Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-09-10, 22:40
valantis315 Ο χρήστης valantis315 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2010
Περιοχή: Καστοριά
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή EHEIM 2213 χαληλή ροή; Βίντεο

Καλησπέρα, θα ήθελα να σας ρωτήσω για το eheim 2213, η ροή του νερού μου φαίνετε πολύ χαμηλή, σε σχέση με το 2010 που έχω εσωτερικό. Μήπως είναι προβληματικό το φίλτρο μου ή έτσι λειτουργεί;
BORKED
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-09-10, 22:46
Το avatar του χρήστη Αber
Αber Ο χρήστης Αber δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2008
Περιοχή: Aθηνα
Μηνύματα: 251
Προεπιλογή

εμενα μου φαινεται πως το 2010 εχει δυνατη ροη για 250lt/h
__________________
every dog has his day
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-09-10, 22:49
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Εμένα που έχω και το ίδιο φίλτρο, μια χαρά μου φαίνεται η ροή του... Μη ξεχνάς ότι η ονομαστική του απόδοση είναι 300 λίτρα/ώρα. Και ένας κυκλοφορητής που έχω στη γλαστρολίμνη με αντίστοιχη ονομαστική απόδοση, έχει περίπου την ίδια ροή... Ας πούν την άποψή τους και άλλοι που έχουν το ίδιο φίλτρο... Ελπίζω να συμφωνήσουν ότι είναι νορμάλ γιατί αλλιώς θα πρέπει να μπω στη διαδικασία του καθαρίσματος και βαριέμαι...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-09-10, 22:53
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

αν και πάνε αρκετά χρόνια που είχα 2213 και δεν θυμάμαι την ροή του, θα έλεγα να ρίξεις ένα καθάρισμα στις σωληνώσεις του .....

μπορεί να μην φαίνονται με το μάτι τόσο βρόμικοι οι σωλήνες αλλά δεν φαντάζεσαι πόσο κόβουν την ροή ενός φίλτρου
πόσο καιρό "τρέχει" το φίλτρο και πόσο καιρό έχεις να το καθαρίσεις ?
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-09-10, 22:54
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Από την εικόνα που έχω από το 2211 μου φαίνεται χαμηλή η ροή (νομίζω το 2010 έχει πολύ παραπάνω από 250lt/h ονομαστική). Επειδή όμως καμιά φορά το μάτι ξεγελά μέτρα τη ροή σε ένα κουβά, ας πούμε για 5 λεπτά και μέτρα το νερό για να βγάλεις ακριβώς τη ροή. Αν όντως είναι πολύ πεσμένη έλεγξε τα σφουγγάρια και τον υαλοβάμβακα αν είναι στουμπωμένα, όπως και τους σωλήνες.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-09-10, 22:55
valantis315 Ο χρήστης valantis315 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2010
Περιοχή: Καστοριά
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

Για να σου φύγει το αγχος για το καθαρισμα, σίγουρα δεν είναι λίγο "μπιχλας"! Εβγαλα όλο τον κουβά απο μέσα και το δοκίμασα με σκέτο νερό, το ίδιο πραγμα... Εμένα μου φαίνετε πάντως πολυ χαμηλή η ροή του που λέει πως έχει 440λ/ω. Σε σχέση βέβαια με το 2010 που λεει 250λ/ω. Αυτό με παραξένευει πιο πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-09-10, 22:56
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Καθαριζμα βανακια σωληνες imbeler και θα παρει τα πανωτου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-09-10, 22:58
valantis315 Ο χρήστης valantis315 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2010
Περιοχή: Καστοριά
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

Το φίλτρο τρέχει περι τους 3,5 μήνες. Και η ροή ήταν αυτή απο την 1η μέρα που το πήρα. Μου κάνει τελιως χαζό ένα φίλτρο των 25ε να είναι αποδοτικότερο απο 1 των 120ε της ίδιας εταιρίας...
-------------------------
Παιδιά αυτή είναι η ροή απο την 1η μέρα, με αυτά που μου λέτε δλδ ότι μπορει να είναι ελατοματικό; Το έχει κανένας και πηγαίνει καλύτερα;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη valantis315 : 21-09-10 στις 22:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-09-10, 23:01
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Δοκίμασε να μετρήσεις τη ροή πρώτα και βλέπεις μετά. Μήπως το έχεις γεμίσει με υλικά φουλ και είναι πατικωμένα;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-09-10, 23:01
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

2211 2213 2215 2217
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-09-10, 23:03
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Το 2213 θεωριτικά το έχεις κάτω απο το ενυδρείο. αυτό σημαίνει πως το φίλτρο πρέπει να ξανά σπρώξει το νερό πάλι πίσω στο ενυδρείο πράγμα που τέτοιο "ζόρι" αν θές δεν έχει το 2010 που είναι μέσα στο νερό.

Σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να συγκρίνεις τα 2 φίλτρα και να καταλήξεις στο συμπέρασμα πως το 2010 είναι πιο αποδοτικό από το 2213 για 1002 λόγους

η ροή δεν είναι το μόνο στοιχείο που μπορεί να αποτελέσει παράγοντα σύγκρισης ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-09-10, 23:03
valantis315 Ο χρήστης valantis315 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2010
Περιοχή: Καστοριά
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Δοκίμασε να μετρήσεις τη ροή πρώτα και βλέπεις μετά. Μήπως το έχεις γεμίσει με υλικά φουλ και είναι πατικωμένα;
Εχει αρκετα σιποραξ και σφουγγαρια, αλλα το θέμα είναι οτι τα εβγαλα όλα για να δώ την ροη του και ήταν η ίδια.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-09-10, 23:07
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Ωραία, βγάλ' τα πάλι όλα και μέτρα πόσο νερό τρέχει μέσα σε μία λεκάνη όπως σου έγραψα παραπάνω σε συγκεκτριμένο χρόνο. Αν σου βγει γύρω στο 70% της ονομαστικής δεν είναι παράλογο, αν και αν θυμάμαι καλά κάπου εκεί πρέπει να έρχεται γεμάτο, αλλά για δες το πρώτα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-09-10, 23:07
valantis315 Ο χρήστης valantis315 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2010
Περιοχή: Καστοριά
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazyio Εμφάνιση μηνυμάτων
Το 2213 θεωριτικά το έχεις κάτω απο το ενυδρείο. αυτό σημαίνει πως το φίλτρο πρέπει να ξανά σπρώξει το νερό πάλι πίσω στο ενυδρείο πράγμα που τέτοιο "ζόρι" αν θές δεν έχει το 2010 που είναι μέσα στο νερό.

Σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να συγκρίνεις τα 2 φίλτρα και να καταλήξεις στο συμπέρασμα πως το 2010 είναι πιο αποδοτικό από το 2213 για 1002 λόγους

η ροή δεν είναι το μόνο στοιχείο που μπορεί να αποτελέσει παράγοντα σύγκρισης ...
Να σου πώ γιατι το λέω αυτό, μία μέρα είχα βγάλει το 2010 και το είχα βάλει σε ενα μικρό ενυδριάκι 40λ που έχω για γεννήστρα, και στο μεγάλο είχα το 2213 μόνο του, την επομενη μέρα, είδα όλα τα ψάρια στην επιφάνεια για να προσπαθούν να πάρουν οξυγόνο. Με τόσο χαμηλή ροή που έχει δεν εφτανε να οξυγωνώσει το νερό. Που με το 2010 που είχα μόνο του στην αρχή δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. Όσον αφορά την ποιοτητα που βγάζει το 2213 είναι σιγουρα καλύτερη λόγω των υλικών. Αλλα ούτε αυτο είναι το μόνο που μετράει...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-09-10, 23:17
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Να υποθέσω πως τα βανάκια του είναι όλα φουλ ανοιχτά ε?
Να υποθέσω πως δεν έχεις καθαρίσει σωλήνες (μπορεί να τρέχει λίγο διάστημα αλλά έλα να δεις πώς γίνονται οι δικοί μου σωλήνες σε ένα μήνα με τους δίσκους και τα ταΐσματα να πάθεις πλάκα ... )
Μπορεί να σου φαίνεται παράλογο να κόβει τόσο η ροή από τους σωλήνες αλλά αν δεν το δεις ο ίδιος δεν μπορείς να το πιστέψεις ...
Απο την άλλη λές πως η ροή του ήταν έτσι από την πρώτη κι όλας μέρα .... ή κάτι τρέχει με το φίλτρο ή απλά δεν θυμάσαι καλά ...


Υ.Γ δεν οξυγονώνει το νερό η ροή ενός φίλτρου αλλά η ανατάραξη που προκαλεί στο νερό. και σαφώς το 2010 στο βίντεο προκαλεί πολύ μεγαλύτερη ανατάραξη από ότι το 2213 ....

Υ.Γ2 δεν μου πάει κάπου το μυαλό αυτή τη στιγμή για το τί μπορεί να το επηρεάζει ... απλά ρίξε μια προσεκτική ματιά στο impeller (προπέλα) να δεις πως έχει κουμπώσει καλά αλλά μεγάλη προσοχή στο αξονάκι γιατί σπάει εύκολα ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-09-10, 23:31
valantis315 Ο χρήστης valantis315 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2010
Περιοχή: Καστοριά
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία, βγάλ' τα πάλι όλα και μέτρα πόσο νερό τρέχει μέσα σε μία λεκάνη όπως σου έγραψα παραπάνω σε συγκεκτριμένο χρόνο. Αν σου βγει γύρω στο 70% της ονομαστικής δεν είναι παράλογο, αν και αν θυμάμαι καλά κάπου εκεί πρέπει να έρχεται γεμάτο, αλλά για δες το πρώτα.
Μόλις εκανα το τεστ του φίλου exelix, αποτελέσματα:
Για να γεμίσει μία λεκάνη χωρητικότητας 4 λίτρα το 2213: 1 λεπτό και 21 δευτ.
Για να γεμίσει μία λεκάνη χωρητικότητας 4 λίτρα το 2010: 30 δευτ.

Ημουν σίγουρος ότι κάτι δεν πήγαινε καλά, αλλα θα ήθελα και την γνώμη κάποιον με περισσότερη εμπειρία, θα πάω να ρωτήσω το καταστημα που αγόρασα, έστω αν λειτοτυργούν όλα έτσι να πάρω κάποιο μεγαλύτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-09-10, 23:41
philosopher Ο χρήστης philosopher δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-07-2009
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Πόσα μέτρα σωλήνα έχει (εισαγωγή/εξαγωγή) και σε πόσο ύψος σηκώνει το νερό; Τη δοκιμή που έκανες με τη λεκάνη, την έκανες σε flat level με μικρούς σωλήνες; Διαφορετικά δεν έχει νόημα η σύγκριση.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-09-10, 23:47
Το avatar του χρήστη mpampi19
mpampi19 Ο χρήστης mpampi19 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-01-2010
Περιοχή: xania kriti
Μηνύματα: 235
Send a message via Skype™ to mpampi19
Προεπιλογή

φιλε μου στα ενυδρεια μου εχω και τα 2 και δουλευουν ακριβως οπως τα δικα σου. απλα το 2213 το καθαριζω λιγο πιο συχνα. εχω και το 2217 που δεν καταλαβαινει τιποτα!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-09-10, 23:54
valantis315 Ο χρήστης valantis315 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2010
Περιοχή: Καστοριά
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από philosopher Εμφάνιση μηνυμάτων
Πόσα μέτρα σωλήνα έχει (εισαγωγή/εξαγωγή) και σε πόσο ύψος σηκώνει το νερό; Τη δοκιμή που έκανες με τη λεκάνη, την έκανες σε flat level με μικρούς σωλήνες; Διαφορετικά δεν έχει νόημα η σύγκριση.
~1,02m Εισαγωγή
~90cm Εξαγωγή

Την δοκιμή την έκανα με τους σωλήνες κανονικά, αυτο είναι που με ενδιαφέρει... Τι να το κάνω αν εχει 500λ/ω (που δεν έχει σίγουρα) με κοντούς σωλήνες, ενώ εγώ το χρησιμοποιώ με τους κανονικους; Δοκιμασα επίσης να χρονομετρησω σε πόση ώρα θα γεμήσει η λεκάνη χωρίς καθόλου εξαγωγή κατευθείαν στον κουβά και εκανε 1 λεπτό και 18 δευτερολεπτα..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpampi19 Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου στα ενυδρεια μου εχω και τα 2 και δουλευουν ακριβως οπως τα δικα σου. απλα το 2213 το καθαριζω λιγο πιο συχνα. εχω και το 2217 που δεν καταλαβαινει τιποτα!
Χμ.. ¶ρα δουλεύει φυσιολογικα.. Κρίμα! Με πρόχειρους υπολογισμούς έβγαλα ότι δουλεύει στα 177l/h, πολύ μεγάλη διαφορά με την ονομαστική που είναι 440l/h. Δηλαδή δεν μπορώ να απευθυνθώ στην εταιρια για αντικατασταση σε κάτι μεγαλύτερο;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη valantis315 : 21-09-10 στις 23:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-09-10, 00:01
Το avatar του χρήστη mpampi19
mpampi19 Ο χρήστης mpampi19 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-01-2010
Περιοχή: xania kriti
Μηνύματα: 235
Send a message via Skype™ to mpampi19
Προεπιλογή

Δηλαδή δεν μπορώ να απευθυνθώ στην εταιρια για αντικατασταση σε κάτι μεγαλύτερο;[/QUOTE]


δεν ξερω αν στο αλαξουν αλλα αν αποφασισεις να παρεις αλο παρε 2217
ειναι φοβερο! και γω το 2213 το εχω μονο με σιποραξ για να μην το γκρουβω
με τα σφουγκαρια. απλα το καθαριζω καθε 2 μηνες ενω το 2217 καθε 6-8. και η ροη του μεγαλου δεν πεφτει απλα εγω το καθαριζω ετσι για να περναει η ωρα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-09-10, 00:01
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Μια μικρή παρένθεση μιας και μιλάμε για τη σειρά κλάσικ.Έχει μετρήσει κανείς την πραγματική απόδοση του 2217?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-09-10, 00:03
valantis315 Ο χρήστης valantis315 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2010
Περιοχή: Καστοριά
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zipo Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια μικρή παρένθεση μιας και μιλάμε για τη σειρά κλάσικ.Έχει μετρήσει κανείς την πραγματική απόδοση του 2217?
Και εμενα θα με ενδιέφερε αυτό... Δεν αρχίζεις και εσυ mpampi19 τις δοκιμές στο 2217; Τουλάχιστον αν πάρω την αποφαση να το αλλαξω να πάρω κάτι που αξίζει...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-09-10, 00:08
Το avatar του χρήστη mpampi19
mpampi19 Ο χρήστης mpampi19 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-01-2010
Περιοχή: xania kriti
Μηνύματα: 235
Send a message via Skype™ to mpampi19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valantis315 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εμενα θα με ενδιέφερε αυτό... Δεν αρχίζεις και εσυ mpampi19 τις δοκιμές στο 2217; Τουλάχιστον αν πάρω την αποφαση να το αλλαξω να πάρω κάτι που αξίζει...

πως θα μετρησω την αποδοση του?????
πειτε μου τον τροπο και μολις βρω χρονο θα το κανω.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 22-09-10, 00:20
valantis315 Ο χρήστης valantis315 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2010
Περιοχή: Καστοριά
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

Αυτό που έκανα εγώ:
1. Πήρα ενα μπουκάλι απο εμφιαλομένο νερό που εγραφε 1 λίτρο
2. Πήρα μία λεκάνη και χώρεσε 4 μπουκάλια άρα 4 λίτρα
3. Εβαλα στο σημείο την επιφάνιας του νερού μία γραμμή
4. Αδιασα το νερο
5. Εβγαλα την εξαγωγή απο ενυδρείο και την εβαλα στην λεκανη, στο ίδιο ύψος που είναι και όταν είναι πανω στο ενυδρείο και χρονομέτρησα πόση ώρα έκανε να γεμήσει την λεκάνη μέχρι το σημάδι δλδ 4 λίτρα.

Και μετα πραξεις...
Αφού εκανε 1 λεπτό και 21 δευτερόλεπτα για να την γεμήσει δλδ 81 δευτερα, έκανα 81/4 που είναι τα λίτρα = 20,25 δευτερόλεπτα για το 1 λίτρο, και μετά 3600/20,25= 177,7 λιτρα/h

Δεν ξέρω αν το έκανα σωστά.. Ελπίζω πως ναι..!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 22-09-10, 00:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valantis315 Εμφάνιση μηνυμάτων
~1,02m Εισαγωγή
~90cm Εξαγωγή

Την δοκιμή την έκανα με τους σωλήνες κανονικά, αυτο είναι που με ενδιαφέρει... Τι να το κάνω αν εχει 500λ/ω (που δεν έχει σίγουρα) με κοντούς σωλήνες, ενώ εγώ το χρησιμοποιώ με τους κανονικους; Δοκιμασα επίσης να χρονομετρησω σε πόση ώρα θα γεμήσει η λεκάνη χωρίς καθόλου εξαγωγή κατευθείαν στον κουβά και εκανε 1 λεπτό και 18 δευτερολεπτα..
-------------------------


Χμ.. ¶ρα δουλεύει φυσιολογικα.. Κρίμα! Με πρόχειρους υπολογισμούς έβγαλα ότι δουλεύει στα 177l/h, πολύ μεγάλη διαφορά με την ονομαστική που είναι 440l/h. Δηλαδή δεν μπορώ να απευθυνθώ στην εταιρια για αντικατασταση σε κάτι μεγαλύτερο;
Ολα τα φιλτρα συνηθως δινουν ονομαστικη ροη (ροη σε μηδενικο υψος χωρς υλικα) στις αντλιες των φιλτρων τους γιατι δεν ξερουν ο καθενας σε τι υψος θελει να ανεβασει το νερο και ποσο θελει να το στουμπωσει με υλικα.
Απο εκει και μετα παιζει ρολο το μανομετρικο της καθε αντλιας για το ποσο ροη χανεται ανεβαζωντας το υψος.
Αναλογα ο καθενας υπολογιζει τι χρειαζεται.

ΥΓ τα clasic φιλτρα της eheim εχουν σχετικα χαμηλη ροη με μεγαλο καδο υλικων.
Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι μεγαλη η ροη του νερου σε ολα τα ενυδρεια. Αναλογα το ειδος που φιλοξενουν.
Η χωρητικοτητα σε υλικα ειναι πολυ σημαντικη
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 22-09-10, 05:28
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

...και κατι ακομη το 2213 εχει ονομ.ροη 440λιτ/h ,και το 2010 max 500lit/h
υ.γ... οταν βγαζεις την ταπα στο σπρευ μπαρ συνεχιζει να "χανει" το τελευταιο κι απο τις τρυπουλες γι'αυτο φαινετε σπασμενη η ροη του
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 22-09-10, 09:26
gmavro Ο χρήστης gmavro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Καλησπερα , εδω και εναν χρονο εχω δυο εξωτερικα φιλτρα senSen 1400l/h και ειναι μια χαρα , η τιμη τους δεν ξεπερνα τα 80 ¤ το καθενα , και επισης υπαρχουν και μικροτερα με 60¤ , θα σου προτινα να πας να παρεις ενα τετοιο να τελειωνεις , γιατι με τα επωνυμα πληρωνεις μαρκες και δουλεια δεν κανεις ...Αμα θες να σου πω που θα βρεις στειλε μου pm .
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 22-09-10, 15:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ξερεις κανενα κινεζικο γιατι θελω και εγω να παρω, να δουλευει ασταματητα 25 χρονια και αν παθει τιποτα να βρισκεις αναταλλακτικο αμεσα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 22-09-10, 18:04
gmavro Ο χρήστης gmavro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξερεις κανενα κινεζικο γιατι θελω και εγω να παρω, να δουλευει ασταματητα 25 χρονια και αν παθει τιποτα να βρισκεις αναταλλακτικο αμεσα?
Αχ Αχ αχ .... Στην τιμη που θα παρεις ενα επωνυμο θα παρεις 4 κινεζικα να εχεις να παιζεις ... Οσο για τα επωνυμα που ειναι φτιαγμενα καλυτερα να δεις τη γραφουν απο κατω.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 22-09-10, 18:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gmavro Εμφάνιση μηνυμάτων
Αχ Αχ αχ .... Στην τιμη που θα παρεις ενα επωνυμο θα παρεις 4 κινεζικα να εχεις να παιζεις ... Οσο για τα επωνυμα που ειναι φτιαγμενα καλυτερα να δεις τη γραφουν απο κατω.
Ωχ ωχ ωχ, ειχα αλλα τα εδωσα γιατι δεν μου αρεσουν τα παιχνιδια με τη φιλτρανση

Ας μη απαξιωνουμε ομως τιποτα, ουτε τα κινεζικα ουτα τα γερμανικα.
Καθενα κερδιζει με την αξια του και την ιστορια του, τη θεση του μεσα στην αγορα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
eheim 2213 joe Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 16-03-09 15:51
EHEIM 2213 Filotas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 07-04-08 16:38
Eheim 2213 ramsys Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 05-06-07 10:31
eheim 2213 steady Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 31 23-03-05 22:35
Eheim 2213 dim Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 11-11-04 21:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08534 seconds with 15 queries