Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-12-02, 20:55
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?

Title: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: halvas69 on 12/07/01 at 16:57:50
--------------------------------------------------------------------------------
Αποφάσισα να μπω και εγω στην ομάδα συζήτησης σας, καθ'ότι φίλος του pakou ( Mε κόλησε ενυδρείαση !!! ).
Και με την πρώτη ευκαιρία (βλέπε: 14ος μισθός) θα μπώ και εγω στο club !!!
Γι' αυτό και ζητώ την βοήθεια σας. :-*
Θέλω να φτιάξω ένα ενυδρείο περίπου 80-100 Lt το οποίο θα μου άρεσε να έχει Guppies ,Καρδινάλιους & μερικά φυτά
( Μου αρέσουν τα συγκεκριμένα πάρα πολύ ;D ).
Θα ήθελα την γνώμη σας όσον αφορά την κατασκευή του ενυδρείου, ΒΥΘΟ, ΦΩΤΙΣΜΟ, ΦΥΤΑ, ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΝΕΡΟΥ, ( αααα και ΦΙΛΤΡΑ, ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΕΣ κλπ).
Όσο μπορείτε, βοηθήστε με όσον το δυνατόν πιο αναλυτικές πληροφορίες, γιατί είμαι τελείως άσχετος με το ζήτημα και δεν θα ήθελα να το αντικρύσω μία ημέρα.....κενό :'

Σας ευχαριστώ πολύ ( Κυρίως τον Τάκη για τις παροτρύνσεις του) και για την όποια συμβουλή σας εκ των προτέρων.....


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: polleni on 12/07/01 at 18:17:33
--------------------------------------------------------------------------------
Από αγγλικά πως τα πας ;; Εννοώ αν οι οδηγίες ή το άρθρο είναι στα αγγλικά έχεις κάποιο πρόβλημα - με το δεδομένο ότι μπορείς να ρωτήσεις οποιαδήποτε διευκρίνηση εδώ !! Σιχαίνομαι τους τόνους - τέλος πάντων. Σε ρωτάω γιατί οι πληροφορίες που χρειάζεσαι ή θα χρειαστείς είναι πάρα πολλές για να σου δοθούν με την μορφή του 1-2-3 κ.λ.π. Αυτό με την προϋπόθεση ότι θα πάμε να κάνουμε κάτι σωστό. Αλλιώς χωράνε και σε τρεις παραγράφους. Για τα φυτά θα παμε Τόλη.. Μηχανήματα θα πάμε Ανδρέα.. Χημεία νερού (που ελπίζουμε ότι θα χρειαστείς μόνον τα βασικά) εδώ είμαστε.. Από ψάρια.. Είσαι σίγουρος για τα ψάρια που γράφεις.. ;; Εχω μία εναλλακτική λύση.. Την λένε Αφρικάνικες Κιχλίδες !!

Πριν πεις ότι δεν είναι για σένα, θα σου πω ότι είναι α) ανθεκτικότατες β) ενδιαφέρουσες γ) πολύχρωμες και δ) τις λατρεύω !! Επιπλέον σε ένα σωστό ενυδρείο δεν είναι "Κυριακής χαρά, Δευτέρας λύπη" !!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: Takis on 12/07/01 at 18:34:10
--------------------------------------------------------------------------------
¶ρχισε αμέσως η προπαγάντα!!!!
Συμφωνώ απόλυτα με τον polleni, με την επιπλέον συμβουλή, ότι για αφρικάνες θα ήταν ακόμα καλύτερο ένα λίγο μεγαλύτερο ενυδρείο.
Το λέω αυτό γιατί έχω την εμπειρία των μικρών ενυδρείων και λειτουργούν μια χαρά, αλλά το μεγαλύτερο όπως και να το κάνουμε δίνει περισσότερες δυνατότητες. Με αυτό βέβαια δεν θέλω να θεωρηθεί ότι και ένα 100αρι δεν κάνει την δουλειά του!
Για να αρχίσω πάντως από το Α, διάλεξε καλό μαγαζί για να κάνεις τις αγορές σου, και λέγοντας καλό μαγαζί εννοώ ιδιοκτήτη που να έχει ιδέα του τι πουλάει!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: polleni on 12/07/01 at 18:50:00
--------------------------------------------------------------------------------
Λοιπόν, για να δεις και τι κανει η συνεργασία.. Ο Τάκης βάζει το θέμα στην σωστή του διάσταση.. Οικονομικά η διαφορά δεν είναι μεγάλη και μπορείς άνετα να ανέβεις στα 120 - 140 λιτρα χωρις να επιβαρυνθεις σημαντικά. Σε αυτά τα μεγέθη ξεκινάμε άνετα.. Και θα προσθέσω σε όσα σου είπε ο Τάκης ότι μέσα από αυτή τη λίστα μπορείς να βρεις και ψάρια από εμάς τα οποία να είναι σίγουρα καθαρά (όχι δηλαδή υβρίδια). Εκτός όλων αυτών, μπορείς να κάνεις και μία βόλτα στα διάφορα sites μελών και να τα δεις και σε φωτογραφίες αλλά και να πάρεις τις βασικές πληροφορίες.. Κατά την προσωπική μου γνώμη το μέρος για να ξεκινήσει κανείς είναι το site του Τάκη στο www.geocities.com/ttsamis/ και είναι και στα ελληνικά !!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: Tolis on 12/07/01 at 19:35:14
--------------------------------------------------------------------------------
Λειπει η γατα... ;D κι αρχισε η αφρικανικη προπαγανδα...

Ασχετως τελικου εμψυχου περιεχομενου, συμφωνω με τα παραπανω.
Πολυ σημαντικο ειναι το απο που (μαλλον απο ποιον) θα ψωνισεις. Ο Τακης θα σε καθοδηγησει σωστα για τα μαγαζια της Πατρας. Αν σου αρεσουν τα φυτα, εδω ειμαστε. Αν αποφασισεις για αφρικανες, τα παιδια μπορουν να σου δωσουν επιλογες για ψαρια που θα σεβαστουν και καποια φυτα. Το βασικοτερο παντως ειναι να ξερεις οτι το ενυδρειο θελει λιγακι υπομονη στην αρχη, μεχρι να στρωσει, και λιγο αυτοσυγκρατηση υστερα, παντα παιρνε καποιες πληροφοριες για καινουργια ειδη που τυχον θελεις να προσθεσεις, και μετα αποφασιζε (βλεπε το pacu του pokou...).
Καλη τυχη!



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ
Post by: halvas69 on 12/07/01 at 23:33:02
--------------------------------------------------------------------------------
Πω,Πω ανταπόκριση
HE,HE,HE
EXCEPT OF BEING INTERESTING, YOU HAVE ALSO A GREAT SENSE OF HUMOR.
Λοιπόν από αγγλικά: γνωρίζω (Χαλαρά όμως με τις ορολογίες)
Αν και ένα ηλεκτρονικό λεξικό που διαθετώ θα με βοηθήσει αν ζοριστώ ??? .
Οπότε ξεκινήστε την μύηση....... μου όπως νομίζεται (Σε όποια γλώσσα επιθυμείτε).
Όσον αφορά τα ψαράκια ;D , ειλικρινά θα με ήθελα να ξεκινήσω με τα μικρά CARDINAL TETRA ( Kάτι έμαθα και εγώ ) γιατί μού είναι πολύ αρεστά και θα ήθελα να γνωρίζετε ότι προκειμένου να έχω ένα καλό αποτέλεσμα - "Υγιές" - έχω όλη την υπομονή (Πιστεύω)
Παραθέτω λαϊκή ρήση: "Αγάλι-αγάλι γίνεται η αγουρίδα μέλι"

PS1. Αν επιμένετε για τις Αφρικάνικες Κιλχίδες θά το λάβω σοβαρά υπ' όψιν μου. Αν και θα προτιμούσα (Για αρχή) κάποιες μικρές Μπλε-κόκκινες σαρδελίτσες LOL & ;D

PS2. Σκέφτομαι την κατασκευή ενός μακρόστενου ενυδρείου (1,90 μήκος x 50 ύψος x 51 βάθος)
ΥΠΕΡΒΟΛΗ ? ( Ποιά 100 lt έλαγα στην αρχή ? :-[ )
Έχω μία γωνία στο σπίτι μου που θα είναι μούρλια σε αυτές τις διαστάσεις και το μόνο που θα μπορούσε να αλλάξει είναι το ύψος. Πρέπει να ακολουθήσω κάποιες συγκεκριμένες διαστάσεις ?

PS3 Εεεε......έχω και ένα αλλο χόμπυ (ψαροντούφεκο) Πειράζει ? :-[ Γιατί κάποιες Κιλχίδες μοιάζουν εμφανισιακά με μικρές Συναγριδούλες ΜΙΑΜ :P και μου μπαίνουν στο μυαλό ΑΚΑΘΑΡΤΕΣ ιδέες του τύπου: Χωράω στο ενυδρείο με το ψαροντούφεκο ?

ΑΑΑΑΑΑΑ ξέχασα. Ελπίζω το Θέμα προς συζήτηση να γίνει ένας όσον το δυνατόν καλύτερος οδηγός για όποιον ΝΕΟΥΣ σαν εμένα αποφασίσει να ασχοληθεί με τα ενυδρεία.
Οπότε όσο ποιο αναλυτικοί γίνετε τόσο το καλύτερο για όλους.

Και πάλι χίλια ευχαριστώ. (Νομίζω ότι θα περάσω καλά μαζί σας)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: polleni on 12/08/01 at 02:17:04
--------------------------------------------------------------------------------
Yes, I think that we will have a great time together.. To start with, this tank has two options.. If you make it 190x50x50 it will be ideal for your cardinal tetras but if you make it 190x65x50 (620 liters) it will be ideal for Africans. With this tank you have both options open (talking about Africans of course). Either a spectacular mbuna tank with a good population of different species or even a Haps tank with a nice selection of cichlids. Mbuna = small very colorful fish which live near the rocks in Lake Malawi and usually feed on algae (thus only some selected plants will make it there - if any) and Haps = bigger cichlids which live in the open water (and feed on the mbuna).

You can check the site of Takis (or perhaps visit him) to see them - and you can also take a ride with Takis in Athens to see them live.. (AND take some of them for your tank.. and meet some interesting people like Tolis and Andreas !! ) Yes this is called temptation !!

You can always add your Tetras after you add the Africans - I am joking !! they will eat them !!

Please feel free to ask any questions..




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: Takis on 12/08/01 at 05:49:32
--------------------------------------------------------------------------------
Όσο για την απόφαση σου, τι ψάρια θα βάλεις, χρειάζεται να καταλήξεις πριν αρχίσεις την κατασκευή του ενυδρείου, και ιδιαίτερα πριν ασχοληθείς με την διακόσμηση του. Μπορείς να έρθεις μια βόλτα και να δεις τα ενυδρεία στο σπίτι.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: polleni on 12/08/01 at 06:33:18
--------------------------------------------------------------------------------
Και μιά και θα πας στον Τάκη (υποθέτω ότι δεν θα αρνηθείς την πρόσκλησή του) έχεις δύο πλεονεκτήματα α) κάποιον που όσα λέει τα ξέρει (δεν τα υποθέτει ούτε γεμίζει τα κενά με δικές του δοξασίες) και β) βλέπεις πόσα μπορούν να γίνουν με ενυδρεία σχετικά μικρά για αφρικάνες. Η ουσία είναι ότι με το σωστό στήσιμο έχεις ένα όμορφο ενυδρείο το οποίο θα ζήσει χρόνια !

Και μιά και ο Τάκης είναι και Πατρινός και ευγενής, να στο πω λίγο πιό άμεσα. Ελάχιστοι από τους ενυδρειάδες ξέρουν τι τους γίνεται σε γενικό επίπεδο (αυτό είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ για επαγγελματίες) και πραγματικά ελάχιστοι σε ειδικό επίπεδο δηλαδή συγκεκριμένα για αφρικάνες ή cardinal tetras ή κάποιο συγκεκριμένο φυτό. Το τελευταίο είναι φυσιολογικό μιά που ο Τόλης ας πούμε έχει κατεβάζει μία βιβλιοθήκη ολόκληρη για τα φυτά ή εγώ για τις συγκεκριμένες κιχλίδες. Ο ενυδρειάς που να προλάβει ; Το ότι παίρνει όμως ψάρια από οπουδήποτε (και τις περισσότερες φορές υβρίδια είτε από απαράδεκτους χομπίστες είτε από εισαγωγές - τα περίφημα assorted africans) πρέπει να σε κάνει πολύ προσεκτικό και εφόσον δυνατόν απόφυγέ το τελείως !! Αλλιώς σε βλέπω με την κλασσική ερώτηση "εχω ένα ψάρι που μοιάζει έτσι, τι είναι ;;"

Υπάρχουν ορισμένοι που ξεχωρίζουν (βλ. αντίστοιχο θέμα) αλλά δεν ξέρω κανέναν στην Πάτρα..


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: Tolis on 12/08/01 at 06:35:00
--------------------------------------------------------------------------------
In just one day, halvas69 is changing his mind from 90 litres to 620 litres...I think he is very suitable for this hobby!!!!!!
Seriously, if you can afford it, go for the bigger possible tank...it will allow you to keep your cardinals if that's what you want for now, but it will be there if you want to try other more demanding fish in the future.
And yes, you have to see the fish! Although I am known here as a plant (or vegetable : ) person, I agree with Takis and polleni ...cichlids can be as colorfull as cardinals, and with a much more interesting behaviour.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: polleni on 12/08/01 at 06:36:13
--------------------------------------------------------------------------------
Και όσον αφορά εσένα φίλτατε Τόλη, αφού τελικά (όλοι πλέον το ξέρουν) έχεις ήδη πάρει την απόφαση να έρθεις στον μαγευτικό κόσμο των αφρικάνικων κιχλίδων... γιατί το αρνείσαι ;; Γιατί απαρνείσαι τον ίδιο σου τον εαυτό και τις επιθυμίες σου ;; Για σκέψου ένα κόκκινο *κουκλάκι* ανάμεσα στα φυτά σου (τα οποία δεν πειράζει κιόλας) ;;;;;;;;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: Tolis on 12/08/01 at 06:39:41
--------------------------------------------------------------------------------
Red parrot??? :P


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: polleni on 12/08/01 at 06:50:32
--------------------------------------------------------------------------------
If this is what you want, why not ??? Now you go and tell Peny !!!! He he he !!!

I was thinking of giving you one of the male H.nyererei (I only have two left) but ... the list of people waiting for one is endless !!!

Would you like to reconsider ??


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: Tolis on 12/08/01 at 09:28:18
--------------------------------------------------------------------------------
For the moment, any new tank plans are postponed unfortunately. But when I setup my new planted at home, this one at work will host african cichlids. Till then, better give those beauties to someone who will take good care of them (but thanks alot for the offer). Knowing me, I'll have to do alot of reading and research till I feel a little comfortable with the Malawi waters...starting from MCH of course!!





--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: ASCCO1 on 12/08/01 at 11:13:54
--------------------------------------------------------------------------------
Εμενα με ξεχασατε εε??? ;D
Υπαρχει βεβαια και η τριτη λυση εκτος απο τις αφρικανες
Φιλε halvas69 μην αγχωνεσαι αδικα ξερεις τι ωραια θα φαινεται ενα τετοιο ενυδρειο γεματο απο guppies, platies, swordtails., και θα μπορεις να το εχεις γεματο αλληθινα φυτα χωρις να φοβασαι οτι μπορει μια μερα να ξυπνησεις και ολλα τα φυτα να εχουν γινει ενα υπεροχο γευμα απ τις αφρικανες
Ασε που τα LIVEBEARERS πολλαπλασιαζονται πολυ ευκολα και μπορεις να εχεις οσα θελεις σε οτι χρωμα θελεις χωρις να υπαρχουν ομηρικοι καυγαδες στο ενυδρειο( βλεπε Κιχλιδες)
Σας την εσπασα ε ;D χι χι χι χι χι χι χι χι : :


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: Tolis on 12/08/01 at 11:34:37
--------------------------------------------------------------------------------
Σιγουρα υπαρχουν παρα πολλά "θεματα" για ενα ενυδρειο. Παραδοξως ομως, θα παρω το μερος των αφρικανων...ο καλυτερος τροπος για να κανεις καποιον να "δαγκωσει" το χομπι για τα καλα. Αρκει (και ειμαι σιγουρος για τις συμβουλες του Τακη και του polleni)) να ξεκινησει κανεις με καπως ευκολα και ειρηνικα ψαρια.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: polleni on 12/08/01 at 12:42:08
--------------------------------------------------------------------------------
Don't worry my dearest Tolis.. A male H. nyererei will always be waiting for you and Peny.. I want to make sure that you have a good reason to come to us !!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: Takis on 12/08/01 at 13:32:02
--------------------------------------------------------------------------------
Για να μην τον τρελάνουμε τον halvas69,πριν αρχίσει να ασχολείται με το ενυδρείο, θα αναλάβω εγώ να τον καθοδηγήσω!!!!!
Τώρα σοβαρά, σημασία έχει να ασχοληθεί με το ενυδρείο του και ο καλύτερος τρόπος να το κάνει είναι βάζοντας ψάρια που πραγματικά του αρέσουν. Δεν έχει νόημα να βάλει κάποια που αργότερα δεν θα του αρέσουν.
Μπορεί μετά να αλλάξει, αν το αποφασίσει, χωρίς πρόβλημα και γνωρίζοντας πολλά περισσότερα από ότι τώρα στην αρχή.
Ας μην ξεχνάμε ότι όλοι έχουμε ξεκινήσει από ψαράκια του τύπου που θέλει και ο Βασίλης (halvas69).


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: Maria on 12/08/01 at 13:55:55
--------------------------------------------------------------------------------
Λοιπόν, αρχικώς ευχαριστώ (ως αρχάρτια στο χόμπι) τους αξιότιμους κυρίους της παρέας που προσφέρονται να βοηθήσουν έναν μελλοντικό ενυδρειόπληκτο! ΑΛΛΑ, πρέπει να πω ότι δεν είστε και πολύ ευγενικοί! Παρ' όλο που έχετε καταβάλει φιλότιμες προσπάθειες για το ποιός θα αναλάβει την καθοδήγηση του νέου μέλους halvas69 με το νόστιμο όνομα, πρέπει να σας θυμίσω ότι προηγούνται οι κυρίες! Ευχαριστώ!
Πιστεύω δε, ότι έχω εκπαιδευθεί κάτω από τις καταλληλότερες συνθήκες και με τους καλύτερους δασκάλους, άρα θα έχω πολλά να του πω! Κλέινοντας θα ήθελα να προσθέσω ότι ο δρόμος για τις Αφρικάνες περνάει από την Κρήνη Πατρών!!! Ξαναευχαριστώ! :P


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: polleni on 12/08/01 at 16:58:49
--------------------------------------------------------------------------------
Ok, let me make a proposal. We let Vassilis make up his mind after he sees some tanks.. What do you think ? He can be part of our re-union and also see some tanks which will probably help him to make the correct decision.. (of course some of us may try to talk him into specific paths.. some call it propaganda !!!)



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: polleni on 12/08/01 at 17:00:47
--------------------------------------------------------------------------------
IF we need to... I am confident that after spending some time in Krini Patron, he will already have some serious doubts about Cardinal tetras !!!! Taki and Maria, you know what you have to do.. polish your cichlids, clean your tanks etc. etc..


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: Maria on 12/08/01 at 17:35:12
--------------------------------------------------------------------------------
Προσωπικώς δεν έχω καμία αντίρρηση να δει και να αποφασίσει μόνος του ! Λίγο μεγαλύτερο, λίγο μικρότερο το ενυδρείο... πάλι αφρικάνες θα έχει μέσα!!! ;D Και όσο για τις κιχλίδες μας... είναι πάντα σε άψογη κατάσταση, καλογυαλισμένες, καλοταϊσμένες και διάφορα άλλα που ξεκινάνε από "καλό"... και τα ενυδρεία μας είναι πάντα... πεντακάθαρα! Αλλιώς δεν θα ήμασταν καλοί χομπίστες... δεν θα ήμασταν καν χομπίστες δηλαδή...
Για όποιον αμφιβάλει, η Πάτρα είναι μόνο 3 ώρες μακριά! Παρακαλώ! ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ
Post by: halvas69 on 12/08/01 at 18:55:19
--------------------------------------------------------------------------------
ΕΕΕΕΕΠΠΠΠΠΠ >
Oλα ωραία και καλά, αλλά PLEASE my name is GEORGE !!! ;D

ps VASILIS is my friend "pokou"



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: polleni on 12/08/01 at 19:10:14
--------------------------------------------------------------------------------
Ωραιότατο όνομα. Απορώ γιατί κάποιοι σε βάφτισαν αλλιώς. Λοιπόν κύτταξε να δεις.. με το όνομα George πανε οι Αφρικάνες. Με το όνομα Βασίλης πάνε και τα Cardinal tetras. Αυτό ήταν που μας μπέρδεψε !!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: halvas69 on 12/09/01 at 02:51:53
--------------------------------------------------------------------------------
ΧΑ,ΧΑ,ΧΑ,ΧΑ,ΧΑ,ΧΑ,ΧΑ ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αγαπητέ συνονόματε, (βλέπεις έχω περάσει από το MCH)

Η ατάκα σου με έκανε να γελάσω και να πνιγώ.
Καθότι έπινα καφέ, πρωί-πρωί (10:30)
Κάτι ξέρει ο Τάκης που έλεγε για "προπαγάνδα" και διπλωματία, θα συμπλήρωνα.
Να σου πώ την αλήθεια η επίμονή σας, στις αφρικάνες με έχει βάλει σε σκέψεις :-/(Για να επιμένουν κάτι τρέχει με αυτά τα "ψαράκια").
Όλες οι απόψεις ευπρόσδεκτες.
Xαιρετώ again


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: polleni on 12/09/01 at 03:15:41
--------------------------------------------------------------------------------
Τα πράγματα είναι απλά.. Επί της προπαγάνδας είμαι εγώ. Επί της διπλωματίας είναι ο Τάκης. Επί της επιμονής και οι δύο. Προσπαθούμε να είμαστε σίγουροι ότι σε έχουμε καλύψει. Αφού πέρασες από τα websites ξέρεις πλέον γιατί μιλάμε !! Οπότε.. όπως λέει και στο Highlander "In the end there can be only one" !!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: Takis on 12/09/01 at 03:35:49
--------------------------------------------------------------------------------
Έχετε ακούσει που λένε ότι ο αγώνας δεν έχει ενδιαφέρον γιατί δεν έχουμε αντίπαλο;!!!!
Αυτοί που θα μπορούσαν να αντιδράσουν και να μας εναντιωθούν δεν το κάνουν! Το φανατισμό τον έχουν, αλλά ίσως είναι πιο συγκρατημένοι ή ίσως ευγενικοί!!!!
Όπως και να γίνει παίζουμε στην έδρα μας!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: Maria on 12/09/01 at 07:55:50
--------------------------------------------------------------------------------
Όσο εσείς θα διασταυρώνεται τα ξίφη σας όπως στο Highlander, μπορώ να παραθέσω εκείνη τη λαϊκή ρήση που λέει: " Δύο "όνοι" μαλώνανε σε ξένο αχυρώνα;;;;" :P Προτείνω να αφήσουμε τον Γιώργο να αποφασίσει μόνος του, γιατί έτσι όπως το πάτε θα αρχίσει να αναρωτιέται αν θα πρέπει να φτιάξει ενυδρείο ή όχι και όχι το τι ψάρια να βάλει μέσα.
Πάντως μιας και μιλάτε για "Προπαγάνδα και Διπλωματία" (κάτι σε σίριαλ μου θυμίζει αυτό!) μπορώ να χρησιμοποιήσω και τα δύο ταυτοχρόνως;;;; Γιατί μέχρι να φτιάξει ο Γιώργος το ενυδρείο και να το "στρώσει" κιόλας, θα έχω μάλλον μερικά πανέμορφα μωρά Ps. Socolofi να του δώσω!!! Και φυσικά, δεν υπάρχουν πιο όμορφα ψάρια από τα Ps. Socolofi μου! Είμαι σίγουρη ότι δεν θα μπορέσει να αντισταθεί στον πειρασμό!!! Ευχαριστώ! ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: ASCCO1 on 12/09/01 at 10:58:54
--------------------------------------------------------------------------------
Ενταξει με εφαγε η πλειοψηφια ειστε 3 και ειμαι ενας ,αφου ο μοναδικος που συμφωνουσε ( στο οτι τα φυτα δεν ταιριαζουν με τις Κιχλιδες) ο ΤΟΛΗΣ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΑΖΙ ΣΑΣ
Παντως πριν αποφασισεις φιλε Γιωργο περνα να δεις και τα δικα μου με τα LIVEBEARERS (φυσικα αυτο με τις Κιχλιδες που εχω θα κοιταξω να το κρυψω εκεινη την μερα, οχι οτι εχω τιποτα με τα συγκεκριμενα ψαρια , αλλα ετσι για να τσαντισω του αλλους)
Για να μιλησουμε ομως σοβαρα θα πω κατι που εχω ξαναπει και στο παρελθον( ξερουν μερικοι) το καθε τροπικο ψαρι εχει και την δικη του χαρη!!! και την δικη του ομορφια!!!!
Αρκει να υπαρχει η σωστη πληροφορηση και ολα θα πανε μια χαρα φιλε ΓΙΩΡΓΟ, η αποφαση ειναι δικη σου, οτι ειδους ψαρια και να βαλεις στο ενυδρειο σου


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: halvas69 on 12/10/01 at 11:35:58
--------------------------------------------------------------------------------
ΟΙ ΓΙΟΡΤΕΣ ΠΛΗΣΙΑΖΟΥΝ..........ΚΑΙ ΤΑ $$$ (ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ)

ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΟΥ ΕΡΧΟΜΑΙΙΙΙΙ ;D



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ
Post by: zincfree on 12/10/01 at 13:55:24
--------------------------------------------------------------------------------
Welcome aboard George. I have the priveledge to speak last so I'll try to add something and to put my point of view for the issue: "safe tank".

At first I'll suggest to you - as I do suggest to everyone else which wants Tetras and livebearers in the same tank - not to mix Cheirodon herbertaxelrodi (Cardinal tetras) with Poecilidae (Guppies, Mollies) and Xiphophorus spp. (Xiphophorus, Platies).
The livebearers are sold in the ornamental fish trade are coming from Singapore. In order to grow them fast and minimize the danger of parasitic infections, Singaporese grow them in very salty waters, so the fishes are used in slightly to moderate alkaline waters with a high pH. On the contrary Tetras are coming - either wild caught from the Amazon bazin, or from european (germans and checks) breeders or else from S.E. asian breeders. The waters that these species are used are soft to very soft and the pH is low. Livebearers are mainly vegetarian and insectivores (70%-30%) while tetras are 100% carnivores, except some particular species like Colosoma pacu.
These reasons I described shall cause stress and may cause unidendified deaths in a tank.

Now about your very tank. It is important to make up your mind about the dimensions of the tank. When you clarify this we can talk more accurately.
I should suggest you to read first. To read in order to inform yourself about the closed ecosystem it is called a fish tank. It is very impotrant to understand what is going on in the water and why, what are the side effects of the several water parameters and what is the exact job of any particular piece of machinery that it is used to equip an aquarium. Additionally you'll have to understand what fish need so you'll be able to offer it, so your fish will be healthy and happy too. And if your fish are healthy they'll be happy too and the oposite.
Do not buy something because you were impressed. A beautiful little fishy of today may become a miserable giant in a small tank tomorrow. So make a little search on the biology of species that you do like. Learn what they eat, how much space they do need and what is their temperament and their maximum size.
Give enough money for your equipment at first, so you won't regret the cheeseparing and you won't have to pay much more in the future time than you saved on the first place.

About cichlids. No matter what polleni says about cichlids, consider the cichlids' species from lake Tanganyika. They are smaller (the most of them) than malawians and you may house more species per tank without the same portion of risk of inbreeding and aggression as it may happen in malawian cichlids' tanks. Also the specimens are found in the trade are completely pure species and they are not like some malawian "mules" they have appeared - due to stupid and conscienceless breeders or merchants - in the hobby. The only draw back is their feeding habits, but the same problem occures in malawians too. polleni is cursing me right now. LOL

About fish hunting:
Fish hunting is not allowed during spawning seasons.
Fish hunting is not allowed with scuba diving equipment and during the night with flashlights.
Pargus species (Φαγκριά, Συναγρίδες) are not allowed to be killed if they are under the weight of 3,5 kilos*.

(from the Exploitation Chart of the Ministry of Agriculture of Greece*).


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: polleni on 12/10/01 at 14:42:24
--------------------------------------------------------------------------------
Most of what Andreas said is correct. The only addition I would like to make is that in your case you will get pure strains ! Hybrids is the big curse of the hobby !!

Tanganyikan cichlids have (apart from the advantages listed by Andreas) some great disadvantages.. They are more specialized and demanding as far as their food is concerned, they don't stand large water changes (which means more frequent smaller changes) and don't tolerate high temperatures which in Greece is very common (during summer months). What's more, since they don't tolerate big water changes you will have to invest in a chiller (bye bye $$$$) !! Last, but not least, they are less colorful than their Malawi cousins..




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: Tolis on 12/10/01 at 15:04:09
--------------------------------------------------------------------------------
Less colorfull, but oh how more elegant...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: Takis on 12/10/01 at 17:01:59
--------------------------------------------------------------------------------
Έχετε βαλθεί να τον ψυχοπλακώσετε τον Γιώργο!!! Του τα ρίχνετε όλα μαζί και ή θα τον κάνετε πιο φανατικό ή θα τον απογοητεύσετε!!!! Κάνετε λίγο υπομονή να τον συζητήσω εγώ πρώτα και βλέπουμε!!!
Τώρα χωρίς πλάκα, αυτά που λέει ο Αντρέας (ο οποίος αν πάρει φορά δεν πιάνεται!!) είναι πολύ σωστά, αλλά έχω και εγώ την ίδια επιφύλαξη με τον polleni για τα ψάρια από Τανγκανίκα. Ο καημός μου είναι που δεν μπορώ να βάλω ένα ενυδρείο με αυτά, γιατί το καλοκαίρι θα έχω πρόβλημα και βέβαια δεν συζητάω για chiller !!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: polleni on 12/10/01 at 17:26:54
--------------------------------------------------------------------------------
Πέστα βρε Τάκη και με έσκασαν !! Και (προς ενημέρωση) μιλάμε για θερμοκρασίες οι οποίες επί 9 συνεχόμενες ημέρες (φέτος) ξεπέρασαν τους 31 βαθμούς !! Και εκεί, με 50% αλλαγές την ημέρα δεν είχαμε απώλειες.. Αν τα 7 ενυδρεία μου ήταν ταγκανίκες.. για κάντε μου 7 χ 250.000 να δούμε πόσο θα πήγαιναν τα chillers..

Πάντως ο Τάκης έχει απόλυτο δίκιο. Κάπου τον ζαλίσαμε τον Γιώργο. Ας κάνει πρώτα μιά συζήτηση με τον Τάκη και μετά τα ξαναλέμε !!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: halvas69 on 12/11/01 at 02:46:38
--------------------------------------------------------------------------------
Hi everyone,

Σήμερα αποφάσισα να μην πάω για δουλειά (Αρώστησα).

Για ένα πράγμα να είσται σίγουροι, ΔΕΝ πρόκειται να με "αρωστήσετε" με τις απόψεις σας.
"Γειράσκω αεί διδασκόμενος" ή " The more you know about Whiskey, the more you like Ballantines".

Προσανατολίζομαι να κατασκευάσω μόνος μου το ενυδρείο, (Η χαρά του δημιουργείν, βλέπετε) και ένα δήλλημα είναι αν θα βάλω(κατασκευάσω) το φίλτρο εσωτερικά ή θα καταφύγω σε μία λύση εξωτερικού-φίλτρου (Εμπορίου ?).

Έχει υπέρ και κατά ?
Τι προτείνετε και βέβαια για ποιούς λόγους ?

Στείλτε μύνημα συντόμως (Γιατί βαριέμαι όλη την ημέρα μόνος μου στο σπίτι)

Thanks ! ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: Takis on 12/11/01 at 04:47:49
--------------------------------------------------------------------------------
Αρχικά να σου ευχηθώ περαστικά. ( Όχι, δεν εννοώ από την ενυδρειοπληξία !!!)
Όσο για το φίλτρο, έχει το εξής αρνητικό, αν πρόκειται να φτιάξεις μικρό ενυδρείο: Κλέβει ζωτικό χώρο από τα ψάρια. Αν βέβαια αποφασίσεις να το φτιάξεις μόνος, δεν έχει νόημα να φτιάξεις ένα ενυδρείο 100 λίτρων. Αυτό είναι φτηνό και στο εμπόριο και το βρίσκεις και με καπάκι, λάμπες κλπ. Υπάρχουν όμως εσωτερικά φίλτρα που μπορείς να βάλεις μέσα ή να φτιάξεις εσύ με κρύσταλλο. Αυτά που βρίσκεις στο εμπόριο είναι πλαστικά, έχουν χώρο για υλικά, αντλία και θερμοστάτη, και είναι αρκετά καλά για ένα μέτριο ενυδρείο. Κάτι τέτοιο έχω και εγώ στο ένα ενυδρείο. Αν πας σε μεγάλο ενυδρείο (από 180 cm) μπορεί να σου προτείνει ο Αντρέας μια λύση, δίνοντας σου και τις αντίστοιχες διαστάσεις.
Το εξωτερικό φίλτρο είναι μια λύση, αλλά έχει το μειονέκτημα ότι πρέπει να βολέψεις τα λάστιχα και το ίδιο το φίλτρο έτσι ώστε να μην φαίνονται, και επιπλέον κάποιες φορές πρέπει να βγάζεις τα λάστιχα και να τα καθαρίζεις. Γενικώς είναι πολύ πιο άβολα από τα εσωτερικά.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ
Post by: halvas69 on 12/11/01 at 05:07:57
--------------------------------------------------------------------------------
Τότε σίγουρα εσωτερικό θα χρησιμοποιήσω.
Τι θα έλεγες να τοποθετήσω στο πίσω μέρος του ενυδρείου (κατά μήκος) έναν καθρέφτη (έχει επίδραση στα ψάρια ο αντικατοπτρισμός τους ? ) ή κρύσταλο (σκουρόχρωμο, ώστε να μην φαίνονται τα φιλτρα κλπ.) το οποίο δεν θα φαίνεται με αυτόν τον τρόπο από την μπροστινή πλευρά του ενυδρείου και αρκετά μεγάλο-ευρίχωρο θα είναι (χρειάζεται ?)
Πώς σου φαίνεται ? ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: halvas69 on 12/11/01 at 07:40:41
--------------------------------------------------------------------------------
Κάτι άλλο,
Όταν αντικρύζω τον φάκελο που έχει πάρει φωτιά με την υποσημείωση Very Hot Topic (More than 25 Replies), αντιλαμβάνωμαι ότι είστε λίγοι μεν, αλλά με όλη την καλή διάθεση να βοηθήσετε έναν "Rookie" σαν εμένα.
Οφείλω να ομολογήσω ότι όταν πρωτομπήκα σε αυτό το site, φοβήθηκα ότι θα έχω μία αντιμετώπιση του στυλ "ΠΩ,ΠΩ ΘΑ ΜΑΣ ΤΑ ΠΡΗΞΕΙ ΑΥΤΟΣ" (Σύνηθες φαινόμενο στο INTERNET).
Μπράβο παίδες.
Keep on.... ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ
Post by: zincfree on 12/11/01 at 07:44:04
--------------------------------------------------------------------------------
Internal D.I.Y. (Do It Yourself) filters are a golden solution. The only problem may be the space they take from the front view of a tank but there is a solution for that: you may construct it on the back of the tank.

These filters are very cheap (compared with an efficient external power filter). You buy only the power head and your media instead of the 60.000 drh external filter with a turn over of about 1.300 l/h.

You just calculate the total volume of your tank (L x W x H in cm and you divide the quotient by 1.000) and you arange to buy a power head that will be able to circulate the water in your tank for at least 4 times per hour (the more the better).

(For an aquarium with a total water volume of 400 l, you must use a power head with a turn over of 1.600 l/h, for instance.)

The size of this kind of filters is defined from the quantity of the biological medium, which must be the 17% of the total water volume of the tank, plus the inlet-thermostat-chemical chamber, plus the chamber which will house the powerhead that turns filtered water back in the tank.
This is why I mentioned to buy the power headfirst, for to know the dimension of its chamber.

You may use either sandblasted glass plate for the filter's front chamber or dark plastic plates (plexi glass, acryl plates or something alike).

Take a look in this URL to take an idea about the construction of a filter like the described above: http://www.malawicichlidhomepage.com...r_diagram.html

Do not put a mirror on the back of the tank. It stress the fish (especially the territorial male ones) as they see another male that is trying to fight them back (its very own reflex).


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: zincfree on 12/11/01 at 07:47:36
--------------------------------------------------------------------------------
Something critical that I forgot to mention in my previous message: be carefull, if you construct it yourself, with the silicon you will use. Use only 100% silicon (Bayern, General Electrics, Den Braven). Anything else that is not pure silicon but silicon-like it is toxic and thus deadly for aquatic organisms.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: Takis on 12/11/01 at 09:37:28
--------------------------------------------------------------------------------
Φίλε Γιώργο ο στόχος μας είναι να γίνουμε όσο γίνεται περισσότεροι και κατά το δυνατόν καλύτεροι! Αν αντιμετωπίζαμε με τον τρόπο που λες τους νέους στο χόμπι θα είχαμε εξασφαλίσει να μείνουμε οι ίδιοι λίγοι και (όχι πάντα) καλοί!!
Εκείνο που είναι σημαντικό, και όχι αυτονόητο, είναι να ρωτάμε και να θέλουμε να μάθουμε όσο γίνεται περισσότερα. Ένας καλός δάσκαλος είναι και τα λάθη που κάνουμε εμείς και οι συνομιλητές μας. Είναι σημαντικό να λέμε τα λάθη που κάνουμε και όχι να τα κρύβουμε για να μην εντεθούμε στο σινάφι!!! Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι δεν έχουν νόημα οι βεντετισμοί και βέβαια το να αντιμετωπίζουμε τους άλλους αφ' υψηλού δεν οδηγεί πουθενά.
Όσο για τον καθρέφτη, πέρα από τους λόγους που αναφέρει ο Αντρέας, δεν θα είναι και στο μάτι καλή λύση ! Το έχουν δοκιμάσει κάποιοι και δεν ήταν ότι καλύτερο !! Αλλιώς το φαντάζεσαι και αλλιώς προκύπτει.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: polleni on 12/11/01 at 09:53:58
--------------------------------------------------------------------------------
Απλά για να ενισχύσω την άποψη του Τάκη .. (περί λαθών και άγνοιάς μας) αυτή η %$%$%$# η Caulerpa (θαλασσινή μακροάλγη) δεν λέει να μου πάει με τίποτα στο υπό ετοιμασίαν θαλασσινό..

Μετά από μία επικοινωνία με τον Ανδρέα βρέθηκε ότι ΠΙΘΑΝΟΝ να έχει έλλειψη από φωσφορικά (μιά που απο νιτρικά και νιτρώδη το νερό μου σκοτώνει ιπποπόταμο - και αμμωνία ρίχνω με το κιλό εγώ σε καθημερινή βάση - ναι, μέχρι εκεί έχω φτάσει να ρίχνω αμμωνία στο δικό ΜΟΥ ενυδρείο). Εχω βαρεθεί να ετοιμάζω κάθε πρωϊ ένα σκασμό ζουμιά και να της ρίχνω. Μπροστά απο το ενυδρείο έχω κορεσμένα διαλύματα μαγνησίου, ιωδιούχου καλίου, ασβεστίου, φωσφορικών, αμμωνίας, διττανθρακικών, σιδήρου, υπολογισμούς για τις δόσεις της, ημερολόγιο για το κάθε πότε μπαίνει το καθένα, το ενυδρείο φέγγει σαν φάρος από τις 4 full spectum marine λάμπες και από ό,τι καταλαβαίνετε κοντεύω να παρανοήσω. Εντάξει δεν ήμουνα και ποτέ στο 100% αλλά πράγματι έχω φτάσει στο αμήν.. Και το ρημάδι δεν λέει να πάει με τίποτα !! Μα με τίποτα !! Και διαβάζω μετά στο διαδίκτυο ότι η Ευρωπαϊκή Ενωση την έχει χαρακτηρίσει "πανούκλα" για την Μεσόγειο και έχει προγράμματα για την καταπολέμησή της γιατί μεγαλώνει παντού και μούρχεται να την πετάξω από το παράθυρο.. (ρωτήστε τον Ανδρέα.. που άκουγε τον πόνο μου σήμερα !!)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: ASCCO1 on 12/11/01 at 12:17:37
--------------------------------------------------------------------------------
Τοσα μηνυματα αντε να απαντησεις??
Λοιπον για αρχη :συμφωνω με τον Αντρεα σε γενικες γραμμες , πρωσοπικα ειμαι κατα τις συμβιωσης Tetra και Livebearers ( για τους λογους που ανεφερε ποιο πανω ο Αντρεας) Τα livebearers ειναι κατα βαση φυτοφαγα χωρις αυτο να σημαινει οτι θα καταστρεψουν ενα ενυδρειο γεματο φυτα( τετοιο προβλημα δεν εχω αντιμετωπισει ) Τωρα αν ερχονται απο Σιγκαπουρη δεν το ξερω αλλα το εχουν υπαρχει μεγαλη θνησιμοτητα στα νεοεισαχθησα ψαρια του ειδους ειναι κατι που στηριζει αυτην την αποψη.
Πιστευω ομως εγω οτι το ελυσα αυτο το προβλημα δημιουργοντας δικες μου γενιες μεγαλωμενεςμε αργο τροπο και οχι αυτον που χρησιμοποιουν οι επαγγελματιες εκτροφεις???
Τωρα για το θεμα ΣΙΛΙΚΟΝΗ εχω βρηκα καποια που εχει την ενδειξη ( ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ) αλλα δεν λεει αν ειναι τοξικη η οχι οποτε δεν μπορω να την προετεινω, μου εχουν πει οτι η LOGO εχει καποια σιλικονη για ενυδρεια μη τοξικη αλλα δεν εχω ψαξει να την βρω ( δεν ξερω αν σε βοηθανε αυτα Γιωργο)
Για το θεμα φιλτρο εγω ειμαι υπερ του εσ. βολογικου φιλτρου
η sera εχει τετοια ετοιμα και για τα λιτρα που θελεις η τιμη οταν ειχα ρωτησει ηταν στις 20.000, και δεν φαινεται αντιαισθητικο στο ενυδρειο.
Για τον καθρεπτη που λες στο πισω μερος θα ελλεγα να το ξεχασεις γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να καταφερεις να βγαλεις φωτογραφια το ενυδρειο σου αν το θελησεις!!!!!!!
Αυτα...... ΤΑ ΟΛΙΓΑ ΓΙΑΤΗΝ ΩΡΑ


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ
Post by: halvas69 on 12/17/01 at 01:31:36
--------------------------------------------------------------------------------
Χμμμμμ,

Για να μην πολυλογώ, πήγαμε (Γιώργος & Βασίλης) στον Τάκη & την Μαρία και αφού είχαμε μία άκρως κατατοπιστική-πολύωρη συζήτηση (Πω-πω υπομονή!!), για ότι μπορεί να έχει σχέση με τα ενυδρεία, φύγαμε κατά πολύ ενημερωμένοι και προβληματισμένοι.
Ο Βασίλης απ'οτι φαίνεται θά γίνει "αφρικάνος", ήδη ξεκίνησε απο την κυριακή το βράδυ την ανακατασκευή του ενυδρείου του, όσο για εμένα αναθεώρησα κάποια πράγματα.
Κατ'αρχήν θα ξεκινήσω (Μάλλον απο αυτή την εβδομάδα) την επιδιόρθωση ενός σπασμένου ενυδρείου 80Χ50Χ45 (Ευγενική Προσφορά του Βασίλη - Βλέπε "τσάμπα") με εσωτερικό βιολογικό φίλτρο.
Όσον αφορά τα ψάρια που θα βάλω μέσα.......???
Θα σκεφτώ τι θα κάνω κατά την περίοδο στρωσίματος του νερού.
Και αφού "στρώσω" και εγώ στο χόμπυ θα προχωρήσω και στην κατασκευή του 190Χ65Χ50, έτσι κι'αλλιώς αυτή ήταν η αρχική μου ιδέα (ΘΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΩ !!!).Το πότε, δεν ξέρω ακόμα, αλλά θα το πραγματοποιήσω αυτό το "όνειρο" μου.
Ευχαριστώ ξανά και μέσα απο εδώ το ζεύγος Τσάμη
για τον καφέ και την ενημέρωση.
ΥΓ. Θαυμάσιο το ενυδρείο σας και πολύ όμορφα τα "L. caeruleus" και τα " Ps. Acei", αυτός ο αρσενικός ήταν
Χαιρετισμούς σε όλους σας ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: polleni on 12/17/01 at 01:45:22
--------------------------------------------------------------------------------
Wellcome to the club.. And, by the way, congratulations Takis and Maria.. A job well done !!!! VERY well done. I wonder how did you let George escape this !!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: Maria on 12/17/01 at 02:45:22
--------------------------------------------------------------------------------
Νομίζω Γιώργο (polleni) ότι δεν το κατάλαβες καλά το σκηνικό... Ο άλλος Γιώργος της παρέας... δεν μας ΄"ξέφυγε"! Απλά ξεπέρασε τον ενθουσιασμό... άλλαξε επίπεδο δηλαδή. Είμαι σίγουρη ότι κατάλαβε καλά, πως για να θεωρείται κάποιος χομπίστας δεν αρκεί απλά να έχει ένα μεγάλο ενυδρείο. Θα αρχίσει τα πρώτα του βήματα αργά αλλά σταθερά, χωρίς βιασύνες και επιπολαιότητες. Όπως δηλώνει και ο ίδιος, θέλει να "στρώσει" τον εαυτό του για φανεί αντάξιος. Ήδη αυτή του η στάση είναι κλίμακες ανώτερη και σίγουρα δεν βασίζεται πια στον ενθουσιασμό και μόνο.
Και δεν νομίζω ότι θα χρειαστεί και πολύ σκέψη για να καταλήξει στις αφρικάνες. Ειδικά από την στιγμή που είδε την θηλυκιά Ps. Socolofi και τα μωρά της (που μόλις είχαν βγει από το στόμα της).
Βέβαια η μη αναφορά στα ψάρια μου, πρέπει να πω ότι μάλλον με στεναχώρησε...
Αν και θέλω να πιστεύω ότι αυτό το "στρώσω τον εαυτό μου" πήγαινε πακέτο με την δήλωσή μου ότι θα δώσω ψάρια ΜΟΝΟ άμα ξέρω ότι θα βρεθούν σε καλύτερα χέρια από τα δικά μου...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: Takis on 12/17/01 at 17:53:23
--------------------------------------------------------------------------------
Γιώργο μην ακούς κανέναν !!!
Βαλε τα πλάνα σου για το 190 cm ενυδρείο να έχουμε να βλέπουμε και να μαθαίνουμε. (και να διαπιστώνουμε το θετικό του να μένεις μόνος στο σπίτι !!!) Ή δεν μένεις μόνος αλλά ξέρεις και το χειρίζεσαι; !!!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: halvas69 on 12/20/01 at 13:48:55
--------------------------------------------------------------------------------
Dear Τάκη,
Μόνος μου μένω
Έτσι το μόνο πρόβλημα είναι το πως θα το τοποθετήσω.
Ήδη ξεκίνησα την επισκευή του μικρού (130 λίτρα περίπου) και από την άλλη εβδομάδα θα ξεκινήσω το στρώσιμο του.

Όσον αφορά το μεγάλο 400-500 λιτρα (εξαρτάται απο το ύψος που θα αποκτήσει) εχω ξεκινήσει το προγραμματισμό.
Δηλαδή: κανω πολλά σχεδια, υπολογισμούς. Ψαχνω να δω τι θα κάνω με την βάση του, πως θα φτιαχτεί, απο τί υλικό κλπ.

Έχω και ένα πολύ ευχάριστο νέο, το κόστος της κατασκευή του (μόνο τα κρύσταλα-επεξεργασμένα+ΦΠΑ) βρέθηκε σε καταπληκτική τιμή.
Δεν την ανακοινώνω δημοσίως γιατί θα πάθει ΣΟΚ ο κοσμάκης.
Για να καταλάβεις, στην αρχή ρώτησα εναν "Τζαμά", ο οποίος είχε και ενυδρείο (240Χ35Χ35 "Λουρίδα ?") και μου είπε:200.000 Δρχ
Η τιμή που πέτυχε ο απεσταλμένος μου (Βασίλης) ήταν της τάξης του -πάρα πολύ πιο κάτω %.

ΥΓ. ΘΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΩ ΜΙΑ ΜΕΡΑ !!!!!!! ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: Takis on 12/20/01 at 16:31:21
--------------------------------------------------------------------------------
¶ντε λεβέντη μου και ότι χρειαστείς εγώ είμαι εδώ !!!!
Βέβαια οι 200.000 για τα κρύσταλλα μου φαίνονται λίγο πολλές, αλλά μπορεί να μην είμαι ενημερωμένος καλά για τις τρέχουσες τιμές...
Δεν θα ήταν άσχημο να μας πουν κάποια μέλη του club αν ξέρουν για τιμές έτοιμων ενυδρείων, ώστε να κάνουμε μια σύγκριση. Τουλάχιστον ο Αντρέας (zincfree) πρέπει να έχει μια άποψη επί του θέματος. Δεν ξέρω βέβαια πόσο φθηνότερα τα βρήκε ο Βασίλης (pocou) αλλά όπως είπαμε, το να έχει έτοιμο καπάκι και θέσεις για λάμπες είναι πολύ σημαντικό και θα σε βγάλει από επιπλέον σκέψεις και ψάξιμο για λύσεις. Δεν θα σου το συγχωρήσω ποτέ όμως, αν ξεκινήσεις την κατασκευή και δεν είμαι παρών !!!!!
Όσο για το μικρό, είναι πολύ πιο απλό να στηθεί, αφού δεν μιλάμε για το ίδιο βάρος και όγκο, και βέβαια θα είναι το φροντιστήριο σου για το μεγάλο !!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: polleni on 12/20/01 at 16:53:50
--------------------------------------------------------------------------------
Για ένα ενυδρείο 150 Χ 50 Χ 65 (περίπου 500 λίτρα) με κρύσταλλο 10 χιλιοστά, μαζί με το κόλλημά τους μία σχετικά καλή τιμή (όχι τόσο δύσκολο να βρεθεί) είναι γύρω στις 100.000 - 110.000 δραχμές. Για ένα ενυδρείο 285 Χ 65 Χ 70 (περίπου 1300 λίτρα) με 18 χιλιοστά γυαλί, η καλύτερη τιμή που βρήκαμε πριν από 2 χρόνια (για τα γυαλιά μόνον, σκέτα) ήταν 360.000 δραχμές και έχουν πάρει μία αύξηση της τάξης του 20% από τότε (δηλ. περίπου 400-430.000 δραχμές). Η διαφορά που προκύπτει από την αύξηση του πάχους του κρυστάλλου είναι γεωμετρική !!

Πάντως 200.000 για ένα 500 άρι είναι υπερβολή, ο Τάκης έχει απόλυτο δίκιο !!

Σχετικά με το 240 Χ 35 Χ35 .. τι να πω !! Μοιάζει αστείο.

Πάντως για ένα 500άρι θα πρότεινα κάτι σαν 175 Χ 50 Χ 50 μιά και το μήκος βοηθάει πολύ περισσότερο από το ύψος και δίνει άλλο αέρα στα ψάρια !!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: zincfree on 12/21/01 at 00:26:06
--------------------------------------------------------------------------------
Glasses are far more expensive than they were the time we built the non-m'buna (199 polleni. With holesailer's prize I found out that I need about 500.000 (maybe more) for 15 mm glass plates to build a 250 x 80 x 80. This is the reason I haven't built it yet.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ
Post by: halvas69 on 12/21/01 at 07:08:34
--------------------------------------------------------------------------------
Ξέχασα να σας πω ότι η τιμή (200.000) αφορούσε πάχος 15mm.
Γιατί, βάση ενός πίνακα που έχω με αναλογίες, θα πρεπει για το 1,90 m. ενυδρείο που σκέφτομαι, να έχει πάχος το τζάμι 15mm. (Με την προϋπόθεση ότι δεν θα έχει εσωτερική αντιστήριξη)

Μπορώ βέβαια να το φτίαξω με 12mm , αλλά θα πρέπει να το ενισχύσω με 2 κάθετες αντιρίδες, στο επάνω μέρος του.
Πράγμα που σίγουρα θα κάνω, όχι με 2 αλλά τουλάχιστον με 3, γιατί θα έχει και μάλλον 4 ανοίγματα από επάνω(καπάκια) λόγω μεγάλου μήκους.
Πού να σηκώνεις ένα καπάκι 1,90m ??? ε;
Και από τα 15mm στα 12mm το κόστος ΥΠΟΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ !

Οπότε τουλάχιστον έχω καταλήξει στα τζάμια και με λογικότατο κόστος (Δεν σας λέω, να σκάσετε :P) χα,χα,χα.

Φιλικούς χαιρετισμούς σε όλους σας ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: zincfree on 12/21/01 at 08:01:46
--------------------------------------------------------------------------------
You may use 5mm thick plexi-glass plates for covers.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ
Post by: halvas69 on 12/21/01 at 15:41:17
--------------------------------------------------------------------------------
Ευχαριστώ πολύ Ανδρέα,
Ειλικρινά είναι πολύ καλή λύση το Plexi-glass.
Γι' αυτό σας χρειάζομαι παίδες.
Γιατί κάτι τόσο απλό και πρακτικό, ούτε που είχε περάσει από το μυαλό μου.

Dear Andrew, να είσαι σίγουρος ότι θα το εφαρμόσω.
Και πάλι σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας.
Έγινα κουραστικός με τις ευχαριστίες ε;
Τι να γίνει; Αφού με υποχρεώνετε με την συμπεριφορά σας !!!

Όσον αφορά τον αγαπητό Τάκη..... και ΒΕΒΑΙΑ θα είσαι παρών κατά την κατασκευή. Όυτε να το σκέφτεσαι το αντίθετο.
Ciao guys ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: Takis on 12/21/01 at 16:36:57
--------------------------------------------------------------------------------
Αφού βρήκες την λύση με τα κρύσταλλα και τις τιμές τους Γιώργο, το βασικό έχει λυθεί (μιλάω για το οικονομικό μέρος βέβαια!)
Το επόμενο είναι η βάση, και νομίζω ότι κάτι σαν αυτό που είχαμε συζητήσει (χτιστή με κάποιο υλικό) σου εξασφαλίζει την μέγιστη σιγουριά για το βάρος και συνδυάζει και ένα λογικό κόστος. Το δύσκολο όμως είναι το σωστό κόλλημα με την σιλικόνη, αφού πρόκειται και για σχετικά μεγάλα κομμάτια, και ασφαλώς το αποτέλεσμα πρέπει να είναι σωστό και για λόγους στεγανότητας αλλά και για εμφάνισης!!! Εκεί θέλει ψάξιμο αφού δεν μπορεί (εκ των πραγμάτων!) να βοηθήσει ο Αντρέας που έχει την ανάλογη εμπειρία. (Εκτός και το συνδυάσει με μια επίσκεψη στην γενέτειρα!!!)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: zincfree on 12/24/01 at 01:11:14
--------------------------------------------------------------------------------
There is a material for buildings' construction. It is called Alfa-block or Itong. It is light and you can work with it as if it was wood (you can saw it, drill it etc.).
You can build a very cheap and heavy duty stand with it.
Good luck!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: halvas69 on 01/10/02 at 07:17:52
--------------------------------------------------------------------------------
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΕΣ !!!!!!
Sorry, που εξαφανίστηκα για περίπου 15 ημέρες
αλλά βλέπετε, έχω αρκετή δουλειά (Θα τρέχω με τις απογραφές μέχρι τέλος Φεβρουρίου).
Οπότε δεν θα έχετε συχνές επισκέψεις εκ' μέρους μου.
Για το ενυδρείο ΜΟΥ τώρα.... ;D
Επιτέλους επισκευάστηκε πλήρως.
Είχα μερικές διαροές, αλλά φροντίσαμε και τις "εξαφανίσαμε".
Περάσε τα τελευταία τεστ με επιτυχία.
Από το Σάββατο θα κοσμεί το σαλόνι μου και θα ξεκινήσει το στρώσιμο.
Θα του βάλω βυθό και νεράκι για το ξεκίνημα, μαζί με ένα εσωτερικό φιλτράκι και θερμοστάτη.
Να του βάλω και κάποιο ψάρι ? (τι ψάρι ?)
Τα Φυτά, πότε θα ξεκινήσω να τα τοποθετώ ?
Φτού, > πάλι ξέχασα να μετρήσω τις διαστάσεις του.
Αλλά είναι σίγουρα λίγο παραπάνω από 100 Λίτρα.(110-120)
Θα σας πώ το Σάββατο.
Αυτά.....
Τα λέμε (Θα περιμένω) ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: ASCCO1 on 01/10/02 at 15:05:40
--------------------------------------------------------------------------------
Πιστευω οτι αν θελεις να βαλεις φυτα καλυτερο θα ηταν να μπουν στην αρχη πριν τα ψαρια και να μεινουν μονα τους καμια εβδομαδα να ηρεμισουν.
Τελικα αποφασισες τι ψαρια θα βαλεις??????????


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ
Post by: halvas69 on 01/12/02 at 03:15:37
--------------------------------------------------------------------------------
ΑΚΟΥΣΑΤΕ-ΑΚΟΥΣΑΤΕ
Χθες το βράδυ (κατά τις 10:45) με πήρε τηλέφωνο ένας παιδικός μου φίλος (από το δημοτικό !!!)
Ο οποίος μου είπε ότι, καθαρίζοντας την αποθήκη του, βρήκε 2 εσωτερικά φίλτρα και έναν θερμοστάτη (Μπόινκ).
Είναι παλιός ενυδρειάκιας, βλέπετε.
Αν και προσπάθησα να του ξανανάψω τον πόθο, δυστυχώς-τζίφος. :'(
Όπως καταλάβατε, πάλι στο τσάμπα την έβγαλα.
Αντί να πάω για αγορές σήμερα, θα πάω για παραλαβές (χε,χε,χε)
Τελίκα για πρωτάρης, πολύ οικονομικά την έβγαλα
Θα τα δοκιμάσω βέβαια για να δω σε τι κατάσταση βρίσκονται.
Αν και μου είπε ότι ήταν δουλεμένα 1 χρόνο, μόνο.
Μάλλον μόνο σφουγάρια θα αγοράσω.
Το απόγευμα θα μεταφέρω και το ενυδρείο στο σπίτι μου (ΥΕΑΗ).
Όσον αφορά τα ψάρια που θα βάλω..... Μάνθο μάλλον γίναμε 3
Sorry guys, Cichilds for later.
Και για να γίνω πιο σαφής.....
Πως θα κάνω το στρώσιμο ?
Με χρυσόψαρο ή κάτι άλλο (Διάφορα "σιρόπια")
Τα φυτά πότε θα τα βάλω ?
Και βέβαια ότι άλλο νομίζετε ότι πρέπει να κάνω, πείτε το μου. PLEASE
Αλήθεια, πώς θα σας στείλω μία φωτογραφία ???
Χαιρετώ ;D ;D ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ
Post by: Tolis on 01/12/02 at 10:43:20
--------------------------------------------------------------------------------
Το στρωσιμο μπορεις να το κανεις ή με χωρις ψαρια, (πως λεμε μια απ'ολα με χωρις τζατζικι), ή με δυο τρια ψαρακια σιγα σιγα. Οχι με χρυσοψαρο ομως, δεν εχουν καμμια δουλια σε ενα τροπικο ενυδρειο. Το στρωσιμο του νερου ειναι μια περιοδος υπομονης. Προσωπικα ειμαι παντα υπερ του "με χωρις ψαρια" στρωσιμου. Δες αυτο το πολυ κατατοπιστικο αρθρο καποιου γνωστου μας:
http://www.malawicichlidhomepage.com...our_tank1.html
και για οτι αποριες εδω ειμαστε.
Εχεις αγορασει ηδη χαλικι, φωτα κλπ? Μιας και εισαι κοντα στον Τακη και την Μαρια, θα βοηθουσε και θα επιταχυνε τα πραγματα, εαν σου εδιναν μερικες χουφτες απο το δικο τους χαλικι.
Φυτα μπορεις να βαλεις απο τη πρωτη κιολας μερα χωρις προβλημα.

Φωτογραφια, θα πρεπει να την ανεβασεις σε καποια σελιδα στο web, (ολοι οι Ελληνικοι providers σου δινουν δωρεαν χωρο), και μετα απλως να βαλεις εδω την διευθυνση της, αναμεσα στα [ img] και [ /img] tags.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: Takis on 01/12/02 at 11:57:15
--------------------------------------------------------------------------------
Τελικά νομίζω ότι δεν σε έπεισα για τις αφρικάνες Γιώργο !!!
Πρέπει να αλλάξω τακτική και να γίνω πιο πειστικός.... >Πάντως για να βάλεις αφρικάνες ίσως χρειαστεί να φτιάξεις πρώτα το μεγάλο ενυδρείο.
Τουλάχιστον ο Βασίλης (pokou) παρέμεινε εκεί για όπου ξεκίνησε ή τον έπεισες να βάλει και αυτός ζωοτόκα; !!!!!
Όσο για το στρώσιμο του νερού, πρέπει να έρθουμε σε επαφή για να σου δώσω κάποια πραγματάκια που θα κάνουν πολύ πιο γρήγορη την διαδικασία. Μια πολύ καλή λύση, μεταξύ άλλων, είναι να πάρεις ένα φίλτρο από ένα ενυδρείο στρωμένο, και να το βάλεις στο ενυδρείο σου για να συνεχίσει χωρίς να έχει πριν πλυθεί το σφουγγάρι του...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: ASCCO1 on 01/12/02 at 14:50:45
--------------------------------------------------------------------------------

Τεσσερεις ειμαστε μην ξεχνας το ετερο μου ημισυ tia_k88 , και αν βαλουμε και τον ΤΟΛΗ σε ενα μηνυμα του οτι του αρεσει ενα ενυδρειο φυτεμενο με ζωοτοκα καλα παμε!!!!
Τακη δυστηχως σημερα αναγκαστικα να αποχωριστω τις 3 Κιχλιδες καθως η συμβιωση τους στα 100 λιτρα εγινε ακετα δυσκολη, (αφου ακομα δεν υπαρχει προοπτικη για καποιο μεγαλο) και ετσι σε αυτο θα μεταφερθουν τα θηλυκα LIVEBEARERS για να μπορω ετσι να ελενχω τις γεννες.
Εγω παντως προσπαθησα :'( :'(


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ
Post by: halvas69 on 01/12/02 at 19:27:37
--------------------------------------------------------------------------------
ΝΥΣΤΑΖΩΩΩΩΩΩ !!!!!!!!!!
Και πρέπει αύριο, στις 7 και μισή το πρωί να φύγω για δουλειά στην Λευκάδα.
Αλλά που να κλείσω μάτι.
Χαζεύω το άδειο ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ. ;D ;D ;D
Λοιπόν,
Είναι 112 λίτρα.
Οι 2 αντλίες δουλεύουν άψογα (2Χ400Lt/h)
Ο θερμοστάτης πάει για πέταμα (δεν κόβει καθόλου-δουλεύει συνέχεια).
30 βαθμούς έφτασε η θερμοκρασία.
Μετά τον έβγαλα από την μπρίζα.
Για "ψαρόσουπα" καλός είναι, αν τον θέλει κανένας ?
Ο φιλαράκος μου μέχρι και θερμόμετρο (εσωτερικό) μου έδωσε.
Και μία αντλιούλα που βγάζει πυκνές και μικρές φυσαλιδούλες.
Το καπάκι έγινε από 3 κομμάτια γυαλί (Μέσα σε 5 λεπτά).
2 μεγάλα και ένα μικρό για το τάισμα.
Άψογη εφαρμογή (Τάκη το έκανα περίπου σαν το δικό σου)
Με την μόνη διαφορά ότι η λάμπα είναι απ'έξω απο το ενυδρείο.
Πάνω από το καπάκι, μέσα σε μία μακρόστενη-οβάλ, ανοξείδωτη θήκη, ώστε το φώς να κατευθύνεται μέσα στο ενυδρείο και να μην "βγάζει μάτια". (Πατέντα POKOU)
Βυθό θα βάλω την Δευτέρα που θα αγοράσω και έναν "φυσιολογικό" θερμοστάτη. (Ψιλό χαλίκι και από επάνω άμμο.)
Να δοκιμάσω να βάλω και κάποιο φυτό ή να το αφήσω για λίγο αργότερα (Είναι νωρίς) ?

ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ..... ;D
Τι να πω τώρα ? Φιλιά σε όλους :-* :-* :-*
Χρόνια πολλά, καλή χρονιά, να ζήσετε, να ευτυχίσετε, να είστε πάντα καλά, και ΚΑΛΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ !!!!!

Πάει, εγώ σάλταρα................

ΥΓ 1 Τάκη πρέπει να το δεις.
Θα σε ειδοποιήσω όταν το ετοιμάσω ή και όποτε μου το ζητήσεις.
ΥΓ 2 Και να είσαι σίγουρος ότι το μεγάλο θα είναι με ¨Αφρικάνες" (Να μην στεναχωριέσαι)
ΥΓ 2 Καλά ε ? Μιλάμε την ψώνισα.
Για Δαφνί προς τα που πάμε ? ???

ΥΓ 3 ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ;D ;D ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: polleni on 01/13/02 at 01:47:04
--------------------------------------------------------------------------------
Διακρίνω πολλά και υγιή συμπτώματα !!! Μου φαίνεται ότι εξελισσεσαι κανονικά.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: Maria on 01/13/02 at 05:53:00
--------------------------------------------------------------------------------
Γιώργο, καλή επιτυχία!
Όσο για το μεγάλο ενυδρείο σου έχω να σου δώσω μία φιλική συμβουλή: Να το φτιάξεις πριν έλθεις σε κοινωνία γάμου!!! LOL! ;D

Μάνθο, θα ήθελες να μας πεις για ποιο λόγο οι κιχλίδες σου ΔΕΝ τα κατάφεραν στα 100 λίτρα;;; ??? ??? ???
Το δικό μου ενυδρείο είναι μόλις 80 λίτρα και πάνε όλα μια χαρά! Εχτές μάλιστα ζευγάρωσαν για 3η συνεχή φορά... ήδη μερικά από τα μωρά της 1ης και 2ης γέννας κολυμπάνε χαρούμενα σε δύο από τα 3 ενυδρεία μας!!!



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: Takis on 01/13/02 at 06:05:38
--------------------------------------------------------------------------------
Όταν θα είσαι έτοιμος θα με ειδοποιήσεις και θα το δούμε μαζί. Μην ξεχνάς αυτά που σου έγραψα πιο πάνω για το στρώσιμο του νερού.
Στην αρχή σκεφτόμουν να μην ασχοληθώ, αφού την έπεσες σε ζωοτόκα, αλλά η σκέψη σου να κάνεις το μεγάλο με αφρικανες ήταν καθοριστική για την περαιτέρω στάση μου !!!!!
Ο ενθουσιασμός σου είναι ελπιδοφόρος για την πορεία σου στο δύσκολο (!!) δρόμο του χόμπι. Υπάρχουν πάρα πολλοί με ενυδρείο, αλλά ελάχιστοι το αντιμετωπίζουν με τον αναγκαίο ενθουσιασμό για να προχωρήσουν ένα βήμα πάρα πέρα.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: ASCCO1 on 01/13/02 at 09:06:09
--------------------------------------------------------------------------------
Μια που το θεμα αφορα τις Κιχλιδες θα ανοιξω ενα καινουργιο topic εκει οποτε συνεχιζουμε απο εκει . Ο.Κ??


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: halvas69 on 01/13/02 at 12:41:54
--------------------------------------------------------------------------------
Γύρισα από την Λευκάδα.
Και διαπίστωσα το εξής:

Η θερμοκρασία του νερού ήταν 25 βαθμούς ???
Μα πως στην ευχή, αφού δεν είχε θερμοστάτη απο χθές το βράδυ ?
Και σημειωτέον ότι για 13 ώρες που έλειπα από το σπίτι η μπαλκονόπορτα ήταν ανοιχτή στο σαλόνι και από το κρύο χτύπησαν τα σαγόνια μου ???

Ααααα, πρίν βγάλω τον θερμοστάτη είχε φτάσει 28 βαθμούς.
Λες να έπεσε η θερμοκρασία μόνο 3 βαθμούς ?

Τέλος πάντων.... ΩΡΑΙΟ ΕΙΝΑΙ !!! ;D - αν και άδειο.(μόνο με νερό)
Εγώ πάντος τον θερμοστάτη θα τον πάρω αύριο (καλού-κακού).
Πάω να το χαζέψω να βγάζει φυσαλίδες χε,χε,χε AT LAST ;D ;D ;D

Γειά σας.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: halvas69 on 01/13/02 at 12:44:04
--------------------------------------------------------------------------------
Sorry :-[ 30 βαθμούς ήταν, άρα 5 βαθμούς διαφορά. (Κατανοητό)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: halvas69 on 01/13/02 at 12:46:22
--------------------------------------------------------------------------------
Αλήθεια,
τι σχέση έχει ο γάμος με τις κιχλίδες ?
Ε ? Μήπως, κάποιο θέμα μου ξέφυγε ?
Για πες μου dear, Maria...... ???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: Maria on 01/13/02 at 15:59:38
--------------------------------------------------------------------------------
Well, dear Γιώργο,
για να αναλύσουμε το πράγμα σε όλες του τι διαστάσεις θα σου πω ότι το πρόβλημα δεν εντοπίζεται στις κιχλίδες! LOL
Οπότε η ερωτησή σου μετατρέπεται ως εξής: "Τι σχέση έχει ο γάμος με τα ενυδρεία;;;"
Ακριβώς dear Γιώργο: ΚΑΜΙΑ! ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΙΑ!!! LOL!!! ;D ;D

Κάνε και μία "στατιστική μελέτη" στο members list... :-/
μπορείς επίσης να επισκευθείς και το "Καλώς ορίσατε"> "Hello"...LOL!

Εγώ πάντως ως γυναίκα, ΤΟΛΜΗΣΑ... και σου είπα τη ΜΙΣΗ αλήθεια...
Για την άλλη μισή μπορείς να ρωτήσεις κάποιο από τα αξιότιμα μέλη αυτού του board... ξεκινώντας από τον αξιότιμο σύζυγό μου!!! LOL! ;D ;D




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ
Post by: halvas69 on 01/14/02 at 00:22:00
--------------------------------------------------------------------------------
Κάτι μου κρύβετε............................. ???

Είχα δει ήδη το θέμα των ανταλλαγών TV for Aquarium etc.
αλλά δεν καταλαβαίνω ακόμα ???

Ρώτησα και τον φίλο μου, που μου χάρισε τα φίλτρα. Γιατί αν θυμάστε, "έκοψε" με το χόμπυ πριν από 3 χρόνια.

Η χρονική απόσταση δε, αποκοπής του με το χόμπυ, συνέπεσε με την περίοδο που παντρεύτηκε : (χμμμ)

Η απάντηση που μου έδωσε ήταν " Δεν είχε χώρο στο σπίτι για τα ενυδρεία, που να τα βάλω ?".

Αν και αυτό δεν με προβλημάτισε εκείνη την στιγμή, τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα, διαπιστώνω ότι "κάτι τρέχει" αφού μένει στο ίδιο σπίτι που έμενε από μικρό παιδί.
Τότε πως χωρούσαν 2 120άρια στο σπίτι του και τώρα δεν χωράνε ? ???
Δεν είναι και γκαρσονιέρα (120 m2) !!!

Κάτι τρέχει με τα ενυδρεία και δεν το "πιάνω"
Κάποιοι, κάτι δεν μου λένε.
Κάποιοι, δεν μου ανέφεραν αυτού του είδους τα "προβλήματα".
Κάτι μου λέει να φτιάξω το μεγάλο ενυδρείο, πριν προχωρήσω σε γάμου κοινωνία.

Μήπως είμαι ο πιο "Αδύναμος Κρίκος" ? LOL ;D

THE TRUTH IS OUT THERE (X-Files)

Πάω να χαζέψω τις μπουρμπουλήθρες ;D ;D ;D (Ένα γιατρό ρεεεε)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: zincfree on 01/14/02 at 00:51:34
--------------------------------------------------------------------------------
Η άλλη μισή αλήθεια κρύβεται σε αυτό το άρθρο:

The other half truth is deep inside this article:

http://www.malawicichlidhomepage.com/aquainfo/cichli
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-12-02, 23:26
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ

--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ
Post by: halvas69 on 01/14/02 at 01:49:49
--------------------------------------------------------------------------------
XA,XA,XA,XA,XA,XA,XA ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Τώρα μάλιστα.

ΚΑΤΑΛΑΒΑ !!!

Μπράβο Ανδρέα "The truth was REALLY out there (MCH)"

Κυρίες μου, έχετε την συμπάθεια μου ;D ;D ;D
Καθότι εργένης και αντιπαθών τα της ακαταστασίας.

WATER SPILLS ON THE CARPET !!! (χα,χα,χα) ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: Maria on 01/14/02 at 03:15:27
--------------------------------------------------------------------------------

Λοιπόν, η απάντησή μου θα έχει 3 σκέλη:
1. Για να μην βγούμε εκτός θέματος θα αρχίσω απαντώντας στην βασική ερώτηση "ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ;;;
-ΩΣ ΕΡΓΕΝΗΣ dear George!!! (και μάλιστα με τσιμεντένια βάση για να μην μετακινείται!!! LOL!)

και τώρα που είμαστε "εντός θέματος" (Τόλη), συνεχίζω!!! ;D ;D ;D

2. Ανδρέα, πολύ ωραίο το άρθρο που του προτείνεις να διαβάσει, αλλά ξεχνάς ότι το συγκεκριμένο έχει Happy end με 1300άρι και λοιπά ενυδρεία!!!
( Το σύνηθες σκηνικό δεν έχει Happy end... έχει μόνο ΧΑΠΙ... και δη, από Laxotanil και πάνω!!! :P )

3ο... και βασικότερο:
Dear, Γιώργο μας ενημέρωσες ότι ο φίλος σου υπήρξε ευγενικός χορηγός 2 φίλτρων, ενός χαλασμένου θερμοστάτη και ενός εσωτερικού θερμομετρου.

ΤΑ ΔΥΟ 120άρια ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΤΙ ΤΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ;;; > >
ΚΑΘ'ΟΤΙ... ΤΑ ΘΕΛΩ!!! ΣΗΜΕΡΑ... ΑΥΡΙΟ... ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ ΧΤΕΣ!!! ;D ;D ;D




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: ASCCO1 on 01/14/02 at 12:59:18
--------------------------------------------------------------------------------
Υπαρχει μια παλια παροιμια που λεει " Το παιδι και το σκυλι οπως το μαθεις......."
Αντικατεστησε οποιο απο τα δυο θελεις με την λεξη '' ΓΥΝΑΙΚΑ'' και εχεις λυσει το παραπανω προβλημα ;D ;D ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: halvas69 on 01/14/02 at 13:11:24
--------------------------------------------------------------------------------
Τα ΕΔΩΣΕ !!! > > >
Τώρα σε αυτόν που τα έδωσε, τα φίλτρα δεν τα ήθελε ? ???
Να σου πω την αλήθεια, δεν τον ρώτησα για τα φίλτρα, δηλαδή, γιατί δεν τα έδωσε.

Έχω και νέα.

Τα αγόρασα ΟΛΑ !!!
Φυτά, βυθό, θερμοστάτη και μία διακοσμητική πέτρα από λάβα.
ΠΩ-ΠΩ-ΠΩ "χάσιμο" να το χαζεύω.

Τόλη όσον αφορά τα φυτά :
Έχεις κάποια διεύθυνση, για να δω φωτογραφίες από διάφορα φυτά, ώστε να καταλάβω τι φυτά είναι ?
Μου έδωσε 2 που είναι λέει: Πολύ σκληρά και αντέχουν, αααα είναι και πράσινα (Τώρα τι άλλο να πω ? - καταλαβαίνεις.)
Άλλα 2 που είναι : Απλώς όμορφα (Γκε-γκε ?)
Και άλλα 5 που είναι φθηνά (Πω-πω ενημέρωση!!!)
Η αλήθεια είναι ότι εγώ τα διάλεξα, γιατί μου άρεσαν (Αισθητικά)
Αλλά η συνήθεις ορολογία ήταν : Πράσινα και φυτά. (ΜΕΓΑΛΕ ή καλύτερα ΜΕΓΙΣΤΕ.)
Τώρα ότι νομίζεις, πράξε...........
Έχει σημασία ότι το ενυδρείο είναι "τίνγκα" στην φυσαλίδα ? (Καλό ή κακό ?)

Να επανέλθω και στην Μαρία.
Κορόιδευα εεε?
Που να δείς την μοκέτα την ώρα που έβαζα τον βυθό και τα φυτά :'(
Μανούλα μου, τι έπαθα ο δύστυχος !!!
Δηλαδή τις αλλαγές του νερού θα τις κάνω ή με μαγιώ ή θα ακολουθήσω την συμβουλή του Τάκη ( Τι κάνεις Δάσκαλε ? ) με λάστιχο ποτίσματος.
Α και το καλύτερο, μου άνοιξε η σακούλα με τα φυτά πάνω στο τραπέζι και το νερό πήγε στην μοκέτα, στον καναπέ και στο τζάκι ( Μα πως τα κατάφερα έτσι :'( )
Όσον αφορά το "ΜΕΓΑΛΟ", θα γίνει η βάση του από ALPHA-BLOCK,(info@Τάκης-Ανδρεάς) το οποίο θα το χτίσω για να μην μετακινείται !
ΤΣΙΟΥ !!! ;D ;D ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: Maria on 01/14/02 at 13:38:43
--------------------------------------------------------------------------------
Λοιπόν, Μάνθο καλά τα λες.. μόνο που ξεχνάς δύο βασικές παραμέτρους
1. Ένα παιδί απο τη στιγμή που γεννιέται και μετά, εξαρτάται από τους γύρω του
2. Ο σκύλος είναι ο πιο πιστός φίλος του ανθρώπου...

Καμία από τις δύο συνθήκες ΔΕΝ ισχύει για μία γυναίκα!!!
Καλό;;; ;D

ΥΓ1. πΆλι είμαι εκτός θέματος Τόλη ;D
ΥΓ2. Φίλε Γεώργιε, θα επανέλθω στην περίπτωση σου λίγο αργότερα!!! ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ
Post by: halvas69 on 01/14/02 at 14:29:25
--------------------------------------------------------------------------------
Τάκη,
έχει λυσσάξει > ο Βασίλης (POKOU) να βρεί το σφουγγάρι που λέγαμε.(Do you remember ?)
Άλλα...........τζίφος :'(
Εδώ και μία εβδομάδα, ψάχνει μία φίλη μας, όλα τα μαγαζιά στην Αθήνα.
Την φόρτωσε με διευθύνσεις και την έστειλε προς αναζήτηση.
Θα δούμε τι θα γίνει.
Και όταν το βρεί, που θα το βρεί σίγουρα, καθότι η Ευγενεία (Thats her name) έχει τη φήμη της μεγαλύτερης ξετρυπώστρας στον πλανήτη, θα σε ενημερώσουμε........ ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: ari on 01/14/02 at 14:43:06
--------------------------------------------------------------------------------
φίλτατε Γιώργο. ρίξε μια ματιά εδώ
http://192.38.244.204/go.asp?show=products
έχει φυτά ουυυυυυ! Να ψάχνεις με τις ώρες.




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: halvas69 on 01/14/02 at 14:52:11
--------------------------------------------------------------------------------
thanks a lot God of war


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: ari on 01/14/02 at 16:12:20
--------------------------------------------------------------------------------
far from that! :
για δες και αυτό, είναι ίσως πιο εύχρηστο..
http://www.easyfishkeeping.com/tropica/Default.htm


ps. άλλος ένας 'στρώνεται' για το 'veg' κλαμπάκι ;D ;D ;D




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ
Post by: Takis on 01/14/02 at 18:55:26
--------------------------------------------------------------------------------


on 01/14/02 at 14:29:25, halvas69 wrote:
Παράθεση:
Τάκη,έχει λυσσάξει > ο Βασίλης (POKOU) να βρεί το σφουγγάρι που λέγαμε.(Do you remember ?)
Άλλα...........τζίφος :'(
Εδώ και μία εβδομάδα, ψάχνει μία φίλη μας, όλα τα μαγαζιά στην Αθήνα.
Την φόρτωσε με διευθύνσεις και την έστειλε προς αναζήτηση.
Θα δούμε τι θα γίνει.
Και όταν το βρεί, που θα το βρεί σίγουρα, καθότι η Ευγενεία (Thats her name) έχει τη φήμη της μεγαλύτερης ξετρυπώστρας στον πλανήτη, θα σε ενημερώσουμε........ ;D

Αρχικά έχω εγώ ένα κομμάτι αρκετά μεγάλο να σου δώσω, αλλά την απάντηση για την Αθήνα θα μας την δώσει ο Αντρέας που γνωρίζει εκεί τα κατατόπια και την αγορά της. Πάντως το δικό μου είναι από παραγγελία από την Γερμανία, κάτι που τώρα με τα ευρώ είναι επίσης πολύ εύκολο !!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ
Post by: halvas69 on 01/15/02 at 07:05:42
--------------------------------------------------------------------------------
Λοιπόν,
Τα φυτά έχουν ως εξής :

Τα 5 είναι EGERIA DENSA (1000%)
http://www.easyfishkeeping.com/tropi...plants/058.jpg

Τα άλλα 2 είναι κάποια από τα ANUBIAS BARTERI, μάλλον το CALADIIFOLIA 1705 http://www.easyfishkeeping.com/tropi...lants/101u.jpg χωρίς να είμαι σίγουρος. ???

Και τα τελευταία 2 μοιάζουν πάρα πολύ με το ECHINODORUS BLEHERI http://www.easyfishkeeping.com/tropi.../plants/71.jpg αλλά πάλι χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος :

(Είναι και αυτό που μου αρέσει πιό πολύ)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: halvas69 on 01/15/02 at 07:12:27
--------------------------------------------------------------------------------
Η θερμοκρασία είναι σταθεροποιημένη στους 25 βαθμούς.
Και την λάμπα (Φθορισμού Philips TLD 18W/45) την ανάβω 12 ώρες την ημέρα.
Καλά πάμε ?
Τι λέτε ? ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: ASCCO1 on 01/15/02 at 12:45:28
--------------------------------------------------------------------------------
Το φως που εχεις ειναι λιγο !!
για να το υπολογισουμε " 1watt ανα 2 λιτρα νερου"
θα χρειαστει να βαλεις και αλλη λαμπα αν εχεις προβλημα χωρου στο καπακι του ενυδρειου βαλε το ballast απ την φθοριου εξω απο το καπακι ( μπορεις αν θελεις να βαλεις 1 μονο ballast και για τις δυο λαμπες η" τρεις)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: ari on 01/15/02 at 13:23:57
--------------------------------------------------------------------------------
Ναι κάνε κάτι για το φως...για χατήρι τουλάχιστον της Egeria densa! Τι έχεις για υπόστρωμα; Αν έχει όντως απο τα Echinodorous sp -η τελευταία φωτογραφία- τότε θα χρειαστεί ένα 'πληθωρικό' υπόστρωμα. Τα δυο άλλα ( εγκερια, ανουμπιας) νομίζω μπορούν και σε σκέτο χαλίκι
καλή συνέχεια



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: halvas69 on 01/15/02 at 14:12:49
--------------------------------------------------------------------------------
Thanks, ;D
Θα αλλάξω την λάμπα και θα βάλω 2 μεγαλύτερες.
Όσον αφορά τον βυθό, πήρα ακριβώς τον ίδιο που είχε στο κατάστημα (Στο planted tank που είχε).
Είναι ψιλό χαλίκι με άμμο, σε μπέζ απόχρωση.
Έχει υφή σαν ελαφρόπετρα και τρίβεται "σχετικά" εύκολα.
Μάλλον η άμμος είναι το ίδιο το χαλίκι που έχει τριφτεί κατά τις μεταφορές, και έχει υποστεί κάποια ταλαιπωρεία.
Σαν πληθωρικό υπόστρωμα, τι εννοείς ?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: ari on 01/15/02 at 17:09:56
--------------------------------------------------------------------------------
εννοούσα να έχει θρεπτικά στοιχεία διαθέσιμα για την ανάπτυξη των φυτών. Τα χαλίκια -μικρά πετραδάκια- δεν προσφέρουν απολύτος τίποτα. Το ίδιο και η άμμος (ακόμα μικρότερα πετραδάκια). Τώρα για το δικό σου απο όσα μου γράφεις δεν ξέρω τι είναι, ομως είμαι 99,9% σίγουρος πως δεν είναι τίποτα απο αυτα τα δύο (άμμος ή χαλίκι γιατί δεν θα τριβότανε) μην ανησυχείς!





--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: Tolis on 01/15/02 at 19:19:08
--------------------------------------------------------------------------------
Θα συμφωνησω κι'εγω για αλλη μια λαμπα (εστω στη λιστα αγορας γι αργοτερα) - ασχέτως φυτων, θα "δειξει" και το ενυδρειο και τα ψαρια καλυτερα.
Τα συγκεκριμενα φυτα θα πανε μια χαρά με απλο ουδετερο χαλικι, δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος (ουτε ειναι καιρος ακομα) να ασχοληθεις με αναμιγμενα υποστρωματα...το μονο που θα χρειαστει ο Echinodorus ειναι μια ταμπλετα λιπασματος κατω απο τις ριζες του καθε 1-2 μηνες (πολυ πιο απλο και πρακτικο)...
Θα συμβουλευα , μια και ειναι και φτηνα, να βαλεις κι αλλα Egeria densa, οσα σε παιρνει (οικονομικως)...ειναι φυτα που αναπτυσσονται σχετικα γρηγορα και βοηθανε κι αυτα λιγο στο βιολογικο καθαρισμα τραβωντας νιτρικα. Αν δεις οτι σου ψιλοχαλανε, ιδιαιτερα στο κατω μερος, ξεφυτεψε τα κι αστα να επιπλεουν για λιγο καιρο.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: zincfree on 01/16/02 at 00:24:00
--------------------------------------------------------------------------------
Επειδή λίγοι Lfs αγοράζουν σφουγγάρια τέτοιου είδους (λόγω άγνοιας περί την χρήση τους) δεν ξέρω ποιός μπορεί να έχει. Δοκιμάστε στην ΑΒΥΣΣΟ (λεωφόρο Αλεξάνδρας).
Εγώ δυστυχώς δεν έχω προμηθευτεί ακόμη, γιατί πρέπει να το αγοράσω σε μεγάλα κομμάτια, που αφ' ενός κοστίζουν και αφ' ετέρου δεν αποθηκεύονται εύκολα.
Υπάρχουν πάντως και μάλιστα τουλάχιστον τριών διαφορετικών πυκνοτήτων που μετριέται σε πόρους ανά τετραγωνική ιντσα (ppi).
Με ένα κομμάτι 40cm x 25 cm x 25 cm και μία αντλία νερού 1600 - 2000l/h, που τραβάει μέσα από το σφουγγάρι, μπορεί να κρατηθεί άνετα ένα tank 400 περίπου λίτρων.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: halvas69 on 01/16/02 at 11:06:26
--------------------------------------------------------------------------------
Το πρώτο μαγαζί που κοίταξε ήταν η ΑΒΥΣΣΟΣ .
Ευχαριστώ πάντως.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: zincfree on 01/16/02 at 12:57:02
--------------------------------------------------------------------------------
Δυστυχώς οι άλλες πηγές που διαθέτω είναι χονδρικές και είτε δεν πωλούν σε ιδιώτες ή θα αναγκαστείς (εάν σου πουλήσουν) να αγοράσεις ολόκληρο κομμάτι. Βέβαια αυτό συμφέρει αλλά θα πρέπει να γίνει πληρωμή τοις μετρητοίς και πρέπει να είναι ένα ουκ ευκαταφρόνητο ποσό.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: Takis on 01/16/02 at 13:38:48
--------------------------------------------------------------------------------
Γιώργο, το ξαναλέω: Αν δεν πρόκειται για κανένα τεράστιο κομμάτι, μπορώ να σου δώσω εγώ...
Εκτός και αν δεν θέλεις να υποχρεωθείς ;D ;D ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: halvas69 on 01/16/02 at 17:23:08
--------------------------------------------------------------------------------
Ευχαριστώ πολύ για την προσφορά σου,
αλλά δεν είναι κάτι επείγον.
Βλέπεις αφορά το "ΜΕΓΑΛΟ" που θα φτιάξω κάποια ημέρα (Ελπίζω εντός του 2002).
Thanks anyway ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: Takis on 01/18/02 at 11:39:07
--------------------------------------------------------------------------------
Τελικά αποφάσισες τι ψάρια θα βάλεις μέσα στο ενυδρείο σου ή ρωτάω κάτι που έχει απαντηθεί και μου έχει διαφύγει;
Όσο για το σφουγγάρι, όποτε το χρειαστείς εδώ είναι....



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ
Post by: halvas69 on 01/19/02 at 11:32:37
--------------------------------------------------------------------------------
Να σου θυμήσω ότι σκοπεύω να βάλω, Guppies etc. :-[ (Sorry)
Άλλα, όταν φτιάξω το ΜΕΓΑΛΟ σιγουρότατα θα βάλω Αφρικάνες.
Please, δείξε επιείκια για το μικρό μου ολίσθημα στην "αμαρτία".... :'(


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: halvas69 on 01/19/02 at 11:50:58
--------------------------------------------------------------------------------
Και πως να αντισταθώ βέβαια, αφού έβαλες και αυτές
τις φωτογραφίες με τους Καρδινάλιους, στο site σου.
ΓΙΑΤΙΙΙΙΙ ? το έκανες αυτό. ;D ;D ;D
Με υποβάλεις δε πειρασμούς!
Δοκιμάζεις την πίστη μου.......... χε,χε,χε ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: halvas69 on 01/19/02 at 11:54:41
--------------------------------------------------------------------------------
Κατασκευάστηκε, νέο καπάκι με 2 λάμπες.
Οπότε, το ζήτημα του "υποφωτισμού" διορθώθηκε.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: Takis on 01/19/02 at 12:54:10
--------------------------------------------------------------------------------
Αγόρι μου αφού έχεις καταλάβει ότι είμαι μεγαλόψυχος και συγχωρώ πολλές αμαρτίες!!! Είπαμε όμως μεγαλόψυχος, όχι και θεός!
Οι αμαρτίες σου θα διαγράφουν μόνο όταν θα φτιάξεις το ΚΑΛΟ !!!!!
Ελπίζω βέβαια με αυτό που έχεις τώρα (το αμαρτωλό!) να πάρεις τα απαραίτητα μαθήματα!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: halvas69 on 01/22/02 at 14:17:16
--------------------------------------------------------------------------------
Εεεεεεεεε :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[
Να σου, πω.........
Έβαλα ήδη κάποια ΝΕΟΝ ( Για το στρώσιμο :P Λέμε τώρα.....)
Καλά έκανα ? ή θα τα "κλαίνε οι ρέγκες" ? :'(



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: sonia on 01/22/02 at 14:26:38
--------------------------------------------------------------------------------
ΝΕΟΝ ειπες?
για στρωσιμο?
την φοβαμαι λιγο τη δουλεια. :-/ :-/


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: ASCCO1 on 01/23/02 at 14:01:16
--------------------------------------------------------------------------------
Ειμαι τις γνωμης οτι μερικοι ξιφοφοροι θα ηταν προτημοτεροι απο τα neon!!!!!!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: Tolis on 01/23/02 at 15:09:44
--------------------------------------------------------------------------------
Τα neon tetras δεν ειναι οτι καλυτερο, στο στρωσιμο χρειαζονται σκληρα και ανθεκτικα ειδη, αλλά αφου τα εβαλες, ειναι καλυτερο κατα τη γνωμη μου να δουμε τι θα γινει παρα να βγαζεις και να βαζεις ψαρια. Κρατα μας ενημερους ομως.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: halvas69 on 01/24/02 at 14:48:46
--------------------------------------------------------------------------------
Έπαθα πλάκα, :-/
Σήμερα τακτοποιούσα τα φυτά και διαπίστωσα ότι τα EGERIA DENSA , έγινα από 5, 12 άκουσον-άκουσον.
Όχι μόνο αυτό, αλλά έβγαλαν και κλαδάκια (Αυτά τα οποία βγάζουν άνθη) καθως και το ECHINODORUS.(Παραφυάδες νομίζω τα λένε)
Ενυδρείο TURBO ?
Έλα Χριστέ και Παναγία μου.
Και να σκεφτείτε ότι αγόρασα σήμερα λίγο υγρό λίπασμα, γιατί νόμιζα ότι είχαν πάρει την κατιούσα.
ΚΑΙ ΓΑΜΩ ΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΕΧΩ ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Φιλάρες σε όλους σας :-* :-* :-* (Πάλι φτίαχτηκα το ψώνιο)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: polleni on 01/24/02 at 16:21:31
--------------------------------------------------------------------------------
Εδώ εγώ φτιάχνομαι με τα σαλιγκάρια μου, δεν θα φτιαχτείς εσύ με ολόκληρα φυτά ;; Οντως είμαστε ψωνάρες.

Πήγα σήμερα σε ενυδρειάδικο (μετά από πάαααρα πολύ καιρό πήγα δύο φορές απανωτά) για να αγοράσω κάτι ψάρια που έφτασαν επιτέλους από Σιγκαπούρη (κάτι συγκεκριμένα είδη που ήθελα) και να φύγω (έχοντας κανονίσει τα πάντα εδώ και μέρες). Κούνια που με κούναγε.. Εκατσα τρεις ώρες και αν δεν έκλεινε ο άνθρωπος ακόμη εκεί θα είμασταν..


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: halvas69 on 01/26/02 at 02:35:57
--------------------------------------------------------------------------------
Μου έφεραν ΔΩΡΟ κάποια GUPPIES.
Βιαστικά μεν, άλλα τι να κάνω ? ? ? ???
Τα έβαλα και αυτά στο ενυδρείο (Μην αρχίσετε το "κράξιμο")
Έκλεισα 3 εβδομάδες στρωσίματος και ελπίζω να πάνε καλά τα πράγματα.
Μακάρι να πάνε καλά τα ψαράκια :-/
Sorry, αλλά οι συνθήκες................
Όσον αφορά τα φυτά.......καλά μιλάμε έχω πάθει πλάκα.
Ακούστε τι έγινε σε 24 ώρες.
Ο ECHINODORUS είχε ένα μικρό φυλαράκι στην βάση του, το οποίο τώρα έχει.........4πλασιαστεί
τα EGERIA DENSA να δούμε που θα φτάσουν ?
Σε λίγο θα γίνει "δάσος" με αυτά.
Και φτάσαμε στο καλύτερο.
ANUBIAS BARTERI.
Ο Βασίλης (POKOU) μου είχε δώσει 1 μικρό κομάτι ρίζας, για ανάρωση.
Καθ' ότι ο Highlander είχε φροντίσει να το "κλαδέψει" επιμελώς.
Για 20 ημέρες δεν παρουσίαζε καμία βελτίωση.
Μέχρι πριν από 3 ημέρες, όπου έβγαλε κάτι μικρά πράσινα κλαδάκια, 5 στον αριθμό, μήκους περίπου 3-4mm.
Εεεεε τι να πω τώρα ?
Θα με πιστέψετε ?
Σε 1 ημέρα τα κλαδάκια έγιναν φύλα, κανονικότατα.
Με μηκος φύλου, κάτι παραπάνω από έναν πόντο.
ΚΑΛΟ ΕΕΕΕΕΕΕ ;D ;D ;D ;D ;D ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: sonia on 01/26/02 at 06:44:09
--------------------------------------------------------------------------------
Aληθεια δεν μας ειπες,τα neon πως τα πανε?



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: halvas69 on 01/26/02 at 09:00:36
--------------------------------------------------------------------------------
Dear sonia,
Tα ΝΕΟΝ είναι σχεδόν 2 εβδομάδες στο ενυδρείο. (ΖΩΝΤΑΝΑ!)
Τις 2 πρώτες ημέρες κρυβόντουσαν κάτω από τα φυτά, όταν άναβε το φως και μετά από 3-4 ώρες "χλώμιαζαν" (έχαναν τα χρώματα τους).
Τις επόμενες ημέρες φαινόντουσαν πιό νορμάλ, αλλά δεν αγαπούσαν και πολύ τις βόλτες στο ενυδρείο.
Άπο την ημέρα που μου έφεραν τα GUPPIES, έγινε "επανάσταση"
Για την ακρίβεια ζωντάνεψαν τα χρωματάκια τους και έχουν τρελλαθεί στις βολτίτσες .
Όλα δείχνουν ΟΚ ;D ;D ;D



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: halvas69 on 01/26/02 at 09:05:52
--------------------------------------------------------------------------------
Επί τη ευκαιρία,
Μόλις έφτιξα, μία φασολάδα κοκκινιστή, μούρλια.
Ενδιαφέρεται κανείς ? ;D
ή φάγατε όλοι. (Πω... μύρισε το σπίτι σέλινο)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: Takis on 01/26/02 at 09:18:43
--------------------------------------------------------------------------------
Αυτές τις προσφορές δεν τις κάνουν τέτοια ώρα λεβέντη μου!!!
Παίρνουν τηλέφωνο από το πρωί!
Το βράδυ έχουμε μάζωξη για τα γενέθλια της Φαίδρας. Σε ενδιαφέρει;
Αν ναι, (και δεν σε ενοχλούν τα μικρά) είσαι ευπρόσδεκτος.
Θα είναι και ο Παύλος.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: sonia on 01/26/02 at 17:21:36
--------------------------------------------------------------------------------
-Να τα εκατοστησει η πιτσιρικα σας Τακη και Μαρια
-Καλα τι συνθηκες νερου εχεις και παντρεψες neon με guppies?
Ενδιαφερον ακουγεται παντωςκαθως και τα δυο ειδη εχουν να επιδειξουν τελειους χρωματισμους.
-φασολαδα ειπες ε?
-α σας το'πα?δε σας το'πα...ανακαινιζω το ενυδρειο μου!!!
Μεσα στη eβδομαδα παραλαμβανω καινουργιο φιλτρο(εξωτερικο)και καινουργιο χαλικακι.
Τωρα για το τι θα καταληξει τελικα....θα δειξει.
Ενα ειναι συγουρο,δεν θα εχει livebearers μεσα.
Τα υπολοιπα θα σας τα πω μολις περασουν δυο εβδομαδες και ψιλοστωσει το νερο.
Αχ,ειμαι πολυ ενθουσιασμενη με αυτη την αλλαγη.
By the way,το ενυδρειο εχει διαστασεις 70x35x40.
Καλο ακουγεται ετσι?να δουμε και ποιοι θα ειναι οι ενοικοι του


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re:
Post by: pokou on 01/27/02 at 16:41:44
--------------------------------------------------------------------------------
Mηπως θες ενα Red belly pacou?
Ειναι αθανατο και πολυ ομορφο. :P



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: sonia on 01/28/02 at 02:05:53
--------------------------------------------------------------------------------
Reb belly ειπες ε?
Τελεια "ψαρακια".Το θεμα ειναι οτι δεν πανε με κατι αλλο μαζι και πως πρεπει να κανεις ειδικο ενυδρειο.Παντως με τα φυτα που σκεφτομαι να βαλω μεσα,μαλλον θα ταιριαζε.
Sorry,να κανω μια ρωτηση τωρα που το καλοσκεφτηκα.
Red belly pacu ειπες?
Red belly δεν ειναι τα Piranchas?
Υπαρχουν και pacu red belly?
Tα pacu δεν ειναι χορτοφαγα σε αντιθεση με τα πιρανχας?



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: halvas69 on 01/28/02 at 03:21:47
--------------------------------------------------------------------------------
Πριν σου απαντήσει ο Βασίλης, θα σου πω εγώ 2 λογάκια.
Η αλήθεια είναι ότι μοιάζουν πάρα πολύ.
Κοίτα τις Φώτο να καταλάβεις.
Common name = Red-Bellied Piranha
Scientific name = Serrasalmus nattereri
Size = 12" (30cm)
Feeding = Omnivore, will eat most larger foods.
http://www.thetropicaltank.co.uk/Fis...s/piranha2.jpg



Common name = Red-Bellied Pacu
Scientific name = Piaractus brachypomus
Size = 24" (60cm)
Feeding = Live fish or other live or dead meaty foods.
http://www.aquariahobbyist.com/speci...s/0919_150X125[1].jpg

Για να καταλάβεις ποιό είναι το καθένα, η διαφορά τους είναι στην κάτω γνάθο, το Πιράνχα είναι σαν να έχει προγναθισμό (Εξέχει αρκετά σε σχέση με το Pacu)

Αυτό που διαπίστωσα στο ενυδρείο του Βασίλη, (άσχετα με το τι γράφεται για το διαιτολόγιο του) είναι ότι ο "Highlander" ;D , ότι ψάρι κολυμπούσε στο ενυδρείο, του μασούλαγε τα πτερύγια.
Και όταν έβλεπε κάποιο μικρότερο το ΧΛΑΠΑΚΙΑΖΕ !!! σε χρόνο dt. :'(
Τώρα τι φυτοφάγο είναι αυτό ? :-/
Συμβουλή μου ......Αν το θες, βάλτο μόνο του σε κάποιο ενυδρείο.
Αααααα και χωρίς φυτά (Το κατάπιε και το Anubias Barteri)
IMO για αποφυγή παρεξηγήσεων ge-ge ?
Αυτή τη στιγμή είναι περίπου 8-10 cm σαν την φωτογραφία κάτω δεξιά και πραγματικά - ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ -.
Φιλικά G.H.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: halvas69 on 01/28/02 at 03:31:22
--------------------------------------------------------------------------------
ΤΟΛΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ,
Τι λες να το κλειδώσεις το topic αυτό ?
Κάντο, γιατί πάει μακρυά η βαλίτσα και μετά........
ΤΗΧ a lot. ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?
Post by: sonia on 01/28/02 at 04:25:53
--------------------------------------------------------------------------------
A μαλιστα,καταλαβα.
Καλα,δεν υπαρχουν ομως και κατι πακου που ειναι μαυρα?
Καλα και εγω πως νομιζα οτι τα πακου ειναι χορτοφαγα σε αντιθεση με τα πιρανχας?
Μαλλον εχουμε ανοιξει μια συζητηση σε αυτο το topic που ειναι λιγο ασχετη με το θεμα.
Anyway...
ας μας συγχωρησουν οι υπολοιποι


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ
Post by: tolibra on 01/28/02 at 07:09:20
--------------------------------------------------------------------------------
Νομιζα οτι το pacu ειχε επιστραφει ηδη στο LFS?
Παιδια συζητηστε θεωρητικα οσο θελετε για pacus, αλλά μη διανοηθειτε να κρατησετε αυτο το ψαρι αν δεν εχετε 700 λιτρα και πανω. Για περισσοτερα, δειτε ta 4-5 πρωτα posts στο topic: My tank ( http://studio.aaquaria.com/cgi-bin/Y...num=1007424694 )

*Topic locked, continues next door*
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,23064 seconds with 14 queries