Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-02-03, 12:57
babers Ο χρήστης babers δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή Ερωτηση για Pseudotropheus Demansoni

Έχω 4 γύρω στους 6 με 7 πόντου περίπου. Τα δύο έχουν έντονα χρώματα και τα άλλα δύο πιο ανοιχτά. Τα είχα πάρει όλα πριν 15 μέρες και ήταν μέχρι χτες όλα μια χαρά ,εχτές το ένα με τα έντονα χρώματα είναι ακίνητο σε μία γωνία στο επάνω μέρος του ενυδρείου και ούτε τρώει ούτε ενδιαφέρεται για το τι γίνεται γύρω του.
Μήπως ξέρεται τι μπορεί να συμβαίνει;
Μπορούμε να ξεχωρίσουμε από τώρα το φύλο; Και πως ξεχωρίζουμε τα αρσενικά με τα θηλυκά;
Οι παράμετροι του νερού είναι εντάξει μετά τις μετρήσεις.
Στο ενυδρείο έχω ακόμα ένα ζευγάρι Labidochromis yellow.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-02-03, 13:07
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Πιστευω οτι ειναι ακομα μικρα για να ξεχωρισεις το φυλλο τους((ΙΜΟ))
Τωρα γιατι καθεται ακινητο??? δεν θελω να σε στενοχωρισω, αλλα δεν μου αρεσει καθολου!!!!!
εχεις δει τιποτα αλλο παραξενο (( σημαδια κ.τ.λ)) στο συγκεκριμενο ψαρι???
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-02-03, 14:31
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Αυτό που κάθεται ακίνητο στην γωνία έχει ακόμα τα έντονα χρώματά του; Έχεις προσέξει κάποιο ψάρι να το κυνηγάει ή να είναι επιθετικό απέναντί του;
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-02-03, 17:37
babers Ο χρήστης babers δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Δεν έχει κανένα σημάδι, έχει πολύ έντονα τα χρώματα του, όσο για κυνηγητό όλα σε φυσιολογικά πλαίσια και το παράξενο είναι ότι εκεί δεν το ενοχλεί κανένα άλλο ψάρι για να καταλάβετε είναι ακίνητο σε μία γωνία κοντά στην επιφάνεια του νερού κουνώντας μόνο τα πλευρικά πτερύγια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-02-03, 19:13
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Αυτή είναι συνήθως η θέση που παίρνουν όταν δεν μπορούν να αποφύγουν κάποιο άλλο που τα κυνηγάει...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-02-03, 00:28
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Η παρατηρηση του Τακη ειναι (κατα την ταπεινη μου αποψη) η πιο σωστη! Με αυτα που μας λες και χωρις να μπορουμε να δουμε τα ψαρια σου, μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε φιλε μου babers Απο προσωπικη εμπειρια ομως μπορω να σου πω τα εξης... Εκτρεφω μαζι με τον φιλο μου τον Ναθαν Ps.demasoni εδω και σχεδον τρια χρονια (απο τον Μαιο του 2000) και συνηθως, προσοχη γραφω συνηθως και οχι παντα, συνηθως αυτα με τα πιο εντονα χρωματα ηταν τα αρσενικα. Ειναι αδυνατον να ξεχωρισεις στο συγκεκριμενο ειδος ψαριου το φυλο με βαση την εξωτερικη του εμφανισει και μονο. Ακομα και το τελικο μεγεθος που φτανουν δεν ειναι παντα ενα σιγουρο κριτηριο για να πεις ποιο ειναι αρσενικο και ποιο θηλυκο! Κανοντας μια απλη υποθεση θα μπορουσα να πω οτι πιθανοτατα εχεις δυο αρσενικα και δυο θηλυκα και οτι το ισχυροτερο αρσενικο εχει στριμωξει εκει πανω το αλλο! Στο μεγεθος που αναφερεις τα Ps.demasoni ειναι εδω και καιρο αναπαραγωγικα ικανα και ετοιμα, οποτε ισως για αυτο να αντιμετωπιζεις τωρα αυτα τα προβληματα! Ας αφησουμε ομως στην ακρη τις παμπολες υποθεσεις που μπορουμε να κανουμε και κοιτα καποια πραγματα που καναμε εμεις κατα το παρελθον και μας βοηθησαν να αντιμετοπισουμε παρομοιες καταστασεις.1ον) ΜΕΓΑΛΩΣΕ το γκρουπ σου... οσες φορες προσπαθησαμε να κρατησουμε εναν αρσενικο με μονο τρεις θηλυκες ειχαμε προβληματα! Το ιδανικο, κατα την αποψη μου, ειναι τουλαχιστον πεντε θηλυκες για καθε αρσενικο! Το προβλημα εδω ειναι οτι δεν γινετε να ξεχωρισεις τις θηλυκες οποτε ξεκινας με ακομη μεγαλυτερο γκρουπ για να βρεις αυτες τις πεντε που θες! 2ον) Βγαλε για λιγο το στριμωγμενο σου ψαρι και βαλτο σε ενα αλλο ενυδρειο για να δεις πως συμπεριφερεται (τρωει? κολυμπα πιο ελευθερα? αναπνεει κανονικα?) και 3ον) Εφοσον πιθανοτατα εχεις μονο δυο θηλυκες δημιουργησε στο ενυδρειο σου οσο το δυνατον περισσοτερες κρυψωνες... πιστεψε με θα ερθει στιγμη που θα καταλαβεις για ποιον λογο! Να προσεχεις πολυ το κυριαρχο Ps.demasoni μπορει να γινει πολυ επιθετικο και να σου σκοτωσει τις θηλυκες πριν το καταλαβεις! Αυτα... συγνωμη αν εγραψα παρα πολλα, ηθελα απλα να βοηθησω!
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-02-03, 12:41
babers Ο χρήστης babers δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλά είμαι καινούργιος με τις Κιχλίδες και θα ήθελα την βοήθεια σας.
Το ψάρι το έβαλα μόνο του σε ένα ενυδρείο 20L αλλά συνεχίζει τα ίδια και μάλιστα έχει αδυνατίσει, ίσως από την μη λείψει τροφής.
Όσο για τα υπόλοιπα πήρε και το τρίτο τα έντονα χρώματα των υπολοίπων, και το ένα έχει γίνει το κυρίαρχο στο μισό ενυδρείο και δεν αφήνει να πλησιάσει κανένα άλλο του ίδιου είδους.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03892 seconds with 14 queries