Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 24-09-14, 14:13
giorgos afriki Ο χρήστης giorgos afriki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-06-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή απορεια πολυ sos και θα ηθελα την γνωμη ολων

γεια σας φιλοι μου ακουσα κατι και θα ηθελα να μου λυσετε την απορεια και θα ειναι απορεια πολλων νεον χομπιστων η ερωτηση ειναι η εξεις οπως ξερω τοσο καιρο σε καθε αλλαγη νερου καθε βδομαδα 30% του νερου βαζουμε αντιχλωριο και βακτηρια ετσι??ενα παλικαρι μου ειπε οτι ειναι χομπιστας πολλα χρονια με αφρικανες και με πολλες γεννες και αποστολες παντου μεχρι και σε πετ σιτυ δινει και λεει δεν του εχει ψωφισει ποτε ψαρι και μου ειπε το εξεις οτι στις αλλαγες ποτε δεν βαζουμε αντιχλωριο γιατι σκοτωνει τα βακτηρια που εχουμε στο ενυδρειο μας με αποτελεσμα να χαλαμε την βιολογια του ενυδρειου και επισεις μου ειπε βακτυρια μονο στις αρχες ριχνουμε που ειναι καινουργιο το ενυδρειο για να στρωσουν τα φιλτρα μετα δεν χρειαζεται..αυτα φιλοι μου δεκτες ολες οι γνωμες περιμενω τις παρατηρησεις σας
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 24-09-14, 14:32
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Τα βακτηριδια οντως δε χρειαζονται. Για εμενα, ουτε στην αρχη. Το στρωσιμο γινεται με συγκεκριμενους τροπους.

Για το αντιχλωριο, μαλλον καταλαβες λαθος. Χρειαζεται, για αυτον ακριβως το λογο. Για να μην σκοτωσει τα βακτηρια, οπως φυσικα και να μην προκαλεσει δηλητηριαση στα ψαρια. Το χλωριο ειναι τοξικο σε ολους τους οργανισμους. Γι'αυτο το λογο τονιζουμε να μην πλενουμε ποτε τα υλικα του φιλτρου με νερο βρυσης, αλλα με νερο απο το ενυδρειο. Για να μην σκοτωσει τον πληθυσμο των βακτηριδιων το χλωριο.

Φυσικα, μπορεις με παλαιωση του νερου για μερικες μερες σε βαρελι αλλαγης, να μην χρησιμοποησεις αντιχλωριο. Το χλωριο εξατμιζεται σε 1-2 μερες, αν υπαρχει αναταραξη στην επιφανεια του νερου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 24-09-14, 17:19
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgos afriki Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας φιλοι μου ακουσα κατι και θα ηθελα να μου λυσετε την απορεια και θα ειναι απορεια πολλων νεον χομπιστων η ερωτηση ειναι η εξεις οπως ξερω τοσο καιρο σε καθε αλλαγη νερου καθε βδομαδα 30% του νερου βαζουμε αντιχλωριο και βακτηρια ετσι??εμείς τα λέμε τόσο καιρό αλλά κάπου θα κάνουμε λάθος στον τρόπο που τα γράφουμε αφού δεν τα κατάλαβες..... ενα παλικαρι μου ειπε οτι ειναι χομπιστας πολλα χρονια με αφρικανες και με πολλες γεννες και αποστολες παντου μεχρι και σε πετ σιτυ δινει και λεει δεν του εχει ψωφισει ποτε ψαρι και μου ειπε το εξεις οτι στις αλλαγες ποτε δεν βαζουμε αντιχλωριο γιατι σκοτωνει τα βακτηρια που εχουμε στο ενυδρειο μας με αποτελεσμα να χαλαμε την βιολογια του ενυδρειου ....ή μήπως σε μπερδεύουνε οι διάφοροι ειδικοί ???και επισεις μου ειπε βακτυρια μονο στις αρχες ριχνουμε που ειναι καινουργιο το ενυδρειο για να στρωσουν τα φιλτρα μετα δεν χρειαζεται..αυτα φιλοι μου δεκτες ολες οι γνωμες περιμενω τις παρατηρησεις σας
διάβασε αυτά που λέει πιο πάνω ο νεαρός
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
.....
Φυσικα, μπορεις με παλαιωση του νερου για μερικες μερες σε βαρελι αλλαγης, να μην χρησιμοποησεις αντιχλωριο. Το χλωριο εξατμιζεται σε 1-2 μερες, αν υπαρχει αναταραξη στην επιφανεια του νερου.
Πρέπει να πούμε όμως ότι τα περισσότερα καλά αντιχλώρια εκτός από το χλώριο εξουδετερώνουν και τις χλωραμίνες και τα βαρέα μέταλλα, κάποια αποτοξικοποιούν την αμμωνία, περιέχουν aloe vera ή άλλο επουλωτικό-ενισχυτικό της εξωτερικής προστατευτικής βλέννας των ψαριών.
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 24-09-14, 22:04
giorgos afriki Ο χρήστης giorgos afriki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-06-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή

χρησιμοποιο το αντιχλωριο το prime δηλαδη βαζω κανονικα σε καθε αλλαγη?????
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 25-09-14, 08:07
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgos afriki Εμφάνιση μηνυμάτων
χρησιμοποιο το αντιχλωριο το prime δηλαδη βαζω κανονικα σε καθε αλλαγη?????
εγώ αυτό κάνω
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 25-09-14, 16:21
giorgos afriki Ο χρήστης giorgos afriki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-06-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή σωστε με τι να κανω δεν παλευετε με τιποτα

ειχα στο 700ρη μου συνολικα 26 αφρκανες mbuna μολις εφυγαν τα 6 και εμεινα με 20 αρχισαν τα κολπα εδω και 3 μερες απο τοτε που φυγανε τα ψαρια ολα τα ψαρια ειναι στην επιφανεια και το καθε ενα κανει αποτομες κινησεις με την ουρα και πιτσιλαει νερα απο εξω αυτο γινεται συνεχεια εδω κ τρεις μερες δεν λενε να κατεβουν και εκτος απο αυτο αλληλοτριβονται μεταξυ τους οτι ναναι αρσενικα με αρσενικα το γατοψαρο με ολα τα ψαρια δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται κ εκτος απο αυτο δεν μπορω να κοιμηθω το βραδυ απο το πλατσ πλουτσ που ακουγετε ολο το βραδυ απο μετρησεις που εκανα ειμαι κομπλε σε ολα.Τα ψαρια που φιλοξενο ειναι κοπαδακια labido,pseudotrofeus acei,red zebra,iodiotrofeus kai afrA.εχω βγαλει την αεροαντλια με τις μπουρμπουλιθρες απο παλια επειδη τα δυο μου φιλτρα einai δυνατα και εχει το ενα spraybar to eheim2080 και το fluvalfx5 kanei απο μονο του τρελει αναταραξει αυτα απο μενα περιμενω τα φωτα σας σωστε με τι να κανω δεν παλευετε με τιποτα
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 25-09-14, 16:24
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgos afriki Εμφάνιση μηνυμάτων
χρησιμοποιο το αντιχλωριο το prime δηλαδη βαζω κανονικα σε καθε αλλαγη?????
Οι περισσότεροι αυτό κάνουμε (ή έκανα), αλλά πρόσεχε, στην αλλαγή βάζεις το ανάλογο prime σύμφωνα με τον όγκο του φρέσκου νερού (πριν το βάλεις στο ενυδρείο) ή αν βάλεις το φρέσκο νερό στο ενυδρείο χωρίς prime θα πρέπει να βάλεις μετά στο ενυδρείο το ανάλογο prime σύμφωνα με τον συνολικό όγκο του ενυδρείου και όχι ανάλογα με το φρέσκο νερό που έβαλες, το τελευταίο τρόπο προσωπικά δεν τον συνιστώ.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 25-09-14 στις 16:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 25-09-14, 16:27
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Για ψάρια Αφρικής δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν γνωρίζω τη συμπεριφορά τους, αλλά όταν δω παράξενη συμπεριφορά στα δικά μου (υπερκινητικά ή να κάθονται στο βυθό ή να κρύβονται) , το πρώτο που κάνω είναι μια γενναία αλλαγή νερού, και το φρέσκο νερό να έχει ίδιες παραμέτρους με το νερό του ενυδρείου (θερμοκρασία , PH , σκληρότητα) , σβήσιμο τα φώτα και ηρεμία
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 25-09-14, 17:59
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Oταν βλεπεις και τρυβοντε μεταξυ τους,σε πετρες η' στο βυθο πολλες φορες οφειλεται σε ασθενεια.
Το επομενο σταδιο ειναι αδυναμια για πλευση,πλαγια πλευση,αδιαφορια στο φαγητο κτλ.
Παρατηρησε τα αν εχουν βγαλει μικρα σημαδια,αν εχουν φαγομενα πτεριγια,πληγες κτλ.
Μπορει οι παραμετροι του νερου σου να ειναι καλοι αλλα απο εκει που τα πηρες να φερανε καποια ασθενεια η' να την αποκτησανε στη πορεια απο διαφορους παραγοντες.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
διάβασε αυτά που λέει πιο πάνω ο νεαρός

Πρέπει να πούμε όμως ότι τα περισσότερα καλά αντιχλώρια εκτός από το χλώριο εξουδετερώνουν και τις χλωραμίνες και τα βαρέα μέταλλα, κάποια αποτοξικοποιούν την αμμωνία, περιέχουν aloe vera ή άλλο επουλωτικό-ενισχυτικό της εξωτερικής προστατευτικής βλέννας των ψαριών.
Αν θυμαμαι καλα, παλια ο Σπυρος ειχε κανει μια ερευνα και μετα απο επικοινωνια με ειδικους,η απαντηση που πηρε ηταν οτι εδω και πολλα χρονια το νερο της βρυσης μας δεν περιεχει χλωραμινη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dragonld : 25-09-14 στις 17:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 25-09-14, 18:24
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Σωστό είναι ότι δεν χρησιμοποιούνται πιά χλωραμίνες για την απολύμανση του δικτύου αλλά
οι χλωραμίνες είναι ενώσεις χλωριούχες που σχηματίζονται από αντίδραση του χλώριου με αμμωνία ή παράγωγα της, οργανικές ενώσεις κλπ http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A7%...AF%CE%BD%CE%B7
Άρα εγώ δεν είμαι σίγουρος ότι δεν περιέχονται στο νερό που βγαίνει απ' τη βρύση μου
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 25-09-14, 23:10
giorgos afriki Ο χρήστης giorgos afriki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-06-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή

ti moy προτεινετε δηλαδη να κανω παλι αλλαγη νερου λεω να ξεκινησω θεραπεια με αλατι τι λετε??παντως δεν παρατηρησα κατι τρωνε σαν τρελα δεν εχουν φαγωμενες ουρες απλως κανουνε κατι περιεργες αποτομες κινησεισ λετε να τα κανω μια θεραοεια με esha2000 που εχω??η με αλατι και το κακο ειναι πολλα λιτρα 700 πως θα την κανω δυο μπουκαλακια θα ριξω??τι προτεινετε????
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 06-10-14, 19:47
giorgos afriki Ο χρήστης giorgos afriki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-06-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή θορυβος απο fluval fx5 ti φταιει??

τωρα τελευταια ακουω ενα θορυβο μπορειτε να το ακουσετε στο βιντεο παλια εκανε λιγο τωρα πολυ τι μπορει να φταιει??εχω κανει τα εξεις εσβεισα το φιλτρο εκλεισα τις βανες τισ ξεκουμποσα τις βανες να βγει ο αερας αμα μετα τα ξαναεβαλα τα κουμποσα ανοιξα πρωτα την βανα in και μετα την out και μετα το αναψα σταματησε να το κανει και μετα την αλλη μερα παλι το ιδιο απο που μπορει να μπαινει ο αερας αμα ειναι αυτο???που πολυ θα πιστευεται οτι ειναι αυτο αμα επαιρνε αερα απο καπου δεν θα εχανε και νερα απο κει ??στην αρχη δεν μου το εκανε ποτε μετα απο τοτε που το καθαρισα αρχισε μηπως κατω στην συνδεση εκει που ειναι η φτερωτη το λαστιχο που παει θελει καποιο κολππο δεν ξερω ρε παιδεια κατι δεν εκανα σωστα μαλλον οριστε το βιντεο
https://www.youtube.com/watch?v=fyIY...ature=youtu.be
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενα λιτρο καθαρο-μισο λιτρο βρωμικο Yiannis59 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 20-09-09 23:43
Το πρωτο 60 λιτρο ενυδρειο wcpaeb Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 8 14-04-09 17:42
(Malawi) Ενυδρειο malawi 300lt imichal Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 18 11-07-08 15:46
(Malawi) Ενυδρειο malawi 240lt imichal Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 12 06-05-08 22:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05716 seconds with 16 queries