Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων

Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων Υποβρύχιοι κήποι - aquascaping

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 06-11-10, 17:35
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Ήδη ρωτάω έναν φίλο από τα Χανιά. Ωραίο είναι το πογκόστεμον. Τελένους τί;
Λατινική ονομασία;
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 06-11-10, 17:43
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Εχινόδωρος τενέλους (χορταράκι μικρό περί τους 5 πόντους) και έχει τον ίδιο χαρακτήρα με τη βαλισνέρια, δηλ πετάει πλαινές ρίζες και πολλαπλασιάζεται έτσι.
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 06-11-10, 17:44
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Βρηκα τενέλους από τον κύριο mpampi19 και αν βρω helferi θα βάλω. Σήμερα είδα όλα τα βιντεο της τροπικα για το φυτεμα αυτών των φυτών. ¶ντε να βρω και λαβίδες
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 06-11-10, 17:49
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Για μένα οι λαβίδες δεν είναι ότι πιο απαραίτητο... Εντάξει βοηθάνε πολύ κάποιους. Εμέναπάντως μια πλαστική λαβίδα που είχα για φύτεμα δεν με βόλευε. Στο τέλος βούταγα το χέρι μέχρι τον αγκώνα για να φυτέψω σε βάθος κάτι.. Τα ψάρια τελικά πότε τα βάζεις???
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 06-11-10, 17:51
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Μόλις βάλω και φουντώσω και καλοκλαδέψω όλα τα φυτά. Ύστερα μετά από μία εβδομάδα θα κάνω νέα παρουσίαση
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 06-11-10, 17:57
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Την παρουσίαση να την κάνεις την ίδια μέρα που θα έχεις βάλει και τα ψάρια. Μην σου πώ και την προηγούμενη... εκτός κι άν δεν πάρεις χρυσόψαρα.
Τί ρώτησα τώρα καλέ....??....???
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 07-11-10, 17:26
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Παιδιά σήμερα έβγαλα τη ρίζα στην αλλαγή νερού και την πότισα με οξυζενέ και έβγαλα όλη τη BBA. Έκοψα τα κίτρινα φύλλα και την έδεσα κάτω ξανά. Τώρα η ρίζα δείχνει άδεια και λείπει το ύψος.
Με το να τη ξαναβάλω μου διέλυσε το aquascape αλλά το διόρθωσα.
Πήρα και κάποιες αποφάσεις για το στήσιμο των φυτών.
  • Η δεξιά κρυπτοκορίνα πάει πιο μπροστά
  • Η hygrophila corymbosa, αφού κόψω όλα τα χάλια φυλλά, θα μπεί πίσω από τη μικρή ανούμπια, που υπάρχει πολύς χώρος.
  • Στην θέση της hygrophila corymbosa ''siamensis'' θα μπεί echinodorus bleherae.
  • Η βαλισνέρια θα μετακινηθεί τελείως αριστερά πίσω από το spraybar θα πλέουν τα φύλλα προς τα δεξιά. Πετυχαίνω εξοικονόμηση χώρου.
  • Θα μπεί echinororus tenellus γύρω από τη ρίζα και θα εξαπλωθεί παντού.
  • Θα μπούν θαμνάκια pogostemon helferi μπροστά από τη ρίζα καθώς και μπροστά μπροστά.

Φωτισμός:
0.56 watt/λίτρο. Κλασσικός φωτισμός Juwel Rio 125.
Διαθέτω diy co2 που βάζω σε δοχείο μισού λίτρου, καθώς και σκαλίτσα διάχυσης. Για τη στιγμή πρώτη μέρα του μείγματους έχω 5 φυσαλίδες το λεπτό.
Από λιπάσματα διαθέτω:
Seachem Flourish
Seachem Flourish Iron
Seachem Flourish Potassium
Seachem Flourish Excel
Και οι μετρήσεις μου (αυτές που χρειάζονται) είναι:
ΝΟ3: 12.5 ppm
PH: 7.6
GH: 8
KH: 6

Απορίες και διευκρινίσεις:
  1. Ο κύριος Μπάμπης θα μου δώσει τενέλους. Για δείτε εδώ: http://s896.photobucket.com/albums/a...100_1268-1.jpg Κάτω δεξιά αυτό το φυτό είναι τενέλους ;(συγνώμη που βάζω τη φωτογραφία κύριε Μπάμπη)
  2. Τί μου λέτε να δέσω στη ρίζα για να γεμίσει;
  3. Τί από αυτά μπορώ να πετύχω σύμφωνα με τις συνθήκες μου;




Θα προμηθευτώ και λαβίδες και ψαλίδια για τα φυτά.
Όλα τα υπόλοιπα από φυτά θα μείνουν ίδια.
Ζητάω συμβουλές.
Συγνώμη αν σας κούρασα.
-------------------------
Για την ρίζα είδα αυτό: http://www.tropica.com/plants/plantd....aspx?pid=049G
Τί λέτε;
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τηλέμαχος : 07-11-10 στις 17:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 07-11-10, 17:43
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

ναί, το δεξί χορταράκι που κάνει τουφίτσες είναι το τενέλους. Του αρέσει το αρκετό φώς. Το φυτό stavrogyne δεν ξέρω ακριβώς πώς συμπεριφέρεται. Δεν το είχα ποτέ. Θα προτιμούσα τη μός τύπου christmas η την java όπως λεγόταν το ταξίφυλλο. Γενικά όλο το μπροστινό τμήμα εκεί που φαίνεται το κοκκινωπό χαλίκι θα μου άρεσε να είναι καλυμένο με κοντά μικρά φυτάκια και στα πόδια της ρίζας να ξεπροβάλλουν τα πογκόστεμον με φόντο πίσω τις μός.
Το μυστικό είναι να δημιουργήσεις μπροστινές, μεσαίες και πίσω περιοχές για να δίνεις βάθος και ποικιλλία. Ως μεσαίες περιοχές φαντάζομαι τη ρίζα και τις κρυπτοκορίνες. Ψηλές έχεις και θα βάλεις και άλλα φυτά, οπότε αυτό που λείπει είναι οι μπροστινές...
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 07-11-10, 17:46
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Την πισω και τη μεσαια ζώνη την έχω-ουμε ήδη καθορίσει
Τί φυτά να βάλω μπροστα εκτός από το πογκοστεμον δίπλα στη ρίζα και το τενέλους; Τί μος να βάλω;;; Τί κοντά φυτάκια;
Μπορείτε να κάνετε ένα σχέδιο αν μπορούσατε παρακαλώ; Ή περιγράψτε μου απλά.
Το τενέλους λέτε να μου πετύχει με αυτό τον φωτισμό;
Είχαμε πει πως πάνω στην πέτρα θα δέσω μοςς που θα εξαπλωθεί μόνη της στη ρίζα, έτσι δεν είναι; Κάνει αυτό;
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 07-11-10, 17:58
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Το τενέλους δεν είναι και κούμπα.... Θα σου κρατήσει πιστεύω. Οταν λέω ότι αγαπά το φώς εννοώ ότι πρέπει να το βάλεις στο κεντρικό τμήμα του ενυδρείου και μπροστά για να φωτίζεται επαρκώς. Πάρε αρκετά φυτάκια. Τουλάχιστον 6-7 γλαστράκια και βάλτα σε απόσταση περίπου 5-6 ποντους ανάμεσα τους.
Πογκόστεμον επίσης πάρε 5-6 γιατί είναι μικρά και θα τα βάλεις γύρω από την περιοχή της ρίζας και γύρω από την πετρούλα σου που θα καλυφθεί επίσης με μος.
Για τις μος όπως είπα οι κοινές τζάβα και κρίστμας ειναι αντοχής με τη δεύτερη λίγο πιο απαιτητική σε φωτιμό, αλλά ΟΚ, δεν νομιζω να σου χαλάσει. Παλιά είχα και ένα άλλο ωραιο φυτάκι, που έμοιαζε με βουρτσάκι και σκληρότριχο eleocharis parvula. Δυστυχώς τα χρυσόψαρα μου το ξεφύτευαν. Αν θέλεις δοκίμασε και τέτοιο μαζί με τα άλλα.
-------------------------
Τη μός ξαναλέω θα την δέσεις και πάνω στη ρίζα και πάνω στην πέτρα. Μόνη της δεν θα εξαπλωθεί από το ένα υλικό στο άλλο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χριστόφορος Μίχας : 07-11-10 στις 17:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 07-11-10, 17:59
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

To τενέλους θα μπεί μπροστά από τη ρίζα... Καλά είναι εκεί; Θα μου δώσει ο κύριος Μπάμπης με το καλό. Αν βάλω ένα-δύο ματσάκια από το καθένα δεν θα εξαπλωθούν; Τζάβα μοςς έχω παραγγείλει 6 κομμάτια και μου είπατε να τα βάλω στην πέτρα. Τελικά που να τα βάλω;
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 07-11-10, 18:08
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Τη μός θα την μοιράσεις και σε ρίζα (ναι΄να βάλεις και εκεί) και σε πέτρα για να εξαπλωθει και στα δύο. Αφού θα έχεις 6 κομμάτια, έχεις ποσότητα για να μοιράσεις.
Οσο για το τενέλους, να μην ξεκινήσεις με 2 μόνο γιατί αργεί πολύ να εξαπλωθεί. Είναι καλλίτερα να μπεί από την αρχή αρκετή ποσότητα. Εξάλλου δεν συμπεριφέρεται όπως η κούμπα αλλά όπως οι βαλισνέριες. Δεν ενώνει δηλαδή τα φύλλα για να σχηματίσει χαλί. Πετάει σε κάποια απόσταση υπόγειες ρίζες που ξεφυτρώνουν μετά άλλα φυτάκια. Θα αφήνει δηλ κενές περιοχές. Μόνο με τον καιρό και εφόσον πάει πολύ καλά και δεν τρώγεται ή ξεφυτεύεται θα δίνει την εντύπωση γρασιδιού. Επειδή όμως δεν μπορείς να περιμένεις τόσο χρόνο, συμβουλεύω πολλά φυτά.

Κλείνω τώρα γιατί ο γιός μου θέλει να διαβάσουμε αγγλικά και τα ξαναλέμε
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 07-11-10, 18:13
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Δεν νομίζω να χωρέσουν όλα αυτά εκεί! Μα με 2 μέρη από τενέλους θα καλυφθεί η περιοχή καθώς είναι μικρή.
Ανακεφαλαίωση:
Δένω τη μοςς στη ρίζα και στην πέτρα. Ύστερα (με τις λαβίδες) τοποθετώ κομματάκια πογκόστεμον (πόσο κοστίζουν γιατί...) γύρω από τη ρίζα και την πέτρα. Τοποθετώ όσο τενέλους έχω σε μικρή απόσταση με τις λαβίδες και αν χρειαστεί βάζω και ταμπλέτες βυθού με τις λαβίδες. Μετά βάζω eleocharis parvula μπροστά μπροστά (ωραίο είναι αυτό) και περιμένω να μεγαλώσουν.


Κρίμα είναι να βάλω χρυσόψαρα για να μου τα φάνε...
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 07-11-10, 23:05
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Τί κόλημα έφαγες με αυτές τις λαβίδες?? Τέλος πάντων. Οπως τα περιέγραψες σωστά ειναι. Απλά συμβούλεψα για μπολικο τενέλους γιατί είναι αργής ανάπτυξης και ο σκοπός σου είναι να έχεις ωραίο αποτέλεσμα από την αρχή.
Οσο για το σχόλιο με τα ψάρια....Ε ναί κρίμα είναι, αλλά δεν θα στα φάνε κι όλα βρέ αδερφέ.... Κάτι θα αφήσουν στο τέλος. Πάρε 2 μικρά ψαράκια κατά προτίμηση όχι κόμετ, τάιζε και βρασμένα λαχανικά, έχε πάντα μπόλικο κερατόφυλλο και βλέπουμε. Πάντως έστω και για λίγο καιρό θα έχεις κάνει την πλάκα σου και θα έχεις χαρεί ένα πυκνοφυτεμένο ενυδρείο όπως το θέλεις .
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 08-11-10, 14:02
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

BORKED

Σημερινή ανασκόπηση του ενυδρείου. Είναι η 2η μέρα του diy μείγματος co2 και το έβαλα πάνω από το ενυδρείο διότι η ροή ήταν χαμηλή εξαιτίας μανομετρικού. Εστιάστε στην παραγωγή co2. Είναι αρκετή; Τί να κάνω για να την αυξήσω (βέβαια έχει αυξηθεί λίγο ως τώρα)

Α! Σημερινή μέτρηση ΡΗ: 7.2 από 7.6 και ΚΗ: 3

Μέτρησα τις φυσαλίδες:
14-15 το λεπτό
Είναι αρκετές; Όχι...
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τηλέμαχος : 08-11-10 στις 14:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 08-11-10, 14:05
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

για τα φυτα που εχεις ειναι μια χαρα !!! (και αν θες μην γραφεις συνεχεια στο ποστ ..οσοι ειναι να το δουν θα το δουν ) φιλικα
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 08-11-10, 14:12
Το avatar του χρήστη Αλεξάνδρα Κατσούρη
Αλεξάνδρα Κατσούρη Ο χρήστης Αλεξάνδρα Κατσούρη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2009
Περιοχή: Περισσός (περιοχή Νεάπολη)
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Οι φυσαλίδες Οκ, θα μπορουσαν να είναι περισσότερες, ειδικά την 2η μέρα. Αυτό όμως θα σήμαινε ότι σε μια εβδομάδα θα μειώνονταν πολύ και τότε πριν τελειώσει το μίγμα θα έπρεπε να φτιάξεις νέο πιο φρέκο. Οπως είδα στη σκάλα διάχυσης η ταχύτητα είναι μέτρια, αλλά αρκετή να υπάρχει λίγο διοξείδιο για 10 ημέρες . Με τα φυτά που έχεις δεν χρειάζεται να ....μπουμπουνάει στις φυσαλίδες.
Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι να μην μπουκώνει η σκάλα στην είσοδο ηκαι έξοδο και χοντραίνουν τόσο οι φυσαλίδες που σκάνε έξω (θα ακούσεις να κάνουν μπλούουπππππ !! πριν προλάβουν να διαχυθούν.
Το μείγμα το φτιάχνεις μόνος σου?
__________________
"....Γιατί ο εαυτός είναι μια θάλασσα απεριόριστη και άμετρη."
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 08-11-10, 14:13
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Μπλούυπ! Όχι δεν κάνουν έτσι. Γίνονται μικροσκοπικές όταν φτάνουν στην κορυφή. Ναι το διοξείδιο το έφτιαξα μόνος μου και έβαλα πολλή ζάχαρη για περισσότερη διάρκεια, αλλά λιγότερες φυσαλίδες. Την επόμενη φορά να του βάλω λιγότερη; Τόσο διοξείδιο φτάνει και για τα νέα φυτά;
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 08-11-10, 14:41
Το avatar του χρήστη Αλεξάνδρα Κατσούρη
Αλεξάνδρα Κατσούρη Ο χρήστης Αλεξάνδρα Κατσούρη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2009
Περιοχή: Περισσός (περιοχή Νεάπολη)
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Αστο όπως το έχεις. Με την εμπειρία θα δείς άν σε βολεύει το "περισσότερη μαγιά ή περισσότερη ζάχαρη" και πόσο διαρκούν. Τα φυτά σου χρειάζονται μέτρια παροχή διοξειδίου. Το θέμα δεν είναι στην ποσότητα, αλλά στη διάρκεια. Το διοξείδιο για να λειτουργήσει καλά στα φυτά είναι έστω και αυτό το μέτριο, να είναι σταθερό και να μην το αφήνεις να .....ψοφά μέχρι να φτιαχτεί το νέο μείγμα. Αυτό σημαίνει ότι θα παρακολουθείς τις φυσαλίδες ειδικά μετά την πρώτη εβδομάδα, και άν δείς να μειώνονται λίγο τότε βούρ για καινούργιο μείγμα.
__________________
"....Γιατί ο εαυτός είναι μια θάλασσα απεριόριστη και άμετρη."
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06572 seconds with 12 queries