Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Αλγες (Φύκη) και προβλήματα φυτών

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 26-11-16, 13:39
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή Προβλήματα με αλγη- φόρμα άλγης

Χωρητικοτητα ενυδρειου σε λιτρα: 450 lt, ( ονομαστικά).
Τυπος ενυδρειου: φυτεμένο, κοινωνικό ενυδρείο
Χρονος λειτουργιας: 45 ημέρες
Υποστρωμα και ποιο: jbl με 4 cm μέσο γεμισμα (30lt) + jbl manado (35 lt), για δημιουργία λόφων (έως 8 cm max γέμισμα στις κορυφές). Πάνω από το υπόστρωμα κατά μέσο όρο καλύφθηκε με 2,5 έως 3 cm, λεπτόκοκο βαλσατικό χαλίκι μέσης κοκομετρίας 2mm (25lt). Οι αναβαθμοί έγιναν με χρήση στενών λωρίδων από αποστραγγιστική μεμβράνη isomat (αυγγουλιέρα τοίχων αντιστήριξης).
Τα πρανή που σχηματίστηκαν, καλύφθηκαν με ''χονρό'' χαλίκι, μέσης κοκομετρίας 2 cm (περίπου 10lt) για κάλυψη των λωρίδων της μεμβράνης , και για την αντισήριξή της. Χρησημοποιήθηκαν και σιδηρόπετρες για διακοσμητικά και αντιστήριξη και κρύψιμο πρανών και μεμράνης ( περίπου 8 lt) και ενυδρειακό ξύλο- ρίζα).
Φωτισμος:
4 T5 X 54 W σε δύο ξεχωριστά φωτιστικά τα εργοστασιακά της Αnubias που είχε από τη μάνα του του ενυδρείο

Φωτιστικο Νο1 (μπροστά)
Λάμπες
1 jbl solar ultra tropic 4000K lt54wt5 HQ
1 sylvania AQUASTAR 10000K FH05 54W/T5/174/

Φωτιστικό Νο2 (πίσω)
1 Anubias, Αquarium lamp 8500K white lighting.
1 Anubias Aquarium lamp red lighting 54W (κινέζικες εργοστασιακές ενυδρείου)

Δεν έχω ανακλαστήρες στα φωτιστικά ( θεώρησα κοροιδία τα 25 ευρώ το κομμάτι μείον την έκπτωση (20%) που τα χρέωναν στο pet shop 80 Ευρώ δηλαδή). Αντί αυτών έντυσα φωτιστικά και καπάκι με αυτοκόλητη αλουμινοταινία, με σημαντική αύξηση της φωτεινότητας , (τουλάχιστον με το μάτι και καλύτερο, από το μαύρο των φωτιστικών, και το τίποτα)
Φωτοπεριοδος:
Μπροστινό φωτιστικό (Νο1)
Από 16.00 (4 απόγευμα) έως 23 ( 11 βράδυ)
Συνολο 7 ώρες, (όσο και το Co2 που είναι προς το παρρόν, στον ίδιο χρονοδιακόπτη)

Πίσω φωτιστικό (Νο2) 15.30 (τρεις και τριάντα το απόγευμα), έως και 24.00 (Δώδεκα το βράδυ)
Σύνολο 8 1/2 ώρες

Παροχη CO2: 2.6 φυσαλίδες /sec, με μετρητή της tropica, επί 7 ώρες με την (ίδια χρονοπερίοδος με φωτιστικό Νο1)
Χρηση excel: Προσπάθησα να το χρησιμοποιήσω πειραματικά για θεραπεία φυτού, 2 ημέρες 1.5ml ψεκασμός με σύριγγα απευθείας στο φύλλωμα της Sagtitaria subulata, που βαζανίζεται από επίμονη μαυριδερή άλγη (μάλλον staghorn Alagae), που δεν αφαιρείται με το χέρι από τα φύλλα του, χωρίς μέχρι τώρα ορατό αποτέλεσμα) ( Το σκεύασμα λέγεται Microprobe lift BIO-CO2 της ΑRΚΑ Biotechnology και μου πωλήθηκε ως αντίστοιχο χημικά του Excel)
Λιπασματα που χρησιμοποιειτε: floyrish Νitrogen της Seachem. Εριξα πειραματικά επί δύο ημέρες από 1.5 ml, λόγω μηδενικών νιτρικών κατά ΑΡΙ και κιτρινίσματος κυρίως tων Limnopholia sessilflora που είναι από τα κυρίαρχα και ταχύτερα αναπτυσόμενα φυτά του ενυδρείου, και από φόβο αναποδιάσματος των φυτών, λόγω των μηδενικών νιτρικών επί τρείς εβδομάδες στο ενυδρείο. Το αποτέλεσμα ήταν εντονη αύξηση άλγης και το σταμάτησα.
Ταμπλετες λιπανσης: ΟΧΙ
Προγραμμα λιπανσης: ξεκίνησα να ρίχνω 1,5ml επί δύο ημέρες, Σταμάτησα μετά από την έξαρση των άλγεων.
Αλλαγες νερου: Ανα εβδομάδα εκτιμώ 35% ( 120 λτ). Επιπλέον σχεδόν κάθε μέρα 5-7 % (ένας μελάλος κουβάς 17 λτ) με σιφωνάρισμα με αλφαδολάστιχο , ώστε να απομακρύνω όσες άλγες μπορώ,
Θερμοκρασια: 24.1-24,3 C
Μετρησεις:
ΝΗ3/ΝΗ4: 0
ΝΟ2: 0
ΝΟ3: 0
ΡΟ4: δεν έχω μετρήσει
Fe: δεν έχω μετρήσει, δεν έχω τα τεστ.
ΡΗ: 7.2- 7,3
KH:7
GH:11
Oι μετρήσεις αυτές είναι οι ίδιες εδώ και 20 ημέρες, έως και προχθές.
Μετράω ανά τρείς ημέρες περίπου
(Αυριο θα ανεβάσω και νές επικαιροποιημένες)
Φιλτρανση:
1)Εξωτερικό φίλτρο JBL 1900lt/h CRYSTAL PROFI E1901, με τα εργοστασικά βιολογικά υλiκά του.
2) Ιδιοκατασκευή, εσωτερικό φίλτρο, γεμισμένο με υλικό 3125cm3 (50Χ50Χ5 cm) μπλε ενυδρειακό σφουγγάρι (filter foam fine) Κομμένο και ταιριασμένο στο DΙJ φίλτρο + 1000 ml Sera siporax , και κυκλοφορητή (compact) της Eheim με ονομαστική παροχή παροχή 1000 lt/h. Εχει βασιστεί στη λειτουργεία φίλτρου Αμβούργου, τροποποιημένο στις απαιτήσεις του ενυδρείου, ώστε να λειτουργεί και σαν skimer καθαρισμού της επιφάνειας και για το άδειασμα του ενυρείου για αλλαγή νερού να έχει τη σωστή ταχύτητα διέλευσης του νερού μέσα από το σφουγγάρι, και να καλύπτει οριακά (θεωρητικά) αν χρειαστεί, το ενυδρείο μου. (Aν υπάρχει ενδιαφέρον, μπορώ να ανεβάσω λεπτομέρειες)

Ιχθυοφορτιση (αριθμος και ειδος ψαριων και ασπονδυλων):
Ροδόστομοι 8
Columbian Tetra 8
Zebra Danio 8
Neon Tetra 12
White cloud mirror 6
Oτόκυκλοι 10
Γαρίδες
Amano 12
Red Cherry (περίπου) 17
Σαλιγγάρια.
5 Ζebra snails,
Aγνωστος αριθμός λαθρεπιβατών, τα περισσότερα Fysa, ελάχιστα Trumpet και ένα άλλο ένα τουλάχιστον είδος, που δεν έχω αναγνωρίσει.

Ειδη φυτων:
Alternanthera rosaefolia 8 στελέχη μέσου ύψους 30 cm
Anubias caffeefolia 2 τεμ
Anubias heterophylla big 4 τεμ
Anubias Nana 3 τεμ
Bacopa caroliniana 15 στελέχη μέσου ύψους 30 cm
Cladophora Aegagrophila 3 τεμ
Crinium calamistatum 1 τεμ
Cobomba Caroliniana ( 10 τεμ μέσου ύψους 30cm
Alternathera Reinechi Purple ( 12 τεμ μέσου ύψους 30 cm
Echinodorus Amazonicus 3 στελέχη μέσου ύψους 20 cm
Elleocharis parvula 2 στελέχη
Hemianthus callitrichoides (Cuba) 1900 cm2 περίπου σαν γρασίδι στο μπροστά μέρος του
ενυδρείου από τα 6525 cm2 συνολικά
Ηydrocotyle leycefala 3 στελέχη μέσου υψους 20 cm
Jana Moss περίπου 700 cm2 πάνω στο ξύλο και τις πέτρες
Pad Moss 1200 cm2 περίπου κυρίως ως κατακόρυφο χαλί στο δύο εξωτερικά τοιχώματα του εξωτερικού DIY φίλτρου
Limnophila sessillflora (περίπου 35 χωριστά στελέχη μέσου ύψους 35cm)
sagittaria subulata 2 τεμ 7cm ύψος
Vallisneria gigantea 12 στελέχη 40 cm μέσο ύψος

_____________
Φυτομάζα (σε μια κλιμακα απο το 1 εως το 10): 8(
Περιγραφη αλγης: Πράσινη νηματώδης, κάποα λευκή σαν βλένα, ένα άλλο είδος, ( Θα επισυνάπτω φωτογραφίες)
Πότε εμφανιστηκε: Εμφανίστηκε από τις πρώτες μέρες στρωσίματος με μεγάλες αυξομειώσεις, ισχυροποιήθηκε και σταθεροποιήθηκε μετά τις αλλαγές νερού, την εισοδο των ψαριών και το μηδενισμό των νιτρικών.
Αλλα σχολια:

Eχω την εντύπωση πως έχω πολλά είδη άλγης, αλλά λόγω του ότι είμαι αρχάριος, δεν είμαι σε θέση να τις αναγνωρίσω με σιγουριά και να εκτιμήσω τη σοβαρότητα ή μη της καταστάσεως.
Νομίζω πως έχω Thead Algae, Hair Algae, Staghorn Algae Eλάχιστη Green Algae ίσως και Fuzz Algae. Η κάθε μία, υποτίθεται ότι οφείλεται σε διαφορετικά αίτια και δεν είμαι επιπλέον σίγουρος, αν μπερδεύω το ένα είδος με το άλλο, με αποτέλεσμα, να μη ξέρω τι δρόμο να τραβήξω.
Δυστυχώς γίνονται ακόμη πολλές αυξομειώσεις στο ενυδρείο, με πρώτη αυτή των λιπασμάτων αλλά και μία αστοχία στο σωληνάκι του Cο2 προχθές έφυγε από την ηλεκτροβάνα ( για τρίτη φορά) αφήνοντας για πολύ ώρα το ενυδρείο χωρίς CO2. Ίσως συνέβαλε και αυτό, στην αύξηση της άλγης, μαζί με τους πειραματισμούς για ξεκίνημα λίπανσης.
Επιπλέον η άλγη κορυφώνεται στο τέλος της φωτοπεριόδου, και φαίνεται κάπως μειωμένη το πρωί, ίσως λόγω έλειψης φωτισμού, ή λόγω της φιλότιμης νυκτερινής προσπάθειας των ζωντανών καθαριστών του ενυδρείου, που παρεπιπτόντως, δε ξέρω αν είναι σε σωστή σύνθεση και αριθμό, καθώς βέβαια και μετά από δικό μου με το χέρι, σχεδόν καθημερινό καθαρισμό και την αντίστοιχη μικρή αλλαγή νερού.
Θα προσπαθήσω σύντομα να ανεβάσω και φωτογραφίες.
-------------------------



Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Επιπλέον επισυνάπτω φωτογραφία με "κόλπο τσίρκου" από ένα zebra snail και μία γαρίδα Amano. To zebra snail "καθεται ανάποδα" και μοιαζει να παίζει με τα " πόδια του" ένα "τροχό" που δημιουργήθηκε τυχαία από μια φλούδα αγγουριού που τους έριξα για φαγητό! Το σαλιγκάρι γύριζε με... "ταχύτητα σαλιγκαριού" το "τροχό" ενώ στο μέσο του μία γαρίδα Amano γύριζε εσωτερικά γρήγορα σαν χαμστεράκι τρώγοντας και αυτή με τη σειρά της το εσωτερικό του αγγουρένιου τροχού! Δυστυχώς δε πρόλαβα να βγάλω video, παρά μόνο μία φωτογραφία! Σας την επισυνάπτω μαζί με ένα βίντεο του ενυδρείου. Αυτός ήταν άλλωστε και ο αρχικός σκοπός μου και έγινα από σύμπτωση μάρτυρας του παράξενου φαινομένου που αναφέρω!

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 26-11-16 στις 14:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φάρμα για δίσκους. Bisba Δίσκοι 3 16-05-14 20:04
Φάρμα πράσινης τριχοειδής άλγης Alex_Salonica Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 10-09-09 21:54
Εφάνηση άλγης (φορμα για αλγη) προτάσεις αντιμετώπισης goazila Αρχάριοι γλυκού νερού 4 18-07-09 21:45
Προβλήματα …(άλγης+ανάπτυξης φυτών) Obelix(Reifen) Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 16-11-03 07:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09373 seconds with 14 queries