Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-12-16, 20:11
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή Υλικά φίλτρανσης για το sump

Μόλις πρόσφατα έβαλα σε λειτουργία sump 50 λίτρων στο οποίο "τρέχει" ένα skimmer mc500, με τρία χωρίσματα. Ένα για το skimmer, ένα για αραγωνίτη και βράχο και ένα για την αντλία επιστροφής. Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1. Σκοπεύω να βάλω αυτόματη αναπλήρωση. Που θα ήταν καλό να τοποθετηθεί;
2. Αν βάλω νεκρό βράχο και αραγωνίτη, θα "ζωντανέψει" από μόνος του; Στο ενυδρείο έχω 15 κιλά νεκρό και 4 κιλά ζωντανό.
3. Τι άλλο θα ήταν καλό να έχει το sump;
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-12-16, 20:38
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sxetikos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόλις πρόσφατα έβαλα σε λειτουργία sump 50 λίτρων στο οποίο "τρέχει" ένα skimmer mc500, με τρία χωρίσματα. Ένα για το skimmer, ένα για αραγωνίτη και βράχο και ένα για την αντλία επιστροφής. Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
καλη αρχη φιλε σου εύχομαι στον μαγικό κόσμο του θαλασσινού!
Αν θέλεις κανε μας και μια παρουσίαση του υφάλου σου!

1. Σκοπεύω να βάλω αυτόματη αναπλήρωση. Που θα ήταν καλό να τοποθετηθεί;
τα φλοτερ της αναπλήρωσης τοποθετούνται στο διαμέρισμα της αντλίας επιστροφής!
2. Αν βάλω νεκρό βράχο και αραγωνίτη, θα "ζωντανέψει" από μόνος του; Στο ενυδρείο έχω 15 κιλά νεκρό και 4 κιλά ζωντανό.
καλο ειναι να μην βάλεις βράχο και αραγωνιτη στο σαμπ
3. Τι άλλο θα ήταν καλό να έχει το sump;
σκιμμερ,ριακτορες υλικών,θερμοστάτη,ελεγκτή θερμοκρασίας
Καλη συνεχεια φιλε.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-12-16, 23:44
Το avatar του χρήστη leonardos
leonardos Ο χρήστης leonardos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

καλος ηρθες και απο μενα
αραγωνιτη στο σαμπ δεν χρειαζεται, τωρα αμα θες να προσθεσεις βραχο οκ, εγω εχω αλλα αμα ειναι αρκετος στο κυριο ενυδρειο δεν ειναι απαραιτιτος.
μπορεις επισεις να βαλεις μια αλγη αμα θες (χαετο ισος)
συνηθος στο πρωτο διαμερισμα βαζουμε το σκιμερ και ισος ριακτορες με αντιφωσφ. ανθρακα ριακτορα υλικων η δοσομετρικη, στο δευτερο θερμανση βραχο και χαετο (αν δεν βαλεις χαετο τοτε μπορεις να βαλεις εδω ολα εκτος σκιμερ) και στο τελευτεο αντλεια επιστροφης και αναπλιρωση.
επισεις μπορεις να δεις (αν βαλεις χαετο) ποσ μπορεις τον αντιφωσφ να τον βαλεις μετα την αλγη.
γενικα παντος οτι σ αρεσει και σε βολευει κανεις νομοι δεν υπαρχουν. οι νομοι μπενουν μονο απο θεμα λειτουργικοτιτας
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-12-16, 01:13
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ! Το ενυδρείο τρέχει εδώ και 50 μέρες περίπου και έχει πέσει πάρα πολύ DIY. Μόλις σταθεροποιηθούν κάποια πράγματα θα κάνω παρουσίαση για σχόλια και υποδείξεις.
Θερμαντήρα έχω στο πρώτο χώρισμα και τον αισθητήρα του controler στο ενυδρείο, με το σκεπτικό ότι με ενδιαφέρει η θερμοκρασία του ενυδρείου. Έχω επίσης και ένα εξωτερικό φίλτρο με σιποράξ και σπασμένο κοράλι. Να το αφήσω ή να το βγάλω;
Σχετικά με τους ριάκτορες, θα ήθελα να μου πείτε λίγα λόγια παραπάνω, πόσους χρειάζομαι τι υλικά κ.τ.λ. ή αν υπάρχει κάποιο σχετικό άρθρο.
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-12-16, 16:21
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sxetikos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ πολύ! Το ενυδρείο τρέχει εδώ και 50 μέρες περίπου και έχει πέσει πάρα πολύ DIY. Μόλις σταθεροποιηθούν κάποια πράγματα θα κάνω παρουσίαση για σχόλια και υποδείξεις.
με το καλό,περιμένουμε!
Θερμαντήρα έχω στο πρώτο χώρισμα και τον αισθητήρα του controler στο ενυδρείο, με το σκεπτικό ότι με ενδιαφέρει η θερμοκρασία του ενυδρείου. Έχω επίσης και ένα εξωτερικό φίλτρο με σιποράξ και σπασμένο κοράλι. Να το αφήσω ή να το βγάλω;
αν θελεις μπορείς να βάλεις μέσα τα υλικά ενεργού & αντιφωσφορου να δουλέψει σαν ριακτορας!
Σχετικά με τους ριάκτορες, θα ήθελα να μου πείτε λίγα λόγια παραπάνω, πόσους χρειάζομαι τι υλικά κ.τ.λ. ή αν υπάρχει κάποιο σχετικό άρθρο.
ριακτορες υπάρχουν για ενεργό άνθρακα και αντιφωσφορο,υπάρχει ο ριακτορας ασβεστίου και από εκεί και πέρα ανάλογα με τι μέθοδο θα ακολουθήσεις υπάρχουν και οι κατάλληλοι ριακτορες όπως ζεολίθου,πελετ ακόμα και καλκ!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενίσχυση φίλτρανσης Undertaker Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 19 07-08-14 22:36
Απορια Φίλτρανσης για 60λιτρο Reef! Malawi Lover Φίλτρανση 24 20-09-12 18:24
Αναβάθμιση Φωτισμού-Φίλτρανσης...Τώρα! nazgul Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 24-05-12 09:15
Υλικά φίλτρανσης spookie Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 18-11-07 01:34
Περί φίλτρανσης και λοιπών θεμάτων. mad Φίλτρανση 151 10-03-07 09:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03897 seconds with 15 queries