Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-02-03, 17:11
Το avatar του χρήστη jimismc
jimismc Ο χρήστης jimismc δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 21
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jimismc
Προεπιλογή Νεο ενυδρειο

Μολις ανοιξα ενα νεο μικρο 21λιτρο!Περιεχει πολλες πετρες αμμο και μια annubia nana!Μεσα κατοικει ενα ζευγαρακι leleupi. Θα ηθελα την γνωμη σας για το αν θα μπορουσα να βαλω καποιες αφρικανες ακομη και ποιο ειδος?

Εψαχνα να βρω multifaciatus αλλα πειστικα οτι δεν υπαρχει pet shop στην Ελλαδα που να φερνει!Με το να κανω παραγγελεια μεσω νετ μου φενεται ριψοκινδυνο και δεν ξερω αν θα λαβω τα ψαρια alive. Εχει κανει κανεις απο εσας net purchase αν ναι, ηταν επιτυχεις?

Than you!!
__________________
Blue waters,relaxed times
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-02-03, 18:45
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Κατ αρχας χαιρομαι ιδιαιτερα που επελεξες να ασχοληθεις με τις Αφρικανικες Κιχλιδες Αλλα... το εννοεις αυτο που λες οτι θες να βαλεις κατι ακομα μεσα στα 21 λιτρα Τα Neolamprologus lelupi (leleupi) δεν κανουν σε ενυδρειο μικροτερο απο 65-70 λιτρα. Το γεγονος οτι αυτα που εχεις εσυ πιθανοτατα να ειναι μικρα δεν σημαινει οτι θα μεινουν και ετσι για παντα, καθοτι τα συγκεκριμενα ψαρια φτανουν σε full grown size τα 12 εκ. και 9εκ. για αρσενικο και θηλυκο αντιστοιχα. Αυτο που εσυ ψαχνεις απο οτι καταλαβα ειναι πιθανοτατα τα γνωστα μικρα shell dwellers της λιμνης Tanganyika. Ακομη και για αυτα τα ειδη ομως το ενυδρειο που εσυ εχεις ειναι απαγορευτικα μικρο. Θα επρεπε να εχεις τουλαχιστον ενα 30lit για να κρατησεις ενα απο αυτα τα ειδη, αν ομως σε ενδιαφερει να τα κρατησεις οσο πιο σωστα γινετε, και αυτο αλλωστε συνιστα και ο Ad Konigs, ενα ενυδρειο γυρω στα 45-50 λιτρα θα ηταν το ιδανικοτερο! Τωρα... μπορει να μην καταφερες να βρεις Lamprologus multifasciatus (η αληθεια ειναι οτι κ εγω μονο μια φορα τα εχω δει στην Ελλαδα δυστυχως) αλλα στην ιδια οικογενεια και με ιδιες απαιτησεις ανηκουν και τα L. ocellatus, L. similis, L. speciosus, και L. stappersi. Υπαρχουν και αλλα ειδη στην ιδια οικογενεια αλλα ξεπερνανε σε μεγεθος τα 7-8 εκατοστα! Προσοχη μην την πατησεις με τα L.callipterus τα οποια εχουν μικρες θηλυκες αλλα τα αρσενικα γινονται ολοκληρα θηρια, ασε που χρειαζοναι και ενα σωρο θηλυκες για καθε αρσενικο (εχει αναφερθει αναλογια 1 προς 27 η και ακομη περισσοτερο) !
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-02-03, 20:45
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Α ρε Στέφανε ζωγραφίζεις πάλι...Το μόνο που έχω να πω είναι πως τα λίτρα αυτά είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΛΙΓΑ για οποιαδήποτε Αφρικανα, πόσο μάλλον όταν φτάνουν τα 9 με 12 εκατοστά….Δική μου γνώμη μη βάλεις τίποτα άλλο μέσα και με την πρώτη ευκαιρία παίρνεις κάτι μεγαλύτερο –πάνω από 100 λίτρα μίνιμουμ - και τότε βάζεις και κάτι άλλο που κρίνεις ότι ταιριάζει. Γνώμη μου βέβαια είναι αυτή και δεν είναι δεσμευτική.
Τα leleupi είναι πανέμορφα ψάρια όμως. Που θα πάει θα ΦΤΙΑΞΩ και Tanganika κάποια στιγμή…και ας αργή αυτή. Δεν θα λύσω το προβλημα της θερμοκρασίας το καλοκαιρι?Θα το λυσω...
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03196 seconds with 14 queries