Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-04-10, 03:49
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή ερωτηση για φιλτρο

καλησπερα σε ολους..μετα απο 3 χρονια αποφασισα να ξαναθεσω σε λειτουργια ενα 200λ ενυδρειο που ειχα παροπλισμενο στην αποθηκη..το ενυδρειο θα στηθει σε δωματιο που κοιμαμε και θελω να μου προτεινετε ενα ΕΝΤΕΛΩΣ αθορυβο φιλτρο..δεν με ενδιαφερει αν ειναι εξωτερικο η εσωτερικο αλλα με ενδιαφερει πολυ να ειναι οσο πιο αθορυβο γινεται... παρακαλω τα φωτα σας...!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-04-10, 08:18
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!
Με 200 λίτρα θα χρειαστείς τουλάχιστον ένα εξωτερικό φίλτρο ή ένα συνδυασμό ενός εσωτερικού+ένα εξωτερικό.
Τα eheim εγώ πιστεύω είναι τα πιο αθόρυβα και ίσως τα πιο αξιόπιστα
Πιό μοντέλο θα επιλέξεις εξαρτάται και απο τι ενυδρείο σκέφτεσαι να κάνεις,τι και πόσα ψάρια θα βάλεις.Να έχεις μια ροή 4-5 φορές τον όγκο του ενυδρείου είναι γενικά απαραίτητο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-04-10, 09:11
Το avatar του χρήστη psyroukis
psyroukis Ο χρήστης psyroukis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2010
Περιοχή: Μυτιλήνη
Μηνύματα: 60
Smile

Καλώς ήρθες στο forum μας,
πριν από λίγο καιρό, δυο μήνες περίπου, έπρεπε να πάρω και εγώ απόφαση ανάλογη με τη δική σου, μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα σε δυο μοντέλα, το TETRA EX700 και JBL E700. Τελικά πηρά το JBL E900, μπορώ να σου πω ότι είναι σχεδόν αθόρυβο, για να το ακούσω να δουλεύει πρέπει να σκύψω και να βάλω το κεφάλι μου μέσα στο ντουλάπι που το έχω. Όσο για το TETRA πρέπει να είναι ακόμη πιο αθόρυβο, δεν το έχω ακούσει να δουλεύει, αλλά από όσα διάβασα πρέπει να είναι το πιο αθόρυβο που υπάρχει. Εγώ τελικά πηρά το JBL επειδή μου άρεσε περισσότερο αισθητικά και το θεώρησα πιο πρακτικό στη λειτουργία του και τον καθαρισμό του.
Ελπίζω να σου φάνηκα χρήσιμος.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-04-10, 09:59
Το avatar του χρήστη dimosal
dimosal Ο χρήστης dimosal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-¶νω Τούμπα
Μηνύματα: 68
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimosal
Προεπιλογή

καλώς ήρθες έχω ένα Tetratec EX 700 και είναι αθόρυβο, πραγματικά μπορείς να κοιμηθείς και δίπλα του
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-04-10, 10:33
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

ωραια αρα καταληξαμε στο TETRA EX700..με μονο αυτο το φιλτρο ειμαι καλυμενος παιδες η χρειαζεται και κατι αλλο?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-04-10, 10:35
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

...εεεε....παρε και ενα eheim να εχεις "πισινη"

(υ.γ. )
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-04-10, 10:37
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

μμμμ με τρομαζεις φιλε μου..!!! τι φιλτρο προτεινεις??
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-04-10, 10:53
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

Φιλε μου ειχα παλια Eheim 2215 σε 210 λ και τυχαίνει να κοιμαμε ακριβως διπλα στο ενυδρειο, καλα και αθορυβα, αλλα σε πληρη ησυχια μια μικρη βουη ακους.
Πριν ενα μηνα το αλλαξα σε Tetratec EX700 και δεν ακουγετε το παραμικρο , αφου να σκεφτεις την πρωτη νυχτα δεν μπορουσα να καταλαβω αν το φιλτρο δουλευει η οχι (τοοοοοσο αθορυβο !!! )
Αυτες τις μερες κληνει μηνα και δεν το εχω καθαρισει , η ροη δεν εχει μειωθει καθολου και απο θορυβο ... αστο .... κοιμίσου ήσυχος !!
Δεν το συζητω καν , τελεια ποιότητα κατασκευης και το κυριοτερο απιστευτη ευκολια στο καθαρισμα με τα καλαθακια , ενω στο Eheim εχεις τα υλικα χυμα στον καδο .... και αντε βγαλτα σε γουβα να το καθαρησεις...... εεε ψιλοφασαρια.
Ηδη αυριο θα παραγηλλω αλλο ενα EX700 και θα δωσω ενα αλλο eheim που εχω σε αλλο ενυδρειο.
Χωρης δευτερη σκεψη !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-04-10, 10:59
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

nice..αρα κλεισαμε την περιπτωση φιλτρου..και κατι αλλο ρε παιδες..μενω στην αριδαια του νομου πελλας και στα pet shop που εχουμε εδω δεν παιζει να το βρω το φιλτρακι..υτπαρχει καποιο on-line μαγαζι που να εχετε ψωνισει και να το ξερετε? να ειναι αξιοπιστο δηλαδη..η απο ελλαδα η απο εξωτερικο δεν εχω προβλημα..και αν απαγορευεται απ το foroum να δωσετε ονοματα καταστηματων στειλτε μου ενα πμ plz...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-04-10, 11:05
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1022

και παλι χωρης δευτερη σκεψη , παραγγηλετο απο κει , φοβερη τιμη !!!! (το μαγαζι ειναι Θεσ/κη)
Εγω εδω πατρα το πηρα 100 , και αλλου σε αλλο μαγαζι στην πατρα το βρηκα και 140 !!!! Αν δεν το εβρησκα 100 και γω απο κει θα το παραγγελνα .
Μην μπλεκεις με εξωτερικο , δεν υπαρχει λογος.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-04-10, 11:12
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

οκ thnxs παρα πολυ φιλος..η παραγγελια θα σταλθει το απογευμα..να σται ολοι καλα παιδια και ευχαριστω πολυ για την αμεσση απαντηση σας..ευχαριστω πολυ..!!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-04-10, 11:18
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

http://www.youtube.com/watch?v=IgI5vXicWdc

Παρε μια γευση !!! Αντε να σου ρθει με το καλο και περιμενουμε και παρουσιαση στο καινουργιο ενυδρειακι σου
Να σαι καλα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-04-10, 11:22
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου ειχα παλια Eheim 2215 σε 210 λ και τυχαίνει να κοιμαμε ακριβως διπλα στο ενυδρειο, καλα και αθορυβα, αλλα σε πληρη ησυχια μια μικρη βουη ακους.
......


-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν το συζητω καν , τελεια ποιότητα κατασκευης και το κυριοτερο απιστευτη ευκολια στο καθαρισμα με τα καλαθακια , ενω στο Eheim εχεις τα υλικα χυμα στον καδο .... και αντε βγαλτα σε γουβα να το καθαρησεις...... εεε
....
φανταζομαι ξερεις οτι περα απο τη σειρα classic, υπαρχουν αλλες 8 σειρες εξωτερικων φιλτρων eheim....
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maikl : 11-04-10 στις 11:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-04-10, 11:39
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
-------------------------

....
φανταζομαι ξερεις οτι περα απο τη σειρα classic, υπαρχουν αλλες 8 σειρες εξωτερικων φιλτρων eheim....
βεβαιως αλλα σε σχεση αποδοσης - τιμης το ex700 δεν συγκρινετε , γιατι εχει 6,6 λιτρα καδο , μονο 13 watt καταναλωση, και πολυ ευκολια σε ολα του.
Υπαρχουν τα ecco αλλα εχουν μικροτερο καδο και τα Pro τα οποια ειναι πολυ καλα αλλα πολυ υψηλα σε τιμη. Αλλωστε και η tetra ειναι γερμανικη οπως και η eheim οποτε δεν γηνεται να μην εχει φοβερη ποιοτητα κατασκευης.
Απλα πουλαει πολυ η eheim και εχει βγει στον αερα η ιδεα οτι ΜΟΝΟ eheim.
πρωσοπικα διαφωνο απολυτος !!
Ολα ειναι θεμα γουστου, αλλα απο το EX700 ειμαι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ οικανοποιημενος και δεν το αλλαζω με αλλο, sory αποψη μου ---
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-04-10, 11:51
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Επίσης στα περί κάδου, η τελευταία μου αγορά σε φίλτρο ήταν το 2213 (εννοείται είμαι φαν της Eheim) το οποίο έχει κάδο, τα υλικά κάθε άλλο παρά χύμα είναι.
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-04-10, 11:51
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παιδιά από εγγύηση τι γίνεται στις δύο εταιρείες; Στην Eheim την πάτησες (εκτός νομίζω αν το έχεις αγοράσει από τον Αμαζόνιο) από αυτά που έχω καταλάβει γιατί η αλλαγή κάνει 2 βδομάδες. Στην Tetratec;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-04-10, 12:04
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά από εγγύηση τι γίνεται στις δύο εταιρείες; Στην Eheim την πάτησες (εκτός νομίζω αν το έχεις αγοράσει από τον Αμαζόνιο) από αυτά που έχω καταλάβει γιατί η αλλαγή κάνει 2 βδομάδες. Στην Tetratec;
δεν ξερω πολλα απο εγγυηση , απλα παλια οταν ειχα παρει ενα eheim 2213 ηταν σπασμενο ενα πλαστικο καπου στην κεφαλη , απλα δεν επηρεαζε την λειτουργεια του φιλτρου. Μου πε o μαγαζατορας οτι δεν γηνετε αντικατασταση απλα πρεπει να παει στην ετερεια να ελενχο αν θελω , αλλα αφου δεν επηρεαζετε η λειτουργεια το αφησα.
Για το Ex700 που πηρα πριν κανα μηνα εχει εγυηση 1 χρονο και μου πε αν παθει κατι θα μου φερει αλλο, .
Αν και πηστευω ειναι πολυ δυσκολο να χαλασει καπιο φιλτρο , ειναι πολυ αξιοπιστα και τα eheim και τα tetra.
Παντως το post δεν ειναι να αρχισουμε συγκρισεις , ειναι πολυ καλα και τα eheim και τα tetra.
To παν ειναι να βοηθηθει ο φιλος να αγορασει κατι αξιοπιστο και για το λογο που κοιματε διπλα, και ως προς αυτης της πλευρας επειδη ειχα και Eheim classic και Wet and Dry δεν μπορω να τα συγκρινω με to EX700 , Τελειως αθορυβα τα EX.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-04-10, 19:44
kristos Ο χρήστης kristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

μηπως ξερετε τις διαστασεις του Tetratec external filter EX 700 γιατι στο επισημο σαιτ δεν αναφερεται στις διαστασεις. βασικά θελω να το βαλω στο επιπλακι του ριο 180.
εχω απογοητευτει αρκετα με τα eheim.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-04-10, 20:32
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Aμα δεν αναφερει διαστασεις παρε eheim.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-04-10, 20:45
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Μη συγκρίνουμε το tetratec ex με το eheim clasic. Το δεύτερο είναι μοντέλο 20ετίας (και ακόμα πολύ καλύτερο από μερικά νεότερα ή και σημερινά μοντέλα).

Αν θέλουμε να κάνουμε σύγκριση ας παραθέσουμε τη σειρά ecco της eheim με τελείως αθόρυβη λειτουργία σε μακρόχρονη βάση ακόμα και όταν βουλώνει.

Το δε επιπλέον κόστος του γίνεται απόσβεση με την πολύ χαμηλή κατανάλωση που είναι μόλις 5 watt

ΒοΚώστα;;;; EHEIM και πάλι EHEIM
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-04-10, 20:46
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kristos Εμφάνιση μηνυμάτων
μηπως ξερετε τις διαστασεις του Tetratec external filter EX 700 γιατι στο επισημο σαιτ δεν αναφερεται στις διαστασεις..

.... 21 x 20.5 x 48 cm
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-04-10, 20:53
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Εχει πολα μοντελα εξωτερικα η eheim διαλεγεις και περνεις.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-04-10, 20:41
kristos Ο χρήστης kristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

σε ευχαριστω για τις διαστασεις. κανει για το ντουλαπι του ριο180.

οσο για τα εχειμ. ενα τετοιο εχω και συγκεκριμενα το 2217 το οποιο δεν εχει σταματησει να κανει θορυβο απο την ημερα που το πηρα. εχω μιλησει με τον αντιπροσωπο, μου εδωσε καποιες οδηγιες αλλα και παλι γιοκ. θα τον παρω τηλ παλι μπας και μου το αλλάξει. παρεπιπτοντως εχω αλλαξει και την προπελα μηπως εστιαζοταν εκει περα το προβλημα αλλα τελικα κατι αλλο φταιει.

πιστευω οτι ειναι πανακριβα χωρις να δικαιολογειται καπου το μεγαλο κοστος τους. και τα αλλα φιλτρα ειναι και μια χαρα δουλευουν απο οτι διαβαζω.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-04-10, 20:58
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Οι επιλογές του καθενός, είναι σεβαστές Ίσως πάλι να έπεσες στην περίπτωση, ποιος ξέρει...
Εγώ πάντως έχω ένα 2217 (το οποίο και πήρα μεταχειρισμένο) και ένα καινούριο 2213, με κανένα δεν έχω πρόβλημα, απόλυτα ικανοποιημένος.
Καλή τύχη όποιο κι αν επιλέξεις αυτή τη φορά!
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-04-10, 23:15
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Περα απο την πλακα καλο θα ειναι το tetra παρτο και μας ενημερωνεις.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-04-10, 01:10
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

εγω παντως σημερα χτυπησα αλλο ενα δευτερο tetratec EX700 και θα δωσω το Eheim 2215. Ισος παρω και τριτο, αφου τα φιλτρο ειναι απιστευτο , το εχω 1,5 μηνα , δεν εχει μειωθει καθολου η ροη (εχω και λιγη ιχθυοφορτιση) και απο θορυβο ...αστο .
Γενικώς .. που μου πε και άνθρωπος που ασχολητε η σειρα ΕΧ της tetra ειναι χιλιομετρα καλητερη απο τα αντιστιχα της Eheim , εχουν καλύτερη ποιότητά κατασκευης και πιο στιβαρό πλαστικο με αποτελεσμα καλητερη ηχομόνωση και ΚΑΘΟΛΟΥ θορυβο.
Απλα ειναι λιγο στη Tetra δεν προωθούν καλα τις πωλήσεις τους με αποτελεσμα να πουλαει περισσότερο η Eheim.
Σιγα σιγα ομως θα ανεβει και η tetra.
Αυτο μπορει να το διαπιστώσει και καπιος αν πιέσει στο ενα του χερι την κεφαλή του 2215 και στο αλλο του ΕΧ700. Το ιδιο και για τους καδους , πολυ πιο παχύς τou ΕΧ.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-04-10, 01:48
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Βέβαια ο ένας τολμάει τα 3 χρόνια εγγύηση και ο άλλος μένει στο 1. ¶ρα για κάποιο λόγο δεν εμπιστεύονται και τόσο την ποιότητα κατασκευής τους. Βέβαια, αν για τα ίδια χαρακτηριστικά είναι φθηνότερα και αθόρυβα το σκέφτεσαι παραπάνω! Μεγειά!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-04-10, 09:06
kristos Ο χρήστης kristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

ακουω τα γραφομενα του τζιμη και τρελοναιμαι τωρα. και λεω αχ να ειχα και γω ενα τετοιο φιλτρο.

παντως το 2217 πιστευω πως ειναι υπερβολικο για το ριο180. εχει τοσο δυνατή ροή που μου σηκώνει συνεχώς την αμμο και φαινεται το φελιζολ σε οσες θεσεις και αν βαλω το spraybar. ενω το τετρα με με 6 λιτρα καδο και 700ροή πιστευω να ειναι το ιδανικο.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 13-04-10, 09:15
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kristos Εμφάνιση μηνυμάτων
ακουω τα γραφομενα του τζιμη και τρελοναιμαι τωρα. και λεω αχ να ειχα και γω ενα τετοιο φιλτρο.

παντως το 2217 πιστευω πως ειναι υπερβολικο για το ριο180. εχει τοσο δυνατή ροή που μου σηκώνει συνεχώς την αμμο και φαινεται το φελιζολ σε οσες θεσεις και αν βαλω το spraybar. ενω το τετρα με με 6 λιτρα καδο και 700ροή πιστευω να ειναι το ιδανικο.
Με 6,6 λιτρα καδο και 13 watt, οχι 25 του 2217
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 13-04-10, 10:19
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Μιας που αναφερθηκατε στο 2217 θα σας πω και την δικη μου εμπειρια.Εγω εβαλα ενα 2217 στο 260αρι μου.Δεν λεω ειχε καλη ροη 1000λ/h αλλα γενικα η ποιοτητα του δεν μ αρεσε και πολυ τα κλιπσακια στην κεφαλη και το οτι δεν ξεκιναγε και ηθελε κουνημα.Και τοτε ηρθε η λυτρωση.Αγορασα ενα μεταχειρισμενο fx5 fluval και τελος ολα θορυβος κουνημα διαροες αερας στην προπελα και τ λοιπα.Του εβαλα 2 λιτρα νερο το αναψα δουλεψε 1 λεπτο με μπουρμπουληθρες λογο αερα στον καδο εσβησε εκανε αξαερωση ΜΟΝΟ ΤΟΥ και απο τοτε τελος...Ασε που κανει ενα νερο κρυσταλλο...Ασε που εχει ρυθμιζωμενες (2) εξοδους νερου.Γενικα εγω ειτε αλλαξω ενυδρειο χαλασει(χτυπα ξυλο) παλι fluval θα βαλω.Ασε που εκανε τον μισο θορυβο απο το eheim.Αυτα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ερωτηση για φιλτρο Krisos Αρχάριοι γλυκού νερού 5 22-04-09 15:08
Ερωτηση για φιλτρο tonisgr Αρχάριοι γλυκού νερού 11 23-01-09 19:41
ερωτηση για φιλτρο.... aristomenis Γλυκό νερό - Γενικά 4 02-11-07 08:52
ερωτηση για φιλτρο spookie Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 21-10-07 21:48
Ερωτηση για φιλτρο! nkmyrtos Γλυκό νερό - Γενικά 9 08-07-06 10:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08565 seconds with 13 queries