρος και το νερο ειναι παντα αψογο (0 αμμωνια,0 νιτρωδη,8.5 PH, 14 KH, 12GH) ας ειναι καλα ο Γ.Ρεκλος και η "συνταγή του"

Μαρια σ'ευχαριστω για την απάντηση. Η αλήθεια ειναι οτι δεν εχω ετοιμο ενυδρειο για να βαλω μονο του τον μικρο. Εχω ενα μικρο ενυδρειακι και ενα θερμοστατη αλλα δεν εχω φιλτρο . Λες να τον βαλω εκει να κανω αλλαγες νερου καθημερινα και να τον ταιζω μεχρι να παρει λιγο πανω του ;



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: Maria on 06/09/02 at 08:35:38
--------------------------------------------------------------------------------
Αν όπως λες "Ολα ειναι πολυ μικρα λιγο μονο μεγαλυτερα απο το μικροτερο demasoni ", τοτε δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Η γνωμη μου ειναι να αφησεις τον μικρο φοβιτσιάρη στο ενυδρείο που βρίσκεται! Τα demasoni γίνονται λίαν συντόμως "θηρία" οπότε σίγουρα θα βρει το δρόμο του!!!
Φροντισε όμως να έχεις πολλές κρυψώνες.. θα σου χρειαστεί σίγουρα στο άμεσο μέλλον!!!! ;D

Όσο για το 2ο ενυδρείο σου θα πρότεινα να προμηθευτείς έναν κυκλοφορητή με σφουγγάρι (τον οποίο να "τρέχεις" στο μεγάλο ενυδρείο σου και να τον εχεις έτοιμο για περίπτωση εκτακτης ανάγκης.)
ΑΝ μεγαλώσεις μικρά εκεί μέσα ειναι απαραίτητο να εχεις φιλτρο και να κάνεις μεγάλες, καθημερινές αλλαγές νερού μιας και τα μωρα πρεπει να ταιζονται τουλάχιστον 4 φορές ημερησίως οπότε καταλαβαινεις την επιβάρυνση που προκύπτει στο νερό απο υπολείμματα τροφής και λοιπά απόβλητα. Και σε περίπτωση θεραπείας θα χρειαστείς φίλτρο, καλό αερισμό και κίνηση της επιφανείας του νερού.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: polleni on 06/09/02 at 15:35:11
--------------------------------------------------------------------------------
Johnny69, εδώ έχεις δύο λύσεις. Η το απομονώνεις και ελπίζεις ότι μεγαλώνοντας τα πράγματα θα πάνε καλύτερα (λαμβάνοντας υπόψη σου ότι και το άλλο demasoni θα έχει μεγαλώσει στο εξής) ή το αφήνεις εκεί μέσα ελπίζοντας να μπορέσει να βρει την θέση του στην ιεραρχία. Η γνώμη μου είναι να το αφήσεις όπως έχει και να περιμένεις να δεις τι θα γίνει. Αν το βγάλεις θα πρέπει να το ξαναβάλεις κάποτε το οποίο σημαίνει ότι ο ήδη υπάρχων ένοικος μπορεί να το σκοτώσει αμέσως. Το να βάλεις μικρότερου μεγέθους mbuna σε ενυδρείο που υπάρχει ήδη άλλο του ιδίου είδους και μεγαλύτερο είναι από τα πιό επικίνδυνα πράγματα. Αυτό το έχεις ήδη κάνει οπότε βρίσκεσαι στο "1", δεν υπάρχει λόγος να πας στο "0" ξανά εκτός αν τα πράγματα γίνουνε αφόρητα. Ακόμη και σε αυτή την περίπτωση η συμβουλή μου δεν είναι να απομονώσεις το μικρό αλλά το μεγάλο. Αστο για 1-2 εβδομάδες μόνο του και μετά το ξαναβάζεις μέσα οπότε θα απασχοληθεί με το να ξαναβρει την "σειρά" του. Εναλλακτικά (= λιγότερος κόπος ή απουσία δεύτερου ενυδρείου) το γυρνάς πίσω και παίρνεις ένα μεγαλύτερο !!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: johnny69 on 07/23/02 at 06:18:16
--------------------------------------------------------------------------------
Γεια σας και πάλι

Εχθές το απόγευμα επιστρέφοντας από τη δουλειά βρήκα στην πόρτα μου μια ειδοποίηση απο τη ΔΕΗ για διακοπή ρεύματος αύριο από τις 8 το πρωί έως τις 4.

Ηθελα συμβουλές για το τι θα πρεπει να κανω προκειμενου να μην έχω απωλειες. Υπάρχει πιθανότητα να καταστραφούν τα βακτηριδια στο φίλτρο ??? Μιλάμε για διακοπή 8 ωρών.

Το ενυδρειο αυτή τη στιγμή παει πολύ καλα. Το νερό ειναι σε πολύ καλή κατασταση . Την Κυριακή που μας περασε εκανα την τελευταία αλλαγη νερού (30%) και ολες οι μετρησεις ήταν αψογες .

Ευχαριστω και περιμενω τις συμβουλές σας ...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: Tolis on 07/23/02 at 10:57:09
--------------------------------------------------------------------------------
Μην ταϊσεις καθολου, σβυσε απο τωρα τα φωτα του ενυδρειου και κανε μια μικρη αλλαγη νερου. Βγαλε τα υλικα του φιλτρου σου σε ενα ρηχο δοχειο με νερο του ενυδρειου οσο κραταει η διακοπη. Οταν ξαναρθει το ρευμα κανε μια ακομα αλλαγη νερου.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: Giorgos on 07/23/02 at 12:19:04
--------------------------------------------------------------------------------
Και αν μπορούσες να βρεις μια αεραντλία που λειτουργεί με μπαταρία/ες (ή να κάνεις πατέντα) θα ήταν άψογο. Αν το καταφέρεις, βάλε αυτήν την αεραντλία στο δοχείο με τα υλικά του φίλτρου για να μην έχεις κανένα πρόβλημα με τα βακτηρίδια.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: kroud on 07/23/02 at 13:31:45
--------------------------------------------------------------------------------
Tελικα ενα UPS ειναι απαραιτητο για τετοιες στιγμες.Μπορει να εμπιστευτεις την δεη οτι θα διαρκεσει η διακοπη του ρευματος τις ωρες που λεει? :P


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: johnny69 on 07/25/02 at 02:42:41
--------------------------------------------------------------------------------
Τελικά πέρασε η διακοπη ρευματος (η οποια περιέργως διήρκησε ακριβώς 8 ώρες , οσο δηλαδη ειχε πει η ΔΕΗ) ευτυχώς χωρίς απώλειες. Εκανα αυτα που με συμβουλεψε ο Tolis δηλαδη αλλαγη νερου πριν και μετα τη διακοπή και τα υλικα του φίλτρου μεσα σε ενα λεκανακι με νερο απο το ενυδρειο. Σήμερα το πρωι εκανα μετρησεις και ολα φαινονται ΟΚ. Ευχαριστώ για τη βοηθεια ...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: sijohn on 08/06/02 at 05:32:18
--------------------------------------------------------------------------------


on 07/23/02 at 13:31:45, kroud wrote:
Παράθεση:
Tελικα ενα UPS ειναι απαραιτητο για τετοιες στιγμες.Μπορει να εμπιστευτεις την δεη οτι θα διαρκεσει η διακοπη του ρευματος τις ωρες που λεει? :P
Συφωνώ απόλυτα με το UPS είναι η μόνη λύση γιά να κοιμάσαι ύσηχος


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Starting with cichlids
Post by: halvas69 on 08/07/02 at 03:59:28
--------------------------------------------------------------------------------
Όσον αφορά την ΔΕΗ,
στην γειτονιά μου έγινε το εξής παράδοξο.
Μας έστειλαν μία ανακοίνωση, για διακοπή ρεύματος σήμερα από τις 8:00 μέχρι τις 14:00
η οποία δεν έγινε ποτέ !!!!!!!!
Αθάνατο Ελληνικό δημόσιο.......σε ευχαριστώ τα μάλλα !!!! ;D
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12818 seconds with 12 queries