Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-12-02, 17:30
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή African Cichlids

Title: African Cichlids
Post by: paulos on 02/28/02 at 02:40:05
--------------------------------------------------------------------------------
kalimera se olous....prokite na xanastiso to enidrio mu me kixlides kai 8a i8ela tin boi8ia sas mias kai ego me to sigekrimeno idos den eixa xana sto parel8on kamia epafi.8a i8ela na mu pite ti ilika 8a xrisimopiiso ( petres-ammos-fita k.l.p) ti trofes mu protinete fotismo 8ermokrasies kai pia idi apo tis kixlides teriazoun...episis 8elo na po oti auti tin stigmi mesa sto enidrio exo xifoforus kai gabi ( peripu 30 mazi me ta neogna ) ta opoia 8a bgoun entos imeron an ta 8elei kapoios kai na mu dosei ena zeugos apo kixlides na mu apantisi........ali8ia kanenas apo pirea i sta perixora tu keratsiniou menei ?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: African Cichlids
Post by: zincfree on 02/28/02 at 03:22:05
--------------------------------------------------------------------------------
Κατ' αρχάς προσπάθησε να γράφεις στα ελληνικά γιατί είναι κουραστικά τα greekglish.
Κατά δεύτερον πληροφόρησέ μας για το τι ακριβώς ενυδρείο έχεις (μέγεθος, υποστήριξη) ώστε να μην μιλάμε αόριστα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: African Cichlids
Post by: stefanos.f on 03/06/02 at 07:06:12
--------------------------------------------------------------------------------
Γεια σου φιλε μου. Ειδα το μηνυμα σου και ειπα να σου δωσω μια μικρη βοηθεια απο αυτα που ξερω μεχρι τωρα χωριs αυτο να σημαινει οτι ειμαι κανεναs ειδικοs. Το τι θα χρησιμοποιησειs στον πατο του ενυδρειου σου (αμμο η χαλικι) ειναι καθαρα θεμα γουστου. Εχω 14 ενυδρεια με αφρικανεs στο σπιτι μου (τα 2 με κοραλιογενειs αμμο και τα υπολοιπα με διαφορων ειδων χαλικι) χωριs να αντιμετοπιζω κανενα απολυτωs προβλημα ουτε στα μεν ουτε στα δε, εκτοs απο το καθαρισμα που ειναι λιγο πιο μανικι στα δυο με την αμμο. Απο την αλλη ομωs παλι αυτα με την αμμο εχουν λιγο πιο ψιλο p.h απο τα υπολοιπα (8.0 p.h αντι για 7.8 p.h). Τωρα σχετικα με την ερωτηση σου σχετικα με το ποιο ψαρι παει με ποιο θα σου απαντησω με εναν γενικο κανονα που εχω συναντησει παρα πολλεs φορεs στα διαφορα sites του internet που επισκεπτομαι κατα καιρουs, εφοσον θελειs να φτιαξειs ενα community tank (ενυδρειο με περισσοτερα ειδη αφρικανικων στην προκειμενη περιπτωση κιχλιδων) προτιμησε αυτα τουλαχιστον να προερχονται απο την ιδια λιμνη ειτε απο tanganyika ειτε απο malawi ειτε απο victoria λογω τηs σχετικηs διαφοραs p.h που υπαρχει σε αυτεs. Ομωs και αυτο παλι δεν ειναι απολυτο, ειχα για παραδειγμα στο ιδιο ενυδρειο για αρκετο καιρο A.calvus, Tropheus moorii και duboisi, N.brichardi μαζι με Ps.demasoni, Lab.caruleus, Ps.zebra, και Ps.Saulosι χωριs το παραμικρο προβλημα! Ομωs τωρα ποu ασχολουμε περισσοτερο με τιs εκτροφεs εχω παρατηρησει οτι οταν εχειs ψαρια μιαs λιμνηs στο ενυδρειο σου τα πραγματα κυλανε ακομη πιο ηρεμα με το ιδανικο να τα κραταs σε one species only tank δηλαδη ενυδρειο ενοs αποκλειστικα ειδουs ψαριου. Οσο για την διακοσμηση ενα ειναι σιγουρο... οι αφρικανικεs κιχλιδεs τρελαινονται για σπηλιεs και κρυψονεs, οποτε οσο περισσοτερεs τοσο το καλυτερο. Αυτο βεβαια δεν σημαινει να μπουκοσειs το ενυδρειο σου μεχρι εκει που δεν παει αλλο, μην ξεχναs οτι χρειαζονται αρκετο χωρο για να κολυμπουν. Προσοχη μην χρησιμοποιησειs ξυλα moopani γιατι αυτα κατεβαζοuν το p.h πραγμα μη επιθυμητο για ενα ενυδρειο με αφρικανεs. Υπαρχουν και καποια ειδη φυτων που μπορειs να προσθεσειs και τα οποια δεν προκειται να εξαφανιστουν μεσα σε δυο τρειs μερεs, ειναι γυρω στα τεσσερα πεντε ειδη των οποιων ομωs τα ονοματα δεν θυμαμαι απ εξω. Οσον αφορα τιs τροφεs τωρα οι περισσοτερεs ειναι καταλληλεs, με εξερεση τιs αφρικανεs απο tanganyika που προτιμουν περισσοτερη πρασιναδα για να μην σου αρρωστησουν απο bloat, μια αρρωστια στην οποια ειναι ιδιαιτερα επιρεπηs τα tropheus! Ιδανικο θα ηταν επισηs λιγο κατεψυγμενο σκουλικι μια φορα την εβδομαδα περιπου! Αυτα απο εμενα φιλε μου και ελπιζω να σε βοηθησα εστω και λιγο! Αν οντωs ενδιαφερεσαι για την ανταλαγη των ψαριων που αναφερειs πεs μου πωs μπορω να σε βρω για να τα κανονισουμε, μενω Κορυδαλλο! Καλα να περναs!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: African Cichlids
Post by: ASCCO1 on 03/06/02 at 10:00:11
--------------------------------------------------------------------------------
Οχι ρε γαμ.... το τυχη μου και αλλος αφρικανος ( joke)
Ε ρε χαρα που θα κανει ο polleni :-* :-*


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: African Cichlids
Post by: volitans on 03/06/02 at 10:17:23
--------------------------------------------------------------------------------
Πάει....μαύρισε το τοπίο ASCCO1! Πού χώρος για τα livebearer σου!

Σε λίγο σου ζητάνε βιογραφικό και αν δεν έχει μέσα ενασχόληση με Malawi tanks (είπαμε για την δυανεξία του board σε tanganyika ), δεν θα σου επιτρέψουν να γράψεις ξανά!

btw, καλώς όρισες Stefanos.f...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: African Cichlids
Post by: polleni on 03/06/02 at 14:37:05
--------------------------------------------------------------------------------
Γιά δες στενάχώρια τα παλληκάρια μου.. Βρέθηκε ακόμη ένας σωστός χομπίστας και αρχίσαμε τις μπηχτούλες.. Για δες που λες.. Εγω δηλαδή τι να πω που έχω μάθει τι χρώμα μονομάχο έχει ο καθένας σας, πως γεννάει, κάθε πότε γεννάει κ.λ.π. Ελα βρε Στέφανε να πούμε και τίποτα άλλο !! Υποθέτω ότι εκτρέφεις ως απί το πλείστον mbuna.. Καιρός για χόμπυ σου μένει ή σε έχει πάρει από κάτω η μπάλλα ;; Σε ρωτάω γιατί κάποια εποχή είχα ασχοληθεί και εγώ με το σπόρ (κυρίως με haps) αλλά στο τέλος κατάλαβα ότι το παραπήγαινα εμπορικά και το έκοψα τελείως..


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: African Cichlids
Post by: stefanos.f on 03/07/02 at 08:10:07
--------------------------------------------------------------------------------
Εεεε παιδια λιγα πραγματα με τουs αφρικανουs ετσι! (ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ) Που να σαs ακουσει και η γυναικα μου που ειναι Νοτιοαφρικανα!!! Κατ αρχαs καλωs σαs βρηκα! Παυλο πηρα το τηλεφωνο σου και θα επικοινωνησω μαζι σου μολιs ξεμπλεξω λιγακι με τιs επαγγελματικεs και οικογενειακεs μου υποχρεωσειs, μην ξεχναs ειμαι παντρεμενο παιδι! Κατα δευτερο λογο φιλοι μου ASCCO1 και Volitans χαιρομαι που σαs γνωριζω και θα ηθελα να σαs ενημερωσω πωs ναι μεν η τρελα μου ειναι oi αφρικανεs ομωs αυτο δεν σημαινει πωs δεν ασχολουμε και δεν διαβαζω και για ολα τα αλλα ψαρια! Φανταστειται απλα πωs επειδη η εγkυκλοπεδιεs (αν μπορω να τιs ονομασω ετσι) που κυκλοφωρουν στο εμποριο για τροπικα ψαρια δεν με καλυπτουν πληροφοριακα κανω την δικη μου γενικη ερευνα στο Internet για πανω απο 14 μηνεs εχονταs συλλεξει σε προσωπικα μου αρχεια πανω 3500 σελιδεs για τα περισσοτερα ψαρια! Πιστεψτε με πωs οτι και αν εχετε να μου πειτε για τα ψαρια με τα οποια ασχολειστε ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ. Βεβαια για να λεω ολη την αληθεια σε ολη αυτην την ερευνα αλλα και στην συντηρηση των 18 συνολικα ενυδρειων που εχουμε απο κοινου με βοηθαει και το καλυτερο φιλαρακι μου ο Jonathan. Πιστεψτε με συντομα θα τον δειτε και αυτον να γραφει καπου εδω μεσα! Και τωρα σε εσενα φιλαρακι μου POLLENI... κατ αρχαs χαιρομαι που κλινουμε προs το ιδιο ειδοs ψαριου!!! Πιστευω πωs θα συμφωνειs απολυτα μαζι μου οτι η αφρικανα ειναι ενα ψαρι μοναδικο απο πολλεs αποψειs σε σχεση με τα αλλα! Καλα οσο για τα χρωματα , οπωs λενε και οι ειδικοι ειναι τα μονα που πλησιαζουν εμφανισιακα τα θαλασσινα! Φανταστικοs χαρακτηραs και τσαμπουκαs χα χα! Και ναι εχειs δικιο, κυριωs εκτρεφω mbuna με το φιλαρακι μου τον Nathan, ομωs εδω και 2-3 μηνεs εχουμε βαλθει να τα καταφερουμε και με καποια καπωs ποιο απαιτητικα ψαρια! Αυτο το διαστημα προσπαθουμε με καποια A.calvus και καποια Neol.tretocephalus, για να δουμε τι θα καταφερουμε! Οσο για την αλλη σου ερωτηση, υπαρχουν μερεs που το προγραμμα μου ειναι τοσο φορτωμενο που τα βλεπω μονο 5 λεπτα το πρωι και 5 λεπτα το βραδυ οταν τα ταιζω, να δω τι θα κανω τωρα που ετοιμαζω αλλα 10 νεα ενυδρεια! Οχι σκοποs μαs δεν ειναι να βγαλουμε επιπλεον φραγκα (χρηματα) απο τα ψαρια, δοξα τον Θεο ημαστε και οι δυο οικονομικα ανετοι, ειναι καθαρα η τρελα μαs, το χομπι μαs, η μεγαλη μαs αγαπη! Τιs Κυριακεs μαs παντωs σπαταλαμε πανω απο 8 ωρεs ο καθεναs μαs για τα ψαρια μαs και ετσι ξεδινουμε καπωs και ρεφαρουμε και τιs μερεs που επαγγελματικα ημαστε πηγμενοι!!! Αυτα απο μενα φιλε μου POLLENI! Να περναs καλα και ειμαι παντα στην διαθεση του οποιουδηποτε νομιζει οτι μπορω να τον βοηθησω σε κατι! Ciao brotherz!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: African Cichlids
Post by: volitans on 03/07/02 at 08:57:16
--------------------------------------------------------------------------------
Εδώ λοιπόν δεν έχουμε να κάνουμε απλά με κάποιον χομπίστα αλλά με γνήσιο Africaaner! Να που θα'ρχίσει το board να αποκτά και πραιτοριανούς σιγά σιγά (ελπίζω καθ'όνομα και ουχί καθ'ομοίωσιν των ;D)

Σίγουρα θα κατάλαβες ότι το teasing πλεονάζει μεταξύ μας και ελπίζουμε να συναινέσεις και συμβάλλεις πόρρω σε αυτό...Έναν polleni έχουμε, μην μας τον κακομάθεις, τώρα μάλιστα που πάμε να τον διαπλέξουμε με σκευωρίες αποκρυφιστικών οικο-μεθόδων!!!LOL

Πού θα πάει;;; Θα τον κάνω ν'απαντήσει πάλι σήμερα!!!Μ'αρέσει να τον ακούω που λένε και στην Seat! ;D



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: African Cichlids
Post by: zincfree on 03/07/02 at 11:28:40
--------------------------------------------------------------------------------
Μου αρέσουν οι νοτιοανατολικοαφρικανικές φράξιες!!!
Μα πώς μου αρέσουν δε λέγεται.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: African Cichlids
Post by: volitans on 03/07/02 at 13:07:00
--------------------------------------------------------------------------------
Μου περνάς σε παρακαλώ τη συνταγή Ανδρέα;;;



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: African Cichlids
Post by: polleni on 03/07/02 at 17:14:14
--------------------------------------------------------------------------------
Μπορεί να έσκασα, αλλά κρατήθηκα μέχρι να αλλάξει η μέρα.. Για την ακρίβεια δεν συνδέθηκα γιατί ήξερα ότι θα είχες τις μπηχτές σου volitans.. Μόλις δεις αφρικάνο αφρίζες !!! LOL !! Μάρκαρέ τον Ανδρέα από δεξιά, ο Στέφανος κάνει screen και εγώ πάω για το lay up !!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: African Cichlids
Post by: zincfree on 03/08/02 at 03:19:41
--------------------------------------------------------------------------------
Η συνταγή είναι απλή:

Ερχόμαστε σε επαφή με όσο πιο "κολλημένους" ακουαρίστες-χομπύστες μπορούν να ανθέξουν τα νεύρα μας.
Ψηνόμαστε για την κατασκευή σχετικά μεγάλου ενυδρείου, αφού πείσουμε και το έτερό μας ήμισυ με διάφορες υποσχέσεις, εκβιασμούς και καλοπροαίρετη προπαγάνδα για την ιδιαιτερότητα των CICHLIDAE που μας έχουν αναμφισβήτητα εντυπωσιάσει, καταβροχθίζουμε οποιαδήποτε σελίδα περιέχει τα keywords: κιχλίδες, Μαλάουι, rift lakes, mouthbrooding, Konings, pharyngal teeth, m'buna, Haps, Utakas, rockwork και άλλες που αυτή τη στιγμή μου διαφεύγουν, χτυπάμε το μίγμα δυνατά σε skimmer τελευταίας γενιάς με venturi pump, το περνάμε από UV για να το απολυμάνουμε και το κατευθύνουμε μέσα από από ψυκτικό μηχάνημα για να παγώσει και να γίνει μία σφιχτή κρέμα.
Πασπαλίζουμε με μακροάλγες και Krill και σερβίρουμε το πιάτο στο διαδίκτυο.
Εάν οι επισκέπτες μας ξεπεράσουν τους 2000 ημερησίως και χομπύστικα περιοδικά δημοσιεύουν τα επιμέρους της συνταγής (υλικά και εκτέλεση), ΔΕΝ ΕΤΥΧΕ, ΠΕΤΥΧΕ!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: African Cichlids
Post by: polleni on 03/08/02 at 03:42:15
--------------------------------------------------------------------------------
Κάτι μου θυμίζει.. κάτι μου θυμίζει..

Αυτό που με μπέρδεψε ήταν η "καλοπροαίρετη προπαγάνδα".. Εδώ μιλάμε για εμπόλεμη κατάσταση.. Η προπαγάνδα γίνεται πάντα πίσω από τις γραμμές του εχθρού χρησιμοποιώντας Φρανκικές μεθόδους, ιστορικά αποδεδειγμένες ως αποτελεσματικές (πέμπτη φάλαγγα) ενώ αν οι νομικές συνθήκες το επιτρέπουν περνάμε και σε απλή φάλαγγα.. Αυτός ο Γκαίμπελς πολύ νερόβραστος ήτανε για τέτοιες αποστολές..

Βασικό σημείο του σχεδιασμού είναι το να πειστεί (το έτερο ήμισυ) ότι "αυτή τη φορά, είναι το τελευταίο ενυδρείο που θα κάνω"... Αυτό είναι το κουμπί και η δυσκολία (γιατί ξέρει ότι το τελευταίο ενυδρείο είναι αυτό που θα κάνεις πριν πεθάνεις !!).


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: African Cichlids
Post by: stefanos.f on 03/08/02 at 07:13:11
--------------------------------------------------------------------------------
Εκτοs ρε φιλαρακια αν το ετερο ημισην σου, σου πει αυτο που μου ειπε χτεs η δικια μου και με εχει απογειωσει `Αγαπη μου` μου ειπε `δεν μπορουμε να βαλουμε ενα πιο μεγαλο ενυδρειο σαν αυτο, εκει στην γωνια του σαλονιου μαs να την γεμισει και να φερειs το αλλο μεσα στην τραπεζαρια που φαινεται πολυ αδεια !` και μου δειχνει ενα γωνιακο ενυδρειο 460 λιτρων πραγματικα τελειο!!! Λεs να την κανουμε την ρωταω εγω και καλα οτι το σκεφτομουν! Ε τελικα επεμενε και τωρα κοιταω να δω το πωs και το ποτε θα καβατζαρω ενα ενυδρειακι 460 λιτρων! Χα χα κοιμαμαι και το ονειρευομαι! Λετε τωρα που μου το προτεινε η ιδια να το ψιλοεκμεταλευτω και να χτυπησω κανενα 600αρι!!! Οχι τιποτα αλλο μωρε... ετσι για να γεμισει λιγο καλυτερα η ... γωνια!!! Υ.Γ Ο μπατζανακηs μου εκλεισε χτεs ενα 160 λιτρων για αρχη και τωρα προσπαθω να πεισω και τον γαμπρο μου!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: African Cichlids
Post by: polleni on 03/08/02 at 09:14:05
--------------------------------------------------------------------------------
Και δε μου λες ρε Στέφανε, όλα αυτά σου τα είπε χωρίς να αναφέρει τις λέξεις "ανανέωση", "κουζίνα" ή "μπάνιο" ;;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: African Cichlids
Post by: zincfree on 03/08/02 at 10:17:03
--------------------------------------------------------------------------------
Yπονοείς κάτι polleni?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: African Cichlids
Post by: volitans on 03/08/02 at 12:27:23
--------------------------------------------------------------------------------
Για να αναστατώσω λίγο ακόμα τον polleni μου που τόσο του έχω λείψει, θα τού'λεγα και γω πως ούτε και η δική μου γυναίκα απαίτησε αντισταθμιστικά οφέλη για το σχεδιαζόμενο στο σπίτι ενυδρείο...χώρια που με προέτρεψε και για reef...

Πάω να φτιάξω όμως το βραδυνό μου στην "νέα κουζίνα" και τα λέμε αύριο παιδιά...




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: African Cichlids
Post by: ASCCO1 on 03/08/02 at 16:13:24
--------------------------------------------------------------------------------
Τετοια να λετε εσεις, να αρχησουν να μπαινουν τιποτα παραξενες ιδεες και στις υπολοιπες και αντι για καινουργια ενυδρεια να κατασκευαζουμαι επιπλα κουζινας


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: African Cichlids
Post by: polleni on 03/08/02 at 17:23:49
--------------------------------------------------------------------------------
Καλά, δε μου λέτε ρε παιδιά, ο μοναδικός μαλ*κας της παρέας εγώ ήμουνα ;; Και σκάσε να γελάς zincy μη την πληρώσεις εσύ !!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: African Cichlids
Post by: polleni on 03/08/02 at 17:25:37
--------------------------------------------------------------------------------
Ακου εκεί, "zincy" !! Οπως λέμε "sissy" δηλαδή .. Μη γελάς είπα !!



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: African Cichlids
Post by: volitans on 03/09/02 at 00:52:08
--------------------------------------------------------------------------------
Μα δεν γέλαγε εκείνος.... Εγώ γέλαγα pol! ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: African Cichlids
Post by: polleni on 03/09/02 at 02:04:39
--------------------------------------------------------------------------------
Το όνομα είναι polLENI και χωρίς υποκοριστικά (τύπου "zincy" χι χι χι ).. Γέλα εσύ, γέλα με την καρδιά σου.. Οταν όμως (εφόσον, άμα, αν) γίνει το όνειρο πραγματικότητα.. χε χε χε.. ποιός θα γελάσει !!!!

Φεύγω για την επανάσταση. Ως εδώ ήτανε. Κάνω μία εκτύπωση τα μηνύματά σας και πάω για διαπραγματεύσεις.. ακούς εκεί "κουζίνα" !!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: African Cichlids
Post by: ThanMos on 03/09/02 at 02:19:56
--------------------------------------------------------------------------------
Volitans, το σωστο υποκοριστικο ειναι "polly"...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: African Cichlids
Post by: zincfree on 03/09/02 at 04:42:29
--------------------------------------------------------------------------------
Εγώ πάντως δεν είπα τίποτε και απορώ με την άδικη επίθεση.
Δεν εξέθεσα κανέναν και αυτό φαίνεται.
Μάλλον κάποιος πανικοβλήθηκε και εξέθεσε εαυτόν και προσπαθεί να ρίξει τις ευθύνες σε μένα.
Ντροπή σου polly! (άκου polly).


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: African Cichlids
Post by: halvas69 on 03/09/02 at 04:49:23
--------------------------------------------------------------------------------
χε,χε ;D

Είσαστε μεγααααααλα "πειραχτίρια"
Αφήστε τον άνθρωπο.
"Polly" δεν είναι σύνηθες όνομα για παπαγάλους ?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: African Cichlids
Post by: ThanMos on 03/09/02 at 05:06:14
--------------------------------------------------------------------------------
Και να σκεφτεις οτι απο τα πρωτα του ψαρια ηταν τα "red parrot"... εμεις φταιμε??


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: African Cichlids
Post by: zincfree on 03/09/02 at 05:24:19
--------------------------------------------------------------------------------
Και επιμένω να υποστηρίζω πως εγώ προσωπικά δεν ανέφερα τίποτε για τις πιθανές (ΠΙΘΑΝΕΣ επαναλαμβάνω) παραχωρήσεις που ενδέχεται (ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ λέγω) να έχει κάνει ο polleni κατά τη διάρκεια της ακουαρίστικης ζωής του.
Μα polly ρε παιδιά; Άδικο είναι για όνομα του Θεού (LOL)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: African Cichlids
Post by: stefanos.f on 03/09/02 at 08:43:12
--------------------------------------------------------------------------------
Εεεεεμ.... λοιπον για να ξερετε και ολη την αληθεια... ΟΛΟ το σπιτι εχει ηδη ανακαινιστει εδω και εναν χρονο και τωρα μου ζηταει καινουργιο ενυδρειο επειδη πριν μια εβδομαδα κλεισαμε και τα τελευταια υλικα για την ανακαινιση του μπανιου (ΣΥΝΟΛΟΝ 1.800.000) που ηταν και το τελευταιο μη ανακαινισμενο δωματιο! Φιλαρακι polleni αυτο το μηνυματακι μην το τυπωσειs καλυτερα γιατι βλεπω και την δικια σου να σου ζηταει πλακακια, μπανια και κουζινεs χα χα χα χααα χα! Αντε ρε και καλη τυχη!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: African Cichlids
Post by: polleni on 03/09/02 at 09:50:31
--------------------------------------------------------------------------------
Ασε Στέφανε, αυτό το σκηνικό τόχουμε ήδη παίξει.. Ηταν το σκηνικό για το 1300άρι.. τώρα να δούμε για ένα 2000άρι τι θα γίνει !! Μυρίζει κουζίνα πάντως !!

ZIncy, γελάς ακόμη ;;;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: African Cichlids
Post by: stefanos.f on 03/09/02 at 11:19:29
--------------------------------------------------------------------------------
Τοτε ρε polleni για να δειs τι φιλαρακι ειμαι πεs μου αν θεs να σου συστησω τον τυπο που εφτιξε την δικη μου κουζινα... καλη δουλεια και οικονομικοs! Για κοιτα ρε φιλε που φτασαμε για να παρουμε το ενυδρειο που θελουμε, σε λιγο σε αυτο το site θα αλλαζουμε και συνταγεs για μουσακα και ειδικεs τιμεs σε γυναικια ενδυση για να καταφερουμε τιs γυναικεs μαs! Α ρε ατιμη ζωη ρεεεεεεε........


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: African Cichlids
Post by: stefanos.f on 03/09/02 at 11:51:04
--------------------------------------------------------------------------------
Ρε παιδια ξεχασα να σαs πω το πιο ωραιο... Σημερα το πρωι με το φιλαρακι μου τον Nathan υποδεχτηκαμε καμποσα νεογεννητα Lab. Caruleus με μηκοs γυρω στα 6-7 χιλιοστα, ειναι σχεδον λευκα η μαλλον κατι σαν ζαχαρη! Το προβλημα ειναι πωs σε λιγο με τοσα νεογεννητα δεν θα ξερουμε που να βαλουμε, ευτυχωs ερχονται συντομα τα νεα ενυδρεια! Polleni αν ειχα 1300αρι ενυδρειο θα εκανα παρτυ ενα ολοκληρο Σαββατοκυριακο! Να μην σου πω το τι θα γινοταν αν επερνα ενυδρειο 2000 λιτρων καλυτερα χα χα χαα χα.......


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: African Cichlids
Post by: polleni on 03/10/02 at 16:56:23
--------------------------------------------------------------------------------
Ευτυχώς που υπάρχει και το Σαββατοκύριακο και ηρεμώ λίγο από τον zincy (μα βρε παιδιά, είναι όνομα αυτό ; και τον volly (αυτό πιά ... ) !!! Αύριο είναι Δευτέρα όμως, έ ;;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: African Cichlids
Post by: zincfree on 03/11/02 at 03:09:20
--------------------------------------------------------------------------------
Όντως σήμερα είναι Δευτέρα και δεν θα σε σώσει κανείς για το επερχόμενο εργάσιμο πενθήμερο polleni.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06802 seconds with 14 queries