Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων

Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων Υποβρύχιοι κήποι - aquascaping

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 09-10-10, 10:10
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί ντόσος ντόρος για την Henniger!!!
Είναι μια μορφή τεχνης το aquascaping. Και πολύ σωστά ο Αλέξανδρος εκανε comment μερικα πτραγματακια..
Αν υπήρχε διαγωνισμός βιοτοπικού δισκων πχ. θα πλήτταμε όλοι με τις ριζες αραδιασμένες στο ενυδρειο. Και πάλι διατυπώνω προσωπική αποψη. Κάποιοοι άλλοι κοβουν φλέβες βλέποντας ενυδρεία με αμμο, και 5 ριζες αραδιασμένες (και φυσικά δισκους)

Το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να εισηγηθουμε για περισσότερες κατηγορίες και ας προτείνω μερικές που συναντάμε σε μερικούς βιοτόπους...

1) κοτρώνες μαλαουι
2) Χοχλιους ταγκανικα
3) Ξυλα αμαζονιος
4) Σκουπιδια Ελλάδας
5) Πυρηνικά Αποβλήτα σκοπιων

Προτιμάτε αυτές τις κατηγοριες????


Γινομαι λίγο καυστικός αλλά πρέπει για να στοιχειοθετήσω την άποψη μου και να σας αποτρέψω απο το να κατακεραυνωνετε αυτην την μορφή τεχνης..που στην τελική αυτό είναι...
-------------------------
Και μια ερώτηση ακόμη, το Iwagumi είναι φυσικό ή όχι??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη drbig : 09-10-10 στις 10:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 09-10-10, 10:22
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Αλέξανδρε εμένα προσωπικά, ο "θρόνος του Δία" μου άρεσε πάρα πολύ και σε καμμία περίπτωση δεν τον κατατάσω σ' αυτήν την κατηγορία ενυδρείων
που περιέγραψα παραπάνω. Βρίσκω την υλοποίηση της ιδέας πολύ πετυχημένη. Το ότι είναι εμπνευσμένο από εικόνα ξηράς, θα με χάλαγε, αν δεν είχες
καταφέρει να με παραπέμπει άμεσα σε υποβρύχιο τοπίο, όπου περιμένω να δω ψάρια. Αυτό ακριβώς που δεν μου εμπνέει το ενυδρείο που κέρδισε
την πρώτη θέση. Και να είσαι βέβαιος ότι αν δεν μου άρεσε ο θρόνος, δεν θα δίσταζα ούτε στιγμή να το πω, δεν είναι υποχρεωτικό να αρέσει σε όλους.

Αυτά που έγραψες για τους κανονισμούς του διαγωνισμού είναι σωστά, απλά εγώ θα προτιμούσα να παίρνει εξτρά πόντους το ενυδρείο που θα
"θυμίζει" ενυδρείο και όχι πίνακα επίγειου τοπίου, αυτό που θα σε ταξιδεύει κάτω από το νερό, αυτό που θα σε πείθει ότι πρόκειται για κομμάτι του
βυθού που με μαγικό τρόπο ξεριζώθηκε ολόκληρο και αυτούσιο μεταφέρθηκε ανάμεσα στα 5 τζάμια της γυάλας, αυτό εννοώ φυσικότητα.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 09-10-10, 10:28
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλέξανδρε εμένα προσωπικά, ο "θρόνος του Δία" μου άρεσε πάρα πολύ και σε καμμία περίπτωση δεν τον κατατάσω σ' αυτήν την κατηγορία ενυδρείων
που περιέγραψα παραπάνω. Βρίσκω την υλοποίηση της ιδέας πολύ πετυχημένη. Το ότι είναι εμπνευσμένο από εικόνα ξηράς, θα με χάλαγε, αν δεν είχες
καταφέρει να με παραπέμπει άμεσα σε υποβρύχιο τοπίο, όπου περιμένω να δω ψάρια. Αυτό ακριβώς που δεν μου εμπνέει το ενυδρείο που κέρδισε
την πρώτη θέση. Και να είσαι βέβαιος ότι αν δεν μου άρεσε ο θρόνος, δεν θα δίσταζα ούτε στιγμή να το πω, δεν είναι υποχρεωτικό να αρέσει σε όλους.

Αυτά που έγραψες για τους κανονισμούς του διαγωνισμού είναι σωστά, απλά εγώ θα προτιμούσα να παίρνει εξτρά πόντους το ενυδρείο που θα
"θυμίζει" ενυδρείο και όχι πίνακα επίγειου τοπίου, αυτό που θα σε ταξιδεύει κάτω από το νερό, αυτό που θα σε πείθει ότι πρόκειται για κομμάτι του
βυθού που με μαγικό τρόπο ξεριζώθηκε ολόκληρο και αυτούσιο μεταφέρθηκε ανάμεσα στα 5 τζάμια της γυάλας, αυτό εννοώ φυσικότητα.
Εδώ συμφωνώ ! Αλλά νομίζω οτι υπάρχει κατηγορία ειδική γι αυτο.. Νομίζω υπάρχουν οι κηποι και τα φυσικά. σωστό ή λάθος??
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 09-10-10, 17:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω αρεσκομαι να βλεπω ενυδρεια με υγειη ζωντανα (και φυτα) με σωστες συμπεριφορες.

Αν αυτο γινεται και με ναυαγια και δυτες ειναι γουστο του ιδιοκτητη.
Προτιμω (τουλαχιστον τωρα) την προσομοιωση των φυσικων τοπιων με καποια πιο πολιτισμενη παρουσια. Εννοω οχι τοση μπιχλα και αλγη που εχουν τα φυσικα τοπια.

Τα high tech φυτεμενα ενυδρεια ειναι μια μορφη ενυδρειου απο τις πιο ομορφες κατα την αποψη μου και με πολυ φανερο το στοιχειο της εμπνευσης, της τεχνης, της μελετης και της μαστοριας των ιδιοκτητων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 09-10-10, 18:05
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Από τη στιγμή που θα χρησιμοποιηθούν φυσικα υλικά που μπορεί να συναντούνται και στους βιότοπους συγκεκριμένων ψαριών, τα ίδια δεν μπορούν να κρίνουν ή να νοιώθουν στρες αν το ενυδρείο είναι στημένο εντελώς ατιμέλητα ή αντιγράφοντας μια φωτογραφία του βιότοπου ή να είναι ένα έργο τέχνης όπως μας παρουσιάζουν οι καλλιτέχνες των aquascaping. Χώρος να υπάρχει να μπορούν να κινηθούν, να κρυφτούν,να κυνηγηθούν. Απλά το καθένα έχει τη δική του ξεχωριστή ομορφιά. Προσωπικά μου αρέσουν ιδιαίτερα και οι δύο σχολές.

Νομίζω ότι καννιβαλλίστηκε αρκετά το συγκεκριμένο θέμα, που σκοπό είχε την ανάδειξη του συγκεκριμμένου τρόπου aquascaping και να κρίνουμε με τα λίγα που γνωρίζουμε τα αποτελέσματα του διαγωνισμού. Αν είναι να συζητήσουμε περεταίρω για το συγκεκριμένο ζήτημα, καλύτερα να γίνει κάπου ξεχωριστά γιατί βλέπω ακόμα ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα να πιάνει τεράστια έκταση που να μην μπορεί να παρακολουθηθεί από κάποιον που θα ενδιαφερθεί στο μέλλον.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΑGA 2010 Raven Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 8 29-09-10 21:33
Νew look 2010 Χαραμάδας Δίσκοι 8 08-06-10 17:50
Mediterranean Discus 2010 Perazzi Δίσκοι 6 21-04-10 10:35
ΕΗΕΙΜ 2010 ΚΑΙ TYΡΦΗ petros Γλυκό νερό - Γενικά 2 30-12-09 11:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03821 seconds with 15 queries