Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-12-02, 22:08
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή Παρατολμη Σκεψη?

--------------------------------------------------------------------------------
Title: Παρατολμη Σκεψη?
Post by: jimismc on 12/10/02 at 21:19:56
--------------------------------------------------------------------------------
Εχω ενα ενυδρειο 21lt. Σκεφτομαι να βαλω ενα rooky τοπιο με jaνamoss και 2-3 αφρικανες!Τι ειδος ειναι το ποιο μικρο για τετοιου ειδους κατασταση!???
thank you
jim :


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Παρατολμη Σκεψη?
Post by: Nathan.M on 12/11/02 at 08:07:06
--------------------------------------------------------------------------------
Φίλε μου, προσωπικά πιστεύω οτι με ενα ενυδρειο 21l είναι αδύνατον να είναι ικανποιημένο ένα ψάρι. Βλέπεις δεν πρέπει να σκεφτόμαστε το τί αρέσει σε εμάς να βλέπουμε σε ένα ενυδρείο, αλλά το πώς θα κάνουμε τα ψάρια μας να είναι "ευτυχισμένα". Άσε που δεν ξέρω εάν το Java moss κάνει για Αφρικάνες. Απ` ότι ξέρω αυτό το φυτό χρησιμοποιείται για να γεννάνε τα αυγά τους μικρά ψάρια όπως τα Νέον. Τέλος, στην θέση σου θα σκεφτόμουν, εφόσον σου αρέσει το hobby, να προμηθευτείς ένα μεγαλύτερο tank, τουλάχιστον 100l. Eλπίζω να μην σε απογοητευσα φίλε μου, αλλα πώς να το κάνουμε, όσο πιο μεγάλο, τόσο πιο καλό!!!.........


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Παρατολμη Σκεψη?
Post by: sonia on 12/11/02 at 08:22:19
--------------------------------------------------------------------------------
ε ας μη υπερβαλουμε....
σε 20 λιτρα , αρκετα πραγματακια μπορουν να γινουν...
ωραιες θα ηταν οι πετρες και το java moss ωραιο φυτο....
αλλα αφρικανες δεν θα ελεγα οτι χωρανε σε ενα ενυδρειο αυτης της διαστασης...
αντιθετα, θα μπορουσες να κανεις αρκετα πραγματακια με αλλα ειδη ψαριων



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Παρατολμη Σκεψη?
Post by: jimismc on 12/11/02 at 09:48:55
--------------------------------------------------------------------------------
Διαβασα οτι το ειδος "Shell Dwelling" Neolamprologus μπορει να μπει σε μικρα ενυδρεια αναλογα με τον αριθμο τους. σονια τι λες?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Παρατολμη Σκεψη?
Post by: Tolis on 12/11/02 at 09:59:07
--------------------------------------------------------------------------------
Οντως το μονο ειδος που μπορω να φανταστω σε 20 λιτρα ειναι τα μικρα shelldwellers της Τανγκανικα, πχ ενας αρσενικος με δυο θηλυκιες. ΑΝ κρατας τις ρουτινες με ευλαβεια. Το προβλημα ομως ειναι οτι αργα η γρηγορα θα εχεις μωρα...οποτε πας αναγκαστικα σε μεγαλυτερο.

Nathan, η javamoss παει παντου... ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Παρατολμη Σκεψη?
Post by: Nathan.M on 12/11/02 at 10:56:01
--------------------------------------------------------------------------------
Ok Ok μην βαράτε!!!!! Είπα οτι μου "φαινεται" οτι το java moss δεν παει με αφρικάνες. Ξέρω όμως σίγουρα οτι χρησιμοποιείται για την αναπαραγωγή neon και cardinals. To`χω δοκιμάσει .


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Παρατολμη Σκεψη?
Post by: Nathan.M on 12/11/02 at 10:59:49
--------------------------------------------------------------------------------
Ας μήν ξεχνάμε όμως οτι εάν σε ενα ενυδρείο 20lit. προσθέσεις και rocky backgroung + gravel + φυτά, πόσα λίτρα νερού θα μείνουν για τα ψαράκια?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Παρατολμη Σκεψη?
Post by: Giorgos on 12/11/02 at 12:46:36
--------------------------------------------------------------------------------
jimismc, μπορείς όντως να βάλεις Tanganyikan shelldwellers (και κανένα άλλο είδος αφρικάνικης κιχλίδας) αλλά να είσαι σίγουρος ότι θα χρειαστείς μεγαλύτερο ενυδρείο μετά από μερικούς μήνες λόγω μωρών (όπως είπε και ο Τόλης) και να είσαι ιδιαίτερα σχολαστικός και προσεκτικός με την ποιότητα του νερού σε τόσο μικρό ενυδρείο.

Σε κάποιο άλλο topic στο "Saltwater" μερικά μέλη σου έχουν κάνει ΠΑΡΑ πολύ ωραίες προτάσεις για φυτεμένο ενυδρείο. Γιατί δεν θέλεις να το δοκιμάζεις αυτό;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Παρατολμη Σκεψη?
Post by: stefanos.f on 12/11/02 at 13:14:23
--------------------------------------------------------------------------------
Ο Tolis εγραψε Nathan, η javamoss παει παντου... Και εγω προσθετο... το γεγονος οτι το συγκεκριμενο φυτο παει οντως παντου δεν σημαινει οτι ειναι και καταληλο να το βαζουμε παντου! ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΣΕ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΑΦΡΙΚΑΝΕΣ! Ακομη και οταν μιλαμε για τα μικρα shell dwellers οπως για παραδειγμα τα Lamp.multifasciatus, Lamp.similis, Lamp.stappersi και αλλα, το γεγονος και μονο οτι μιλαμε για αφρικανικες κιχλιδες μας απαγορευει την χρησιμοποιηση αυτου του φυτου! Εκτος και αν εχουμε σαν χομπι το μαζεμα με αποχη απο κομματακια φυτou javamoss ;D ;D ;D Το μινιμουμ ενυδρειο ακομη και για τετοια ψαρια θεωρουνται τα 35-40 λιτρα! Ριξε μια ματια στο www.tanganyikan-cichlids.co.uk/ και στο www.cichlidae.com/tanks/t041.html


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ðáñáôïë&#23
Post by: jimismc on 12/11/02 at 13:19:00
--------------------------------------------------------------------------------
Ναι, εκτημισα αρκετα τις προτασεις των παιδιων στο αλλο topic αλλα εχω ηδη ενα fully planted 80lt με δυο δισκους!Θα ηθελα αυτη τη φορα να κανω το μικρο 20αρι μονο με πετρες(η και λιγη javamoss) και να δοκιμασω τις κυχλιδες οι οποιες μου φενονται πολλη ομορφες! Σκοπευω καποια στιγμη να αγορασω να ενα αρκετα μεγαλο,πανω απο 400lt,αλλα πρεπει να βρω το χρονο και το χρημα!!
Thanx anyway!

Σε λιγο καιρο θα σας εχω νεα και φοτος για τη τελικη επιλογη μου!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Παρατολμη Σκεψη?
Post by: Tolis on 12/11/02 at 13:32:48
--------------------------------------------------------------------------------
Στεφανε , αν θετεις το θεμα ως αγνο biotope tank, ειμαι μαζι σου 100% . Θα πρεπει ομως και τα κοχυλια να ειναι απο την Ταγκανικα, και οι πετρες?



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Παρατολμη Σκεψη?
Post by: stefanos.f on 12/11/02 at 17:19:10
--------------------------------------------------------------------------------
Ναι ναι Τολη ΜΟΝΟ απο Τανγκανικα ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Παρατολμη Σκεψη?
Post by: Tolis on 12/11/02 at 21:01:10
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν διαφωνω. Καθως και ο βυθος - θα συμπληρωνα.
Για το πληροφοριακο του πραγματος, οι "οροι" που κατα καιρους εχουν τεθει σε διαφορους διαγωνισμους aquascaping και που λιγο πολυ συμφωνουν μεταξυ τους, επι των biotope tanks, ειναι ψαρια-φυτα μονο απο την συγκεκριμενη περιοχη, και λοιπα αντικειμενα μονο αν υπαρχουν στην συγκεκριμενη περιοχη, και να πλησιαζουν σε ομοιοτητα και συνθεση - πχ. στρογγυλα-λεια βοτσαλα για ενα rapid-river, οχι ριζες σε ενα shift-malawi τοπιο κλπ, χωρις ομως να προερχονται απο την περιοχη, απλως να μοιαζουν. Σε ενα biotope tank σαν το παραπανω οντως η java moss δεν μας κανει.
Απο κει και περα, αν δεν θελουμε ενα αγνο biotope tank, δεν θα ενοχλησει καθολου ειτε η java moss ειτε οποιοδηποτε αλλο φυτο μη ιθαγενες της Ταγκανικα.
Τα λεω ολα αυτα προς διευκρινηση, για να μην το εκλαβει και κανεις ως τιποτα το βλαβερο δηλαδη, επειδη ειπωθηκε οτι "απαγορευεται".....


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Παρατολμη Σκεψη?
Post by: stefanos.f on 12/12/02 at 17:42:10
--------------------------------------------------------------------------------
Οποτε σιγουρα εχεις σαν χομπι το ψαρεμα κομματιων javamoss με αποχη, τα οποια επιπλεουν γυρω γυρω! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Παρατολμη Σκεψη?
Post by: Tolis on 12/12/02 at 17:51:50
--------------------------------------------------------------------------------
H java moss μου ειναι καθ'ολα αρπαγμενη πολυ καλα σε ξυλα και πετρες, και δεν εχω δει ποτε κανενα κομματακι να ιπταται...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Παρατολμη Σκεψη?
Post by: batza on 12/12/02 at 17:55:27
--------------------------------------------------------------------------------
ορεο χομπι για δοσε μας περισοτερες λεπυομεριες γιτι με ενδιαφερει


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Παρατολμη Σκεψη?
Post by: ASCCO1 on 12/12/02 at 17:56:14
--------------------------------------------------------------------------------


on 12/12/02 at 17:51:50, Tolis wrote:H java moss μου ειναι καθ'ολα αρπαγμενη πολυ καλα σε ξυλα και πετρες, και δεν εχω δει ποτε κανενα κομματακι να ιπταται...



παρομοιως.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04493 seconds with 14 queries