Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων

Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων Υποβρύχιοι κήποι - aquascaping

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 20-11-08, 21:04
Το avatar του χρήστη mafia
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί όχι τον εχινόδωρο? Αν είναι ο latifolius (που τον είδα πρόσφατα στο water inn και μου φάνηκε πάρα πολύ όμορφος), δεν είναι τόσο "θηρίο" όσο άλλοι εχινόδωροι, φτάνει τα 15 εκατοστά ύψος, δηλαδή ό,τι ακριβώς χρειάζεσαι δηλαδή..
αυτο ανεφερα πιο πανω και δες τη ειπανε τα παιδια
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 20-11-08, 21:20
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Ο Σταύρος έγραψε:

Παράθεση:
μονο προσεχε με τον εχινόδορο μην απλώνει πολύ γιατι είναι μικρό και το ενυδρείο σου
Ας με διορθώσει και ο ίδιος, αλλά υποθέτω ότι το ανέφερε αυτό γενικά περί εχινόδωρων, καθώς οι περισσότεροι από αυτούς γίνονται θηρία.. Το συγκεκριμένο στο site της dennerle τον βρήκα και ως dwarf echinodorus, οπότε δε νομίζω ότι θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα..

Βέβαια, παρόμοιο "εφέ" στα σημεία που θέλεις, θα σου έκανε και η μπλύξα του Πάνου!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 20-11-08, 21:38
Το avatar του χρήστη GIORGOSKARA
GIORGOSKARA Ο χρήστης GIORGOSKARA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-01-2008
Περιοχή: ΚΑΤΕΡΙΝΗ
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Σταυρος εδω απο αλλο υπολογιστη οταν ειπα απλώνει πολυ εννοουσα οχι σε υψος αλλα σε πλατος,και επειδη είναι μικρό το ενυδρείο μην το πνήξει και δεν μείνει χώρος για τα άλλα φυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 21-11-08, 01:32
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Λοιπόν επειδή για να ξεκινήσω το ξεστησιμο/στήσιμο πρέπει να προμηθευτώ ότι μου λείπει από τα παραπάνω, περιμένω συμβουλές/διορθώσεις. (άντε RAVEN!!!)
Μπλυξα αγορι μου ! Blyxa japponica αντι του εχινοδορου και καθαρισες. Κατι ξερει ο Πανος που επιμενει σ αυτο το φυτο. (αυτος μου εστειλε κι εμενα)
Thanx Panos !
O Echinodorus latifolius επειδη τον εχω δει πως αναπαραγεται γι αυτο του ειπα κι εγω του mafia σε pm οτι καλα θα ηταν να τον αποφυγει. Συγκεκριμενα αμολαει runners οπως ο tenellus αλλα με μεγαλυτερα διαστηματα ακομα μεταξυ των φυτων και φανταζομαι οτι σε Iwagoumi δεν θα δειχνει ωραια. Ενω η blyxa που στην ουσια ειναι stem plant δεν ερπει αλλα πεταει συνεχως φυτα απο τα πλαγια με αποτελεσμα να πυκνωνει.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 21-11-08, 02:34
Το avatar του χρήστη mafia
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπλυξα αγορι μου ! Blyxa japponica αντι του εχινοδορου και καθαρισες. Κατι ξερει ο Πανος που επιμενει σ αυτο το φυτο. (αυτος μου εστειλε κι εμενα)
Thanx Panos !
O Echinodorus latifolius επειδη τον εχω δει πως αναπαραγεται γι αυτο του ειπα κι εγω του mafia σε pm οτι καλα θα ηταν να τον αποφυγει. Συγκεκριμενα αμολαει runners οπως ο tenellus αλλα με μεγαλυτερα διαστηματα ακομα μεταξυ των φυτων και φανταζομαι οτι σε Iwagoumi δεν θα δειχνει ωραια. Ενω η blyxa που στην ουσια ειναι stem plant δεν ερπει αλλα πεταει συνεχως φυτα απο τα πλαγια με αποτελεσμα να πυκνωνει.

εκτος το pm δεν εχεις καμια αλλη συμβουλι για το τη χρειαζομαι απο αυτα που εγραψα παραπανο ???
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 21-11-08, 03:29
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Εισαι μια χαρα γι αυτο και δεν ειπα τιποτα. Μονο ξυνισα λιγο την μουρη μου με το diy CO2. Εχω παιδευτει πολυ και δεν θελω να μου το θυμιζουνε.
Γιατι βρε παλικαρι μου δεν παιρνεις μια μπουκαλιτσα να ξεμπερδευεις; αφου στο τελος θα την παρεις ετσι κι αλλιως.
Φαντασου οτι το ενυδρειο σου παει καλα και το hc εχει κανει ενα υπεροχο χαλακι.. τοτε η 2λιτρη κοκα κολα χανει, δεν βγαζει αρκετες φυσαλιδες γιατι κανει κρυο, δεν πετυχε η μαγια η ηταν πολυ ζεστο η πολυ κρυο το μιγμα κλπ..
σε λιγες μερες αλγες παντου και εναν μηνα για να ανακαμψει το ενυδρειο.
Μπρρρ τα εχω περασει αυτα γι αυτο στο λεω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03772 seconds with 15 queries