Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-07-12, 01:58
Το avatar του χρήστη mighellos
mighellos Ο χρήστης mighellos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Νεα Χαλκηδονα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή αμμος

φιλοξενο 2 σκαλαρια και ενα cory εχω χαλικι κατι και σκεφτομαι να ξεστησω και να βαλω αμμο για να βαλω και εγω μετα cory καποια αλλα ψαρακια ισως και σκαλαρια το ενυδρειο ειναι ψηλο 80 λιτρα τι αμμο να παρω και ποσα κιλα?
__________________
το αλλο μου χομπι!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-07-12, 08:27
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

σκαλαρια σε 80 λιτρα δεν μπαινουν, θες καπου απο 400-500 για να εχεις ενα σωστο κοπαδακι. Δεν ξερω σε 300 (με την προυποθεση πως θα εχει αρκετο υψος) αν μπορει να μπει ενα ζευγαρκι (θα σου πουν οι σκαλαραδες)

Στην επιλογη αμμου φροντιζουμε να ειναι χαλαζιακη, ειναι πολυ βασικο αυτο ωστε να ειναι ουδεταιρη και να μην επηρρεαζει τις συνθηκες. (και για το χαλικι το ιδιο ισχυει)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-07-12, 11:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το πιο μικρο ενυδρειο για ενα ζευγαρι αποδεδειγμενο σκαλαρια (οχι δυο τυχαια σκαλαρια) μπορει να ειναι 50χ40χ50 (γεννηστρα δλδ).

Τι διαστασεις εχει ο βυθος του 80λιτρου για να υποολογισουμε περιπου την αμμο.
Μπορεις να κανεις με αυτο ενα ομορφο μικρο ενυδρειο αμαζονιου με cory, tetras και νανοκιχλιδες.
Αρκει να μπορεις να φτιαξεις νερο αμαζονιου (με τυρφη, ξερα φυλλα ή/και ΑΟ).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-07-12, 11:44
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

σωστος, αν φτιαξει τετοιο νερο δεν ειναι κι ασχημος συνδυασμος κορυ με νεον (ειναι πολυ ομορφα ψαρακια )
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-07-12, 16:11
Το avatar του χρήστη mighellos
mighellos Ο χρήστης mighellos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Νεα Χαλκηδονα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

μολις γυρισα απο την δουλεια και το πρωι πηγα και σε ενα petshop στο μαρουσι να δω τιμες σε αμμο και τετοια δεν πειραζω τπτ ακομα μου ειπε αυτος να βλαω εξωτερικο φιλτρο στο ενυδρειο μ και οταν παρω το εξωτερικο φιλτρο τοτε θα μιλησουμε για ξεστησιμο του ενυδρειου και νομιζω πως ειχε δικιο!μου προτεινε να βαλω για βυθο φλοριτι τι λετε εσεις?εγω ειπα για ενα υποστρωμα γιατα φυτα και απο πανω αμμο και μαλιστα μαυρη η μπεζ η καποιο σκουρο χρωμα για να δειχνουν και καλυτερα τα χρωματα των ψαριων!οποτε ακομα δεν πειραζω κατι!εχω 2 σκαλαρια και ενα cory δεν ειναι δικα μ τα φιλοξενο εγω για καποιο διαστημα
-------------------------
επισεις μου ειπε αυτος να μην παρω αμμο γενικα γτ λερωνει και μυριζει κιολας!μου ειπε να βαλω μονο φλοριτι η και πολυ λιγο αμμο απο πανω ελαχιστο μια στρωση
__________________
το αλλο μου χομπι!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mighellos : 20-07-12 στις 16:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-07-12, 16:14
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ΑΝ εχεις σκοπο να φτιαξεις κανενα σουπερ-ντουπερ ουαου etreme high end φυτεμενο να βαλεις το flurite που σου ειπε, αν παλι σκοπος σου ειναι απλα να φτιαξεις ενα ομορφο φυτεμενο ενυδριακι χωρις τα τρελα εξοδα και τις ρουτινες που εχει ενα hgh end το flurish ειναι απο υπερβολη εως πεταμενα λεφτα...

Τωρα γιατι να δυαλυσεις το συμπαν για να βαλεις εξωτερικο φιλτρο.... πρωτη φοα το ακουω, απο που κι ως που?
Φιλτρο ειπαμε να αλλαξεις, οχι να κανεις ανακαινιση στο σπιτι σου
(αν θες βεβαια καντο αφου θες να βαλεις αμμο, αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια και δεν ταυτιζονται αυτα τα δυο)


Ασε τους πετσοπαδες να λενε, αυτοι ετσι κι αλλιως δε θα μαθουν ποτε. Η αμμο θα βαλεις (αν πας σε Αμαζονιο ειναι προτιμοτερη) η χαλικι, mix υλικων να κανει στο δικο του ενυδρειο (ο βυθος ειναι πολυ ευαισθητο κομματι για να παιζουμε, ειδικα οταν καποιος ειναι αρχαριος)


ΥΓ φλουριτη ελπιζω να εννωεις το flurish κι οχι κανενα ενεργο υποστρωμα με τυρφες και τα σχετικα, αν μιλας για τετοιο να μην το βαλεις καθολου
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-07-12, 16:32
Το avatar του χρήστη mighellos
mighellos Ο χρήστης mighellos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Νεα Χαλκηδονα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

ναι το flurishlev αμμο μου ειπε οτι μυριζει ομως!ενα που μου ειπε χαλικι λαβα??κατι τετοιο το ειδα και μου αρεσε
__________________
το αλλο μου χομπι!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-07-12, 16:35
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Flourite seachem θα εννοεί
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-07-12, 16:40
Το avatar του χρήστη mighellos
mighellos Ο χρήστης mighellos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Νεα Χαλκηδονα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

αυτο που λεει ο μητσος!αυτο ακριβως!
__________________
το αλλο μου χομπι!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-07-12, 16:47
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Εγώ αυτό που θα σου πω είναι ότι από τη στιγμή που τώρα ξεκινάς να μην κάνεις μεγάλα βήματα, από τη στιγμή που ο εξοπλισμός που θα χρειαστείς για ένα φουλ φυτεμένο είναι αρκετός και θα χρειαστείς πολύ διάβασμα και αφοσίωση.

Μη βιάζεσαι να τα κάνεις όλα μαζί, εκτός και αν πραγματικά το πιστεύεις και είσαι διατεθημένος να ξοδέψεις (τουλάχιστον αρχικά) ένα σημαντικό ποσό και να χάσεις πολύ χρόνο για να ξεπεράσεις τις αρχικές δυσκολίες.

Για μένα ξεκίνα απλά να φυτεύεις εύκολα φυτάκια, να αρχίσεις να βλέπεις τι χρειάζονται και σιγά σιγά αν δεις ότι το έχεις αναβαθμίζεσαι.


Α και απλά να σου πω ότι αν βάλεις άμμο πάνω από το χαλίκι σιγά σιγά θα βρεθεί από κάτω του.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-07-12, 17:03
Το avatar του χρήστη mighellos
mighellos Ο χρήστης mighellos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Νεα Χαλκηδονα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

ναι αλλα αν ξεστησω και βαλω μονο αμμο δεν θα ηταν καλο να βαλω απο την αρχη υποστρωμα για φυτεμα η τουλαχιστον αυτο το flourite?
-------------------------
δειτε λιγο το θεμα αλγης εβαλα καινουργιες φωτο που ειδα τωρα μηπως ειναι αλγη αυτο?
__________________
το αλλο μου χομπι!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mighellos : 20-07-12 στις 17:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-07-12, 17:27
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

κοιτα, αν πας σε high end που να απαιτει τετοια πραγματα θα εχεις σκασει 3-4-5 χιλιαρικα θα εχεις κανει καμποσους πειραματισμους, θα εισαι καθημερινα με τις συριγγες στο χερι με 5 ειδων λιπασματα, θα εχεις τρελους και παλαβους φωτισμους και φυσικα ΔΕ θα βαλεις εκει μεσα ψαρακια Αμαζονιου. (Και φυσικα θα πρεπει να εχεις γινει ειδημον ενυδριο-γεοπωνος).
Ολο αυτο το πραγμα δε γινεται μεσα σε μια μερα η σε ενα μηνα, αλλα ειναι τελικα αυτο που θες απο τα ενυδρεια η συντηρηση δυσκολων φυτων?
Η γνωμη μου ειναι τα λεφτα που θα εδινες για flurite να τα δωσεις για να αγορασεις ενα μεγαλυτερο φιλτρο, και ειτε αφηνεις το χαλικακι σου (που ειναι μια χαρα για φυτεμενο), ειτε πας σε αμμο αν θες Αμαζονιο, αλλα με τον Αμαζονιο να ξερεις πως θα μπλεξεις με προετοιμασια νερου, κι αφου τα ψαρια δεν ειναι δικα σου θα επρεπε να σκεφτεις σοβαρα μηπως για αρχη θα ηταν καλυτερα να στρεφοσουν σε ζωοτοκα.


EDIT Υποτρωματα μη βαλεις. πιο πολυ ζημια θα κανει παρα καλο, κι ετσι κι αλλιως ενα χρονο το πολυ ζωη εχει, μετα τι θα το κανεις?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-07-12, 18:21
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

btw σχετικα με τη φωτο απο το γκαζον που ζητησες (δε θυμαμαι σε ποιο ποστ αλλα τα τελευταα σου ειναι αλληλενδετα) αυτο ειναι και το "γκαζον" που προσπαθω να φτιαξω, αλλα μεχρι να γινει κανονικο γκαζον θα μοιαζει περιπου οπως το βλεπεις.
Ειναι java moss στηριγμενη με οδοντογλυφιδες στο χαλικι.


Αν δε γινει και τωρα γρασσιδι θα φερω Αγγλο κηπουρο χαχαχαχα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG193.jpg
Εμφανίσεις:  257
Μέγεθος:  53,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αμμος ΝΙΚΟΣ ΠΑΟΚ Γλυκό νερό - Γενικά 7 12-10-11 15:52
Αμμος billyss Γλυκό νερό - Γενικά 5 06-02-11 21:30
Aμμος jimfytakis Γλυκό νερό - Γενικά 6 12-05-07 17:06
Αμμος Tzo Αρχάριοι γλυκού νερού 9 24-08-06 11:46
ΑΜΜΟΣ HZULL Malawi 17 21-12-03 15:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04909 seconds with 14 queries