Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Αλγες (Φύκη) και προβλήματα φυτών

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-11-16, 13:39
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή Προβλήματα με αλγη- φόρμα άλγης

Χωρητικοτητα ενυδρειου σε λιτρα: 450 lt, ( ονομαστικά).
Τυπος ενυδρειου: φυτεμένο, κοινωνικό ενυδρείο
Χρονος λειτουργιας: 45 ημέρες
Υποστρωμα και ποιο: jbl με 4 cm μέσο γεμισμα (30lt) + jbl manado (35 lt), για δημιουργία λόφων (έως 8 cm max γέμισμα στις κορυφές). Πάνω από το υπόστρωμα κατά μέσο όρο καλύφθηκε με 2,5 έως 3 cm, λεπτόκοκο βαλσατικό χαλίκι μέσης κοκομετρίας 2mm (25lt). Οι αναβαθμοί έγιναν με χρήση στενών λωρίδων από αποστραγγιστική μεμβράνη isomat (αυγγουλιέρα τοίχων αντιστήριξης).
Τα πρανή που σχηματίστηκαν, καλύφθηκαν με ''χονρό'' χαλίκι, μέσης κοκομετρίας 2 cm (περίπου 10lt) για κάλυψη των λωρίδων της μεμβράνης , και για την αντισήριξή της. Χρησημοποιήθηκαν και σιδηρόπετρες για διακοσμητικά και αντιστήριξη και κρύψιμο πρανών και μεμράνης ( περίπου 8 lt) και ενυδρειακό ξύλο- ρίζα).
Φωτισμος:
4 T5 X 54 W σε δύο ξεχωριστά φωτιστικά τα εργοστασιακά της Αnubias που είχε από τη μάνα του του ενυδρείο

Φωτιστικο Νο1 (μπροστά)
Λάμπες
1 jbl solar ultra tropic 4000K lt54wt5 HQ
1 sylvania AQUASTAR 10000K FH05 54W/T5/174/

Φωτιστικό Νο2 (πίσω)
1 Anubias, Αquarium lamp 8500K white lighting.
1 Anubias Aquarium lamp red lighting 54W (κινέζικες εργοστασιακές ενυδρείου)

Δεν έχω ανακλαστήρες στα φωτιστικά ( θεώρησα κοροιδία τα 25 ευρώ το κομμάτι μείον την έκπτωση (20%) που τα χρέωναν στο pet shop 80 Ευρώ δηλαδή). Αντί αυτών έντυσα φωτιστικά και καπάκι με αυτοκόλητη αλουμινοταινία, με σημαντική αύξηση της φωτεινότητας , (τουλάχιστον με το μάτι και καλύτερο, από το μαύρο των φωτιστικών, και το τίποτα)
Φωτοπεριοδος:
Μπροστινό φωτιστικό (Νο1)
Από 16.00 (4 απόγευμα) έως 23 ( 11 βράδυ)
Συνολο 7 ώρες, (όσο και το Co2 που είναι προς το παρρόν, στον ίδιο χρονοδιακόπτη)

Πίσω φωτιστικό (Νο2) 15.30 (τρεις και τριάντα το απόγευμα), έως και 24.00 (Δώδεκα το βράδυ)
Σύνολο 8 1/2 ώρες

Παροχη CO2: 2.6 φυσαλίδες /sec, με μετρητή της tropica, επί 7 ώρες με την (ίδια χρονοπερίοδος με φωτιστικό Νο1)
Χρηση excel: Προσπάθησα να το χρησιμοποιήσω πειραματικά για θεραπεία φυτού, 2 ημέρες 1.5ml ψεκασμός με σύριγγα απευθείας στο φύλλωμα της Sagtitaria subulata, που βαζανίζεται από επίμονη μαυριδερή άλγη (μάλλον staghorn Alagae), που δεν αφαιρείται με το χέρι από τα φύλλα του, χωρίς μέχρι τώρα ορατό αποτέλεσμα) ( Το σκεύασμα λέγεται Microprobe lift BIO-CO2 της ΑRΚΑ Biotechnology και μου πωλήθηκε ως αντίστοιχο χημικά του Excel)
Λιπασματα που χρησιμοποιειτε: floyrish Νitrogen της Seachem. Εριξα πειραματικά επί δύο ημέρες από 1.5 ml, λόγω μηδενικών νιτρικών κατά ΑΡΙ και κιτρινίσματος κυρίως tων Limnopholia sessilflora που είναι από τα κυρίαρχα και ταχύτερα αναπτυσόμενα φυτά του ενυδρείου, και από φόβο αναποδιάσματος των φυτών, λόγω των μηδενικών νιτρικών επί τρείς εβδομάδες στο ενυδρείο. Το αποτέλεσμα ήταν εντονη αύξηση άλγης και το σταμάτησα.
Ταμπλετες λιπανσης: ΟΧΙ
Προγραμμα λιπανσης: ξεκίνησα να ρίχνω 1,5ml επί δύο ημέρες, Σταμάτησα μετά από την έξαρση των άλγεων.
Αλλαγες νερου: Ανα εβδομάδα εκτιμώ 35% ( 120 λτ). Επιπλέον σχεδόν κάθε μέρα 5-7 % (ένας μελάλος κουβάς 17 λτ) με σιφωνάρισμα με αλφαδολάστιχο , ώστε να απομακρύνω όσες άλγες μπορώ,
Θερμοκρασια: 24.1-24,3 C
Μετρησεις:
ΝΗ3/ΝΗ4: 0
ΝΟ2: 0
ΝΟ3: 0
ΡΟ4: δεν έχω μετρήσει
Fe: δεν έχω μετρήσει, δεν έχω τα τεστ.
ΡΗ: 7.2- 7,3
KH:7
GH:11
Oι μετρήσεις αυτές είναι οι ίδιες εδώ και 20 ημέρες, έως και προχθές.
Μετράω ανά τρείς ημέρες περίπου
(Αυριο θα ανεβάσω και νές επικαιροποιημένες)
Φιλτρανση:
1)Εξωτερικό φίλτρο JBL 1900lt/h CRYSTAL PROFI E1901, με τα εργοστασικά βιολογικά υλiκά του.
2) Ιδιοκατασκευή, εσωτερικό φίλτρο, γεμισμένο με υλικό 3125cm3 (50Χ50Χ5 cm) μπλε ενυδρειακό σφουγγάρι (filter foam fine) Κομμένο και ταιριασμένο στο DΙJ φίλτρο + 1000 ml Sera siporax , και κυκλοφορητή (compact) της Eheim με ονομαστική παροχή παροχή 1000 lt/h. Εχει βασιστεί στη λειτουργεία φίλτρου Αμβούργου, τροποποιημένο στις απαιτήσεις του ενυδρείου, ώστε να λειτουργεί και σαν skimer καθαρισμού της επιφάνειας και για το άδειασμα του ενυρείου για αλλαγή νερού να έχει τη σωστή ταχύτητα διέλευσης του νερού μέσα από το σφουγγάρι, και να καλύπτει οριακά (θεωρητικά) αν χρειαστεί, το ενυδρείο μου. (Aν υπάρχει ενδιαφέρον, μπορώ να ανεβάσω λεπτομέρειες)

Ιχθυοφορτιση (αριθμος και ειδος ψαριων και ασπονδυλων):
Ροδόστομοι 8
Columbian Tetra 8
Zebra Danio 8
Neon Tetra 12
White cloud mirror 6
Oτόκυκλοι 10
Γαρίδες
Amano 12
Red Cherry (περίπου) 17
Σαλιγγάρια.
5 Ζebra snails,
Aγνωστος αριθμός λαθρεπιβατών, τα περισσότερα Fysa, ελάχιστα Trumpet και ένα άλλο ένα τουλάχιστον είδος, που δεν έχω αναγνωρίσει.

Ειδη φυτων:
Alternanthera rosaefolia 8 στελέχη μέσου ύψους 30 cm
Anubias caffeefolia 2 τεμ
Anubias heterophylla big 4 τεμ
Anubias Nana 3 τεμ
Bacopa caroliniana 15 στελέχη μέσου ύψους 30 cm
Cladophora Aegagrophila 3 τεμ
Crinium calamistatum 1 τεμ
Cobomba Caroliniana ( 10 τεμ μέσου ύψους 30cm
Alternathera Reinechi Purple ( 12 τεμ μέσου ύψους 30 cm
Echinodorus Amazonicus 3 στελέχη μέσου ύψους 20 cm
Elleocharis parvula 2 στελέχη
Hemianthus callitrichoides (Cuba) 1900 cm2 περίπου σαν γρασίδι στο μπροστά μέρος του
ενυδρείου από τα 6525 cm2 συνολικά
Ηydrocotyle leycefala 3 στελέχη μέσου υψους 20 cm
Jana Moss περίπου 700 cm2 πάνω στο ξύλο και τις πέτρες
Pad Moss 1200 cm2 περίπου κυρίως ως κατακόρυφο χαλί στο δύο εξωτερικά τοιχώματα του εξωτερικού DIY φίλτρου
Limnophila sessillflora (περίπου 35 χωριστά στελέχη μέσου ύψους 35cm)
sagittaria subulata 2 τεμ 7cm ύψος
Vallisneria gigantea 12 στελέχη 40 cm μέσο ύψος

_____________
Φυτομάζα (σε μια κλιμακα απο το 1 εως το 10): 8(
Περιγραφη αλγης: Πράσινη νηματώδης, κάποα λευκή σαν βλένα, ένα άλλο είδος, ( Θα επισυνάπτω φωτογραφίες)
Πότε εμφανιστηκε: Εμφανίστηκε από τις πρώτες μέρες στρωσίματος με μεγάλες αυξομειώσεις, ισχυροποιήθηκε και σταθεροποιήθηκε μετά τις αλλαγές νερού, την εισοδο των ψαριών και το μηδενισμό των νιτρικών.
Αλλα σχολια:

Eχω την εντύπωση πως έχω πολλά είδη άλγης, αλλά λόγω του ότι είμαι αρχάριος, δεν είμαι σε θέση να τις αναγνωρίσω με σιγουριά και να εκτιμήσω τη σοβαρότητα ή μη της καταστάσεως.
Νομίζω πως έχω Thead Algae, Hair Algae, Staghorn Algae Eλάχιστη Green Algae ίσως και Fuzz Algae. Η κάθε μία, υποτίθεται ότι οφείλεται σε διαφορετικά αίτια και δεν είμαι επιπλέον σίγουρος, αν μπερδεύω το ένα είδος με το άλλο, με αποτέλεσμα, να μη ξέρω τι δρόμο να τραβήξω.
Δυστυχώς γίνονται ακόμη πολλές αυξομειώσεις στο ενυδρείο, με πρώτη αυτή των λιπασμάτων αλλά και μία αστοχία στο σωληνάκι του Cο2 προχθές έφυγε από την ηλεκτροβάνα ( για τρίτη φορά) αφήνοντας για πολύ ώρα το ενυδρείο χωρίς CO2. Ίσως συνέβαλε και αυτό, στην αύξηση της άλγης, μαζί με τους πειραματισμούς για ξεκίνημα λίπανσης.
Επιπλέον η άλγη κορυφώνεται στο τέλος της φωτοπεριόδου, και φαίνεται κάπως μειωμένη το πρωί, ίσως λόγω έλειψης φωτισμού, ή λόγω της φιλότιμης νυκτερινής προσπάθειας των ζωντανών καθαριστών του ενυδρείου, που παρεπιπτόντως, δε ξέρω αν είναι σε σωστή σύνθεση και αριθμό, καθώς βέβαια και μετά από δικό μου με το χέρι, σχεδόν καθημερινό καθαρισμό και την αντίστοιχη μικρή αλλαγή νερού.
Θα προσπαθήσω σύντομα να ανεβάσω και φωτογραφίες.
-------------------------



Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Επιπλέον επισυνάπτω φωτογραφία με "κόλπο τσίρκου" από ένα zebra snail και μία γαρίδα Amano. To zebra snail "καθεται ανάποδα" και μοιαζει να παίζει με τα " πόδια του" ένα "τροχό" που δημιουργήθηκε τυχαία από μια φλούδα αγγουριού που τους έριξα για φαγητό! Το σαλιγκάρι γύριζε με... "ταχύτητα σαλιγκαριού" το "τροχό" ενώ στο μέσο του μία γαρίδα Amano γύριζε εσωτερικά γρήγορα σαν χαμστεράκι τρώγοντας και αυτή με τη σειρά της το εσωτερικό του αγγουρένιου τροχού! Δυστυχώς δε πρόλαβα να βγάλω video, παρά μόνο μία φωτογραφία! Σας την επισυνάπτω μαζί με ένα βίντεο του ενυδρείου. Αυτός ήταν άλλωστε και ο αρχικός σκοπός μου και έγινα από σύμπτωση μάρτυρας του παράξενου φαινομένου που αναφέρω!

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 26-11-16 στις 14:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-11-16, 16:27
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Κατά τη γνώμη μου πρέπει οπωσδήποτε να ανεβάσεις τα νιτρικά, να μπορούν να αναπτυχθούν τα φυτά ως ανταγωνιστές των άλγεων και σιγά σιγά σιγά θα φύγουν όλες, από φωτισμό καλός είσαι, θα πρέπει να βάλεις κι ένα πρόγραμμα λίπανσης κι όχι όποτε θες ώστε να ξέρεις και τι κάνεις. Στη θέση σου θα πρόσθετα και κάλιο, θέλουν τροφή τα φυτά κι εσύ τα έχεις αφήσει νηστικά, θα σου πουν κι άλλοι πιο έμπειροι από μένα, αυτή είναι η άποψή μου κάνε υπομονή να ακούσεις κι άλλες γνώμες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-11-16, 16:29
matista Ο χρήστης matista δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2016
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή

Καλησπερα.Νεος και εγω.Με τα ΝΟ3 ειχα το ίδιο πρόβλημα.Συνέχεια 0 για αρκετο καιρο.Το ελυσα αυξανοντας την τροφη.Εδω και 4-5 μερες εχω σταθερα10 με 15 το πολυ.Αλγη ξεκινησα με καφε η οποια εφυγε σχεδον αμεσως εκτος απο το σημειο που ερχεται το νερο απο το φιλτρο (spray bar ?).Fuzz algae χαμηλα στα φυτα, πανω απο το χαλικι,green spot,bba.
Επαιζα με ταμπλετες Co2.Στην ΒΒΑ την καταπολεμησα με excel,την green spot με μειωση φωτοπεριοδου,πιστωτικη,με προβληματιζει η fuzz.Περιμενω τωρα με την αυξηση τω νιτρικων.
__________________
Αρχή άνδρα δείκνυσι
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-11-16, 18:09
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατά τη γνώμη μου πρέπει οπωσδήποτε να ανεβάσεις τα νιτρικά, να μπορούν να αναπτυχθούν τα φυτά ως ανταγωνιστές των άλγεων και σιγά σιγά σιγά θα φύγουν όλες, από φωτισμό καλός είσαι, θα πρέπει να βάλεις κι ένα πρόγραμμα λίπανσης κι όχι όποτε θες ώστε να ξέρεις και τι κάνεις. Στη θέση σου θα πρόσθετα και κάλιο, θέλουν τροφή τα φυτά κι εσύ τα έχεις αφήσει νηστικά, θα σου πουν κι άλλοι πιο έμπειροι από μένα, αυτή είναι η άποψή μου κάνε υπομονή να ακούσεις κι άλλες γνώμες.
Αυτό ακριβώς σκέφτηκα και εγώ. Για αυτό αγόρασα το συγκεκριμένο λιπασμα και άρχισα σιγά σιγά με 1.5 ml ημερησίως. Όμως μέσα σε δύο μόλις μέρες οι άλγες αυξήθηκαν απότομα και φοβήθηκα μη χαθεί η μπάλα. Προτίμησα λοιπόν να ρωτήσω εμπειρότερους πριν συνεχίσω. Μήπως μπορεί κανείς να διακρίνει από τις φωτογραφίες για τι είδους άλγης πρόκειται;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-11-16, 18:18
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Το 1.5 ml που εβαζες σ αυτα τα λιτρα ηταν σταγονα στον ωκεανο, θες ποοοοοολλα παραπανω για να νιωσει.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-11-16, 23:20
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

[QUOTE=ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ;982886]Το 1.5 ml που εβαζες σ αυτα τα λιτρα ηταν σταγονα στον ωκεανο, θες ποοοοοολλα παραπανω για να νιωσει.
Αγαπητέ κύριε Ρομποτή.
Σύμφωνα με την seachem, την παραγωγό του flourish Nitrogen, στις οδηγίες της συσκευασίας (for Beginner) γράφει πως μία λογική δοσολογία πρέπει να είναι 2,5ml επί δύο φορές την εβδομάδα, για κάθε 160lt (40 γαλόνια δηλαδή) Αυτό σημαίνει συνολική εβδομαδιαία ποσότητα 2Χ2.5mlΧ2=10ml για 320lt. Δηλαδή 10/7 σε ημερήσια δόση, =1,43ml ημερησίως! Φαντάζομαι δε, πως μιλάει για καθαρά λίτρα. Το ενυδρείο μου κατά την Anumbias, έχει όγκο 50Χ60Χ150= 450 λτ, που είναι όμως, αν το μετρήσει κανείς με μέτρο, εξωτερικές διαστάσεις! Η πραγματική εσωτερική του χωρητικότητα, είναι 45Χ55Χ145, αν αφαιρέσουμε τα τζάμια και τα αλουμινένια πλαισια, δηλαδή 360 λτ περίπου.
Αν αφαιρέσουμε επιπλέον, 30λτ υπόστρωμα, 35λτ manado, 25lt χαλίκι και 10λτ χονδρόκοκο χαλίκι, συν άλλα δέκα λίτρα πέτρες, ξύλα, θερμαντήρες κτλ, μένουν καθαρά 250λτ χωρίς να υπολογίσουμε το εσωτερικό φίλτρο, καθώς το εξισώνουμε κάπως αυθαίρετα, με τον όγκο του νερού στο εξωτερικό φίλτρο και τις σωληνώσεις του. Ακόμη και αν θεωρήσουμε πως στα παραπάνω υποστρώματα, χαλίκια κτλ, η μισή ποσότητα του όγκου τους περιέχει νερό, πάλι δε φτάνουμε καν τα 320λτ που κατά την εταιρεία απαιτούν ανηγμένη ημερήσια δόση 1,43ml περίπου. Εγώ έριχνα 1,5 ml ημερησίως και για αυτό, το έκανα ''μετά φόβου Θεού και πίστεως'', καθώς το θεωρούσα σύμφωνα με τις οδηγίες πολύ και έχω μέσα στο ενυδρείο, και ζωντανά, ευαίσθητα στα νιτρικά όπως π.χ γαρίδες!
Εσείς πως το θεωρείτε αυτή τη δοσολογία, σταγόνα στον ωκεανό; Μπορείτε να μου εξηγήσετε που κάνω λάθος;
-------------------------
Επιπλέον στη συσκευασία του λέει πως περιέχει συνολικά ¶ζωτο (Ν) 1% και διαλυτό Κ υπό μορφή Κ2Ο 2%. Αρα λιπαίνοντας με αυτό το σκεύασμα προσθέτουμε και Κάλιο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AGGELOSAR : 26-11-16 στις 23:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-11-16, 09:38
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Μπες στο calculator της seachem και δες ποσα ppm εβαλες και θα καταλαβεις. Για να σου δωσω μια ιδεα οταν εγω το χρησιμοποιουσα πριν ξεκινησω να τα φτιαχνω μονος μου τα λιπασματα, εριχνα απ το nitrogen 18 ml την εβδομαδα στα 90 λιτρα καθαρου νερου για να μπορω να μετρησω 15 ppm νιτρικα. Επισης καλιο δεν πεφτει με το συγκεκριμενο, αυτα με επιφυλαξη νη τυχον τον τελευταιο χρονο αλλαξε τη συσταση η εταιρια. Προσπαθω να σε βοηθησω παντως αλλα ενιωσα μια ειρωνια στο γραψιμο σου απεναντι μου, ελπιζω να κανω λαθος. Το πρωι που δεν θα ειμαι απο κινητο, θα μπω στο calculator της seachem για επιωεβαιωση και να σου πω ποσα ppm εβαλες στο ενυδρειο κι αν εχω δικιο ειναι πολυ λιγοτερα απ τις αναγκες των φυτων σου. Παντως περιμενε κι αλλες απαντησεις μηπως κανω λαθος, ανθρωπος ειμαι κι εγω και σχετικα νεος με τα φυτεμενα, ακομα μαθαινω κι εγω απλα απ τη μεχρι τωρα εμπειρια μου κι απ ο,τι εχω διαβασει, στην απουσια νιτρικων εντοπιζω το προβλημα σου, ειναι η κυρια πηγη τροφης των φυτων για να μπορεσουν ν αναπτυχθουν.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
-------------------------
Καλημέρα, λοιπόν μπήκα στον calculator της seachem για το nitrogen και προσπάθησα να βρω με τον αντίθετο τρόπο πόσα ppm νιτρικά βάζεις στο ενυδρείο σου. Είπες ότι βάζεις 1,5ml ημερησίως έτσι; Αυτό σημαίνει 10 την εβδομάδα αν ρίχνεις και τις 7 μέρες γιατί δεν ξέρω αν κάνεις κάποιο διάλειμμα μία μέρα οπότε παίρνω το καλύτερο σενάριο. Για να μου βγάλει τα 10ml ο υπολογιστής έφτασα ότι ρίχνω 3ppm νιτρικά, σου παραθέτω παρακάτω φωτό να δεις τον υπολογισμό. Βάζεις τα λίτρα, 250 έβαλα για τη περίπτωσή σου, έβαλα ότι έχω 0 νιτρικά κι ότι θέλω να φτάσω τα 3ppm, αυτό μου βγάζει σαν αποτέλεσμα τα 49,5 το οποίο το διαιρείς δια του 5 και βγαίνει 9,9ml για την ακρίβεια. Συγγνώμη φίλε μου αλλά με 3ppm νιτρικά επιμένω ότι είναι σταγόνα στον ωκεανό ως τροφή για τα φυτά, θες τουλάχιστον 10ppm να πεις ότι τρέφονται, ακόμα και τα 5 τα θεωρώ λίγα. Περίμενε βέβαια όπως σου είπα και στο προηγούμενο μήνυμά μου να το δουν κι άλλοι το θέμα σου να πουν κι αυτοί τη γνώμη τους, η δική μου πάντως είναι αυτή κι αν κάνω λάθος ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη.

__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ : 27-11-16 στις 09:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-11-16, 12:56
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Κύριε Ρομποτή
Ευχαριστώ για την απάντηση σας και για το calculator της Seachem ,που αγνοούσα την ύπαρξη του. Θα μπω στο site για να δω λεπτομέρειες. Απλά στη συσκευασία του σκευάσματος , άλλα γράφει ή τουλάχιστον, άλλα κατάλαβα εγώ. Επιπλέον , αν πάλι κατάλαβα καλά, δεν μπορείς να ρίξεις μπαμ και κάτω την απαιτούμενη δόση για να πετύχεις τα ppm που επιθυμείς ,αλλά υπάρχει κάποιος αλγόριθμος με σταδιακά αυξανόμενη δόση, που πρέπει να εφαρμοστεί. Επιπλέον ,θα ήθελα να σας δηλώσω και δημοσίως , πως ουδέ μία πρόθεση ειρωνείας δεν υπήρξε από μέρους μου. Δε συνηθίζω να ειρωνεύομαι ανθρώπους που σπεύδουν να με βοηθήσουν και μάλιστα ,πάνω σε πράγματα που de facto έχω άγνοια ή ημιμάθεια.
Απλά στη συσκευασία, διάβασα τα παρακάτω και μου δημιουργήθηκε η απορία που εξέφρασα

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-11-16, 13:56
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Οκ κανένα πρόβλημα φίλε μου, σου είπα μπορεί να κατάλαβα λάθος οπότε σου ζητώ και πάλι συγγνώμη, επίσης δε χρειάζεται το κύριε, δε μ αρέσει γιατί νιώθω ότι με κάνει γέρο, σκέτο Κώστα, εδώ στο φόρουμ είμαστε όλοι μια παρέα φίλοι με μία κοινή αγάπη.
Τώρα για το θέμα σου, τα νιτρικά όπως και το κάλιο είναι απ τα λιπάσματα που ρίχνεις άφοβα αφού δεν προκαλούν άλγες, οπότε επειδή σου είπα ότι εκεί εντοπίζω το πρόβλημα στα φυτά σου, ξεκίνα αμέσως και αύξησε τη δόση όπως σου είπα πιο πάνω και μετά υπομονή μία εβδομάδα ίσως και δύο και θα δεις αποτελέσματα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-11-16, 19:33
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Χαίρομαι που με αποκαλείς φίλε μου και με προτρέπεις να σε λέω Κώστα. Και εγώ εγώ νιώθω έτσι, πολύ καλύτερα. Ευχαριστώ Κώστα, για όλες τις πληροφορίες και τη βοήθεια που άμεσα και πρόθυμα μου προσέφερες. Θα κάνω αυτό που είπες και ελπίζω να δώ αποτελέσματα!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-11-16, 20:06
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Καλησπέρα.Η γνωμη μου....Ξεκινησες ενα ενυδρειο,μεγαλο σιγουρα και σε 45 μερες έχεις βαλει 50+ ψάρια,χωρις τις γαριδες.Για μενα,επρεπε να τα βαλεις πιο αργα και οχι σε 45 μερες.Επίσης εχεις βαλει υποστρωμα οποτε δεν χρειάζεται για την ωρα να ριχνεις λιπασματα.Εχει το υποστρωμα .Οταν θα τελειωσουν τοτε μετρας και ριχνεις.Μετρα και φωσφορικα.Πρεπει να ειναι σε μια αναλογια με τα νιτρικα 1/12(12 τα νιτρικα).Το διοξείδιο γιατι το κλείνεις;Ανοιχτο συνεχεια,εφοσον δεν εχεις ph controller.Καποια φυλλα θα χρειαστει να τα αφαιρεσεις...Σταματα την λιπανση,κανε μια συσκοτιση 4 μερες να καθαρισεις απο οτι μπορεις και μετα το βλεπεις.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-11-16, 20:52
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα.Η γνωμη μου....Ξεκινησες ενα ενυδρειο,μεγαλο σιγουρα και σε 45 μερες έχεις βαλει 50+ ψάρια,χωρις τις γαριδες.Για μενα,επρεπε να τα βαλεις πιο αργα και οχι σε 45 μερες.Επίσης εχεις βαλει υποστρωμα οποτε δεν χρειάζεται για την ωρα να ριχνεις λιπασματα.Εχει το υποστρωμα .Οταν θα τελειωσουν τοτε μετρας και ριχνεις.Μετρα και φωσφορικα.Πρεπει να ειναι σε μια αναλογια με τα νιτρικα 1/12(12 τα νιτρικα).Το διοξείδιο γιατι το κλείνεις;Ανοιχτο συνεχεια,εφοσον δεν εχεις ph controller.Καποια φυλλα θα χρειαστει να τα αφαιρεσεις...Σταματα την λιπανση,κανε μια συσκοτιση 4 μερες να καθαρισεις απο οτι μπορεις και μετα το βλεπεις.
Συγγνώμη για την παρέμβαση αλλά να κάνουμε μία διευκρίνηση για να μη μπερδέψουμε το φίλο γιατί μπερδεύτηκα κι εγώ τώρα. Λες να σταματήσει τη λίπανση αλλά να κοιτάξει να είναι σε αναλογία με τα φωσφορικά στο 1/12, αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να ρίχνει νιτρικά για να μπορέσει να έχει αυτή την αναλογία, άρα δεν θα σταματήσει όλα τα λιπάσματα έτσι δεν είναι; Επίσης τα μηδενικά νιτρικά είναι ύποπτα για έναρξη κυανοβακτηρίου τουλάχιστον ένας απ τους λόγους, δεν ξέρω αν συμφωνείς αλλά τουλάχιστον τα νιτρικά όχι μόνο πρέπει να τα συνεχίσει αλλά πρέπει να τα αυξήσει επιπλέον.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-11-16, 00:35
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Καλησπέρα,
Το διοξείδιο το κλείνω, γιατί διάβασα πως έτσι πρέπει να γίνεται. Γιατί όταν κλείνουν τα φώτα, σταματά η φωτοσύνθεση, οπότε τα φυτά, όχι απλά σταματούν να αποροφούν Co2, αλλά αλλά παράγουν κιόλας επιπλέον δικό τους, μέσω της αναπνοής και υπάρχει κίνδυνος να αυξηθεί πολύ κατά τη διάρκεια της νύχτας και να κάνει κακό στα ψάρια. Τέλος, για λόγους οικονομίας.
Μου φάνηκε κάτι τέτοιο λογικό. Ως αρχάριος όμως, δε γνωρίζω πόσο πραγματικά ισχύει αυτό και για τί ποσότητες cο2 μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο, πραγματικά επικίνδυνο. Εχω ένα μετρητή διοξειδίου της SERA, αλλά δε μου φαίνεται και πολύ αξιόπιστος και βέβαια, δεν τον παρακολουθώ και διαρκώς. Η συνεχής παροχή Co2, θα ήταν πολύ βολική και λιγώτερο πολύπλοκη, καθώς η ηλεκροβάνα ζεσταίνεται πολύ, και μερικές φορές μαλακώνει το σωληνάκι, που βγαίνει από την ηλεκτροβάνα ( έχει συμβεί τρείς φορές). Επίσης ο drop checker, μερικές φορές γεμίζει μέχρι πάνω με νερό κατά τη διάρκεια που η βάνα είναι κλειστή και όταν το σύστημα ξεκινά, κάποιες φορές, δημιουργείται αρχικά, κάπως μεγάλη πίεση και μεγάλη ροή co2 μέχρι να ξανασταθεροποιηθεί η παροχή. Υπάρχει δε και εικοσιτετράωρη μεταβολή στο PH το οποίο λύνεται οριστικά, από ότι καταλαβαίνω, μόνο με ΡΗ controler. Θα ήθελα δε, να ρίξω παρακάτω το ΡΗ, μέσω του διοξειδίου. Σε εξειδικευμένο ενυδρειακό μαγαζί που μου πούλησαν το Co2, μου είπαν, ότι έτσι πρέπει να λειτουργεί η παροχή του co2. Όπως και ότι στο συγγεκριμένο ενυδρείο, μπορώ κάλιστα να έχω παροχή 4 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο, ώστε να ρίξω το ΡΗ κάτω του 7, που χρειάζεται για τα Tetra, αλλά δε το έχω αποτολμήσει. ¨Οσο για τα ψάρια, άρχισαν να μπαίνουν μετά από 22 μέρες περίπου στρωσίματος και αφότου έγινε μηδενισμός νιτρωδών και αμωνίας και φυσικά, αφου έγινε πολύ μεγάλη αλλαγή νερού. Εβαζα περίπου από 15 ψαράκια ανά εβδομάδα και μετρούσα καθημερινά όλες τις παραμέτρους, ΝΗ4, ΝΟ2 και ΝΟ3, οι οποίες ήταν πάντα μηδενικές. Θεώρησα ότι αυτό ήταν ικανοποιητικό σημάδι της βιολογίας του ενυδρείου, για να συνεχίζω να αυξάνω την ιχθυοφόρτιση, αφού δεν έβλεπα καν νιτρικά. Δεν ξέρω αν έκανα καλά ή όχι. Θα ήθελα παρακαλώ, να μου εξηγήσετε, γιατί αυτό ήταν λάθος και πια κατά τη γνώμη σας, θα έπρεπε να είναι η παροχή του Co2, ώστε να ήταν ασφαλής για 24ωρη λειτουργεία και πόσο θα μπορούσε να αυξηθεί , ώστε να πέσει και άλλο το ΡΗ. Τώρα όσον αφορά την λίπανση, σκέφτηκα να την αρχίσω για τους εξής λόγους. Εβλεπα μηδενικά νιτρικά στη στήλη του νερού, πράγμα που με έκανε να πιστεύω πως δε παράγονται αρκετά ώστε να τραφούν τα φυτά μου. Είχα δε και αύξηση αλγών που θεωρούσα όπως και ο Κώστας, ότι μπορεί να οφείλεται ακριβώς σε αυτό το λόγο. Επιπλέον, έβλεπα και κάποιο κιτρίνισμα στα λιμνοφίλια, παρά την ραγδαία αναπτυξή τους και πολύ ανοιχτόχρωμα τα νέα φύλλα, ειδικά στις Ανούμπιες και κάποια γενικότερη αδυναμία και στα υπόλοιπα φυτά, που την απέδωσα στην έλλειψη Αζώτου. Όλα τα παραπάνω, μπορεί βέβαια να είναι και φυσιολογικά και αποτέλεσμα της απότομης πτώσης αμωνίας και νιτρικών, που για είκοσι μέρες βρίσκονταν στο Θεό. Ισως απλά η απότομη μείωση των παραπάνω, με την αλλαγή του νερού, προκάλεσε τις άλγες και τα υπόλοιπα συμπτώματα. ¨Ομως λόγω έλλειψης εμπειρίας, δε μπορώ να το κρίνω, για αυτό άλλωστε και ζητώ τα φώτα σας.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-11-16, 00:50
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Ικανοποιητικό σημάδι για τη βιολογία δεν είναι τα μηδενικά νιτρικά γιατί μπορεί να σημαίνει ότι δεν μεταβολίστηκαν η αμμωνία και τα νιτρώδη που παράγουν τα νιτρικά. Αν είχες βέβαια μεγάλη μάζα φυτών το πιο πιθανό είναι να τα απορρόφησαν αυτά.
Για το διοξείδιο, γιατί φοβάσαι να το ανεβάσεις; Πιστεύω το μη ικανοποιητικό διοξείδιο και τα μηδενικά νιτρικά είναι το πρόβλημά σου γιατί δεν δίνουν το δικαίωμα στα φυτά να ανταγωνιστούν τις άλγες. Δεν ξέρω, μάλλον δεν θυμάμαι τώρα που γράφω τι ΚΗ έχεις, θα πρέπει όμως βάσει του πίνακα αντιστοιχίας ΚΗ -pΗ να στοχεύσεις τα 30ppm διοξειδίου κι αυτό θα το πετύχεις ανεβάζοντας την ποσότητα του διοξειδίου. Εγώ πιο παλιά το είχα ανοιχτό όλο το 24ωρο, η διαφορά προς τα κάτω τις βραδυνές ώρες ήταν πολύ μικρή γιατί φρόντιζα βέβαια κι είχα και καλή ανατάραξη. Βάλε οπωσδήποτε drop checker να επιβλέπεις την πορεία του, ανέβασε το διοξείδιο κι άλλο και κάνε παράλληλα και τεστ με υγρό τεστ pH της ΑΡΙ για άμεση επιβεβαίωση γιατί τα drop checker έχουν μία καθυστέρηση αλλά είναι αξιόπιστα ως προς το αποτέλεσμα. Ανέβασε και τα νιτρικά και μη ρίξεις κανένα άλλο λίπασμα γιατί προς το παρόν τα εκμεταλλεύονται οι άλγες κι όλα θα φτιάξουν σιγά σιγά.

Υ.Γ. Τώρα είδα στο αρχικό σου ποστ ότι έχεις ΚΗ=7, άρα θες pH 6,9 αν δεν έχεις κάτι άλλο που να επηρρεάζει την οξύτητα. Ακόμα κι 6,8 να το πας δηλαδή στα 34ppm διοξειδίου δεν θα χεις πρόβλημα, πολλές φορές το συστήνουν να ανεβάσεις το διοξείδιο λίγο πάνω απ τα 30 για να λυθούν προβλήματα με τις άλγες. Δοκίμασέ το κι απλά να παρατηρείς τη συμπεριφορά των ψαριών, μόνο αν δεις ότι ανεβαίνουν επιφάνεια για οξυγόνο να το μειώσεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-11-16, 00:53
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

θα προσπαθήσω να βρώ το τεστ φωσφορικών. ¨Ομως έχει δίκιο ο Κώστας. Τι λόγο φωσφορικών προς νιτρικά θα υπολογίσουμε, αν τα νιτρικά είναι μηδέν. Αν δεν έχουμε παρονομαστή πως θα υπολογίσουμε το παραπάνω λόγο;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-11-16, 05:22
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Καλημέρα.Εχεις ενα νεο ενυδρειο και θα πρεπει να το αφησεις πρωτα να βρει τον δρομο του.Σαν φρεσκοστημενο,σιγουρα θα εχεις αλγη,η οποια ομως θα φυγει οταν ισορροπησουν ολα.Τα μηδενικα νιτρικα μου φαινονται περιεργα με τετοια ιχθυοφορτωση....Μπορεις να μετρησεις με ενα αλλο
τεστ καποιου φιλου;Οσον αφορα την μετρηση των φωσφορικων εννοω οτι πρεπει να το μετρησεις γιατι αν εχεις οντως νιτρικα 0 και φωσφορικα πχ 5,καταλαβαινεις....
Οσον αφορα το διοξειδιο,εγω θα σου πω οτι χρονια το ειχα 24 ωρο,χωρις ποτε να εχω ph controler,ουτε καν ηλεκτρομαγνητικη.Συμφωνα με τον πινακα αντιστοιχιας μεταξυ kh και ph,ημουν στο 60....Τωρα βεβαια δικο σου το καρπούζι,δικο σου και το μαχαιρι που λενε.
Αυτα.Και παλι καλημερα.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-11-16, 11:39
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Καλημέρα Γιαννη,
Τα μηδενικα νιτρικά μου φαίνονταν και εμένα, περίεργα. Είχα μάλιστα ρωτήσει στο forum για το παραπάνω, αλλά δεν είδα κανέναν να ανησυχεί για αυτό. Ο Τάκης μάλιστα, μου απάντησε, ότι η ιχθυοφόρτιση που έχω, είναι φυσιολογική για το μέγεθος του ενυδρείου, όπως και τα μηδενικά νιτρικά, τα οποία καταναλώνονται από τα πολλά φυτά και την άλγη. Πάντως για αυτό και τα μέτραγα από κάποια στιγμή και μετά, με δύο διαφορετικά Τεστ, και τα νιτρώδη και νιτρικά και , και μετά τα πρώτα ψάρια και με τρίτο διαφορετικό τεστ, στο ενυδρειακό μαγαζί, όταν σκεφτόμουν να τοποθετήσω τη δεύτερη φουρνιά ψαριών. Και ο χρόνος στρωσίματος μου φάνηκε σχετικά λίγος, σε σχέση με ότι άκουγα ή διάβαζα. Η μόνη παραξενιά ήταν τα νιτρώδη της jbl που ήταν μεν εντός του φυσιολογικού ( πράσινη περιοχή), αλλά δεν ήταν μηδενικά, ούτε στο νερό του ενυδρείου, ούτε στο νερό της βρύσης σκέτο, ούτε μετά το φίλτρο άνθρακα. Ακόμη και σε...εμφιαλωμένο νερό Ιόλη έδειχνε νιτρώδη, σχεδόν ίδια ένδειξη με του ενυδρείου! Για αυτό κάποια στιγμη τα τριπλομέτρησα με JBL, API και ένα άλλο, στο μαγαζί που αγόρασα τα ψάρια. Τα δύο τελευταία τα έδειξαν μηδενικά και το ΑPI, εξακολουθεί όσες φορές μετράω, να τα δείχνει μηδενικά, όπως και τα νιτρικά στα οποία, συμφωνούν και JBL και ΑΡΙ. Για αυτό πάντα αγνοώ ως υπερβολικά τα απλώς ανιχνεύσιμα νιτρώδη του JBL το οποίο , εξακολουθώ παρόλα αυτά να κάνω ( μέχρι να εξαντλήσω τα υγρά) και εξακολουθεί να τα δείχνει, ανιχνεύσιμα μεν, αλλά εντός φυσιολογικών ορίων νιτρώδη. Μάλιστα ο λόγος που έσπευσα να βάλω ψάρια, εκτός βέβαια της ανυπομονησίας του αρχαρίου, ήταν για να αποκτήσω νιτρικά. Για αυτό και ξεκίνησα έστω και δειλά τη λίπανση, με το συγκεκριμένο αζωτούχο λίπασμα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-11-16, 18:37
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AGGELOSAR Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαίρομαι που με αποκαλείς φίλε μου και με προτρέπεις να σε λέω Κώστα. Και εγώ εγώ νιώθω έτσι, πολύ καλύτερα.
Εδω μιλάμε ότι γεννιέται ένας έρωτας μεγάλος

Λοιπόν, το ότι έχεις μηδενικά νιτρικά στο ενυδρείο σου μπορεί να προκαλεί εντύπωση με τόσα ψάρια αλλά προσωπικά δεν με ξαφνιάζει και τόσο γιατί έχω τρέξει πάμπολα φυτεμένα με ουκ ολίγες φορές ιδιόμορφα φυτά χωρίς να έχω νιτρικά ή έχοντας ελάχιστα ανιχνεύσιμα. Αυτό είναι ένα φυτεμένο μου http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88718 κι όπως βλέπεις, τούμπανο ήταν. Και το 5 που γράφω ως NO3 είναι για την τιμή των όπλων! Στην ουσία ανάθεμα αν βρήκα 5 τρεις φορές το χρόνο. Ολες τις άλλες έπαιρνα στην μέτρηση ένα κίτρινο σαν καναρίνι
Απλά, το ενυδρείο είχε βρει ισορροπίες (πολύ γρήγορα μάλιστα) και ότι NO3 έβγαινε, καταναλωνόταν καθημερινά.

Βασικά νιτρικά δεν έχω ρίξει ποτέ σε κανένα ενυδρείο μου, ούτε φωσφορικά.

Δεν θέλω να πω με αυτό ότι μην ρίχνεις νιτρικά, λέω να μην είμαστε δογματικοί με το τι τιμές δίνει κάθε ενυδρείο. Η ανάπτυξη των φυτών είναι το κριτήριο. Αν αναπτύσονται καλά, όλα καλά. Αν υπάρχουν άλγες αλλά τα φυτά εξακολουθούν να αναπτύσονται, τότε αλλού πρέπει να ψάξεις. Διοξείδιο, καλή κυκλοφορία, φως, κατά την άποψή μου.

Το CO2 δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να το αφήνεις 24/7. Ετσι το έχω χρόνια. Λειτουργώντας το 24/7 θα έχεις λιγότερες φυσαλίδες ανά sec οπότε δεν φοβάσαι τυχόν μπούκωμα. Απλά, πρέπει να ελέγχεις τον μετρητή, ιδιαίτερα στην αρχή και στο τέλος της μπουκάλας...

Η συσκότιση στην τριχοειδή δεν προσφέρει κάτι ιδιαίτερο, θα μειώσει τον ρυθμό της αλλά και πάλι θα σου ξαναβγεί αν δεν βρεις τι την προκάλεσε.

Τωρα, μετρήσιμα νιτρώδη που λες ότι βρήκες σε βρύση και νερό εμφιαλωμένο, δεν ξέρω. Είναι κουλό! Κάτι δεν πάει καλά με το τέστ;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-11-16, 14:30
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Πράγματι δε πρέπει να είμαστε απόλυτοι. Tα μηδενικά νιτρικά, είναι μέχρι στιγμής γεγονός , όπως και ότι το ενυδρείο είναι φρέσκο και ακόμη ασταθές καθώς, είτε λόγω ασχετοσύνης, είτε λόγω υπερβολικού ενθουσιασμού, έκανα πολλά ταυτόχρονα βήματα και γρήγορα, άτσαλα και με αρκετά λάθη. Π.χ χάρη η γρήγορη ιχθυοφόρτιση, με ψάρια που μπορεί να είναι ''ψαρόσουπα'', καθώς έχω κάποια από αυτά, στο όριο των συνθηκών ασφαλούς διαβίωσής τους και δεν έχω ακόμη καταφέρει να αποκτήσω το όξινο PH που επιθυμούσα, μόνο με χρήση Co2, παρά τα ενθαρυντικά αρχικά σημάδια, είναι κάποια από τα προφανή λάθη του ενυδρείου.
Μου φαίνεται πολύ λογική η διαπίστωση, ότι μηδενικά νιτρικά, είναι μεν κάτι φυσιολογικό σαν φαινόμενο, αλλά και δεν μπορεί εύκολα κανείς να πει αν αυτό είναι καλό ή κακό, ελαφρά τη καρδία! Πράγματι τα φυτά πρέπει λογικά, να είναι ο βασικός δείκτης που πρέπει να μας οδηγήσει στο τι θα κάνουμε.
¨Ομως λόγω της μηδενικής μου εμπειρίας μου, είναι αδύνατο να αξιολογήσω αποτελεσματικά την εικόνα τους.
Π.Χ
Εχω πολύ γρήγορη ανάπτυξη σε ορισμένα φυτά όπως η λιμνοφίλια ή οποία όμως ,δεν είναι πλέον τόσο πράσινη και φουντωτή όπως στην αρχή, που βέβαια, τα ποσοστά νιτρικών και αμωνίας κρατούνταν τεχνητά (με προσθήκη αμωνίας) σε ''υπερφυσικά'' επίπεδα, ακατάληλλα για ψάρια. Τότε, ψήλωναν χωρίς υπερβολή, 5 με 6 cm την ημέρα και αναγκαζόμουν να τα κλαδεύω, επειδή έφταναν στην επιφάνεια, κάθε εβδομάδα . Η αναπτυξη αυτή συνεχίζεται, λίγο πιο ήπια, αλλά με πιο κίτρινα και λιγώτερο φουντωτά στελέχη.!¨Οσα δε καλδέματα επαναφύτευα, έπιαναν και φούντωναν ακαριαία, ακόμη και σε κάπως σκοτεινά σημεία του ενυδρείου! Φυτά που θεωρούνται εύκολα, αλλά αργής ανάπτυξης, όπως οι Ανούμπιες, αναλόγως του είδους τους, έχουν και άλλη ''κλινική εικόνα'' Οι νάνες για παράδειγμα, δείχνουν καταπονημένες πιο ανοιχτόχρωμες από το φυσιολογικό, με κάπως καχεκτικά φύλα, 0ι caffeefolia βγάζουν συνέχεια νέα φύλλα αλλά είναι πιο ανοικτόχρωμα από τα παλιά και υποφέρουν από τις άλγες. Οι τρείς heterophyla big, η μία απεβίωσε εις κύριον, χάνοντας ένα ένα τα φύλλα της, οι άλλες δύο που δε δέθηκαν σε ξύλο, αλλά απλά πιάστηκαν με ενυδρειακά ''τσιμπιδάκια'' στο βυθό έχουν μεν ριζώσει, αλλά έχουν πολύ αργή ανάπτυξη. Παραδόξως οι ανούμπιες που θεωρούνται τα πιο εύκολα φυτά φαίνονται από τα πιο στάσιμα και ταλαιπωρημένα. Αυτό, είναι όμως κατά τη γνώμη μου μία ένδειξη ότι, η 'ελλειψη νιτρικών στη στήλη του νερού είναι μεγάλη και εμφανής, καθώς ανθεκτικά, αλλά αργής ανάπτυξης φυτά όπως οι ανούμπιες που δεν έχουν επαρκές ριζικό σύστημα μέσα στο υπόστρωμα , υποφέρουν. Αντιθέτως τα hydrocotyle leucocefhala, που θεωρούνται από τα δύσκολα και αυτά δεν έχουν σοβαρό ριζικό σύστημα στο υπόστρωμα, μεγαλώνουν πάραυτα, σαν τρελά. Ενα δε από αυτά, φύτρωσε από μόνο του πάνω στο DIY φίλτρο μου, από ένα απλό φύλλο που είχε αποκοπεί. Το ίδιο συμβαίνει και με τη Βacopa caroliana που συνέχεια βγάζει νέα στελέχη που μάλιστα δε πιάνουν σχεδόν καθόλου άλγη! Οι δε βαλισνέριες γιγαντέα που είναι ''εύκολα φυτά'',με καλό ριζικό σύστημα, αν τις αφήσω ακλάδευτες και χωρίς να βγάζω από το ενυδρείο τις παραφυάδες τους, μπορούν εύκολα σε λίγες μέρες, να κακλύσουν όλο το ενυδρείο! Η Αlternathera resaefolia άλλο ένα θεωρητικά δύσκολο φυτό, έχει το υποτίθεται δύσκολο βαθυκόκινο χρώμα της και ρίχνει συνέχεια νέα βλαστάρια. Πνίγεται όμως στην άλγη. Η Hemianthus calliitrichoides απλώνει συνέχεια, παρά την άλγη που έχει ανάμεσά της, τα zebra snails που την ''οργώνουν'' και τις γαρίδες και τα σαλιγγάρια που φαίνονται συνεχώς να την ''τσιμπολογούν''. Η δε saggitaria subulata είναι το πιο ταλαίπωρο φυτό του ενυδρείου. καθώς η άλγη είναι σαν να προσπαθεί κυριολεκτικά να τη φάει!
Το τι σημαίνουν όμως με σιγουριά, όλα αυτά, μου είναι πολύ δύσκολο να το εκτιμήσω με... την σαρανταήμερη πρακτική μου εμπειρία!
Η αστάθεια του CO2 μου φαίνεται από τους ''βασικούς υπόπτους'' των αλγών και της γενικότερης αστάθειας του ΡΗ και θα ήθελα τα φώτα σας, ώστε να το ρυθμίσω πλέον σε εικοσιτετράωρη βάση, και να κάνω τη παραπάνω προσαρμογή χωρίς να βλάψω τα ψάρια και τις γαρίδες μου. Αντικειμενικός σκοπός, θα πρέπει να είναι το 6.9 με 6.8 στο ΡΗ. Πόσες φυσαλίδες μπορούν να δώσουν γύρω στα 30ppm στο ενυδρείο μου; Υπάρχει μετρητής διοξειδείου σε ppm, πέρα του ''κλασικού'' της Sera που είναι χρωματικός και ''χονδρειδής '' στις ενδείξεις του; Aυτή μου φαίνεται μία καλή αλλαγή που μπορεί να γίνει, ώστε να καταπολεμήσω κάπως τις άλγες, αλλά και να βελτιώσω το ΡΗ στις απαιτήσεις των ψαριών μου. Επιπλέον το λεγόμενο excel, σε τι ποσότητα, που και με τι συχνότητα μπορώ να το χρησιμοποιήσω, ώστε να μη προξενήσω βλάβη στα ζωντανά; ¨¨Οπως έχω γράψει, δε βρήκα το ''αυθεντικό'' excel αλλά ένα άλλο ''εφαμιλο'' ίδιο, κατά τον πωλητή του σκεύασμα. που είναι γνωστό εξειδικευμένο ενυδρειακό μαγαζί. Το δοκίμασα με 1.5μλ σε σύριγγα για δύο συνεχόμενες μέρες, σε μία saggitaria subulata τίνκα στην άλγη, χωρίς κάποιο ορατό, σοβρό αποτέλεσμα. Αν έχω καταλάβει σωστά, το συγγεκριμένο σκεύασμα θεωρητικά, καίει ''ακαριαία'' την άλγη. Δεν είδα πάντως σοβαρά απότελέσματα. Μήπως η άλγη που έχω δε καταπολεμάται με αυτή τη λύση, μήπως η δοσολογία είναι λάθος ή μήπως το σκεύασμα δεν είναι το σωστό;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-11-16, 14:56
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Θα ξεκινήσω απ το τέλος, απ τη στιγμή που δεν ξέρουμε την ακριβή του σύνθεση και προτεινόμενη δοσολογία δεν μπορούμε να πούμε με ασφάλεια πόσο πρέπει να ρίχνεις Το εξέλ έχει κι αυτό τις παρενέργειές του, για παράδειγμα εμένα και τη sagitaria subulata όταν είχα και τις βαλισνέριες τις έκαιγε, οριακά δεν έχανα τα φυτά αλλά αργούσαν να ανακάμψουν αλλά τουλάχιστον ξέρουμε ποια είναι η δοσολογία του και ποια η υπερδοσολογία του με περισσότερη ασφάλεια. Πάμε τώρα στο διοξείδιο, το πόσες φυσαλίδες θα πρέπει να δουλέψεις δεν το ξέρει κανείς, πολύ απλά γιατί δεν ξέρουμε τι διάχυση έχεις, τι κυκλοφορία, ακόμα και τις διατομή είναι ο φυσαλιδομετρητής σου παίζει ρόλο οπότε είναι δύσκολο και να απαντηθεί εκ του ασφαλούς. Από τεστ για το pH τι έχεις; Ξεκίνα με 2 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο δηλαδή 120 150 το λεπτό και κάνε καθημερινά τεστ ένα λίγο πριν σβήσουν τα φώτα κι ένα πριν ανάψουν ώστε να ξέρεις το καλύτερο και το χειρότερο κι απ αυτό ανάλογα ρυθμίζεις. Το καλύτερο θα ήταν να έχεις ένα ηλεκτρονικό πεχάμετρο αλλά και πάλι μ αυτό δεν ξέρεις αν θα είναι αξιόπιστο. Αυτό που έχει σημασία είναι το διοξείδιο να είναι σταθερό, οπότε βάσει του drop checker αφού πρασινίσει προσπάθησε να το κρατήσεις σταθερό εκεί και μη το πειράξεις για αρκετό καιρό να σταθεροποιηθεί το σύστημα. Οσο για τα νιτρικά απάντησες μόνος σου, ό,τι έγραψες κατά την προσωπική μου άποψη φωτογραφίζει έλλειψη της συγκεκριμένης ουσίας, κιτρίνισμα, υπανάπτυξη και λιώσιμο. Μάλιστα τα γρήγορης ανάπτυξης όπως η σεσιφλόρα κυριολεκτικά δολοφονούν τα υπόλοιπα καθώς είναι ρουφήχτρες νιτρικών. Αφού βλέπεις ότι όπως πάει καλυτέρευση δεν έχεις δεν μπορείς να μείνεις άλλο έτσι, σταθεροποίησε το pH σου στο 6,8, ανέβασε τα νιτρικά και παρακολούθηση η οποία συνεπάγεται κι υπομονή. Καθάρισε με το χέρι ό,τι μπορείς ώστε να δώσεις την ευκαιρία στα φυτά να απορροφήσουν φως και ιχνοστοιχεία να ξεκινήσουν ανάπτυξη και σιγά σιγά οι άλγες θα εξασθενίσουν. Αυτή είναι η άποψή μου, αυτό θα έκανα εγώ, από κει και πέρα άκουσε και τις υπόλοιπες απόψεις και πράξε κατά το δοκούν.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 30-11-16, 01:33
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Αρχικά είχα πάρει το ΡΗ τεστ της JBL, αλλά μου φάνηκε ...χύμα στο κύμα! Οι μετρήσεις του, μου φάνηκαν χονδροειδείς και αναξιόπιστες, για αυτό χρησιμοποιώ ηλεκτρονικό πεχάμετρο. Οι μετρήσεις γίνονται σχεδόν καθημερινά και το ΡΗ παίζει υπό φυσιολογικές συνθήκες μεταξύ 7.2 όταν το CO2 είναι ανοικτό 7.3 νωρίς το πρωί με το Cο2 κλειστό κανά οκτάωρο, φτάνει καμία φορά και το 7.4, λιγο πριν ανάψουν τα φώτα. Αν τώρα κάνουμε την εβδομαδιαία αλλαγή με κάπως γρήγορη ροή εκεί το ΡΗ μπορεί να χτυπήσει και το, 7.5 αμέσως μετά την αλλαγή. Τρεις φορές δε, έχω έλθει αργά το απόγευμα στο σπίτι και έχω βρεί το σωληνάκι του CO2 ξεκουμπωμένο από την ηλεκτροβάνα, ενώ μία φορά είχε φύγει από τη πάνω μεριά του αντεπίστοφου και έτρεχε χύμα στο ενυδρείο. Αυτή η άτιμη ηλεκτρομαγνητική βάνα όταν οπλίσει ο ηλεκτρομαγνήτης ζεσταίνεται πολύ, κυριολεκτικά ζεματάει, με αποτέλεσμα να μαλακώνει το πλαστικό σωληνάκι και να ξεκουμπώνει, όσο καλά και αν είναι σφιγμένο το ρακόρ. Προσπάθησα να κάνω διάφορες πατέντες, αλλά όπως, είπα έχει ήδη συμβεί τρεις φορές. Το πεχάμετρο δείχνει αξιόπιστο, καθώς ανά δεκαπενθήμερο το τσεκάρω με διάλυμα γνωστού ΡΗ που υπάρχει σε φακελάκια και μετράει πολύ σωστά , αν φυσικά το διαλυμα βρίσκεται στη σωστή θερμοκρασία.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-11-16, 01:37
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Κατηργησε τη μαγνητικη κι αστο 24ωρο κι αυξησε το ph ωστε βασει πινακα να πας περιπου 30ppm, ανεβασε και τα νιτρικα και θα εισαι οκ.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-11-16, 11:32
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Kαλημέρα.
Σήμερα αξιώθηκα και έκανα επικαιροποιημένες μετρήσεις
Εχω ρΗ 7.2 ( οκτώ το πρωί) ΝΗ4 0, ΝΟ2 0 κατά ΑΡΙ .025 ρρm κατά jbl και νιτρικά 0 και κατά ΑΡΙ και κατά JBL. Hδη εδώ και 2 μέρες ρίχνω 2ml flourish nitrogen και θα το ανεβάσω κι άλλο γρηγορώτερα από ότι αναγράφει η συσκευασία. Δεν μπορώ να φοβηθώ και πολλά, με τα νιτρικά στο 0, πλέον της ακόμη περισσότερης άλγης. Νομίζω Κώστα πως έχω κάνει και άλλο λάθος που μου το επισήμανες εσύ. Η λιμνοφίλια και η βαλισνέρια γιγαντέα, ακριβώς λόγω της ταχύτερης απορόφησης των νιτρικών πολλαπλασιαζόταν πολύ γρήγορα και εγώ φύτευα τα κλαδέματά τους, με αποτέλεσμα να έχω δημιουργήσει πολύ μεγάλο ποσοστό φυτομάζας από αυτά τα φυτά στο ενυδρείο που ''καταπιέζει'' και υποσιτίζει τα πιο αργής απορόφησης και ανάπτυξης! Αρα η μόνη λύση που βλέπω μέχρι στιγμής, είναι να ρίξω περισσότερα νιτρικά και να κάνω ένα γεναίο κλαδεμα στα παραπάνω φυτά, χωρίς να ξαναφυτέψω τα κλαδέματά τους, μη τυχόν και βελτιώσω τη θέση των πιο αδυνάμων! Επιπλέον παρατηρώ και κάτι άλλο παράξενο! ΚΗ 6 και GK 10! Δεύτερη πτώση των δύο τιμών! Τι μπορεί να μειώνει τη σκληρότητα του νερού, όταν δε ρίχνω τίποτα περισσότερο από CO2 που υποτίθεται ότι ότι επιρεάζει μόνο τo ΚΗ, αν δε κάνω λάθος. Επιπλέον, έχω και θέμα με τη θερμοκρασία! Πάλι 23.1 σήμερα ενώ υποτίθεται ότι oι θερμαντήρες είναι ρυθμισμένοι στο 24! Με ένα ανεπαίσθητο κούνημα πήραν και οι δύο μπροστά, αλλά και αυτό, φαίνεται ένας πρόσθετος μπελάς αστάθειας, που ελπίζω ότι θα επιλύσω, μόλις έλθει ο controler που έχω αγοράσει από το ebay.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-11-16, 12:01
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Στα φυτά καλό θα ήταν να υπάρχει μία ισορροπία όσον αφορά τα γρήγορης και αργής ανάπτυξης και πολύ σωστά επισήμανες ότι λόγω αύξησης της φυτομάζας των ταχέως αναπτυσσόμενων σου δημιουργήθηκε πιθανότατα και το πρόβλημα έλλειψης νιτρικών. Καλά έκανες και τα μείωσες με ταυτόχρονη αύξηση των νιτρικών. Το διοξείδιο δεν ρίχνει την ΚΗ, όταν μετράς σκληρότητες στο ενυδρείο να μετράς και τις σκληρότητες στη βρύση, τώρα που χειμώνιασε και έχουμε και βροχές οι σκληρότητες ίσως και να πέσουν, οπότε καλό είναι να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 30-11-16, 12:11
matista Ο χρήστης matista δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2016
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή

Καλημέρα.Δοκίμασε λίγο να ανεβασεις τον θερμαντηρα.Αν θέλεις μεγαλυτερη θερμοκρασια,ανέβασε τον και τσεκαρε απο το θερμόμετρο.Εγω έχω 25 στο θερμομετρο και 27 στον θερμαντηρα.
__________________
Αρχή άνδρα δείκνυσι
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 10-12-16, 23:37
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Αγαπητοί φίλοι,
Εδώ και δέκα περίπου ημέρες έχω το co2 ανοικτό σε 24ωρη βάση. Το έχω φτάσει σε 3.3 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο και έχω ΡΗ 6.9 με τα φώτα αναμένα και 6.8 για κάποιο χρονικό διάστημα λίγο πριν ανάψουν. Πλέον ρίχνω 2.5 ml flourish nitrogen ημερησίως, και 3ml αμέσως μετά την αλλαγή νερού! Τα αποτελέσματα; Eξακολουθώ να έχω άλγη και μάλιστα προστέθηκαν και νέα είδη! Πάνω στις Ανούμπιες εμφανίστηκαν πράσινα στιγματάκια ( είναι άραγε πράγματι νέο είδος άλγης ή κάποιο νέο σύμπτωμα τροφοπενίας,εξ αιτίας της έλλειψης κάποιου άλλου χημικού συστατικού.
Στα τζάμια εμφανίστηκε μία νέα άλγη, που χρειάζεται καθάρισμα ανά τέσσερις ημέρες ενώ πριν, δεν είχα ανάγκη να καθαρίζω τα τζάμια. Βέβαια η νηματώδης άλγη φαίνεται κάπως πιο περιορισμένη υπό την έννοια, ότι πλέον δεν την αφαιρώ καθημερινά.
Το πιο κουφό!
Παρότι ρίχνω πάνω από την οκταπλάσια της συνιστώμενης δόσης flourish nitrogen, τα νιτρικά εξακολουθούν να παραμένουν 0! Η βλάστηση έχει βέβαια αυξηθεί κατακόρυφα, αλλά και πάλι από ότι φαίνεται, τα αργής ανάπτυξης φυτά υποφέρουν! Ειδικά οι ανούμπιες! Σήμερα γέμισα σχεδόν ένα κουβά με κλαδέματα από λιμνοφίλιες και βαλισνέριες. Παραδόξως, το σχεδόν αλύπητο κλάδεμα που τους έκανα τη περασμένη εβδομάδα, αντί να δώσει κάποια ανάσα στα πιο αδύναμα φυτά, έχω την εντύπωση ότι τα δυνάμωσε ακόμη περισσότερο! Δοκίμασα και να ξεριζώσω κάποια από τα στελέχη, αλλά τα παράτησα, καθώς τά άτιμα έχουν πολύ δυνατό ριζικό σύστημα και φοβήθηκα μην ανακατέψω άγρια το βυθό! Τα παραπάνω φυτά χωρίς υπερβολή, ψήλωσαν 20 με 25 cm μέσα σε μία εβδομάδα!
¨Όμως ξεμένω από ιδέες! Αρχισα να σκέπτομαι μήπως πρέπει να μειώσω τη ποσότητα της εβδομαδιαίας αλλαγής νερού κάτω από το 30%. Μου έχει μπει η ιδέα ότι δημιουργείται μία έξαρση άλγης αμέσως μετά την αλλαγή. Αλλωστε το νερό της βρύσης μετά το φίλτρο άνθρακα και την ανάδευση στο δοχείο αλλαγής έχει ΡΗ σχεδόν 8, ενώ το ενυδρείο 6.9! Μήπως αυτή η διαφορά είναι αιτία της άλγης, ή απλά οφείλεται στα φρέσκα ιχνοστοιχεία που φέρνει η αλλαγή νερού;
Η απλά, πρέπει να περιμένω καμία εβδομάδα ακόμα χωρίς να κάνω καμία άλλη αλλαγή, μήπως ο χρόνος που πέρασε δεν είναι αρκετός για να δω κάποιο αποτέλεσμα; Θα ήθελα και τη δική σας γνώμη.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-12-16, 09:17
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Μήπως αυτά τα πράσινα στιγματάκια είναι green spot? Η ίδια είναι και στα τζάμια; Για τα νιτρικά όντως είναι πολύ περίεργο, ίσως η φυτομάζα να τα καταναλώνει, αυτό είναι καλό απ τη μία πλευρά συνυπολογίζοντας και την green spot συν ότι έχεις τρομερή ανάπτυξη απ την άλλη καλό θα ήταν να υπάρχουν μετρήσιμα νιτρικά για να υπάρχει διαθέσιμη τροφή για όλα τα φυτά. Για μένα αυτή τη στιγμή δεν θα έκανα τίποτα άλλο πέραν ίσως μια περαιτέρω αύξηση στα νιτρικά αλλά θα περίμενα το ενυδρείο να ισορροπήσει και να ηρεμήσει, πιστεύω είσαι σε καλό δρόμο και το ίδιο το ενυδρείο βρίσκει σιγά σιγά κι αυτό το δρόμο του.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-12-16, 10:49
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Δεν αποκλείεται Κώστα, να είναι green spot, και να είναι η ίδια ακριβώς στα τζάμια και τις Ανούμπιες. Εχω δει το αντίστοιχο θέμα και τις φωτογραφίες με τις άλγες στο forum και μοιάζει πολύ με κάτι τέτοιο. Για αυτό έχω αφήσει το ένα από τα τζάμια του ενυδρείου χωρίς να το καθαρίσω. Ακριβώς για να την αφήσω τοπικά να αναπτυχθεί και να δω αν είναι το ίδιο με αυτό που παρουσιάζεται πάνω στις ανούμπιες. Πάντως ότι και νάναι, δείχνει εκλεκτός ''μεζές'' για τους οτόκυκλους, που σημειωταίον , είναι πολύ ''δύσκολοι γαστρονομικά''. Πρώτη φορά τους είδα κοπαδιασμένους να ανεβοκατεβαίνουν λαίμαργα πάνω κάτω στο συγκεκριμένο τζάμι σε εξάδα, ακόμη και οκτάδα, ενώ συνήθως χάνονται μεμονωμένοι στα πιο πυκνοφυτεμένα μέρη του ενυδρείου και προτιμούν τα φύλλα στις βαλισνέριες και τις ανούμπιες, και είναι πολύ δύσκολο να μετρήσεις πάνω από δύο ή τρεις ορατούς σε ολόκληρο το ενυδρείο. Από την άλλη διάβασα πως και ορισμένα είδη τροφοπενίας προκαλούν τέτοια στίγματα στα φύλλα των φυτών. Δυστυχώς η παντελής έλλειψη εμπειρίας, με δυσκολεύει να καταλάβω, περί τίνως ακριβώς πρόκειται. Θα ανεβάσω με τη πρώτη ευκαιρία φωτογραφίες. Αλλο ένα περίεργο φαινόμενο είναι ότι στο πίσω τζάμι, είτε δεν εμφανίζεται, ακόμη και τώρα, καθόλου άλγη, είτε απλώς δε φαίνεται ,καθώς έχω κολήσει από πίσω μαύρη αφίσα. Αλλη μία απορία μου, είναι αν έχω τη σωστή σύνθεση σε αριθμό και είδη αλγοφάγων οργανισμών. Μήπως θα μπορούσα να προσθέσω κάτι άλλο για να συμβάλει στην καταπολέμηση της άλγης; Ηδη (θεωρητικά), έχω 10 οτόκυκλους, 12 Αμανο γαρίδες, 17 red cherry, με τα μωρά τους, 7 ζέμπρα σαλιγγάρια και πολλλές δεκάδες fysa και άλλους λαθρεπιβάτες σαλιγγάρια που δεν έχω αναγνωρίσει με σιγουριά το είδος τους.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 11-12-16, 12:46
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Για το πίσω τζάμι πρέπει να κάτσεις σε συγκεκριμένη γωνία να το δεις, για την green spot καταπολεμείται με αύξηση φωσφορικών αλλά αφού την παλεύουν τα αλγοφάγα σου μη βιαστείς. Τα μηδενικά νιτρικά σου πρέπει να λύσεις, σιγουρέψου ότι μετράς σωστά κι εν ανάγκη αύξησε σταδιακά τη δοσολογία.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 13-12-16, 07:54
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AGGELOSAR Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν αποκλείεται Κώστα, να είναι green spot, και να είναι η ίδια ακριβώς στα τζάμια και τις Ανούμπιες. Εχω δει το αντίστοιχο θέμα και τις φωτογραφίες με τις άλγες στο forum και μοιάζει πολύ με κάτι τέτοιο. Για αυτό έχω αφήσει το ένα από τα τζάμια του ενυδρείου χωρίς να το καθαρίσω. Ακριβώς για να την αφήσω τοπικά να αναπτυχθεί και να δω αν είναι το ίδιο με αυτό που παρουσιάζεται πάνω στις ανούμπιες. Πάντως ότι και νάναι, δείχνει εκλεκτός ''μεζές'' για τους οτόκυκλους, που σημειωταίον , είναι πολύ ''δύσκολοι γαστρονομικά''. Πρώτη φορά τους είδα κοπαδιασμένους να ανεβοκατεβαίνουν λαίμαργα πάνω κάτω στο συγκεκριμένο τζάμι σε εξάδα, ακόμη και οκτάδα, ενώ συνήθως χάνονται μεμονωμένοι στα πιο πυκνοφυτεμένα μέρη του ενυδρείου και προτιμούν τα φύλλα στις βαλισνέριες και τις ανούμπιες, και είναι πολύ δύσκολο να μετρήσεις πάνω από δύο ή τρεις ορατούς σε ολόκληρο το ενυδρείο. Από την άλλη διάβασα πως και ορισμένα είδη τροφοπενίας προκαλούν τέτοια στίγματα στα φύλλα των φυτών. Δυστυχώς η παντελής έλλειψη εμπειρίας, με δυσκολεύει να καταλάβω, περί τίνως ακριβώς πρόκειται. Θα ανεβάσω με τη πρώτη ευκαιρία φωτογραφίες. Αλλο ένα περίεργο φαινόμενο είναι ότι στο πίσω τζάμι, είτε δεν εμφανίζεται, ακόμη και τώρα, καθόλου άλγη, είτε απλώς δε φαίνεται ,καθώς έχω κολήσει από πίσω μαύρη αφίσα. Αλλη μία απορία μου, είναι αν έχω τη σωστή σύνθεση σε αριθμό και είδη αλγοφάγων οργανισμών. Μήπως θα μπορούσα να προσθέσω κάτι άλλο για να συμβάλει στην καταπολέμηση της άλγης; Ηδη (θεωρητικά), έχω 10 οτόκυκλους, 12 Αμανο γαρίδες, 17 red cherry, με τα μωρά τους, 7 ζέμπρα σαλιγγάρια και πολλλές δεκάδες fysa και άλλους λαθρεπιβάτες σαλιγγάρια που δεν έχω αναγνωρίσει με σιγουριά το είδος τους.


Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φάρμα για δίσκους. Bisba Δίσκοι 3 16-05-14 20:04
Φάρμα πράσινης τριχοειδής άλγης Alex_Salonica Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 10-09-09 21:54
Εφάνηση άλγης (φορμα για αλγη) προτάσεις αντιμετώπισης goazila Αρχάριοι γλυκού νερού 4 18-07-09 21:45
Προβλήματα …(άλγης+ανάπτυξης φυτών) Obelix(Reifen) Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 16-11-03 07:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15028 seconds with 15 queries