Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-03-07, 09:53
Το avatar του χρήστη spdm
spdm Ο χρήστης spdm δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή Δωστε τα φώτα σας παιδια..

Χαιρετώ την ομάδα του GAB

Θέλω τη βοηθεια και τις γνώσεις απο τους Ταγκανικες για τον κύριο με το ονομα

Altolamprologus compressiceps (Gold Head)

Τον αγόρασα εχθες και έχει τοποθετηθεί σε ένα 100λτ ειναι ο πρώτος κάτοικος . Θέλω να μάθω τις καταλήλες συνθήκες καθώς και οτι κουσουρια κουβαλαέι .
Ευχαριστώ παιδία
Σπύρος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-03-07, 09:59
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

το πρωτο που θα σου πω ειναι οτι εκανες λαθος που πηρες μονο ενα, θα το μετανιωσεις αργοτερα αλλα θα ειναι αργα, θα επρεπε να πας για ζευγαρακι.Ας μας πει και ο Ζ_Χ αν μετανιωσε που ειχε ενα ενυδρειο με μονους κατοικους...
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-03-07, 10:39
Το avatar του χρήστη spdm
spdm Ο χρήστης spdm δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Γιατι θα το μετανιωσω φίλε mikenuke.
Ο τυπος που μου τον εδωσε ανεφερε οτι ειναι ενταξει και μονο του ..
Αν ειναι ομως προβλημα να παρω και αλλον ....ειναι ακριβως ο ασκιμομουρης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-03-07, 11:12
Το avatar του χρήστη Z_X
Z_X Ο χρήστης Z_X δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-11-2006
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 950
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Z_X
Προεπιλογή

Τελικά η ευχαρίστηση στην κιχλίδα είναι να την δείς να αναπαράγεται,όταν γίνεται αυτό βγάζει τον καλύτερο εαυτό της ή αν δέν γίνει σωστά τον χειρότερο.
Νομίζω ότι τα 100 λίτρα είναι λίγα,και αν ο λόγως που σου άρεσε είναι η μουρίτσα του υπάρχει και αυτός που ταιριάζει και στα λίτρα σου.
http://www.destin-tanganyika.com/Poi...umbu-shell.htm
Γίνεται 6 cm,νομίζω οτί με λίγη τύχη μπορείς να τον βρείς.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-03-07, 11:34
Το avatar του χρήστη spdm
spdm Ο χρήστης spdm δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Ζ Χ νομιζώ οτι αυτο που μου έστειλες έχω τελικά με τη διαφορά οτι το κεφάλι του κιτρινίζει (δεν έχω τωρα foto)
Εμπιστεύομαι τον τυπο που το αγόρασα ειναι ειδικός στις κυχλίδες.
Μου ανεφερε οτι δεν μεγαλώνει πανώ απο 6cm και 0 οτι δεν ειναι επιθετικός
Δεν το σκεφτηκα παραπανω γιατι ειναι πανεμορφος .
Το θεμα ειναι να δω πως θα τον καμαρώνω καλυτερα τωρα που στείνω το ενυδρείο με κατοικους .
sorry για την αρχική ονομασία που postara αλλα ειμαι νέος στη Ταγκανικα
Ευχαριστώ
Σπύρος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-03-07, 11:43
Το avatar του χρήστη Z_X
Z_X Ο χρήστης Z_X δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-11-2006
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 950
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Z_X
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spdm Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θεμα ειναι να δω πως θα τον καμαρώνω καλυτερα τωρα που στείνω το ενυδρείο με κατοικους .
Σπύρος
Για πες τη σκέφτεσαι ?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-03-07, 11:51
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spdm Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι θα το μετανιωσω φίλε mikenuke???
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ζ_Χ Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά η ευχαρίστηση στην κιχλίδα είναι να την δείς να αναπαράγεται,όταν γίνεται αυτό βγάζει τον καλύτερο εαυτό της ή αν δέν γίνει σωστά τον χειρότερο.
και ειναι κριμα οταν θα εχεις λατρεψει αυτα τα ψαρια, να μην μπορεις να βρεις κι αλλα!!!
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-03-07, 11:53
Το avatar του χρήστη spdm
spdm Ο χρήστης spdm δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Η αρχική ιδεα ήταν να γίνει ένα mini Taganika με multifaciatuus με πέτρες και κοχύλια .
Τωρα ομως με τον ασχημομουρη που εμπλεξα πρεπει να δω πως προχωρίσω
Γιαυτο ξεκινησα και το θεματακι .
Για να δώσω μια εικονα το ενυδρείακη ειναι 100λτ με λευκή αμμο πέτρρες moonstone και σύντομα θα τοποθετηθούν σαλίγκαρια .
Απο έσας περιμένω γνώμες
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-03-07, 12:06
Το avatar του χρήστη Z_X
Z_X Ο χρήστης Z_X δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-11-2006
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 950
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Z_X
Προεπιλογή

Ωραία,απο την μία ζευγάρι με τον Altolamprologus sp. compressiceps 'shell' με ένα βουναλάκι 30cm πλάτος και κάποιο κοχυλάκι για να γεννήσει η θυληκιά και όλο το υπόλοιπο ένα χαρέμι με μικρά των κοχυλιών(πολλά-πολλα-πολλα κοχυλια).
Πιστεύω λογικά να τρέξει ωραία έτσι.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-03-07, 12:20
Το avatar του χρήστη spdm
spdm Ο χρήστης spdm δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Για να καταλάβω βαζώ μέσα αλλο είδως Ζ Χ η οχί ?
Αν οχι παιρνω αλλο ένα που υπάρχει ακόμα και βαζώ στοχο για το sex ..!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-03-07, 12:30
Το avatar του χρήστη Z_X
Z_X Ο χρήστης Z_X δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-11-2006
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 950
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Z_X
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spdm Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν οχι παιρνω αλλο ένα που υπάρχει ακόμα και βαζώ στοχο για το sex ..!
Αυτό να το κάνεις σίγουρα(και να ελπίζεις οτί θα σου βγεί ζευγάρι).
Εγώ προσωπικά θα έβαζα και δεύτερο είδος(πχ neolamprologus multifaciatus που είναι και στην μόδα τελευταία ).
Απλώς πρέπει να το στήσεις έξυπνα ώστε να σου βγούν 2 περιοχές όπως σου είπα παραπάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-03-07, 12:37
Το avatar του χρήστη spdm
spdm Ο χρήστης spdm δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τη βοηθεια
Έχω ΣΚ μπροστά να το στήσω κατάληλα ΖΧ
Θα επανέτθω με Foto του ασχημομουρη .
see you
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-03-07, 12:00
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ζ_Χ Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ προσωπικά θα έβαζα και δεύτερο είδος(πχ neolamprologus multifaciatus που είναι και στην μόδα τελευταία ).
Απλώς πρέπει να το στήσεις έξυπνα ώστε να σου βγούν 2 περιοχές όπως σου είπα παραπάνω.
Δεν ξερω αν ειναι καλη ιδεα, τα compressiceps και τα calvus ειναι αρπακτικα ψαρακια, και το σιγουρο ειναι αν οχι τα ενηλικα ατομα, τα μωρα των shell dwellers θα τα βλεπουνε ως καταπληκτικο μεζεδακι.

Προσωπικα θα ελεγα, οτι εχει γινει λαθος επιλογη ψαριων για αυτο το ενυδρειο...αυτος ειναι ο λογος που παντα συμβουλευουμαι να διαλεξουν πρωτα τι ψαρια θελουν και μετα τι ενυδρειο χρειαζονται. Και το ειδος που εχει διαλεξει ειναι αρκετα ιδιορυθμο ψαρι.

Ειναι πανεμορφο ομως...!
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-03-07, 13:58
Το avatar του χρήστη Z_X
Z_X Ο χρήστης Z_X δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-11-2006
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 950
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Z_X
Προεπιλογή

Οντως το Altolamprologus sp. compressiceps 'shell' δέν θεωρείται εύκολο ψάρι ούτε για αναπαραγωγή ούτε για την αρμονική διαβίωση του ζευγαριού.
Το πρόβλημα σε ενα τέτοιο ενυδρείο νομίζω θα το έχουν τα μικρά compressiceps 'shell' γιατί μάλλον θα γίνουν λιχουδιά του αρσενικού.
Απο κεί και πέρα νομίζω οτί τα multi δέν θα έχουν κανένα πρόβλημα με την διαβίωση τών μικρών τους(σίγουρα μπορεί να έχουν κάποιες απώλειες απο της ορέξεις του shell αλλά αυτό μπορεί να βοηθήσει επίσης να κοντρολαριστεί το μέγεθος της αποικίας τους), γιατί εκτός απο την προστατευτικότητα που θα επιδείξουν παρατήρησα στο ενυδρείο μου ότι έχουν φτιάξει κάποια υπόγεια περάσματα(αν μπορώ να το πώ έτσι).
Δηλαδή οι δύο θυληκές πρίν γεννήσουν έσκαψαν δύο μεγάλους κρατήρες με συνέπεια να πέσουν μέσα περίπου 7-8 κοχύλια(το ένα πάνω στο άλλο).
Τώρα που τα μικρά τους κυκλοφορούν όταν χτυπάει ο συναγερμός αυτά εξαφανίζονται κάτω απο τα κοχύλια(και όχι μέσα όπου θα μπορούν να κινδυνεύουν επίσης) και εξαφανίζονται πρός άγνωστη κατεύθυνση.
Αρα έχουν αναπτύξη έναν μηχανισμό που μπορεί να τους κάνει αόρατους προς τους φυσικούς εχθρους,και τους δίνει το δικαίωμα να επιβιώνουν και στην φύση όντας η μικρότερη κιχλίδα του κόσμου.
Επίσης υπάρχουν και παραδείγματα επιτυχημένη διαβίωσης αυτόν των δύο ειδών σ αυτά τα λίτρα περίπου και απο διακεκριμένους χομπίστες της κιχλίδας(στης χώρες τους τουλάχιστον).
http://www.destin-tanganyika.com/Art...c_conchyli.htm
Τώρα επιλογή του ψαριού και μετά της διακόσμησης με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο γιατι το ρητό κιχλίδα=πέτρες δέν ισχύει για όλους.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Z_X : 24-03-07 στις 14:10
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-03-07, 14:11
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Αμα ρε Χρηστο με τα Γαλλικα σου!!!!
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-03-07, 21:22
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke Εμφάνιση μηνυμάτων
Αμα ρε Χρηστο με τα Γαλλικα σου!!!!
Έτσι για να γελάσουμε και να θυμηθούμε οι παλιότεροι τις μεταφράσεις με systran :

Εμπειρία και ανασύσταση ενός βιότοπου ευνοϊκού σ σχηματισμένο από κοχύλια Όπως πρόκειται για naines, ή των μικρών ειδών, ο όγκος της δεξαμενής μπορεί να περιοριστεί. Για μια μικρή αποικία της αλληλεπίδρασης, έναν όγκο των 120 l. είναι ένα ελάχιστο για μια ένωση του Α. sp. compressiceps «Sumbu shell " και 6 ενήλικοι των Ν. multifasciatus (στην αναχώρηση). Μια άμμος σε ένα ελάχιστο του 5/6cm του πάχους, ένα μέρος θα διατηρηθεί στα Ν. multifasciatus (2/3 της δεξαμενής), το άλλο μέρος για το Α. sp. compressiceps «Sumbu», η διευθέτηση που επιτρέπει στο χωρισμό των αντίστοιχων εδαφών. Το αρσενικό Α. sp. compressiceps «Sumbu» που είναι υπερβολικά μεγάλη για να ενσωματώσει ένα κέλυφος, η προτίμησή του πηγαίνει enrochement που μπορεί να βρεί το καταφύγιο. Μια μικρή περιοχή των κελυφών για το θηλυκό της εγγύτητας είναι τέλεια για τη σχέση τους. Για την ευεξία της αποικίας των Ν. multifasciatus, η ποσότητα κελυφών είναι μιας εκατοντάδας, αναμιγνύει των κελυφών «των σαλιγκαριών Bourgogne» και Neothauma, επίσης μερικές βαλβίδες Mutela spekei ( συμπληρώνει τον πίνακα. Η εργασία των χωματουργικών έργων μπορεί να αρχίσει, και μικρός μπορεί να αυξήσει την αποικία!
Μια αποικία των Ν. multifasciatus είναι πάντα εδώ, τα 20 στους 30 νέους είναι παρόντα μόνιμα, οι συγκομιδές που πραγματοποιούνται τακτικά (περίπου όλα 2/3 μήνας). Κάθ ένας θηλυκό δίνει ανάμεσα 5 και 10 μικρός από ponte. Ένα μέρος εξαφανίζεται χάρη στο παρόν αρπακτικό ζώο στο πλαίσιο της αποικίας, έχω ονομάσει: Altolamprologus sp. compressiceps «Sumbu shell», το αρσενικό που πραγματοποιεί τακτικά που ακολουθείται στη μέση τα κελύφη και που παίρνει με κάθε τρόπο ένα σημαντικό μέρος των ιχδυδίων…
Να προσαρμόσει το έδαφος στις ανάγκες της προστασίας και κοίλης και κοίλης και της κοίλης αναπαραγωγής τους, έναν όλο αυτόν τον μικρό κόσμο…, μέσα σε ένα συνεξώς ενεργό Κράτος. Από τις μεγάλες μπουκιές, η άμμος εκκενώνεται από τα κελύφη, που δημιουργεί έτσι βαθιές, ελεύθερες, και λαβυρηνθώδεις ανασκαφές που κανένα κλασικό αρπακτικό ζώο δεν έχει τον πρόσβαση, και «αμμόλοφους» της άμμου στα όρια των «εδαφών» εμφανίζεται. Manège» σε περνώ της άμμου, tu' οι διαβάσεις της άμμου " m' είναι μάλλον surprenant αλλά imparable. Δεν είναι να ελπίσει να έχε μια όμορφη επίπεδη ακαθαρσία και ηνωμένος με αυτά ψάρια εκεί, την ποσότητα υποστρώματος που μπορούν να κινήσουν και η ενέργεια που βάζουν εκεί είναι αναλογικά απίστευτοι.
Ο πιό μικρός cichlidé του κόσμου (μέχρι την απόδειξη του αντίθετου) είναι merveille, όλος όπως ο εξάδελφός του, τα Ν. similis. Ένα rayée φόρεμα brunes μπαρών των που σύρουν προς το πρασίνισμα περίπου τακτικά πρόθυμος στο σώμα εκτός από το κεφάλι. Οι μπάρες στο κρανίο που διατηρούνται στα Ν. similis. Πιο η δεξαμενή που αυτόες διατηρείτε είναι μεγάλη και παρεχόμενος στα κελύφη, πιο ο πληθυσμός θα πάει που αυξάνεται. Μέσα στη δεξαμενή περιγράφει εδώ, τα 20 στους 30 νέους είναι παρόντα μόνιμα, οι συγκομιδές που πραγματοποιούνται τακτικά (περίπου όλα 2/3 μήνας). Κάθ ένας θηλυκό δίνει ανάμεσα 5 και 10 μικρός από ponte. Ένα μέρος εξαφανίζεται χάρη στο παρόν αρπακτικό ζώο στο πλαίσιο της αποικίας, έχω ονομάσει: Altolamprologus sp. compressiceps «Sumbu shell», το αρσενικό που πραγματοποιεί τακτικά που ακολουθείται στη μέση τα κελύφη και που παίρνει με κάθε τρόπο ένα σημαντικό μέρος των ιχδυδίων…
Κυνηγημένος, κατά τη διάρκειατων εισβολών του, απότο σύνολο των ενηλίκων, παρουσιάζει το πλευρό του να αποφύγει στα χτυπήματα των δοντιών (όπως όλο Altolamprologus). Οι παρεισφρύσεις του μέσα στην αποικία δεν σπέρνουν την αναταραχή, αντίθετα, και η συνοχή της αποικίας εκφράζεται ενώ οι ενήλικοι, ειδικά τα αρσενικά, αρχίζουν για το Α. sp. Γ. «Sumbu shell»… Η ιδιαίτερη υπεράσπισή τους φαίνεται να χρησιμοποιήσει τους κυματισμούς της πίεσης του νερού (σαν βάλαμε ένα ράπισμα και ότι το αποτέλεσμά του γίνεται αισθητό χωρίς την φυσική επαφή;!), αρκεί για να δει πώς το σώμα του Α. sp. compressiceps «Sumbu shell» κινείται από virevoltes των αρσενικών Ν. multifasciatus. Τα θηλυκά που είναι, «πιό titilleuses» αυτές, πολύς, επιτίθενται με τα μικρά δόντια τους, που επωφελούνται του αντίπερισπασμού των αρσενικών. Μέσα σε αυτήν την περίπτωση το όπλο του αρπακτικού ζώου είναι η υπομονή, γνώση να αναμείνει ότι orage περνά…, τότε να ψάξει, σώματα στην κατακόρυφο ανωτέρω τα κελύφη, το ιχδύδιο…, τότε να χτυπήστε, γρήγορος όπως η αστραπή!
Harcèlement των Ν. multifasciatus ποτέ που δεν έχει σταματήσει, όπωςόλα κυνήγια, αυτό το κυνήγι είναι για να φθάσει μακρινός στα 100% της επιτυχίας ευτυχώς. Και εάν αυτό μπορεί να αποτρέψει/να περιορίστε τον υπερπληθυσμό της δεξαμενής είναι καλά! Κελύφη Neothauma |σαλιγκάρι του Tanganyika | Το θηλυκό Α. sp. Γ. «Sumbu shell " που είναι μικρή (3/4 εκατ.), δεν είναι αρπακτική των ιχδυδίων, και μένει στρατωνισμένη γύρω το κέλυφος Neothauma του, πού ωοτοκεί ακανόνιστα, κάνοντας πολύ σπάνια μετατοπίσεις προς άλλους ορίζοντες, πάντα έτοιμος réfugier μέσα στο σπειροειδές καταφύγιό του. Εδώ παρουσιασμένος ένα παράδειγμα της συγκατοίκησης σχηματισμένου από κοχύλια μέσα σε ένα συγκεκριμένο ενυδρείο. Αυτή η μια μικρή «κοινοτική» ζωή είναι πολύ ευχάριστη για να παρατηρήσει και οι αλληλεπιδράσεις ανάμεσα σε αυτά δύο είδη δεν χάνουν του ενδιαφέροντος. Αυτά φυσικά «nanifiées» είδη είναι πράγματι λίγο exigeantes και μικρός empierrement, μια κάλυψη με τάπητα των κελυφών Neothauma θα αυτόες ικανοποιήσουν πλήρως


__________________




Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τα φώτα σας vouros Αρχάριοι γλυκού νερού 5 16-03-07 11:38
Τα φώτα σας για φώτα!!! tsikis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 28-02-07 15:01
Τα φώτα σας... guppies_2 Ζωοτόκα 6 30-01-07 03:26
τα φώτα σας παρακαλώ ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΥΛΙΕΡΑΚΗΣ Malawi 6 10-02-06 23:41
Θα σας αλλάξω τα φώτα !!! halvas69 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 06-10-04 09:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06961 seconds with 13 queries