Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas > Αναπαραγωγή

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-12-04, 02:54
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ

Καταρχήν γειά σε όλους και συγχαρητήρια για τη δημιουργία αυτού του φόρουμ.εδώ και πόσο καιρό παιδεύομαι ψάχνοντας πληροφορίες σε ξένα φόρουμ(όχι ότι τα μέλη δεν είναι πρόθυμα να απαντήσουν,αλλά άλλο να μιλάτε την ίδια γλώσσα...)έχω ένα μονομάχο,τον οποίο μέχρι πρόσφατα θεωρούσα θηλυκό,αλλά απ'ό,τι μου είπαν στα ξένα φόρουμ είναι αρσενικός με κοντά πτερύγια.μετά από πολύ ψάξιμο,σκέφτομαι να τον αναπαράγω.'εχω μερικές ερωτήσεις
1)υπάρχουν μαγαζιά που μπορώ να βρώ θηλυκό με κοντά πτερύγια για να τον ζευγαρώσω ώστε όλα τα μωρά να βγουν με κοντά πτερύγια?(έχω κοιτάξει σε μερικά,αλλά δυστυχώς πέρα από τους συνηθισμένους μονομάχους τίποτα).αν κάποιος έχει θηλυκό με κοντά πτερύγια και ενδιαφέρεται ας μου πει
2)μπορώ να βρώ κάπου ζωντανή τροφή για τα μωρά?
3)πόσα μωρά περίπου επιβώνουν στις πρώτες γέννες?ξέρω ότι το ποσοστό που πεθαίνει είναι μεγάλο?
4)πόσο εύκολο είναι να βρείς μαγαζιά για να δώσεις τα μωρά?(εγώ θα προτιμούσα βέβαια να τα χαρίσω σε άτομα που ξέρω σίγουρα ότι ενδιαφέρονται)
συγνώμη για το μεγάλο αριθμό ερωτήσεων !![/img]
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-12-04, 02:57
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

α!εδώ μπορείτε να δείτε το μονομάχο μου

http://groups.msn.com/AdvancedBettas...o&PhotoID=9186
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-12-04, 04:25
Husky_Jim Ο χρήστης Husky_Jim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-06-2003
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 315
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Husky_Jim
Προεπιλογή

Πρώτα από όλα καλος ήλθες στο μπόρντ!

Πανέμορφος ο μονομάχος σου!

Σχετικά με τις ερωτήσεις σου....

1.Άν ψάξεις στην κατηγορία μαγαζιά είμαι σίγουρος ότι θα βρείς κάτι.(κοίτα σε εξωτικά μαγαζιά με άραβες...... )

2.Ζωντανή τροφή μπορείς να 'φτιάξεις' αγοράζοντας από κάποιο μαγαζί αυγά αρτέμιας αλλά από ότι ξέρω τα μικρα Bettas τις πρώτες μέρες είναι καλό να τα ταΐζεις υγρή τροφή.Υπάρχει σε πολλά μαγαζια,η 'liquid fry' της JBL άν θυμάμαι καλά.

3.Το ποσοστό εξαρτάτε από την 'γονημότητα' του ζευγαριού καθώς και από την φροντίδα που θα τους παρέχεις μετά την γέννηση τους!

4.Βγάλε τις γέννες σου και είμαι σίγουρος ότι θα βρείς να τα δώσεις!


Καλή επιτυχία!!!
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-12-04, 15:31
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

μήπως ξέρει κάποιος κανένα συγκεκριμένο μαγαζί που να πουλάνε κοντοπτέρυγους μονομάχους?όταν λες να κοιτάξω στην κατηγορία μαγαζιά που ακριβώς εννοείς??έχω διαβάσει ότι τα μωρά τις πρώτες μέρες χρειάζονται ζωντανή τροφή(bbs,vinegar eels,microworms),γιατί μόνο ό,τι κινείται τους τραβάει την προσοχή.έψαξα σε μερικά μαγαζιά,αλλά δε βρήκα υλικά για να ξεκινήσω καλλιέργεια(καμία ιδέα που μπορώ να βρω στην αθήνα?)επίσης,ενυδρείο 30 λίτρων περίπου είναι καλό για αναπαραγωγή?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-12-04, 22:24
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΜΑΝΙΔΗ ΜΑΡΙΕΛ
..........έχω διαβάσει ότι τα μωρά τις πρώτες μέρες χρειάζονται ζωντανή τροφή(bbs,vinegar eels,microworms),γιατί μόνο ό,τι κινείται τους τραβάει την προσοχή.έψαξα σε μερικά μαγαζιά,αλλά δε βρήκα υλικά για να ξεκινήσω καλλιέργεια(καμία ιδέα που μπορώ να βρω στην αθήνα?........
Ο Συλλογος διαθετει καλλιεργειες για τα μελη του και τουλαχιστον αυτην την περιοδο, υπαρχουν grindal worms και vinegar eels...
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-12-04, 00:48
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

μισο λεπτο να βαλουμε λιγο τα πραγματα σε μια σειρα...
Ολα τα ΘΥΛΗΚΑ ΒΕΤΤΑ εχουν κοντα πτερυγια... οποτε δν θα δυσκολευτεις να βρεις την τελευταια φορα που ειδα θυλαηκα ηταν στον ΥΔΡΟΚΟΣΜΟ (( Λ.ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ 117-119)) Και σε καλα χρωματα..
αυριο φερνει και το ΤΑRΕΚ στο ΑΙΓΑΛΕΩ........
οπως και να εχει κοιταξε να βρεις θυληκο οσο το δυνατον μονοχρωμο ,μηπως και καθαρισεις λιγο τα γονιδια του δικου σου (( αυτο το μπλε-κοκκινο ,,,οτι χειροτερο χρωμα κυκλοφορει στην αγορα)) ,εγω προσωπικα για αρχη θα διαλεγα ενα μπλε θυληκο η ενα κοκκινο , για να παρεις μια πρωτη γεννα και να αρχισει να καθαριζει το μπλε απο το κοκκινο, και στις επομενες γεννιες διαλεγεις τι θα κανεις...
Επειδη βλεπω οτι επειμενεις με την ζωντανη τροφη , πρεπει να προσεξεις κατι βασικο ...ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ 15 ΜΕΡΕΣ ΤΑ ΜΩΡΑ ΤΡΕΦΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΙNFOSORIA η" liquid fry τροφη...
μετα προχωραμε σε ζωντανη τροφη η¨ τροφη σε σκονη..
αυτα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-12-04, 03:38
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

ξέρω ότι όλα τα θηλυκά έχουν κοντά πτερύγια,αλλά μερικά είναι ομόζυγα για το γονίδιο των κοντών πτερυγίων(τα λεγόμενα plakats)και θα βγάλουν μωρά που θα΄χουν όλα κοντά πτερύγια αν ζευγαρώσουν με το δικό μου μονομάχο,και υπάρχουν και θηλυκά που δεν έχουν το γονίδιο με τα κοντά πτερύγια(το θέμα είναι πώς τα ξεχωρίζεις αν δεν το΄χεις ψάξει πολύ... )επέμενα στη ζωντανή τροφή γιατί είχα διαβάσει ότι τις πρώτες μέρες τα μωρά δε δέχονται liquidfry και θέλουν μόνο ζωντανή τροφή.επίσης έλεγε ότι μετά από κάποιες μέρες μπορείς ν'αρχίσεις να δίνεις liquidfry(ακριβώς το αντίθετο δηλαδή)εμένα πάντως με βολεύει να ξεκινήσω με liquidfry,μιας κι έχω ήδη.υπάρχουν μαγαζιά που να πουλάνε ζωντανή τροφή,αν όλα πάνε καλά με τη γέννα?σκέφτομαι να κάνω την αναπαραγωγή σε ενυδρείο των 30 λίτρων.είναι καλό το μέγεθος?το σπαστικό είναι ότι για να βρεις μετά μαγαζιά να δώσεις τα μωρά πρέπει να τους παρακαλέσεις και φυσικά να τα δώσεις χωρίς κανένα αντάλλαγμα sorry αν σας ζάλισα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-12-04, 00:58
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Ta δικά μου τα τάισα με κρόκο αυγού ανακατεμένο με sera micron και διαλυμένο στο νερό!Έριχνα όμως και το sera micron από την ημέρα του ζευγαρώματος, γιατί διατείνεται οτι αναπτύσει ινφουσόρια στο ενυδρείο.όσο για το θέμα της επιβάρυνσης του νερού,είχα τη γέννα σε ένα πολύ καλά φυτεμένο 60λιτρο ενυδρείο.Παρόλαυτά μου έζησαν μόνο 35 μικρά,αν και το ποσοστό μου είπαν οτι ήταν καλό για αρχάριο Μου βγήκαν τα 30 θηλυκά .Αξίζει τον ΄κόπο πάντως εφόσον πρόκειται για ποικιλία που δεν κυκλοφορεί στην αγορά!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-12-04, 01:51
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΜΑΝΙΔΗ ΜΑΡΙΕΛ
ξέρω ότι όλα τα θηλυκά έχουν κοντά πτερύγια,αλλά μερικά είναι ομόζυγα για το γονίδιο των κοντών πτερυγίων(τα λεγόμενα plakats)και θα βγάλουν μωρά που θα΄χουν όλα κοντά πτερύγια αν ζευγαρώσουν με το δικό μου μονομάχο,και υπάρχουν και θηλυκά που δεν έχουν το γονίδιο με τα κοντά πτερύγια(το θέμα είναι πώς τα ξεχωρίζεις αν δεν το΄χεις ψάξει πολύ... )
ΕΧΩ ξανααναφερθει σε αυτο το θεμα
ασ τα παρουμε απο την αρχη .
το πρωτο σου προβλημα ειναι οτι ξερεις μονο τα γονιδια που βλεπεις στο ΒΕΤΤΑ τα φαινοτυπα .αλλα απο την στιγμη που δεν γνωριζεις τον εκτροφεα << κοινος το ψαρι ειναι απο τον σωρο >>, δεν μπορεις να ξερεις τι αλλα γονιδια μπορει να κουβαλαει , αυτο οσο αφορα οτι ειναι short fin , και βεβαια τα χρωματα του .
ΟΠΟΤΕ
αγοραζοντας ενα θυληκο απο ενα πετ σοπ εχεις και εδω τα ιδια προβληματα!!!!!!
ΤΩΡΑ
αν τα ζευγαρωσεις εχεις 70% να γεννηθουν μωρα short fin ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΙΑ ..
ΟΠΟΤΕ
εδω κρατας 2 απο αυτα και ξεκινας την δευτερη γεννια , οπου και αρχιζουν να καθαριζουν τα γονιδια.....
τωρα κατι αναλογο κανεις και με το χρωμα .....
τωρα πως τα ξεχωριζεις ,,,..... συνηθως μετα το δευτερο μηνα με τριτο μηνα αρχιζουν να φαινονται ποια θα χουν μικρα η μεγαλα φτερα...

οσο αφορα την τροφη..
εγω μετα απο τη τριτη μερα ζωης των μωρων αρχιζα και ταιζα με liquid fry ,, μεχρι την 15 η... και μετα με σκονη. η΄ ζωντανη τροφη...σε συνδιασμο με τις συχνες αλλαγες νερου δεν ειχα κανενα προβλημα...
αυτα..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04765 seconds with 12 queries