Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων

Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων Υποβρύχιοι κήποι - aquascaping

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-01-08, 18:08
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Smile Ο νέος είναι ωραίος!

..και ο αδύνατος είναι ωραίος, αλλά ο χοντρός είναι αλλιώς..

Λοιπόν, ξεκίνησα ως παντελώς άσχετος μεταξύ χριστουγέννων και πρωτοχρονιάς, και τα πρώτα μου βήματα τα περιγράφω εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22029

Από τότε έχω ρίξει μπόλικο διάβασμα, και κάνω συνεχώς παρεμβάσεις στο ενυδρείο, προσπαθώντας να το φέρω σε μία ικανοποιητική μορφή. Φυσικά, τα λάθη του παρελθόντος πληρώνονται (βλ. κόκκινη άμμος..), είμαι όμως αισιόδοξος ότι η εξέλιξη θα είναι καλή.. Λέω λοιπόν να κάνω μία mini παρουσίαση της μέχρι τώρα κατάστασης, για να μαζέψω συμβουλές..

Αρνητικά σχόλια και παρατηρήσεις απόλυτα δεκτές (γι' αυτό είμαι εδώ..), αλλά ως νέος, θέλω κι εγώ λιγάκι ενθάρρυνση!

Πληροφορίες:

Διαστάσεις: Juwel Rekord 70, 60x30x45.
Όγκος: 70lt (ονομαστικό), περίπου 50lt υπολογίζω καθαρό.
Κατηγορία: Κοινωνικό (το είδος των αρχάριων..).
Φυτά: (χωρίς να είμαι και απόλυτα σίγουρος..) Limnophila aquatica, Echinodorus 'Red Diamond', Anubias barteri nana, Cryptocoryne crispatula balansae.
Ψάρια / ¶λλα είδη: 2 Hemigrammus bleheri (ροδόστομοι), 3 Paracheirodon herbertaxelrodi (cardinal tetra) - θα πάρω άλλους 2, 3 Poecilia reticulata (guppy) - θα πάρω άλλο 1, και σκέφτομαι επιπλέον 1 μονομάχο, 3 mollys ή platys (τι προτείνετε?), και ένα Golden Apple Snail για "υαλοκαθαριστήρα". (δηλαδή, σύνολο 15+1).
Διακοσμητικά υλικά: 2 ρίζες mopani, βοτσαλάκια από το πόρτο-κατσίκι, και ένα πήλινο σταμνάκι.. Μέχρι στιγμής αυτά.. Θα γίνουν αλλαγές όμως..
Φόντο: Μαύρο χαρτόνι.
Φωτισμός: Διάρκεια φωτισμού: Όταν ξυπνάω το πρωί (κατά τις 9.30), και μέχρι να κοιμηθώ το βράδυ (γύρω στις 1.00).. Κάτι παραπάνω από 15ώρες δηλαδή.. Ξέρω, θέλω χρονοδιακόπτη.. (θα κάνω και σχετικό post γιατί έχω απορίες) Εν καιρώ..
Φιλτράρισμα: 400lt/h
Θερμοστάτης: 100Watt
Λίπανση: Υπόστρωμα της JBL, δεν έχω ακόμα αρχίσει να ρίχνω υγρό σίδηρο κ.τ.λ.
Παροχή CO2: Σκέφτομαι για να δώσω ένα "σπρώξιμο" στα φυτά, τώρα, στις αρχές, να πάρω κάποιο kit με ταμπλέτες..

Παράμετροι: (χοντρικά υπολογισμένα, με τα πρόχειρα testάκια μου.. εν καιρώ θα πάρω κάτι καλύτερο για μεγαλύτερη ακρίβεια)

pH: 7.4
Γενική σκληρότητα (GH): 14
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 8
Αμμωνία (ΝΗ3): -
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10
Αλλαγές νερού: 15lt ανά δύο εβδομάδες (μία φορά μόνο έχω κάνει μέχρι στιγμής..)
Θερμοκρασία: 26
¶λλες πληροφορίες: -
Φωτογραφία: για την ώρα, low quality, από κινητό..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  4 (Medium).jpg
Εμφανίσεις:  761
Μέγεθος:  62,5 KB  
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-01-08, 23:35
Το avatar του χρήστη melli
melli Ο χρήστης melli δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2007
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

Είναι πολύ καλό που ξεκινάς με όρεξη για παρατηρήσεις. Θα ήθελα να σου δώσω αυτό το link για να δείς ο,τι πληροφορίες χρειάζονται για τις συνθέσεις των ψαριών & προς θεού όχι μονομάχος εκεί μέσα (θα γίνει αρένα με τα guppy). Οι ροδόστομοι και οι καρδινάλιοι είναι κοπαδόψαρα και είναι καλό να ζούν σε μεγάλες ομάδες. Τα guppy χρειάζονται διαφορετικές συνθήκες νερού από καρδινάλιους, ροδοστομους! Διάβασε λιγάκι για τις συνθέσεις και αποφάσισε μετά... Περισσότερα θα σου που και οι πιο έμπειροι
__________________
Με φιλικούς χαιρετισμούς,
Λίνα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-01-08, 23:54
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

αισθητικά το κόκκινο χαλίκι ... με το άσπρο βότσαλο ... και το κιούπι μέσα στην μέση ... δεν μου κάνει ...

αλλά για αρχή είναι αξιόλογη προσπάθεια ...
έχεις να αλλάξεις πάρα πολλά ακόμα και θα δεις ότι στο τέλος και εσένα δεν θα σου αρέσει αυτό που βλέπεις τώρα ...


για τα ψάρια στα είπαν είδη ...
νέον , καρδηνάλιοι , ροδόστομοι κτλ κτλ .. απο ομάδες το 8 ατόμων και πάνω.

για CO2 ψάξε εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=6435
και εδώ http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/CO2.htm
είναι πεταμένα λευτά οι ταμπλέτες .. και λιγότερο αποτελεσματικές ...

καλή συνέχεια ...
και κουράγιο ... για καλό τα λέμε ...
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-01-08, 00:14
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Για μενα πρέπει:
α)Δινεις τα ροδοστομα και τα καρντιναλ πισω και μενεις με γκαπυς και ισως μερικα λιγα μολυ.
β)ξεχνας τον μονομαχο
γ)για υαλοκαθαριστη χρησιμοποιεις ξυστρα τζαμιου η σφουγγαρι καινουριο και ΟΧΙ ψαρακι-σαλιγκαρι.
δ)Μην βιαστεις με λιπασματα ακομη ,λαου λαου...
ε)Το σταμνακι παει βολτα μαζι με νεο χαλικι σε πιο φυσικο χρωμα μπεζ-καφε-ξανθο
στ)οι αλλαγες καλο ειναι να γινονται σε εβδομαδιαιο προγραμμα
ζ)Για CO2 στα λιτρα σου σε καλυπτει το seachem excel.

Αυτα απο μενα φιλε μου καλη συνεχεια.
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-01-08, 00:49
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Φίλε μου πανω κατω με καλυψαν οι προηγουμενοι....
Απλά από θέμα αισθητικής θα σου προτεινα να αλλάξεις το χαλικι με κατι πιο....φυσικό ! θα δεις μεγάλη διαφορά (σου μιλαώ ως...καμενος μου βγηκε η πιστη και μενα να το αλλάξω ) και πίστεψε με θα το χαρεις και εσυ περισσοτερο.
Καλή συνέχεια!!!
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-01-08, 03:37
Το avatar του χρήστη DJK
DJK Ο χρήστης DJK δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-06-2005
Περιοχή: Νέο Ψυχικό
Μηνύματα: 196
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην DJK
Προεπιλογή

Καλή αρχή! Περιποιημένο ενυδρείο και ωραία φυτά.

Το χρώμα του χαλικιού σε τέτοιο ενυδρείο είναι θέμα γούστου. Οι περισσότεροι εδώ θέλουν το ενυδρείο να φαίνεται φυσικό και για αυτό αποφεύγουν χρωματιστά χαλίκια, καραβάκια, σταμνάκια, βατραχανθρώπους, μπαούλα θησαυρού, την ακρόπολη κλπ . Αν εσένα σου αρέσει οκ.

Μακρυά από λιπάσματα τους πρώτους 2-3 μήνες, το υπόστρωμα αποδεσμεύει αρκετά, θα γεμίσεις άλγες. Λίγο CO2 θα κάνει καλό αλλά μην το παρακάνεις για αρχή. Πρέπει να δέσουν οι ρίζες και να πάρουν τα πάνω τους τα φυτά για να μπορούν να εκμεταλλευτούν τα υπόλοιπα.

Μονομάχος μόνο μόνος του.

Οι καρδινάλιοι και οι ροδόστομοι δεν κολλάνε με τα guppies γιατί θέλουν πιο μαλακό και όξινο νερό από το δικό σου, το οποίο αρέσει στα guppies.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-01-08, 09:02
Το avatar του χρήστη _antonis_
_antonis_ Ο χρήστης _antonis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: ΚΑΡΠΑΘΟΣ
Μηνύματα: 825
Προεπιλογή

Όπως βλέπεις όλοι ''επιμένουμε'' για το χαλίκι. Ελπιζω να μήν το αγόρασες ακριβά, σίγουρα θα θελήσεις να το αλλάξεις, βγάλτο τώρα που είναι νωρίς και πρίν το ανακατέψεις με άλλο (και μετά κάθεσαι και το ξεχωρίζεις...). Επίσης και εμένα το σημείο δεξιά με τις πέτρες και το φυτό στη μέση δε μ'αρέσει πολύ...Έβαλες όμως μαύρο χαρτόνι, καλό αυτό. Καλή συνέχεια...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-01-08, 11:33
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Question

Ευχαριστώ τους πάντες για τις παρατηρήσεις.. Και σκέφτομαι να βρίσω και τους petshop-άδες που μου είπαν ότα ταιριάζουν τα συγκεκριμένα ψάρια.. Τελικά, μόνο σαχλαμάρες μου λένε αυτοί.. Είναι αδύνατο να βγάλω άκρη!

Τα βότσαλα θα φύγουν, ούτε κι εμένα μου άρεσαν, το γράφω και παραπάνω νομίζω.. Είναι προσωρινά, μέχρι να βρω τι θα βάλω εκεί.. Έλεγα να βάλω και μία 3η ρίζα, αλλά δε θέλω να χάσω κι άλλο χώρο με δαύτες.. Καμιά ιδέα κανείς?

Όσο για το χαλίκι, κι αυτό το γράφω παραπάνω νομίζω, το έχω μετανιώσει ήδη.. Και ήταν κι ακριβό το άτιμο.. Το ερώτημα είναι, αλλάζει? Πώς? Φοβάμαι ότι αν το βγάλω θα διαλυθεί το υπόστρωμα και θα μπλέξω.. Τι λέτε?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Είναι ή δεν είναι??? stydio Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 11 10-01-07 18:35
Αρχή νέου ενυδρείου betty Θαλασσινό νερό - Γενικά 38 26-01-06 21:47
Νέος κάτοικος... Gandalf72 Bettas 6 26-08-05 16:04
Γεια σας. Είμαι καινουριος! Είναι κανείς εδώ?!!? kflynt2005 Χρυσόψαρα 2 15-01-05 03:11
Νέος ΓΙΩΡΓΟΣ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 23-04-04 11:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05731 seconds with 14 queries