Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-01-12, 13:31
papasconar Ο χρήστης papasconar δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 5
Smile Καινούργιο ενυδρειο 200lt

Καλησπέρα είμαι αρχαριος στο στήσιμο του ενυδρειου που αγορασα και θέλω να με βοηθήσετε στο στήσιμο του το ενυδρειο έχει κουρμπαριστο τζαμί μπροστά
Διαστάσεις:100χ42χ65

Βασικά για ψάρια σκέφτομαι κάτι σε σκαλαρια έχω αγοράσει χαλικι και μια μεγάλη ρίζα το πρόβλημα μου είναι ότι η ρίζα είναι λίγο μεγάλη σε όγκο και χωράει μόνο στη μέση είναι πολύ όμορφη και έχει μια κουφαλα στη μέση
Μου προτείνετε να τη κόψω στη μέση και να βάλω το ενα δεξιά και το αλλο αριστερά ψηλά ώστε να έχουν τα ψάρια περισσότερο χώρο στη μέση;

Επίσης πως κρεμαω το ξύλο ψηλά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων με έχετε ήδη βοηθήσει πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-01-12, 13:38
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

βαλε μας μια φωτο απο την ριζα να δουμε..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-01-12, 14:05
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

πριν κανεις οτιδηποτε (εκτος απτο στησιμο της ριζας,του χαλικιου κλπ)διαβασε αυτα.
κυκλος του αζωτου
αμμωνια
ψαροσουπα
μετρησεις
το μπολι
αφου διαβασεις αυτα,ξεκινα διαβασε και οτι αλλο βρεις εδω.
τα σκαλαρια θελουνε και το καταλληλο νερο(μαλακο και οξινο),το οποιο στη φαση του ξεκινηματος που εισαι δεν ξερω αν θα σου ειναι ευκολο να τους το προσφερεις, αφου το νερο της βρυσης στις περισσοτερες περιοχες της ελλαδας ειναι το ακριβως αντιθετο(σκληρο και αλκαλικο)
αν δεν τα εχεις θα χρειαστεις και τεστ νερου (ΝΗ4ΝΗ3,ΝΟ2,ΝΟ3)αυτα σε πρωτη φαση.αφου στρωσει το φιλτρο σου θα χρειαστεις και τεστ PH,GH,KH.τα τεστ προτιμησε να ειναι υγρα γιατι ειναι πιο οικονομικα(βγαζουνε περισσοτερες μετρησεις)και ειναι και πιο αξιοπιστα αν και ειναι λιγο πιο ακριβα,αναλογος απο που θα τα παρεις.επισης θα χρειαστεις αντιχλωριο.κατα προτιμηση seachem prime γιατι ειναι πιο οικονομικο στη δοσολογια του απο τα αλλα και κανει και αποτοξικοποιηση της αμμωνιας που χρειαζεται πολυ,ιδιως σε νεοστημενο αστρωτο ενυδρειο.
μπορει να σου φανουνε πολλα στην αρχη αλλα αν δε θες να χαλας λεφτα ασκοπα σε αχρηστο εξοπλισμο και ψαρια που θα ψοφανε αδικα,ξεκινα το διαβασμα και θα εχεις πολυ βοηθεια απο εδω.καλοσηρθες και καλη αρχη
Υ.Γ1 για τη ριζα να θες να ακουσεις γνωμες πως να μπει θα πρεπει να βαλεις καμια φωτο να τη δουμε.
Υ.Γ2 για το τι ψαρια θα βαλεις,στα 200 λιτρα υπαρχουνε πολλες επιλογες και μαλιστα σε ψαρια που ζουνε στο νερο που εχουμε κιετσι δε θα χρειαζεται να "φτιαχνεις" νερο για τα ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-01-12, 14:51
papasconar Ο χρήστης papasconar δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

φωτογραφία δε θα μπορεσω να βάλω σημερα απο αυριο, σχετικα με το μπολι εχω ενα 30λιτρο με δυο χρυσοψαρα τα οποια υα τα γυρισω στο πετσοπ το εχω 6μηνες του εχω κανει μετρησεις κ ειναι οκ
πειραζει που θα ειναι μικρο το μπολι καθοτι προερχετε απο μικρο φιλτρο?
να το βαλω μαζι μετα χρυσοψαρα και μετα τα παω πετσοπ?

αν μπορουσε καποιος να βοηθουσε απο κοντα θα ηταν πιο πετυχημενο σιγουρα το εγχειρημα!
επισης απο που αγοραζεται το χαρτονι που βαζεις στο πισω τζαμι? απο πετσοπ ή απο καπου αλλου μενω Αθηνα Αργυρουπολη
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-01-12, 15:20
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από papasconar Εμφάνιση μηνυμάτων
φωτογραφία δε θα μπορεσω να βάλω σημερα απο αυριο, σχετικα με το μπολι εχω ενα 30λιτρο με δυο χρυσοψαρα τα οποια υα τα γυρισω στο πετσοπ το εχω 6μηνες του εχω κανει μετρησεις κ ειναι οκ
πειραζει που θα ειναι μικρο το μπολι καθοτι προερχετε απο μικρο φιλτρο?
να το βαλω μαζι μετα χρυσοψαρα και μετα τα παω πετσοπ?

τα χρυσοψαρα ο πετσοπας στα εδωσε να τα βαλεις στην αρχη στο 30λιτρο?

αν μπορουσε καποιος να βοηθουσε απο κοντα θα ηταν πιο πετυχημενο σιγουρα το εγχειρημα!
επισης απο που αγοραζεται το χαρτονι που βαζεις στο πισω τζαμι? απο πετσοπ ή απο καπου αλλου μενω Αθηνα Αργυρουπολη εγω απο βιβλιοπωλειο
τα χρυσοψαρα να πας και να του τα κοπανησεις στο κεφαλι μαζι με το 30λιτρο!
δε στρωνουμε με ψαρια τα ενυδρεια.υπαρχουν αλλοι τροποι που δε συμπεριλαμβανουν να δηλητηριασουμε ζωντανα για να κρατησουμε αλλα ζωντανα.συν το οτι τα χρυσοψαρα θελουνε 30 λιτρα τουλαχιστον(αναλογα το ειδος και περισσοτερα) το καθενα λογο του οτι ειναι ρυπογονα και μεγαλωνουν πολυ.οποτε καταλαβαινεις τι παθανε τα ψαρακια αυτους τους 6 μηνες.θα περασανε υπεροχα και δε θα σε ξεχασουνε ποτε

τωρα εγινε,οποτε αποδω και μπρος τι γινεται.θα πρεπει να μας πεις τι υλικα εχει το φιλτρο σου στο καινουριο ενυδρειο και καλυτερα πεσμας και πιο ενυδρειο εχεις.μαρκα κλπ.
και διαβασε τα λινκ που σου εδωσα!

Υ.Γ περιτο να σου πω πως αφου του κοπανησεις τα ψαρια στο κεφαλι να μην ξαναπατησεις στο συγκεκριμενο πετσοπ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-01-12, 15:39
papasconar Ο χρήστης papasconar δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

λοιπον οπως το ειπες θα τα παω πισω αλλα δε ξερω και πολλα αλλα πετσοπ εκτος απο τη γνωστη αλυσιδα! τα θελανε οι κορες μου και τα πηρα βλεπεις
απο ενυδρειο εχω ενα anubias κουρμπαριστο 100χ45χ65 200λιτρο μαλλον
φιλτρο eheim 2217 χωρις βιολογικα μαμισιο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-01-12, 15:59
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το φιλτρο μπορεις να το στησεις και ετσι


Uploaded with ImageShack.us

βεβαια θα χρειαστεις υλικα.αν μπουνε σε καλτσες θα μπορεις να κανεις καθαρισμο πιο ευκολα αλλα ισως θα χρειαζεται λιιιγο πιο συχνα.αυτο γιατι δεν ξερω αν εχει καλαθια για τα υλικα η αν μπορεις να παρεις ξεχωριστα και να βαλεις.νομιζω οτι τα παιρνεις ξεχωριστα.

τα υλικα απτο μικρο φιλτρο θα τα βαλεις στο καινουριο αφου τα στιψεις και λουσεις τα καινουρια.και αναλογα τι υλικα εχεις στο μικρο φιλτρο παντα.εγω θα εριχνα και το νερο απτο μικρο ενυδρειο,αλλα υπαρχει παντα ενας κινδυνος αν τα χρυσοψαρα βγαλανε καποια ασθενεια αυτους τους 6 μηνες μετα αποτι τραβηξανε (που δεν ειναι καθολου απιθανο)να σου μεταφερθει στο μεγαλο ενυδρειο.αν θες να εισαι σιγουρος,αφου βαλεις υλικα στο eheim,βαλε αγγελια για μπολι εδω μεσα στις αγγελιες ωστε να παρεις βρωμια (η ακομα καλυτερα και υλικα) απο φιλτρο στρωμενο υγειους ενυδρειου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
παρουσιαση του πρωτο μου καινουριο ενυδρειο 200lt rookie Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 7 17-10-10 20:10
Πρωτη προσπαθεια 200lt!! dimitrisemm Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 18 15-10-10 11:29
Ενυδρειο malawi 200lt haplochromis kostaskich Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 11 19-03-09 16:41
εξ.φίλτρο για 200lt gap Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 21 16-12-08 22:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04389 seconds with 13 queries